BOOG AZIJN rE levertraan Gevraagd te Noordwijk-Binnen J. W. DIRKSE Dzn. H HET FRUITPALEISI Loopjongen beentelijke Bank van Leening te Leiden. U weet het, uiieeri iJOSÉ ROSENBERG! 1 UW TRIANON 1 I UW CAFÉ TRIANON TE HUUR Te huur of (en) te koop Abonneert U op het „Leidsch Dagblad". HaanaaaaaaaaHaaaaHBaaH ;H DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 24 Augustus 1932 is UIT BELGIE. ''h AMERIKAANSCHE NOTITIES DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 24-31 AUGUSTUS 2 2 U. MT. (23 U. ZT.) o eerste kv: ©vrliemuu zuid renbeleening: Meningen en pensioen-voorschotten EN MIJN BEROEMD ENSEMBLE j EEN BOVENHUIS SBEEEEEEEEEEEEEEEEBEB Alleenverk aangeb. Wij Vet j VMM I. 1. 2d it !d Mad] 12 j i bij zonderen correspondent). Et toerisme - Veel uitbreiding «nomen - De werking van den yjjjmschen Toeristenbond - Vacantie nan de Vlaamschc gnst en in de Ardennen. vtaarin en de wijze waarop een is als het ware een waarde- 2yn welstand en ontwikkeling, ■putatie van de Nederlanders in inland men moet buiten de grenzen wonen om te we- men er Nederlandsche gas- "riit is ongetwijfeld voor een gevormd door de reizende Ne- die als zoovele ambassadeurs land optreden. is er, op dit gebied, reusachtig 1 sedert een tiental jaren. Zoo- lamins als een Waal is traditio- huisvogel. zonder daarom bij- Jiselijk te zijn Wanneer hij. Zon et „café op den hoek", het noo- 1 potten bier pakken kon. in gezelschap, dan was hij reeds Maar hierin is verandering ge- door vele ooraken. Van na den lebben wij geleidelijk deze ver- kunnen nagaan en het was ver- verheugend tevens, te zien hoe n, waar vroeger niet gedacht reizen, het gebruikelijk werd, jn horizon te verbreeden door te gaan dan zijn „parochie". België zelf en in het buitenland, nemen, is een gezonde traditie Duizenden hebben, tijdens den het buitenland geleefd en dit ommkeer gebracht in de angst waarmee de meesten hun verlieten. Maar ook het feit, itere welstand en meer vrijheid n onder het volk heeft er veel ledragen. In vele bedrijven, waar :heen niet het geval was, is het geworden ook aan de arbeiders ,1 dagen verlof te verleenen, die een ontspanningsreis of voor een ian zee of in de Ardennen worden Hierbij is dan ook de werking van toeristenvereenigingen als ■he Toeristenbond (V.T.B. en de der Belgique (T.C.B.). De slechts van na den oorlog, aanden geleden werd zijn tien- iaan gevierd. Maar zij telt reeds 100 leden. Beter dan wat ook be- hoe de toeristische geest zich in :n heeft ontwikkeld. De V.T.B. is leren werkzaam zooals de Nederl. iniging in Holland. De T.C.B., die el leden telt als de V.T.B., maar is en practisch veel diensten 'ezen aan het toerisme in België, ^waardigheden heeft doen ken- bewaard, voerde haar werking en op zuiver Franschen leest. Er Vlaanderen geen plaat aange- ir de zorgen van deze vereeni- was toevallig Fransch. Haar voor toerisme was uitsluitend ich en bereikte de Vlaamsche zich overigens zeer vreemd enover dit Brusselsche orga- t ook zoovele blijken gaf van De heeren van de T.O.B. zien nu e oogen hoe zij feitelijk in hun te kort geschoten, hoe hun rol ideren is uitgespeeld en veel doel- is overgenomen door den V.T.B., prachtig bewijs is van de Vlaam- lomst. Mola re toeristische propaganda van ierlol .B. en de T.C.B. werd er zelfstan- M c il wat gedaan voor de Belgische enbi sen en particuliere verkeers weg) mingen. De spoorwegen hebben i, 58 naatregelen genomen om het rei- ,rstr, bevorderen, waarvan het week- idagdi Burt den, dagJ H.l fam er- maarl Istr. F - E. E 99 iedd. >elaar st een van de voornaamste is, ngel it de abonnementen, voor het gan- gazij Sische spoorwegnet, die, tegen lage jwijl worden verkocht voor vijf dagen >mw ;len dagen. Het weekeinde-biljet jor;t. t retourkaartje, dat, als men Za- vertrekt, tot 's Maandagsavonds lijft, tegen belangrijke prijsverla- i er wordt dan ook druk gebruik aakt. De spoorwegen laten extra- rijden naai- de kust, naar de Ar- naar Bazel, naar Parijs, alles daagde prijzen. Particuliere auto- rnemingen maken reclame voor n naar de Ardennen en naar Ik. Sedert enkelen tijd is er ook rlandsch reisbureau werkzaam te maar het komt me voor dat, bij "f'd'.en, in België meer belangstel- kunnen opgewekt worden voor d. Alleen de V.T.B. heeft waarlijk n wat mogelijk was om de be- voor reizen in Nederland op en richt zelf jaarlijks tientallen waaraan naj".Nederiand, per bus en trein, genomen zeer veel wordt deel- Relzen in België, per fiets, per trein of J?wa is nlet te duur, alhoewel, het °'<Ln„t gezegd, de prijzen zich ook hebben aangepast. Benzine echter kost in België duurder dan in Nederland: 2 fr. tot llter- In dezen prijs is 1.30 fr. aan allerhande taxen begrepen. De gevol gen van de crisis en de algemeene prijs daling zijn wel te bespeuren. Aan de VI aam sen e kust, in een als luxueus aan geschreven badplaats als Knocke, was het ons mogelijk, in een zeer comfortabel hotel aan den dijk, pension te bekomen, met zeer goede bediening, tegen 45 fr. of onge veer f. 3 per dag. Ook in de Ardennen reis den wij zonder last te hebben gehad van overdreven prijzen. Men geeft er zich re kenschap van, dat het publiek spaarzaam moet natellen. Een feit is het. dat de bui- tenlandsche bezoeker in de Belgische Ardennen niet genoeg doordringt tot de stille hoekjes met hun schitterend na tuurschoon, die voor het Luxemburgsche Kleine Zwitserland, de Vogezen en zelfs voor de lage Pyreneéen niet hebben onder te doen. De Semois-vallei, die maar weinig wordt bezocht, is een verblijf waard, dat men alleen zal wenschen te verlengen. Sommige plaatsen zijn er sprookjesachtig ongerept gebleven en wij keeren er steeds terug, aangetrokken door het mysterieuse dat schuilt in de dicht bijeenliggende, be- Ixischte bergen, waarlangs de Semois zich in grillige bochten kronkelt. Ook hier zal men tegen 45 fr. per dag een behoorlijk hotel vinden, al is het comfort in de Ar dennen niet wat men aan de kust vindt. In afgelegen plaatsen als bijv. Corbion, bij Bouillon, is men maar al te graag ge neigd. te gelooven, dat de toerist voor lief neemt wat de inwoners zelf, die aan niet veel gewoon zijn, reeds als een luxe be schouwen. Of men kan zijn hoofdkwartir opslaan in een plaatsje als Laroche, dat prachtig is gelegen in het Ourthedal, in het hart van een zeer schilderachtige streek en van waaruit men, met het meeste gemak van de wereld, de bekoorlijkste uitstapjes kan ondernemen. Wij noemen hier slechts enkele plaat, sen, die ons persoonlijk het prettigste lijken, doch waar men geen Casino of dancings vinden zal, zooals te Spa. Wie in dezen crisistijd niet in eigen land rust zoe ken wil, zal echter in de Belgische Arden nen ontspanning krijgen tegen behoor lijken prijs. Men kan er het prettige vin den van frissche landelijkheid de koeien loopen in het bergland vrij langs de straten naar de drinkbakken met een romantisch beetje achterlijkheid, en aan wie van regionale gerechten houdt zal de Ardeensche hesp en worst, zal de forel of het „pigeonneau a l'Ardennaise" alle voldoening schenken. Maar dan zorge men er voor, niet op den top van een berg te logeeren, want daar is de voorraad in de hotels niet te schitterend! (Van onzen eigen correspondent). DE DERDE GRAAD. Hyman Stark, inbreker en morphine- handelaar, stierf in een politiebureau van Nassau County, een district op Long Island van de stad New York. zooals gebleken is door zware mishandeling en direct kwa men de voor- en tegenstanders van licha melijke en geestelijke marteling tot het verkrijgen van bekentenissen door mis dadigers in het geweer. Beiden komen met sterke argumenten voor den dag de politie en sommige openbare aanklagers verdedigen den „derden graad", zooals deze manier van doen heet en beweren, dat er geen ander middel bestaat om een moordenaar of roover de waarheid te ont wringen. Tegenstanders noemen het een barbaarschheid, die altijd de grenzen van het geoorloofde overschrijdt en beweren dat de politie van andere landen hun hersens gebruiken in plaats van hun vuisten om een misdaad tot klaarheid te brengen, terwijl ze betere resultaten be- reiken Hyman Stark, die met drie kameraden een oude dame, moeder van een detective, beroofde en mishandelde, was niet het slachtoffer van den derden graad, maar van zuiver politie-sadisme en wraaklust, omdat het de moeder van een collega betrof. Alle bewijsstukken waren aanwezig een revolver en het gestolene en in de meeste gevallen houdt men op den derden graad toe te passen, wanneer de verdachte rijp is gemaakt voor den rechter door een schuldbekentenis. In het Stark-- geval leveren de lichamen van den ver- slagene en de drie overlevenden zulke overtuigende bewijzen van woeste mis handeling als maar zelden het geval is; gewoonlijk is de politie voorzichtig genoeg geen sporen op de lichamen hunner slacht offers achter te laten. In welke kunst zij het ver gebracht heeft door het hanteeren van rubberslangen e.d., terwijl een bloe dende arrestant zich óf verzet heeft bij arrestatie óf van de trappen geslagen is óf met het verkeerde been uit de arres tantenwagen stapte, drie zeer gangbare motieven. De uitdrukking „de derde graad" schijnt af te komen van den der den meestergraad van de vrijmetselaren en werd als zoodanig in 1880 toegepast door een paar detectives, die een ver dachten moordenaar tot bekennen dwon gen door dit overblijfsel van de Inquisitie en dezen naam bleef behouden. Oischoon dikwijls geheel verkeerd toegepast! Zelfs het groote omvangrijke Wickersham- rapport van het vorige jaar dat onder zoek had gedaan naar de schrikbarende uitbreiding der criminaliteit, verxlaarde, dat het een algemeen gebruik bij de po litie van groote steden was, iets, dat oogenbllkkelijk door alle betreffende hoofdcommissarissen ten sterkste ontkend werd, maar desalniettemin waar is. Door de jaren heen hebben vernuftige detectives een ware techniek verkregen in het aan het praten krijgen van koppige gevange nen en zwijgzame getuigen. Wanneer een boef met een lang zondenregister op het politiebureau wordt blnnengebracnt, ver wacht en krijgt hij een ongenadige aframmeling. Dergelijke kerels zijn niet alleen brutaal in hun vergrijp, maar zij moeten bestand zijn tegen de verleiding om van hun makkers te klikken. Hierin nu ligt juist een voornaam argument van de politie ter verdediging van den derden graad. Om den beroepsmisdadiger aan 't praten te krijgen door zachten drang is eenvoudig een onbegonnen werk, beweert de politie: alles, waar hij bang voor is, zijn vuisten, hakken, ploertendooders e.d. „Wanneer je die taaie jongens goed kent. weet je dat het geen zin heeft een beroep op hun burgerlijk fatsoen te doen Ze be grijpen maar één ding: „goed rondge- schopt te worden", aldus een bekend po litieman. „Rondschoppen" is hetzelfde als „vernissen", „laten zweeten". „masseeren" en soms heet het euphemistisch „koffie en koek". Wordt een jeugdig zondaar, die zijn eerste heldendaad heeft bedreven en zich heel wat bewust is, binnengebracht, dan wordt hij een uur of zes. zeven alleen in een kamer gelaten. Eindelijk krijgt hij honger en dorst en maakt zijn verlangens bekend aan een detective: „Hey, krijg ik niets te eten?" „Zeker wel", antwoordt de man vriend schappelijk, „wil je koffie en koek?" De gevangene knikt „Zeg lui!" roept de detective, „deze kerel wil zijn koffie en koek!" En de arrestant krijgt de volle portie in den vorm van neerbeukende vuisten, maagschoppen en slagen met de rubberslang. Dit alles moet heel voorzichtig gebeu ren, want zichtbare builen en schrammen wekken de nieuwsgierigheid van de rech ters op, wanneer de gevangene voor de groene tafel komt en dan schiet er niets anders over dan de traditioneele verkla ring: „De verdachte is van de trappen gevallen. Edelachtbare!". Vandaar dat de eerste regel van den derdén graad is: blijf van zijn gezicht af! Soms vertoont een slachtoffer merkwaardig weerstandsver mogen en moet hij ettelijke malen weer bijgebracht worden tijdens de „behande ling" voordat hij opbiecht. Dit alles is cru en grof. maar de politie beweert, dat een uurtje roosteren doeltreffender is dan tien dagen voor Sherlock Holmes spelen. Maar er bestaat ook een derde graad, die geraffineerder te werk gaat en wel zonder handtastelijkheden. Er bestaan hierin zooveel mogelijkheden, dat zij haast niet op te noemen zijn. Honger en dorst laten lijden, aan een stoel binden en wak ker houden, uren achtereen ondervragen, herhaalde confrontatie met het lijk. maar de meest populaire is de volgende Het voornaamste lid van een gearresteerde bende wordt apart gehouden en aan zijn lot overgelaten. Uren gaan voorbij en nie mand bemoeit zich met hem. De kergl vraagt zich in stijgende onrust af hoe het met zijn makkers gaat, zullen ze praten, hem de schuld geven? Eindelijk komt een detective binnen met een blad papier in zijn hand, negeert hem een tijdje en zegt dan quasi-onverschillig: „Wel vrind, je kameraden hebben den boel verklapt, je bent er bij!" De gevangene is door het lange wachten murw geworden en houdt het niet langer vol hij wil weten hoe ver zijn vrienden hem de schuld hebben gegeven en vertelt precies hoe alles gegaan is Gewoonlijk hebben zijn makkers geen woord gezegd en is de „bekentenis" op het LAATSTE KVAETKR ïmxjwt haan VENUS MARS® JUPITER 0 SATURNUS© Het L.K van den 24en Aug is in het N O. nog op ons kaartje te zien. Aanstonds echter verdwijnt het naar N.M. strevende maantje uit ons gezichtsveld. Men dient er rekening mede te houden, dat in werkelijkheid het Oosten rechts en Westen links van den toeschouwer is, wanneer deze met den rug naar 't Zuiden en het gelaat naar 't Noorden gewend staat; men pleegt echter bij sterrekaarten dit om te keeren. om geen spiegelbeeld van den hemel te krijgen Wil men nu b.v. de sterrebeelden aan den Oosthemel opzoeken, dan neme men dat deel van den kaarthorlzon, waar OOST staat voor zich, zoo. dat de Poolster (aan het einde van den Kleinen Beer) van den toeschou wer is afgewend: men zal dan voor het NO-lljke vierdepart van de kaart de sterrenbeelden zien, juist zoo. als zij aan den hemel staan. De sterren In bovenstaand kaartje, die een gekarteiden rand hebben zijn van de le grootte of helderder; de dlkkr ronde stippen zijn sterren van de 2e grootte en al de andere, kleinere stippen zijn sterren van de 3e of van een lagere grootteklasse. vel papier van den detective niets dan een getypte dienstorder. Hoe men er over denken mag. de politie houdt vol, dat er geen andere manier be staat om de verharde misdadigers, speciaal de beroepsmoordenaars, tot bekennen te dwingen. Tegenstanders van deze manier van doen beweren, dat Scotland Yard, Parijs. Berlijn en andere groote Euro- peesche steden de misdadigers zeer wel aan kunnen en beroepen er zich op, dat geweldsmisdaden daar veel geringer ln aantal zijn dan in de VB. Wanneer de Amerikaansche politie op dezelfde manier te werk zou gaan, zouden betere resultaten verkregen worden, beweren zij. De Ameri kaansche politie houdt vol, dat geen enkele Europeesche natie hetzelfde cri minaliteitsprobleem heeft als dit land; de Amerikaansche „racketeer" en „gunman" die woest veel geld verdiend heeft door de drooglegging, heeft een macht gekre gen als men zich elders niet kan voor stellen. Daarom kan hij zich de sluwste advocaten aanschaffen, die voor geld te krijgen zijn en verder werken de Ameri kaansche wetten en gerechtshoven lang niet zoo doelmatig als die van Europa Een objectief beoordeelaar zal in deze heele geschiedenis ook de grootste tegen strijdigheden vinden. Aan den eenen kant wordt lichamelijke afstraffing scherp veroordeeld en aan den anderen kant wordt een moordenaar onder plechtig ceremonieel en na een langdurige voor bereiding op een electrischen stoel gedood. Zoodra een weerzinwekkende misdaad ge beurt als het vorige jaar in Harlem, toen rondvliegende kogels van elkaar beoor logende benden op straat spelende kinde ren verwondden en doodden, gaat een kreet op om het bloed der misdadigers, „shoot 'em on sight", er wordt gepraat van een gewapenden burgerwacht en het recht de kerels aan een lantaarn op te knoopen Maar de ziedende verontwaardi ging koelt gauw af en wanneer een ras boef, die zich vast en zeker in een moor denaar ontwikkelen zal, meer krijgt dan hij verduren kan, laait diezelfde veront waardiging weer op, ditmaal tegen de politie zelf. Men moet echter niet denken, dat elke arrestant in Amerika op het politiebureau een pak slaag krijgt! Geen achtenswaar dig burger, die in meerdere of mindere mate tegen de wet gezondigd heeft, wordt maar dadelijk geranseld, tenzij de mis daad een ergerlijke is vrouwenbeulen, zedelooze vergrijpen met minderjarigen waardoor hij voortaan is de klasse mis dadigers is opgenomen of dat hij met alle bewijzen tegen zich niet bekennen wil. Vooral de beroepsboef, de man met een zondenlijst en die al een gevangenis verleden achter zich heeft, de man, die er zich op beroemt een vijand van de politie te zijn, die krijgt een portie en zou ver baasd zijn, wanneer het achterwege bleef. Nog niet zoo lang geleden ried burge meester Walker de politie aan om meer van haar knuppel gebruik te maken en beleefd te blijven tegen wie dat verdienden. Advocaten van kwade zaken hebben en hier schuilt het grootste gevaar van den derden graad in terecht begrepen, dat er altijd een beroep op jury of rechter gedaan kan worden, dat de verdachte door mishandeling tot bekentenis is ge dwongen. En precies dat redde onlangs een man van den electrischen stoel, die een medeminnaar uit den weg had ge ruimd. Het Hof van Appèl gaf als zijn meening, dat tegenwoordig veel te veel door de politie werd afgedwongen en beval een nieuwe behandeling. Ditmaal was de aanklacht tegen de politie van a tot z gelogen, zooals de verdachte later toegaf, toen hij op weg was naar Sing Sing met een straf van dertig jaar tot levenslang, maar, zooals hij verklaarde, ging het om zijn leven en dit was de eenlge uitredding geweest. Aan het slot van de laatste zit ting schudde hij de hand van den detec tive, dien hij van zware mishandeling had aangeklaagd en vertelde aan verslag gevers, dat hij den politieman ln zijn ver trouwen had genomen. Alles komt voort uit een kleine techni sche bijzonderheid van de wet en wel dat een arrestant binnen 24 uur voor den rechter moet worden gevoerd; in dien tijd heeft de politie de vrije hand. Het Wic- kersham-rapport inzake de criminaliteit ried aan, dit te veranderen in „terstond", maar de zaak is bij het oude gebleven en zelfs het Stark-geval zal er geen ver andering in brengen. ei'l Kling der panden beleend in de maanden DECEMBER 1931' JANUARI en FEBRUARI 1932 [»laats hebben op WOENSDAG 14 SEPT. a.s' aanvangende v.m. te 9 uur. iQ het lokaal Nieuwsteeg No. 8, Dinsdag 13 September J van 102 uur. taling of Rentebetaling tot uiterlijk 31 Augustus 1932. 4917 De kantoren der Bank zijn gevestigd: oofdkantoor Nieuwsteeg No. 8. ']kantoor A Langestraat No. 4a. afsteeg No. 4 (afzonderlijke ingang) r'c vaten (100 KG) BURGERPENSION '«C te**»- voor voor 2 personen op leeftijd in ^■E pRï#|yJ'?^eavoep* stil gezin van 4 tot/m 11 Sept. Olifth 4895 >n huis met aebr. van turn. Br. "Handel „0e |/nol„. lett. J. Boekh. DORRESTEIJN L'tn L v, Bkop Vijzelstraat. 89, Amsterdam 0. Mar# «0, Telef. 557- 4909 llllllllllllfllUllll 1 treden gedurende de grootsche feestelijkheden in 1 lederen avond vanaf 10 uur op in IK VERWACHT U "TpIJ 2214a 1 p.S. Gedurende het leest is mijn orkest versterkt. TE HUUR: zeer geschikt voor klein gezin, staande Heerensteeg 9. Huur prijs f. 4-50 per week. Te besr. bij A. J. VAN DER POEL, Wetb. Juffermansstraat No. 15, Telef. 2175, Oegstgeest. 4921 Jong arts zoekt 4897 ZIT- EN SLAAPKAMER of zit-slaapk. m. pension, tegen 1 Sept., omtrek Oegstgeest. Brieven ra. prijs No. E2571 Adv.-Bur. v.h. ALTA. Utrecht. 1021 aan de Meloenstraat (Zoeterw. weg bij Heerenstraat) 1 enkele woning met tuin. Bev. 5 kamers, keuken, schuur enz. aan de Meloenstraat (Zoeterw. weg bij Heerenstraat) (pracht* uitzicht). Heerenhnis, bevatt. 6 kamers, keuken en zolder, voor- en achtertuin enz. (Huurprijs f. 600.— per jaar). Beneden* en Bovenwoningen. Bovenhuis bev. o kamers, keu ken en zolder. (Huurprijs f. 8.50 per week of f. 36.80 p. maand. Aan den Rijnsburgersmgel bij de Aloëlaan nog 1 Heeren huis, bev. 8 kamers, keuken, zolder en2 voor- en achtertuin. (Prachtig uitzicht). Inlicht, bij H. P. JANSEN, Oude Singel 20, Tel. 2271. 4778 5 pond Suiker PereD voor de hand 35 cent 5 pond Heeren Peren30 cent 5 pond Dirkjes Peren80 cent 5 pond rood kokende Stoofperen 25 cent 5 pond Rjjpe Tomaten10 cent 5 pond Moesappels30 cent 5 pond Sappige Groentjes 80 cent 5 pond Diamanten (sappig) 85 cent 5 pond echte Jutte40 cent 5 pond Zoete Bloemée's 80 cent Honing Zoete Druiven 30 cent per pond Al ons Fruit komt rechtstreeks van al de Veilingen in Nederland. 4930 Bestellingen worden in volgorde thuis bezorgd Haarlemmerstraat 70 - Telef. 2801-3324 P E gevraagd. Firma Jac. DE NEEF Rapenburg 110 Leiden. Aan melden: Donderdagmorgen tus. schen 810 uur. Heerensteeg 80. 4922 Voor Leiden en omwtr. van nieuw art. op geb. van woninginr. aan acliet beer, in staat hui6eig., woningbouwver., hotels enz. te bezoeken. Flinke verdienste. Br. Bureau van dit Blad onder No. 2124a. 3—2

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 7