Modevakschool prnris/T nsr oni i rPTr voor het militair tehii uLULÜal I UIL UIILLLU I L zaterdag27augustus.-.» heropening Vleeschhou werij AUTOBOX N.V. DE LANDBOUWBANK TE UTRECHT PIANO-ONDERWIJS Bericht van Inzet. VERPLAAlj RAPENBURG'ij LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Donderdag 25 August HISTORISCHE FIGUREN. INDIE IN ONS MIDDEN. Burgerlijke Stand v, VISSCHERIJBERICHl VRAGENRU6RIE Losse nummers van on A. DE LA RIE - Janvossensteeg 28 2 Moderne Heerenhuizen te huur: nu is het uw kans om rijk te worden kantoormachine-centm Aanv. der lessen 1 Sept Mrs. R. DEK en HUGENll OM EN UIT HET LEVEN VAN NAPOLEON. VL Napoleon een mythe? Men zal van zijn glorie spreken Onder 't stroodak, langen tijd en wanneer hij gestorven zal zijn, zullen waarheid en verdichtsel samengroeien en van hem een beeld vormen, dat geen menschelijke afmetingen meer heeft, maar hem voorstelt als een figuur uit mythe of legende. Nog een stap verder en de historische Napoleon verdwijnt en de mythe blijft over. Het zou gemakkelijk zijn, aldus den grooten Franschen keizer terug te dringen naar het terrein der fantasie, zoo hij niet geleefd had in een tijd, die zijn daden, zijn opkomst, groot heid en verval, nauwkeurig geboekstaafd had, welke boekstaven in stoffelijken vorm aanwezig is op honderden plaatsen. Toch is er een poging gewaagd om dui delijk haast als 2x2 4, aan te toonen, dat Napoleon nooit heeft bestaan. Deze poging is een zóó aardig curiosum: zij is zóó spitsvondig bedacht, dat ik den lust niet weersta, haar in de herinnering op te roepen. Er was een niet ongegronde aan leiding tot die poging. Daarover zal ik aan het einde van dit artikel mededeeling doen. Hier volge eerst het curiosum, de bewering, wetenschappelijk getint: Napo leon heeft nooit bestaan! Neen, nooit! Zijn geschiedenis is een sprookje. De bewijzen? Die liggen voor het grijpen. Wat weten we van hem, wat wordt er van hem in de geschiedboeken geschreven? Laten we het eens nagaan: men zegt: 1. dat hij Napoleon Bonaparte heette; 2. dat hij geboren was op een eiland in de Middellandsche Zee. 3. dat zijn moeder Laetitia werd ge noemd 4. dat hij drie zusters had en vier broers, van wie er drie koning wer den. 5. dat hij twee vrouwen had, van welke ééne hem een zoon schonk; 6 dat hij een einde maakte aan een groote revolutie; 7. dat hij onder zich had zestien rijks maarschalken, van wie er twaalf in actieven dienst waren; 8. dat hij overwon in het Zuiden, doch in het Noorden de nederlaag leed; en 9. dat hij na eene regeering van twaalf jaren, die hij begonnen was, komen de uit het Oosten, verdween en stierf in de Westelijke Zee. Dat zegt men van hem. Is het niet zoo? Maar voor wie de zaak onder de loupe neemt volgt de eene ontdekking op de andere. Punt voor punt wil ik nagaan: 1. De naam. Ieder weet, dat de oude dichters de zon Apollo noemden. Nu is Apollon (de Fransche naam voor Apollo) hetzelfde als Apoleon; belde namen betee- kenen, naar hun Grieksche afleiding: dooder, vernietiger, verdelger. De n van Napoleon is de afkorting van het Griek sche né, een der sterkste bevestigingen. Napoleon wil dus zeggen, de ware ver nietiger, de ware Apollo. Dus: Napoleon is in waarheid de Zon. Trouwens op de Vendómc-zuil te Parijs staat de naam van den heerscher opgegeven als Néapo- léon. Kan het duidelijker? De familie naam Bonaparte is gemak kelijk te verklaren. Deel dien in tweeën en ge hebt bona parte (de goede kant), d.w.z. de lichtzijde, de dag, in tegenstel ling met mala parte, de slechte kant, de schaduwzijde, de nacht. We hebben niet meer te vragen: Napo leon is de Zonnegod. 2. De plaats van geboorte. Apollo, de Zonnegod, is volgens de Grieksche Goden leer op een eiland in de Middellandsche Zee geboren. Welnu, ligt Corsica niet in de Middellandsche Zee? 3. De naam van de moeder. Laetitia wil zeggen vreugde. Apollo's moeder heette Leto. De zon, opstijgend uit den dageraad, verspreidt de vreugde over de aarde. Met rozenvingeren, zooals de dichters zeiden, opende de dageraad haar de poorten van het Oosten. 4. De zusters en de broers. De drie zus ters. wie herkent ze niet? Het zijn de drie gratiën, die met de Muzen het hof van Apollo, haar broeder, sierden. De vier broe ders kunnen natuurlijk niet anders zijn dan vier jaargetijden, waarvan drie: de Lente, de Zomer en de Herfst, hun macht ontleenen aan de zon, bloemen, oogsten en vruchten brengen en aldus koning zijn, plaatsbekleeders van hun machtigen broeder. De vierde broer, de Winter, is geen koning: hij regeert over niets. 5. De twee vrouwen. De twee vrouwen van de Zon waren de Maan (volgens de Grieken) en de Aarde (volgens de Egyp- tenaren.) Uit de verbintenis van Zon en Aarde werd een zoon geboren: Horus. Volgens de Egyptenaren belichaamt hij de vruchten van den landbouw. Daarom werd de geboorte van Napoleon's zoon (den zoogenaamden koning van Rome) ge steld op 20 Maart, datum van de voor- Jaarsdag- en nachtevening, omdat in de lente de landbouwvoortbrengselen hun grootste ontwikkeling nemen. 6. De groote revolutie, waaraan hij een eind maakte. In Frankrijk beweert men, dat dit de Fransche revolutie was. Dat is fout. De hier bedoelde revolutie is niets anders dan de Python, de monsterlijke slang, die door Apollo gedood werd, wat zoo klaar is als het licht, wanneer men bedenkt, dat het Latijnsche woord revo- lutus een opgerolde slang beteekent. 7. De maarschalken. Zestien rijksmaar schalken had Napoleon, waarvan twaalf in actieven dienst en vier op non-activiteit Wat wil dat zeggen? Dit. dat de Zon de twaalf teekenen van den Zodiak (cirkel of gordel aan den hemel met de twaalf sterre- beelden) onder haar bevel heeft, welke elk weder een divisie van het ontelbare sterrenleger aanvoeren Spreekt ook de Bijbel niet van „het heir der Sterren?" Dat niet te tellen sterrenleger wordt ver deeld in twaalf deelen, overeenstemmend met de twaalf teekenen van den Zodiak. Dus, de actieve twaalf maarschalken van Napoleon vinden hier hun verklaring. En de vier op non-actief? Hier hebben we te doen met de vier hoofdwindstreken, de onveranderlijke, onbewegelijke: Noorden, Oosten, Zuiden en Westen. Daarover valt niet te twisten. 8. Zijn overwinning en nederlaag. Napo leon was de groote overwinnaar in het Zuiden, maar in het Noorden, het koude, leed hij de nederlaag. En Apollo Zon? Na drie maanden stijging naar de noorde lijke streken, waarbij de Zon zich van den equator verwijdert, moet zij terugkeeren. Zij heeft het eind van haar macht be speurd. Het sterrebeeld, waar die terug keer begint, heet de Kreeft; als een kreeft loopt de zon in dit deel der sfeer achter uit. Met het oog op dit feit, lag het ver zinsel van Napoleon's tocht naar Rusland voor de hand. Na in het Zuiden overwon nen te hebben, lijdt hij de nederlaag in het Noorden. 9 Zijn twaalfjarige regeering en zijn verdwijnen en sterven in de Westelijke Zee. Hierbij is eigenlijk geen nadere ver klaring noodig. De twaalf jaren zijner re geering zijn de twaalf uren van den dag. Zijn verdwijnen in het Westen is het glo rierijk natuurtafereel, dat we elkën avond kunnen gadeslaan. Uit het Oosten opge komen gelijk de Zon kwam, naar de legende Napoleon glorieus als overwinnaar uit Egypte naar West-Europa. Als de Zon, in het Westen verzinkend, legt hij zijn hoofd op het eiland in het Westen, op Sint Helena, neder ter eeuwige ruste. Zijn deze verklaringen voldoende of niet? Hoe ziet men de oude mythe van den Zonnegod omgewerkt tot de meest formidabele legende van de 18de en 19de eeuw, tot een Napoleon-sage! Wanneer men nagaat wat Fransche en andere dich ters al niet van Napoleon gezegd hebben, treft in de dichterlijke beschouwing meermalen een klank van begrijpen, van zuivere waarheid. Casimir Delavigne b.v. spreekt over hem als van een, die „slechts één dag regeerde" en na zijn „schitteren den loop" bleek, en ontdaan van zijn stralenkrans, verdween. Is dit duidelijk of niet? We hebben hier te doen niet met een stuk geschiedenis, maar met een alle gorie, een allegorische figuur, wier attri buten alle aan de Zon zijn ontleend. Na poleon heeft nimmer bestaan: de mytho logie der XIXde eeuw werd door de men schen voor geschiedenis gehouden. Ziedaar, in het kort saamgevat, het curiosum, waarvan ik sprak, de uiteen zetting en verdediging van de stoute stel ling: Napoleon heeft nooit bestaan. Dit een en ander was een grap, maar een grap met een achtergrond. Napoleon's groote naam moest dienen om aan eene waarschuwing kracht bij te zetten. Ruim honderd jaar geleden, twintig jaar na den slag bij Waterloo, kwam te Agen, hoofd plaats van het Fransche departement Lot- et-Garonne. een vlugschriftje uit, van de hand van den heer Jean Baptiste Pérès, advocaat en stadsarchivaris. Het had tot titel: Hoe Napoleon nimmer heeft be staan of Groote dwaling, bron van een oneindig aantal dwalingen, die in dq ge schiedenis van de XIXde eeuw zijn te noteeren. Het bevatte, in het uitvoerige, wat ik hierboven mededeelde Het had wel een groot succes, vooral, omdat men naast het snaaks-spitsvondige, dat men niet kon nalaten te bewonderen, ook de rake slagen (Van onzen Indischen medewerker.) HONGERSNOOD EN VOEDSEL- SCHAARSCHTE. De woorden in het opschrift drukken verwante begrippen uit, maar de afstand is wel groot. In 's Lands vergaderzaal zijn de belde woorden gebezigd voor het feit, dat er in de inlandsche maatschappij velen zijn, méér dan in gewone tijden, die moeilijk aan hun teerkost kunnen komen. Het gebeurt elk jaar, dat in sommige stre ken het voedsel voor een deel der bevol king schaarsch wordt. Indien de omvang van die schaarschte niet bekend was en ook de redenen van het verschijnsel niet aan te wijzen waren, zou men ons Indië geen gezegend eilandenrijk mogen noemen Over het geheel genomen, staat het er ten opzichte van het dagelij ksch voedsel gunstig voor en het kan te dien aanzien de vergelijking met andere gebieden in zuid-oost-Azië best doorstaan. Wil men het zeer algemeen en zeer kort aanduiden, dan kan men zeggen, dat Vóór- en Achter- Indië gebieden zijn met weinig eten en lage loonen, Ned-Indië daarertegen veel eten en hoog loon biedt. Echter, het is de tijd van een zware crisis en daarin zijn de afwijkingen van het gewone voorkomen vele. De inkrimpende en stakende bedrij ven keeren minder of heelemaal geen loon uit, de gelegenheid tot geld verdienen is zeer geslonken: de gedwongen versobe ring. Als nu de menschen uit arme streken van Java uitgaan om werk te zoeken in stad of op onderneming, dan is hun kans luttel vergeleken bij dien van een paar jaar geleden. Hebben zij geen eigen bouw land en slechts hun huisje in de dessa met een tuintje er omheen dan- valt het hun in de moeilijke maanden van het jaar wel heel zwaar den honger geregeld te stillen. De moeilijke maanden zijn die, waarin de voorraad uit eigen oogst is opgegeten en de nieuwe oogst nog in het verschiet ligt. Men zal opmerken, dat menschen zonder eigen grond toch geen oogst win nen. Dat is juist, maar velen, die van grondbezit werden ontbloot, hebben deel aan een akker; anderen verdienen hun waardeerde, waarmede de schrijver in die dagen de theorie van een in eigen oog zeer gewichtig man bestookte. Die man was de geleerde, wijsgeer, schrijver Charles Franqois Dupuis, lid van het Instituut van Frankrijk. Zijn geleerd heid had hem langzamerhand zeer een zijdige inzichten doen hebben. Nadat hij veel gepubliceerd had over den oorsprong der sterrebeelden en de verklaring van de fabels door middel van de sterrekunde, vond hij, naar hij meende, overal en in alles de sterrebeelden en hun samenstel ling terug. Eenmaal zoover, zag hij geen grenzen ter onderscheiding meer en pu- Dliceerde hij een groot werk tien deelen met atlgs waaraan hij den titel gaf: „De oorsprong van alle godsdiensten of universeele godsdienst". Niet veel boeken hebben bij hun ver schijning zóóveel kabaal gemaakt. De schrijver verwarde de godsdienstige tradi- tiën der volkeren en de mythologieën. Hij zag in de godsdiensten, in welken vorm zij ook werden voorgesteld, niets anders dan de symbolische teruggave van de sterren of de krachten der natuur. Eene uitzondering was voor hem ondenkbaar. Een verkorte uitgave strekte tot populari seering van zijn gedachten. Later, lang na ziin dood. onder de Restauratie werd deze verkorte uitgave een der voornaamste strijdmiddelen der anti-religieuze propa ganda. Zij werd een gevaar voor de groote menigte. Toen glimlachte de scherpzinnige ar chivaris van Agen. Onder den schijn van met Duouis' theorie in te stemmen pakte hij de Franschen in het zwakste zwak. dat zij bezaten. Zijn pamflet stelde vast. met behulp van Dupuis' theorie, dat.Napo leon nimmer bestaan had. Napoleon, dien men zich nog herinnerde in levenden lijve gezien te hebben! Dat sloeg in. Veler pogen werden ge opend voor het gevaarlijke, het onhoud- bare van Dupuis' beweringen. En zoo deed Napoleon's roem. wat we'licht niets anders op dat oogenblik had vermocht: hij bracht evenwicht in ontredderde hoofden. I Maar daarvoor was dan ook noodig ee- j weest een roem zóó groot als die van den Franschen heerscher, over wien men zal spreken, onder het stroodak. langen tijd, en overal, waar de forsche lijnen der ge schiedenis van XVIIIdle en XIXde eeuw worden getrokken. A. J. BOTHENIUS BROUWER. kost met arbeid in dienst van een werk gever; nog anderen bestaan ten halve van de goedgunstigheid van dessagenooten, hetzij verwanten, hetzij kennissen. In het meedeelen van voedsel aan armen kent de Javaan wel barmhartigheid. Wanneer wij, sprekende over voedsel- schaarschte, Indie in ons midden nemen en bekijken, moeten wij wel onderscheid maken. Want Java en de vele deelen der buitengewesten verschillen zoo zeer in het gebruik van voedsel, dat men de grootste verwarring zou stichten door de verschijn selen in eenig deel van het zgn. groot- Oosten toe te passen op Java; desgelijks die van gewesten op Sumatra, op andere gewesten van 't zelfde eiland enz. De ma nier van voeden hangt samen met de teelt van gewas. In de Molukken is sago het alge- meene voedsel, al wordt het lang niet op alle eilanden in dien archipel gewonnen. Op Java is de rijst het voedsel, op Celebes wordt meer maïs gebruikt. En voorts hangt er veel van af, of men de rijst of elders sago dan wel maïs (djagoeng) of aard vruchten gebruikt met toevoeging van an dere spijs als visph of vleesch. De Ambon- ner eet sago, echter met bijspijs. Maar er zijn er die voor den aankoop van bijspijs geen geld hebben en de slappe sago-voe- öing dus maar genoeg moeten achten. De Javaan zou er voor passen. Hij verlangt rijst, veel rijst, en verder zijn djagoeng- koekjes enz. Hij eet gedroogde visch of vleesch er bij en kruiderij. Moet hij in dure tijden bataten en dja goeng eten, dan acht hij dat schraal en voor hem is dat dan ook schraal. Deze dingen behooren mede te worden gewogen, als men spreekt over voedsel- schaarschte in ons Indië, hongersnood zeggen sommigen. Maar de schaarschte of nood bestaat nergens algemeen en is ner gens van dien aard en zoo aanhoudend, dat men aan zielige uitgemergelde men schen moet denken. Zij die den toestand heel donker meenen te moeten schetsen, halen als bewijs van nood aan dat som mige vrouwen haar kind te koop bieden. Het zich ontdoen van jonge kinderen komt in Indië nagenoeg overal wel voor en altijd. Dan zijn het nog niet echt-ont- aarde moeders, al komen ook die er helaas voor. Het is niet uitsluitend een verschijn sel is het Oosten. Als een vrouw dage lijks moet werken voor den kost, kan zij den last van een jong kind te zwaar vin den. Ziet zij gelegenheid het over te doen aan een andere vrouw, die in betere om standigheden verkeert, dan zal zij haar spruit afstaan en voor de „opoffering" l'lt of 21/4 gld. aannemen. Vroeger was de prijs voor afstaan van een zuigeling in Rembang, waar arme streken zijn, 1 'it gld. In de Preanger was er iets als een tarief van 2 gld. En men mag rekenen dat zoo iets nu nog een vrij gewoon verschijnsel is. Met een oordeel over zulke aangelegen heden, vooral met een bot veroordeelen moet men voorzichtig zijn. Zij voelen daar in geenszins iets onmenschelijks, evenmin als in het groote Oosten bij trekkende Alfoeren het dooden van pas geboren kin deren vooral meisjes, als een onmensche- lijkheid werd beschouwd. Om zulke dingen te voorkomen, heeft ons bestuur er voor geijverd, dat Alfoeren het trekken opgaven en zich nederzetten in kampongs en land bouw beoefenden. Thans het afstaan van jonge kinderen aan te halen als een bewijs van een verschrikkelijke schaarschte, is onjuist. In de jaren 1918 en 1919 was er vooral op Java schaarschte en de regeering zon terecht op maatregelen tot voorziening in de behoeften aan voedsel. Toen waren de verdiensten over het algemeen veel be ter dan tegenwoordig, maar het aanvoe ren van rijst uit Achter-Indië was onmo gelijk door uitvoerverbod. Thans is het anders: de verdiensten zijn meerendeels opgehouden en het geld vloeit in de in landsche samenleving heel schaarsch, zóó schaarsch dat in de Molukken een goed deel van den inlandschen handel zuiver ruil is van dingen voor dagelij ksch gebruik Ook buiten de Molukken, meer westwaarts, komt het al voor. Indië heeft gelukkig voedsel genoeg, maar in dagen als de onze is het meer dan anders noodig voorraden over te bren gen van de eene streek naar de andere. Dat is kostbaar. Verder zal menig inlan der zijn voorkeur voor rijst moeten losla ten, als hij geen rijst kan koopen, en ge noegen nemen met maïs, bataten, sago. Een gebied van hongersnood wordt Indië nooit; van schaarschte worden het som mige deelen tijdelijk. En zij die er onder moeten lijden, spreken er nooit over met zulke schrille woorden als men er buiten af soms over ten beste geeft. DENGAN HORMAT. GEBOREN: Thomas Lambertus, zn. vaj I Heuvel en J. E. R. Baart jj noldus, zn. van A. J. Chr. 0^3 P. H. J. M. Bonnet Jolia^S zn. van J. P. Kennis en H. J, Cornelia Wilhelmina MarU T W. Knijff en N. A. van Reenen. dr. van J. Roman en A. L:rc~| Berendina Pietertje, dr. van oT en A. Poorter Johanna.Cotn.j H. Montanje en C. Mieloo. ONDERTROUWD: J. P. van Schravendijk, jm. 241 Kuiper, jd. 25 j. P. H. ter Él 43 j. en C. M. de Goede, jd. 35 J GEHUWD: W. van den Berg, jm. en E I Jd. K. H. Gaudlitz jm. en R j Zwart, jd. A. Gerner, jm Ulrich, jd. T. de Haas, jm. eni jd. G. Kok, jm. en C. van Mi D. van der Kwaak, jm. en M. A. van Leeuwen, jm. en A. j jd. A. Rijsbergen, jm. en Ll wedw. G. Vos, wedn. en M. OVERLEDEN: J. H. van Rijswijk, dr. 2 j. der Bom, wedn. 56 j. IJMUIDEN, viscHPKuzm Tarbot per K.G. f. 1.70—1.6(. kist van 50 K.G. f. 60—30, Tongenl f. 2.60—0.85, Zetschol per kist var f.35, Kleine Schol f. 31.50—6.50,1 4.20, Roggen per 20 stuks f.21-1 ten per stuk f. 2.20—1.40, KleiJ Poon per kist van 50 K.G. f. 47,1 en Poontjes f. 20—0.75, Groote f.38, Middel Schelvisch f. 31-22,1 del Schelvisch f. 17.50—12.50, Kiel visch f. 15—3.30, Kabeljauw per 125 K.G. f.66—24, Gullen per K.G. f. 15—2.10, Lengen per stui 0.50, Wijting per kist van 50 K.Gl 1.20, Koolvisch per stuk f. 0.530.12J per kist van 50 K.G. f. 10.50—6. 2557 kisten versche haring l.| per kist. Aangekomen 7 Stoomtrawlers: I O.N. 127 met f.3631, IJM. 48 wé IJM. 195 met f. 2107, IJM. 49 IJM. 31 met f.3610, IJM. 39 IJM. 91 met f.2129. 1 kotter: F.N. 20 met f.564. L. R. te W. Wateringen, H« Delft, Delfgauw, Pijnacker, Vliela wijk. Zegwaard, Kruisweg, Mo| station Moordrecht, Gouda. Vlist, Schoonhoven. Totaal 56.1 zijn behalve aan ons Bure verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN - Stall Firma A. J. H. W1JTENI Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG. Sigaren Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWILAzn. Ho( A. M. V. ZWICHT - Breestn Joh. HOGER VORST, Haarl! en bij BOEKHANDEL VAN DER Geversstraat No. 59 - OeJ en des Zaterdags A. H. V. d. VOOREN. H. Rijj Kiosk Prinsessekade. Vrijdag 1ste kwaliteit Rund- en Varkensvleesch tegen uiterst lage prijzen Zaterdag versch gekookte Lever en Uierboord. Beleefd aanbevelend: 2271a TE KOOP; «63 onder architectuur gebouwd aan den Lammenschansweg 5-6 bij den Zoeterwoudsche Singel. Prachtig uitzicht. KOOPPRIJS BILLIJK. Te bevragen* Lammenschans weg 1, Telefoon 1127 en DE JONG'S WONINGBUREAU Oegstgeest, Telefoon 2489. BENEDENHUIS, bev. 2 groote kamers, vestibule, gang, W.C., keuken, voor- en achtertuin. Huurprijs f.25.— p. m. Te bevr.: Woningbureau, Fagelstraat 5. 9533 te huur, Papengracht. Te bevr.: Rapenburg 16. 4980 Reeds Donderdag 1 September a.s. de groote trekking welke gegarandeerd wordt door den Transchen Staat, loten Credit National de France 1919 met als hoofdprijzen een millioen francs of 98.000 Gulden, frcs 500.000 of 49.000 Gulden. Verder vijl prijzen a frcs 100.000, tien a frcs 50.000 en nog vele kleinere prijzen. Tegen storting van slechts drie gulden zenden wij U onmiddellijk een deelname welke recht geeft op den vollen prijs (dus geen gedeelten), 2 stuks L 5.80, 3 stuks L 8.50, 5 stuks L 13.50. Iedere kooper ontvangt drie dagen na de trekking gratis de lijst welke officieel staat in alle <roote bladen. Voor bestellingen hier te lande uitsluitend en alleen bij de firma J. SANDERS, comm. in Effecten. Hoogstraat 4, Den Haag, TELEFOON 116587. Zendt nog heden postwissel of girostorting No. 135173, kantoor 's Gravenhage, en gaarne zenden wij U één of meerdere gelukskansen toe opdat U reeds 1 September den grooten prijs zult winnen. Bostel nog heden!! 4956 verleent CREDIET aan LANDBOUWERS en ENDUSTRIEELEN onder borgstelling en hypothecair verband. STELT VERKRIJGBAAR 356 Zeer geschikt voor rustige geldbelegging: hare 4Vi pCt. Obligatiën in bedragen van f. 1000 en f. 500 (met halfjaarl. coupons) tegen den koers v. 100 pCt. AGENT VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN de Heer A. J. DEN HOLLANDER Prinsessekade 3 (ingang Schapensteeg) - Leiden P. J. WIERSTRA, Oegstgeesterlaan 51, Telet 1421 '2094a Notaris TROOST te Leiden, bericht dat het perceel Jan van Houtkade 24 -24a te Leiden, op 19 dezer is in bod ge bracht op f. 8200. Verhoogd met L 300. 4S04 Afslag op 26 Augustus a.s. SCHRIJFMACHINE, merk IDEAL, f. 45.-, scbrgM DUPLICATOR, merk LUX f. 35.-, werkt roteerendeni-J ADRESSEERMACIIINE merk RONEO, model 1932, compleet met toel (REPARATIES AAN ALLE MERKEN KANTOORMlfl HANSENSTRAAT 87 P. VAN DIJK HOOIGRACHT 70a Dagelijks inschrijving van nieuwe leerlingen. Club- en privè-onderricht in knippen, naaien, ver stellen enz., voor eigen ge bruik, alsook opleiding tot Costumière, Coupeuse en Leerares. H. M. GODDIJN Gedipl. leerares. 4947 Het Advocatenkan'H is met ingang van van Breestr. No Telefoon blij"

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 8