it drama te Putbroek JONGELUI MET LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 24 Augustus 1932 Derde Blad No. 22217 quisitoir van den Advocaat-Generaal ten den vader 15 en tegen den zoon 4 jaar gevangenisstraf geeischt. WORDT LID VAN VREEMDELINGENVERKEER. ililIllllVlllllli RADIONIEUWS. Uaargang O le&s één uur gistermiddag kon jgenverhoor in het drama te Put- /orden beëindigd. Na de pauze gelijk wij nog in een deel onzer tonden mededeelen de advo- beraal, mr. Couvée, gelegenheid [houden van zijn requisitoir. Deze bet te zeggen, dat de feiten in ah in den lande wel beroering (verwekt. De drie jonge mannen, Ben nacht van 27 op 28 November Epen waren gegaan, zijn van dien )ooit teruggekeerd. Men had dien ichoten gehoord en bracht ver- sschen de schoten en de verdwij- la ijverig zoeken vond men door lal de lijken van de drie verdwe- jge mannen. Aan het zoeken had- de Aide verdachten, de eerst genen, Huet deelgenomen. Spre- dan na. hoe ook het lijk van (ckx is gevonden. Hij schetste den dien de bevolking van Putbroek je tegen deze beide verdachten, lat zich uitte in het applaus, toen Jt te Roermond tegen den oudste i E. levenslang eischte. kr uitte dan een woord van deer- [et de slachtoffers en hun nabe- een woord van waardeering in, die het onderzoek hadden ge- Houterman en Paulussen, en in tonder voor den deskundige Van lngh. louvee ging de overwegingen van inis der Roermondsche rechtbank leide het eens te zijn met dat von- betreft het niet bewezen zijn van irbedachten rade. Hij ging verschil- fcetuigenverklaringen na en zeide fcn Beckers te willen elimineeren, de rechtbank dat had gedaan, het vinden van de bloedsporen broek heeft de rechtbank geen gehecht en ook daar gaat spre- ineens met mee. ronnls in zijn geheel beziende, zeide Jat de rechtbank wat gemakkelijk |kele moeilijkheden is heengestapt, [me bijv. over de vragen, of de I uit het geweer van Van der E. Iparbellum van den Jongsten ver- Irijn gelost, en wie deze wapenen [gehanteerd en ten slotte de vraag lparabellumschoten eerder zijn ge- Ti die uit het geweer? Anders toch de parabellumschoten in het i van Willem Kersten zijn terecht [n, toen deze al dood was. per meent uit de verklaringen van 1st te mogen concludeeren, dat de umschoten eerder zijn gelost dan weerschoten, die Kersten hebben [verbergen van een slachtoffer bij Toord is een uitzondering. Mr. Cou- Jhet in zijn praktijk nog maar eens I gekomen. Het laatste geval is ge- 1 te Roosendaal in den mobilisatie- i het onderhavige geval zijn de lij- [erborgen, omdat de dader (of de zich bewust was (waren) dat het van de lijken er op zou wijzen, de daders waren. De omstandig- I wijzen er op: de kogel en hagel - I in de lichamen, het zich bevin- pan de lijken in de bosschen van bdaal". Dat de daders goed hadden I blijkt uit de feiten. Reeds des Zon- ta de daad werd van den E. Sr. pen marechaussees aangehouden. De 1 moet in elk geval iemand geweest p'e niet door den jachtopziener E. nnnen worden overvallen, lil, dit neemt spreker aan, is niet misten nacht gegraven. Een nieuwe ►J zeker niet op zoo'n grooten af- |h]n gemaakt. De daders moetende Ij? goed gekend hebben en gewe- jbben. waar deze geschikte kuil zich i Wisten zij ook niet, dat vroeger |'P dezelfde wijze iemand was ge- Ti zijn lijk verborgen was, zonder leen haan naar kraaide? picter te Roermond had aangeno- n de daders tevoren de kuil had- bed gemaakt en daaruit den voor- pn raad geconstrueerd. Mr. Cou- vot zich daarbij niet geheel aan. jent. dat de eerste verdachte Roe- P heeft gedood en daardoor op de ipnsaan dezen kuil is gekomen. Ik? het eigenlijke bewijsmate- Ivprvf spreker uitvoerig de deskun- |.,tklaring en was van oordeel, dat l^'ukingsmaterlaal door de des- fr'Jl Wageningh en Koeningge- voldoende was. bi?!?. h,eeft mr Tripels geen tegen- leb? het veld gebracht? De E IÏÏ„n °P de 9 gevonden geweer- E nu ,yPisclr voor het geweer van vin i een gevolg van de afwer- ihvt .geweer, die met de vijl met ilS Het is er mee als met un mui Wat betreft het para- djn j J eigendom van v. d. E. Jr., fcfvfl.Ju.h gevonden die daarmee krt \??°ïfn' °°k al ingevolge het Ttot Waegeningh. Spreker "ïdc ;,i?°?c'usie, als vaststaand aan- ,t van ^et rapport van dr. Hulst ««eis hand van Waegenlngh. dat uit d»hagelkorrels, afkomstig wa- Peer avonden hulzen en dat er en ®egen geweerschoten zijn cevnnjevo^'verschoten. Er zijn 12 Jn rj» en 12 wonden, Niette- 8 te lgen d'e beweren meer van h» gehoord. Dit is een :en. onjuiste schatting dier 5| öenigbeï?t»Eeheel vaststaat is, dat fcschoten m ton nacht te 12 uur 20 1 'e Couvée meende uit de van opmaken, dat *ie be- Biannen tl e en is geweest, de 3 gewonen d°oden. De drie revol- et on .rechte lijn gevonden, Qat de dader het slachtoffer Kersten 3 maal achter elkaar hem tegemoetloopende, heeft getroffen. ^n. deze verdachten zeker in staat tot een feit als dit. Wij hebben van verschillende getuigen gehoord, dat zij meermalen door den ouden, zoowel als den jongen v d. E. zijn bedreigd. Ter adstruc tie van die meening leest spreker nog eens een proces-verbaal van een commies voor, tegen wien de oudste verdachte zich er op beroemd had. iemand die takkenbosschen had meegenomen, daarbij een hagelkorrel in den rug te hebben gejaagd. Daarna zijn er de vele getuigenissen, die wij hier gehoord hebben. Wij weten hoe bang Willem Kersten van den ouden v. d. E. was. De verdachten wisten hoe met vuurwapens om te gaan. Zij hadden alle reder, in den bewusten nacht te survelllee- ren in de buurt waar zooveel strikken stonden en waar de bepaalde strik stond waarin een konijntje had gezeten. Als er meer dan één dader is, ligt het voor de hand, dat de vader den zoon had meege nomen. Op dezen kon hij rekenen als het op zwijgen aankwam. Kunnen de verdachten op de plaats van het misdrijf zijn geweest? vraagt spreker en hij antwoordt op die vraag bevestigend. Het is niet te aanvaarden, dat de eigen lijke dader 8 leege patronen heeft neerge legd. om de Justitie op een dwaalspoor te brengen, zooals de verdediger te Roermond heeft beweerd. Hoe zou deze aan de geweer- en revol verhulzen hebben kunnen komen? Zou de oude v. d. E. zelf vroeger de patronen heb ben kunnen afschieten? Uit de verklarin gen van de getuigen a décharge is dat niet te concludeeren. Ook een ander kan dien avond van den 27sten met het geweer en het parabellum van de verdachten heb ben geschoten. Dan zou er ingebroken moeten zijn bi] v. d. E. en zouden de wapens weer moeten zijn teruggebracht, en zou de dader heb ben moeten weten, dat hij dien nacht de slachtoffers kon dooden en begraven. Dien nacht, dit volgt uit de verklaringen van de verdachten, heeft de oude v. d. E. met het geweer en de jonge met den revolver geschoten. Uit het begraven van de slachtoffers op zoo grooten afstand, mag worden vastge steld. dat er meer dan één dader is ge weest. De beide daders hebben zich zoo opgesteld, dat de drie stroopers zich tus- schen hen in bevonden. Zeker moeten er twee daders zijn geweest. Zijn er soms meer geweest? Spreker weet het niet: hij gelooft het ook niet. Dit was ook niet noo- dig, maar zelfs al waren er drie daders ge weest, er is slechts met twee wapenen ge schoten. Zou men op de stilzwijgendheid van dien derde hebben mogen rekenen? De rechtbank heeft terecht aangenomen, dat de vader de hoofddader is. De zoon is al leen door het ongelukkige toeval, dat Wil lem Kersten niet ineens dood was. er in betrokken. Er is een negende patroon gevonden. Die moest, nadat er vier uit den rechter en vier uit den linker loop waren gelost, uit den rechterloop zijn afgeschoten. Maar deze is abnormaal uit den linkerloop ge schoten, een wijze van schieten, die al leen verdachte bij een proef toonde te volgen. Waarom heeft de jongste verdachte onwaarheid gesproken omtrent den laat- sten keer. waarop hij heeft geschoten? Verdachte heeft den houder, waaruit drie patronen waren geschoten, aangevuld Hij heeft dat gedaan om de Justitie te mislei den. Waarschijnlijk heeft hij dezen houder gehaald uit de revolver van zijn vader. Alles te zamen vattende, zoo zegt de ad vocaat-generaal, is er geen twijfl aan of de vader heeft op den avond van den 27en het geweer gebruikt. De vader is de dader. Daarmee klopt ook de uitlating tegen den maréchaussee Capsman. De advocaat-generaal, mr. Couvée, heeft ten slotte schuldigverklaring van vader en zoon v. d. E. geëischt. De eisch tegen den vader luidde 15 jaar gevangenisstraf wegens het voortgezet mis drijf van doodslag en tegen den zoon 4 jaar gevangenisstraf wegens poging tot doodslag. De Rechtbank te Roermond had beiden resp. tot vijftien en acht jaar gevangenis straf veroordeeld. Ook na het requisitoir blijven de belde verdachten bij hun pertinente ontkenning. Op verzoek van den verdediger wordt de verdere behandeling van deze zaak tot Maandag a.s. te 10 uur uitgesteld. RECLAME. H.B.S.. GYM., o! Ü.L.O met een onzer bekende Spociaalopleidin- gen kunt. ge ook nu uw diploma produc tief maken 1 12 Sept. aanv. cursussen Privé Secretaresse Boekhouder-Corres pondent (e), Stenotypist (e). Vr. gr. broeb. en prosp. Sterk verlaagde lesgelden Inschr. dag. IHST. POUT, Breestraat 58a. 4892 WATERPOLO. DE ZUL I—A. Z. C. I 4—2. Uitgesproken: r M Oudijk. boomkweeker, Waddinx- „een R.-c. mr. S. N. B. Halbertsma, cur. mr. C. Jonker, Gouda. Een beslissingswedstrijd is noodzakelijk. Zóó vol, als gisteravond, zagen wij het nog nooit in de zweminrichting „De Zijl". Veie honderden stadgenooten waren opge komen om getuigen te zijn van dezen twee den wedstrijd tusschen De Zijl I en A.Z.C. I (Alphen) voor de promotie- en degrada tie-competitie en eenlge tientallen autos voerden daarnevens een groote schare supporters uit Alphen aan 't Is onder de voortreffelijke leiding van den heer Zeeman, uit Amsterdam een spannende, aan het slot bovendien zeer nerveuze ontmoeting geworden, die verdiend door De Zijl is gewonnen met 42. Zij was doorloopend gevaarlijker, sneller, zwom meer vrij en scheen met rust de overwinning reeds in handen te hebben. 3—0..t Maar daar had het te zware dekken der Leidsche verdedigers tot gevolg dat A.Z.C. tweemaal scoorde en dat zette ineens op gewelddadige wijze een domper op de wat overmoedige vreugde van spelers en Leidsch publiek. En dat prikkelde de Al- phenaren tot hernieuwde inspanning, waar door de situatie nog even heel onzeker is geweest. Toen deed echter Dusoswa, wat vóór hem twee Zijl-spelers hadden gedaan: hü verdedigde op ongeoorloofde wijze, werd het water uitgezondenen Kramp bracht uit den strafworp de zege (4—2) definitief aan De Zijl. In Alphen won A.Z.C. verleden week ver diend met 3—2, zoodat nu een beslissings wedstrijd noodzakelijk is geworden op neu traal terrein. Men sprak gisteravond reeds van Gouda of van Heemstede, maar met zekerheid viel daaromtrent natuurlijk nog mets te zeggen. De opstelling der ploegen was als volgt (links naar rechts): De Zijl: doel. Van Vliet; achter: Blans- jaar, Van Egmond en K. Kraayenbrink; voor: D. Kraayenbrink. Kramp en F. v. d. Horst. A. Z. C.: doel: Ydens; achter: P. van Leeuwen, Jongeleen en Dusoswa; voor: Raaphorst, C. van Leeuwen en C. Thin;. Er is nauwelijks begonnen of P. van Leeuwen zendt een hart schot in dat ech ter hoog over het Zijl-doel gaat. En als de bal dan bij Van der Horst komt, opent deze aan de overzijde het Leidsche offen sief met een fraaien kogel die door Ydens nog juist over de lat tot corner kan wor den getipt. Dan haalt Kramp een ver naar buiten geplaatsten bal nog juist om en bij den paal liggend geeft Van der Horst aan De Zijl de leiding (1—0). tot onstui mige vreugde der talrijke supporters. Dit doelpunt brengt als het ware ineens gang in het Leidsche aanvalsspel, en als Kramp een moment later goed doorzet, geeft hij snel over naar Van der Horst, die met een keurig schot de score tot 20 opvoert. Nog is de stormloop niet bedaard. Van der Horst wordt gehinderd, De Zijl krijgt een vrije worp en het is Kramp, die het leer toegespeeld krijgt in vrije positie en er knalhard 30 van maakt. De Zijl is bijna voortdurend de baas. A.Z.C. is overdon derd, schijnt maar niet los te kunnen komen en mist de goede combinatie. Een maal zet Thim mooi door. maar zijn schot wordt tegen de lat gekeerd. Een vierde doelpunt van De Zijl (van de hand van Kramp) wordt geannuleerd, doordat de arbiter een seconde tevoren wegens afzetten heeft gefloten. Een hard schot van C. van Leeuwen vliegt rakelings naast en dan is het rusten. Vrijwel direct na de hervatting wordt Van Egmond uit het water gezonden en C. van Leeuwen scoort uit den vrijen worp het eerste tegenpunt. Met 3—1 staan de papieren van De Zijl nog gunstig, maar tochDe Zijl wordt onrustig en A.Z.C. voelt haar kans! En 51 nerveuzer wordt de sfeer als K. Kraayenbrink het volgend moment het water moet verlaten en A.Z.C. een strafworp krijgt toegewezen. Opgewon den dansen de A.Z.C.-supporters rondom het bassin en meerdere van hen hebben niet eens gezien hoe het schot van C. van Leeuwen... hoog over het Zijl-doel ging. Het gejuich uit Leidsche monden deed hun pas later de situatie begrijpen! Doch met 7—6 spelers blijft A.Z.C. in de meerderheid en dra brengt Raaphorst den achterstand tot 3—2 terug. Het wordt nu een zenuwachtig zwemmen en werpen, zonder veel overleg en zonder veel resultaat. Bovendien wordt het voor het publiek haast te donker om het spel behoorlijk te kunnen volgen. Thim. de Alphensche rechtsvoor, zwemt zeer snél op gaat rechtstreeks op-het Zijl- doel afdoch Van Vliet zwemt uit en weet het gevaar te bezweren. Aan de over zijde missen achtereenvolgens Van der Horst en D Kraayenbrink een fraaie sco- ringkans maar wanneer dan Dusoswa uit het water wordt gezonden brengt Kramp uit een strafworp den stand op 4—2 en met nog precies één moment te spelen is het pleit beslecht' Met A.Z.C in den aan val komt het einde. Na afloop speelde De Zijl n vriend schappelijk tegen A.Z.C. n. Onze stadge nooten hadden spoedig een 30 voor sprong, waarna met 31 werd gerust. Het slot kwam tenslotte met 4—1. Even voor het einde gingen wij weg om aan den stormloop op de rijwielbewaar plaats te ontkomen. Op het weggetje naar de zweminrichting en nabij den Ingang verdrong zich de Leidsche jeugd met opge wonden en nieuwsgierige gezichten. .Hoe is het afgeloopen?" Vele malen werd de vraag herhaald en als een krijgskreet da verde het door de Kooi dat De Zijl met 42 gewonnen had! Of deze Leidsche club ook popu lair is ZWEMMEN. TWEE NEDERLANDSCHE RECORDS VERBETERD. Door de Ulreebtsche Zwemclub. Gisteravond heeft de Utrechtsche Zwem club in de zwemschool „Brandenburg" te Utrecht een tweetal recordpogingen ge daan, onder auspiciën van den Nederland- schen Zwembond, welke belde zijn ge slaagd. De 6 X 50 Meter vrije slag estafette werd gezwommen in 2 minuten 25 3/5 sec., zoodat het op naam van „Het IJ" staande record van 2 min. 26 3/5 sec., met één sec. werd verbeterd. Een tweede poging van de Utrechtsche Zwemclub tot recordverbetering van de 3 x 50 Meter wisselslagestafette slaagde eveneens en werd gewonnen in 1 min. 39 2/5 sec., zoodat het ten name van „Het IJ" staande record van 1 min. 40 4/5 sec. met 1 2/5 sec. eveneens werd verbeterd. De ploegen bestonden resp. uit de zwem mers Wolters, Van Duin. M Scnat. D1J- kema, Van Daatselaar en Dljkema, Van Duin en Daatselaar. LAWN-TENNIS. NEDERLAND—ENGELAND TE NOORD WIJK. Van Lennep speelt mee. De Internationale Club van Nederland zal in den wedstrijd tegen de I.C. van Engeland op Zaterdag en Zondag te Noord- wijk aan Zee te houden, de volgende ploeg in het veld brengen (ln nader vast te stellen volgorde van spelen)H. Timmer, jhr. C. van Lennep, O. Leembruggen, O. Koopman, T. Hughan en mr. Marinkelle voor de enkelspelen; Timmer—Koopman, jhr. Van Lennep—mr. Diemer Kool en Hughan—Van Olst voor de dubbelspelen. Het medespelen van jhr. Van Lennep houdt verband met de aanwezigheid van twee internationals in de Engelsche ploeg: Klngscote en Wallis Mvers. Het, is zoo goed als zeker dat onze oud-kampioen en Davis Cup-speler een enkelspel tegen Klngscote zal spelen en dat Diemer Kooi en hij ln het dubbelspel zullen uitkomen tegen Klngscote en Wallis Myers. Immers er worden voor den eigenlijken wedstrijd tweemaal vier enkelspelen gespeeld (tegen Gregory, Sharpe, Gandar Dower en Rit chie) en tweemaal twee dubbelspelen. Jhr Van Lennep die sinds enkele jaren in Zwitserland woont, beoefent het spel nog geregeld. Meer dan eens komt hij in wed strijden ln Zwitserland uit en hij speelt af en toe nog bijzonder sterk. Hoewel Tim mer zich voor het toumooi van Het Spie gel, waar hij had willen oefenen, moest terugtrekken omdat het niet geraden schoen zijn pols weer te riskeeren, is er volgens medisch advies geen bezwaar om te spelen, mits dit geen forceeren wordt. LUCHTVAART. DE EUROPA-RONDVLUCHT. Italië heeft zich teruggetrokken. Gistermorgen is, vanuit Rome, de tweede etappe der Europa-rondvlucht begonnen met als einddoel Parijs. De eerste hoofdetappe leidde van Ber lijn, Warschau, Praag, Brünn, Weenen, Agram, (keerpunt Postumla), Vlccnza, Ri mini, naar Rome, in totaal 2489 KM. Hier voor hadden de deelnemers twee dagen tot hun beschikking. De snelste vliegers heb ben den eersten dag Vicenza gehaald. De tweede hoofdetappe leidde van Rome over Florence, Belllnzona, Turijn (keer punten Albenga. Imperia), Cannes. Lyon. St. Gallen, Stuttgart, Bonn, Parijs. Dit traject is 2456 KM. Hiervoor hebben de deelnemers weer twee dagen ter beschik king. Dan volgt er één dag pauze en begint Vrijdagmorgen de derde en laatste hoofd etappe. Deze is voor ons het belangrijkst omdat op dit parcours ook over Neder land wordt gevlogen en Waalhaven een der hoofdcontroleposten is geworden, waar de deelnemers allen moeten landen. Het traject van Parijs naar Retterdam over Deauville, de Fransche badplaats, is 600 K.M. Wanneer de deelnemers om 6.20 uur uit Parijs vertrekken, kunnen de vlug ste toestellen te ongeveer 9 uur hier in Rotterdam zijn. Van Rotterdam uit wordt ons land ln Oostelijke richting overvlogen. Het vol gende controle-station is namelijk Dort mund en vandaar gaat het over Ham burg, Kopenhagen, Gothenburg en dan terug over Kopenhagen en Hamburg naar Berlijn In totaal heeft men dan afgelegd 7347 K.M. De deelnemende landen zijn: Duitsch- land, Frankrijk, Italië, Polen. Zwitser land en Tsjecho-Slowakije. Intusschen heeft Italië zich teruggetrok ken in verband met het feit dat de Ita liaan Vittorio Suster in de nabijheid van Abbenga aan de Noordwestkust van Italië met zijn toestel in gevallen. Zijn mecani cien werd gedood terwijl Suster werd ge wond. Het Italiaansche luchtvaartministerie heeft aan generaal Tacchini. den com mandant van de luchtzone Milaan, op dracht gegeven een nauwkeurig onder zoek in te stellen bij de vliegtuigfabrieken, welke de Breda-toesteilen voor de Europa rondvlucht geleverd hebben. Men neemt nl. aan, dat de ongevallen allen te wijten zijn aan een constructie fout. Naar bekend is reeds vóór den start van de Italiaansche equipe van Milaan naar Berlijn kapitein Bianchini het slachtoffer van een ongeval geworden. Het ongeval, aan Susters overkomen moet te wijten zijn aan een breuk ln de draag vlakken; ook de oorzaak van het ongeval van de Angeli bij Cannes moet te wijten zijn aan het breken van een vleugel. Naar verluidt, moet de veiligheids-coefficient voor de draagvlakken uiterst gering zijn geweest, nl. 3 inplaats van 8, wat ge woonlijk het geval is. Overigens kan nog gemeld worden, dat Suster zijn redding te danken heeft aan het feit, dat hij uit zijn vliegtuig is ge slingerd, waarbij de parachute hem heeft opgevangen. De Duitsche aviateur Seidemann Is gisteravond om 3 minuten voor acht te Orly bij Parijs geland. GOLF. JEUGDKAMPIOENSCHAPPEN TE NOORDWIJK. Op 4 September worden te Noordwijfc de wedstrijden om de Jeugdkampioen schappen gehouden. De leeftijd mag nog geen 20 Jaar bedragen. De strijd gnat over 36 holes, medalplay. Inschrijvingen te zenden aan den secre taris der Noordwijksche Golfclub vóór 3 Sept. De hoofdprijs is een beker. Boven dien zijn er nog 2 prijzen voor de tevens te spelen 18 holes handicap-wedstrijd. ATHLETIEK. NATIONALE WEDSTRIJDEN DER R.K. VEREEMGING .MEERBURG". Op Zondag 28 Augustus as. zullen door de RH. Verceniglng .Meerburg" (Zoeter- woude) nationale athletlek-wedstrljden worden georganiseerd op het Sportpark „Zuidwijck". gelegen onder de gemeente Wassenaar en te bereiken met de gele tram (halte remise). Aanvang der wed strijden één uur. VOETBAL. B.N.L. I—A.V.V. I Hedenavond wordt op het Sportman- terrein gespeeld B.N.L. IA.V.V. I, aan vang 7.15 uur. B-N.L. komt met een ander elftal uit. v.l.n.r.doel: J, J. de Jong; achter: R. Toren en 6. v. Berkel; midden S. Welda, C. de Jong, E. Egbert; voor: J. Berevinger, N. Kluivers, P. de Kier, H. v. d. Ven en N. Ouwerkerk. JUBILEUM WEDSTRIJD A. T. O. Voor dit toumooi won Tramboys giste ren met 43 van ,L D.". Morgenavond wordt gespeeld A. T. O. L. D., aanvang 7 uur. Het elftal der Jublleerende vereentglnf is als volgt vastgesteld: Doel: v. Deventer; achter: Prins Sr., v. d. Linden; midden- Beller, v. Vliet, v. d. Elskamp; voor: Prins Jr., Visser, Kuypers, Aal en Vergoed. BOSKOOPSCHE BOYS I— TURN- UND SPIELVEREIN. WESEL Aanstaande Zondag nam. te 3 uur zal te Wesel (Duitschland) een wedstrijd ge speeld worden tusschen Boskoopsche Boys en de Turn- und Splelvereln te Wesel (Duitschland). De spelers met reserves, het Boysbe- stuur, alsmede een groot aantal supporters zullen per touringcar Zondagmorgen om 5 uur uit Boskoop vertrekken. VAN DE LONDENSCHE RADIO TENTOONSTELLING. Ondanks de onverdragelljke hitte wordt de radiotentoonstelling, die ln de Olympla wordt gehouden, zeer druk bezocht. Over het algemeen is de verkoop aan den han- del belangrijk grooter dan verleden jaar. De luxueuze apparaten trekken wel de be- 1 langstelling, doch worden zeer weinig verkocht. Het prijsniveau is ln doorsnede 25 4CT/t lager dan verleden jaar. Het i reusachtige gebouw is zoowel gelijkvloers als op de verdiepingen geheel gevuld. En vooral met de openingsuren staat 'n lange file bezoekers geduldig te wachten tot de deuren geopend worden. Veel nieuws is er echter niet te zien. Het is opmerkelijk, dat vele firma's met de Super Heterodyne zijn uitgekomen. Dit schijnt het toestel schema van de toekomst te zijn. Aan bat terij-ontvangst is ook veel meer aandacht besteed dan de vorige jaren, hetgeen er op wijst, dat het platteland meer Interesse gaat toonen voor den radio-omroep. De General Electric Company is aan wezig met een complete serie apparaten en luidsprekers. Mc Michael brengt een prachtig kofferapparaat voor pl.m. f. 170. De Osram (G. E. C.) exposeert een magni fiek apparaat met Ingebouwde luidspreker en 1-knops afstemming, geheel compleet voor den prijs van circa f.90. Als men hoort wat dit toestel presteert staat men verbaasd, dat de Engelsche radio-industrie voor een dergelijk lagen prijs zooiets kap fabriceeren. De meeste luidspreker-fabri kanten hebben hun electra-dyn. luidspre ker met permanente magneet-bekrachti ging. Apparaten om uit de accu tevens de anodespanning te betrekken ziet men op vele stands. Deze zijn vooral in de pro vincie, waar niet ieder aan 't electrische nst is aangesloten, van veel belang. De Senechorde heeft als nouveauté een zeor practische centreering van het spreek- spoeltje van de electro-dyn. luidspreker. Dit is n.l. rondom precies in het midden bevestigd met een zeer dunne aluminium membraan. Het is hiermede onmogelijk dat de papleren conus gaat trekken en het spreekstoeltje zou aanloopcn. Naast dc Magnavox heeft de British Rola Company gebalanceerde luidspreker-paren. Dit zijn 2 luidsprekers, welke op 1 klankbord ge monteerd worden en ieder een verschil lende hoogte hebben. De eene luidspreker werkt subliem tusschen 50 en 2000 trillin gen, zoodat over het geheele frequentlc- rebted een prima weergave ontstaat. Deze beide luidsprekers kosten nu nog minder dan een paar maanden geleden. De Ekco Werk dempnstreeren een toestel met 7 ai- gestemde kringen en toch 1-knops bedie ning. Het summum van technisch vernuft De tentoonstelling wordt ook vrij druk bezocht door Importeurs en agenten uit andere landen. Zelfs treffen we hier en i?.? ?en SU^Pje Nederlanders aan, die schijnbaar nogal veel moeite hadden om net den Engelschen aan het verstand te brengen, hoe in Nederland de Radio- Omroep in elkaar zit Toen wij de tentoon stelling verlieten hadden ze het tenminste nog over hetzelfde onderwerp.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9