LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 22 AugustJ BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. 99 Zij" Crème GEVEILDE PERCEELEN. AGENDA. GENERAAL SNIJDERS 80 JAAR. Een huldiging uit luchtvaartkringen. Het is bekend dat Generaal C. J. Snij ders op 29 September as. zijn 80sten ver- Jaardag hoopt te herdenken en dat zich by verschillende groepen van de bevol king comités hebben gevormd om den Jubilaris by die gelegenheid te huldigen. Als biyk van waardeering voor alles wat hU gedaan heeft voor de Nederland- sche en Nederlandsch-Indlsche luchtvaart heeft zich een voorlooplg comité ge vormd met het doel generaal Snyders iets aan te bieden waardoor zyn naam biyvend daaraan zal worden verbonden, zy hadden gedacht dit te doen door het byeenbrengen van een fonds, uit de rente waarvan Jaariyks een gouden „C. J. Sny ders medaille" zou kunnen worden toege kend aan dengene die zich in het afge- loopen Jaar op eenlgerlel wyze het ver dienstelijkst beeft gemaakt voor de Groot- Nederlandsche luchtvaart. zy die aan dit fonds wenschen by te dragen, worden verzocht die bydragen te willen overmaken aan den heer E. Fuld, per adres Firma Lippmann, Rosenthal en Co., N. Spiegelstraat 8, Amsterdam (C.) In het voorlooplg comité hebben o.m. zitting Ir. J. F. de Vogel, voorzitter van de Kon, Ned. Vereenlglng voor Lucht vaart; H. Walaardt's Sacré, alg. secretaris van de Kon. Ned. Vereenlglng voor Lucht vaart en secretaris van het Comité Vlieg tocht Nederland-Indlë; E. Fuld, lid van de firma Lippmann, Rosenthal en Co.; Jhr. I. L. van den Bergh van Heemstede, onder-voorzitter der Kon. Ned. Vereenl glng voor Luchtvaart; Ir. M. H. Damme, directeur-generaal van de Posteryen. Telegrafie en Telefonie; Jhr. H. Loudon, lid van het Comité Vliegtocht Nederland- Indlë; A, Plesman, directeur van de K. L. M. e.a. DIRECTIE VAN DEN ARBEID. De heer Zaalberg gaat heen. Naar het „Hbld." verneemt, zou den heer C. J. Ph. Zaalberg, met ingang van 27 Augustus a.s. ontslag worden verleend als directeur-generaal van den Arbeid. Dr. ir. A. H. W. Hacke, districtshoofd in de arbeidsinspectie Groningen, zal den heer Zaalberg opvolgen. De heer Hacke, schrijver van het in December van het vorige jaar verschenen boekwerk: „Da sociaal-economische beteekenis der ar beidswet", is. zoo het blad zich niet ver gist, de jongste der districtshoofden. Naar verder verluidt, zal de heer Zaal berg belast worden met de directie van de N.V. My. tot behartiging van de Nar. Scheepvaartbelangen, welke volgens de wet tot steun aan de scheepvaart in op richting ls. VOORSCHOTTEN VOOR WONINGBOUW. Een adres aan de regeering. Wegens den hoogst ernstigen toestand, welke tengevolge van de stagnatie in de woningvoorziening ten aanzien van de volkshuisvesting dreigt te ontstaan, als mede de ontzettende werkloosheid in het bouwbedrijf, heeft het bestuur van den Aigemeenen Raad, bestaande uit de be sturen van N. V. V. en S. D. A. P., een adres gezonden aan den minister van Binnenl. Zaken, waarin gezegd wordt; Sedert de in September van het vorig jaar uitgebroken credietcrlsis is de bedrij vigheid op het gebied van de woningvoor ziening zeer belangryk gedaald. Terwijl, biykens de cyfers van het Centraal Bur. voor de Statistiek, in de periode October 1930 t/m. Mei 1931 33.982 woningen in uit voering werden genomen, bedroeg dit aan tal voor de overeenkomstige periode van 1931/1932 slechts 22.653. De bedrijvigheid is derhalve met ruim 33% gedaald. In heviger mate nog dan de particuliere bouwnyverheid werd de vereenigings- en gemeentebouw door de credietschaarschtc getroffen. Terwijl bedoelde daling voor de particuliere bouwnyverheid ruim 23 bedroeg, ging de vereenigings- en gemeen tebouw met niet minder dan rond 75% achteruit! Deze achteruitgang van den vereeni gings- en gemeentebouw is niet zonder meer te wijten aan de credietcrlsis. zeg gen adressanten, maar voor een belangryk deel ls deze achteruitgang geforceerd door de regeeringsmaatregelen,tengevolge waar van de Ryksfondsen geen leeningen meer konden afsluiten ten behoeve van woning bouw. door de nog verdere inkrimping van de Rüksvoorschotverleening ingevolge de Woningwet en door de tegenwerking der regeering in bepaalde gevallen. De gevolgen van de stagnatie in de wo- ningvoorziening ten aanzien van de volkshuisvesting kunnen niet uitblijven. Reeds vóórdat er nog van eenige crediet- crisis sprake was, heerscht er, vooral door de hoogst onvoldoende wyze waarop dc Woningwet sedert 1924 is uitgevoerd, op tal van plaatsen In ons land een nypend gebrek aan arbeiderswoningen. Thans, nu de vereenigings- en gemeentebouw prac- tisch geheel tot stilstand is gekomen, dreigt voor de arbeidersbevolking een nieuwe periode van woningnood met al de funeste gevolgen, welke hieraan voor de volksgezondheid, de volkskracht en de mo raliteit. verbonden zyn. Daarom verzoekt de Algem. Raad den minister met den meesten nadruk te be vorderen a. dat van Rijkswege voorschotten inge volge de Woningwet worden beschikbaar gesteld tot een bedrag, hetwelk met de behoefte werkelijk in overeenstemming is, tegen een redelijke rente en onder voor waarden met betrekking tot het woningtype, die voor vereenigingen en meenten aanvaardbaar zijn; b. dat daarnaast de Ryksfondsen tegen een redeiyke rente weer kapitaal beschik baar stellen voor vereenigings- en ge meentebouw; c. dat. zoolang de regeering zelve nog op het sta.ndount staat, dat niet uitslui tend via de Woningwet van overheidswege de woningbouw moet worden bevorderd, zy dan ook voor bouw buiten deze wet om een minder onbeduidend bedrag zal be schikbaar stellen dan het In den aange- haalden brief van 28 Juli II. genoemde. Ten overvloede merkt adressant op. dat inwilliging van dit verzoek geen offers uit de Riikssschatkist meebrengt, maar dat uitsluitend credieten worden gevraagd, waarvan rentebetaling en aflossing te allen tyde gewaarborgd zyn. REGELING VAN DE HUISINDUSTRIE. Een wetsontwerp is ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot wette- iyk<^regeling van de huisindustrie. Blijkens de memorie van toelichting hoopt de regeering haar doel te bereiken door het stelsel, dat het duidelijkst be lichaamd en de meest omvangrijke toepas sing heeft gevonden in de Engelsche Trade Boards Act. Het ls dit stelsel, dat ten grondslag ligt aan het wetsontwerp. De werkzaamheden moeten, om huls arbeid in den zin van het ontwerp te zyn, zyn aangewezen by aigemeenen maat regel van bestuur. Doel hiervan is te voor komen, dat werkzaamheden, die overigens aan de omschrijving van „huisarbeid" vol doen met name voor zoover die om schrijving het koopsysteem in de huls- Industrie op het oog heeft doch welke niets met huisindustrie te maken heb ben, onder de voor huisarbeid bestemde regeling zouden komen te vallen. Men denke b.v. aan het bakken van broodjes in een bakkerij ten behoeve van een hotel. Artikel 3 zal het mogeiyk moeten ma ken, werkzaamheden aan te geven, die al leen in de eigen fabriek of werkplaats van het hoofd der onderneming mogen worden verricht. Hier is gedacht aan het omgaan met giftige of ontplofbare stoffen, welker bewerking byzondere voorzorgen ver- eischt. Met betrekking tot den huisraad stelt het ontwerp in de eerste plaats den werk gever aansprakelyk. Hy zal dus toezicht hebben te houden op de plaatsen, waar door zyn huisarbeiders gewerkt wordt en op den arbeid, dien zy daar verrichten. Deze aansprakeiykheid zal echter niet zoover kunnen gaan, als die welke inge volge de Arbeidswet 1919 of de Veiligheids wet op het hoofd of den bestuurder van een onderneming of van een fabriek of werkplaats rust. Op den huisarbeider zal de zorg moe ten rusten, dat de huisarbeid, wanneer de noodige voorwaarden zyn vervuld, ook in overeenstemming met de wettelyke voor schriften geschiedt. Hij zal dus o.m. aan sprakelyk moeten worden gesteld voor het gebruik van woon- of slaapvertrekken als werkruimten, wanneer een behooriyk werklokaal aanwezig is en voor de inacht neming van bepaalde zindelijkheidsmaat- regelen (reiniging van werklokalen, ge bruik van werkkleeding, enz.). Vier administratieve hulpmiddelen wor den voorgesteld om te bereiken, dat de huisarbeider en de arbeidsinspectie bekend zyn met het loon en de arbeidsinspectie kan nagaan, welke huisarbeiders voor een werkgever werkzaam zyn, waar zy huis arbeid verrichten en welke loonen zij eventueel moeten ontvangen en welke zu uitbetaald hebben gekregen: lo. het loonboekje, dat vanwege den burgemeester der gemeente, binnen welke de hulsarbeider woont, wordt afgegeven; 2o. het huisarbeidersregister, dat den werkgever en de arbeidsinspectie in staat stelt te weten, waar huisarbeid wordt ver richt; 3o. de looniyst; 4o. het loonregister. waaruit de betrok kenen de naleving der loonbepalingen kunnen controleeren. Een aantal artikelen bevat een regeling van de taak. de bevoegdheden en de sa menstelling der plaatselijke en der cen trale huisarbeidscommissie, benevens van de bevoegdheid van den minister om loon bepalingen vast te stellen. De taak der huisarbeidscommissies is uitsluitend advlseerend, terwyi iedere commissie slechts bemoeiing heeft met één of meer aangegeven bedrijfstakken en eerst ontstaat, wanneer de minister zulks Voor die bedrijfstakken noodig acht. By het ontwerpen van de artikelen, die op de huisarbeidscommissies betrekking hebben, is uitgegaan van de gedachte, dat de mogeiykheid moet bestaan voor één of meer bedrijfstakken hetzy alleen een cen trale huisarbeidscommissie in te stellen, hetzy een centrale huisarbeidscommissie, naast plaatselijke huisarbeidscommissies, hetzy alleen één of meer plaatselyke huis- arbeidscommissies. De voornaamste taak der huisarbeids commissies is het ontwerpen van loon bepalingen. De minister stelt deze vast, doch hy kan hiertoe niet overgaan, alvo rens daarvoor een ontwerp te hebben ge vraagd, hetzy aan de bevoegde plaatse lyke, hetzy aan de bevoegde centrale huis- arbeidscommissie, zulks naar gelang hy van meening is, dat de loonen plaatseiyk. dan wel voor het geheele land behooren te worden vastgesteld. In het algemeen, aldus de toelichting kan met het stellen van een boete van ten hoogste f. 100 op overtreding van deze wet' worden volstaan. De straf, waarmede de werkgever bedreigd wordt by overtreding van de loonbepalingen. dient echter zoo hoog te zyn, dat hy steeds de kans be loopt om het geldelyk voordeel, met zoo danige overtreding beoogd, te zien ver- keeren in een nadeel. Naast de strafrechtelyke sanctie op de niet naleving der loonbepalingen van arti kel 9. is 'n civielrechteiyke sanctie noodig. De werkgever toch behoort, ook al wordt hy veroordeeld, niet te worden ontheven van zyn verplichting om den huisarbeider het loon volgens de vastgestelde loonbepa lingen uit te betalen, en hetzelfde geldt voor den hulsarbeider ten aanzien van niet tot zyn gezin behoorende hulparbeiders. UITVOERING DER WARENWET. Plannen tot inkrimping? Mevrouw De VriesBruins, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van Binnenl. Zaken gevraagd of het juist is, dat reeds stappen worden gedaan om te komen tot inkrimping van de uitvoering der Warenwet, en zoo ja, of tot eventueele wyziging, in den geest als in het rapport- Weiter is aangegeven, niet zal worden overgegaan, vóór ze door de Staten-Gene- raal is behandeld. Tenslotte vraagt mevr. De VriesBruins of de minister bereid is het rapport-Var. Beresteyn, waarop de beschouwingen en conclusies zyn gebaseerd, te publiceeren DE POSTVLUCHTEN. De Duif kwam Zaterdag te Schiphol, de Ijsvogel te Batavia aan. REGEERING EN BOUWBEDRIJF. Nadere bijzonderheden. In aansluiting aan de mededeelingen be treffende de bespreking op het Dep. van Blnnenlandsche Zaken met de organisaties van werkgevers en werknemers weet het „Hbl." nog de volgende byzonderheden te melden: De regeeringscommissle meende het te moeten betreuren, dat de vorige Ujst van bouwplannen onjuist was geweest. Er wer den thans twee staten overgelegd welke als volgt lulden: Aanvragen om rijksvoorschotten: Haar lem 85 woningen; Alkmaar 30 woningen; Nymegen 71 woningen; Dordrecht 220 wo ningen; Heerlen 83 woningen; Den Helder 84 woningen. Harlingen 28 woningen (in voorbereiding); Weesp 79 woningen; Alme lo (28); Haarlem (104), Lelden (100), Arn hem (240); de laatste vier in voorberei ding. Aanvragen in behandeling bü Ryksver- zekeringbank Gem. Bussum ten behoeve van Bouw- Verg. „Onze Woning": aanvankelyk ge deelte eener leening. groot f500.000, is ge worden circa f92.200; My. tot verbetering van woningtoestan den te Groningen: f. 180000; Gem. Cuyk en St. Agatha f. 20.000 (op deze drie wacht de R.V.B. antwoord op haar aanbieding); Coöp. Arbeiderswoningbouwverg. „De Ar beid" te Wormerveer: bouwplannen staan nog niet vast; Chr. Woningstichting „Eigen Haard", Ny megen: f. 51.000: Gem. Waalwyk: aanvankelyk gedeelte eener leening groot f. 250 000. is geworden f. 30.000; „Zomers Buiten" en ..Rochdale". Amster dam: resp. f. 1.437.350 en f. 977.400. is ge worden f. 109.000; Woningstichting „Ons Genoegen", Zwol le: aanvankelyk f. 120.000. (Op al deze wacht de R.V.B. antwoord op haar aan bieding) Gem. Zaandam: f. 862.130. voorloopig ad vies V. G. gevraagd; Gem. Laren: f. 58.000. R.V.B. wacht ant woord op haar aanbieding: Woningstichting „De Nieuwe Vecht". Zwolle: f. 275.000, woningen reeds gebouwd; Woningb. Verg. „De Samenwerking", Venlo: f. 70.000 R.V.B. wacht antwoord op haar aanbieding. Bij monde van den heer B. van Eesteren, voorzitter van den Patroonsbond voor de bouwbedryven in Nederland, werd aan de commissie verslag uitgebracht van de be sprekingen, welke tusschen patroons en ar- beidersbesturen waren gevoerd. Aangezien partüen nog geen overeenstemming hadden bereikt over het percentage, waarmede de loonen zouden worden verlaagd, heeft de commissie als haar meening medegedeeld, dat deze verlaging inderdaad 15 pCt. zal moeten zyn. wil het tot credietverleening kunnen komen. Zal het zoover komen, dan is de regee ring bereid de werklooze bouwvakarbeiders te behandelen als crisiswerkloozen en een subsidie te verleenen aan de werkloozen- kassen van meer dan 100 pCt. Deze beide toezeggingen werden door een der leden van de commissie geschat op een bedrag van f. 10 millioen. De grondprijs zal by de uitvoering van nieuwe bouwplannen nader onder de loupe worden genomen. Als percentage van de rente voor de voorschotten door de regeering te verlee nen, werd als maximum genoemd 5 pCt. In ieder geval zal het niet meer bedragen dan het bedrag, dat het Rük zelf moet betalen. Het bereids toegezegde totaalbe drag van f.20 millioen blijft gehandhaafd. De commissie heeft vervolgens beide groepen in eigen kring laten beraadslagen en daarna ieder afzonderlijk gehoord, De resultaten hiervan kon men niet me- dedeelen. Wel schynt het. dat de werkge vers de commissie geadviseerd hebben haar eischen niet te hoog te stellen en zich te vreden te stellen met het in de practyk doorvoerbare. alhoewel de bedrijfstoestand het door de commissie genoemde percen tage zeker wenschelyk maakt, Het is de bedoeling der commissie haar definitieve standpunt ook nog in de com missie der belanghebbende organisaties te brengen. De regeering zou van plan zyn om ar beidersgroepen, die niet willen meewerken aan verlaging van de bouwkosten, niet in aanmerking te doen komen voor extra subsidie ten bate van de werkloozenkassen en hen ook niet te brengen onder de cri sisregeling. Het schijnt de bedoeling te zyn. dat de gemeenten dergelijke groepen niet op an dere wijze zullen steunen. PRINS HENDRIK TE OSTENDE. De „Soir" verneemt uit Ostende: Het motorjacht „Almeri", met Prins Hendrik der Nederlanden aan boord is de haven binnengeloopen en daar geankerd. Prins Hendrik is vergezeld van zyn adju dant, luitenant Termytelen en van mr. Bangert, den eigenaar van het jacht. De prins reist in het strengste incognito. Het jacht zal heden Ostende weer verlaten. RECLAME. In bosch en duiD, Op hei en strand: De huid wel bruin. Maar niet verbrand! 4802 Gehouden verkooping in het Notarishuis te Lelden op Vrijdag 19 Augustus 1932, ten overstaan van: 1. H. M. Markusse, No taris te Leiden; De Hofstede „Nooitge- dacht" onder Zoeterwoude met diverse perc. weiland. Kooper E. Starkenburg qq, voor f. 40500. 2. B. J. J. N. Troost, Notaris te Leiden: Clarasteeg 14. 14a. Pakhuis en Paardestal, Mirakelsteeg. Kooper H. H. Swaak voor f. 4285.Narmstraat 35, J. Flipse, qq voor f. 2850.Levendaal 133, H. van der Zeeuw voor f. 2350.—, TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Twee personen zwaar gewond. Te Arcen (Limburg) reed ten gevolge van het springen van een band een auto in volle vaart eerst tegen een boom en daarna tegen een lantaarnpaal. De inzit tenden werden ten gevolge van den schok gewond. De chauffeur, H. Gubbels, uit Venlo, bekwam inwendige kneuzingen en brak zyn linkerbeen op drie plaatsen. Een van zyn passagiers, waarvan de identiteit nog niet is vastgesteld, werd zwaar ge wond aan hoofd, borst en schouders en liep bovendien nog een armbreuk op. Belden werden naar het R.K. ziekenhuis te Venlo overgebracht. De derde inzit tende werd door de glasscherven niet ge- vaarlyk gewond. De auto is totaal ver nield. TEGEN EEN AUTO GEBOTST. Omstreeks vier uur gistermiddag reed de automobilist H. Strybosch uit Amster dam op den Ryksstraatweg by Naarden. Hij wilde den Oud-Blaricummerweg over rijden en stak zyn richtingswyzer uit. De motorrijder Smit, die eveneens uit de richting Amsterdam kwam en die volgens ooggetuigen een vaart van 80 K.M. had, meende nog te moeten passeeren. Een bot sing was 't gevolg. Hy en zijn duorydster vlogen meters in de lucht. De heer S. kwam er wonderlyk genoeg zonder letsel af. De duo-rijdster werd met ernstig ver wondingen aan de knie, aan den schedel en den rechterbovenarm opgenomen. Pa- trouilleerende leden van de Bussumsche Roode Kruis-colonne hebben de eerste hulp verleend, waarna een dokter uit Bus sum de behandeling voortzette. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur heeft op den Kanaalweg aan den Ouden Ryn vlak by de brug over het Merwede kanaal te Utrecht een ernstig ongeluk plaats ge had. Daar reed een meisje dat op weg was naar de zweminrichting aa nden Liesbosch op een rijwiel. Daar zy geen acht gaf op het verkeer uit de tegenovergestelde rich ting reed zy tegen een auto. vloog over de motorkap heen en kwam in den wagen terecht, waar zy bewusteloos bleef liggen. Volgens getuigen reed de auto met ma tigen gang. Per ziekenauto is zy naar de rykskliniek te Utrecht overgebracht waar zy in zeer zorgwekkenden toestand werd opgenomen. Gisteravond was het bewust- zyn nog niet teruggekeerd, zoodat voor haar leven gevreesd wordt. BRAND. Zaterdagmiddag is tusschen de ge meenten Vierlingsbeek en Maashees een enorme bosch- en heidebrand uitgebroken, die, aangewakkerd door den feilen wind, met groote snelheid om zich heen greep. Het vuur was ontstaan in een perceel heide eigendom van de gemeente Maashees. Ge weldige rookwolken, die uren ver in den omtrek zichtbaar waren, verduisterden het daglicht. Van alle kanten snelde de bevol king toe om het vuur te bestrijden, doch door de groote droogte was dit een vrywel wanhopige taak. Tegen vyf uur woedde 't vuur over een uitgestrektheid van circa twee K.M. en een breedte van ongeveer 800 M. en had zich toen ook reeds mede gedeeld aan een complex dennenbosschen, toebehoorende aan de gemeente Vierlings beek en Maashees en eenige particulieren, terwijl de uitgestrekte bosschen van jhr. H. W. de Blocq van Scheltinga ernstig be dreigd werden; doch tenslotte gespaard zyn gebleven. Om 7 uur woedde de brand nog in alle hevigheid voort. Met man en macht trachtte men het vuur te bestryden doch de omstandigheden waren van dien aard, dat het niet raadzaam was door te- genbranden het vuur tot stilstand te brengen. Over een schier onafzienbaren afstand zyn bosschen en heidevelden in vlammen opgegaan. Tegen 9 uur had men het vuur tot staan gebracht. Ongeveer één uur in den vorigen nacht ontstond brand in de voorkamer van de tweede verdieping van het hotel „De Lloyd", Martelaarsgracht 9. Toen het vuur ontdekt werd had het reeds fel in het vertrek om zich heengegrepen. Als gevolg van de warmte stonden alle vensters eji deuren open, waardoor de vlammen vrije speling door het geheele gebouw hadden. In minder dan geen tyd was dan ook de derde verdieping aangetast en baanden de vlammen zich een weg naar den zolder. Toen na enkele minuten de brandweer verscheen, was het gebouw een vlammen zee. In een half uur slaagde de brandweer er in den brand meester te worden, zoodat de brand zich tot het hotel, waarvan de heer W. J. Bosdries eigenaar is, beperkt bleef. Een vijftal hotelgasten konden tij dig het gebouw verlaten. De brand, die door honderden in dezen zomernacht werd gadegeslagen, is vermoedelijk ontstaan door het achteloos wegwerpen van een si garet. De tweede en derde verdieping, als mede de zolder brandden voor het groot ste gedeelte uit. De schade wordt door ver zekering gedekt. Gisternacht brak te Nymegen brand uit in de woning van Peters aan den Weurtenweg. Bij het blusschingswerk constateerde de brandweer twee vuur haarden, één in een slaapkamer en één in een naby gelegen pakhuis. Het huis brandde gedeeltehjk uit. Door de recherche werd een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van dezen brand. GEVAARLIJK SPEELGOED. Te Helden-Beringen (Limburg» vonden twee jongens in een pakhuis een hoeveel heid buskruit, dat toebehoort aan de schutterij van het dorp. Het gevaarlyk goedje werd in papier gewikkeld en in een droge sloot in brand gestoken. By de hierdoor ontstane ontploffing werd een der knapen, het achtjarige zoontje van den heer A. van Nynhuys, deerlijk ver minkt. Men vreest dat de kleine zyn oogen zal moeten missen. Zyn negenjarig makkertje J. Pynenbudg bekwam brand wonden aan gelaat, handen en beenen. Woensdag. Oud-Hortuszicht: Tuinconwl bustlipo" en „Sempre Avanti". j!| Prediker: Samenkomst te i, BIOSCOPEN. Casino-Bioscoop Hoogewoerd „Het Geheim van de 5 Sleute-' Zondag n.m. 2 uur en 4 uur ft City-Theater Haarlemmstr. 8- „De Koning van den Congo", Zaterdag n.m. 2 uur. Zondag h en 4 uur 30. T Luxor-Theater Stationsweg, 8 J „De vreemde Moeder." Woensdag en Zaterdag n.m. 2 q dag n.m. 2 uur en 4 uur 30. Trianon-Theater Breestraat 8t „Ein Lied, Ein Kuss, Ein Maiil Woensdag en Zaterdag n.m. 2 tl dag n.m. 2 uur en 4 uur 30. DIVERSEN. Zaterdags Inst. v. Praevenüete J kunde: Consultatiebureau voot J kinderen. Halftwee tot 3 uur ori ting tegen diphterie 45 uur n3 Donderdags: Inst. v. PraevetJ neeskunde. Consultatiebureau tïj hollsten. 710 uur nam. MUSEA. Stedelijk Museum de Lakenhal! Scheistraat 2. Geopend In Novemtf cember. Januari en Februari tail in Maart. April en Mei van 10-41 Juni, Juli Augustus en SeptentJ 105 uur. in October van 10—4 t dags vanaf halféén. Entrée Zondi teloos Maandags f. 0.25, overigel f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, 28. 1 Dec.1 Febr. van 103 uui.l tot 1 April van 104 uur 1 April van 105 uur. 1 Oct.1 Dec uur. Zondags van 14 uur Enti dags f. 0.25 overige dagen f.OJO. Geologisch Mineralogisch Mm Garenmarkt. lederen dag van van 1.304 uur. Zondagen geslotd teloos. Ethnographiscb Museum, RapeJ —69 en Breestraat 18. Op wertdiL 104 uur. Entrée Maandags f. 025,| dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hist, v. i| park. Werkdagen 8.3012, 1.30- dags 8.3012. Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg. Dageli 912.30 en 26 uur Kosteloos Hortus Botanicus, Rapenburg I werkdagen van 1 April30 Sept 1 October31 Maart 94 uur dagen alleen van 1 April—30 S uur. Kosteloos. Ned. Hist. Natuur wetenscbj Museum (Stationsweg): Alle behalve 's Maandags van 10i a;| dags 14 uur, Academie en Academisch Museum. Dagelijks behalve 's 1 912 v.m. en 15 uur n.m. f.0) De avond-, nacht- en Zondari] apotheken wordt van Maandag dl met Zondag 28 Augustus \va3ia door de apotheek.' W. Pelle, Kort burg 12, Telefoon 594. DOOR DEN TREIN GEGREFS| Tor/i Zaterdag de ploegbaas werkzaam op de spoorlijn Twello en Teuge, voor den snehl Deventer wilde uitwyken, nadetol van de andere zyde een D-trei.il werd door dezen trein gegrepen] wond. Hy is naar Deventer ven] aldaar overleden. EEN VIERJARIG KRACHTMD1 In Groningen, zoo meldt het f4 Noorden", stak de vierjarige H. HT seling den rijweg over van den »®L Heereweg. Hij werd toen overreo-| een auto. die in de richting Ha.'] bestuurd door den heer P. He'.T kreeg beide linkerwielen over zijn® Tot groote verwondering van A getuige van dit ongeval waren, f het geneeskundig onderzoek vay les, dat het ventje in het letsel had bekomen. BUITENLANDSCH HET WRAK DER NIOBE CD Het wrak van het vergane opleidingsschip „Niobe" is giste1" water gebracht en dryvende gen het schip zyn 34 ïyken van OP geborgen, zoodat de lyken van r. varenden worden vermist. Gistermorgen vroeg lag het tusschen de beide llchtingsjri „Simson" en „Capella" aan »l vast en werden reusachtige boe, water uitgepompt. Het bleek het cadettenverbiyf niet 8°P"lfj zoodat duikers moesten afda1 lekken in dit gedeelte van MJ. dichten. Nadat ook het acn» dicht was. werd het pompen Tegen half tien konden de tros i losgemaakt en dreef de „Niobf I weken op den bodem van deT ben gerust, weer op eigen o»j-,,1 oppervlakte. Het wrak verloof j meer zyn slagzy en maakte J eenige graden slagzy naar M* men de verschillende verbüj" nendringen. 4. In totaal werden, nadat sb-, y| van het schip waien doorze-1" j gevonden. Men gelooft niet, het eenige ruim. dat nog ooij'A dooden bevinden Tegen ML;,. A gereed met het vaststellen a.^i der slachtoffers. Slechts vss Jf kon men de identiteit niet d

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 6