H. M. PIERROT LEDERWARE MAARSMANSSTEEG 21 TELEFOON No. 1293 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 30 AugustJ SCHEEPSVERBINDINGEN. Burgerlijke Stand v. Leiden. TELEGRAMMEN. KAMER VAN KOOPHANDEL. In antwoord op het door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, levens namens de gemeentebesturen van Alkemade, Ter-Aar, Nleuwveen en de be sturen van de Groentenveilingen te Lel den. Roelofarednsveen en Ter-Aar. dd 3 Augustus j.l. verzonden adres Inzake den nood ln het tuindersbedrljf. ontving zij van Z.E. den Minister van Economische Zaken en Arbeid, het navolgend schrijven: „Met verwijzing naar Uw schrijven van 3 Augustus 1932, heb ik de eer U mede te öeelen, dat de daarbij bedoelde zeer ern stige aangelegenheid mijn volle en voort durende aandacht heelt. Tot dusver hebben de pogingen om de Duitsche Regeering te bewegen tot een ruimere beschikbaarstelling van betalings middelen ten behoeve van den Invoer van land- en tuinbouwproducten uit Nederland niet tot een positie! resultaat geleid. Die pogingen zullen echter worden voort gezet en niets zal onbeproefd worden ge laten om een betere regeling met Duitsch- land te bekomen en met name om elke achteruitstelling van Nederland in verge lijking met welk ander land ook, te ver- ir. jden.'" NED. FABRIEK VAN VERDUURZAAMDE LEVENSMIDDELEN v.h. W. HOOGENSTRAATEN en Co. Aan het jaarverslag der N V. Nederland- sche Fabriek van Verduurzaamde levens middelen v.h. W. van Hoogenstraaten en Co, Lelden, te Alkmaar over 1931 ontlee- nen wij het volgende: Hoewel aangevangen met een normalen voorraad, welke verhoogd werd met een normale productie, mocht het niet geluk ken alle partijen tegen winstlatende prij zen van de hand te doen. Het resultaat hiervan ls een totaal nadeellg saldo groot f. 13.491 (v. J. f. 15 584), hetwelk commis sarissen voorstellen met nog bestaande reserve ad f. 7996, te verminderen tot f. 5495, en dit bedrag naar het nieuwe boekjaar over te brengen. Op fabriek en machines werd voor aanschaffingen f. 11.921 bijgeschreven en voor afschrijvin gen f. 14.955 afgeboekt waardoor het ba- lanscljfer op 1 Mei j.l. f. 169.211 beloopt. Voorgesteld wordt aan den heer P. A. de Lange op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als directeur der N.V. AANBESTEDING. Hedenmorgen te 11 uur werd op het bureau van gemeentewerken door den directeur van dezen dienst namens B. en W aanbesteed: het bouwen van een poli tieposthuis e.a. nabij de Rijnsburgerbrug alhier. Er was als volgt ingeschreven C. J. van Valderen Leiden f 14959; N. Timmers Leiden f. 10.500; J Gesman, H. Oudenes en Turkenburg Alphen a. d. Rijn f.9849; I. Th. Cornet, Leiden f.9847; fa. v. d Wiel en Woudenberg, Utrecht, Vlaardin- gen f 9740; W. Oudshoorn en Zn., Leiden f.9100; H. C Heemskerk. Leiden f.8847: J. de Wit, Leiderdorp f. 8750; A. Voordouw Zwammerdam f. 8750; Jb. Warnaar, Lei den f. 8555, W Hoogstraaten Leiden f 8397 De gunning is aangehoudc De navolgende schepen zijn morgen radio-telegrafisch te bereiken en via de daarnaast vermelde kuststations. Medege deeld door de N.T.M. Radio-Holland. Alpherat, Junccao Radio Baloeran, Schevenlngen Radio Chr. Huygens, idem Colombia, idem Costa Rica, idem Dempo, idem Flandria, idem Houtman. Idem Joh. van Oldenbar- nevelt, idem Kota Agoeng. Port Sudan Radio Kota Baroe. Colombo Radio Kota Pinang, Schevenlngen Radio Kota Radja. Idem Maasdam. Idem Mar- nlx van St. Aldegonde, Idem Orania, idem P. C Hooft, idem Poelau Laut, Monsanto Radio Rotterdam. Scheve nlngen Radio Statendam, idem Tas man. idem. DE ALGEMEENE TOESTAND. Fransch-Engelsche besprekingen op een Kanaal-eilandje Vacantie? Mis lukte onderhandelingen tussrhen Von Papen en Hitier. Op het Kanaal-eilandje Jersey (behoo- rende tot de Normandische eilanden) zijn de Fiansche minister-president Herriot. en de Brltsche ministers van Blnnen'.andsche Zaken, sir Herbert Samuel, gisteren sa mengekomen voor zoogenaamd zuiver par ticuliere aangelegenheden. De begroeting tusschen de staatslieden was zeer hartelijk. Op de vragen der jour nalisten verklaarde Herriot, dat hij slechts besprekingen van particulieren aard zal hebben, aangezien sir Herbert Samuel en hij beiden vacantie hebben. Ontkend is dat er geconfereerd zal wor den over ontwapening, financleele kwes ties e.dmaar men vraagt zich af, wat dan de reden is dat met Herriot de mi nisters Chantemps en Leon Meyer zijn meegekomen. Ook met vacantie? En toe vallig ook naar het eilandje Jersey? Op het Qual d'Orsay werd aan een En- gelschen reporter verklaard, dat de sa menkomst tusschen Herriot en Samuel in overeenstemming is met het Engelsch- Fransche vertrouwensovereenkomst, waar in sprake is van een permanente uitwisse ling van gedachten omtrent onderschei dene vraagstukken. Niettemin wordt algemeen aangenomen dat er wel degelijk politieke besprekingen zullen plaats hebben, o.m, zou Herriot zijn bezwaren uiteen zetten tegen de Duitsche aanspraken Inzake de bewapening. In Duitschland hebben gisteren de vel schillende rijksdagfracties vergaderd in verband met de vergadering van heden middag, die met groote spanning wordt tegemoet gezien. Hitler heeft in een rede tot de nationaal-socialistische afgevaar digden gezegd, dat de wereld versteld zal staan over de ongelooflijke discipline de zer fractie, maar dat neemt toch de ver wachting niet weg dat het heden onder presidium van Clara Zetkin tot onver kwikkelijke tooneelen zal komen. Geruchten zeggen en de N.R.Crt. maakt daar melding van dat de natio- naal-socialisten van plan zijn een tacti- schen zet te volbrengen op het schaakbord der Duitsche politiek. En de heer Von Pa pen, als tegenspeler, zou daar dan de dupe van moeten worden Het zou in hun bedoeling liggen in over leg met het Centrum, ln den Rijksdag voor te stellen tot verkiezing van een pre sidium over te gaan. Hiermede zou men weliswaar afwijken van de gewoonte, zon der echter te zondigen tegen de bepalin gen van het reglement van orde Lukt dit plan en wordt inderdaad een nieuw presidium gevormd dan zal dit zich onmiddellijk eveneens naar Neudeck be geven om bij Von Hindenburg te protes teeren tegen een eventueele nieuwe ont binding van den Rijksdag en tegen de voortdurende uitschakeling van de volks vertegenwoordiging. De nationaal-socla- listen zouden zich hiermede dus als ver tegenwoordigers van het parlementarisme voordoen. DUITSCHLAND. Nadere toelichting van Von Papen's program en de meening der Pers Rede van Hitier voor z'n rijksdagfractie. Wij schreven gisteren dat de reparatie plannen van den Duitschen rijkskanselier te verrassend en te veelomvattend zijn om ze snel te kunnen overzien en de Duitsche pers heeft de Juistheid daarvan gedemon streerd door pas commentaar te leveren in de avondbladen van gisteren. Von Pkpen's plannen met betrekking tot de belastinggelden werden zeer onduidelijk genoemd en zooveel verzoeken om inlich tingen kwamen er bij de regeering bin nen dat deze tenslotte een nadere toe lichting heeft verstrekt. Hieraan is het volgende ontleend: Wanneer iemand een zeker bedrag aan omzetbelasting betaalt, zeg 1000 mark, dan krijgt hij tegelijk een „Steueranrech- nungsscheln" van 500 mark. Dit is feite lijk een cadeau van het Rijk aan den toe- komstigen belastingbetaler. Deze kan met dit papier van 500 mark tusschen 1934 en 1938 belasting betalen. Het Rijk meent dit cadeau te kunnen geven, omdat de crisis over haar hoogtepunt heen is en in 1934 dus belastingverlaging mogelijk zal zijn, terwijl de inkomsten tegelijk zul len zijn gestegen. De promesse van het Rijk wordt echter niet voor alle belastingen tot hetzelfde bedrag gegeven en Is ook niet voor alle te betalen belastingen geldig. (Bovendien mag er elk jaar niet meer dan een vijfde deel der waarde van aangewend worden.) Precies is de regeling aldus: er worden firomessen gegeven voor der omzetbe- asting, 2/5 van de bedrijfsbelasting, 1/4 van de grondbelasting en voor het heele bedrag van de Befoerderungs steuer. Men kan met de promessen tusschen 1934 en 1938 betalen: de rijksbelastingen, douane rechten inbegrepen en verbruiksbelastin gen. echter niet de inkomstenbelasting. De promessen zijn geen promessen in den eigenlijken zin, omdat zij geen belof ten van betaling zijn doch beloften van kwijtschelding. Het totaal uit te geven be drag dezer obligaties wordt reeds op Mk. 1.5 milliard becijferd. 700 millioen Mark zullen echter bovendien nog worden uit gegeven aan ondernemers, die meer ar beiders in dienst nemen. Per arbeider en per jaar zal 400 Mark in zulke bons wor den verstrekt. Dit is een prikkel voor werkgevers om arbeiders in dienst te ne men en het brengt winst aan het rijk, dat per werkloozen aanmerkelijk meer dan 400 Mark per jaar heeft uit te keeren. De „Lokalanzeiger" verklaart, dat voor de eerste maal in den na-oorlogschen tijd een economisch program voorgelegd wordt waarin op positieve wijze getracht wordt in den stroom der valutaexperimenten met krachtige hand in te grijpen. De „Deutsche Tageszeitung" betreurt het. dat het economisch program der re geering niet zoo duidelijk en ondubbelzin nig is als het overige deel van de rede van den Rijkskanselier. De „D. A. Z." wijst er op dat de gekozen constructie bruikbaar is. Zij kan geen schade aanbrengen en werkt psycholo gisch gunstig. Ook de „Berliner Boeisenzeitung" noemt het economisch program grootsch van 5188 RECLAME. IN ONZE AFDEeJ eindigt deze week de OprJ Hog enkele dagen de restanten t5i.J van den 0prnimlngsprjjs Het voorstel kan echter slechts dan I opzet, doorgloeid van veranwoordelijkheid Aan pref. dr. H. M. van Nes, die we gens 70-Jnrigcn leeftijd onlangs als hoog leeraar aan de Leidsche universiteit is af getreden, zal op Maandag 19 September een huldeblijk worden aangeboden. De Wethouder van Sociale Zaken, de heer Mr. A. J. Romijn, is verhinderd mor genmiddag spreekuur te houden De Stcrt. no. 167 bevat de statuten I betreffende de Alg. Hollandsche Crediet- maatschappij alhier. Aan de fa. Westmaas en Keizer te Alphen is door de gemeente l eiden opge- dragen de verbouwing van het Sted mu- seum „De Lakenhal", alhier. Het bestuur van de Leidsche Pluim- veevereeniging verzocht ons mede te dce- len dat op de jongste ledenvergadering niet is geklaagd over den treurigen toe- stand van het pluimvee en zijn hulsves ting ln het Plantsoen, doch van de ver zorging der dieren. Het bestuur is van meening, dat door onoordeelkundige ver zorging die dieren worden verwaarloosd. Wij verwijzen naai' een officieele kennisgeving van B. en W in dit Blad be treffende den aanvang der lessen op de Centrale School 7de en 8ste leerjaar. RECLAME. EEN VULCANA HAARD IS GOUD WAARD Een weelde vin warmte, uit weinig brand. Vanaf f. 85.00 Compleet geplaatst. IIKT HAARDEK ADRES A. v. d. OUWEELEN ZONEN HOOIGRACHT 104-10» - TEE. IOG« 5243 worden aangenomen, indien geen enkel lid van het huis zich tegen onmiddellijke be handeling verzet. Een dergelijk verzet is wellicht van Duitsch-nationale zijde te verwachten, daar de partij van Hugen- berg thans door dik en dun met de re geering schijnt te willen gaan. De moge lijkheid bestaat echter ook nog, dat na het sluiten van de constltueerende verga dering de kwestie in een nieuwe vergade ring wordt behandeld en dat dan tot ver kiezing van het presidium zal worden overgegaan. Geschiedt zulks inderdaad, dan zal men den eigenaardigen strijd be leven tusschen de rijksregeering, die even tueel ook zonder het vertrouwen van den Rijksdag wil voortbestaan en den Rijks dag, die zijn rechten wenscht te doen gelden. Gisteren is een laatste poging gedaan om Von Papen en Hitler nader tot elkaar te brengen In tegenwoordigheid van Von Schleicher hebben zij geconfereerd doch na afloop werd medegedeeld dat de be spreking geen wijziging had gebracht in den politieken toestand Hetgeen trouwens na Von Papen's feilen aanval op Hitler in zijn rede te Munster, ook nauwelijks te verwachten was1 Waarschijnlijk wil de rijkskanselier ook de mislukking van deze laatste onderhandelingen in zijn conferen tie met Von Hindenburg aanvoeren als 'n argument voor de ontbinding van den rijksdag, waarin geenerlei samenwerking meer mogelijk is LUXEMBURG. Teruggave van historische documenten aan Luxemburg. Dc Duitsche gezant te Luxemburg, baron von Ow-Wachendorff, heeft in tegenwoor digheid van talrijke vertegenwoordigers van het wetenschappelijk leven aan den Luxem- burgschen minister-president 93 kos'bare en voor de geschiedenis van Luxemburg zeer belangrijke oorkonde daaronder de oudste Luxémburgsche oorkonde, de Echter- nacher oorkonde van Pepyn dateerend van 20 Juli 762, teruggegeven. Deze oor konden bevonden zich w in het Duitsche Goethe-archief. De minister-president dankte met een toespraak waarin hij op de goede vrind schappelijke betrekkingen tusschen beide landen wees en op het cultureel? verband, dat er tusschen beide landen bestaat. ENGELAND. De toestand in Lancashire, Gisteren lagen de meeste fabrieken in Lancashire stil tengevolge van de staking der wevers. In eenlge fabrieken echter werd gewoon den arbeid hervat, zoodat meer dan 10.000 arbeiders niet aan de staking deelnemen. In deze gevallen wa ren of de werkgevers en werknemers tot speciale overeenkomsten gekomen inzake de loonsverlaging of het betrof hier fa brieken. waar geen loonsverlaging was ingevoerd. Eenige demonstraties vinden ln enkele steden plaats, doch de toestand was over het algemeen rustig. en moedig. Het economisch program zal 't uitgangspunt zijn voor de afweer van nog grootere ellende, terwijl het de basis zal vormen voor het herstel van het Duitsche economische leven en voor de verminde ring der werkloosheid. De „Germania" spreekt den wensch uit, dat de poging om tot een grootsch opge zette werkverschaffing te komen, goede re sultaten moge afwerpen. Onontbeerlijk is momenteel een regeering, welke geworteld ts in den wil en het bewustzijn van het volk en in den zin van de grondwettelijke zich direct daaraan te onderwerpen. ...Der Deutsche" verklaart, dat de regee- gedachte van den Rijksdag handelt, zonder ring plannen mag maken zooveel zij wil. Zij zullen echter, zelfs wanneer zij goed zijn. ten schande worden, wanneer het thans niet lukt rust en orde te verkrijgen in de binnenlandsche politiek. De „Vossische Zeitung" vindt, dat het economisch program als het ware de di recte voortzetting is van de economische politiek van Bruening. Het „Berliner Tageblatt" is van meening, dat het program wars ls van alle bijzon dere experimenten en dat de kanselier wel iets geleerd heeft. De Sociaal-Democratische ..Abend" ver klaart. dat Von Papen te Munster een program ontvouwd heeft, dat eigenlijk een breuk met de grondwet inhoudt. De eco nomische plannen zijn bolsjewistische da den van het groot-kapitaal. In een uitvoerig artikel wijst de „Voel- ktsche Beobachter" (het blad van Hitier) het economische programma van Von Pa pen van de hand. Onder het opschrift „Onmogelijke financleele plannen" schrijft het blad o.a.: „Alleen al het plan voor de financie ring van het nieuwe noodprogramma ls bedenkelijk. De regeebing wil dit doen door het uitgeven van een soort schatkistbons op de belastingen. Als wij goed zijn inge licht, beteekent dit een uitgave, niet dooi de Rijksbank gedekt, van belastingobliga- ties die geen effectieve, realiseerbare dek king hebben doch pas gedekt zullen wor den door staatsinkomsten uit economische waarden welke pas later gewonnen zullen worden." De pogingen om iets te betalen met eco nomische waarden, die later pas geschapen zullen worden, beteekenen volgens het blad een breken met alle klassieke voorschriften van dekking Ook het verbreken van de collectieve contracten acht het blad beden kelijk, terwijl het ten slotte nog gispt, dat de regeering het niet waagt het groote financieele kapitaal aan te pakken en over de renteverlaging geen woord heeft geuit. De „Koelnische Zeitung" noemt de rede een krijgsleus en vindt dat zij daardoor een zeer gevaarlijk terrein betreedt. De ko mende dagen zullen de beslissing brengen. Het is de vraag of Von Papens rede een grafrede voor den Rijksdag of voor hèm- zelf zal worden. Onder het opschrift: „De taak is aan gepakt" schrijft de .Frankische Kurler" dat in tegenstelling met de redevoeringen van de verschillende rijkskanseliers ln de dertien republikelnsche laren, die slechts vruchtelooze uiteenzettingen bevatten, thans een positief programma werd voor gesteld. Men kan slechts hopen, dat ln deze moeilijke tijden dit programma een onderwerp van ernstige besprekingen zal worden en niet dat van een partij-pole miek waarvoor op het oogenbllk werkelijk geen tijd beschikbaar ls. Het bestaan van millloenen Duitschers staat op het spel. Het blijft een verdienste van de huidige regeering, deze taak te hebben aangepakt. In een gisteravond gehouden vergade ring van de nationaal-socialistische Rijks dagfractie is het woord gevoerd door Adolf Hitler, over de houding der partij t.a.v. den politieken toestand. Hitier zette o.m. uit een. dat de elsch der beweging inzake de macht van regeeringswege niet meer be streden wordt, maar men wil de vervulling hiervan in vormen gieten, die de beweging onbekwaam tot zelfstandig handelen zou den maken. Met nadruk betoogde hij vervolgens, dat de N.S.D.A.P. thans inderdaad de natie vormt en de plicht heeft zich als zoodanig te voelen. Wanneer men deze nationale zelfachting teugelloosheid noemt, nemen wij, aldus Hitier. deze „aanmatiging" te genover de geschiedenis op ons. Zoolang bij de regeering een opvatting heerscht. gelijk die in Beuthen tot uitdruk king is gekomen, kan de nat.-soc. beweging deze regeering niet met haar naam dek ken. „Ik begrijp niet", zoo zelde Hitier, „dat voor een Poolschen insurgent, die eens tegenover onze broeders in Silezié heeft gestaan, vijf nat.-socialisten onder de guillotine moeten boeten. Hier ben Ik niet objectief, maar subjectief.' Wie voor Duitschland leeft en strijdt, en zoo noodig sterft, heeft alle recht, en wie zich tegen Duitschland keert, heeft heelemaal geen recht." De nat.-soc. beweging heeft het ontzag lijke voordeel een enkele tot werk bekwa me factor te zijn. De rijksdagfractie zal het geheele volk een voorbeeld van weer- galooze discipline geven. Onze opvatting onderscheidt zich van die onzer tegenstan ders daardoor, dat wij gezegd hebben: men kan wel zonder rijksdag regeeren, maar men kan niet zonder het volk regeeren. Het thans regeerende systeem moet falen door het volslagen ontbreken van een levend contact met het volk. Onverschillig op welk terrein de nat.- soc.-beweging zal strijden, capltuleeren zal zij niet. maar strijden tot aan de overwin ning. Zij is ieder uur bereid weer voor het volk te treden, laat de tegenstander dat weten. Aan het slot van de vergadering legde de voorzitter van de geheele fractie de ge lofte van onverbrekelijke trouw aan den leider af. In Mecklenburg is het gisteren tot her haalde politieke botsingen gekomen. In het plaatsje Merchen bij Malchin raakten na- tionaal-socialisten en rijksbanierleden slaags. Twee S.A.-mannen werden zwaar gewond, evenals een rijksbanierlid. In Dadebusch kwam het eveneens tot botsingen tusschen Hitlerianen en leden van een arbelderssportbond. De burge meester zag zich genoodzaakt het over- valscommando uit Schwerin te hulp te roe pen. Er werden verschillende arrestaties verricht. Gisteravond laat kort voor middernacht, is het in de Röntgenstrasse te Berlijn tot een botsing gekomen tusschen communis ten en nationaal-soclalisten. Verscheidene schoten werden gelost. Drie S.A.-mannen werden zwaar gewond, een hunner is over leden. o OOSTENRIJK. Het toelatingsverbod voor Hitier opgeheven. Volgens mededeeling van de Bondskan- selarij is het sedert 1924 bestaande prin- cipieelc toelatingsverbod voor Hitier op geheven. Offic'eus wordt medegedeeld, dat deze maatregelen worden gemotive?rd met het feit dat de verwarring die heerschte omtrent de nationaliteit van Hitier, thans is opgeheven. o— ECUADOR. De opstandelingen omsingeld? Volgens een bericht uit Guaayquil zou den de opstandige partijgangers van Bonifaz, die door de garnizoenstroepen van Quito Zaterdag tot president is geprocla meerd door de troepen, welke getrouw zijn gebleven aan de oude regeering, zijn omsingeld. De opstandelingen zouden be reid zijn tot onderhandelen. GEBOREN: Johan, z van W. M. van Rijkom en A. A. Vellekoop Wilhelmina Johanna, d. van H. van der Vliet en A. A. den Hollan der Pleter, z. van P J. B. Oostveen en J Timmer Johannes, z. van A. J. Cave- lier en E. van der Schrier Maria Kuin- tje, d. van C. Koppe en C. A. van Werk hoven Dirk, z. van M. Cattel en H. de Jong Pieter. z. van J. H. Schoo en W. Verhaar Arie, z. van K. Roskam en A. van Zanten Petronella, d. van K. Roskam en A. van Zanten Maria, d van P. H. van der Linden en W. Smallng. OVERLEDEN: S. Pols, man, 45 jaar H. IJzerman, wedn., 69 Jaar J. C. de Roode, zoon, 20 jaar M. C. Kikkert-Dlemel, vrouw, 57 jaar K. Komlos, dochter. 19 jaar. GEHUWD: C. N. Hekker, jm. en M. M. Bernsen, jd. C Lut, jm. en N. Paats, jd. L. Ouwer- kerk, wedn. en M. E. B. Schmidt, jd DE TOESTAND IN DUITSCH VOOR HET BEGIN VAN D| RIJKSDAGZITTINC. BERLIJN. 30 Aug. (V.D.) M« spanning ziet men de opening nieuwen Rijksdag, hedenmidcag uur, tegemoet, welke spanning r, hoogd wordt doordat waarschijnl middag reeds het Rijkspresidium den gekozen. Reeds hedenmorgen heerschte a drukte voor en in het Rijksdagge!® uur tot uur nam het aantal nieuws; toe. die wachtten op het versc% nieuwe Rijksdagleden. Hier er t men Nationaal-Soclalisten ln den het gebouw binnengaan. De fracties komen nog voor de plena® in fractievergadering bijeen om hm ding bij de verkiezing van het pr; vast te stellen. Tegen den middag begon een vrij politiemacht met de afzetting van j geving van het gebouw. Het staat thans vrijwel vast. dat i ting zelf door de Communiste Clar kin als oudste Rijksdaglld, zal ra opend. In hoeverre het daarbij tot incida rumoerige scènes zal komen, aal schljnlljk gedeeltelijk afhangen korte politieke verklaring, die Clar kin volgens parlementair gebruik openingsrede zal afleggen. Naar vi zouden de Nationaal-Socialisten enl Nationalen willen volstaan met een Hik protest of door zich uit de zaal te trekken. Indien zich geen incl voordoen zal het presidium misschim vanmiddag, misschien in een vam vast te stellen volgende zitting e worden. BERLIJN. 30 Augustus. (V.D.). gebouw van den Pruisischen L; heerschte hedenmorgen reeds vroeg drukte. Alle fracties hebben vam vergaderd om ln de eerste plaal houding vast te stellen voor de om t>eginnende vergadering van het Se convent. Naar verluidt zullen de agenda staande discussies over de tleken terreur in verschillende deel Pruisen voorloopig worden uit; Waarschijnlijk zal de Landdag no avond worden verdaagd tot het bei de volgende week en wel met het den morgen te Essen beginnenden liekendag. Het Centrum zet zijn gisteren hei coalitie-onderhandelingen met de naal-soclalisten voort. Het staat ra vast of men heden tot een beslissing Van groote beteekenis is de zitti: het Seniorenconvent, dat o.a. moet ten over de bijeenroeping van een dische commissie en een commissi onderzoek inzake het proces te Algemeen gelooft men ln parlemi kringen dat de meerderheid val Seniorenconvent zich tegen de Natlonaal-soeiallsten in verband proces te Beuthen geëlschte specis ting zal verklaren. Overigens word spanning gewacht of het Seniorenct zich vandaag zal bezighouden met» kiezing van een minister-presloe zoo ja, of er een termijn zal wordt» gesteld, aangezien hieruit concluslt trokken kunnen worden voor den der onderhandelingen. Zooals reeds werd meegedeeld, regeering ln de Landagzittlng nie tegenwoordigd zijn door den waart! Rijkscommissaris en door de met ding der ministeries belaste tarissen, och door de departement teuren als leiders der technische al»1 DE VLUCHT VAN DE ZEPFEU V( NEW YORK, 30 Aug. (Reuter), een draadloos bericht van boord Graf Zeppelin, verwacht de bevel» Woensdag te Pernambuco te landea- DE STAKING IN LANCASHW LONDEN, 30 Aug. (Reuter). -<j} de staking in de katoenlnduu* Lancashire wordt gemeld, dat f ongeveer 75 0/o van de arbeiderstt- het werk is gegaan. Men verwacht, dat het aanta. heden nog verder zal stijgen en 1 georganiseerde arbeiders aan de» tot staking gevolg zullen geven. Een der stakende arbeiders hef den koning een telegram gezonden. hU de bemiddeling des konings Inn'' regeling van het conflict. In politieke kringen verwacht minister-president MacDonald zijn onderhoud met den koning lijkheid van een ingrijpen der re zal bespreken. o— MONTAGUE MORGAN'S bezo# AAN AMERIKA. NEW YORK. 30 Augustus (B'»^ Harrison, de gouverneur der Ne*1 Federal Reserve Bank spreekt de berichten tegen, dat de o°rl0Sj en de leeningen tijdens het et, Montague Norman zouden ziJD Jvt w Eveneens spreekt hij tegen oj renties hebben plaats gehad of andere New Yorksche han.S'' In bankkringen verklaart Normans bezoek aan de Vereem?VI een beteekenis wordt gehecht- verhouding. tijD Montague Norman veronj» f,| Darharbour en is voornemen? week naar Engeland terug te *<-* y

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2