Jaarzanp DINSDAG 30 AUGUSTUS 1932 No. 22222 eerste blad. ieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. KARDINAAL VAN ROSSUM OVERLEDEN. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen Agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle "advertentlën 35 Cts. per regel Kleine Advertentlën tend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts maximum aantal woorden van 30. o volgens postrecht. Voor eventueele opzending van 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTS Voor Lelden per 3 maanden l. 2.35; per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post t. 2.c|5 -f* portokosten. nier bestaat nlt DRIE Bladen VERGADERING VAN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op ANDAG 5 SEPTEMBER 1932, des namiddags te 2 uur, ebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenscbuur 21). andelen onderwerpen: 5220 aeadvies op het verzoek van A. L. ser, om eervol ontslag als lid van fdstembureau in den eersten kies- der gemeente, voor de verkiezing leden van den Gemeenteraad en van het stembureau In het eerste riet voor de verkiezing van de an de Tweede Kamer der Staten- 1, van de Provinciale Staten en Gemeenteraad. (182) enoeming van vier leden van de ie van Financiën (aftredend: de J. Huurman Dzn., M. H. de Reede, F. A. Donders en M. G. Verweij). noeming van vier leden van de de van Fabricage, (aftredend: de A. G. Bosman, J. H. Schüller, J. "anders en Mr. C. Beekenkamp), enoeming van vier leden van de de voor het Openbaar Slacht- Itredend: de H.H. Th. M. W. Ber- A. van der Reijden, J. J. van Stra it van Eecke). enoeming van twee leden van de sie voor den Markt- en Haven- (aftredend: de H.H. J. Wilbrink en entgoed). :noeming van drie leden van de sie voor de Huishoudelijke ver en en uit dezen van den Voorzit- tredend: de H.H. Mr. D. A. van H. A. Manders en Mr. C. Beeken- noeming van twee leden van de "ie voor de Strafverordeningen, nd' de H.H. Mr. D. A. van Eek en F. A. Donders) noeming van vijf leden van de "ie voor het Onderwijs, (aftre- e H.H. J. G. van Es, Th. B. J. Wil- B. Meijnen, T. Groeneveld en J. noeming van vier leden van de sie voor de Stedelijke Fabrieken as en Electriciteit, (aftredend: de Eikerbout, Mr. D. A. van Eek, J. k en H. M. Simonis) Benoeming van een lid van de sie van Beheer over de gestichten eest", „Voorgeest" en Rhijngeest", end: de heer F. Kooistrat. (183) Benoeming van vier leden van de ie voor den Geneeskundigen- en eidsdienst en den Keuringsdienst ;tren, (aftredend: de H.H. Th. B. J. J. G. van Es, A. van Rosmalen en je). Benoeming van twee leden van de "ie voor het Oud-Archief, uit de ,an den Raad; (aftredend: de H.H. ide Reede en J. H. A. Manders). Benoeming van twee leden van de "ie voor het Oud-Afchiefbuiten en van den Raad (aftredend: de H. T. Colenbrander en W. J. J. C. fc. (185) Benoeming van drie leden van de sie voor het Stedelijk Museum „de "1". (aftredend: de H.H. B. J. Dzn.. Dr. L. Knappert en Dr. W. (193) Benoeming van een lid van het der Stedelijke Werkinrichting, de leden van den Raad, (vaca- (184) Benoeming van een Commissaris eentelijke Bank van Leening, ,af- de heer T. Groeneveld(186) noeming van een lid en van een «vangend lid van de Commissie erzoek, bedoeld in art. 22 van het i«)t voor de werklieden in dienst gemeente Leiden, (aftredend: de 8. F. A. Donders en F. Elker- Benoeming van een voorzitter en nPlaatsvervangend voorzitter der v'e van advies, bedoeld in art. 35 verordening, regelende den rechts man de ambtenaren der gemeente 'aftredend- de H.H. Mr. H. F. A. 5 en Mr. c. Beekenkamp). „^Poeming van een lid van het «nbureau in den eersten kieskring voor de verkiezing van de den Gemeenteraad. (182) Benoeming van een lid van het Ie v» i.'n 8et eerste stemdistrict «kiezing van de leden van de ovi„ ,r dor Staten-Generaal, van aan Staten en van den Ge- «d- (182) -s u!0^118 van 66116 tijdelijke "Wi ^ansch aan de Hoogere L,,',oor Meisjes, voor den cur- 1933- (187) «n ais voren van eene tijdelijke If" het Duitsch. (187) ine?_, ?',s voren van een tijdelijk Iö let lijnteekenen. (1871 'a'de of? r>-lr6n van 6611 tijdelijk Blanj^-en Dierkunde. (187) 25o. Idem als voren van een tijdelijk leeraar in de Wiskunde. (187) 26o. Praeadvies op het verzoek van A. J. J. Verbrugge, om eervol ontslag als Hoofd der Opleidingsschool voor U.L.O., aan de Langebrug A. (188) 27o. Voorstel tot overneming in eigen dom en onderhoud bij de gemeente: a. van J. K. de Gee, een strookje grond, aan de Haarlemmerstraat hoek Korte Duizenddraadsteeg, Sectie H No. 893, ged.; b. van J. W. en J. Th. Wurzer, een strookje grond aan de Rijn- en Schie- kade, Sectie M No. 2168 ged. (189) 28o. Voorstel tot verhuring van de wo ning aan de Heerenstraat No. 62, aan K. W. Feyen. (190) 29o. Voorstel: a. om een gedeelte van de Vischpoort, groot l'/i M2„ Sectie G No. 1035, niet meer voor den openbaren dienst bestemd te verklaren: b. om het sub a bedoelde gedeelte van de Vischpoort te verkoopen aan de N. V. Leidsche Manufacturenhandel van Vroom en Dresmann. (191) 30o. Praeadvies op het verzoek van F. N. Schroder, om toekenning van een schadeloosstelling, wegens stopzetting van zijn personenveerdienst over het Galge water. ten gevolge van de openstelling van de Rijnzichtbrug. (179) 31o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van het aanbrengen van eenige voorzieningen op het Vee marktterrein. (180) 32o. Voorstel tot verhooging van de aan de Vereeniging tot Bestrijding van de Tuberculose toegekende subsidie en tot vaststelling van den desbetreffenden be- grootingsstaat. (192) 33o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 27 Augustus 1923 (Gem.blad No. 30), regelende de heffing van eene belasting onder den naam van „Havengeld" in de gemeente Leiden. (181) 34o. Verdeeling van den Raad in Sectiën. CENTRALE SCHOOL 7de EN 8ste LEERJAAR. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van de ouders van de leerlingen van de Centrale School voor het 7e en 8e leerjaar, dat, in verband met de verbouwing van het schoolgebouw aan de Oude Vest, de lessen aan die school weder zullen aanvangen op Maandag 5 September a.s. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 30 Augustus 1932. 5242 GEMEENTE-REKENING 1931. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat aan den Gemeenteraad zijn overgelegd, tegelijk voor een ieder gedurende veertien dagen ter Secretarie dezer gemeente ter lezing zijn neergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld de rekening en verantwoor ding van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente over het jaar 1931 met alle daarbij behoorende bescheiden, benevens de verschillende bedrijfsberekeningen over dat jaar. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 30 Augustus 1932. 524o Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat zij, uit- sluitend ten aanzien van de door de Eerste Leidsche Inkoop Combinatie „EU op 7 en 8 September a.s in de Stadsgehoor zaal te houden beurs, ontheffing hebben verleend van het sluitingsuur voor win- fccls. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 30 Augustus 1932. 5247 gemeentelijke reinigingsdienst. De Directeur van den Gemeentelijken Reinigingsdienst brengt hiermede r algemeene kennis, dat in verband met den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin het ophalen van huisvuil a.s. woensdagmiddag niet zal geschieden Wntr ophalcnlal uitsluitend Woensdag morgen plaats hebben, waarbij ook die Derceelen zullen worden bediend, welke anders des middags daarvoor in aanmer- ^Bewoners' van deze perceelen worden derhalve verzocht dien middag geen emmers aan de straat te doen plaatsen De Directeur, J. H. DE JONG Leiden, 30 Augustus 1932. 5243 CONCERT OP KONINGINNEDAG. Het programma van het Concert la Sousa, te geven door de Harm. Kapel „Werkmans Wilskracht", op Woensdag 31 Augustus, des avonds te 8 uur op de Lam mermarkt luidt als volgt: 1. Wilhelmus; 2. Deutschlands Ruhm, marsch, M. Schroder; 3. Cavalerie Légère, Ouverture, Suppé; 4. Fantasie Bilder, Kon- zertwals. Gerardus Dik; 5. Ie marche aux Flambeaux, G. Meijerbeer. Pauze. 6. Nil Mortalibus Arduum, marsch, Gerar dus Dik; 7. Ouverture „Symphonique" Sam Vlessing; 8. La Housarde, Valse Militaire, L. Ganne; 9. Helnzelmannchens Wacht- parade, Karakterstuk, E. Noack; 10. Les Saltimbanques, Fantasie, L. Ganne. Dit programma wordt afgewisseld door marschen met medewerking van het corps tamboers en Bazuinblazers. ONDERSCHEIDINGEN TER GELEGENHEID VAN DEN KONINGINNEDAG. Ter gelegenheid van den verjaardag van HM. de Koningin zijn aan de na volgende stadgenooten onderscheidingen te beurt gevallen: Benoemd zijn tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, jhr. mr. L. E. Fisenne, lid van Ged. Staten van Zuid- Holland te Rijswijk en prof. dr. J. van der Hoeve, voorzitter van de afdeeling natuur kunde der Kon. Akademie van Weten schappen te Leiden. Benoemd zijn tot ri'ier in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, mr. P. E. Briët, lid der Eerste Kamer der Staten- Generaal, te Leiden en prof. dr. N. van Wijk, hoogleeraar, alhier. Benoemd zijn tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: ds. H. Thomas, voorzit ter der Chr. Oranjevereeniging alhier. J. B. Meynen, oud-hoofd eener bijz. school voor U LO. alhier. F. Eikerbout, voorzit ter van den Chr. Metaalbewerkersbond in Nederland, lid van het dagelijksch bestuur van het Chr. Nationaal Vakverbond, al hier. Benoemd zijn tot officier in de Orde van Oranje SV, dr. W. Stuurman, direc teur van net Openbaar Slachthuis alhier, dr. D. E. Vosselaar, rector van het Sted. Gymnasium alhier, dr. A. Beets, redac teur van het Woordenboek der Ned taal, alhier, B. Moolenburgh, inspecteur der directe belastingen, enz., 1ste afd. alhier. Voorts is toegekend de eerc-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nas sau in goud: aan A. J. Stuivenberg, tech nicus 1ste klasse bij het Botanisch Labo ratorium alhier en in zilver aan J. Dors man. amanuensis bij het organisch che misch laboratorium alhier, en mej. A. Joustra, geb. van der Vee. huishoudster bij mej. H. W. van de Sande Bakhuyzen, alhier. CONCERT IN „OUD-HORTUSZICHT" „De Stem des Volks" en Hieuw Leven" hebben het gisteren wèl getroffen! Het v/as waarschijnlijk een der laatste mooie zomeravonden, waarvan heerlijk geprofi teerd is, al laten wij daarbij de muggen plaag maar liever buiten beschouwing I Be'de vereenigingen hadden een gelukki gen oag, zooals wij dat trouwens van haar den laatsten tijd gewoon zijn. Onder de steeds enthousiaste leiding van den heer De Nobel zongen het mannen- en het ge mengd koor van „De Stem des Volks" op bezielende wijze composities van Wettig. Weissenborn, Schubert. De Nobel. Olman en Theo van der Bijl. Hierbij viel het in het bijzonder op het goede markeeren in ,,De Rooden roepen", de glanzende klank in „De Strijders", terwijl een speciaal compliment gebracht mag worden voor de geslaagde vertolking van Theo van der Biji's moeilijk gezette „Morgenstemming". In samenwerking met „Nieuw Leven", dat steeds nog opvallend goede vqrderin- gen maakt, klonk door de tuin. waar de accoustiek zeer goed is, de door Hendrik AJtink fraai bewerkte „Strijdliederen-fan tasie", waarna „Nieuw Leven" nog eenige marschen en ouvertures op de haar eigen frissche en goed gefraseerde wijze ten gehoore bracht. Directeur Schweitzer weet met zijn hardwerkend ensemble prachtige lesultaten in korten tijd te bereiken. De toehoorders hebben veel kunnen genieten. LUSTRUM VAN DE VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Bovengenoemde Vereeniging viert dit Jaar haar 3de lustrum en wel op 22 en 24 September a.s Ter gelegenheid van deze lustrumviering wordt een receptie gehouden in hotel-café restaurant ..Den Burcht" op Donderdag 22 Sept. van 4 tot 6 uur, waarbij tevens zal plaats hebben de Installatie van een eere lid. Op 24 September zal een groote fees telijke herdenking plaats vinden In de groote Stdsgehoorzaal, met opvoering van de V. V. M.-revue „Dat bestaat niet" ln 2 bedrijven, 33 tafereelen, waaraan ongeveer 80 personen hun medewerking zullen ver- lecnen. Deze revue zal worden opgevoerd door leden van het V. V. M.-tooneel met mede werking van het welbekende V. V. M.-or- kest. De feestviering wordt besloten met een gezellig samenzijn. OP BIJNA 78-JARIGEN LEEFTIJD. Te Maastricht is in den afgeloopen nacht in den ouderdom van bijna 78 jaar overleden de Nederlandsche kardinaal. W. M. van Rossum, groot-ponitentlaris en prefect van de Congregatie de Propaganda Fide. Willem van Rossum werd den 3den Sep tember 1854 te Zwolle geboren en ontving zijn onderwijs aan het seminarium te Cu- lemborg en werd 16 Juni 1875 novice te Roermond. Een jaar later legde hij in Bois-le-Dus de gelofte af en beëindigde zijn studie te Wittem. alwaar hij 17 Octo ber 1879 tot priester werd gewijd. Na een kort verblijf te Roermond werd hij leeraar in de Dogmatiek aan het instituut te Wit tem, tot welks rector hij in 1893 werd be noemd. In 1895 werd hij naar Rome geroepen en maakte van 1904 tot 1917 deel uit van de Commissie voor de Codefifcatie van het Kerkrecht. Bij de verheffing tot Kardinaal van den thans ontslapene op 27 November 1911, verklaarde Paus Pius X nadrukkelijk, dat deze onderscheiding geschiedde als erken ning van zijn veelomvattende kennis „propter* immensam scientiam"). In Januari 1914 volgde de benoeming van Kardinaal van Rossum tot voorzitter van de Bijbelcommissie en bij de interna tionale congressen ln Weenen ln 1912 en ln Amsterdam in 1924 vertegenwoordigde hij den Paus. In December 1915 werd hij begiftigd met den titel van Presbyterlaan van het H. Kruis van Jeruzalem en be noemd tot groot-ponitentlaris. De grootste eer viel wijlen Kardinaal van Rossum ten deel, toen hij den 12en Maart 1918 werd benoemd tot prefect van de Congregatie der Propaganda Fide, Dit ambt heeft Kard. v. Rossum met 't stempel zijner persoonlijkheid bedrukt. Zijn eerste werk was het voorbereiden van de Pause lijke Missie-encycliek, die na haar ver schijnen een Magna Charta voor het zen dingswezen werd genoemd .Het geheele Zendingswerk werd door hem op nieuwe fundamenten opgeoouwa en reeas enkele Jaren later werden tegelijkertijd door den Paus te Rome 6 Chineesche priesters tot Bisschop gewijd. Niet alleen wist de kardinaal te bewerk stelligen, dat alle zendingsstations, die tijdens den wereldoorlog geleden hadden, weer werden opgebouwd, doch tevens dat hun respectievelijke arbeidsvelden werden vergroot. Tenslotte slaagde hij er in te bereiken, dat de zetel van de vereeniging „Tot Verbreiding van het Geloof" uit Frankrijk naar Rome werd verplaatst. In weerwil van zijn hoogen leeftijd wijdde hij ln Augustus 1929 den nieuwen Kathedraal op IJsland zelf ln en conse- ceerde den eersten Bisschop sedert de Hervorming op IJsland. Op zijn terugreis vierde hij onder groote belangstelling hier te lande zijn gouden priesterfeest en 75sten verjaardag HM. de Koningin zond hem een eigenhandig geschreven brief en ontving hem ten pa- leize. Van zijn vele theologische werken zijn bijzonder bekend ..De iudicio sacramen tal!", „De essentia Sacramenti Ordinis", „Sanctus Alphonsus et Immaculata Con- ceptio". Omtrent het overlijden van kardinaal van Rossum wordt nog gemeld: Na zijn reis door het land was kardinaal van Rossum oververmoeid ln Wittem aan gekomen. Desondanks heeft hij gister morgen nog de H Mis opgedragen. Op advies van dr. Hlnsen. directeur-genees heer van het ziekenhuis te Maastricht is de patiënt in het ziekenhuis te Maastricht opgenomen Des avonds werden hem nog de H. Sacramenten der Stervenden toegediend. Na ontvangst van het doodsbericht is de provinciaal der redemp toristen vergezeld door den rector uit Wit tem onmiddellijk naar Maastricht gegaan tot het treffen van maatregelen in ver band met de begrafenis. De plechtige uitvaartdiensten zullen a.s. Vrijdag te Maastricht tn de St. Servatlus- kerk worden gehouden Daarna zal het stoffelijk overschot wor den bijgezet ln den grafkelder te Wittem. BINNENLAND. Koninklijke onderscheidingen (le en 3e Blad). Conflict in de scheepvaart; de aanmon stering heden stopgezet. (Binneland, 3e Blad). De K. L. M. niet meer over Perzië? (Bin nenland, 3e Blad). Doorvoer van Engelschc zeevlsch stop gezet. (Binnenland. 3e Blad). Kardinaal Van Rossum in den ouder dom van bijna 78 jaar overleden. (Kerk en School, 2e Blad en le Blad). Doodelijkc aanrijding te 's-Gravenhage. (Gemengd. 3e Blad). De wereldkampioenschappen wielrennen; Paillard kampioen der stayers. (Sport. 2e Blad). De inbraak bij dr. Philips, te Den Haag; de gewezen huisknecht opnieuw gearres teerd. alsmede 2 medeplichtigen (Laatste Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND. Fransch-Engelsehe besprekingen op het eiland Jersey. (Buitenland, le Blad). Een toelichting op Von Papen's program (Buitenland, le Blad). Rede van Hitler voor de nationaal-socia- listischc Rijksdagfractie. (Buitenland le Blad). Generaal Von Schleicher over de ont wapeningsconferentie en de Duitsehe vei ligheid (Tel., 1ste Blad). CHR. JEUGDVER. „N.O.M.A.T.E.G." Vierde jaarvergadering. Bovengenoemde organisatie hield gister avond in de door den heer Verbiest keurig versierde zaal van Prediker haar 4de Jaar vergadering. De leden waren ln grooten ge tale opgekomen. De Voorz. de heer A. J. v. 't Riet opende deze vergadering met gebed en het lezen van Lucas 15 1 en 2 en vers 11 tot 24, De secretaris las zijn notulen voor. die zonder op- of aanmerkingen werden goed gekeurd. Daarna sprak de voorzitter een korte feestrede uit, memoreerende de vele zegeningen, welke de organisatie van God mocht ontvangen, maar ook de vele moei lijkheden welke zich hadden voorgedaan, Spr. volgde nog verschillende punten naar aanleiding van 't voorgelezen Schrift gedeelte. Daarna gaf de 1ste secretaris een bij zonder uitvoerig en keurig verslag over het afgeloopen jaar. Alle gebeurtenissen wer den zuiver weergegeven. Het Bouwfonds wijst ondanks vele gaven toch nog lang niet het verelschte bedrag aan. Vervolgens memoreerde de secretaris de verschillende onderafdeelingen. waar eer der vooruitgang dan achteruitgang ls te bespeuren Hij bracht dan ook namens het hoofdbestuur hulde aan de besturen der onderafdeelingen en voorts dank aan eere voorzitter. commissie van toezicht, bestuur en leden, om te besluiten met een opwek king tot volhouden. Een daverend applaus was de verdiende belooning. Op het verslag van den secretaris volgde dat van den lsten penningmeester, den heer C. v. 't Riet. Deze begon zijn jaar verslag met te zeggen, dat hU eerst het optimistische en dan het pessimistische zou gaan vertellen. Hij begon dan ook ln de allereerste plaats dank te brengen aan de trouwe contlrbuanten, dte ook dit laar weer op keurige wijze hebben geholpen met geldelljken steun Ook bracht spr. dank aan hen die voor het inzamelen van deze gelden hadden.zorg gedragen. Spr. hoopte dat er in het nieu we vereenigtngsjaar tientallen nieuwe con tribuanten zich zullen opgeven. Daarna volgde een opgave van de uitgaven en In komsten. zoowel van de vereenigingskas als van het Bouwfonds. Tot zijn grooten spijt moest hij zijn jaar verslag sluiten met een „tekort". Ook op dit verslag volgde een dankbaar applaus. Na nog enkele huishoudelijke zaken te hebben behandeld, sloot de voorzitter deze zeer geanimeerde laarvergadering met dankgebed. Rest ons nog mede te deelen dat deze organisatie op 19 October een Bouwfonds avond geeft ln de Stadsgehoorzaal waar o.a. eenige solisten zullen optreden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Naamlooze Vennootschap Algemeene Confectiehandel van C. en A. Brenntnk- meyer (filiaal), Botermarkt 5—67 Lelden hoofdzetel: Damrak 74, Amsterdam Uit tredend Beheerder filiaal: H. J. G. Blom, Lelden. Nieuwe Beheerder van het filiaal: C. H. J. Verhaak, Oegstgeest.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1