De Duitsche doodvonnissen. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 24 Augusü BUITENLAND. EEN VERKLARING DER REGEERING. Hitler's proclamatie. De oproep, dien Hitler naar aanleiding van het vonnis van Beuthen in de Volkl- sche Beobachter heeft gepubliceerd, luidt als volgt: „Bijna op denzelfden dag, waarop de moordenaars en folteraars onzer Ohlauei partijgenooten er met geringe straffen af kwamen, hebben de rechtbanken van den heer Von Papen vijf natlonaal-soclallsten ter dood veroordeeld. Duitsche volksgenoo- ten, wie uwer een gevoel voor den strijd om de eer en vrijheid der natie bezit, zal be grijpen, waarom ik weigerde tot deze bur gerlijke regeering toe te treden. De justi tie van den heer Von Papen zal tenslotte misschien duizenden nationaal-socialisten ter dood veroordeelen. Meende men dit met blindheid geslagen, het gansche volk uitdagende opti den ook met mijn naam te kunnen dekken? De heeren vergissen zich. Mijnheer Von Papen, uw bloedige objec tiviteit ken ik niet. Ik wensch het natio nale Duitschland de overwinning toe en zijn Marxistische vernielers en verdervers de vernietiging. Als beul van de nationale vrijheidsstrijders van het Duitsche volk deug ik niet. Door deze daad is onze houding tegen over dit .nationale kabinet" definitief uit gestippeld. Laat de hemel plaag op plaag over ons uitstorten, onze beweging zal ook met deze regeering, die onze medestrijders terecht stelt, klaar komen De heer Von Papen kan rustig dergelijke bloed-raden tegen onze beweging instellen, de kracht der nationale opleving zal dit systeem er zoo zeker onder krijgen, als zij het Marxisme, ondanks de pogingen om het te redden, toch vernieti gen zal. Tenaanzien van dit ongehoord bloed- vonnis bestaat er voor ons voorgoed slechts één levensinhoud: strijd en nogmaals strijd. Wij zullen het begrip „nationaal" ver lossen van deze omklemming, wier wer kelijke wezen het vonnis van Beuthen tegen het nationale Duitschland blootlegt. De heer Von Papen heeft daardoor zijn naam met het bloed van nationale strij ders in de Duitsche geschiedenis geschre ven. Het zaad, dat daaruit echter za! op komen. zal men In de toekomst niet door straffen bedwingen kunnen. De strijd om het leven onzer vijf kameraden begint nu." Verklaring van de regeering. Naar aanleiding hiervan heeft de rijks- regeerlng en de Pruisische regeering zich verplicht gezien de volgende verklaring te publiceeren: „Daartoe gedwongen door daden van geweld gepleegd in den binnenlandschen politieken strijd, waardoor het aanzien van het Duitsche rijk ernstig wordt be dreigd, heeft de rijkspresident op voorstel van de rijksregeering de zwaarste straffen tegen politieke terreur uitgevaardigd Van het oogenblik af waarop de betreffende verordening in werking trad, moest zij op gelijke wijze worden toegepast tegen ieder een die zich aan schending van het recht of de wet schuldig maakt, onafhankelijk van den persoon of de partij. De rijksre geering zal zoo noodig van alle machts middelen waarover de staat beschikt, ge bruik maken om de voorschriften van het recht op onpartijdige wijze toe te passen. Zij kan niet dulden, dat de een of andera partij zich tegen haar instructies verzet. Evenmin zal de Pruisische staatsregeerlng zich door een politieken druk laten weer houden in het uitoefenen van haar plicht, te onderzoeken of ze in het voorliggende geval van haar recht tot begenadiging der veroordeelden gebruik kan maken. De hartstochtelijke verwijten welke tegen de te Beuthen gevelde vonnissen zijn gericht, zouden moeten worden gericht tegen die genen die eieenlilk verantwoordelijk zijn voor de bloedige incidenten en niet tegen de autoriteiten, welke in het belang van de gemeenschap tot het nemen van zoo strenge maatregelen hebben moeten be sluiten De rijksregeering zal elke poging de grondslagen van het recht aan te tas ten, de politieke hartstochten opnieuw op te zweepen. weten te onderdrukken. Naar Wolff nog meldt, wenscht de re geering opneming van haar verklaring door alle bladen. Mochten er kranten zijn, die de verklaring niet opnemen, dan zul- en zij daartoe gedwongen of, indien zij weigeren, verboden worden. De Rijksbanier. De Bondspersdienst van de Rijksbanier maakt nu ook zijn standpunt bekend in zake de vonnissen van de speciale recht banken te Brieg en Beuthen. Daarin wordt o.m. het volgende gezegd: Diep geschokt en met verbitterde teleur stelling heeft het vrijheidlievende Duit sche volk het vonnis van de speciale rechtbank te Brieg vernomen. Het vonnis is een volledig mislukte poging om den gebeurtenissen te Ohlau recht te laten wedervaren Bovendien is het vonnis door een spe ciale rechtbank geveld, welke, volgens het oordeel van bekende juristen, niet competent was, daar de Ohlauer gebeurte nissen zich hebben afgespeeld eenige we ken voor het afkondigen van de betref fende noodverordening. Met onnoembaar geduld hebben onze kameraden in Silezië, waar de beruchte veemmoordenaar Heines leider van de S A. is, en ook In de overige deelen van het rijk, aan laster, beleedi- glngen. gewelddadige aanvallen oo lichaam en goed. blootgestaan. In nauwelijks twee maanden tijds zijn niet minder dan 20 leden van de Rijksbanier door Nationaal- socialisten om het leven gebracht. Het is voldoende bekend, dat de bondsleiding van de Rijksbanier elke onwettige han deling van zijn leden verafschuwt, doch wij meenen dat wij aan het gevoel van millioenen onzer volksgenooten uitdruk king geven, wanneer wij zeggen, dat de tijd voorbij moet zijn, waarin republikei nen zich zonder tegenstand moeten laten afslachten Wij zullen geen rechtsmiddel ongebruikt laten om het ondragelijke vonnis van Brieg te wijzigen. Bijna tegelltkertijd heeft de speciale rechtbank te Beuthen uitspraak gedaan in eon proces, waarbij 5 nationaal-socialisten ter dood zijn veroordeeld In een deel der pers wordt getracht de gebeurtenissen te Ohlau en te Potempa op één basis met elkaar te vergelijken. Hieromtrent kan het volgende worden opgemerkt: Te Ohlau is het gedurende den verkiezingstijd tot de bekende ongeregeldheden gekomen. Zij zijn direct ontstaan door overvallen van Nationaal-socialistlsche demonstranten op arbeidersdorpen. Te Potempa daarentegen drongen Natio naal-socialistlsche moordenaars in het huis van een slapenden arbeider en ver moordden den weerloozen en verrasten man in zijn bed Aan den moord te Po tempa zijn geenerlei demonstraties of der gelijke politieke gebeurtenissen voorafge gaan. De vreeselijke daad wordt in haar politieke beteekenis nog verergerd door het feit. dat de veemmoordenaar Heines getracht heeft tegen de bestaande bepa lingen in. door massatransport van S A - lecen de speciale rechtbank te Beuthen te beïnvloeden. Degene, die. de gebeurtenis sen, te Ohlau en Potempa als gelijkwaar dig" bestempelen wil. neemt daarmede ook de volledige moreele verantwoordelijkheid op zich voor den vloed van ernstige poli tieke misdaden, die sedert het bestaan der Nationaal-sociallstische beweging het po litieke leven van Duitschland vergiftigd hebbeh. De communistische rijksdaggroep heeft aan de leden van de Rijksbanier, die in het Ohlauer proces veroordeeld zijn, een telegram gezonden, waarin zij zegt: In nauwe solidariteit met alle strijdende pro letariërs verbonden, richten wij een scherp protest tegen het over u gevoelde terreurvonnis Wij stellen bij het bijeen komen van den Rijksdag onmiddellijke op heffing van het vonnis en uw vrijlating voor. Leve de anti-fascistische actie. Optreden der Nazis. Gisteravond trok een optocht door de straten der binnenstad te Beuthen, roe pende: „Weg met het schandvonnis van Beuthen! Stel onze makkers in vrijheid! Weg met de v. Papen-regeering!" De poli tie trachtte telkens den stoet te ontbinden. Toen deze langs het warenhuis van Wert- heimer trok, weerklonk plotseling een felle knal, die opwinding veroorzaakte onder de betoogers. De daders konden niet gevon den worden; ook kon men de oorzaak der ontploffing niet vaststellen. Voor het slot hebben onbekenden eer. kinderwagen in brand gestoken; een der betoogers hield in het licht der vlammen een korte rede. Toen de politie, door zoeklichten gehol pen, de betoogers met den gummiknuppel bestormde, verbrijzelden zij de spiegelruit van een Joodschen winkel; 9 betoogers zijn aangehouden. De nationaal-socialistlsche leider te Berlijn. Goering heeft een telegram ge zonden aan de veroordeelde S.A.-leden te Beuthen, waarvan de inhoud als volgt luidde „Met verbittering en opstandigheid in zake het doodvonnis, dat jullie getrofien heeft, geef ik jullie de verzekering, dat onze geheele strijd reeds thans jullie vrij heid geldt. Jullie zijn geen moordenaars, jullie hebt het leven en de eer van jullie kameraden verdedigd. Voor jullie gezin nen maak ik heden 1000 Mark over. welke mij door vrienden ter beschikking zijn ge steld. Houdt moed. Een en een kwart mil- lioen Duitschers hebben jullie zaak tot de hunne gemaakt. Met Hitler heil!" Het bestuur van de nationaal-socialisti- sche Landdagfractie heeft den voorzitter der justitioneele commissie verzocht deze commissie zoo spoedig mogelijk bijeen te roepen, om zich uit te spreken over de opheffing der speciale rechtbanken. Het bestuur der fractie is van meening. dat deze opheffing terugwerkende kracht moet hebben, omdat de oprichting dezer rechtbanken niet gerechtvaardigd is en een buitengewone benadeeling vormt van de bevolking der betrokken districten. Voorzitter der justitieele commissie is afg. dr. von Gersdorff. Ook in den Landdag zal de fr- Hes doen, wat mogelijk is. De kwestie der ev. begenadiging. Ten aanzien van de verdere behande ling der doodvonnissen, door de uitzon- deringsrechtbank van Beuthen uitge sproken. wordt gemeld: Op de procedure der speciale rechtban ken zijn volgens art. 7 van de verordening der Rijksregeering, de voorschriften toe passelijk der strafrechtprocedure, voor zoo ver de verordening geen andere stipulaties bevat. Daarom is de voltrekking van dood vonnissen. ook die. welke door speciale rechtbanken uitgesproken zijn. volgens art. 453 der strafrechtprocedure eerst toegestaan, wanneer de beslissing van de autoriteit, die het recht van begenadiging heeft om van dit recht geen gebruik te maken, binnengekomen is. Daar de spe ciale rechtbanken landsrechtbanken zijn, is de autoriteit, die het recht van gratie heeft, in dit geval niet de Rijkspresident, maar, krachtens art. 54 der Pruisische Grondwet, de Pruisische Staatsregeerlng. De procedure is. zooals voor alle dood vonnissen van Pruisische rechtbanken, ge regeld door het algemeen reglement van 28 Aug 1919. Volgens deze regeling moet de opper-procureur. nadat hij eerst het oordeel van den procureur-generaal Inge wonnen heeft, de stukken met zijn advies doorzenden aan den ambtenaar, die met de behandeling van gratie-aangelegen heden belast is. Deze moet in elk geval, zonder de indiening van een verzoek om gratie af te wachten, zoo spoedig mogelijk rapport uitbrengen aan den minister van Justitie. Bij zijn rapport moet hij een ver klaring voegen van den voorzitter der speciale rechtbank van den ambtenaar voor gratie-aangelegenheden en van an dere, ev. door hem geraadpleegde autori teiten Het spreekt vanzelf, dat alle be trokken autoriteiten, behalve den grootst mogelijken spoed, met het oog op het be lang der aangelegenheid, de stiptste objec tiviteit moeten betrachten. Er gaan geruchten, dat Trendelenburg, staatssecretaris van het rijksdepartement van eoconomische zaken, die gedurende vele jaren een beslissenden invloed op de handelspolitiek van. verscheidene rij.ks- DE ALGEMEENE TOESTAND. Voor gratie. Steeds meer krijgt de actie der Nazis voor begenadiging der ter dood veroor deelden te Beuthen een politiek karakter, hetgeen voor de regeering het verleenen van gratie er niet gemakkelijker op maakt. Toch vermoeden wij, dat het tot gratie zal komen, nu ook links zich daarvoor uit spreekt. al wordt erkend, dat de terreur- nood-verordening daarmede vermoord wordt. Straks komen echter linksche „moordenaars" aan de beurt o DUITSCHLAND. Politieke besprekingen De tegen gisteren voorgenomen coalitie- besprekingen tusschen nationaal-socialis ten en Centrum over de regeeringsvorming in Pruisen zijn weder afgezegd. Als re den wordt aangegeven, dat de aangevan gen zitting van het nationaal-socialistisch partijbestuur eerst afgeloopen zijn moet. Over deze zitting wordt gemeld, dat de fractie er niet aan denkt om de politieke maatregelen van Bracht rustig te aan vaarden Naar de .Abend" mededeelt, vond gis teren in de rijkskanselarij een onderhoud plaats tusschen eenerzijds de sociaal democratische Rijksdagleden Wels en Stampfer en anderzijds den Rijkskanse lier von Papen, dr. Bracht en staats secretaris Planck De sociaal-democratische vertegenwoor digers verklaarden, dat de voortduren de ontslagen van sociaal-democratische ambtenaren gelijk staan met een verre gaande smadelijke bejegening der sociaal democratische partij, terwijl een en ander in strijd is met den geest van de Grond wet. De Pruisische regeering heeft niet het recht tot een dergelijke handelwijze. De vertegenwoordigers brachten daarna ook de vonnissen van Brieg ter sprake en verklaarden, dat deze slechts tot stand zijn gekomen, doordat de beklaagden wederrechtelijk aan hunne bevoegde rech ters onttrokken zijn. ENGELAND. .Miss Slade veroordeeld. Miss Slade, de Engelsche admiraalsdoch ter. die tot Gandhi's getrouwste volgelin gen behoort, is gisteren te Bombay ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf we gens overtreding van het verbod vóór haar om het gebied van Bombay te be treden. FRANKRIJK. Het proces Gorgeelof. Géraud. de verdediger van Gorgoelof. heeft aan den minister van Justitie een verzoek overhandigd om herziening van het proces, gegrond op de overweging van den geestestoestand vgn den veroordeelde. Het dossier beslaat 30.000 woorden. o OOSTF.NR! IK Uitvaart dr. Schober - Het protocol van Lausanne. Onder groote belangstelling van de zijde der bevolking heeft gistermiddag te Wee- nen de uitvaart plaats gehad van den oud-Bondskanselier dr. Schober. Eerst be gaf de rouwstoet zich naar de Votivkirche. Achter de kist schreden de echtgenoote van den overledene en de bloedverwan ten. Daarna volgden Bondspresident Mrklas. Bondskanselier dr. Dollfuss en de leden der Bondsregeering en landsregee- ringen en vervolgens het diplomatieke corps. De stoet werd gesloten door een regiment Infanterie en eenige afdeelingen artillerie. Voor het parlement was een katafalk opgericht, waarachter zich een tribune bevond. Van deze tribune heeft de Bonds president een rede gehouden. Na de plechtigheid is het stoffelijk over schot naar Perg, de geboorteplaats van Schober, vervoerd, waar het in het fami liegraf is bijgezet. De Oostenrijksche nationale raad heeft na een uitvoerige discussie het voorstel, waardoor het bezwaar van den bondsraad tegen het prc-otol van Lausanne krach teloos wordt gemaakt, met 82 tegen 80 stemmen aangenomen. Voor het besluit stemden de christelijk- socialen. de landbor.d en een gedeelte van het Helmatblok. Tegen het besluit stemden de sociaal democraten, de Groot-Duitschers en de opposante Heimatblok-leden. Een voorstel der Groot-Duitschers, om het besluit van den nationalen raad aan een volksreferendum te onderwerpen, werd met dezelfde stemmenverhouding verworpen. o ZUID-AMERIKA. Verkiezingen in Chili. De Chileensche regeering heeft bepaald, dat de verkiezingen voor het Congres zul len plaats vinden op 30 October. Aan het Congres zal een ontwerp voor een nieuwe grondwet worden voorgelegd, waarover binnen vier maanden een beslissing zal moeten worden genomen. In aansluiting hierop zal het parlement den datum moe ten vaststellen, waarop de presidentsver kiezingen zullen worden gehouden. In het regeeringsdecreet wordt op de noodzakelijkheid gewezen van een princi- pieele wijziging van de sociale, politieke en economische basis der Chileensche repu bliek. kabinetten heeft uitgeoefend, weldra zijn functie zal neerleggen. Men heeft hier klaarblijkelijk te doen. meent de „Vossi- sche Zeitung". met een gevoelige veran dering van den koers der Duitsche econo mische politiek, een verandering waar over rijkskanselier Von Papen Zondag te Munster in een groote rede uitvoerige inlichtingen zal verstrekken. Verzekerd wordt, dat bij het nieuwe economische programma der rijksregeering het contin genteeren van den invoer in Duitschland een hoofdrol zal spelen. Het is in deze omstandigheden, concludeert de „Vossi- sche Zeitung". te begrijpen, dat staats secretaris Trendelenburg meent niet lan ger in functie te kunnen blijven. HITLER NAAR OOSTIvy REDE VAN Dr. LUTHER. DORTMUND, 24 Aug. (V.D.). Op den 68sten Duitschen Cooperatre-dag, die he den te Dortmund wera gehouden, heeft de president van de Duitsche Rijksoank Dr. Luther een uitvoerige rede gehouden. Hij zeide o.a. dat de huidige economische moeilijkheden weliswaar de coöperaties niet onberoerd had kunnen laten, doch i dat de coöperaties juist daardoor hun ge zond weerstandsvermogen hadden bewe zen. Op economisch gebied belichamen zij het bewijs, dat in de Duitsche wereld ook nog iets anders geldt dan het Ik aan de eene zijde en de btaat aan de andere zijde. Thans moet alles in het werk gesteld wor den om het natuurlijke genezingsproces voor de zieke maatschappij te bevorderen. Gezien de opvattingen van den laatsten tijd bestaat het gevaar, dat bij velen de indruk ontstaat dat een verdediging van de beginselen van het particuliere bedrijfs leven en de handhaving van de economi sche wereldbanden alsmede de verdediging van den Gouden Standaard zuiver passief is, en het volgen van de lijn van de minste weerstand is altijd gevaarlijk geacht. Het is echter niet juist, dat genoemde dingen passief zouden zijn en niet actief gericht op vastberaden optreden. In coöperatieve kringen heeft men nooit iets anders gewild dan de vormen van het particuliere bedrijfsleven tot den enke ling verzachten. Theoretisch bedachte be drijfsvoering en gedwongen maatregelen door de leiding zullen nooit de basis wor den voor de welvaart van het Duitsche volk. Een zekere aanpassing en vereen voudiging zal echter noodig zijn, doch er zijn grenzen die door fanatici en autar- chische plannen worden overschreden. Duitschland. dat langen tijd van den uitvoer naar het buitenland heeft geleefd, doet het verstandigst te trachten een sterke binnenlandsche markt te scheppen. Wanneer de koopkracht der bevolking stijgt, zal ook de landbouw weer de prijzen kunnen maken, die hij voor zijn bestaan noodig heeft. Ook de valuta is geen terrein voor expe rimenten. De ervaringen uit het verleden leeren, dat hiermee niet gedokterd mag worden. Wat de Rijksbank voor de werkverschaf fing heeft gedaan is bekend en zal uit het regeeringsprogram ook verder blijken. De j Rijksbank zal krachtig medewerken aan de uitvoering van het economisch program der regeering waneer dit verlichting in den huidlgen toestand kan brengen. Dr. Luther sprak zich echter uit tegen elke poging om den Gouden Standaard te verlaten, niettegenstaande het feit, dat de goud voorraad van de Rijksbank zeer gering is. Het goud heeft zijn beteekenis als waarde meter en de opvatting, dat Duitschland gebrek aan crediet heeft omdat het zoo weinig goud bezit is een sprookje. Dr. Luther haalde als voorbeeld den gang van zaken bij de depreciatie van het Engelsche pond aan, een voorbeeld dat hij niet na volgenswaardig achtte voor Duitschland. Ten aanzien van het bankdisconto ver klaarde Dr. Luther dat de Rijksbank, een definitieve beslissing, die direct verband houdt met de gebeurtenissen van den dag voorbehouden, tot verdere discontoverla ging bereid was. Een dergelijke verlaging ligt in de lijn van de in het belang van het geheele bedrijfsleven gevoerde disconto- poiltiek van de Rijksbank. Als verdere discontoverlaging nog niet heeft plaats gevonden ligt dat aan de Bankwet. Tenslotte sprak dr. Luther nog over de organisatie van het bankwezen in verband met de bedrijfsbanken en den Staat. Hij gaf als zijn meening te kennen dat slechts een bankwezen met particuliere bewe gingsmogelijkheid tegemoet zou kunnen komen aan de vele vormen van behoeften van het Duitsche bedrijfsleven, zoodra het natuurlijk proces van kapitaalvorming en kapitaalbeweging weer aan den gang was. Het particuliere bedrijfsleven kan echter slechts gedijen in vrijheid en bij verant woordelijkheid van het individu. MUNCHEN, 24 Augustus. (Vj) I enkele weken geleden elschtetiJ rijksche Natlonaal-Socialisten verblijf-verbod voor Hitier ir; zou worden opgeheven. Naar thans wordt gemeld he^l tenrijksche regeering besloten,""! dezen eisch in zooverre tegemosil den gekomen, dat Hitier verrH krijgen zich op 17 en 18 SeptJ de data van den partijdag der si Socialisten op Oostenrijksch getj houden. AMY JOHNSON OOK OVffl OCEAAN. LONDEN, 24 Aug. (Reuter). Mollison (Amy Johnson), de eet van den Oceaanvlieger, heelt persvertegenwoordiger verklaard voornemens is. geheel alleen een r Oost naar West over den At] Oceaan te maken. Mollison heeft gisteren een t onderhoud gehad met kolonel Lin; RELLETJES IN SILEZIt, KATTOWITZ. 24 Aug. (Woffl buurt van de Agn:s-mijn te Bit'J ben gisteren bloedige botsingen j. had tusschen werkloozen en polis Een groot aantal politiemantj stalen helmen op en met gewer? j>end zetten de terreinen af en de werkloozen uit de noodschach! De werkloozen boden vertwijie genstand. zoodat de politie van i wapens gebruik moest maken Vei ne werkloozen zouden hierbij g« talrijke gewond zijn. De rust is hersteld. ONGEVAL IN DE BERGEX ZERRATT, 24 Aug. (Reuter). Te horn zijn drie studenten van een van 1500 Meter omlaag gestort en Gisteren heeft men hun lijken g en naar Zerratt gebracht. Het or, hoogstwaarschijnlijk reeds Vrijdag beurd. UIT ZUID-AMERIKA BUENOS-AIRES, 24 Aug. (V.D Montevideo wordt gemeld, dat ee dig herstel der diplomatieke betrs tusschen Urugay en Argentinië kan worden. Teneinde het hangen flict langs vriendschappelijken kunnen oplossen, is de regeeru Urugay voornemens haar huidige sadeur te Buenos-Aires, Aguirre, huidigen minister van Buitenl. Blanco, tegen wier persoon de tijnsche regeering groote bezwarei in andere functies te benoemen. voor deze beide diplomaten een functie te vinden zullen de gezang pen van Urugay te Madrid en te Janeiro worden verheven tot ami DUITSCHE POLITIEKE BESPREKINGEN. MUENCHEN. 24 Aug. (Wolff). Naar de „Bayerische Kurier" uit Berlijnsche poli tieke kringen verneemt, zijn gisteren afge zanten van Hitier te Berlijn aangekomen, die aan den nat.-soc. voorzitter van den Pruisischen Landdag. Kerrl. de laatste be slissingen en aanwijzingen hebben mede gedeeld van het Bruine Huis. ten aanzien van de onderhandelingen voor een regee- riniscoalitie in Pruisen. Men neemt aan dat de besprekingen tusschen de Centrumafgevaardigden en de Nat -Socialisten einde dezer week zullen v/orden voortgezet. DE OCEAANVLIEGERS. HARBOUR GRACE (New Fou| 24 Aug. iReuter) In verband i dichten mist,'die hier boven het ïi en de zee hangt en de hevige reef er vallen, is men ongerust over dej kaansche Oceaanvliegers Clyde John Bochkon, van wie men nif heeft vernomen, sedert zij gistermoij 10.35 uur Amerikaansche tijd te f den staat Vermont zijn opgestesf bestemming naar Harbour Grace r De Noorsche vliegers Solberg en I sen, die gisteren te New York zijuf stegen om naar Harbour Grace te hebben draadloos bericht, dat zijl volge van den hevigen mist niet landen. Zij zijn voornemens in de 1^ blijven tot het weer beter wordt. SINT JOHN, (New Foundlandi, (Reuter) Het vliegtuig van del sche vliegers Solberg en Petersen ij Placentia-baai gisteravond om 9J neergestort. De vliegers bleven ongr het toestel is zwaar beschadigd. De Amerikaansche vliegers Lee dl kon zijn hedenmorgen om 7 uur Harbour Grace geland. DE VONNISSEN IN DUITSCHLAND. KIEL. 23 Aug. (Wolf). De speciale recht bank te Kiel heeft acht arbeiders, leden van het soc.-dem. „IJzeren Front" wegens ernstige mishandeling van nationaal- socialisten. veroordeeld tot gevangenis straffen van 3 tot 18 maanden. Een der beklaagden had zich bovendien te verantwoorden wegens het ongeoor loofd dragen van vuurwapens. BEUTHEN. 24 Aug. (Wolff.i Voor het rechtsgebouw had zich hedenmiddag een groot aantal S.A.-mannen in uniform ver zameld om den stafchef Roehm te be groeten, die in opdracht van Hitier de veroordeelde S.A.-mannen bezocht. In de omgeving hadden zich duizenden verzameld, zoodat de politie versterking moest hebben om het verkeer te regelen. De S.A.-mannen riepen: „Laat onze ge vangenen vrij" en zongen nationaal-socia- listische liederen. De demonstraties duren nog voort. DE DUITSCHE RIJKSDAG. BERLIJN, 24 Aug. (Wolff) Naar de „Deutsche Zeitung" zegt vernomen te hebben zal de nationaal-sociallstische Rijksdag-fractie den afgevaardigde der N.S.D.A.P. Franz Steehr als president van den nieuwen Rijksdag voorstellen. Franz Steehr is in 1879 geboren en was langen tijd in de Duitsch Nationale hulpverlee ning werkzaam. In den tegenwoordigen Rijksdag was hji vice-president. HET OVAMBO-OPPERHOOFD IP"1! GEVANGEN GENOMEN KAAPSTAD, 24 Aug. (V. D.) Hetj dige opperhoofd van den Ova* Ipoembo, is gisteren door Zuid-djj cche regeeringstroepen in een geoejl Zuid-West-Afrika. waar hij a»l wildernis had verborgen sedert OJ door de regeeringstroepen was ar len, gevangen genomen. Ipoemtol bij zijn arrestatie geen verzet dl vliegtuig naar Pretoria overgeo:-T MACDONALD NAAR DEN KOlfl LONDEN, 24 Aug. (Reuter) nald zal spoedig naar Balmoral CH trekken om den koning en de k-'-f bezoeken. Hij zal daar een wees j KAROLYI OVER DEN TOESlj BOEDAPEST. 24 Aug. (Reuter), gaarsche minister-president eraa'J heeft een redevoering gehouden-f tegenwoordigen economischen f- 1 ken toestand des lands. De minister verklaarde, da' j groote offers gelukt is de ee0?Sl financieele ineenstorting van j vermijden en door de moeilijk van de economische crisis heen <1 Vele teekenen wijzen reeds °P - 'I van verbetering in den toesta» I Het zou overdreven optimaj zoo verklaarde Karolyi verder r verwachtingen te koesteren "ri nationale conferenties. Zulke j» maken uit den aard der zaak sie*. zame vorderingen. Een groote goede richting is reeds, dat overal een open oog heeft va® schende wantoestanden. Ook at lijkheid van een herziening v3",j(;:J verdragen wordt niet meer „-v" Inzake de kwestie van de pu-;j schulden verklaarde de dat Hongarije thans erin Sc!l3:. (kf reiken dat men het land v° en eerlijk debiteur aanziet. Op economisch en f:n3 „C- blijft de Hongaarsche naar de stabiliteit van de v l vermijding van de inflatie.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2