WAALS FINALE UITVERKOOP WAAL BUREAUX a Overvloed in het Fruitpaleü AAN ZEE!!! Eenstemmig J. W. DIRKSE Dz»| Apotheek G. F. REYST Echt Lederen Acte-Tasch Gemeubileerd te Huur Hasselman Pander IEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Vrijdag 19 AugustJ HISTORISCHE FIGUREN. VISSCHERIJBERICHT HAARLEMMERSTRAAT 130-136 ZATERDAGMIDDAG VANAF 3 UUR VAN ALLE RESTANTEN ZOMERSTOFFEN TEGEN SPOTPRIJZEN HAARLEMMERSTRAAT 1304 Scheerkwast A. v. d. OUWEELEN en ZONEN, Ook uw Café Trianon viert feest ♦JOSÉ ROSENBERG THOLEN en VAN LIER DOOR INRUILING TE KOOP: Essex Sedan '29, 4 deurs, Garage FRANS STRAATSBURG Adverteert in het Leidsch Dagblad. Ibbbbbbbbbbbbbbbbb? Plaats gevraagd TONDEUZE f BOTER EN DEVIEZEN. Problemen bij de regeling der boterkwestie. De secretaris van den F. N. Z„ de heer Geluk, behandelt ln het offlcieele orgaan van deze organisatie de onderhandelingen welk» momenteel met Dultschland gaande aijn over een nieuwe regeling van den boterlnvoer. Hij merkt daarbij o.m. het yolgende op: Men wil nu blijkbaar op deze wijze trachten, een wat betere stemming en wie weet een nlet-invoering der de- vlezenclearlngwet te bewerken. Indien dit het geval is dan dient wel goed duidelijk te worden gezegd, dat bij ons, na de lange periode, die men onge bruikt heeft voorbij laten gaan, geen bo terkwestie meer bestaat in den geest, zooals deze er in het begin van het Jaar "was en onze grieven tegen de Duitsche 'invoerpolitiek zeker niet zijn weg te ne men, deor de boterkwestie te regelen, ge steld al, dat men deze op een voor ons bevredigende wijze zou willen oplossen. Immers de toestand is sedert het be gin van dit Jaar zoodanig gewijzigd, dat wij door de steeds sterk achteruit gaande koopkracht in Duitschland, moeite heb ben onze maandelijksche kwantums van de 5000 ton boter ln te voeren. Dit wordt straks iets beter, wanneer Denemarken Bljn 5000 ton heeft ingevoerd en zich dan een invoerrecht van 136 R.M. ziet opge legd, zoodat dit voor Denemarken gelijk staat met een invoerverbod. Dan kunnen wij onder dit regime hoe onbillijk het overigens ook is de Duitsche markt be hoorlijk bedienen en nu zal men ons dit voordeel, dat aanstaande is, gaan af nemen door het maken eener andere re geling, waarbij men ons met een grooter contingent, doch tegen een veel hooger invoerrecht, gelukkig zou willen maken. Vooral zou dit fnuikend voor onzen bo- teruitvoer zijn, Indien de valutatoeslag, welke op het invoerrecht der Deensche e. a. boter uit landen met een gedepre- eieerde valuta rust, door deze nieuwe regeling zou komen te vervallen, zoodat deze landen, met hun lagere valuta, dan weer een onnatuurlijken voorsprong op ons zouden krijgen. Uit een ander zal het duidelijk zijn. dat er thans andere punten in het Neder- landsch-Duitsche handelsverkeer zijn, die veel be'angrijker zijn dan een oplossing der boterkwestie. De meest op den voor grond tredende en meest algemeene daar van is de deviezen-afgifte, die ook voor alle producten dezelfde en dus van zeer algemeen belang is. Dultschland heeft steeds meer en meer den invoer gedrukt door het inkrimpen der deviezen-afgifte. Dit komt nog niet zoozeer tot uiting in de hoeveelheid goe deren die er heen gaat. als wel in de prij zen, die er voor gemaakt worden, daar de exporteurs ln verschillende branches met een hoeveelheid te exporteeren producten zitten bij de eieren, de groenten en de kaas schijnt dit vooral het geval te zijn en dan maar moeten zien deze voor het bedrag aan beschikbare deviezen geëx porteerd te krijgen, met het gevolg, dat het kwantum niet zoo erg daalt, maar wel het geld, dat er voor verkregen wordt, dus de prijs. VOOR KLEINE TUINEN. Herfst-seringen. Gedurende de bloeitijd van de herfst- sering of Phlox decussata kan onze bloe mentuin wel het meest kleurig en bloem rijk aanzien hebben. Het hoogtepunt van den bloei der verschillende variëteiten valt in Augustus; en vrijwel elke stengel draagt dan een forsche bloemtros. De kleurenrijkdom onder de variëteiten dezer Phloxsoort is bijzonder uitgebreid. Meest rooijkomende kleuren zijn: wit, rose, lila, violet, oranje en rood, met tal van tus- schentinten. In 't algemeen behoeven de planten niet te worden opgebonden, al leen enkele hooggroeiende variëteiten zal men soms van steunsel moeten voorzien. Ze verlangen geen bijzondere behande ling maar wenschen een beslist zonnige standplaats en een voedzame bodem. Om de drie jaar moet men de planten liefst verplanten en tevens scheuren. De beste tijd daarvoor is omstreeks einde Sept. of begin October. Ook kan men in het voorjaar omstreeks Maart, April plan ten. Voor beplanting van boordbedden zijn ze onmisbaar, maar ook als groeps gewijze aanplanting voor heesters en co niferen zijn ze mooi. Ook als losse voor- beplanting in het gazon maken ze een goed effect. Overigens planten we steeds in groepen van 3, 5, 7 of meer stuks. We geven ze een afstand van 50 c.M. zoodat de planten voldoende ruimte heb ben om zich krachtig te ontwikkelen. 'Tusschen de planten kunnen we zeer goed Darwintulpen, Narcissen of andere vroegbloeiende bolgewassen aanplanten. Zoodoende zal deze plek ip het voorjaar ook mooi zijn terwijl hier tevens het ver dorrende loof dezer bolgewassen aan het oog wordt onttrokken door de jonge scheuten van de Phlox. Bij het planten moet men rekening houden met mogelijke kleurencombinatie's. Vooral de variëtei ten met levendige kleuren zijn goed te combineeren met sommige Dahlia's. Bij het beplanten van de bloementuin wordt nog veel te weinig gedacht aan een goede kleurencombinatie. Wanneer de planten eenmaal ip bloei staan, ziet men de gemaakte fouten soms wel, maar dan is het voor dat jaar te laat. Maak daar om het geheele jaar notitie's van uw tuin en beplant aan de hand van de op deze wijze verkregen gegeven uw tuin voor een volgend jaar. Wanneer men zoo werkt wordt de verzorging van den bloementuin een genot. Frambozen en Japansche wijnbessen. De frambozenoogst behoort weer tot het verleden en de planten zien er nu alles behalve fraai uit. De jonge krachtige scheuten zijn nu tot volle lengte opge groeid en hiervan zullen we een volgend jaar vruchten plukken. De afgedragen stengels zien er sterk vervallen uit, deze sterven dan ook in het late najaar af. Om den tuin een netter aanzien te geven en vooral om de jonge scheuten meer ruimte te geven knippen we deze afgedra gen stengels nu reeds af. Deze oude sten gels worden verbrand, zoodoende vernie tigen we nog heel wat frambozenkevertjes welke er gewoonlijk op voorkomen. De jonge stengels worden nu aan het draad of de stokken losjes opgebonden, waarbij we een mogelijk teveel aan jonge scheuten gelijktijdig opruimen. Eigenlijk zijn niet alle frambozen afgedragen. Er zijn n.l. ook in den herfst dragende soorten, hoewel 8eze niet veel worden aangeplant. Goede herfstdragers zijn: Belle de Fontenay, met roode vruchten en Surprise d'Atomne. met gele vruchten. Deze soorten beginnen nu te rijpen, we oogsten hiervan tot einde September. In den winter of het vroege voorjaar knippen we de stengels van deze soorten bij den grond af. In tegenstelling met de andere soorten dragen deze op eenjarig hout. Een veel op frambozen ge lijkend gewas is de Jap. wijnbes of Rubus phoenicolasius. De vruchten hiervan zijn prachtig oranjerood van kleur en ver schijnen in trossen aan het einde van korte zijscheuten. Een met vrucht beladen Jap. wijnbes is een prachtige tuinversie- ring. De stengels bereiken een lengte van 3 tot 4 M. daarom is deze plant uitstekend te gebruiken voor muurbekleeding. Het mooist zijn ze echter wanneer men er een eenvoudig poortje of boog mee laat be groeien. De vruchten zijn nu rijp en sma ken heerlijk. Evenals bij de frambozen zijn de stengels tweejarig: de afgedragen stengels worden in den nazomer, nadat de vruchten er af zijn, weggeknipt en de jonge stengels aan het steunsel opgebon den. Wanneer de uiteinden der jonge scheuten de aarde raken groeien ze spoe dig vast. Op deze wijze kunnen we de jap. wijnbes gemakkelijk voortkweeken. Ten slotte is er nog een kruisingsproduct van framboos en braam, de Loganberry. De vruchten hiervan zijn enorm gToot en bij rijpheid zwart. Ze zijn heerlijk zoet en geurig en doen wel denken aan groote moerbeziën. Ook deze plant is voor muur bekleeding goed te gebruiken. OM EN UIT HET LEVEN VAN NAPOLEON V. Nog eens Ajaccio. In de figuur van Napoleon zijn trekken, die sterk den landaard verraden. Hij is een kind van Zuid-Europa, waar de zon brandt en de hartstochten gloeien. Zijn vader is in den tijd, dat de latere keizer ter wereld kwam, een opstandige tegen een betwist gezag. Zijn moeder deelt de politieke inzichten èn het moeilijke leven van den vader. Zoo wordt hij, de zoon, als het ware voorbestemd om een man van de daad, van beweging, te zijn. Spoedig zullen de moeilijke familieomstandigheden hem dwingen, hoewel niet de eerstgebo rene in het talrijke gezin, op te komen voor aller belangen, met, als groot voor beeld, de moeder ln haar ernst, haar toe wijding, haar uit één stuk gebeiteld karakter. Op den achtergrond is in de eerste kin derjaren het levendige, eenigszins rumoe rige Ajaccio. Ajaccio, dat zóó mooi, zoo be- tooverend is, dat het niemand verwondert, daar de plek te moeten zoeken waar de man geboren werd, die tot de haast mythische gestalten van Europa's geschie denis behoort. Ajaccio met zijn glans en zijn schaduw is een paradijs, de wieg een Napoleon waardig. Zij, die Ajaccio bezoeken, denken anders aan de Bonapartes, dan wie in den Dóme des Invalides te Parijs rondwandelen. Ajaccio, hoe moei en hoe bekorend ook, is klein. Het geboortehuis van den „klei nen" Napoleon, die een stuk werelddeel zou veroveren, is wel een patricisch huis maar een patricisch huis eener provincie stad. Dat kwam duidelijk uit, toen Napo leon na zijn veldtocht in Egypte er ont scheepte en er acht dagen lang feesten gaf. Toen moest van drie kamers een zaal gemaakt worden; directoire-meubels wer den aangesleept en aldus kreeg het huis een tintje van grootheid, die ver ging boven die der provinciestedekes van Zuid-Frank rijk en Corsica. Maar het was toch het zelfde huis waar, vlak bij het „paleis" der Pozzo di Borgo's, de rijkste familie van het eiland, Napoleon als knaap speelde met zijn kameraadje uit dat gezin een jongen die later een verbitterd vijand van hem werd. De werkkamers, waar Napoleon als jong officier zijn lange arbeidsuren doorbracht en die nog vertoond wordt aan den bezoe ker, zijn somber maar goed. Ge vindt er het portret van den vader, een zelfbewus- ten man van goeden huize. De buste van Napoleon, door Canova gemaakt, spreekt door de gelijkenis met zijn moeder, ma dame Laetitia, en met zijn broers: de kin springt sterk vooruit; de te lange neus heeft iets vrouwelijks. Wanneer ge een stap of wat verder gaat, naar het „stad huis", ziet ge alle Bonapartes bijeen, als keizer of koning, met ongelooflijke weelde getooid. Daarover is misschien door den hoogen adel van het land gelachen, maar ook de hoogste moest toch erkennen, dat de advocaten-familie der „Buonapartes" om zóó hoog te klimmen sterke beenen had. Het avontuurlijke in hun merkwaar dige levensbanen is iets typisch Corsi- caansch. Zóó, zelfs thans, alle avonturen beloond werden met keizerlijke en konink lijke kronen, zou Ajaccio binnen veertien dagen heel Europa van gekroonde souve- reinen kunnen voorzien en, zoo het wilde, Amerika er bij. Merkwaardig land, Corsica, en een merk waardig volk, de Corsicanen. Het volk is dol op zich ielf, zooals de fascisten in Italië thans dol zijn op de fascisten. Als er ver kiezingen zijn, is dat een zóó algemeen feest, een zóó uitlaaiende hartstocht, dat alles er voor wijkt. Denkt niet, dat gij een schipper vindt om u op de blauwe wateren der zee te wiegen. De schippers te Bonifacio zijn in vier dagen niet uitgevaren, vanwege de stem bus, Dat is veel te mooi, veel te belangrijk. Er worden eenige menschen doodgescho ten; op alle straten hebben schermutse lingen plaats van partijen, die in de poli tiek verschillen en dat met revolvers dui delijk maken. De Corsicanen zitten te paard met een parapluie tegen den regen en met een geweer tegen „de anderen". In het Zuiden van het eiland, in Sartène, is het spel der vendetta der famlllewraak nog steeds bestaande, gehandhaafd door een onbeschreven, onverbiddelijke, onuitroeibare wet. De politiek mengt zich in dat alles en voor de politiek heeft men alles over. De boeren van het gebergte, die de violette kleuren van Napoleon in de bloeiende kersenboomgaarden hangen, hebben een wandeling, een tocht te voet. van zestig kilometer er voor over om te gaan stemmen. Zij zijn vóór Napoleon, Napoleontisch. Maar zij moeten hun plicht op den verkiezingsdag trouw vervullen, want er zijn, o gruwel, ook republikein- sche Corsikanen. Deze schurken aldus de aan oprechtheid niets te wenschen overlatende betiteling door de Bonapar- tisten hadden er langen tijd, en mis schien nu nóg wel, twee bladen te hunner beschikking; de „Tribune" en de „Réveil". Het is duidelijk, dat er een heftige strijd gevoerd werd tusschen deze twee en de Drapeau. die Napoleon's naam en troon en glorie hoog houdt. De strijd was vol gratie, vol bravoure, vol vuur. Er was tel kens ,.un beau geste", „een mooi gebaar", dat aan romantische tooneelstukken en overoude tijden herinnerde. De Corsikanen schoten als dollemannen bij de verkiezin gen en de winkels, waar gelijktijdig, tabak, kruit, wijn. nationale liederen, gedrukte politieke geloofsbelijdenissen en reclame middelen ten dienste der politiek verkocht werden, maakten goede zaken. De paar duizend Bonapartisten, die ge trouw waren gebleven aan hun held, droe gen een legioen van fakkels en honderden witte banieren met den zwarten Corsl- kaanschen kop er op. Zij kwamen in een ongelooflijk opwekkend rhythme, met een snelheid, die hun het spreken haast be lette, van alle kanten opzetten. De tekst van hun politieken zang, hun volkslied, de „Ajaccienne", is vol hartstocht; de muziek is opwindend. De Corsikaan vindt de „Marseillaise" slap. Zijn „Ajaccienne" giet vuur in zijn aderen. Wanneer hij zingt, in koor zingt, met dreunend senore stem: Entre la France et l'Italip, Ces deux mères d'Ajacclo. Dont l'une chante et l'autre prle, Tu t'élèves comme un berceau en wanneer dan het refrein davert van „het wonderkind des roems": Napoléon! Napoléon! voelt hij zich een held, een held als „le petit caporal", „de kleine korporaal", als de groote heerscher met het steekje en den doordringenden blik. De zingende Corsikanen, een troep ge bronsde kerels in vaak schamele lompen- kleeding, zijn mooi als de oude vuurvreters van Napoleon, die slechts voor den roem leefden en zich doodvochten. Hun zingen, hetzij zij Napoleon verheerlijken, hetzij zij de Republiek hoog laten leven, is een lied van een zóó trillenden, zóó daverenden hartstocht, dat het einland gevuld wordt van een roes van politiek. De „Marseillaise" wedijvert in onstuimigheid met de „Ajac cienne" en daartusschen door klinkt het lied der visschers, die de andere taal van dit fantastieke land spreken en de „futura umanita", de toekomstige broederschap der menschheid zien aanbreken aan het eind van hun gang naar de geheimpis- volle urn: Su, lottiam! L'ideale Nostra alfine sara Tlnternationale Futura Umanita! Er is pas weer gekozen en gezongen in Ajaccio: de „Marseillaise" op 14 Juli, datum der Bastille-bestorming, geboorte dag der groote Omwenteling, en de Ajac cienne op 15 Augustus, Napoleon's dag, dag waarop Laetitia Ramolino, echtgenoote van Napoleon's wereld-beheerscher ter we- '1 Tusschen Frankrijk en Italië, deze beide moeders van Ajaccio, van wie de eene zingt en de andere bidt, drijft gij (Corsica) op de zee als een wieg.... 2) Op ter stembus! Ons ideale doel is de Internationale Verbroedering der Volkeren in de Toekomst. reld bracht. Corsica, voor zoovel tisch; is niet Napoleon een fel sica! heft dan uit duizenjl bronzen klank, het lied aan t«l l'Enfant prodigue de la Napolén! Napoléon >i Uit dat land, zóó vibreerenf J in zijn vereering van een pVl stamt Napoleon. Hij heeft et •1 bewegelijkheid van ingeademt ook de neiging tot breede ornt, zijne daden, de soms theatrale r die nu en dan zijn optreden ij 3 'oaar kenmerkt, aan Corsica's» dig, woelig en impressionnabei I leend, evenals hij met haar ijl voor den krijg en in geringschtj een menschenleven. Maar hij o&ij zich van de Corsicanen door dH ingespannen arbeid, wetenschapJ derbouw van zijn carrière en ets bepaald punt gerichte wil heiil Zoo wordt hij de man,, van wil tijdgenoote den indruk ontvangt I zijner daden, alsof ieder woord dacht, berekend, naar een doel F was. De oogenblikken van zijn oj den toorn, zijn haat, zijn wraak -I den Corsicaan. Men wordt niet 1 tusschen geweerschoten en venl niet opgevoed in krenkingen en niet gerijpt onder voortdurend v tegen het lot, zonder daarvan et-I te ondergaan en daaruit geesteT toren over te houden, die op eetl oogenblik hun werking doen gevJ completeering van den man, ovetl 19de en de 20ste eeuw spreken atl zeldzaam phenomeen, zijn naast! zaglijke aangeboren geestesgave! zaam geweest zoowel de grootf| dien zijn moeder op hem heelt a als de kring, de omgeving, het ellaj hij is geboren, „le terroir", de t, zijn deugden en gebreken, het Cot| leeft van strijd en van enthousiu kan liefhebben en haten met sterj slag. Napoleon, Frankrijk's keizer, F-| held, Frankrijk's afgod, is een van geboorte, uit Corsicaansche oi Corsica opgevoed. Bij het >- 'zien if groote figuur moet men dit niet ij Het doet veel begrijpen. A. J. BOTHENIUS BROll Het wonderkind der Glorii leon! Napoleon! IJMUIDEN, VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.30—1, Tod K G f. 2.20—0.70, Zetschol per kistl K.G. f. 16.50—14, Kleine Schol lf Schar f. 9.50—1, Middel Schelvisch lf Kleinmiddl Schelvisch f. 5.503.40J Schelvisch f. 3.40—1.40, Kabeljauw van 125 K.G. f.3125, Gullen perl 50 K.G. f. 6.50-1.20, Wijting i.lf Makreel f. 2.50-1.50, Aangekomen 3 Stoomtrawlers: IJM. 95 met f.1021, IJM. 111 ir| IJM. 138 met f.811. de Deensche kotter: E. 322 2 loggers: K.W. 178 met f.341, K.W. 96 Praairapport Hr. Ms. „VulcanJ 17 Augustus. Tusschen 55 gr. 55 gr. 1' Nbr. en 0 gr. 3' en 0 en SCH. 341, nihil: SCH. 68, 45 kant: 200, 7 kantjes: SCH. 412, 207 kan! 96, 10 last; SCH. 75, 20 kantj! 77, 48 kantjes; SCH. 332, 92 kanl 102, 160 kantjes. Vreemdelingenverkeer (M plein) levert U alle reisMjJ overal heen, wist gij dit1 llïfl miinmimninnnHnniiHiiiiiiniiiiiiiniiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiimiiimini] 4724 iiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiniiiiiB STEEKSTRAAT 35 4576 Apotheker: G. F. REYST. Provisor: Mejuffrouw A. PRINS Gelegenheid tot opleiding van Assistente- is DE PRIJS VAK EEK groote maat (40 c.M.) met handvat dubbel slot en twee sleutels. Koopt nu hot is goedkoop. Ziet etalages bij: GEBRs. SUSAN en iet op bet juiste adres Haarl.str. 39-41 4728 f. 1.48 waarvan het haar jilet uitvalt, a 30 cent bij: GEBRS. SUSAN, Haarlemmerstraat no. 3941. 4726 tegen 1 Sept. gedeelte van een gj-oot- HEERENHUIS in het cen trum van Leiden, met of zonder pension of met gebruik van keuken. Billijke condities. Br. aan bet Bureau van dit Blad onder No. 1770a» Spiritus Kampeertoestellen geven een geweldige warmte en gevaarloos L 2.25. ThormosUesschen prima f- 0.45. Primus-tosstoilsn vanaf L 4.50. GROOTE KEUZE. Hooigracht 104-106. Tol. 1069. 4711 GEACHTE STADGEN00TEN! en zijn beroemd Ensemble de populaire Holl. Cabaretiers VERWACHTEN U HEDENAVOND 1777a RESERVEERT UWE TAFELS in uitmuntenden staat, in- zoowel als uitwendig, voor spotprijs van f. 650.— Vtrder at to geren tegen aeer billijke prtjien Eenige Essex Sedans de Lnxe. Te zien en te beproeven 4697 Haarlemmerstraat 42 - Telefoon 238 geëtaleerd vanaf f. 47.50 T E Li. B 6 2 4708 LEIDEN Zaterdags na 1 uur gesloten. is het gunstig oordeel, zoowel der H.H. medici als der pa- tienten, over de nooit falende werking van Aambeienzalf van Broeder Benedictus. Prijs per pot f. 1.Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. 4699 3 pond rijpe Tomaten voor 5 pond extra Suikerperen 5 pond Handappels voor 5 pond rijpe Groenperen voor 5 pond Spercieboonen voor 5 pond zoete Bloemée's voor Extra Fyffes bananen per K.G. Groote aanvoer fan Meloenen, Drniven, Perziken, ENZ. - ENZ. Bezichtigt onze Etalages en overtuigt dat bet tmr niets kost. HAARLEMMERSTRAAT 70 - TELEF. ^'I BEZOEKT ONS CHOCOLATERIE bsneden aUs conew'"' I 3*4 Ome prijxen lijn ver HAARLEMMERSTRAAT 75 - TELEF. voor dame, 50 iaar, bij tijden eenigszins zenuwpatiënt. 4732 Brieven met opsaaf van pensionprijs J. GULDEMOND Veenenburgerlaan, Hillegom. voor dames, a GEBRS. sg, Haarlemmerstraa

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 12