LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 18 Augustm RECHTZAKEN. BUITENLAND. SCHEEPSVERBINDINGEN. VBAGENRUBRIEK. TELEGRAMMEN DE DUITSCHE EX-KEIZER. Er Hepen onlangs geruchten, dat in ver band met plannen van enkele Dultsche partijen om ln Dultschland de monarchie te herstellen, deze partijen contact had den gezocht met den gewezen keizer van Dultschland. De heer Floris Vos vond daarin aanleiding om eenige vragen te richten tot de regeering. Minister Ruys de Beerenbrouck ant woordt daarop thans, mede namens den minister van Buitenlandsche Zaken, dat andere dan uiterst vage, niet te contro leeren geruchten over herstel van den ge wezen Duitschen keizer ln zijn vroegere waardigheid, der Regeering niet ter oore zijn gekomen. In verband hiermede zijn voorshands ook geen stappen gedaan om te onderzoeken in hoeverre zij waarheid bevatten. De vraag of de ministers. Indien deze geruchten geheel of gedeeltelijk op waar heid zouden berusten, dan bereid zijn mee te deelen, welke maatregelen door hen zijn getroffen ten einde nakoming te verzekeren van de in 1920 door de Ne- derlandsche Regeering afgelegde belofte, volgens welke er door haar zou worden gewaakt tegen politieke activiteit van den gewezen Duitschen keizer, is in dezen vorm niet voor beantwoording vatbaar. Wel kan de Regeering de verzekeringen herhalen, welke zij in 1920 en voorgaande jaren gaf met betrekking tot haar voornemens er nauwlettend op toe te zien. dat van de aan den gewezen Duitschen keizer hier te lande verleende gastvrijheid geen gebruik worde gemaakt, dat strijdig zou zijn met het landsbelang. De heer Wijnkoop, die ln het optreden van den ex-keizer aanleiding vond zich met vragen te richten tot de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Justitie, krijgt van minister Ruys de Beerenbrouck ten antwoord, dat de iegeering aan de bewegingen van den gewezen Duitschen keizer de aandacht geeft, die zij ver dienen. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Amsterdam is op 53-jarigen leeftijd overleden de bekende zenuwarts Dr. Israel Zeehandelaar. De overledene werd te Assen geboren en genoot zijn medische ooleiding te Amster dam Van 1907 tot 1927 was hij arts te Bathmen en Zevenhoven en controleerend gemeente-arts te Amsterdam. Dr. Zeehandelaar was oprichter van de Vereeniging voor Psychological Research. DE ECONOMY COUPON-ONDERNEMING Door den president der arrondisse mentsrechtbank te Den Haag is uitspraak gedaan in de zaak van The Universal Coupon Company Ltd.. meer bekend onder den naam Economy Coupon-onderne ming. kantoorhoudende Lange Voorhout 84, te Den Haag, tegen een drietal Haag- sche middenstandsvereenigingen, t.w. de 's-Gravenhaagsche Winkellersvereenlging, de R.-K. Mlddenstandsvereeniging „De Hanze" en de Christelijke Middenstands- vereeniging 's-Gravenhage en Omstreken. Deze middenstandsvereenigingen had den een circulaire verspreid onder haar leden en andere neringdoenden, bene vens een courantenbericht gepubliceerd, in welk werd geageerd tegen bovenge noemde coupon-onderneming, al werd die onderneming daarbij niet met name ge noemd Zij stelden het door deze onder neming toegepaste economy-bonstelsel leen soort cadeaustelsel) in een ongun stig daglicht en gaven aan winkeliers den raad. niet met die maatschappij zaken te doen. De Economy Coupononderneming ge voelde deze actie als een onrechtmatige daad te haren opzichte, waardoor zij groote schade leed in haar bedrijf en lokte hierover een voorloopige uitspraak in kort geding van den president der rechtbank uit. Haar adviseur, mr A B. van Helle- mondt te Delft, vorderde in kort geding een tot de drie middenstandsvereenigin gen gericht voorloopig verbod om het ver spreiden resp. publiceeren van dergelijke circulaires en courantenberichten onver wijld te staken op verbeurte eener schade vergoeding van f. 10.000 voor elke hande ling in strijd hiermede verricht. Mr. D. J. I. v. d Oever voerde namens de drie mid denstandsvereenigingen tegen deze vorde ring verweer, waarbij o.a werd ontkend, dat de circulaire en het courantenbericht speciaal tegen gemelde maatschappij was gericht. De president gelastte de middenstands vereenigingen het verspreiden van circu laires en het publiceeren van couranten berichten als de onderwercelijke of van gelijke strekking onverwijld te staken, totdat door den gewonen rechter in deze zal zijn beslist, zulks op verbeurte eener schadevergoeding van f. 1000 voor elke cir culaire of publicatie in strijd hiermede verspreid of verricht. De proceskosten worden ten laste der middenstandsvereenigingen gebracht. De couponmaatschappij heeft tevens een vordering tot schadevergoeding bij de rechtbank aanhangig gemaakt. DIEFSTAL UIT EEN POSTAUTO TE DEN HAAG. Wegens diefstal uit een postauto van ruim f. 17000, gepleegd in September 1931 op den Van Lennepweg te 's Gravenhage, is J. H. H. A. K.. in hooger beroep door het Gerechtshof te 's Gravenhage veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf, waar mede het vonnis der Haagsche rechtbank bevestigd werd. Voor den Hoogen Raad heeft heden de advocaat-generaal mr. Wijnveldt tot ver werping van het beroep geconcludeerd. De Hooge Raad zal arrest wijzen op Zaterdag 27 Aug. as. des morgens te 11 uur MOORD OP EEN VELDWACHTER. De drie gebroeders R. zijn door de Tiel- sche rechtbank veroordeeld tot dertien jaar gevangenisstraf wegens moord, op Oude- jaaravond 1.1. gepleegd, te Kerkdrlel. op den rijksveldwachter L. Tap, die na een vechtpartij met deze personen ln een grep pel dood werd gevonden, waarbij bleek dat hij zes messteken had ontvangen. In hoo ger beroep veroordeelde het gerechtshof te Arnhem één der gebroeders, G. R tot dertien jaar en de belde anderen beiden geheeten J. R. tot tien jaar. Voor den Hooeen Raad heeft heden de procureur-generaal mr. Wijnveldt tot ver werping van het beroep geconcludeerd. De Hooge Raad zal uitspraak doen op Zaterdag 27 Augustus te elf uur. DE ALGEMEENE TOESTAND. De cisch van gelijkgerechtigdheid. De Duitsche rijkskanselier von Papen zit volgens eigen inzicht stevig in het zadel, gelet op zijn Jongste interview. Blijkbaar weet hij reeds, dat Hindenburg ook al neemt de Rijksdag een motie van wantrouwen aan, hem zal blijven steunen, alhoewel 0.1. niet is te zien, hoe dat na verkiezingen voor een nieuwen Rijksdag mogelijk zal blijven. In ieder geval echter, von Papen voelt zich krachtig en daarvan is ook een be wijs, dat hij nog eens krachtig den Duit schen eisch van gelijkgerechtigdheid heeft doen hooren. Of is dit ter afleiding van de aandacht der binnenlandsche situatie? Het zou zoo' mal niet zijn Men kan er toch zeker van zijn, dat deze hernieuwde eisch opnieuw heel wat stof zal doen op waaien. Te meer waar moeilijk is vol te houden, dat deze eisch ongerechtvaar digd is! o DUITSCHLAND. Centrum en Nazi's De Pruisische zaak voor 't Hooggerechtshof. In Pruisen schijnen gisteren de eerste onofficleele gedachtenwisseling tusschen nationaal-socialisten en Centrum te heb ben plaats gehad. Een resultaat werd niet bereikt en vermoedelijk ook niet verwacht. Beweerd wordt, dat het Centrum ook de Duitsch-nationalen aan de besprekingen, welke voortgezet worden, zou wenschen te zien deelnemen, maar de nationaal-socia listen zouden daar niets voor voelen. Volgens de Vossische Zeltung vinden de nieuwe besprekingen plaats op verzoek der nationaal-socialisten, die nog op het einde van de vorige week een uitnoodi- ging van het Centrum tot het houden van een gedachtenwisseling van de hand had den gewezen. De vroegere Pruisische ministers heb ben bij het Hooggerechtshof hun repliek ingediend op de verklaring der Rijksregee- ring betreffende het ingrijpen in Pruisen. Het stuk is door Hertsiefer onderteekend. Het schildert eerst uitvoerig tf<* gebeur tenissen op 20 Juli en volgende dagen. Uit de meegedeelde feiten zou, volgens de opvatting der Pruisische ministers, blij ken, dat de Rijkscommissarissen alle be voegdheden van de staatsministers over genomen hebben, n.l. ook de grondwettig alleen aan de ministers voorbehouden functies. Daarna worden in bijzonderheden de verwijten aangaande schending van plich ten bestreden, die de Rijksregeering tegen Pruisen gericht heeft. Bovendien wordt vastgesteld, dat alle verwijten aan de mi nisters eerst zijn medegedeeld, na de uit vaardiging der verordening van den Rijks president. Volgen de juridische uiteenzettingen. Daar de rijksregeering haar optreden evenzeer met art. 48. par. 1 (executie we gens schending der landsverplichtlngen tegenover het Rijk) als met art. 48, par. 2 (herstel der openbare orde en rust! ver dedigd heeft, wordt vastgesteld, dat in Pruisen de openbare rust, veiligheid en orde niet in gevaar zijn geweest, dat daar om voorschriften op grond van art. 48. par. 2, nooit de benoeming van een Rijks commissaris met zoo vérgaande bevoegd heden kan rechtvaardigen. Doch ook art. 48. par. 1 is niet toepas selijk. Dat het land Pruisen zijn plicht ge schonden zou hebben, is niet bewezen. De rijksregeering heeft in haar antwoord op de klacht vooreerst de houding van eenige ambtenaren gelaakt. Deze kritiek ging echter, naar uitvoerig wordt uiteengezet, van verkeerde praemlssen uit. De Rijks regeering heeft verder beweerd, dat het Pruisische ministerie van Binnenlandsche Zaken niet krachtig genoeg tegen de com munisten opgetreden is. Ook tegen dat verwijt komt de repliek op aan de hand van uitvoerige gegevens. Bovendien bestaan er reeds formeele bezwaren tegen het optreden van het Rijk. tVant de voorwaarde voor elke executie opgrond van art. 48, par. 1. is, zooals dit ook in 1923 tegenover het land Saksen het geval is geweest, een voorafgaande mede- deeling aan de Landsregeering, in welke voorvallen een schending gevonden wordt. Eerst wanneer de Landsregeering dit des ondanks niet verhelpt, is Rijksexecutie toegestaan. De Rijksregeering heeft echter vóór de afzetting van den minister-presi dent Braun en den staatsminister Seve ring, geen mededeeling aan de Pruisische regeering over plichtsverzuim van het land Pruisen doen toekomen, of haar ver zocht om er een einde aan te maken. Aan de verklaring is een uitvoerige do cumentatie toegevoegd. Daaronder komen o.a. uittreksels voor uit de uitspraken der hoogste rechterlijke instanties over de N.S.D-A.P., verder materiaal over de hou ding der Pruisische Staatsregeering tegen de communisten en over de wijziging van het reglement van orde in den Pruisi- schen Landdag. Zooals men weet hadden ook de soc.- democratische Landdagfractie en die van het Centrum een klacht tegen het Rijk ingediend bij het Slaatsgerechtshof. De Rijksregeering had in haar antwoord be weerd, dat deze fracties niet gerechtigd waren zich bij de klacht der vroegere staatsministers aan te sluiten. Ook deze fracties hebben thans gerepliceerd. OOSTENRIJK. Het protocol van Lausanne aanvaard. De Nationale Raad heeft gisteren be handeld de goedkeuring van het rapport van Lausanne. Na een inleiding van den rapporteur voerde als eerste oppositie spreker de sociaal-democratische afge vaardigde Dr. Bauer het woord. Deze vatte zijn critiek tegen het proto col als volgt samen: Er wordt afbreuk gedaan aan de vrijheid van handelen in zake de buitenlandsche politiek voor den duur van twintig Jaar. De buitenlandsche controle en bepalingen, welke economisch gezien zeer gevaarlijk schijnen te zijn, zijn te verwerpen, evenals die, welke uit so ciaal-politiek oogpunt gevaarlijk zijn. De volgende spreker was het lid van den Raad Prodinger van Nationaal Econo- mischblok, die zelde. dat ook in het kamp der regeeringspartijen tegenstanders zijn van het verdrag van Lausanne. Aan het slot van zijn rede diende hij het voorstel in om tot de orde van den dag over te gaan (m. a. w. een verdagingsvoorstel.) Buresch legde een korte verklaring af namens de Christelijk-Soclalen, waarin hij zeide, dat zij voor zullen stemmen. Hierna kwam het voorstel tot verda ging in stemming, welke stemming hoof delijk plaats vond In totaal werden 161 stemmen uitgebracht. 80 werden voor het voorstel, 81 stemmen tegen het voorstel uitgebracht. Het voorstel tot verdaging was hiermede verworpen. Voor het voor stel hadden gestemd de Sociaal-Demo craten, verder de 8 Groot-Duitschers, twee afgevaardigden van het Nationale Econo mische blok (Dr. Schober en Vlnzl waren in verband met hun ziekte met verlof), voorts de Stiermarksche afgevaardigde van het Heimatblok Hainzl en de Kaernter afgevaardigde van de zelfde fractie, Eb- ner. Tegen stemden alle Christelijk-So- cialen en de Landbond, de rest der afge vaardigden van het Heimatblok en de Tyroolsche afgevaardigde Werner, of- scho hij dezer dagen uit de fractie is ge treden. Hierna werd het protocol van Lausanne met dezelfde stemmenverhouding. nJ. met 81 tegen 80, aangenomen. De regeering moet thans nog een wets ontwerp bij den Raad indienen tot mach tiging van het aangaan van een leening. HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. WEER VERSCHERPING. Het Japansche ministerie van Buitenl. Zaken deelt mede, dat het ontwerp-ver- drag tusschen de Japansche en Mantsjoe- rijsche regeering over de Japansche kolo nisatie in Mantsjoerije de volgende hoofd punten inhoudt: le De Mantsjoerijsche regeering beves tigt alle Japansche rechten en belangen, die door vroegere regeeringen in Mants joerije zijn toegekend. 2e. De Mantsjoerijsche regeering neemt alle internationale rechten en verplich tingen. die de Chineesche regeering ten aanzien van Mantsjoerije op zich heeft ge nomen, over. 3e. De Chineesche spoorwegen in Mants joerije gaan over in het beheer van den Zuid-Mantsjoerijschen spoorweg. 4e. Japan zullen voordeelen ten aanzien van de belegging van kapitaal in Mants joerije worden toegekend. 5e. Japan zal volkomen vrijheid voor het uitoefenen van beroepen en het voe ren van bedrijven in Mantsjoerije krijgen. 6e. Het politieregiem en de bescherming van den staat zal aan Japan worden toe vertrouwd. 8e. De Mantsjoerijsche regeering ver plicht zich de posities der Japansche me dewerkers in de Mantsjoerijsche regee ring te garandeeren. Onnoodig te zeggen, dat China deze re geling niet zal goedkeuren waar zij toch wettelijk souverein is in Mantsjoerije. Verder gevaar dreigt ook weer door de herleving van den boycot tegen Japansche goederen, waardoor de toestand te Sjang hai weer bedenkelijk verscherpt is. De Ja pansche consul-generaal heeft reeds pro test aangeteekend tegen de boycotbewe ging. terwijl hij het onmiddellijk verbod van de Chineesche vereeniging, die de boycot organiseert, heeft geëischt. De toe stand lijkt veel op die. welke heerschte voor het uitbreken van de Japansche Chineesche vijandelijkheden. De Chinee sche burgemeester heeft ook thans weer geweigerd aan de Japansche eischen te gemoet te komen. Japansche handelsver- tenigingen hebben onafhankelijk van de stappen van den consul-generaal naar JaDan getelegrafeerd met het verzoek aan de Japansche regeering, om dadelijk ener giek in te grijpen. ENGELAND. Ontevredenheid in Indiê. Het nieuwe ontwerp der Britsche regee ring inzake de verdeeling der zetels in de Indische provinciale wetgevende vergade ringen is in Indische kringen met zeer gemengde gevoelens ontvangen. Terwijl de Mohammedanen en Europeanen in het al gemeen bevredigd zijn, wordt het ontwerp door de Hindoes en Sikhs ten scherpste veroordeeld De voorzitter van de Sikhs- conferentie Sant Singh noemde het ont werp onrechtvaardig en „duivelsch." De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via de daar naast vermelde kuststations Medegedeeld door de N. T. M. Radio Holland N.V. Amstelkerk, Rugby Rad.; Alpherat, Rugby Rad.; Baloeran, Scheven. Rad.; Cottica, Rugby Rad.; Crynssen, Scheven. Rad.; Dempo, Scheven. Rad.; Flandria, Scheven. Rad.; Houtman, Scheven. Rad.; Indrapoera, Scheven. Rad.; J. v. Olden- barnevelt. Scheven. Rad.; Kota Agoeng, Medan Rad.: Kota Pinang, Scheven. Rad.; Kota Tjandl. Scheven. Rad.; Kota Gede. Monsanto Rad.; M. v. St. Aldegonde. Scheven. Rad.; Nieuwekerk, Cadiz Rad.; Poelau Laut, Kosseir Rad.; Rotterdam, Scheven. Rad.; Sibajak. Scheven. Rad.; Statendam. Scheven. Rad.: Stuyvesant, Scheven. Rad.; Tasman. Scheven. Rad.; Veendam. Scheven. Rad.: Venezuela, Scheven. Rad. Ter voorkoming van vertraging der tele grammen is het noodig de namen der kuststations te vermelden .als in boven staande lijst wordt gegeven. D. B te L. Leiden, Waéfenaar, Den Haag. Rijswijk, Hoornbrug. Delft, Over- schie Rotterdam, Wevershoek. Rijsoord Zwiir.drecht Dordrecht. Willemsdorp Moer dUk. Zevenbergschenhoek de 3 Hoefijzers. Terheyden. Breda. Princenhage. Rijsber- gen. Zundert Wernhout. Belgische grens, Brasschaat, Merxem, Antwerpen. Totaal 138.5 K.M. INTERVIEWS MET VON PAPEN EN VON SCHLEICHER. DUITSCHLAND'S RECHT OP GELIJKGERECHTIGDHEID. De Berlijnsche vertegenwoordiger van Reuter heeft een onderhoud gehad met rijkskanselier von Papen. Op de vraag of de kanselier meende, dat zijn regeering met Kerstmis nog aan het bewind zou blijven, antwoordde von Papen: „Wij zullen nog langen tijd aanblijven." Voorts zelde von Papen dat er geen sprake van is. dat zijn regeering den Rijksdag wil ontwijken. De rijkskanselier scheen overtuigd te zijn dat een beroep op het gezonde verstand der partijen niet zonder resultaat zou kunnen blijven, daar het ook den partijen duidelijk moet zijn dat er geen regeering is die in de plaats van de tegenwoordige zou kunnen treden. Mocht echter een motie van wan trouwen aangenomen worden, dan zou de regeering naar gelang van de geschapen situatie handelen, waarbij zij ln leder op zicht van plan is de Grondwet te eerbie digen. i Dus Rijksdagontbinding?) De journalist wees er vervolgens op. dat Hitier beslist tegengesproken heeft dat hij in zijn onderhoud met den rijkskanselier de volle staatsmacht geëischt heeft en hij verzocht von Papen zich hierover uit te spreken. De rijkskanselier verklaarde, dat in dit opzicht geen twijfel kan bestaan. De leider der N.S.D.A.P. had toegegeven dat hij in de afgeloopen twee maanden met zijn ongeduldige aanhangers een ernstigen toe stand geschapen had. Hitier verklaarde ook dat hU geen deel van de regeeringsmacht kan aanvaarden, doch haar in haar geheel moest opeischen. Hij zou slechts voor een regeering kunnen strijden, die geheel met zijn beweging geïdentificeerd kan worden. Op de vraag of Dultschland uit den Vol kenbond zou treden als zijn aanspraken op gelijkgerechtigheid in ontwapening, niet in aanmerking werden genomen, beperkte de rijkskanselier zich met er op te wijzen, dat de vraag van gelijkgerechtigdheid ten aan zien van de ontwapening van Duitschland. een belangrijke levensvraag is, daar Duitschland zich aan een dergelijke discri mineering niet langer kan onderwerpen en niet langer kan toelaten, dat het als mo gendheid van den tweeden rang behandeld wordt. Indien aan Duitschland de gelijk heid op het gebied van de veiligheid langer geweigerd mocht worden, zou de Rijksre geering de noodlge maatregelen in den zin treffen, zooals reeds door generaal Von Schleicher is aangegeven. „Duitschland heeft noch den wensch noch het plan te wapenen", vervolgde von Papen, „maar het wil, dat andere landen hun belofte om te ontwapenen ook houden." Hij voegde daaraan toe. dat hij bij zijn besprekingen te Lausanne met MacDonald, bij dezen volle sympathie had gevonden voor de Duitsche opvatting inzake Duitsch- land's benadeeling in de ontwapenings kwestie. Voorts merkte von Papen op dat Duitsch land zijn streven om iets van de vroegere Duitsche koloniën terug te krijgen nog niet opgegeven heeft en hij onderstreepte daar bij dat dit ook weer een geval van niet ge rechtvaardigde discriminatie ten nadeele van Duitschland is, waarvoor vroeg of laat een uitweg moet worden gevonden. Maar voorloopig zijn over deze zaak geen diplo matieke onderhandelingen ingeleid. Als tegengesproken wordt, dat generaal von Schleicher dergelijke onderhandelingen heeft geopend, dan is dat zeer juist, want von Schleicher is Rijksweerminister en geen minister van Buitenlandsche Zaken. Nadat de Reuter-correspondent dan nog maals in het licht stelt dat von Papen vol komen vertrouwen in de toekomst van zijn kabinet heeft, zegt hij: „De rijkskanselier- sprak de hoop uit dat men niet zou behoe ven te vreezen. dat de N.S.D.A.P. om haar doel te bereiken zich tot illegale stappen zou laten verleiden." Hij had van Hitier een verzekering in dezen zin ontvangen en hij had geen aan leiding Hitier niet te gelooven. In ieder ge val zou de regeering niet aarzelen eiken opstand tegen haar autoriteit ter plaatse met geweld van wapenen te onderdrukken. Zooals de iaken nu staan, aldus von Pa pen. staat het Duitsche volk meer aange sloten dan ooit achter zijn oppersten leider generaal-veldmaarschalk von Hindenburg, en het stelt vertrouwen in zijn wijze lei ding. Op de vraag of binnenkort niet een op volger voor von Neurath als ambassadeur- te Londen zou worden aangewezen, ant woordde von Papen, dat hierover nog geen beslissing was genomen. In een onderhoud met een vertegenwoor diger van het Deensche blad „Politiken" heeft generaal von Schleicher, de minister van rijksweerbaarheid, in antwoord op door den journalist gestelde vragen, belangwek kende dingen over zichzelf gezegd. Von Schleicher noemde het een ongeluk voor onzen tijd. dat zooveel menschen on verschillig zijn en aan zwakke zenuwen lijden. „Hebt u wel opgemerkt zoo vroeg hij hoeveel menschen altijd over hun ze nuwen praten. Steeds de zenuwen, die men moet ontzien! Deze nervositeit is niets dan vrees. Als iemand 's nachts niet kan sla pen is dit omdat hij bang is, misschien voor verantwoordelijkheid. Deze vrees ken ik niet, evenmin als slapeloosheid. Wan neer en waar ik wil, kan ik slapen „Ik wil u een bekentenis doen: ik ben heel religieus. Niet in den gebruikelijken zin ik ga nooit naar de kerk, maar ik ben religieus als ik van aangezicht tot aangezicht tegenover het noodlot sta, als ik beslissende besluiten moet nemen. Als men beseft, dat de dood elk oogenblik kan ko men. waarvoor zou men dan bang zijn? Voor verlies van naam, van positie of verlengen? Ik sta elk oogenblik klaar voor vermogen? Kan ik mijn leven soms een el de laatste reis aap te treden en juist dit besef van de nabijheid des doods stelt mij in staat menschen en toestanden zonder valsche eerzucht te beoordeelen. Onder alle levensomstandigheden moet men het voor en tegen afwegen, maar als men een be voeren te allen prijze. zonder voor hinder- sluit heeft genomen, moet men het ook ult- palen terug te deinzen." Von Schleicher sprak verder over den Rijkskanselier von Papen en merkte op dat deze heel beleefd en zonder de geringste stemverheffing .neen" weet te zegecn En hii zeide verder ter kenschetsing: .Om een leider der menschen te zijn moet men geen goedkoope skepsis. maar een zeker cy nisme hebben. Dat is het wat uitstekende DE TOCHT VAN PROF. p][ ZURICH. 18 Aug. (V.D.) Tegs- zweefde de ballon boven het Poschiaro aan den spoorlijn a Tirana in de richting van de z- Italiaansche grens. De ballon' zichtbaar en had ongeveer de i de maanschijf. Te ruim 12 uur sêinde ptc. draadloos, dat hij met zijn b' Engadin had gekruist en zich hoogte van 16.500 M. bevond. was alles wel,, alleen de temper, zeer koud. Hij was voornemens a dalen teneinde de Adriatisch vermijden. ZUERICH, 18 Aug. (V. Dj H» gen te 9.08 uur werd de ballon Piccard waargenomen boven ds-' tusschen St. Anton en Arlberg i ZURICH. 18 Aug. (V. D.). Van 5- vloog de ballon van prof. Piccard hoogte van 13 a 15.000 Meter Oostelijke richting naar Merah Tirol. Hedenmorgen te 9.33 uur hee Piccard een draadlooze mededeel: gezonden, waarin hij seipt, dat r{ leider en hij in den besten wekti keeren en dat alle lnstrumentea zijn. De hoogte waarop hij zich. geeft hij aan op 14 a 15.000 Meter hij bijna even hoog is als verleds toen hij 16.000 Meter hoog kwam. Uit de verschillende berichte dat de ballon van het kanton Zuij het Zuidelijke deel van Thurgat St. Gallen over het Rijndal ie j waarschijnlijk over het vorstendè tenstein een bocht heeft gemaakt i over Graubunderland in de ricis Tirol is afgedreven. De snelheid i ballon schijnt ongeveer 40 K.M. pe bedragen. Aan het „Hbld." wordt nog ge Het gewicht van den ballon 800 k.g., van de gondel met instr en ballast 640 k.g., van de pit k.g. en van het proviand, incl. t k.g. Door den zwaren morgendam gewicht van den ballon met 1001 genomen; er moet daarom 100 tob; gas worden gegeven. De bedoei den ballon, waarvan de inhosl kub.m. bedraagt, voor een zesdel vullen. Ing. Kipfer heeft den bak staande uit 80 kleine zakken vat loodzand, in den gondel gebracht volgt het proviand, door ing. Cos? begeleider van Piccard op zijn I stratosfeer-tocht. nauwkeurig a leerd, vijf flesschen vloeibare lj zuurstof, in gecomprimeerden enl ren toestand, vruchten, warme t chocolade in thermosflesschen. blokjes, broodjes, hardgekookte toblerone, vijf liter drinkwater, suiker en een Metabrander. De was door het hotel, waar Piccard de, ter beschikking gesteld Om vijf minuten over vijven lste luitenant Walo Gerber. presii ac Oost-Zwitsersche vereeniging] luchtvaart, bevel de touwen strati ken. Prof. Piccard klautert in de en bevestigt het valscherm buiterl touwen. Om kwart over vier M radio-uitzending naar New York! cies half vijf spreekt prof. Peeü eenige woorden van afscheid dooi crofoon. Reusachtige schijnwerpers fhtse film-operateurs zijn aan het wal heerscht ademlooze spanning. Met, houden de mannen bij de afzett menigte terug. D.w.z. de bevoorr want de groote massa moest van! veiligheid toch al op een grooteni van de opstijgingsplaats blijven, morgennevels liggen als angstaanj rookpluimen op het land. door du wei-pers spookachtig verlicht. zo» bedrijvig gedoe om den ballon na« meer te zien is en wij beginnen te ven dat er een ongeluk is gebeurd de gemoederen worden spoedig steld. Prof. Piccard. onverstoorbaï spreekt zijn afscheidswoord to: Hij zegt, dat hij blij is Zurich sj plaats gekozen te hebben, daar den wind beschutte dal beter gd voor de opstijging dan de vlakten] burg, zoodat de geheele start-ma] zonder eenige stoornis zou kun» loopen. Hij speekt zijn dank uit voor b chers en de aanwezige Augsburger- den, die met een honderdvoudig auf!" worden beantwoord. Om 4 uur 50 klimt eerst Cosyt nauwe stratosfeer-huisje, dan card. Het radio-apparaat word' aan den gondel bevestigd. De lauw weggenomen. Piccard leunt uit w openstaande luik en roept zijn «j kinderen een laatste tot weer®» Duidelijk weerklinken daarna a- mando's van luit. Gerber- .Ue vieren," „langzaam hooger laten s] De ballon, zwaar van den dauw.® weinig stijgkracht, er moet ball® worpen worden. Nog eenmaal w mando: „Langzaam hooger," ten gaan". Langzaam en plechtig reusachtige ballon, toegejuicht o menigte. Een aangrijpend en onvw oogenblik. De schijnwerpers doov«- verwonderd staren wij in den tos»j Langzaam, zeer langzaam stljert y, eerst in zuidelijke daarna P'o!j^ noordelijke richting; het '-'-'jy Mitelholzer danst er steeds vr» heen. En bij den aanvang naar de stratosfeer roept prof I* uit de verdwijnende gondel glückliches Wiedersehen" duizenden harten weerklank w" persoonlijkheden kenmerkt. Den* sar. aan Friedrich II (een gro0- het oordeel van von Schleicher die „den duivel in het liif hao poleon aan Goethe, aan Shake.-,-;' De laatste vraag van den luidde; „Men zegt dat u de ziel Is binet-von Papen." Von Schleicher: „De zin" schien de wil."

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2