MAANDAG 15 AUGUSTUS 1932 No. 22209 1 IEELE KENNISGEVING [STADSNIEUWS. nieuwe decors in de stadszaal. BINNENLAND. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. •arcane EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen jeentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle Jjdvertentlen 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën fed bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts faaxtoum aantal woorden van 30. [volgens postrecht. Voor eventueele opzending van 110 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT^ Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 -f portokosten. ■er bestaat uit DRIE Bladea ïRSTE BLAD. vergadering van femeenteraad van leiden op fetdag 15 augustus 1932. namiddags te 2 uur, louw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). behandelen:. I om: trekken het besluit van den f 1932, houdende benoeming van C. B. Hüner tot hoofd van de de Paul Krugerstraat A.; [heer F. W. Zeelenberg. wegens jvan zijn betrekking, alsnog met i 27 Juni 1932 eervol ontslag te [als hoofd van de school aan het weld B. ooneelvereeniging ISCHE dilettantenclub". [slaagde Zomeruitvoering. Wdia" heeft de Leidsche Dilet- i Zaterdagavond haar gebruike- |eruitvoering gegeven. openingswoord gewaagde de Ina allen welkom te hebben ge- ftn enkele nieuwe punten in het en wijzigingen in de organi- Iden avond. Niet zooals voorheen pte was, werd het hoofddeel van oma door de Leidsche Diletan- fcgevoerd, zij bepaalde zich dit- pts tot een onderdeel. Door de van het dubbel-mannen- Sempre Avanti" en het acroba- Bible „The Young Fellows" werd Pijk een zeer gevarieerd pro amen te stellen. Zooveel moge- jroutineerde krachten een kans ierde de L.D.C. de klucht „Hij is op. Gezegd dient te worden, lelers allen hun uiterste best de- bnk zij de regie van den heer De fck gaven uit het goede hout te leden. Voor de vereeniging een I teeken; waar eens de tijd moet lat anderen hun plaatsen zullen iruimen. leiding van den heer van den acht „Sempre Avanti" een aan- Bers van vooraanstaande compo- |n gehoore en oogstte een leven- ljval. „The Joung Fellows" ver- I vaak schitterende staaltjes van pek en demonstreerden een vlug- Igheid en kracht welke ieder's be te opwekten. Populair Jazz" tenslotte verzorgde ■-act muziek en luisterde het ge ne bal, dat onder leiding van den van Wijk den avond besloot, op. pas voor allen een succesvolle en gde uitvoering. toonstelling der l. g. v. Een mooie collectie. kldsche Geitenfokkersvereeniging pterdag 13 Aug. haar jaarlijksche Velling, op het D. C. L.-terrein aan F Kanaal. ^tonstelling werd in verband met lat de voorzitter der L. G. V.. de l'ijp uitstedig was, geopend door H. Roest, landbouwleeraar te ptte alle aanwezigen hartelijk wel- Jeoiaal de vertegenwoordigers van «bche Vereeniging voor Dierenbe- T^' benevens de afgevaardigden ^ervereenigingen in andere plaat- Si" h u 'e<^en der tooneelvereeniging Lr 5, end van de jaarvergaderingen ontvingen een welkomstgroet, ^tte het nut der geitenfokkerij uit- lais voorbeeld op wijzende, dat bij ^jcontrole was vastgesteld bij een bielkopbrengst van 1514 L. in 300 dagen. Een bewijs voor hetgeen te berei- 'imet taüoneele fokkerij! T v. d. Moolen, secretaris der voarde vervolgens het woord en zegde allen hartelijk dank, die hadden medegewerkt tot het welslagen van dezen „S. dp°r de beschikbaarstelling van medailles en geldprijzen. De tentoonstelling gaf een mooi beeld van de Leidsche geitenstapel, zoowel in wit en bont waren prima dieren aangevoerd. De jury, de heer H. Roest en de heer C. Verhoeven, de laatste Rijkszuivelconsu- lent had geen gemakkelijke taak. De uit slag der keuring was als volgt: Wit ongehoornd, overjarig: 1ste pr. zilv. lauwertak, eigen. A Blok. 84 p.; ?de pr. medaille, beschikb. gesteld door den heer Beyer, eigenaar J Slootweg, 82 p3de pr.. medaille beschikb. gesteld door de N.V. „Leidsch Dagblad", eig. A Blok 81 p. Wit ongehoornd. 1-jarig, le pr. medaille besch. gest. door den heer Beyer, eig. v d. Steen, 72 p 2de pr. med. Provincialen Bond, eig. v. Hal 69 p. Wit gehoornd. 1ste pr med. L. G. V., eig J. Slootweg, 79 p.: 2de pr. med. besch. ge steld door den heer Barthen, eigenaar J. Jonk Jr., 77 p.: 3de pr., med. N.V. Leidsche Courant, eig. J. Jonk Jr., 73 p. Bonte geiten, 1ste pr.. med. besch. gest. door den heer Aukes, eigenaar J. Bekooy, 79 p.; 2de pr.. med. besch. gesteld door den heer J. Slootweg, eigen, J. Bekooi, 77 p.„ 3de pr., med. besch. gesteld door den heer Beyer, eig. J. Tegelaar, 77 p. Lammeren, 1ste pr. f. 1 50 A. Blok: 2de pr. f. 1.25, H. Holswilder; 3de pr. f. 0.75, A. Geugjes. Nog valt te vermelden, dat na afloop der keuring D. C. L. een demonstratie gaf met politiehonden, die algemeen bewon dering afdwong. Ten slotte een woord van warme hulde aan den heer J. M. v. d. Moolen, den wak keren secretaris der L. G. V. Door diens energieke leiding, nu reeds gedurende 15 jaren, is bereikt, wat Zaterdag was te aanschouwen. Weinig bezoekers zullen be grepen hebben hoeveel moeilijken arbeid dien heeft verricht, b.v. ook voor de ver loting, waarvan de heer v. d. Moolen Za terdag de trekking verrichtte. Het ga de L.G.V. met haar kranigen secretaris steeds „Excelsior"! paard op hol. Hedenmorgen juist toen wij tegen kwart voor elf ons bureau verlieten, werden wij opgeschrikt door het kletteren van paar- dehoeven. Het bleek, dat bij het verkeers kruispunt Rapenburg-Noordeinde 't paard van den heer Rbespannen voor 'n wagen en gemend door P. schichtig was geworden en op hol geslagen. In den wagen bevon den zich nog twee kleine kinderen van den heer P. In vliegende vaart vloog het gespan door het Noordeinde tot aan de Kweekschool, waar het paard zich losrukte en alleen zijn razenden tocht voortzette. Eerst bij het Diaconessenhuis kon het tot staan gebracht worden. Het mocht een wonder heeten, dat een en ander zonder ongelukken in het drukke Noordemde af liep. Een en ander trok groote belangstel ling. o Geslaagd te Utrecht voor het examen Fransch L. O. de heer C. A. E. Tonus, alhier. Geslaagd te Den Haag voor het examen hoofdacte de heeren N. A. Ver berg en M. Zaalberg, alhier. Geslaagd te Den Haag voor het exa men Hoogduitsche taal L.O. de heer B. F. Rasker, alhier. Het is onzen stadgenoot, den heer J. Phihppo gisteren mogen gelukken ter hoogte van het Zuiderstrand te Katwijk een dame. die in levensgevaar verkeerde, te redden en bij te brengen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in een café aan de Morschstraat tijdens een vechtpartij de 26-jarige A. A. v. Z. met een bierflesch op het hoofd geslagen. Hij werd zoodanig verwond, dat men hem naar het Acad. Ziekenhuis moest vervoeren. In de Stedelijke Werkinrichting wa ren opgenomen: Maandag 8 Aug... 31 volwassen personen Dinsdag 9 Aug. 38 Woensdag 10 Aug. 40 Donderdag 11 Aug. 39 Vrijdag 12 Aug. 38 Zaterdag 13 Aug. 40 DE ECONOMISCHE POLITIEK VAN DUITSCHLAND. Toepassing der Clearingwet? In verband met de berichten in de pers betreffende de besprekingen, welke te Ber lijn over onzen handel in Duitschland zijn gevoerd, heeft het Eerste Kamerlid, de heer Blomjous aan de ministers van Eco nomische Zaken en van Buitenlandsche Zaken vragen gesteld. De heer Blomjous wijst er op, dat de politiek der Duitsche regeering gericht is op een totaal-contingenteering van den invoer van boter in Duitschland. en is van oordeel dat het niet wel mogelijk kan worden geacht, dat de bij den invoer be langhebbende landen het eens zouden kunnen worden over een verdeeling van dat contingent. De heer Blomjous vraagt af de ministers evenals hij in Duitschlands streven om de onderhandelingen in boven genoemde richting te sturen, niet de be doeling zien om de inwerkingtreding der Clearingwet in Nederland tegenover Duitschland op de lange baan te schuiven. De heer Blomjous merkt verder op. dat de pas ingevoerde Crisiszuivelwet bezwaar lijk aan haar doel kan beantwoorden zon der een ten minste gedeeltelijk herstel van den uitvoer van zuivelproducten en dat wij tegenover geen enkel land moreel zoo sterk staan als juist tegenover Duitschland. Is de regeering, zoo vraagt hij, bereid om onverwijld de Clearingwet tegen den in voer van Duitsche oroducten in werking te stellen om eindelijk te trachten, nu op allerlei wijze gevoerde onderhandelingen hebben gefaald aan Duitschland de we- rierkeerige onmisbaarheid der ruilgebieden van beide landen te doen beseffen en ge voelen? GEEN KOFFIEBELASTING. Tegenspraak van het Ministerie van Financiën. Bij informatie aan het Departement van Financiën werd liet bericht over een te verwachten invoering van een koffie-be- lasting uit de lucht gegrepen genoemd. DE AANLfcG VAN HET RIJN-TWENTE KANAAL. Een vergissing die f. 10.000 zou kunnen kosten? Men meldt uit Zutphen aan het „Vad." Bij den aanleg van den sluispunt voor het Twente-Rijnkanaal te Eefde, bij Zut phen. is in 1931 een nieuw café, de Sluis, gebouwd. Thans loopen er ter plaatse ge ruchten, dat blijkens door het gemeente bestuur van Gorssel ontvangen mededee- ling. Waterstaat bij de berekening van het tracé een fout van ongeveer 8 meter zou hebben gemaakt, zoodat of het café onteigend en afgebroken, of gemeente grond van Gorssel zou moeten worden aangekocht. In belde gevallen zou deze vergissing het Rijk zoo wat tien mille kosten. F. M. JANSEN, t U°°JSftetèiw worden nieuwe decors aangetea^^^ ecu h- «etoypn te Worden. Hierboven een beeici Te 's Hertogenbosch is plotseling overle den de heer F. M. Jansen, sinds een tien tal 'jaren Ud van het hoofdbestuur van de Ned RK Handelsreizigersvereeniging Sint Christoffel. In het plaatselijke katho lieke vereenigingsleven nam hij tevens een plaats in Hij was o.m. mede-oprichter en penningmeester van de Propagandaclub „Voor God en Vaderland". Msb. NED. R.-K. TABAKSBEWERKERSBOND. Naar wij vernemen, is Zaterdag op het in Nijmegen gehouden congres van den Nederl. R.-K. Tabaksbewerkersbond tot hondsvoorzitter gekozen de heer Jac Ge- men. te Eindhoven, als opvolger van den heer Joh. Kok. die gedurende 20 jaar het voorzitterschap van dezen bond bekleedde en die functie per 1 December a.s. zal neerleggen. „Mm." VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besl. Is met Ingang van 20 Augustus a s. aan A. Jongbloed eervol ont slag verleend als burgemeester der ge meente Vries. De gewone audiëntie van den Mi nister van Economische Zaken en Arbeid zal op Donderdag 18 Augustus niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE. HET GESTRANDE NOORSCHE STOOMSCHIP. MEDAN. 15 Aug 'Aneta). Na expertise in het dok bleek, dat de bodem van het gestrande Noorsche stoomschip over drie kwart van de lengte zeer zwaar is bescha digd. Vernieuwing is noodzakelijk. DE ALGEMEENE TOESTAND. Duitschland nog steeds in een impasse. De Duitsche politieke constellatie is nog altijd onopgelost. Rijkspresident von Hin denburg houdt beslist vast aan het kabi net von Papen als „presidial kabinet" al wilde hij voor Hitier en de zijnen daarin een plaats inruimen. Hitier zelf werd het vice-kansellerschap aangeboden. Doch, zooals verwacht werd, heeft Hit- Ier dit beslist van de hand gewezen, vast houdend aan het „alles of niets" zooals „De Augriff" dat destijds uitdrukte. Hitier vraagt hem de receering in handen te geven! Volgens parlementaire gebruiken is dat onmogelijk, doch aan den anderen kant moet erkend, dat bijzondere omstandig heden bijzondere maatregelen wettigen! Of Hittler zich echter daarop kan beroe pen, zoo pas na den stembusuitslag? Hitier en zijn beweging, die vooral niet onderschat mag worden, staan dus bui ten het regeerlngskasteel, doch degene, die daar zetelt, steunt vrijwel op niets dan op den rijkspresident persoonlijk. Von Papen gaat in de Rijksdag een motie van wantrouwen tegemoet, zoodra dit nieuwe samengestelde lichaam slechts bijeen komt. Alleen Nazis en communisten tezamen beschikken immers reeds over een meerderheid! En van beide zijden is de felste oppositie aangezegd! De groote vraag „wat nu?" is dienten gevolge nog altijd onopgelost en het blijft uiterst moeilijk om ook maar in de verste verte aan te geven, in welke richting ten slotte de oplossing zal worden gezocht, om van te vinden maar niet te spreken. Na Hitler's weigering wordt echter in de eerste plaats weer het oog gericht op het Centrum, al werd zijn poging om met Hitler in contact te treden, eerst afge wezen. Het Centrum zit immers op de par lementaire wip Uitlatingen van die zijde verdienen derhalve zeer de aandacht. Het schijnt dat het Centrum de poging om met de Nazis aan te pappen, nog voortzet, zich plaatsend op z.g. parlementaire grondslag, waarbij het de sleutels ln han den houdt. De „Kölnische Volkszeitung" publiceerde reeds een uit welingelichte centrumkrin gen te Berlijn afkomstige stellingneming ten opzicht van de politieke gebeurte nissen. De dag van heden, aldus het blad. heeft zonneklaar bewezen, dat de rijksregeering zoowel voor als na de verkiezingen zich aan een illusie heeft vastgehouden Het ls gebleken dat de waarschuwingen van het Centrum maar al te gegrond waren. De nationaal-socialisten hebben mate- looze eischen gesteld, die noch de Rijks president noch de Rijksregeering kon in willigen De verantwoordelijkheid van de Rijksregeering is daarmee enoim gewor den. Zij heeft er voor te zorgen dat in de kokende dagen rust en orde onder alle omstandigheden worden gehandhaafd. Allereerst, vervolgt het blad, verwach ten wij van de regeering een vastbesloten houding tegenover eventueele pogingen van zekere zijde om dat door te zetten, wat in de onderhandelingen niet bereikt kon worden. Het feit dat Hindenburg naar Neudeck is afgereisd, brengt een zekere gerust stelling. Wij nemen aan, aldus het blad, dat de verantwoordelijke personen den toestand meester zijn. den toestand, die gecompliceerd is door hen. die zoo juist met hun matelooze eischen afgewezen zijn. Officieel zijn de Nazis ook reeds met klem gewaarschuwd, om geen greep naar de macht te wagen, daar de regeering daartegen krachtig zou optreden, waarvoor zij de macht bezit in de Rijksweer. die trouw achter von Schleicher heet te staan. Maar dat Hitier kalm zal toezien, is toch ook moeilijk denkbaar Wat valt er echter voor hem dan wel te doen Toch een poging wagen om met het Centrum aan te leggen, al zal hij dan water in zijn wijn moeten doen. misschien zelfs heel veel water. Toch een Putsch, met alle gevolgen van dien? Neen, duidelijk is de situatie in Duitsch land allerminst en de grootste verrassingen blijven dientengevolge mogelijk. Of moeten wij zelfs zeggen: waarschijnlijk? POLEN. Ontspanning met Danzig. In den loop der laatste dagen hebben onder medewerking van den Danziger Volkenbondscommissaris graaf Gravlna besprekingen plaats gevonden met het doel, een ontspanning tot stand te bren gen in de betrekkingen tusschen Polen en Danzig. Als resultaat hiervan zijn drie protocollen onderteekend In het eerste protocol verklaart de vertegenwoordiger van Polen, dat de Poolschc regeering vast besloten is op haar gebied energiek op te treden tegen economische propaganda, ge richt tegen Danzig en vijandelijke hande lingen of demonstraties te zullen verhin deren. In het tweede protocol geeft de vertegenwoordiger een gelijkluidende ver klaring voor Danzig terwijl in het derde protocol de vertegenwoordiger van Dan zig verklaart, dat de Senaat den Poolschen wenschen tegemoet zal komen met betrek king tot faciliteiten voor Poolsche oorlogs schepen ln de haven van Danzig. BINNENLAND. Toepassing: der clcaringrwct gevraagd in verband met de economische politiek van Duitschland. (Binnenland, le Blad). Geen plannen tot invoering: van een kof- ficbelasting. (Binnenland, le Blad). Tragisch ongeval bij de Hembrug: vader en zoontje verdronken. (Gemengd, 2e BI.). De Olympische Spelen; een nabeschou wing van den heer Van Rosscm over de prestaties onzer landgenooten; Nederland elfde in het eindklassement (Sport, 1ste Blad). BUITENLAND. Hitier geen rijkskanselier. Von Papen wordt gehandhaafd. (Buitenl. en Tel., le Blad). Het kanaal MetzThconville geopend. (Buitenl., le Blad). Ontstemming onder de Griekschc offi cieren tegen Venizclos. (Buitenl., le Blad). DUITSCHLAND. Voorstellen der soc.-dem. - Bracht geeft aanwijzingen aan dc politic. In de eerstvolgende Rijksdagzitting (ver moedelijk 30 Augustus a.s.), zal de nleuwo Rijksdagfractie van de Sosiaal-Democra- tlsche Partij eenlge wetsontwerpen Indie nen, o.a. betreffende Intrekking der poli tieke noodverordeningen, aftreden van den Rijkscommissaris in Pruisen, herstel van ingetrokken sociale maatregelen, als mede den elsch tot socialisatie der groot industrie en van dc groote banken, ver deeling van het grondbezit, kolonisatie arbeiders en boeren op het daardoor vrij gekomen gebied en verschillende voorstel len omtrent werkverschaffing. Dr Bracht heeft aan alle politieauto riteiten en landjagers de volgende aan wijzingen gegeven: De politieautoriteiten en landjagers moeten met alle krachten die hun ten dienste staan, leder geval van terreur zoo snel mogelijk aan het licht brengen De bestaande bepalingen van de crimlneele politie bieden een volkomen voldoende basis voor de vervulling van deze taak. Zij zijn een waarborg, dat ln het ge- heele land, vooral ook in de kleinere ste den en op het platte land, de met alle technische hulpmiddelen uitgeruste groo te stadspolitie kan Ingrijpen. Ik wijs alle politieposten er met nadruk op, dat zij onverwijld door telefoon, tele graaf of radio of door bijzondere boden van alle daden van terreur melding moe ten maken. De crimlneele polities der lan den moeten zoo noodlg een moordcom- missie ter onderzoek uitzenden. Zij hebben daartoe een voldoend aantal moordcom- commissies steeds gereed te houden. Ter ondersteuning van deze moordcommissles moeten voor leder district verschillende hulp-moordcommissies worden gevormd uit de daarvoor opgeleide en bijzonder geschikte landjagers. Deze hulp-moordcommissies moeten, wanneer een daad van terreur wordt ge- meldt, zich zoo snel mogelijk naar de plaats van de daad begeven en alles doen wat kan leiden tot een snelle vervolging en arrestatie der daders. Verder moeten zij de crimlneele politie van 't land onver wijld verwittigen per telefoon, per tele gram, per radio of door bijzondere boden. Tenslotte hebben zij er voor te zorgen dat, wanneer zij weggeroepen zijn, een reserve- commissie den gewonen dienst verricht, SPANJE. Na den opstand. Het verhoor van de verschillende leiders der revolutionaire beweging wordt met groote snelheid verricht. Nu het verhoor door de polltie-autorlteiten bijna ls afge- loopen. zullen de rebellen zich binnenkort voor den oppersten krijgsraad te verant woorden hebben, die uitsluitend uit offi cieren van het Spaansche leger ls samen gesteld Teneinde den beschuldigden de moge lijkheid te ontnemen het land door de lucht te verlaten, heeft de regeering een extra bewaking gelast van alle militaire en burgerlijke vliegvelden. Verschillende politieke partijen eischen voor generaal Sanjurjo de doodstraf. Het geheele corps gendarmerie te Se- villa ls ontwapend en voorloopig ln arrest gesteld Verscheidene monarchisten zijn gearresteerd De Spaansche regeering ls voornemens het garnizoen van Sevilla geheel te ver nieuwen De troepen, die aan den opstand deelgenomen hebben, zullen verdeeld wor den over verschillende steden over het schiereiland en vervangen worden door de troepen, die gezonden werden om den op stand te onderdrukken. Te St. Sebastlaan heeft de politie Miguel Primo de Rivera, den tweeden zoon van den gewezen dictator, aangehouden op het oogenblik dat hij de Fransche grens wilde overgaan. De markiezin van Esquivel, in wier huls te Sevilla generaal Sanjurjo zijn hoofd kwartier had opgeslagen, is te Algesiras ln hechtenis genomen. Ook haar zoon is ge vangen genomen. B

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1