LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 13 Augustus UIT DE OMSTREKEN. UIT DE BONTE WAERELD. VISSCHERIJBEBiCHTE ENGELAND. Ottawa. MacDonald heeft gisteren een uitvoerig telefonisch gesprek gehad met de Brltsche gedelegeerden te Ottawa, om zich, naar men meent, op de hoogte te stellen van de vorderingen der conferentie, Naar Reuter uit Ottawa meldt hebben de Engelsche en de Canadeesche delegatie gisteren hun onderzoek van de Canadee sche voorstellen voltooid. De Engelsche delegatie heeft ook een onderhoud gehad met de delegatie van New Foundland. ROEMENIE. De rcgceringsvcrklaring. Bij de beeedlging van het nieuwe door Wajda Wojwod gevormde Roemeensche kabinet hield koning Carol een rede, waarin hij verklaarde zich bewust te zijn van de moeilijke taak der nieuwe regee ring. Hij had echter het vertrouwen dat de regeering haar taak naar behooren zou weten te vervullen. Voor deze taak ls groote energie noodig, aangezien pijnlijke maatregelen getroffen moeten worden. Hij sprak de hoop uit dat het nieuwe kabinet als een definitieve regeering beschouwd zou kunnen worden en het lang zou mogen blijven. De verklaring, waarmede de nieuwe regeering zich aan de Kamer en Senaat heeft voorgesteld, kondigt een aantal be langrijke oeconomische reorganisatiemaat regelen aan. die vooral de bestrijding van de crisis ten doel hebben. Naast drastische bezuinigingsmaatregelen zal een scherpe controle op het financieel beheer en op de inning der belasting worden ingevoerd, waarmedP men hoopt de staatshuishou ding in evenwicht te brengen. Het protec tionistische stelsel zal worden verlaten ten aanzien van de industrie. In het bijzon der waar het branches betreft, die ten laste van den Staat en verbruikers blijken le komen. De controle op de kartellen zal worden verscherpt, reorganisatie van de petroleumindustrie, wijziging van de Bank- wet, reorganisatie van het landbouwcre- dietwezen en verlaging van eenlge directe belastingen worden verder aangekondigd Er zal gezorgd worden voor verdere stabi lisatie der valuta, terwijl de staatsfinan ciën met hulp van den Volkenbond od nieu wen grondslag zullen wordtn gesteld. AALSMEER. Bekroningen. Onze plaatsgenooten, de Fa.'s W. Tops- voort, K. Maarse Dzn. Jr. en Barendsen en Van den Bergh hebben op de bloemen en plantenkeurlngen in „Artis" te Am sterdam weer veel successen behaald. Eerstgenoemde verwierf voor dahlia's een getuigschrift le klasse en 3 getuigschriften voor verdiensten; Fa. Maarse een getuig schrift le klasse, eveneens voor dahlia's, terwijl laatstgenoemde Fa. voor orchideeën een getuigschrift le klasse en twee getuig schriften voor cultuur verwierf. Bouw. De restauratie-werken aan het perceel- Broeckmans. Dorpsstraat, werden bij on- derhandsche aanbesteding opgedragen aan de aannemers P. en J. C. Hulsbos (tim merwerk) en A. van der Zwaard (met selwerk). Staking opgeheven. De alhier bij de C. T. A. V. uitgebroken staking onder de kolenwerkers. is opge heven. Het bestuur der C.TA.V. heeft den eisch van de stakers, om minder loonsverlaging toe te passen dan hun aanvankelijk was opgelegd, ingewilligd. Het loon was in en kele maanden met 33"» verlaagd, welke verlaging nu tot de helft is teruggebracht. De as. Koninginnefeesten. In de gehouden bestuursvergadering van de Wilhelminavereeniging te Aalsmeer- Oost zün de data van de te houden kinder en volksfeesten vastgesteld op Woensdag 7 en Donderdag 8 September a.s. Z.-AMERIKAANSCHE STRAFKOLONIES. Grove, de populaire vliegerofficier, die wegens communistische propaganda door de huidige Chlleensche machthebbers ver bannen is. zal zijn straftijd op het eiland Juan Fernandez moeten doorbrengen. Juan Fernandez is, naar men zich zal herinneren, het eiland van Robinson Crusoë, maar het beantwoordt lang niet meer aan de voorstellingen, die het ver haal van Daniel Defoe wekt. Het rots eiland dient reeds jarenlang als straf kolonie voor Chlleensche politieke gevan genen. Gewoonlijk verblijven ongeveer 50 ge vangenen op dit verbanningsoord. Iedere week doet een oorlogsschip dit eiland aan en brengt levensmiddelen mee. terwijl op dezelfde wijze de wacht wordt afgelost. Aan een poging tot ontvluchten kunnen de gevangenen nauwelijks denken. Daar het eiland betrekkelijk klein van omvang is, laat men hen echter nogal wat vrij heid. Niet alleen Chili ook de andere Zuid- Amerlkaansche staten hebben hun straf kolonies op rotseilanden in den Oceaan. Ecuador bijvoorbeeld heeft een verban ningsoord op Albe Marle. het grootste eiland van de Galapagosgroep. Militairen bewaken daar de gevangenen; in den laatsten tijd kwam het op Albe Marle meermalen tot onlusten. Zwaar is het lot van de Argentijnsche verbannenen. Zij brengen hun straftijd door op Vuurland, dat tot de onherberg zaamste oorden der aarde behoort. De scherpe contrasten in het klimaat werken fataal op de gezondheid der gestraften. Op een korten, gloeiend heeten zomer volgt een winter, die Ijzige koude met zich brengt. De rampzalige ballingen, die in barakken hulzen, lijden aan alle mogelijke ziekten, vooral scheurbuik. Het beruchtste Zuld-Amerlkaansche verbanningsoord is wel het Duivels-eiland, waarheen Frankrijk zijn gevaarlijkste mis dadigers zendt. Velen bezwijken in het moordende klimaat aan een of andere ziekte Ook hier .genieten" de gevanse- nen een tamelijke vrijheid, daar de kans op een definitieve ontsnapping toch vrij wel uitgesloten is. DE OLYMPISCHE SPELEN. BOB MAAS PROTESTEERT TEGEN DE WIJZIGING. De einduitslag van bet waterpolo-tournooi. (Van een bijzonderen medewerker). ZEILEN. Protesten. Volgens een hedenmorgen ontvangen te legram zijn ln verband met de gewijzigde vaststelling van de uitslagen in de Olym pische zeilwedstrijden in de monotype klasse nog meer protesten ingediend. In de eerste plaats heeft thans ook Bob Maas geprotesteerd. Verder zijn er tegen den uitslag ln de starklasse protesten bin nengekomen. Zoodat ook hier de uitslag nog niet vaststaat. WATERPOLO. Laatste wedstrijd: Duitschland wint van Japan. Het waterpolotournooi is gisteren beëin digd met den wedstrijd Duitschland-Japan. Duitschland had zijn opstelling veran derd; in plaats van E. Rademacher lag Eckstein in het doel. Duitschland leidde met rust met 30. In de tweede helft was in het bijzonder Schwartz op dreef en hij alleen maakte vijf doelpunten. Hierna werd nog tweemaal door Duitschland gescoord, zoodat de eindstand werd 100 voor Duitschland. Door dezen uitslag is het eind resultaat van het waterpolotournooi als volgt: 1 en Olympisch kampioen Hongarije. 2. Duitschland. 3 Vereenigde Staten. 4. Japan Brazilië gedisqualificeerd. De eindstand in het waterpolotournooi werd als volgt: gesp.gew.gel.verl.pnt. v.t. Hongarije 3 3 6 302 Duitschland 3 1113 18-10 Vereen Staten 3 1113 14—11 Japan 3 3 O-t-37 In dezen stand zijn de uitslagen der wed strijden van Brazilië vanzelfsprekend weg gelaten. De uitslagen der gespeelde wed strijden waren: 6 Aug.; HongarijeDuitschland 62. 7 Aug.: Vereenigde StatenJapan 100 8 Aug.: DuitschlandVer. Staten 44. HongarijeVereen. Staten 7—0 12 Aug.: DuitschlandJapan 100. SCHERMEN. De demi-finales op sabel. Gisteravond werden nog de demi-finales op sabel getrokken, waarvoor des morgens de deelnemers waren aangewezen. Uit de eerste demi-finale wisten zich de Franschen Armitage. de Italiaan Salatia, de Italiaan Gaudlni en de Hongaar Piller voor de finale te plaatsen. Uit de tweede demi-finale kwamen in den eindstrijd de Amerikaan Hofman, de Deen Ossier de Italiaan de Vecchi. de Hon gaar Potschauer en de Hongaar Kabos. De finale wordt heden verschermd. ZWEMMEN. Gelukstelegram in 2'/s minuut naar Los Angeles. De Rotterdamsche Dames Zwemclub heeft hedenmorgen een gelukwensch-telegram verzonden aan de leden van de Nederland- sche dames-estafette. Van de zijde der Commercial Cable Telegraph Company te Rotterdam vernemen wij, dat dit telegram 2' i minuut na het afzenden te Los Angeles werd ontvangen! Dat de perstelegrammen met minder groote snelheid worden overgeseind, vindt volgens de Commercial Company haar oor zaak in het feit, dat de telegramr. en daar in Amerika met honderden worden aan geboden, veel grooter zijn en volgens een speciaal tarief worden geseind. ATHLETIEK. De uitsluiting van Nurmi Groote opgewondenheid in Finland. De uitsluiting van Nurmi aan de Olym pische Spelen heeft in Finland groote be roering gewekt, zóó groot zelfs, dat men Zweden op economisch gebied wil boycot ten! De ergernis is vooral gericht tegen den directeur-generaal van de Zweedsche Electriciteitsfabriek Asela Egström, den voorzitter van het Internationaal Olym pisch comité De woonplaats van Nurmi heeft bü deze fabriek twee tramwagens besteld en het grootste blad van Abo, de betrokken stad. ageert hier sterk tegen, zeggend, dat geen Inwoner van Abo in een wagen van Egström zal reizen! Internationaal athletiekfeest te Chicago. Voor het athletiekfeest te Chicago op 18 Augustus hebben reeds 20 landen hun medewerkin gtoegezegd. De volgende naties zullen met een voltallige ploeg deelnemen namelijk Engeland, Finland, Ierland, Canada, Duitschland, Zweden, Italië, Po len, Japan en de Vereenigde Staten. Men rekent op 100.000 toeschouwers en de inkomsten zullen naar rato over de deelnemende landen worden verdeeld. Tolan en Mctcalf naar Europa. De beide Amerikaansche loopers Tolan en Metcalf zullen in het najaar naar Europa komen. Het reisprogram staat nog niet definitief vast. o KORFBAL. VAN ZIMMEREN-BEKER. De wedstrijden om den v. Zimmeren- beker zullen dit jaar op 11 September worden gehouden. FLUKS—DIE HAGHE. Hedenavond speelt Fluks op het terrein aan het Nieuwe Kanaal een tweetal oefenwedstrijden tegen Die Haghe. Van 57 uur wordt gespeeld Fluks IIdie Haghe II; daarna vindt van 7—9 uur l Fluks Idie Haghe I plaats. WATERPOLO. A. Z. C. I—DE ZUL t. A.s. Woensdag speelt A.Z.C. I in Alphen tegen de Zijl I den eersten wedstrijd om een plaats in de tweede klasse. DE ZIJL—H.P.C. (HEEMSTEDE). Gisteravond speelden eenige zeventallen van De Zijl alhier tegen H.P.C. (Heem stede). Allereerst De Zijl I—H.P.C. II. Het spel is nog maar nauwelijks begon nen of een achterspeler der gasten zwemt snel op en maakt onhoudbaar 01. De Zijl valt een paar maal goed aan en wij notee- ren een schot van Kramp juist over en rakelings naast. H.P.C. speelt beter en een goed achterwaarts schot gaat juist naast. Bij een volgenden H.P.C.-aanval redt Van Vliet goed. Na rust blijft het spel ver deeld. Plotseling een ver schot dat Van Vliet verrast. 02. De gasten zijn dan veel sterker en de score wordt geleidelijk op gevoerd tot 04 eer D. Kraayenbrlnk de eer redt, 14. Het spel was door het kunstlicht slecht te volgen. Hierna: De Zijl II—H.P.C. III. Het begin is hier veel beter. Een paar maal zwemt Snoeker goed uit de achterhoede op, maar H.P.C. blijft fanatiek verdedigen. Eenmaal wordt een mooie kans gemist. Ook de gas ten krijgen een kans, maar het harde schot gaat over. Zonder dat er gedoelpunt is, komt de rust. Direct na de hervatting is de Zijl ln den aanval en F. v. d. Mark doelpunt. 10. Dan ontstaat een incident, waarvan H.P.C. gebruik maakt om den gelijkmaker te scoren. 11. De Zijl geeft den strijd vrijwel op en H.P.C. neemt de leiding. 12. Tenslotte: De Zijl II—H.P.C. IV. Een niet al te best gespeelde wedstrijd, waarbij de gasten steeds sterker waren. Spoedig wordt dan ook 01 gemaakt en als even daarna de invaller-doelverdediger verkeerd han delt .is het 02. De verdedigers begrijpen elkaar niet en nog voor rust is de stand 03. Na de rust gaat het iets beter, echter blijft H.PC. sterker. De Zijl is soms iets meer aanvallend, maar tot doelpunten komt men niet. Nog éénmaal (04) weten de gasten den voorsprong te vergrooten, waarmede het einde komt. DE TIVEEDE DEGRADATIEWEDSTRIJD VAN L. Z. C. Gelijk spel (11) tegen A. Z. Ook de tweede degradatie-wedstrijd van L. Z. C. heeft geen overwinning mogen opleveren Op het smalle, kieine veld te Weesp voelde A. Z. zich zichtbaar beter thuis dan L. Z. C. en het eerste begin is dan ook voor A. Z. De Leidsche verdediging weet echter spoedig het spel te verplaatsen, en dan komt L. Z. C. met eenlge felle aanvallen opzetten. Buijs mist door tegen de lat te schieten een prachtkans en ook De la Court kan de latten maar niet missen. Met 09 komt de rust. Na de rust is L. Z. C. reeds spoedig ster ker, maar door onzuiver plaatsen en schie ten gaan de mooiste kansen verloren. El- singa ziet echter plotseling een opening, komt snel opzwemmen, wordt heelemaal tegen de zijlijn gedrongen, maar weet van daar met een schitterend achterwaartsch schot te doelpunten. Een prachtschot! L Z. C. wordt nu brutaler en daardoor nog sterker, maar als Buijs het water wordt uitgestuurd, kan niemand beletten, dat Bannenberg gelijk maakt. L. Z. C. komt weer fel opzetten, maar verder- dan een tweetal corners weet zij het niet te bren gen, zoodat de wedstrijd in een gelijk spel eindigt. De scheidsrechter leidde onpar- tiidig. maar floot voor de meest fantasti sche overtredingen en zoo vaak. dat elk goed samenspel volkomen onmogelijk werd LAWN-TENNIS. DE INTERN. KAMPIOENSCHAPPEN IN DUITSCHLAND. Mej. Rollin Couquerque in twee sets geslagen. Over de wedstrijden te Hamburg meldt de ..Tel.": De wedstrijd tusschen von Cramm en den Fran.sc.hman Boussus bracht het Duitsche publiek tot geestdrift. De jeugdige Duit- scher speelde veel beter dan in de voor gaande wedstrijden. Onophoudelijk was hij in den aanval. In de eerste set trachtte Boussus nog tegenstand te bieden, doch in de beide daarop volgende sets scheen zijn kracht te zijn gebroken. Von Cramm won met 7—5, 6—2. 6—3. In de match tusschen Menzel en Craw ford beheerschte de kampioen van verle den jaar de situatie volkomen De Austra liër. wiens vorm tijdens den duur van het tournooi herhaaldelijk sterk was veranderd, was niet zeer op dreef. Menzel won in drie sets 64. 64. 6—4. De demi-finale der dames bracht voor de Nederlanders een groote teleurstelling. Mej. RollinCouquerque speelde zenuwachtig en bracht het er slechter af dan zelfs de pessimisten hadden gevreesd. Haar gerou tineerde tegenstandster Hllde Krahwinkel behoefde zich nauwelljk in te spannen en won met 61. 61. De Duitsche komt thans in de finale te gen mademoiselle Payot (Zwitserland), die na drie sets 64. 46 63 van mevrouw Adamof (Frankrk) heeft gewonnen. Het verloop van de voor Duitschland zoo ongustig begonnen wedstrijder, geeft nu toch aanleiding tot de verwachting, dat de titel voor het enkelspel binnen de Duitsche grenzen zal blijven. Von Cramm kan Men zel verslaan en mej. Krahwinckel is even eens favoriet. o WIELRENNEN. SWIFT. Morgen zal de eerste wedstrijd gereden worden over 100 K.M. om den Ravensberg- wlsselbeker 1932. Om winnaar te worden van dezen beker moet men driemaal achter elkaar of vijf maal in totaal z'n naam op den beker hebben. Zoolang deze nog niet definitief is ge wonnen bllift hij ln het clublokaal. De samenkomst voor deze rit ls 7.45 uur aan den Hooge-Rijndljk. Vertrek naar de startplaats 8 uur. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de prijzen (medailles) voor den elf dorpen-tocht op 3 October worden geëxpo seerd in de étalages van het sporthuis ,.De Jong" aan de Nieuwstraat en van de firma Kampenhout, aan de Haarlemmerstraat. ZEILEN. DE WEDSTRIJDEN TE SNEEK. Vele Hollandsche regenbogen ingeschreven. (Van een bijzonderen medewerker). Wat de Kaagweek en de zeilersfeesten op de Loosdrechtsche Plassen voor Holland zijn, dat zijn. zij 'het in meer bescheiden mate. nóg, de dagen van de volgende week voor Sneek, ja we mogen wel zeggen voor de geheele provincie Friesland, zonder daar mee ook maar iets tekort te willen doen aan de belangrijkheid van de zeilwedstrij den te Grouw. Uit alle deelen van Friesland komen die dagen (17 en 18 Aug.). en vooral den eer sten dag. de zeilliefhcbbers naar het Snee- ker Meer de parel der Friesche Meren. En met hen de honderden belangstellenden per spoor, tram. auto. bus, zeil- of motorboot. Een deel van die vele bezoekers komt om de wedstrijden zelf, een ander deel om het jolijt op het feestterrein. Half Sneek is dien dag uitgetrokken, bijna geen plaatsje aan de oevers van het meer blijft onbezet. Want dat is juist van dit meer een groot voor deel: overal kan men aan land komen, en vindt men een droog plaatsje, waar men een geheelen dag kan doorbrengen. Wat het bezoek, vooral dit jaar, inhooge mate zal bevorderen, is ln de eerste plaats het verheugende feit, dat een zoo groot aantal deelnemers uit Holland zich heb ben aangemeld, waaronder zeilers van naam. Zeker zullen de Friesche zeilers het deze dagen hun Hollandsche sportbroeders niet gemakkelijk maken. Ingeschreven zijn» D-klasse: Roekoe, van Oly en V. d. Wey, te Sneek; Amearthine, v. C. Piek te Utrecht Gretha. v. K. Vrolyk Fzn.. te Sneek; Filo, v. F. Los te Leiden; Helena, v. K. Vrolyk Hzn.. te Sneek. 12-voetsjollen: Beverke. v. E. Hoekstra, te Leeuwarden; Nelly, v. D. Doeksen, te Harlmgen; Ducky, v. Mej. N. Ykema; It Swealtsje, v. D. Rutgers, te Den Haag; Trits. stm. Tj. Stam, Sneek; 4, v. K. Post- ma te Sneek; 10. v. W. Kroon te Sneek; Reidhin. v. A. Marcus, te Groningen; Dirk, v. L. Bakker, te Sneek; Notedop. v. C. Schaap te Sneek. Berg.-Meer-klasseCobi. v. G. N. van Ammers te Hilversum; Ouistik III, v. A. B. Kroger te Amsterdam; Margotje, v. J. Broeders, te Rotterdam; 't Jong, v. Gebr. de Jong. te Dordrecht; 't Sterntje, v. C. Reilingh, te Groningen; Adri. v. P. Leewis, te Amsterdam met nog 15 Friesche deel nemers. Regenbogen: Dolfijn, st. G. Hofstra; Windekind, D. Oppenhuizen; Hennie. M. Hendriks; Waterrot. S Kuipers; Water zonnetje. Joh. Zwart; Widewiet.mr. mi. P. C. Andreae; De Steur. L. v. d. Steur. Den Haag; Meteor, st. Oscar Nathan, Amster dam; Holland. F. P. Bos. Alphen ad. Rijr.; Jan. N. Veldhuizen. Rotterdam; Snoepie, st. H. Nathan. Amsterdam, Duke Jesse en v. d. Velde, Den Haag; De Leede III. W. Z. v. d. Mey, Leiden: Saenden. S. de Wit, Amsterdam. Overdek'-. Kiel- en Middenzwaardjach ten 4. Open Kiel- en Middenzwaardsjach- ten 9. 12-voets-jollen 9. Schouwen 4.75x1.42 M.. 14. Tjotters, breed lot 1.70 M. 9. Vrij buiters 9. Larken 10. B.M.-klasse 19. 16 M2. klasse 17. VOETBAL. VOETBALWEDSTRIJDEN TE BOSKOOP. Morgen zullen te Boskoop de volgende wedstrijden gespeeld worden: Nam. 2 uur, Boskoopsche B. IAlphia II; nam. 4 uur, Bosk. Boys IVG. S. V. V. NEDERLANDSCHE CRICKET! Programma voor mon» le klasse: Den Haag: H.C.C I-'J Schiedam: H.D.V.S.V.O.C.: P.W.Haarlem. Overgangsklasse: Haarlem; H.C.C. Ill; A'damV.R.A. II—:KJJP* 3e klasse B: Den Haag: AJax II. o Overzicht Het cricketseizoen nadert zoo llW hand zijn einde en de programma®» dan ook met de week kleiner. In "'1 klasse nog drie wedstrijden, W"- H.D.V.S.—V.O.C. zoowel de eerste laatste plaats in het geding to®' Rotterdammers zullen echter hun s kans op het kampioenschap gooien en in dat geval ziet het e H.D.V.S. somber uit. Ook voor V.lJ- situatie vrijwel hopeloos, want aai door een overwinnig morgen op ba aan degradatie zou ontsnappen ondenkbaar. P. W. zou zich nog liger kunnen stellen door een ovb" op Haarlem. - In de beide wedstrijden der o™. klasse zullen de gastheeren wAn^S5 zal ook wel het geval zijn bij B-»- Ajax n. De rood-zwarte reserves er wel heel weinig van terecht. IJMUIDEN, 13 August»-' V1SCHPK IJZEN Tarbot per kilo f. 1.45—1.25, G']: kist van 50 kilo f. 5217, Tongen F- f. 2.20—0.80, Middelschol per kilo f.31. Zetschol f.21—18. Kiemt f. 12—2, Schar f. 11—7, Tongscns Roggen per 20 stuks f.9. Vleeteng f. 2.20—1.85 Pieterman en Foonu.. kist van 50 kilo f. 5.203.50, Groo j visch f. 14—11, Middel Schelyisch i- f. 8.50, Kleinmjddel Schelvlsch Kleine Schelv f. 4.50—1.50, KMgJ: kist van 125 kilo f. 3324, Gull van 50 kilo f. 6.50—1.15. Heill»1K f. 1.30—1.10, Wijting per kist f. 1.85—1.60, Koolvisch per stut Makreel per kist van 50 kilo f-j, Aangevoerd 663 kisten verscn Prijzen van f. 3.603.00. jj) Aangekomen 6 stoomtrawlers met f. 1080 versche vlsch vari w f 215 kantjes zoute vlsch; wij f. 3514. IJM 58 met f. 1776. IJ» t f.2212, IJM 98 met f.2602 U» - f.1712. IJM 35 met f. 1014 1 met f. 409 en 4 loggers; KW w <jf KW 163 met f.489, KW 51 mel KW 114 met f.56 besommin?-

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2