VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1932 No. 22213 eerste blad. STADSNIEUWS. BINNENLAND. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: per regel voor advertenüën uit Lelden en plaatsen Agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle fadvertentlën 35 cts. per regel. Kleine Advertentlën fend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts I maximum aantal woorden van 30. 1 volgens postrecht. Voor eventueele opzending van 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTffl Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 -f- portokosten. her bestaat uit DRIE Btstfea glLVEREN JUBILEUM. |yan den heer J. Overduin. lerdacht de heer J. Overduin het lelt, dat hij voor 25 jaar als [echt in dienst trad bij de N.V. Beuth Zonen, alhier, vroeg in den morgen werd de met zijn echtgenoote per auto gehaald en ontvangen door de Hij werd allerhartelijkst toege- door den directeur, den heer Holst Weber, die deed uitkomen er Overduin altijd een voorbeeld i van ijver en trouw en een flink t bijgedragen tot den groei van Hierna werd hem de gebruike- eloppe met inhoud overhandigd, het diploma van de Mij. van 1. Zijn echtgenoote mocht prach- men in ontvangst nemen, werd de jubilaris naar de fabriek aar hij werd toegesproken door ;a's. Uit de prachtige blijken van Ing sprak duidelijk hoe gezien de rduin onder het personeel was. werd namen het personeel een en een karpet aangeboden, ter- a tevens nog een enveloppe met rerd overhandigd, n den oud-directeur, den heer D. Ismede van het kantoorpersoneel jubilaris blijken van sympathie n. Het geheel was een welver- uldiging van een plichtsgetrouw st van dezen dag kon de heer i met zijne familie in huiselijken lorbrengen. (KRING „HET SCHOUWSPEL de hooge schouwburgprijzcn. Ie Leidsche tooneelliefhebbers is ilaire rondgezonden, waaruit wij i, dat alhier is opgericht een ïg genaamd „Het Schouwspel", oei heeft de massa het bijwonen leelvoorstellingen finantiëel mo maken, om daardoor het tooneel- r dan tot dusverre geschiedt, on- 's bereik te brengen, ïangsprijzen, die als regel bij in- schouwburgbezoek moeten wor- fcld, zijn door de bijkomende kos- 1 plaatsbespreking, garderobe, pro lauteursrechten en sted. bel., voor te hooge uitgave. Ttributie van het lidmaatschap van fostkring bedraagt 10 cent per lid peek (f. 5.20 per jaar) en wordt I .tegen afgifte van zegel aan huis f Daar komt dan verder niets Bd heeft recht op 5 tooneelvoor- b des winters. De voorstellingen legeven door eerste rangs gezel- I. w.o. Ned. Tooneel, Directie lborn; Het Schouwtooneel, Direc- ■d. Horst en Jan Musch; Rott. neel, Directie Cor van der Lugt Het Nederlandsch Indisch Too- I Ruys of het Centraal Tooneel foctie van Louis de Bree e.a. [stellingen hebben plaats op Zon- brden gegeven in de Stadsgehoor- I voorstellingen wordt geen ran- [I toegepast, zoodat ook geen breking noch eenige voorkeur btsen is te verwachten. De toe ier plaatsen geschiedt als volgt. Tó bezoekers wordt in vijven ver- Jtelkens na een voorstelling wordt Iwat de laatste voorstelling ach- zaal heeft gezeten, naar voren toneel geplaatst, zoodat de voor in naar achteren worden ge- voorstelling zal plaats vinden fber met een nog nader bekend I stuk en datum, dat zal worden poor het Ned. Indisch Tooneel Ruys. NOORD-BRABANDERS EN piRGERS „ONS ZUIDEN". eenige maanden hier ter stede ..Vereeniging van Noord-Bra- i Limburgers „Ons Zuiden" mag J toenemenden bloei verheugen jans 77 leden van de pl.m. 400 [Vestigde Noord-Brabanders en lp leden komen uit Den Bosch, Bergen-op-Zoom. i Per maand werd een gezellige ■t gehouden, waar door eigen Puziek, zang en voordrachten e werden gebracht. ptst gehouden bijeenkomst wer- g?°rd~Brabantsche en een Lim- a| onthuld, vervaardigd naar lp.1 werk „Wapens, Vlag- P in Nederland" door T. van fJ!rVan Tetering gaf een uiteenzetting van deze de gewesten, waaruit de Noord-Brabant Koor|.B7aï,,ia,m?ngesteld. «abantsche vlag bestaat uit DE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Zit niet bij de pakken neer. Voor de Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht is een reclame-geschriftje ver schenen, waaraan wij het volgende ont- leenen Voor het Nederlandsche zakenleven klinkt weer de bekende klop op de deur: de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs meldt zich aan. De najaarsbeurs, welke van 6 tot en met 15 September 1932 te Utrecht wordt gehouden, vraagt Uw aan dacht. Het jaarbeursinstituut is U bekend. Het neemt sedert jaren een vaste plaats in de zakenwereld van ons land in. Als schakel tusschen den producent en den wederverkooper heeft het zijn sporen verdiend. Zijt gij er echter van doordron gen, wat de jaarbeurs voor den zakenman beteekent in beklemmende tijden als wij nu beleven? Wat in deze tijden de koop man vóór alles noodlg heeft is, dat hij den toestand meester blijft; dat hij vol komen op de hoogte is van hetgeen in zijn branche gebeurt en voor de naaste toe komst te verwachten is. De jaarbeurs biedt den zakenman de beste gelegenheid om zich te oriënteeren. Het persoonlijk contact met fabrikanten en leveranciers geeft nieuwe inzichten, brengt hem op andere gedachten. De winkelier kan zich door kennisneming en vergelijking van verschillende offertes overtuigen, welke artikelen voor hem van belang zijn, welke goederen de beste kans op afzet hebben. Men is ter jaarbeurs niet op één leveran cier aangewezen; men vindt er verschei dene in zijn branche en juist deze uitge breide keuze o.a. van nouveauté's is in dezen tijd voor den zakenman van het grootste belang. Wanneer de zaken man zich ernstig rekenschap geeft van de diensten, die het jaarbeurs-instituut hem zal kunnen bewijzen, dan zal hij tot de overtuiging komen, dat hij nergens beter en in korter tijdsbestek zal kunnen erva ren. wat de veranderde eischen zijn, in welke richting zich het internationale aanbod ontwikkelt en welke nieuwe mogelijkheden zich nog voor hem openen. De komende najaarsbeurs biedt een groote verscheidenheid van keuze. Alle groepen, welke aan de najaarsbeurzen plegen deel te nemen, zijn alle wederom aanwezig. Automobielen, zuivelwerktuigen, electrotechniek, radio in de parterre ruimten der gebouwen en op het terrein Vredenburg; machinerieën, metaalwaren, verlichtings- en verwarmings-artikelen, benevens de afd. Koloniën op de eerste verdieping der drie gebouwen; op de tweede verdieping de groep Huishoudelijke en Luxe artikelen met een speciale Italiaansche sectie; op de derde verdie ping de groep Voedings- en Genotmidde len; op de vierde Textiel en Confectie; tevens op de vierde en vijfde verdieping de groep Meubelen, welke voor de eerste maal het karakter van een gesloten vak beurs zal dragen. De groep Meubelen zal uitsluitend toegankelijk zijn voor hen, die zakelijk belang hebben bij den muebel- har.del. HET BOUWBEDRIJF. Heden wordt op het Departement van Blnnenlandsche Zaken weer een confe rentie gehouden inzake den toestand In het bouwbedrijf. 24 roode en witte blokken. De Limburg- sche uit 8 banen .rood en wit van het oude Hertogdom Limburg en het Land van Valkenburg; geel en blauw van het Her togdom Gelder; zwart en geel van het Hertogdom Gulik en rood en geel van het Graafschap Home. Op den j.l. Zondag gehouden boottocht wapperden voor het eerst deze vlaggen van den mast. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen p. C. Meiman, Hoofdstraat 244, Sassen- heim Handel in manufacturen. Vestiging filiaal: Lisse, Heerenweg 162. A Boot Zonen, Bronckhorststraat 65, Noordwijk. Bloembollenkweckerij en han del Wijziging uitgeoefend bedrijf: Bloem- bolienhandel is opgeheven, thans alleen bloembollenkweekerij G J Ammeraal, Huis ter Duinstr. 2t, Noordwijk a. Zee. Handel in boter. kaas. eieren, enz. Uittredend Eigenaar- G^J. Ammeraal. Noordwijk a. Zee. dd Fe bruari 1932. Wijziging handelsnaam in. C. A. Polak. o De heer W. F. Laman, Theol. Cand. alhier die het beroep aannam naar de Chr. Geref. Kerkte Middelharms zal Zondag 21 dezer in de Chr. Gei Kerk, Steenschuur alhier, om 10 uur v.m en 5 uur nam. optreden. De verkoop der weerprofeetjes van t w Cahen's kolenhandel ten bate van het Lefds^he Crisis-Comité heeft f.79.19'/, opgebracht. Dinsdag 23 Augustus a.s. zal voor de Leidsche pelgrims een processietrein loo- pen van Leiden naar Kevelaar. Donder dag 25 Augustus keeren de pelgrims naar hier terug. CRISISMOEILIJKHEDEN IN HET HOTEL- CAFE-RESTAURANTBEDRIJF. Actie der organisaties. Men schrijft ons: Dezer dagen hebben er tusschen den Nederl. Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant-, Café- en aanverwante be drijven „Horecaf" en den Kon. Ned. Mid denstandsbond besprekingen plaats ge vonden in verband met de ernstige moei lijkheden, waarin de genoemde bedrijven tengevolge van de crisis zijn komen te verkeeren. Niet alleen is het vreemdelin genverkeer gedurende het seizoen sterk verminderd, doch ook het geregelde hotel- bezoek is aan aanzienlijke daling onder hevig. De omzetten in de café's en res taurants vertoonen daarbij hetzelfde beeld; er wordt veel minder verteerd dan vroeger. Daartegenover zijn de hooge lasten, welke op de bedrijven drukken, constant gebleven, ja zelfs verzwaard. Verscheidene gemeenten gebruiken b.v. de Personeele Belasting om haar begrooting sluitend te maken en door de verhooging wordt het onbillijke en onjuiste dezer heffing van bedrijf slokaliteiten nog meer gevoeld. Huren, pachten, hypotheken, vergun ningsrecht, belastingen, auteursrecht, ac cijnzen, bedrijfstarieven, enz. drukken nog immer zwaar, waartegenover de da ling der grondstoffenprijzen in het niet verzinkt. Bij het opleggen dezer lasten is veelal geen rekening gehouden met den bedrijfstoestand van het oogenblik. Of er weinig of veel bezoek is. het licht moet volop branden, het orkest blijven spelen; de electriciteitsrekening blijft dus gelijk, vermakelijkheidsbelasting en honoraria evenzoo. Of een groot deel der hotelka mers ongebruikt blijft, is den fiscus on verschillig. Gezien deze voor een ieder controleer bare feiten, is het geen wonder, dat men in den kring van het hotel-, café-, res taurantbedrijf reeds aan een moratorium gedacht heeft. De vertegenwoordigers der genoemde organisaties stellen voorop de prlncipieele onjuistheid van heffing van Personeele Belasting van bedrijf slokaliteiten, welke reeds sedert 1896 bestaat en gezien de h i. toenemende onbillijkheden, ook in de toe passing en de rechtspraak, zoo spoedig mogelijk moet worden opgeheven. Of schoon men van regeeringswege dezen aandrang zou kunnen weerstaan, onder verwijzing naar den toestand van 's Rijks financian, meenen de organisaties, dat de nadeelen voor de bedrijven thans zoo sterk in het oog springen, dat er thans recht zal moeten worden gedaan. Waar de over heid in staat is, verlichtting van bedrijfs lasten te verleenen, zal zij dit moeten doen. ook om haar eigen streven naar aanpassing aan een lager niveau te'kun nen bewerkstelligen. Dit geldt ook voor de gemeentebesturen, die nog weinig of geen neiging toonen om. ondanks groote win sten. de tarieven voor bedrijfsdoeleinden te verlagen. Na raadpleging van deskundigen, werd besloten zich ten aanzien van de heffing der Personeele Belasting tot den Minister van Financiën te wenden, teneinde de af schaffing voor bedrijfslokaliteiten, sub sidiair van de onbillijkheid der ongelijke belasting van café-restaurant ten op zichte van winkels, te verkrijgen. Boven dien zal gewezen worden op de nadeelige gevolgen, welke voor andere bevolkings groepen de werknemers in het bedrijf, zijn leveranciers en credietgevers kun nen voortvloeien uit den steeds slechteren gang der exploitatie van hotels, café's en restaurants. Horecaf zal den Minister van Financiën tevens attent maken op de wenschelijkheid om de Directeuren van Financien te machtigen art. 17 der In- vorderingswet ten aanzien dezer bedrijven te kunnen toepa.ssen. Voorts zullen nog nader maatregelen overwogen worden, welke langs indirecten weg hét bpzoek kunnen bevorderen. Ge dacht is daarbij o.m. aan medewerking der NederlSpoorwegen. De organisaties besloten voorts geregeld overleg met elkaar te plegen en krachtig te blijven samen werken, totdat verbe tering in den noodtoestand zal zijn ver kregen. o DE POSTVLUCHTEN. De Duif is gisteren in Mersamatruh aangekomen. Aneta seint uit Rangoon: De eerste piloot van de „Ijsvogel", op weg van Amsterdam naar Batavia, de heer Both, heeft zijn enkel verstuikt. De piloot Soer vertrekt heden uit Batavia naar Rangoon om de „Ijsvogel" over te nemen, welke 22 Augustus te Batavia wordt verwacht. INSTALLATIE BURGEMEESTER VAN STEDÜM. Na van Groningen te zijn afgehaald, werd gisteren onze oud-stadgenoot de heer G. Kuyper, benoemd tot burgemeester van Stedum, naar zijn nieuwe gemeente ge reden, waar hij in het gemeentehuis werd toegesproken door ds. H. ten Broek, Ned. Herv. pred. te Westeremden, die hem na mens Stedums burgerij het welkom toe riep. Ter raadsvergadering installeerde de heer D Triezenberg. oudste wethouder en locoburgemeester, den heer Kuyper als burgemeester der gemeente. Daarna was er receptie. DUITSCHLAND. Bijeenkomst van Pruisischen Landdag en Rijksdag. - De Nazi-pers gedwongen de officieele lezing op te nemen. - De gelijk gerechtigdheid. Volgens de „Angriff" staat de agenda voor de Landdagzitting van 25 Aug. nog niet vast, in het bijzonder is nog niet be paald, wanneer de verkiezing van den minister-president aan de orde komt. De voorzitter van den Landdag, Kerrl, heeft zich, volgens dezelfde bron, naar München bij den leider der N.S.D.A.P. be geven, om rapport uit te brengen en in lichtingen te ontvangen. Hij wordt heden terugverwacht. Van het resultaat dezer besprekingen hangen, volgens de „Angriff", de verdere maatregelen af Hetzelfde blad zegt verder, dat een coalitie tusschen nationaal-socialisten en Centrum in Pruisen thans niet meer tot de onmogelijkheden behoort. Nadere bij zonderheden verzwijgt het blad. Het gaat voorts geweldig te keer tegen het kabi net Von Papen, dat op geen ondersteu ning door de nationaal-socialisten in den Rijksdag zal kunnen rekenen. De positie van Von Papen is ook daardoor verzwakt, dat het Centrum zich thans niet meer ongeneigd toont in Pruisen de functie van minister-president aan de nationaal- socialisten toe te kennen. Na een onderhoud met den rijkskanse lier te hebben gehad heeft president Loebe den nieuwen Rijksdag tegen 30 Augustus namiddag 3 uur bijeengeroepen. Het is waarschijnlijk, dat Clara Zetkin de eerste vergadering in elk geval zal openen, daarna zal een voorloopig bureau worden geconstitueerd. Indien zich incidenten voordoen, zal de vergadering onmiddellijk daarop reeds worden gesloten. De verkie zing van het presidium zou op de agenda van de tweede vergadering staan. Het ligt in de bedoeling van de rijks- regeering nog voor het bijeenkomen van den Rijksdag eenige maatregelen, welke in uitvoering van haar nieuwe program ma worden genomen, uit te vaardigen. Het gansche programma zal echter, alvorens in werking te treden, ter kennis van den Rijksdag worden gebracht. De grondwet van het rijk bepaalt, dat de nieuwe Rijksdag uiterlijk 30 dagen na de verkiezingen voor de eerste maal moet vergaderen. Daar de jongste verkiezingen op 31 Juli hebben plaats gehad is 30 Aug. dus de laatst mogelijke grondwettelijke termijn, voor de eerste bijeenkomst van de nieuwe volksvertegenwoordiging. Men weet, dat de rijksregeering bekend had gemaakt, dat Hitier de macht van Mussolini na diens marsch naar Rome voor zich in Duitschland opeischte, en dat Hitier zijnerzijds bestrijdt zulk een eisch te hebben gesteld. De regeermg dwingt thans op grond van de desbetreffende noodverordening de nat.-soc pers een bericht op te nemen, waarin zij met uitdrukkelijke toestem ming van den rijkspresident haar lezing bevestigt. Dat bewijst, dat in een zoo uiterst belangrijke quaestie door een van beide zijden pertinent wordt gelogen en het is ondenkbaar, dat von Hindenburg zich tot een onjuiste voorstelling van za ken zou laten verleiden. De „Völkische Beobachter" bevatte Woensdag een bericht, dat met toestem ming van de Berlijnsche politie-autori- teiten, speciaal van Grzesinski, in Maart van dit jaar aan eenige vakverbonden in het geheel 150 revolvers met 10.000 bijbe- hoorende patronen waren gegeven en aan Rijksbanierleden te Berlijn 40 revolvers met 2000 patronen. Het W B. is op informatie uitgegaan bij den nieuwen hoofdcommissaris van politie te Berlijn, dr. Melcher, en het bericht van KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBOND. Samenstelling van den Raad van Advies Door het bedanken wegens hoogen leeftijd van den heer R. P. J. Tutein Nolt- henius en door het overlijden van Prof. Dr. M. W. F. Treub was de Raad van Ad vies van den Kon. Ned. Middenstandsbond komen te bestaan uit de heeren Mr. D. Fock, Minister van Staat en Oud Gou verneur-Generaal van Ned Indie en Prof. Mr. A. C. Josephus Jitta, rijksbemiddelaar en oud-secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid. Het algemeen bestuur deelt thans mede, dat het er op gelukkige wijze in geslaagd is de opengevallen plaatsen aan te vullen, doordien zich een benoeming tot lid van den Raad van Advies hebben laten wel gevallen de heeren prof. dr. H. W. C. Bor- dewijk, hoogleeraar in de Staathuishoud kunde en de Statistiek aan de P.ijksuni- versiteit te Groningen en lid van den Hoogen Raad van Arbeid; prof. dr N. J. Polak, hoogleeraar in de Bedrijfsleer aan de Nederl. Handelshoogeschool te Rotter dam, en prof. dr. J. G. Ch. Volmer, hoog leeraar en boekhouder aan de Technische Hoogeschool te Delft en buitengewoon, hoogleeraar In de Rekeningwetenschap aan de Nederl. Handelshoogeschool te Rotteidam Deze op sociaal-economisch terrein ge zaghebbende persoden traden alle drie reeds op als prae-adviseurs op Bondscon- gressen. BINNENLAND. De crisis-moeilijkheden in het hotel- en restaurantbedrijf. (Binnenland, le Bl.) Kind bij Putten uit den trein gevallen en aan de gevolgen overleden. (Gemengd, 3e Blad.) De estafette „Dwars door Leiden" vast gesteld op 10 September. (Sport, 3e Blad.) Het Rapport der Oegstgeestcr Raads commissie ad hoe: geen laakbare hande lingen ran den heer Paardekooper. (3e Blad.) BUITENLAND. Prof. Piccard in Italië goed geland. Zeer tevreden over zijn tocht. (3e Blad en Tel., le Blad.) De bijeenkomst van Pruisischen Land dag en Rijksdag. IBultenl., le Blad.) De conferentie van Ottawa. en Tel., le Blad.) (Bultenl. de Völkische werd er bevestigd. Dr. Mel cher had de door Grzesinski verleende wapenvergunningen echter alweer inge trokken en alle revolvers met munitie zijn alweer Ingeleverd. Van bevoegde zijde werd gisteravond ge meld, dat de onderhandelingen tusschen de Rijksregeering en de Rijksbank inzake de arbeidsdienst thans zoo ver zijn ge vorderd, dat positieve voorstellen heden aan het Rijkskabinet zullen kunnen wor den voorgelegd. De rijkscommissaris voor den vrijwllli- gen arbeidsdienst heeft nieuwe uitvoe ringsbepalingen voor dezen dienst laten verschijnen. Er wordt o.a. in gezegd, dat de vrijwillige arbeidsdienst bijzonder ge schikt is voor organisaties, wier leden in dezen arbeidsdienst door gemeenschappe lijke Ideeën zijn verbonden en voor den arbeidsdienst ook een bepaalde kern van arbeidsdienstwilligen ter beschikking kun nen stellen. Bij grootere werkzaamheden zullen meerdere van dergelijke organisa ties met elkander worden verccnlgd. Tot den arbeidsdienst kunnen in principe slechts personen van ten hoogste 25 jaar worden toegelaten, uitzonderingen zullen slechts worden gemaakt voor personen, die tot leiders zijn bestemd. Rechtstreeksche aanmelding voor den arbeidsdienst bij den rijkscommissaris is overbodig. De aanmel ding geschiedt door tusschenkomst van de arbeidsbeurzen. Tijdens een persconferentie, georgani seerd door het Comité van Voorlichting inzake de Nationale Veiligheid zelde de voorzitter van den Oud-strijdersbond „Kyffhaeuser" von Horn, dat de Kyff- haeuserbond, het Werkcomité der Duit- sche Verbonden en de Arbeidsgemeen schap voor de versterking der Dultsche weermacht tengevolge van het verloop der Ontwapeningsconferentie, waar geen re sultaten zijn geboekt, zich georganiseerd hebben tot een „Comité van Voorlichting inzake de Nationale Veiligheid" met het bijzondere doel het recht op gelljkberech- tigdheid, veiligheid en eer op een zoo breed mogelijken basis in alle lagen van het Duitsche volk te propageeren. Het Dult sche volk moet eischen, dat het het vader land in nood en gevaar kan beschermen en verdedigen. Generaal-majoor b. d. von Frankenberg verklaarde als vertegenwoordiger der Ar beidsgemeenschap voor de Versterking der Duitsche Weermacht, dat deze arbeidsge meenschap in 1930 te Muenchen werd op gericht, omdat reeds toen aan de ont wikkeling der Ontwapeningsonderhande lingen te zien was, dat zij het geheel en al weerlooze Duitschland niet de nationale veiligheid zouden brengen, waarop het dezelfde aanspraak mag maken als alle andere leden van den Volkenbond. Daar er geen uitzicht bestaat, dat de geltjkberechtlgdheld van Duitschland met de andere mogendheden dooi1' ontwapening of ten minste een aanzienlijke verminde ring der bewapening verkregen kan wor den, kan dus alleen het evenwicht gescha pen worden door versterking van de Duit sche verdedigingsmiddelen. Dat ls de elsch welke door de Arbeidsgemeenschap voor de Versterking der Duitsche Weermacht ten bate van de nationale veiligheid ge steld wordt. CHINA. De boycot tegen Japan. Volgens een bericht van het agentschap Indo-Pacifique uit Sjanghai heeft de volksrechtbank van Nanking twee kooplie den wegens den verkooD van Japansche goederen ter dood veroordeeld, met het ar gument, dat zij verraders zijn.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1