LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Burgerlijke Stand v. L GEVEILDE PERCEEL Maandag 29 Augustus VERDRONKEN. Het Laakkanaal te Den Haag wordt door d» Jeugd druk als zwembassin gebezigd. De bruggen over het kanaal worden als dulk- gelegenhetd gebruikt. Zaterdagmiddag ongeveer 3 uur was aan den Frultweg wederom een aantal Jongens aan het zwemmen. Een hunner de 17-jari- ge A. S.. uit de Van Ravensteljnstraat dook van een brug. doch kwam niet meqr boven. Even later zag men hem een oogenblik aan de oppervlakte komen, om spoedig weer in de diepte te verdwijnen. Men begreep, dat den jongen Iets over komen moest zijn, zoodat verschillende zwemmers naar hem doken. Het gelukte hun S. boven te brengen, doch helaas in levenlooZen toestand. De geneesheer van den Inmiddels ontbo den G.G. Dienst constateerde den dood. Gistermiddag omstreeks zes uur is de 15-jarige Vellema, wonende te Beverwijk in de Rijksbinnenhaven te IJmuiden nabij de cementfabriek, bij het zwemmen ver dronken. De ongelukkige werd spoedig na het ongeval opgehaald, doch de levens geesten bleken reeds geweken te zijn. Dit ls daar reeds het vierde slachtoffer in de maand Augustus. AUTO-ONGELUK BIJ AMSTERDAM. Zaterdagmiddag te kwart over twaalf wilde op den Haarlemmerweg bij den Uit weg te Amsterdam de chauffeur van een vrachtauto, die ln de richting Amsterdam reed, een vóór hem rijdende auto, eveneens een vrachtauto, inhalen. Hij haalde daarbij te weinig naar links uit, met het gevolg, dat belde auto's met elkaar ln aanraking kwamen. Door de botsing sloeg de voorste auto om, de chauffeur en een naast hem ge zeten 13-jarige jongen kwamen op straat terecht en liepen beiden een hersenschud ding op. ERNSTIG MOTORONGELUK. Gistermiddag ls de motorrijder Arnold van Vroonhoven uit Eindhoven tijdens een betrouwbaarheldsrlt van de Ariel Motor club op de Kloosterdreef te Woensel komen te slippen en in volle vaart tegen een transformatorhuisje gereden. Men een gapende hoofdwonde werd hij opgenomen en overgebracht naar het RK. Buitengasthuis te Eindhoven, waar hij overleden is. De man was gehuwd en 27 Jaar oud. BUITENLANDSCH GEMENGD. HONGERSNOOD IN BRAZILIË. De wegen langs de kust bezaaid met lijken. Als gevolg van de langdurige droogte, die nu reeds maanden aanhoudt, is er ln de noordelijke staten van Brazilië, ten Noord-Westen van Pernambuco een groote hongersnood uitgebroken. Volgens berichten in de Braziliaansche bladen heerschen er in de Noordelijke sta ten catastrophale toestanden, daar de be woners in grooten getale uit hun huizen vluchten. Er is b.v. een streek zoo groot als 24 maal Nederland, die reeds maanden lang geheel verschrompeld ls. Menschen en dieren sterven van honger en dorst. Het aantal vluchtelingen, dat in de laatste weken uit de binnenlanden naar de kuststreken vlucht, wordt op 350.000 tot 400 000 geschat. De Braziliaansche regeering heeft groote concentratiekampen ingericht, waar de hongerige menschenmassa's worden bijeen gebracht, om hen van voedsel te voorzien en op transport te stellen naar midden- en Zuld-Brazllië. In de dagbladen worden ontzettende tra gische verhalen gedaan. De wegen langs de kust zijn bezaaid met lijken, overal ziet men half ontkleede vluchtelingen, die door honger gepijnigd voortgedreven worden, om de stad te bereiken. De winkels en fabrieken, die nog levens middelen in hun bezit hebben, worden door de hongerige menigte leeggeplunderd. De winkels en warenhuizen langs de Noord kust van Brazilië hebben hun magazijnen moeten sluiten. De Braziliaansche bondsregeering doet haar best, om den nood zooveel mogelijk te lenigen, maar tengevolge van de revolu tionaire onlusten beschikt de regeering over te weinig middelen en geen geld om afdoende hulp te verleenen. In de Braziliaansche bladen wordt een oproep gedaan om een hulp-comité op te richten om de noodlijdende bevolking te ondersteunen. DE GOETHE-MEDAILLE VOOR MUSSOLINI EN HERRIOT. Ter gelegenheid van de viering van het Goethe-eeuwfeest in Frankfurt am Main heeft de rijkspresident o.m. de Goethe- medaille verleend aan den Italiaanschen minister-president Mussolini en aan den Franschen premier Herrlot. DE LEIPZIGER HERBSTMESSE GEOPEND. Gisteren is de Leipziger Herbstmesse 1932 geopend. Ook hier doen de economische moeilijkheden zich gelden. Toch worden er nog zaken gedaan. De buitenlanders, voor al de Amerikanen, zijn talrijker vertegen woordigd dan vorig jaar. Veel nieuwe din gen zijn echter niet verschenen. DE „ZEPPELIN" NAAR ZUID-AMERIKA. Voor de vijfde maal. Uit Friedrichshaven wordt gemeld: Het luchtschip „Graf Zeppelin" is he denmorgen te twee minuten over zes ge start voor zijn vijfde overtocht in dit jaar naar Zuid-Amerlka. De vlucht was in verband met den ver warden polltieken toestand in Zuid- Amerika 14 dagen uitgesteld. Dr. Eckener heeft het commando. Er bevinden zich zes passagiers aan boord, w. o. de bekende vliegster Strassmann Het luchtschip heeft ruim 100 K.G. post aan boord. DE ALGEMEENE TOESTAND. Von Papcn's program voor den economi- schen opbouw Werkverschaffing aan bijna 2 millioen arbeiders. De coalitie- besprekingen. De algemeene situatie in Europa wordt op het oogenblik voor een belangrijk deel beheerscht door den toestand econo misch en politiek in Duitschland en het spreekt daarom vanzelf dat millioenen gistermiddag geluisterd hebben naar Von Papen's radiorede, waarin hij mededee- lingen heeft gedaan omtrent de plannen der rljksregeering inzake den economl- schen wederopbouw In een vergadering van hem welgezinde boeren te Munster liet hij daaraan voorafgaan een fel be toog tegen Hitler en diens nationaal-so- clallsten» wier actie hij voor de zooveelste maal een ernstig gevaar noemde voor het welzijn van den Staat. En de coalitie- conferentie tusschen Nationaal-Socialisten en het Centrum besprekende verklaaide hij met stemmingsverheffing dat hij niet zal wijken voor het coulissen-spel der par tijen in den Rijksdag. Een samengaan tusschen partijen als deze zou het Duit- sche volk in zijn huldigen nood niet kun nen verdragen en hij liet duidelijk uitko men dat hij zijn tegenstanders in dit op zicht ook de kans tot samengaan niet zal geven! Na een zeer uitvoerige inleiding heeft de heer Von Papen tenslotte z'n program uiteengezet, dat er bijkans uitsluitend op ingesteld is de werkloozen aan arbeid t.e helpen, daardoor de ontevredenheid te verminderen en dientengevolge Hitler den wind uit de zeilen te nemen. Voor ver schillende belastingen zullen bons worden uitgegeven, waarmede in de jaren 1934- 193» alle komende belastingen (uitgezon derd enkele) betaald zullen kunnen wor den. Deze bons zullen zoodanig worden ingericht, dat men ze onmiddellijk als be taalmiddel kan gebruiken en de rijkskan selier meent op deze wijze een bedrag van 1500 millioen mark ter beschikking te hebben als basis voor zijn reparatie-plan, dat aan 1a 1 3'4 millioen arbeiders werk zou verschaffen. „Sociaal is, wie arbeid schept", zegt Von Papen en hij meent om deze reden den steun van het nationalis tische Duitschland te mogen verwachten. Hoe dat Duitschland over deze plannen van den rijkskanselier denkt is tot dus verre nog niet na te gaan, de cijfers zijn trouwens te veelomvattend om ze snel te kunnen verwerken, maar de critiek. voor al van nationaal-socialistische zijde zal wel spoedig los komen! Het heet dat Von Papen zijn aangekondigde maatregelen reeds binnen een maand van kracht wil doen worden. Overigens bleef ook na Von Papen's rede de steer van geheimzinnigheid han gen over de politieke gebeurtenissen in Duitschland. Men meent dat de rijksre- geerlng morgen aan Von Hindenburg zal meedeelen dat de nieuwe Rijksdag niet in staat is om een regeeringsmeerderheid tot stand te brengen en dus onmiddellijk dient te worden ontbonden. De rijkskan selier rekent er stellig op, dat de rijkspre sident daartoe bereid zal worden ge vonden. Tegelijkertijd wil het centrum een ver tegenwoordiger naar Neudeck zenden, die den heer von Hindenburg zal moeten me- dedeelen, dat er groote kans bestaat op een parlementaire samenwerking tus schen centrum en nationaal-sociallsten, die onder bepaalde omstandigheden zou kunnen leiden tot het dulden van een nieuwe regeering, die, daar de rijkspresi dent dit nu eenmaal wil, een presidents kabinet zou kunnen zijn en geen coalitie- regeering. En de geruchten omtrent die coalitie besprekingen zijn plotseling veel optimis tischer geworden. Men spreekt zelfs reeds van overeenstemming! Ofschoon officieel nog niets is medege deeld, noch van den kant der nationaal- socialisten, noch van dien van het Cen trum, over de onderhandelingen van beide partijen wordt in welingelichte kringen verzekerd dat men met betrekking tot de algemeene politieke richtlijn principieel reeds tot overeenstemming is gekomen. Deze overeenstemming zou zoowel gel den voor Pruisen alsook voor het Rijk. Zelfs over de persoon van een eventueelen kanselier zou overeenstemming zijn be reikt, hoewel nog geen namen genoemd worden. De naam Bruening wordt thans weer genoemd voor het Ministerie van Buitenlandsche Zaken dat hem. gelijk bekend is, na zijn aftreden als kanselier door den Rijkspresident reeds was toege dacht maar dat Bruening onder het kan selierschap van Von Papen geweigerd had Men spreekt thans ernstig over een combinatie Schlelcher-Bruenlng-Strasser. Wat het Rijk betreft, de Rijkspresident moei den Rijkskanselier benoemen. Het zou er dus op aan komen, Rijkspresident en Rijksregeering zoo spoedig een volle dige overeenstemming tusschen beide par tijen bereikt is, ervan in kennis te stel len, dat de Rijksdag wel degelijk bruik baar is en dat er een meerderheid bestaat die bereid zou zijn een door het vertrou wen van den Rijkspresident benoemden kanseliei parlementair te ondersteunen. Het zou in dit geval dus geen coalitie be treffen maar een presidentieele regeering Von Papen zou dan geen deel meer uit maken van deze regeering. Overigens schijnt men er thans naar te streven de basis voor een parlementaire samenwer king tot stand te brengen zonder ln strijd te geraken met de stuwende krachten van de huidige regeering. Wat Pruisen betreft zijn de onderhan delingen nog niet beëindigd, hoewel de mogelijkheid bestaat dat men tot overeen stemming zou kunnen komen met de neu trale persoonlijkheid als minister-presi dent, in welk verband de naam Goerdeler genoemd wordt, klaarblijkelijk in de hoop hiermede ook de Duitsch-nationalen tege moet te komen. Desniettemin komt men met dit alles aangenomen dat er een kern van waar heid in zou zitten niet verder indien BOEREN DOOR EEN WOLF AANGEVALLEN. In de nabijheid van het stadje Wranje bij Belgrado zijn op het veld werkende boeren door een wolf aangevallen. De strijd duurde geruimen tijd voordat de boeren er 1 in slaagden het dier te dooden Drie boeren 'zijn door den wolf deerlijk toegetakeld. Twee van hen zijn aan de bekomen ver- wondingen overleden. de heer Von Papen morgen bij den rijks- president het spel wint. De Rijksdag wordt dan ontbonden en van een coalitie zal geen sprake zijn De rijksdag ls tegen morgenmiddag te 3 uur bijeen geroepen Clara Zetkin heeft den directeur van het parlement reeds een bezoek gebracht om de bijzonderheden met hem te be spreken. Intusschen is gebleken, dat, met uitzon dering van de communisten, alle fracties in den rijksdag tegen het presideeren van deze ln Moskou wonende oude dame (die niet eens meer loopen kan) protesteeren, al weet eigenlijk niemand op grond van welk artikel haar optreden op den zetel van den president kan worden verhinderd Men hoopt, dat het bi) het noodige lawaai zal blijven en dat de rijksdag onmiddellijk tot 6 September wordt verdaagd, minder om den katholieken gelegenheid te geven na hun partijdag er naar toe te gaan, dan wel om tijd te winnen voor de onderhan delingen tusschen hen en de natlonaal- socialisten. Maar de kans bestaat ook, dat het par lement reeds Dinsdag bewijst niet in staat te zijn zichzelf te constitueeren, wat dan natuurlijk een nieuwe ondersteuning zou zijn van het standpunt der rijksregeering, dat deze rijksdag moet worden ontbonden. Vermoedelijk zal de rijkskanselier mor gen ook mededeelen, hoe de regeering zich dan uit de impasse wil redden en of zij in de grondwet mogelijkheden heeft ge vonden om tot het a.s. voorjaar zonder rijksdag te regeeren, gelijk inderdaad op dit oogenblik in haar bedoeling schijnt te liggen. Men spreekt hier van een „politieken noodtoestand", die zooiets zou wettigen. Maar de juristen hebben deze mogelijk heid in de grondwet nog niet kunnen ont dekken. In overleg met de communistische rijks dagfractie heeft de executieve van de communistische partij een besluit geno men omtrent de houding, welke de fractie zal aannemen, teneinde de natlonaal- socialisten uit te schakelen bij de verkie zing van een rijksdagpresident. Bij de eerste verkiezing zullen de com munisten voor hun eigen candidaat stem men. Mocht dan de nat.-soc. candidaat door de houding van het centrum niet zijn gekozen dan willen de communisten bij de tweede verkiezing hun stem uit brengen op den sociaal-democratischen candidaat teneinde te verhinderen, dat een nazi voorzitter van den rijksdag wordt. In het besluit wordt er verder nog op gewezen, dat de communistische partij, in weerwil van dezen maatregel, geenszins voornemens is in haar strijd tegen de leiders der soc.-democratie te verslappen. DUITSCHLAND. Een interview met Von Papen - Het antwoord van den rijkskanselier aan Kerrl - De burgeroorlog duurt voort. Rijkskanselier von Papen heeft in een interview met een redacteur van de „Rhei- nische Westfallsche Zeitung" eenige vra gen beantwoord betreffende de groote re devoering die hij gisteren heeft uitgespro ken. De voornaamste vragen en antwoor den luiden als volgt: Bent u niet van meening dat het bui tengewoon beteekenisvolle arbeidsprogram der rijksregeering. dat u gisteren heeft uit eengezet, eischen bevat die ook de N.S.D. AP. gesteld heeft en welker verwerkelij king derhalve ook de N.S.D.A.P. moest ver langen? Doet u met uw program geen po ging het woord van Strasser: „Arbeid schept kapitaal", om te zetten in de daad? Von Papen antwoordde: Ik ben inder daad van meening dat arbeid kapitaal schept en ik verheug mij dat de rijksre geering met het program,, dat zij den rijkspresident voorstelt ook een deel der wenschen en eischen vervult, die door de N.S.D.A.P. naar voren zijn gebracht. Ik hoop. dat de gelijke richting van onze wen schen en de gemeenschappelijkheid van het doel tot een samenwerking op zakelij- i ken grondslag leidt waardoor zuiver po litieke momenten eenigszins op den achter grond worden gebracht. Ik ben er van overtuigd dat juist 'n partij die het zake lijke werk in haar banier heeft geschreven een dergelijk program van direct practised werk en werkverschaffing vrij van alle po litieke verplichtingen zal onderzoeken. Vraag. Bestaat er een garantie dat dit zakelijk en onmiddellijk uit te voeren ar beidsprogram der rijksregeering niet door kruist of verwrongen zal worden door par tij-politieke eischen aan den eenen kant of verlangens van belangen-groepen aan den anderen kant? Antwoord: De rijksregeering is een auto ritaire regeering. Zij staat volkomen vrij tegenover eischen van partij-politieken aard en is volkomen onafhankelijk. Juist daarom hoopt zij het arbeidsprogram in grooten omvang en afzijdig van alle afzon derlijke belangen te kunnen uitvoeren. Daarmede is de beste waarborg gegeven voor de verwerkelijking van het gestelde doel. Dit is de zin en de voornaamste taak van een autoritaire rijksregeering. dat zij een basis schept waarop zakelijk werk kan worden tot stand gebracht. Vraag: Is te verwachten dat de organi saties van het bedrijfsleven en wel zoowel de werkgevers als de werknemers in hun meerderheid uw program zullen aanvaar den en het als het hunne zullen uitvoeren. Antwoord: De rijksregeering hoopt beslist zoowel werknemers als werkgevers op den grondslag van dit program te kunnen ver eenigen. De bevruchting van het econo misch proces welke de rijksregeering tracht tot stand te brengen is zeer bijzonder in het belang der werknemers. De voorstellen die de rijksregeering doet hebben gelijk bekend is. het doel 1 tot 2 millioen men schen meer in het arbeidsproces te scha kelen. Vraag: Zal het de rijksregeering niet als een onsociale houding worden aangerekend dat zij ook den nog werkhebbende werk nemers lasten oplegt? Antwoord: Onsociaal is op het oogenblik diegene, die de arbeidsmogelijkheden ver mindert. Volkomen juist daarentegen is het woord: sociaal is wie arbeid schept. Ove rigens blijft de grondgedachte van de ta riefcontracten en daarmede hun sociale werking in vollen omvang in stand te hou den. Het tariefrecht blijft ook thans be staan ter bescherming tegen loonultbut- ting en tot afweer van eventueele wille keur van de economisch sterkere. Een der gelijke willekeur blijft ook thans uitge sloten Vraag: Het arbeidsprogram van de rijks regeering bedoelt dus een zekere losmaking van de tarieven ten gunste van een ver mindering der werkloosheid? Zou het in verband met de uitvoering van dit program niet mogelijk zijn ook een losser worden van de in den arbeidsstrijd tegenover el kander staande fronten en thans gedach ten te verwerkelijken, gelijk die in 1919. 1920 aan vakvereeniglngszijde een man als Legien en aan werkgeverszijde een man als Stinnes voor oogen heeft gestaan? Antwoord: Dé rijksregeering is volstrekt van meening, dat de tijd er rijp voor is geworden om deze starre fronten losser te maken. Het schijnt ml) toe dat men door een verkleining der tariefdistricten en door scheiding van niet bljeenhoorende beroeps groepen werkgevers en werknemers dichter bij elkander zou kunnen brengen. In dergelijke volgens regionale stand punten en beroepssoorten georganiseerde tariefsdistricten ls het eerder mogelijk van de in het economisch proces betrokken tot een gemeenschappelijken noemer te brengen. Deze rechtvaardige overeenstemming der belangen is immers de kardinale kwestie in de economie. In antwoord op den brief van Kerrl, den voorziter van den Pruisischen landdag, heeft rijkskanselier von Papen o.m. ge antwoord, dat hij geenszins de meening kan deelen, dat de tegenwoordige com missoriale regeering van Pruisen den landdag verantwoording schuldig is en dat haar leden verplicht zijn voor den landdag te verschijnen. Zij is alleen ver antwoordelijk aan den rijkspresident. Ook op de andere punten kan von Papen de meening van Kerrl niet deelen. De rijkskanselier erkent, dat het ont breken eener den landdag verantwoorde lijke regeering in Pruisen een hoogst on- gewenschte toestand is, welks spoedig einde hij met vreugde zou begroeten, maar tot zijn leedwezen zijn de omstandigheden er nog niet naar, dat de noodverordening van 20 Juli kan worden opgeheven. Alleen wat de wijziging van het regle ment van den landdag betreft is von Pa pen het met Kerrl eens. Daar tegen een noodverordening om daarin verandering te brengen talrijke bezwaren bestaan, geeft v. Papen in overweging de zaak aan het staatsgerechtshof voor te leggen. Hij betwijfelt overigens of de tegenwoordige landdag gebonden is door het desbetref fend besluit van den vorige, zooals Kerrl meent. Volgens een bericht uit Berlijn heeft in tusschen een onderhoud tusschen dr. Bracht en Kerrl practische gevolgen ge had. Naar verluidt moet er rekening mede gehouden worden, dat de Rijkscommissa ris met behoud van zijn bekende, princi- pieele opvatting zijn tegemoetkoming te genover den Landdag wil toonen, doordat hij het goedvindt, dat de directeuren der ministeries als leiders der afdeelingen deelnemen an de besprekingen in den Landdag. Daarentegen moet er niet op ge rekend worden, dat de personen, die be last zijn met de waarneming der minlste- rieele functies, Dr. Bracht en de staats secretarissen, de besprekingen persoonlijk zullen bijwonen. Medegedeeld wordt nog, dat het standpunt van den Rijkscommis saris nogmaals aan den Landdag zal wor den bekend gemaakt in een verklaring van dr. Bracht, die in de plenaire zitting van den Landdag zal worden voorgelezen. De burgeroorlog duurt natuurlijk steeds voort. Zaterdagmiddagk drongen een aantal personen, die per auto gekomen waren, in het gebouwde tehuis van de Stahlhelm gelegen aan den weg tusschen Wurster- heide en Altenwalde (Pruisen) en maak ten aanstalten, de vlag naar beneden te halen. De bewaker werd neergeslagen en door messteken zwaar gewond. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de daders. De bijzondere rechtbank te Berlijn heeft de arbeiders Pueschel en Kopper wegens rebellie veroordeeld tot 10 jaar tuchthuis straf elk. Twee anderen werden veroor deeld tot 1 jaar tuchthuis. Bij de behandeilng van de zaak tegen den Nat.-Soc. Kurdzel voor de speciale rechtbank te Flensburg werd tegen den verdachte twaalf jaar tuchthuisstraf ge- eischt. Hij wordt er van verdacht, op 8 Mei den Communist Wiese doodgeschoten te hebben. Heden zal waarschijnlijk uit spraak worden gedaan. Het orgaan van het „Eiserne Front", het weekblad „Alarm" is met alle kopbla den op grond van de verordening van den rijkspresident van 14 Juni J.I., betrekking hebbend op maatregelen tegen politieke uitspattingen, tot 30 September a.s. ver boden. Aanleiding tot dit verbod gaf het num mer van 25 Augustus 1.1., waarin in ver band met het ln Ohlau gewezen vonnis o.a. geschreven is, dat de republikeinsche bevolking het vrije wild ls van de klasse jus tl tie. ENGELAND. Het textiel-conflict in Lan( uitgebroken. Het vakverbond van wevers sloten, dat de stemming over j, van een verlaging der loonen dagen zal plaats hebben. Zaterdagmorgen om 11 uur j hebben 200 000 wevers en Lancashire het werk neergelegd den weefgetouwen staan stil .- drle plaatsen is de stakingsaan' weer ingetrokken. De volle omvang van de eerst in het begin van deze week Dat men geen spoedig einde vat king moet verwachten, blijkt uit lating van den arbeldersleiöer K' De waarschijnlijkheid, dat mea korten tijd tot overeenstemming u nen geraken tusschen fabric wevers is niet eens een kans van een millioen". De staking, die waarschijnlijk o» op groote schaal in de aangesl dustrieen ten gevolge zal hebben, kent voor de katoenindustrie cashire een wekelijksch verlies vat half millioen pond sterling aan c ten en loonen. Een leidend industrieel verkla* de staking op een oogenblik begon, op de Engelsche katoenindustrie minst kon verdragen. Het is waarschijnlijk, dat Lat. ia ren lang noodig zal hebben, klap te boven te komen. FRANKRIJK. Germain Martin over de finam politiek. Gisteren heeft de minister van ciën, Germain Martin een redevoer i gesproken over de financieele po!;: de regeering. In het bijzonder i schuwde spr. voor de gevaren inflatiepolitiek en wees er verder dat het kabinet voor de moeilijke j plaatst is een saneering der finan stand te brengen. De begrooting evenwicht gebracht worden zond maatregelen worden genomen, die i duur de Fransche financiën in zouden kunnen brengen. Het gehee, moet thans offers brengen voor i en voor liet vaderland. Het E 1 voorbeeld bij de conversie van de leening levert een bewijs voor wat tionale wil van een volk tot sta brengen bij het saneeren van de financiën. o ITALIË. Parade voor den koning en Mus Na het beëindigen der manoeuvr de koning tezamen met Mussolini dag een parade bijgewoond van i pen. Ongeveer 50.000 man, waarv» te paard en 4000 op auto's, rljwl motorfietsen, benevens 300 kano- 50 pantserwagens namen aan de deel. Mussolini hield verder een appel over 3000 officieren, die manoeuvres hadden deelgenomen. In tegenwoordigheid van de Ik; hield Mussolini ten slotte een to: waarin hij de waarde en de stfat' mogelijkheden van de manoeuvre! licht stelde. Den officieren deó mede tevreden te zijn over het r der oefeningen. o ECUADOR. Revolutie. Berichten maken melding van e stand in Ecuador. Bonifaz wien dentsverkiezing in 1931 ongeldig iter klaard, zou tot president zijn uitger SPANJE. Het leger onbetrouwbaar. Met betrekking tot de jongste gebeur tenissen, die bewezen hebben, dat de repu bliek zich slechts op een deel van het leger verlaten kan, wil men thans een natio naal leger in het leven roepen, dat geheel zal bestaan uit burgers van alle republi keinsche partijen Dit leger zou dan optreden bij elke mogelijke bedreigmg van het republi keinsche regime. Het vrijwilligerscorps zal de noodige militaire vorming verkrijgen, doch zal slechts in geval van gevaar ge mobiliseerd en bewapend worden. De nationale vergadering zal dit ont werp zonder twijfel aannemen, omdat ieder het er over eens is, dat men van den kant van het leger elk oogenblik onaan gename verrassingen verwachten kan. Men gelooft zelfs, dat de veiligheid van de republiek een onmiddellijke ontbinding van het geheele leger noodig maakt. Offi cieel echter wordt ontkend, dat een zoo danige maatregel noodig is. JAPAN. Vredesgezant naar Ameriki In verband met den gespannen ti- tusschen de V. S. en Japan heeft pansche regéering besloten Nomura, opper-bevelhebber van pansche gevechten te Shanghai vervullen van een vredes-misS' Amerika te zenden. Aanleiding tot dit besluit eerste plaats de handeling van t. a. v. het Mansjoerijsche vraagd' mede de aanwezigheid van de kaansche Atlantische vloot in dei Oceaan. GEBOREN: Gcrardus Christiaan zn. v. G Rljnswou en A. M. Waasdorp. ONDERTROUWD: M. Kok jm. 28 j. en T. M. V. d jd. 33 jaar G. Jansen jm. 23 J Montanje jd. 21 jaar C. de 29 jaar en M. M. Broers jd. 241 Neuteboom jm. 22 jaar en C. M. V" jd. 22 jaar. o OVERLEDEN: P. Heijmans wedn. 81 jaar Omtsigt ongeh. m. 49 jaar - Bursch M. 63 jaar S. P engeh. Vr. 58 jaar. Gehouden Verkooping in lie' te Lelden op Vrijdag 26 AUS""' ter overstaan van: „u" 1. B. J. J. N. Troost, Notaris v. Jan van Houtkade 24 en 24a. Wey voor f. 8725.—. 2 A. J. C. van der Heyden."; Leiden. Pieterskerkhof 14, A hi voor f. 3710.—. Rapenburg 11* geveen g.g. voor f. 8100.—; Mo1»" J. W. Würzer q.q. voor f. 2109. y

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2