ARNHEM" LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 22 August^ BUITENLAND. ENGELAND. LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ TELEGRAMMEN. LAND- EN TIHNPOMW. BELGIE. 13e IJzcr-bedevaart. De dertiende jaarlljksche IJzerijbedevaart naar het Vlaamsche monument nabij Dix- mulden heeft gisteren een rustig verloop gehad. De Vlaamsche oud-frontstrijders hebben de lijken van acht gesneuvelde Vlaamsche soldaten ln aanwezigheid van ruim 200.000 toeschouwers in den Ijzer- toren bilgezet. De geheele stad was met tallooze vlag gen versierd. Behalve van de ln den oorlog bekend geworden en aan het Departement van Oorlog behoorende Meelfabriek en van het Stadhuis, vanwaar de nationale rood geel-zwarte Belgische vlag was uitgestoken, wapperden overal de zwart-gele Vlaamsche kleuren. Vertegenwoordigers van Belgische organisaties ontbraken, zoodat de plechtig heid 'n zuiver Vlaamsch karakter droeg. Het hoogtepunt van de plechtigheid was de bijzetting van het stoffelijk overschot van de Vlaamsche gesneuvelden. Het was een plechtig oogenbllk toen de versierde kisten op de door zes paarden getrokken omfloerste wagens het monument nader den. De gedenkrede werd hierna uitgesproken door prof. Daels waarna vertegenwoordi gers van Dietsche organisaties uit Neder land en uit Zuid-Afrika het woord voerden. Tal van kransen werden aan het monu ment gehangen, o.a van frontstrijders uit Waalsch België, Frankrijk, de Vereenigde Staten, Ierland en door een Duitsche de legatie uit Aken. Tenslotte werd door dui zenden den eed van trouw aan Vlaanderen gezworen en klonk het gemeenschappelijk gezongen lied „De Vlaamsche Leeuw." Incidenten hebben zich ditmaal in het geheel niet voorgedaan. In den nacht heb ben gendarmes Vlaamsche studenten, die zich op eenlge plaatsen verzameld hadden en rumoerig waren, uiteen gedreven, maar eenlge beteekenls had dit optreden niet. Intusschen is juist het proces begonnen tegen den vlieger en zijn metgezel, die vorig maal door het strooien van pamflet ten de bedevaart verstoorden. DUITSCHLAND. Nazis en Centrum - Overeenstemming met Luther - Soc.-dem. voorstellen. Zaterdag heeft een onderhoud plaats gehad tusschen den president van den Pruisischen Landdag en den centrum- afgevaardigde dr. Grass. In parlementaire kringen verluidt, dat dr. Grass in dit onderhoud de bedenkin gen van zijn fractie tegen de op 1 Sep tember vastgestelde zitting van den Land dag heeft geuit, in verband met het feit, dat op dien datum de Katholiekendag te Essen plaats heeft. Dr. Grass zou het verzoek geuit heb ben, onder deze omstandigheden de zit ting vroeger te houden en wel liefst op 25 Augustus. Verder wordt nog medegedeeld, dat de coalitie-besprekingen tusschen de natio- naal-sociallsten en het centrum morgen worden voortgezet. Tot nu toe zijn alleen de wederzijdsche eischen medegedeeld, terwijl eigenlijke onderhandelingen nog niet zijn gevoerd. De onderhandelaars weigerden, over hun onderhoud mededee- lingen te doen. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de besprekingen tusschen de Rijks- regeerlng en dr. Luther, den president van de Rijksbank, tot een volledige overeen stemming hebben geleld. De waardevolle aanwijzingen die hij gegeven heeft in ver band met het wederopbouw-programma, zullen door de regeering ln acht genomen worden. De rijkskanselier zal op 28 Augustus op de vergadering van de Westphaalsche Boerenvereeniglngen te Münster spreken over het economische wederopbouw- programma. De Soc.-Dem. Rijksdaggroep heeft be halve tot een motie van wantrouwen en opheffing van alle noodverordeningen der Rijksregeerlng, besloten tot het indienen van wetsontwerpen, die een reorganisatie beoogen van het bedrijfsleven. Volgens de Vorwaerts is besloten ln te dienen: ten eerste een ontwerp voor een wet betref fende reorganisatie van het bedrijfs leven: ten tweede een wetsontwerp over het aan den staat trekken der sleutel- industrieën en der gesubsidieerde bedrij ven; ten derde een wetsontwerp over aan den staat trekken van banken en con trole op de banken en ten vierde een wets ontwerp over de onteigening van het grootgrondbezit. Naar de Vorwaerts. het socialistische hoofdorgaan voorts meldt, heeft het blad van den hoofdcommissaris van politie een waarschuwing ontvangen wegens een op 14 Augustus gepubliceerd artikel „Terug naar het recht". Bij een nieuwe overtre ding der wettelijke bepalingen zou het blad voor geruimen tijd worden verboden. De te Altona verschijnende communis tische „Hamburger Volkszeitung" is voor den tijd van 8 dagen verboden. Dr. Bracht heeft aan alle politie-auto- rlteiten met inbegrip van de Landjagers een bevel gezonden, waarin hij den poli tic-ambtenaren en Landjagers verbiedt in dienstkleeding deel te nemen aan poli tieke demonstraties voorzoover zij geen dienstopdracht uitvoeren. Op de heide bij Haan (Solingen) heb ben ln den nacht van Vrijdag op Zater dag communistische stormtroepen ver boden terreinoefeningen gehouden. Toen de politie ingreep werd zij beschoten. Hierop maakte de politie eveneens van de vuurwapenen gebruik Nader verluidt, dat van communistische zijde ongeveer 60 schoten zijn gelost op de politie-agenten. Niemand werd ge wond; 41 communisten, waaronder de lei der, werden gearresteerd en overgebracht naar Mettmann, waar zij gevonnist zullen worden. Onder groole belangstelling vond de eerste zitting van het bijzondere gerecht te Altona plaats. Voor het binnentreden in de zaal werden de toehoorders door de politie gevisiteerd. Allereerst werden be handeld de aanklachten tegen de arbeiders Gerstenberg, Krohn, Dorth, Drlschler en Poize en die tegen den schilder Buchenau en Ppowskl, allen beschuldigd van het en Popowski, allen beschuldigd van het tegen Drlschler werd uitgesteld: de recht bank veroordeelde Gerstenberg tot 7 en de overige verdachten elk tot 6 maanden gevangenisstraf. Het einde te Ottawa. - Het Engelsch- Iersch conflict. Zooals Zaterdag de telegrammen nog meedeelden, is te Ottawa een accoord bereikt. De conferentie is besloten met een plenaire zitting. De Canadeesche minister-president hield een redevoering waarin hij zeide zeer te vreden te zijn over het verloop der Con ferentie. De Conferentie heeft getoond dat de volkeren van het Engelsche Wereld rijk een hechte eenheid vormen. Vervolgens ging men over tot de onder- teekening der overeenkomsten met Austra lië, Zuid-Afrika, Nieuw-Zeeland, Indië, New-Foundland. Rhodesië en Canada. Bij de onderteekening van het Engelsch- Canadeesche verdrag kwam het tot groote bijvalsbetuigingen der vergadering. Hierop volgde de onderteekening der overeen komsten tusschen de dominions en de koloniën. Na nog een reeks redevoeringen van de delegatieleiders werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin dank gebracht wordt aan den Canadee- schen premier. De delegaties hebben een telegram ge richt aan den Koning, om te wenschen dat God hem evenals der Koningin een lang leven moge geven om de lotgevallen te lelden van alle naties van het Ge- meenebest en om hem de verzekering te vernieuwen van de toewijding en liefde der volkeren van zijn Rijk. In een Boodschap dankte de Koning de gedelegeerden. Hij verheugt zich bij de ge dachte, dat hun werk de verheven hoop gerechtvaardigd heeft die men koesterde, toen de conferentie begon en omdat zij het beginsel hebben aanvaard om tot de toekomstige ontwikkeling van het Rijk bij te dragen. De Koning is overtuigd, dat de resultaten van hun werk in den geest van samenwerking en wederzijdschen bij stand, die tot succes geleid hebben, tot het waarachtige welzijn van zijn volk zul len bijdragen. Officieel toont men zich algemeen vol daan, al wordt van enkele zijden toege geven, dat niet alleen is bereikt wat men gaarne zou hebben gezien. Lansbury, de leider der Arbeiderspartij, heeft in een rede te Carlisle gezegd, dat het een groote vergissing zou zijn dat de huidige Engelsche regeering de natie voor ettelijke jaren tot een politiek van pro tectie zou kunnen verplichten. De Arbei derspartij wenscht goede betrekkingen met alle deelen van het Britsche rijk; maar zij willen geen breuk met de Scan dinavische volken, Zuld-Amerika of Rus land. Lansbury's partij wil internationale overeenkomsten welke het mogelijk ma ken dat alle koopwaren van de wereld op billijke en rechtvaardige wijze worden ge ruild tusschen de verschillende landen. Volgens de op de Rijksconferentie ge sloten overeenkomsten mogen producten van het Britsche rijlc ook na 15 November a s. vrij in Engeland worden ingevoerd. De Engelsche reegeering heeft zich voorts verplicht het invoerrecht op zekere bui- tenlandsche producten niet te verlagen, zonder de Dominions te raadplegen. De Engelsch-Canadeesche overeenkomst bepaalt, dat Canadeesche melkproducten gedurende drie Jaar vrij mogen worden ingevoerd, doch na afloop dezer drie Jaar kan Engeland invoerrechten heffen, als de belangen der Engelsche producenten dit eischen. De Britsche reegeering heeft zich ver bonden de volgende invoerrechten te hef fen; op buitenlandsch graan twee shillings fier quarter (12,7 Kilogram), op bulten- andsche boter 15 shillings per hundred weight, op honig 7 sh„ op buitenlandsche kaas 15",» van de waarde, op koper twee pence per pond. Ook eieren zullen worden belast. Aan den anderen kant heeft Canada een i lijst opgesteld van 220 artikelen voor den invoer, waarvan aan Engeland preferen- tieele voorwaarden worden toegekend. Voorts is men overeengekomen, dat in dien Engeland en Canada er van overtuigd zijn, dat hun wederkeerige preferentieel? rechten worden te niet gedaan door de actie van een buitenlandsche mogendheid, zij den invoer van dergelijke goederen zullen verbieden. Tevens heeft de Engelsche regeering be loofd wetten te doen aannemen om voor een periode van tien jaar een preferen tieel recht te heffen op tabak, afkomstig uit Cana 'Zuid-Afrikai en Zuid-Rhodesië. Omtrent de onderhandelingen ter rijks conferentie tot bij legging van het Engelsch-Iersche geschil, verluidt nog in kringen der conferentie, dat deze onder handelingen onmiddellijk na terugkeer der ministers van belde landen uit Ottawa, zullen worden voortgezet .en dat tijdens den duur dezer onderhandelingen in den wederkeerigen tarieven-strijd een wapen stilstand zal intreden. Wat betreft de samenstelling van het scheidsgerecht zou Engeland hebben toe gestaan, dat Ierland In de keuze van zijn scheidsrechters vrij blijft, terwijl Engeland uitsluitend rechters zal aanstellen, welke behooren tot het Britsche rijk. Tot nu toe hadden de Iersche vertegen woordigers geëischt, dat het conflict door een internationaal scheidsgerecht zou wor den behandeld, terwijl Engeland elschte, dat dit scheidsgerecht uitsluitend zou zUn samengesteld uit rechters van het Brit sche imperium. Ten slotte zou de Iersche regeering zich nog bereid verklaard hebben, de schulden, die het tot dus ver niet heeft voldaan aan Engeland te betalen. De niet-voldoening is de oorzaak geweest van den tarievenstrijd tusschen beide landen. RECLAME. 91 beschermt. Uw gezin in moeilijke jaren. Bijkantoor: RIJNSBURGERWEG No. 47. Dir P. J. ROEM. 1929 OOSTENRIJK. Schober's nagedachtenis. Het protocol van Lausanne. Schober is in Oostenrijk na zijn dood warm herdacht, zoowel in als buiten het parlement. In het parlement hield Renner een herdenkingsrede. De bijzetting van het stoffelijk over schot is op morgen bepaald. Het is opge baard in de groote zaal van het directie bureau der politie, waar velen den doode reeds eerbewijzen brachten. De Oostenrijksche Nationale Raad heeft de uitspraak van den Bondsraad tegen het aanvaarden van het protocol van Lausanne naar de commissie verwezen. In de zitting van morgen zal de Nationale Raad zich thans opnieuw moeten bezig houden met het protocol van Lausanne. VEREENIGDE STATEN. Roosevelt op 't verkiezingspad. Franklin Roosevelt, de Democratische candidaat voor het presidentschap, heeft te Columbus in Ohio kritiek geoefend od Hoover's verklaring, dat Europa voorname lijk verantwoordelijk is voor de depressie in de Ver, Staten. Roosevelt viel het eco nomische werk van de regeering aan, in het bijzonder het Hawley-Smoot-tarief, dat voi gens hem de Amerikaansche producten elke kans heeft ontnomen om een markt in den vreemde te vinden en de inkomsten van de landbouwers op noodlottige wijze heeft vernietigd. Roosevelt critiseerde ook de speculatie in Wallstreet; hij eischte controle op de ban ken. teneinde hen de speculatie te beletten. Ook zei hij dat hij niet de gewoonte van het departement van staat zou tolereeren om buitenlandsche leeningen, die in de Ver. Staten uitgegeven werden, „goed te keu ren". URUGUAY. Gedeeltelijke taricvenverlaging. De National Raad van Uruguay heeft een differentieel tarief aangenomen. De rechten op de waren van de landen, wel ker handel met Uruguay een voor Uru guay gunstige handelsbalans aanwijst zul len met 10 tot 15 procent worden verlaagd. Het ontwerp is aan de Kamer doorgege ven. De Uruguaysche gezant In Londen heeft opdracht gekregen, met de Engel sche regeering te onderhandelen over een handelsaccoord dat verschillende Engel sche waren bevoordeeld. De minister van buitenlandsche zaken deelde mede, dat Uruguay het plan heeft, zekere waren uitsluitend van Engeland te koopen, om de wederzijdsche handelsbetrekkingen te verbeteren. JAPAN. Een drie-jaren-plan. De gouverneur van de Bank van Japan heeft tegenover vertegenwoordigers van de pers een verklaring afgelegd over de voortdurende daling van de Japansche valuta, die hij toeschreef aan de politieke en economische onrust in de wereld. De bank was niet in staat daar iets tegen te doen temeer waar kustmiddelen niet aan bevelenswaardig zijn. Ter bestrijding van de economische depressie heeft de Minis ter van Financiën een drie jaren plan uitgewerkt dat 1650 millioen yen zal kos ten De details van dit plan zullen worden bekend gemaakt op de buitengewone zit ting van het parlement die Donderdag zal beginnen. CHINA. De cholera-epidemie in Mandsjoerije. Volgens officieele berichten uit Charbin grijpt de cholera-epidemie steeds verder om zich heen. De Japansche militaire autiriteiten hebben geneeskundig perso neel uit Japan ontboden en ook groote voorraden medicijnen uit Japan laten overkomen. Ter bestrijding van de epidemie is een speciale commissie, bestaande uit verte genwoordigers van de Japansche militaire overheid, de Mandsjoerijsche regeering en den Chineeschen Oosterspoorweg, inge steld. De spoorweg-directie heeft 45.000 gouddollar beschikbaar gesteld voor de bestrijding van de ziekte en hulpverlee ning aan de vluchtelingen. FRANKRIJK. Gorgoeioff's doodvonnis bekrachtigd. Het hof van cassatie heeft het hooger beroep van Gorgoeloff overeenkomstig de conclusies van den rapporteur verworpen. o— SPANJE. De moeite waard! Zooals bekend zijn de goederen van de na den laatsten opstand gearresteerde lei ders door de Snaansche regeering verbeurd verklaard. Naar Havas uit Madrid meldt is de waarde daarvan zeer 'root Alleen de jaarliiksche inkomsten uit deze goederen, die de regeering voor de agrarische hervor ming gebruiken wil. bedragen meer dan 200 millioen peseta's. SCHAPENVLEESCH VOOR DE SOLDATEN? Een verzoek der landbouw-organisaties. De drie centrale landbouworganisaties berekenen in een adres aan den minister van Economische Zaken en Arbeid, dat er in de huidige omstandigheden hier te lande een belangrijk overschot is aan sehapenvleesch van ruim 1 millioen K G. Dit overschot zal, zoo betoogen zij, eenigermate kunnen worden verminderd, indien aan leger en vloot naast rund- vleesch ook sehapenvleesch zou worden verstrekt. Wat de kosten betreft, behoeft hiertegen h. i. geen bezwaar te bestaan, aangezien de prijzen van schapen- en rundvleesch resp. bedragen f. 0.40 tot f0.45 per K G. en f0.50 tot f. 0.60 per K.G. Adr. verzoeken daarom den minister deze aangelegenheid met zijn ambgenoot van Defensie te willen beperken ln dien zin, dat aan leger en vloot naast rund vleesch ook sehapenvleesch zal worden verstrekt. DE PRUISISCHE LANDDAG. BERLIJN. 22 Aug, (Wolff) De bijeen komst van den Pruisischen Landdag is thans definitief bepaald op Dinsdag 30 Augustus om 1 uur namiddags. MOLLISON's PLANNEN. NEW YORK, 21 Aug. (Reuter) Bij zijn aankomst verklaarde Mollison, dat hij de terugtocht naar Engeland zeer spoedig zal ondernemen, en dat er geen sprake van is, dat hij zijn plan zou hebben opgegeven. NEW-YORK, 22 Aug. (V.D.) De Engel sche Oceaanvlieger Mollison werd op het vliegveld Roosevelt Field op Long Island, door een enthousiaste menigte van tien duizend menschen begroet. De ontvangst werd draadloos verspreid door alle Ameri kaansche zenders. Namens het New-York- sche gemeentebestuur werd hij begroet door den voorzitter van de door burgemeester Walker ingestelde ontvangstcommissie ter wijl Engeland vertegenwoordigd was door den waarnemenden Britschen consul-gene raal Shepheard. Geëscorteerd door een lange rij auto s werd Mollison door de straten van New- York naar het Stadhuis gebracht, waar be halve vele autoriteiter. ook tal van bekende personen op luchtvaartgebied aanwezig wa ren. De tocht door de city was wederom d? gebruikelijke triomphtocht, waarbij Molli son rijkelijk met confetti werd bestrooid en door duizenden werd toegejuicht. GEEN OVEREENSTEMMING ENGELSCHE KABINn LONDEN. 22 Aug. (V.Dq, J Engelsche minister van Binr.»-J Zaken Sir Herbert Samuel ver3 menteel te Lossiemouth bij minr>l dent MacDonald. f De liberale Engelsche mlniste, J tenlandsche Zaken, Sir John hedenavond eveneens te Lossietn komen. Men veronderstelt dat Mac Donald o.a. de houding ijf] ministers ten opzichte van de van de conferentie van Ottawa b3 Vermoed wordt, dat de liberaler. ;1 gebruik zullen maken van de forti i zij in overeenstemming met hetj verklaren geen overeenstemmliijl deze kwestie te hebben kunnen tl Dit beteekent dus. dat zij geen coy I ties hieruit zullen trekken. GENERAAL SANJURJO VOOR DE RECHTBANK. MADRID, 22 Aug. (V.D.) Naar verluidt zullen de leiders van den jongsten op stand te Sevilla, w.o. generaal Sanjurjo. zijn zoon kapitein Juston Sanjurjo en twee andere officieren, Woensdag a.s. voor het Hooge Gerechtshof te Madrid terecht Inmiddels worden nog steeds nieuwe verdachten gearresteerd, o.a, de hertog Fernan Nunez en opnieuw de hertog Del Infantado, die direct na de putsch ook reeds was gearresteerd doch toen weer na eenige dagen in vrijheid was gesteld. MESSE IN OOST-PRUISEN. KONINGSBERGEN, 21 Aug. Heden werd op plechtige wijze de dertigste Duit sche Oost messe geopend. De minister van binnenlandsche zaken von Gayl hield bij deze gelegenheid een rede waarin hij verklaarde, dat Pruisen en de Rijksregeering al het mogelijke zullen doen om het economische leven weer op gang te brengen, teneinde de werkloosheid die een der grootste rampen is, te doen verminderen. Ook Dr. Bracht. de Rijkscommissaris voor Pruisen, hield een rede, waarin hij vooral hulde bracht aan de deelnemers uit de Duitsche rand staten, vooral Letland en Rusland. DE AARDBEVING AAN DE PERzJ GRENS. MOSKOU. 22 Aug. (V.D.) Uit j jewa wordt gemeld, dat tot no: i slachtoffers van de aardbeving ir, 2 i bied zijn geborgen zoodat de omij de ramp grooter is dan men aacr 1 dacht. De materiee'.e schade word;]] op l'/t millioen roebel. I o I REUSACHTIGE AARDVERSCHnj) OP MADEIRA. LISSABON. 22 Aug. (V.D.) Bij nrzeveer 25 K.M. ten Westen vai chal op het eiland Madeira htJ reusachtige aardverschuiving plaaa vonden, waarbij naar schatting om 15 millioen kubieke meter gesteenl aarde van de bergen naar bene? gekomen. Voor zoover bekend zaakte de aardverschuiving geen] I lukken. o DE ZOMERVERBLIJVEN VAN KRtl GEVEILD. STOCKHOLM, 22 Augustus. (V.l.l Vaxholm bij Stockholm is Zatetdf verkooping begonnen van de ln d(| ren gelegen villa's van Ivar Krengt groot aantal belangstellenden wasl aanwezig. Voor het bekende buiten» Aengsholmen en twee kleinere villis tezamen slechts 50.000 kronen gfl Het kostbare meubilair en Kreugen kunstschatten zullen op 7 Septal Kreuger's woning te Stockholm i worden. Deze veiling zal 11 dagen dl AUTO-ONGEVALLEN. BRANDENBURG, 21 Aug. (Wolffbureau). In de omgeving der stad sloeg een vracht auto om bij het inhalen van een personen auto. Op dit oogenblik naderden juist twee motorrijders met zijspan, die met kracht tegen de omgevallen auto reden. De botsing was zoo hevig, dat van de vijf personen, welke medereden, twee aan hun verwondingen reeds zijn overleden, terwijl ook de drie andere gewond werden. FRANSCH VLIEGTUIG NEERGESlj PARIJS. 22 Augustus. (V.D.) - I ren heeft zich bij de plechtigheid j doop van een nieuw vliegtuig bij f een tragisch ongeval voorgedaai vliegtuig met twee passagiers stort 400 M. hoogte naar beneden en werij vernield. De drie inzittenden slag dood. Het onderzoek wees uit, f piloot tijdens de vlucht een nieuml nische vinding aan zijn toestel wildf beeren, waardoor hij de macht ovq machine verloor. ONWEER. KASTEEL IN BEZIT GENOMEN. DUBLIN, 22 Aug. (Reuter). Tweehonderd gewapende mannen hebben zich toegang verschaft tot het kasteel Donamon nabij Roscomon en zich daar gevestigd, zonder dat er wanordelijkheden voorvielen. Het kasteel is een particuliere bezitting maar was sedert langen tijd niet bewoond. BELASTINGOPBRENGST IN AMERIKA. WASHINGTON, 22 Aug. (Reuter). Hoe zeer ook de Vereenigde Staten door de wereldcrisis worden getroffen blijkt wel hieruit, dat de totale belastingopbrengst, welke verleden jaar 2428 millioen dollar bedroeg. dit jaar is teruggeloopen tot 1557 millioen. Vooral het bedrag der inkomsten belasting is teruggeloopen en wel van 1860 millioen verleden jaar tot 1056 millioen dit jaar. o STORM IN HET KANAAL. LONDEN. 22 Aug. (Reuter). Gedurende den storm van Zaterdagnacht welke boven het Engelsche Kanaal woedde, zijn drie personen verdronken, waaronder de kapi tein van een klein Fransch vaartuig. Twee overlevenden van diens schip, dat in den storm verging, en die heden in Hamble aan land werden gebracht, verklaarde, dat het vaartuig plotseling was omgeslagen, zoodat allen in het water terecht kwamen. Zij werden echter later door een jacht op gepikt. Zij hadden zich drijvende weten te houden op een stuk rondhout. De kapitein was echter verdronken alsmede twee der opvarenden. o ONTEVREDENHEID IN BRITSCH-INDIE. BOMBAY, 22 Aug. (V.D.) Het bestuur van de Mahasabha, een der leidende Hin- doe-organesaties in Indië. heeft een resolu tie aangenomen waarin de Hindoes worden opgewekt zich te verzetten tegen de door de Engelsche regeering thans bekend ge maakte regeling van de rechten en be voegdheden der Indische gemeenschappen, en door toepassing van alle middelen de uitvoering van deze regeling tegen te wer ken. Ook 't bestuur van de All-Indla Mus- lim-conferentie heeft een resolutie aange nomen waarin weliswaar wordt erkend dat aan een deel van de eischen der Hohame- danen in de nieuwe regeling Is teeemo?t gekomen doch waarin verder verklaard wordt dat onmogelijk een constitutie kan worden aanvaard, waarin deze eischen niet ten volle zijn ingewilligd. LONDEN, 22 Aug. (Reuter) ft» welke ln den nacht van Zaterdag dag over Engeland heeft gewoed, m aanzienlijke schade aangericht. Vü| dene huizen werden door den blik troffen. Bij Clayton on Sea kenter motorboot en een der opvarende! dronk. De overigen konden echter r gered. SENSBURG, 22 Aug. (Wolff) Sensburg in Oost Pruisen is op de C tengevolge van een plotseling opkoifl storm gepaard gaande met heviger i en bliksem, een motorboot omse-'g Van de vier inzittenden kon er slect^ worden gered. i HAMBURG, 22 Aug. (V.D.) He' j stoomschip „Karl", dat zich met I olielichters van de Shell op sleeptou weg van Hamburg naar Berlijn w is gistermiddag nabij Bleckede docrH bliksem getroffen. De stoomboot tnr in korten tijd geheel uit en zonk manning kon zich aan boord van e lichters redden. Tengevolge van cq gen waterstand van de Elbe stee»! commandobrug van het schip b»'f!| waterspiegel uit. MUENCHEN, 22 Aug. (V.D.!. Ej baden in den Isar en in de stev badinrichting zijn gedurende hetM pen weekend te Muenchen vijf P<T verdronken. Voorts werden vijf Pd] door de hitte bevangen, wat bij eesi nee den dood tengevolge had. Het-y aa >tle badinrichtingen bereikte OW de lecordcijfers. o VERGIFTIGING. MÖRCHINGEN (Elzas 22 Aug. In het casino van de onderofficier! het 23ste Tirailleursregiment zijn /f geanten na het gebruik van Wi bedorven spijzen met vergiftlgm! schijnselen ziek geworden. Ook een aantal manschappen j®l van verscheidene offlciersfam^l eveneens ziek geworden. .J Dertig personen zijn in het opgenomen. o DE DOODSTRAF GEËISCHT BEUTHEN, 22 Aug. (Wolff) Nljfl quisitoir, dat bijna twee uur duirii, het Openbaar Ministerie in f1"1 witzer proces tegen vier beklaaf doodstraf geëischt wegens politieke redenen en wegens oft van de wapenwet. m Twee andere beklaagden W[- pL gens medeplichtigheid tot vijf huisstraf veroordeeld. o FINANCIEEL BEZOEK NEW-YORK, 22 Aug. (Re"ter' komst van den gouverneur van of England te New-York. wonJjt, blad „Commerce" van groote i geacht en beschouwd als zi)ndL<ï stap naar een gezamenlijke -j- rf den monetairen toestand van ...-■ op een nieuwe basis te stabtn*" j

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2