LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 25 Augustus RECHTZAKEN. UIT DE BONTE WAERELD TELEGRAMMEN. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Volgende vonnissen zijn geveld; J. de L., Den Haag, overtreding der wet openbare vervoermiddelen 1,3 ol 2 d.; H. G. v. D. Warmond Idem f.3 of 2d.; T. P. Den Haag, loopen op hooiland f. 3 of 2 d.; C. N. Idem, idem f 3 of 2 d.; B. J. Scheve- ningen Idem f.3 of 2 d.; Th. O. de V. Noordwijkerhout overtreding der arbeids wet f. 4 of 3 d.; C. V. Noordwljk, te Noord wijk loopen in onvrije duinen f.2 of 1 d.; A. J. v. d. W. Sassenheim .overtreding van het tramwegregl. f.5 of 3 d.; I. D. Voor schoten, wlelrijden zonder reflector f2 d.; J. Z. idem overtreding der arbeidswet, 2 x f. 3 of 2 x 2 d.; J. v. d. M. overtreding der leerplichtwet f. 6 of 3 d.. M. p. wed W. S. Idem f. 3 of 2 d.; D. Th. N, geen rijbe wijs vertoonen f. 5 of 3 d.; K. M. Rockanje, een auto op een weg laten staan met wer kenden motor f.3 of 2 d.; G. v. K. Voor- schoeten, wlelrljelen zonder reflector f2 of ld.; L. v. E. Oegstgeest, overtreding der leerplichtwet f.10 of 5 d., H. B. zwerven de, openbare dronkenschap f.5 of 3 d„ W. F. K. Voorburg, overtreding der spoorweg wet f. 3 of 2 d.; M. N. vr. v. P. J. R. over treding der motor- en rljwlelwet f. 10 of 5 d.; P. J. M. v. d. L. Hillegersberg geen rij bewijs vertoonen f. 5 of 3 d.; D, E. Hattum motorrijden zonder licht f.5 of 3 d W. v. V. wlelrijden zonder licht f.3 of 2 d.; F. D. zonder, noodzaak links van den weg wlelrijden f. 3 of 2 d.; C. K. Katwijk, wiel- rljden zonder bel f.2 of 1 d.; J. S. Noord- wijk, wlelrijden zonder reflector f. 2 of 1 d.; A. D. W. Rotterdam, met een motor rijtuig rijden over een gesloten verklaar den weg f. 3 of 2 d H. F. D. K. idem idem f.3 of 2 d.; G. v. K Voorschoten, wlelrij den zonder licht f.3 of 2 d.; B. K. zwer vende, te Katwijk zonder vergunning ven ten f. 1 of 1 d.; C. J. v. K. vr. v. W. de R. te Leiden zonder noodzaak wielrijden over een trottoir f. 4 of 2 d.; L. A. Sassenheim, overtreding der leerplichtwet f.6 of 3 d.; A. K. A. G. H. Den Haag. overtreding der motor- en rijwielwet f. 10 of 5 d.; A. J. D. Beverwijk, met een motorrijtuig rijden over een gesloten verklaarden weg f.3 of 2 d.; P. G. K. Voorhout, geen nummerbe- wljs vertoonen f.2 of 2 d.: F. A. de K. Oegstgeest, te Katwijk wielrijden over een voetpad f. 3 of 2 d.; J. S. idem f. 3 of 2 d.; P. D. B Noordwijk. overtreding der motor en rijwielwet f 6 of 3 d W. v. d. N. idem, geen geldig rijbewijs vertoonen f. 5 of 3 d.; J. W. W. de Bildt, met een motorrijtuig rijden over een gesloten verklaarden weg f. 3 of 2 d.; C. v. Z. te Rijnsburg zonder vergunning muziek maken f. 3 of 2 d.; J. N. J. v. R. Rotterdam, autorijden zonder spiegel f. 5 of 3 d.; J. L. V. Den Haag, geen nummerbewijs vertoonen f.4 of 2 d.; A. v. d. P. Katwijk, wielrijden zonder licht f3 of 2 d.; M. I. v. C. Den Haag, met een mo torrijtuig rijden over een gesloten ver klaarden weg f 3 of 2 d.; J. S. V. R. Rijs wijk Z.H., te Noordwijk met een motor rijtuig op een verboden plaats parkeeren f 3 of 2 d S. P. v. R. Noordwijk, wielrij den zonder licht f. 3 of 2 d Chr. F. B. Den Haag. te snel autorijden over een spoor wegoverweg f. 3 of 2 d C. L. J. A. S. Am sterdam, idem f 3 of 2 d.; K. v. d. L. Noordwijk. wielrijden zonder licht f. 3 of 2 d P. v. d. Z. wielrijden over een geslo ten verklaarden weg f 3 of 2 d.; A. L. loo pen op weiland f. 2 of 1 d.; I. B. openbare dronkenschap f.5 of 3 d.; T. v. D Noord wijk, wielrijden zonder licht f. 3 of 2 d. GEMEENTEKASSIER VOOR DE RECHTBANK. Verduistering ten nadeele van Apeldoorn. Voor de rechtbank te Zutfen is behan deld de zaak tegen een 29-jarig kassier uit Apeldoorn verdacht in de jaren 1924 tot en met 1932 op verschillende tijdstip pen gelden, toebehoorende aan de gemeen te Apeldoorn, tot een totaal bedrag van ongeveer f. 21.500, te hebben verduisterd. Verdachte was als kassier in dienst der gemeente Apeldoorn en had zich deze gel den toegeëigend. Hij bekende het ten laste gelegd, maar meende dat het juiste bedrag f. 2000 minder bedroeg. De president, mr. H Slultermann. acht te het gepleegde feit ernstig en kon zich. .niet begrijpen hoe verdachte tot een der gelijke daad kon overgaan. Als getuige werd gehoord de heer S. Meyerson. accountant te Deventer die een onderzoek had Ingesteld, waarbij het te kort bleek. Hij verklaarde dat de bedragen wel in het kohier maar niet in het kas boek waren verantwoord. Bij een goede controle was een dergelijke verduistering niet mogelijk geweest. De gemeente-ontvanger van Apeldoorn verklaarde dat er een tekort bleek bij de verantwoording der wegenbelasting. Hij meende, dat zelfs bij een goede controle de verduistering moeilijk te constateeren zou zijn geweest. De verdediger mr. Van Emden uit Arn hem vroeg of het niet beter was dat twee personen over deze administratie gingen. Hij merkte op. dat de gemeente Apeldoorn tegen fraude verzekerd was en de ge meente de schade dus vergoed krijgt. De officier van Justitie eischte een jaar gevangenisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis. De verdediger pleitte clementie en een voorwaardelijke veroordeeling. (Tel.) DE MOORD TE NAALDWIJK. Vijf jaar geèischt. Het Haagsch Gerechtshof wees heden arrest in de gisteren behandelde zaak te gen den 22-jarige letterzetter J. P. Th. de B., die door de Haagsche Rechtbank wegens moord op de 16-jarige Jacoba van der Caay te Naaldwijk veroordeeld is tot 6 jaar gevangenisstraf, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis, met ter beschikkingstelling van de Regeering Het Hof heeft het vonnis der Recht bank vernietigd en overeenkomstig de conclusie van het door dr. F. J. Soesman uitgebracht rapport den verdachte veroor deeld tot gewone gevangenisstraf en deze opgelegd voor den tijd van vijf jaar. AAN BEDELAARS VERKOCHT. Nog altijd bloeit over de geheele wereld de handel in kinderen. Niettegenstaande de scherpe controle, die door de kinder politie wordt uitgeoefend is er aan het verhuren en verhandelen van kinderen (vooral in verband met bedelarij) nog geen einde gekomen. Tn Londen is deze handel, naar men zegt, het meest verbreid. De grootste vlr- tuosen op het gebied van bedelen zou men daar kunnen aantreffen. Zij. die op de hoogte zijn, kunnen net zoo veel kin deren „betrekken" als ze voor hun doel noodig hebben. Deze jongens en meisjes worden op een straathoek gezet of worden er op uit gestuurd om te bedelen. Ook ziet men vaak een man en een vrouw, die de aandacht probeeren te trek ken door liedjes te zingen en met wie men des te eerder medelijden krijgt, om dat de vrouw gewoonlijk een zuigeling op haar arm heeft en nog een meisje of een kereltje van drie, vier Jaar aan de hand. Beide kinderen zijn meestal niet van haar zelf, maar ze zijn gehuurd en helpen od deze wijze twee gezinnen aan de kost. Het schijnt, dat de kindermarkt vaste prijzen kent. In Duitschland kan men kinderen beneden de vijf jaar voor dertig Pfenning een heelen dag meekrijgen. Een klein meisje met krullen (dat bijzonder in den smaak van het publiek schijnt te vallen) brengt wekelijks aan de oudere tusschen de negen en twaalf Mark op. Een dergelijk voordeelig kind wordt extra goed verzorgd, iets. wat op het eerste ge zicht misschien vreemd lijkt, daar men zou denken ,.Hoj armoediger zoo'n stumperd er uit ziet.'hoe beter het is." Dit gaat echter niet altijd op en zij, die er: hun beroep van maken hun medemen- schen aalmoezen af te dwingen, hebben dat gauw genoeg ingezien. Er is nl. een groote categorie van wandelaars en auto mobilisten. die zich ergeren aan alles, wat al te vuil en te armoedig is, maar die Iemand, die er sjofel maar proper uitziet, nog wel eens iets willen geven. Het maakt altijd een gunstigen indruk „betere da gen te hebben gekend" en zijn „arme, on gelukkige kinderen zoo netjes mogelijk te kleeden." Inderdaad, zelfs in 'oedelaarskringen ts het zóó. dat knappe kinderen, tenminste in hun prilste jeugd, er het best aan toe zijn. Maar de meeste huurkinderen wor den op ergerlijke wijze verwaarloosd en mishandeld. In Hongarije worden dikwijls kinderen van het platteland aan stadsbedelaars als koopwaar aangeboden. Het meerendeel ervan is acht tot tien jaar oud. Vaak wor den ze er op uitgestuurd met muizenvallen of veters en op deze wijze moeten ze dan maar zien, dat ze het noodige ophalen. Een zekere Wagner uit Budapesth had een aparte woning ingericht, waar hij een aantal bedelkinderen huisvestte. Kwaad hadden zij het niet bij hem, maar wie minder dan twee gulden thuisbracht, werd afgeranseld. De hardhandige pension houder is nu gelukkig gearresteerd. Na zijn inhechtenisneming vond men in zijn privé-kantoor een boek, dat nauwkeurig aangaf welke winsten de kinderexploitatie had afgeworpen. Het laatste jaar was er een zuivere winst gemaakt van vierdui zend gulden. 460e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) Trekking van Donderdac. 25 Augustus 1932 3e Klasse, 4e lltst HOOGE PRIJZEN 2000 2092 1500 9712 1000 2360 1 100 5217 10010 20312 Prllzen van t 45 16 37 127 259 292 1375 1684 1913 1042 2006 2287 2895 3022 3132 3220 3437 3964 4335 6268 6528 5696 6297 6303 6883 7334 7371 7424 7597 7703 7777 7921 8013 8606 8702 8720 9117 9898 9938 10187 0347 10582 11156 11170 11352 11580 12417 12677 12798 12982 13117 13698 14204 14273 14299 14493 15489 15569 15579 16052 16448 16515 16711 17231 17634 17825 18000 18203 18474 18565 18676 19901 10091 20392 20454 20919 20964 21047 21115 21231 21522 21721 21747 22054 22063 22262 22691 22787 22813 22913 22937 23203 23248 23317 23713 Verbeteringen 3e kl. 3e lijst691 m.z. 696. 20291 u .20298; 20611 m.z. 22611; 20631 m.z. BEROOVING VAN EEN BELGISCHEN SCHIPPER. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft den 20-jarigen fabrieksarbeider J. W. H. uit Zoeterwoude, den 22-jarigen scheep maker G. J. van H. uit Hazerswoude en den 31-jarigen reiziger C. B. W. uit Den Haag, wegens berooving van een Bel gischen schipper veroordeeld, de beide eerste verdachten tot zes maanden en W. tot negen maanden gevangenisstraf. Verdachten hebben op 1 Augustus van het vorig jaar gedrieën met zekeren B„ schipper, van het te Gent thuis behoorend schip Belfort, in een café te Hazerswoude vertoefd. Toen deze laat in den avond be schonken het café verliet, boden verdach ten aan hem naar zijn schip te brengen. Onderweg stak een hunner de hand in zijn binnenzak en haalde daaruit een poi- tefeuille welke eenige honderden guldens aan bankpapier inhield. De schipper zulks bemerkende riep „afblijven". Intusschen waren er 3 biljetten van f. 25 en een van f. 10.op den grond gevallen. H. raapte dat geld op en verdeelde het later. Toen zij een elndweegs waren stelde W. voor den schipper maar aan den wegberm te leggen en verder te gaan, hetgeen ook ge schiedde. Gebleken is, dat W. later alleen terug is gekomen en toen B. van zijn overig geld beroofd. De mannen legden thans voor het ge rechtshof wederom een volledige beken tenis af. Op verzoek van mr. L. Weijl uit Leiden werden de drie zaken afzonderlijk behan deld. Als verdediger voor beide eerste ver dachten voerde hij aan dat de jongens, die zelf niet geheel nuchter waren geheel onder invloed van W. hadden gestaan. De verdediger van W„ Mr. F. Schaap, betwistte zulks en betoogde, dat men W„ omdat hij nu de oudste van het drietal is, de schuld van alles alleen wil laten dragen. De advocaat-generaal was van oordeel, dat de rechtbank de straffen in de juiste verhouding van het gepleegde misdrijf heeft opgelegd en concludeerde tot beves tiging van het vonnis. I Arrest 25 dezer. JAPAN EN CHINA. TOKIO. 25 Aug, i Reuter) De minister van bultenlandsche zaken deelde den Ja- panschen Landdag mede, dat regelingen worden getroffen voor een spoedige er kenning van den nieuwen Mandsjoestaat. Hij verklaarde, dat naar het oordeel der regeering dit het eenige middel is, om een permanenten vredestoestand in het Verre Oosten te verzekeren. De regeering is overtuigd van de nood zakelijkheid. om een fondamenteele op lossing te vinden voor de eeuwigdurende Chineesch-Japansche geschillen De minis ter bevestigd, dat Japan het anti-oorlogs- pact niet had geschonden, en dat een er kenning van den nieuwen staat geen schending is van het negen mogend- hedenpact. Graaf Oesjida verklaarde verder, dat de Japansche regeering niet alleen ervan overtuigd is, dat door de erkenning van Mandsjoekwo de vrede gewaarborgd wordt, doch dat zij het met het oog op de ge weldige offers, die Japan in het verleden gebracht heeft, noodzakelijk acht aldus het Mandsjoerijsche vraagstuk op te lossen Een in zekere kringen voorgestelde oplos sing van het vraagstuk, kan slechts van voorbijgaanden aard zijn. Alle kenners van de chaotische toestanden moesten toe geven, dat een toevlucht tot het Volken bondspact of tot een ander Volkenbonds orgaan, m.a.w. tot alles, wat de „machine rie van den vrede" genoemd kan worden, in het geheel niet als geneesmiddel kon worden gebruikt. Het feit van de Mands joerijsche afscheiding van China was ver oorzaakt door Chineesche toestanden, n.l. de heerschapppij der Chineesche gene raals en de zucht naar zelfstandigheid van de Mandsjoerijsche bevolking. De minister verklaarde verder dat Japan Mandsjoerije niet in bezit wilde nemen doch een oplossing van het Mandsjoerij sche vraagstuk moest in overeenstemming zijn met de eischen van het Mandsjoe rijsche volk. Tevens moesten Japans rech ten in Mandsjoerije gewaardeerd worden en een herleving van de vijandige bewe ging tegen vreemdelingen vermeden. Japan wilde het ";rre Oosten öunr- zamen vrede brengen Wat het gebruik van Japanners door de Mandsjoerijsche regeermg betreft, zoo wees de minister erop, dat ook andere nieuw-gestichte staten of Jeugdige regeeringen buitenlan ders in hun dienst hadden genomen. De door Japan gedachte oplossing kon slechts geschieden op de basis van de thans bestaande feiten. Op deze wijze zou Mandsjoerije, onder een goede regeering, zich tot een rijk en welvarend land ont wikkelen en een voorbeeld zijn voor den wederopbouw van China; MOEKDEN, 25 Aug. (V.D.) Het Japan sche hoofdkwartier in Mandsjoerije deelt mede. dat bij een slag tusschen Chinee sche en Japansche troepen nabij Tsji Gwoean, tachtig kilometer t^n Noord-Wes ten van Moekden, meer dan honderd Chi- neezen werden gedood. De Chineqesche aanval werd afgeslagen. DE DOODVONNISSEN VAN BEUTHEN. BEUTHEN. 24 Aug. (Wolff.). Daar gis teren het gerucht ging dat de vijf ter dood veroordeelde Nationaal Socialisten en de 32 andere veroordeelden naar de gevan genis te Neu Strelits zouden worden over gebracht drong zich een steeds grooter wordende menigte in de omgeving der ge vangenis opeen. De politie was herhaaldelijk genoodzaakt om krachtig op te treden, vooral toen op verschillende plaatsen de ruiten werden ingeworpen. Tegen elf uur 's avonds werd in de stad bekend gemaakt, dat het transport der terdood veroordeelden niet zou. plaats hebben, voordat een beslissing zou zijn genomen betreffende de gratieverleening. BEUTHEN. 25 Aug. (Wolff.). Bij de on lusten welke hier gisteravond en vannacht plaats hadden, zijn, voorzoover thans be kend, ongeveer 20 personen, meest nat.- soc„ gewond, van welke vele ernstig. De rust is thans weer hersteld. Acht perso nen zijn gearresteerd. DE OCEAAN-VLUCHTEN. St. JOHN (N. Brunswijk), 24 Aug. (Reuter) Hutchinson verklaarde, dat het voornaam ste doel van zijn tocht was, het maken van foto's voor onderwijsdoeleinden. De voornaamste oorzaak der vertraging van zijn vertrek was dan ook, dat er eenige herstellingen moesten worden aange bracht aan zijn filmtoestel. EILAND ANTÏCOSTI (Br N. Amerika), 25 Aug. (Reuter) De familie Hutchinson is te Fort Minier geland. NEW YORK, 25 Aug. (Reuter) De Noorsche aviateurs zijn op wonderdadige wijze aan den dood ontsnapt, toen zij gis teren vielen. Teneinde uit een hevigen regenbui te komen, stegen zij tot een hoogte van 5000 voet, waar zij echter in een sneeuwstorm verzeild raakten. Daarop ontstond er moeilijkheid met den motor en met den neus naar beneden viel het vliegtuig in het water van de Palcentia- baai, op 60 mijl afstand van Harbour Grace. De aviateurs werden echter door visschers opgepikt. HARBOUR GRACE, 25 Aug. (Reuter) De Amerlkaansche vliegers Lee en Bocli- kon zijn hedenmorgen voor hun vlucht over den Oceaan naar Oslo gestart. DOOR MUSSOLINI ONTBONDEN. ROME. 25 Aug. (Reuter) De vereeni- ging van te Rome wonende Toscaners is op bevel van Mussolini ontbonden. Het heden verschenen nummer van de „Im- pero" waarin een artikel voorkwam over de ongenade, waarin zeker hooggeplaatst persoon is gevallen, is in beslag genomen. o TEGEN VERSAILLES. NEW-YORK, 25 Aug (Reuter). Op de jaarvergadering van het „American Le gion" heeft de burgemeester van Winnipeg verklaard dat de Vereenigde Staten met Engeland moesten samenwerken tot af schaffing van het verdrag van Versailles dat hij het meest onjuiste verdrag noem de. dat ooit in de geciviliseerde wereld werd gesloten. DE ARRESTATIES IN BRITSCH-INDIE. LONDEN. 25 Aug. (Reuter) De Times verneemt uit Simla dat einde Juli het aantal arrestaties vee! minder was dan men had verwacht. In totaal werden 23.712 mannen en 1.020 vrouwen wegens burgerlijke ongehoorzaamheid gearres teerd. Einde Juni waren deze cijfers resp. 28.348 en 1.239. DE AMERIK. FARMERSSTAKING. LONDEN, 25 Aug. (Reuter) De Times verneemt uit New York, dat de dertlgdaag- sche staking der farmers, tot het verkrij gen van hoogere prijzen voor hun produc ten, welke veertien dagen geleden in Ohio werd ingezet, zich heeft uitgebreid tot Nebraska, Minnesota en Wisconsin. In de beide laatste staten is nog geen definitieve actie begonnen zooals in Ne braska, Zowa en Zuid Dakota, om te ver hinderen. dat melk en andere boerderij- producten de steden bereiken, doch de zuivelboeren uit Minnesota, Wisconsin en Indiana hebben een bijeenkomst uitge schreven om te besluiten, of zij de bewe ging volledig zullen doorvoeren. De aanvoer van melk en levend vee wordt door de stakers tegengegaan en vele vrachtauto's keerden terug, hierdoor door uitgezette wachtposten gedwongen. In een geval werd door de politie zulks een piket met traangas verdreven. DE BEVOLKING DER WERELD. GENEVE. 25 Aug. (Reuter), De statistiek van het jaarboek voor 1932 van den Vol kenbond meldt, dat er nu 2.012.000.000 menschen op aarde zijn. dat is 20 millioen meer dan in 1931. Azië staat vooraan met 1 103.000.000 zielen en een vermeerdering van 11 millioen sinds 193.1. Het geheele vasteland van Amerika heeft er vier mil lioen bijgekregen en herbergt thans 255 millioen inwoners. Europa komt nu voor het eerst boven de grens van een half mil liard. Het telt 8 millioen Europeanen meer dan in 1931 en het totaal cijfer is daardoor gestegen tot 506 millioen. Rusland is met 127 millioen inwoners het volkrijkste land van Europa. Alleen Groot-Brittannië heeft niet meer dan de 46 millioen zielen die het ook in 1931 al telde. Italië is met 41 millioen zielen. 40.000 beneden het bevol kingscijfer van 1931 gebleven. Australië en Nieuw-Zeeland zijn geschat op 10 millioen inwoners. HET ENGELSCHE TEXTIELCONFLICT. MANCHESTER, 25 Aug. IV. D.l. De hoop dat het reusachtige conflict in de katoenindustrie in Lancashire vermeden zal kunnen worden, is toegenomen door het eerste resultaat, dat de waarnemende Lord Mayor van Manchester, de wethou der Titt, heeft kunnen bereiken in de gis teren gehouden bespreking met werk gevers en werknemers, die op zijn initia tief tot stand is gekomen. Beide partijen hebben tijdens de eerste bespreking gis teren er in toegestemd, wethouder Titt te aanvaarden als onafhankelijk en neutraal voorzitter en zullen heden de besprekingen voortzetten. Naar verluidt zou de bemid delaar reeds bereikt hebben, dat de ver tegenwoordigers der wevers hun eisch voor weder te werk stelling van arbeiders, die door het invoeren van het systeem van meer weefgetouwen per week zonder werk zijn gekomen, hebben opgegeven. ONDERHANDELINGEN OVER EEN NIEUW HANDELSVERDRAG. BUENOS AIRES, 25 Aug. (V. D.) De Argentijnsche regeering heeft haar am bassadeur te Londen. Dr. Malbram. die momenteel met verlof in Argentinië ver toeft. opdracht gegeven zoo spoedig mo gelijk in onderhandeling te treden met de Britsche regeering over de tot stand koming van een nieuw handelsverdrag. De ambassadeur vertrekt heden uit Buenos Aires, voorzien van volledige instructies. AANSLUITING VAN OOST-AFRIKA. LONDEN. 25 Aug. (V.-D.) Dezer dagen zullen de rapporten van de Engelsche be zittingen Tangabyika, Oeganda, Nyassa- land, Kenya, Noord-Rhodesia en Zanzi bar over het parlementaire rapport inzake nauwere aaneensluiting van Oost-Afrika gepubliceerd worden. Het Britsche De partement van Koloniën schijnt zich ge heel aan te sluiten bij de conclusies bij de parlementaire commissie inzake de aan eensluiting der verschillende bezittingen in Oost-Afrika. Het acht het tijd stip voor verstrekkende maatregelen van concentratie echter nog niet gekomen Wel kan samengewerkt worden tusschen de verschillende bezittingen op het gebied van verkeerswegen, tarieven, inboorlingen- politiek en bestuurskwesties. FRANSCHE TROEPENAFDEELING IN DE PAN GEHAKT. PARIJS, 25 Aug. (V.-D.) Uit St. Louis in Senegal wordt gemeld, dat een Fran- sche troepenafdeeling in het Noorden van Mauretania door een oorlogszuchtige in- boorlingenstam is overvallen en volkomen in de pan gehakt. De inboorlingen, die men als volkomen onderworpen had be schouwd, zijn plotseling in verzet gekomen en overvielen de Fransche patrouille nabij Nuakchott. Twee Fransche officieren, drie Europeesche sergeants en 17 Senegalee- sche jagers, werden gedood. UKRAINERS WEGENS SPIONNAGE GEFUSILLEERD. WARSCHAU, 25 Aug. (VD.l Te Krze- mieniec in Wolhynie zijn gisteren twee Ukrainers, die door een buitengewone rechtbank wegens splonnage ter dood waren veroordeeld, gefusilleerd. In de komende dagen zullen nog negen andere personen voor de buitengewone rechtbank terecht staan, die eveneens van splonnage beschuldigd worden. ooil UIT SPANJE. MADRID, 24 Aug. (Reuter) jJ sloten vergadering der Radior J listlsche parlementaire groep ten. dat het vonnis tegen SanjtAJ worden uitgevoerd, hoe dit luiden. VICTORIA 25 Aug. (Reuter) De_ Niguek Primo Rivera, de jongste J den vroegeren dictator, is hier MADRID, 25 Aug. (Reuter) ficieuze zijde wordt vernomen y Hoog Gerechtshof generaal San|3 dood, luitenant-kolonel Infante el raai de la Herna tot gevangenlssttil veroordeeld. Kapitein Sanjurjo (.1 van den generaal, werd vrijges] BARCELONA. 25 Aug. (Reuter), j kingen. die in verband met den ir opstand zijn gedaan, hebben geleid-■ ontdekken van een particulier viT waarvan de eigenaar werd gearresi Bij een gemeenteraadslid van <fe| Moya werden bij een huiszoeking I weren ontdekt en in beslag genoi gemeenteraadslid werd eveneens resteerd. MADRID 25 Aug. (V.-D.) - Ui;l schillende Spaansche steden uit ql vincie, o.a. uit Valladolid en La cJ werd gisteravond gemeld, dat meil nieuwe monarchistische beweging^ wacht. Ook te Madrid deden den gei nacht alarmeerende geruchten de i doch er gebeurde niets. Wel werd de| ste van den Generalen Staf geanef Er heerscht in het heele land stand van onzekerheid. DE FRANSCHE LUCHTVAART-I MANOEUVRES. PARIJS, 25 Aug. (V.-D.) De J Fransche luchtvaartmanoeuvres M Oostelijk Industriegebied zijn gister! begonnen met een algemeenen aanva de „vijandelijke luchtmacht" op chingen, Metz, Rheims en de streel schen deze steden. De meeste aanva| vliegtuigen slaagden erin, de grenzen te overvliegen en de puntei aanval te bereiken. Zij werden echtej de luisterposten spoedig waargenora door de stralen der schijnwerpers, de meesten niet meer ontwijken k achtervolgd. Slechts de uit Rheln mende bombardementsvliegtuigen ksi zonder bemerkt te worden door dea heen en konden de hoofdgebouwei steden en de omliggende industr» plexen onder vuur nemen, waarna i gehinderd naar Nancy terug wisti komen. o— DE MIJNWERKERSSTAKING 1 ILLINOIS. NEW-YORK, 25 Aug. (V.D.) De I in het. gebied van de mijnwerkers! in Illinois is nog steeds zeer gespi Te Dowell hebben zich dertienduizen kende mijnwerkers verzameld, die n mens zijn een marsch te ondernemer de kolenvelden van Franklin en W1 son. Ondanks de waarschuwingend! riteiten zijn zij in groote groepen di met vrachtauto's en bussen, naar I vertrokken. De autoriteiten hebben i regelen getroffen en gewaarschuwd het houden van den voorgenomen nu aangezien zij van plan zijn daarteja machinegeweren en bommen op te 6 De stakers verklaarden deze wapens noods te zullen trotseeren en niet i' kolengebied te vertrekken alvorens de loonen zijn verhoogd met 5 op 6.11 lar. De sheriff van Franklin verb dat geen staker zijn stad zou bin» men en dat de burgerij tot de tandt wapend was en van plan was van wapens gebruik te maken indien de kers zouden trachten Franklin bin» trekken. o HET CONFLICT IN ZUID-AMERIS LA PAZ, 25 Aug. (Reuter) Bij een val op een Boliviaansche voorpost val fort Aroe zijn vijf Paragueesche r gedood. o INWIJDING VAN EEN IERSCHE Al LONDEN, 25 Aug. (Reuter). Hedfl de abdij van Buckfast, die door vijl J dictijner monnikken is gebouwd enj voor zij 25 jaar noodig hadden, ingewijd. Even voordat kardinaal Bourne. inwijdingsplechtigheid zal ver»] aankwam, wierp een vliegtuig, nafj abdij te hebben gecirkeld, een p^ dat werd opgeraapt en naar den bracht. Toen deze het in bijzijn der aio& opende, bleek het een kransje te KJ1 van witte camelias, rozen en newl een kaart, waarop was geschreven I Aan O. L. V. van Buckfast in alk] righeid aangeboden van uit de lu-' den vooravond der consecratie va; hersteld heiligdom. STAKINGEN IN POLEN. WARSCHAU, 25 Aug. (Reuter), j volge van loonsverlagingen zbP.:l| schillende Poolsche industriegebied^! kingen ontstaan. In de provincie de arbeid stil. omdat de wevers eet verlaging van 15 a 20 percent ïH" hebben. In Warschau dreigt ceIL. J van gemeentewerklieden en die sedert een jaar hun loonen en sen niet meer op tijd uitbetaald- In Poolsch Opper-Silezië zijn werkers begonnen zelfstandig st zoogenaamde wilde schachten ,f'11 nen. Hierbij hadden botsingen B '-jf de politie waarbij verscheidene ernstig gewond werden. Dr. MUMM t BERLIJN, 25 Aug. (V.D.). °P leeftijd is na een kortstondige J' seling overleden de leider van yA telijk Socialen Volksdienst dn Mumm. Tot de jopgste verkiC hii lid van den Rijksdag. k|

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2