LEÏDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 12 Augustus BUITENLAND. TELEGRAMMEN DE DUITSCHE GRONDWETSDAG. DE REDEVOERING VAN MINISTER VON GAYL. In zijn rede in den Rijksdag begon mi nister von Gayl met er aan te herinne ren. dat sedert den llden Augustus 1919, toen de Nationale Vergadering haar taak om een grondwet te scheppen beëindigde om, zooals in het preambule van de grondwet staat, „vrijheid en gerechtig heid te vestigen en te vernieuwen den binneniandschen en buitenlandschen vrede en dezen te dienen en den maat- schappelijken vooruitgang te bevorderen", er dertien bewogen jaren zijn verloopen, waarin het aangehaalde niet in vervulling is gegaan. Temidden van een nog steeds vijandige wereld heeft het Duitsche volk de zwaarste lasten moeten dragen. Alle pogingen om den dag van de herdenking van de grondwet tot een algemeenen volksfeestdag te maken zijn tot nog toe mislukt. Het is voldoende hier openlijk te bekennen dat het zoo is en dat de grond wet de geesten niet vereenigt, doch scheidt. Minister von Gayl. Niettemin heeft de Rijksregeering be sloten de herdenking van de grondwet officieel te vieren. Zij koestert daarbij niet de hoop, dezen dag tot een feestdag voor het Duitsche volk te maken. Zij ziet ook in den llden Augustus geen feestdag, die onder alle omstandigheden gevierd moet worden, doch zij wil dezen dag die, hoe men ook tegenover de grondwet van Wei- mar mag staan, een historische gedenk dag is en blijft, bewust er voor gebruiken om in tegenwoordigheid van den door ieder vereerden Rijkspresident tot het volk te spreken. De regeering wil geen feestdag, doch een uur van inkeer en bezinning over de oorzaken van den nood en wat er gebeu ren moet, wanneer men verder wil leven en zijn plicht tegenover de komende ge slachten wil vervullen. Het is juist dat de economische nood noodlottig voor het volk is en dat de overwinning er van een voorwaarde voor Duitschland's toestand blijft. Het is echter niet juist dat het be drijfsleven het lot der natie bepaalt. Bij om hun bestaan worstelende volken ge ven de krachten, die in een volk leven den doorslag. Van het doorbreken van deze krachten door de materieele zorgen heen hangt hun toekomst af. Deze mo- reele krachten en waarden zijn aan geen vormen en grondwet verbonden. Zij zijn de Invloed van hoogere goddelijke krach ten, die boven het lot der naties staan en zij rusten in het hart van elk lid van een volk. Tientallen jaren liggen achter ons, al dus FTeiherr Von Gayl, waarin bij ons Duitschers het eigen ik op den voorgrond van ons doel en denken stond. Hiermede ging gepaard het streven naar de heer schappij van iedere eigen maatschappe lijke klasse Deze periode werd onderbro ken door den wereldoorlog. Na de ineen storting kwam de ontreddering, doch de sterke krachten breken thans weer in ver schillende vormen door. Hoe sterker deze ethische krachten in een deel van het volk levend werden, hoe grooter het ver zet was van degenen, die zich in de tot nog toe gevolgde levenswijze en aangehan gen wereldbeschouwing bedreigd voelden. Zoo ontstond een splitsing in twee kam pen, waartusschen een verbitterende strijd om de staatsmacht woedt. Wat in het Duitsche volk wordt uitgevochten is een strijd om een wereldbeschouwing, een worsteling van geesten, die geen hand tastelijke vechtpartij mag zijn. Men doet goed ook den politieken tegenstander met een andere wereldbeschouwing te be schouwen als een eerlijk volksgenoot, die eveneens het beste voor het volk wil- Maar zooals het nu is, mag het niet blij ven. Nu noemt elkeen zijn politieken vijand een gevaar voor den staat onder de leuze: „Wie niet voor mij is, is tegen den staat" Bewust uitgesloten daarente gen is ieder, die een natlonalen Duitschen staat principieel verloochent. Men mag ten aanzien van de details van de grond wet van Weimar staan zoo men wil, zij is thans de eenige basis voor allen, die een Duitschen staat willen Hiermede is niet gezegd, dat de grond wet van Weimar iets onveranderlijks is. Een grondwet mag geen star idool wor den Als grondwetten gebreken vertoonen. moeten zij in het belang van de ontwik keling van een volk gewijzigd worden. Een terugblik werpende op de afgeloopen dertien jaar moet men zeggen dat de grondwet van Weimar wijziging behoeft. Het was een verdienste van de Nationale Vergadering van Welmar dat zij in 1919 in zoo betrekkelijk korten tijd na de in eenstorting een grondwet tot stand wist te brengen die de rijkseenheid waar borgde en voor langen tijd een basis vormde voor het politieke leven, op welke basis men zelfs zeer moeilijke tijden wist te overwinnen. Het is dan ook niet alleen de schuld van de grondwet, dat zich in Duitschland een heerschappij van poli tieke partijen ontwikkelde waarbij de wet gevende controle en de uitvoerende macht steeds dichter met elkaar versmolten en die tenslotte er toe noodzaakte, dat zelfs maatrgegelen met betrekking tot het eco nomische leven en de financleele verhou dingen met de ultima ratio van artikel 48 geregeld moesten worden en daardoor een deel van de grondwet zelf bulten werking werd gesteld. De huidige situatie bewijst afdoende, dat de grondwet wijziging behoeft en dat het volk zich op den duur niet kan ont trekken aan de noodzakelijkheid van grondwetswijziging, ja van Rijkshervor ming. Hoe eerder en energieker deze taak wordt aangepakt, hoe beter voor het Duitsche volk. De wijziging moet uitgaan van wijziging van artikel 22 der grond wet, welk artikel het kiesrecht regelt. In dat artikel wortelt het kwaad van de heerschappij der partij bureaucratie. Het volk wil geen nummers doch persoonlijk heden kiezen. Von Gayl bepleitte daarna een Hooger- huis als correctief voor besluiten die door partij-politiek beïnvloed zijn en een nau were samenwerking tusschen de regeerin gen van het Rijk en Pruisen, zonder dat van voogdij sprake behoeft te zijn. Over de détails van de grondwetshervormlng kan men van meening verschillen, maar men moet de kracht toonen om moeilijk heden te overwinnen en men moet vooral niet zoeken naar voordeel van zijn partij vóór alles. Von Gayl eindigde zijn rede met het woord van Bismarck: „De staat wil ge diend. niet beheerscht worden". Hoe grooter de nood. hoe grooter het gevaar voor staat en volk is, hoe onbaatzuchtlger staat en volk gediend moeten worden. Na de luid toegejuichte rede van mi nister Von Gayl voerde het Philharmo- nisch orkest het derde deel van de Sym phonic in E moll van Brahms uit. Vervolgens hield Rijkskanselier Von Papen de slotrede. De waarde van wetgevenden arbeid blijkt pas in den loop der tijden. Wat voor het oogenblik geschapen ls vergaat, doch wat na een lange periode nog levend is, bewijst zijn kracht ook onder verander de tijdsomstandigheden. Dat geldt ook voor den wetgevenden arbeid van Weimar. Het Duitschland van 1919 is in vele op zichten anders dan het Duitschland van 1932. De sterke nationale krachten, die toen verborgen lagen, zijn thans doorge broken. Duitschland heeft thans een nieuwe taak gekregen. Wij moeten Duitschland opnieuw op bouwen. Wij roepen daartoe allen op die Duitschland en zijn volk stellen boven partijdoctrines. Het in het Duitsche Rijk vereenigde volk leve hoog!" Hiermede was de plechtigheid afgeloo pen. Buiten inspecteerde von Hindenburg nog de eerewacht, waarna hij onder ge juich van de toeschouwers wegreed. Oordeel der pers. De rede van von Gayl, schrijft het Acht Uhr Abendblatt, zal buiten den Rijksdag, waar de redenaar slechts een hoffelijk ap plaus heeft gekregen, zeker de sterkste bevreemding uitlokken. Nog nooit heeft men op een verjaardag van een jarig kind zoozeer de heele lijst van zijn tekort komingen opgesomd als heden met de grondwet is geschied. Noch de minister, noch de rijkskanselier hebben intusschen de historische verdien ste van de grondwet van Weimar voor het behoud van het rijk na de catastrophe kunnen verzwijgen, al is van deze ver dienste slechts terloops sprake ge- torwijl vrijwel uitsluitend over de gebreken van het werk van Weimar en over de noodzakelijkheid zijner hervorming is ge sproken. De rede van von Gayl was een manifestatie van een Pruisisch oud-con servatief. Hiermede is gezegd dat zij waarschijn lijk ook bij de radicalen van rechts weinig instemming zal vinden. De richting der aangekondigde hervormingen druischt ook tegen de opvattingen der nationaal-socla- listen in. Een dergelijk feest van de grondwet, al dus het Berliner Tageblatt, heeft de Duit sche republiek nog niet beleefd..,. Deze regeering heeft den dag van de grondwet alleen gevierd om niet te moeten breken met een traditie van dertien jaar. Zij deed het niet terwille van de grondwet zelf, waaraan zij trouw heeft gezworen. In deze omstandigheden ware het wellicht beter geweest indien de regeering den moed had gehad de grondwet niet te vieren, in plaats van zóó te vieren. De Vossische Zeitung vindt in de rede van von Gayl één woord van beteekenis, namelijk dat de grondwet de eenige basis is waarop allen moeten staan die den Duitschen staat aanvaarden. Deze zin on derscheidt zich gunstig van de andere, waarin staat dat de grondwet de geesten niet vereenigt maar verdeelt. Overigens schrijft het blad dat het voldoende is een verlanglijst op te maken. De meerderheid van twee-derde, welke noodig is om langs den voorgeschreven weg een herziening van de grondwet te verkrijgen, is alleen mogelijk mits een werkelijk groote coali tie van de nationaal-socialisten tot de sociaal-democraten tot stand komt en binnen afzienbaren tijd ls daarop niet te rekenen. Terwijl de bladen van Hugenberg zich onthouden van elk woord van commen taar. schrijft de ultra-nationalistische Berliner Borsenzeitung imet diepe vol doening) dat de plechtigheid bezield was van een nieuwen geest, en naar een nieuw doel wees. De redevoering van von Gayl was een duidelijke veroordeeling van het vroegere systeem, dat getracht had het Duitsche volk te dwingen de grondwet van Weimar te verheerlijken en dat den llden Augustus slechts te gaarne tot een nationalen feestdag zou hebben gemaakt. De Kreuzztg is van meening. dat de rijksregeering wel zal bevroeden, dat haar program op sterken tegenstand zal stui ten. Zij zal moeten trachten, ook bij het volk steun voor haar hervormingsplannen te krijgen en dat zal haar niet gemakke lijk vallen, want slechts zij, die boven de partijen staan, zullen de diepe beteekenis van het herstel en den wederopbouw des vaderlands van de aangekondigde hervor mingen beseffen. In de kringen, die boven de partijen en boven het parlement staan, zal de regee ring haar aanhangers moeten zoeken als zij haar voornemens wil verwezenlijken. De Vorwarts noemt de rede van Von Gayl een „boetpredikatie". DE ALGEMEENE TOESTAND. Herriot dankt Stimson - Hoover over de schulden. Minister-president Herriot heeft gister avond de vertegenwoordigers der Fran- sche pers ontvangen en hun een uiteen zetting van het standpunt der Fransche regeering tegenover de rede van den Ame- rikaanschen minister Stimson gegeven. De Fransche regeering, aldus Herriot, volgt alles wat het gezag van het Briaïid- Kellogg-Pact kan verstrekken, met wel willende nauwkeurigheid. Stimson's rede heeft weer eens getoond hoe oprecht pre sident Hoover er naar streeft het pact doeltreffend te maken, doordat, als het geval zich voordoet, overleg zal worden gepleegd. Voorts zeide Herriot, dat Stimson op grond van zijn moreel gezag er niet voor is teruggedeinsd het geheele Amerikaansche volk te binden. Frankrijk weet een der gelijke verplichting dankbaar te waar- deeren en gelooft zijnerzijds dat het pact in het belang van den vrede onmogelijk tot een „verklaring van goede bedoelin gen" beperkt zou kunnen blijven. Ook Frankrijk wil het pact als bindend be schouwen. Nadat Herriot nog Stimson nadrukke lijk voor zijn interventie had geroemd, besloot hij met de woorden: „Wanneer de verantwoordelijke, met goeden wil bezielde staatslieden gemeen schappelijk zulk een ernstig probleem aanpakken, moeten zij tot overeenstem ming komen Mijn regeering, die er naar streeft dat allen naties die noodige vei ligheid wordt gegeven kan Stimson slechts voor zijn optreden danken". In een rede, waarin hij aanvaardde zich opnieuw candidaat te doen stellen, heeft president Hoover herhaald dat er een on wrikbare oppositie was tegen de annulee ring der oorlogsschulden. Hij zeide te ho pen. dat zulk een drastische vermindering in de wereldbewapening zou worden door gevoerd. dat de belastingbetalers der de- blteurlanden groote gedeelten van hun be talingen konden besparen. Indien Amerika voor elke speciale jaar- lijksche betaling uit de oorlogsschulden in een anderen tastbaren vorm een compen satie werd verleend, b.v. uitbreiding van het afzetgebied voor de Amerikaansche landbouw en industrie en het blijvend her stel van de Amerikaansche welvaart, dan was hij er zeker van, dat de Amerikaan sche burgers zulk een voorstel in overwe ging zouden nemen. De president beval aan, dat Amerika on der zekere voorwaarden zou toetreden tot het Permanente Hof. Wat de vredesverdragen betreft, is Ame rika bereid andere naties te raadplegen in geval van nood. teneinde den wereldvrede te bevorderen doch zij weigerde overeen komsten aan te gaan, waardoor haar een gedragslijn voor de toekomst wordt opge legd of een beroep wordt gedaan op het geweld om den vrede te bewaren. Amerika zal nooit het recht op bezit er kennen van gebied, dat door schending der vredesverdragen verkregen is. Hoover sprak zich verder uit ten gunste van beschermende tarieven, een krachtig beperkte immigratie en een hervorming der Amerikaansche bankwetten. Hij uitte zijn misnoegen over Europa, dat hij grootendeels verantwoordelijk stel de voor de huidige depressie en SDrak over de .vergiftigde bronnen, van politieke in stabiliteit. gelegen in de verdragen die na den oorlog zijn gesloten." Hoover verklaarde dat de financieele paniek in den herfst van 1931 een ople ving in de Vereenigde Staten heeft tegen gehouden. Ten slotte wees de president op de Ame rikaansche ontwapeningsvoorstellen en Amerika's deelneming aan de economische wereldconferentie. ENGELAND. Het conflict in de textielindustrie Ottawa. Naar uit Manchester gemeld wordt, heeft de algemeene raad van den bond van textielarbeiders besloten een alge meene staking in de weverijen aan te bevelen. De Raad beveelt echter aan, alvorens het stakingsbesluit uit te voeren, pogin gen te ondernemen om den steun te ver werven van den centralen raad der tex tiel arbeidersbonden van de Noordelijke graafschappen, die Maandag te Black burn bijeenkomt. Bij een algemeene staking van de we vers in Lancashire zouden bijna 250.000 arbeiders getroffen worden en de staking zou een stopzetting meebrengen van de spinnerijen, waardoor een even groot aantal arbeiders getroffen zou worden. Uit Ottawa wordt gemeld, dat de onder handelingen tusschen de Engelsche en Canadeesche delegaties snelle vorderingen maken in een gunstige atmosfeer. Er is tusschen de Britsche en Canadeesche staalbelangen een accoord gesloten, dat, indien het door de Conferentie wordt goedgekeurd, dadelijk gelegenheid zal bie den om den Engelschen handel met Ca nada uit te breiden. Men gelooft, dat dit accoord bestemd is om den handel uit te breiden, veeleer dan om een speciaal al gemeen tarief in te voeren. De onderhandelingen tusschen de Engelsche en Iersche gedelegeerden zijn nog niet hervat. ROEMENIE. Het nieuwe kabinet. Wajda Wojwod heeft volgend kabinet samengesteld: Wajda Wojwod minister-president en minister van buitenlandsche zaken. Minister van financiën: Mironescu. Handel en industrie: Madgearu. Minister voor Bessarabie: Hallpa. Minister voor Zevenburgen: Hadigan. Minister van oorlog: Samsunewltsj, tof nog toe chef van den generalen staf. Alle onderstaatssecretarissen blijven in functie. DUITSCHLAND. De politieke besprekingen - Actie der nat. soc. regeeringen. De politieke besprekingen duren voort, gisteren ontving von Pajjen Hugenberg en de Centrumleiders Jovo en Bolz. Tot een beslissing is het daarbij uit den aard der zaak nog niet gekomen. Heden ontvangt Hindenburg die nog altijd geporteerd is voor een regeering. staande boven de par tijen, Hitler en men verwacht, dat daar mede een belangrijke stap in de richting van een oplossing zal worden gedaan. Natuurlijk gaat men voort allerlei gissin gen te wagen, doch waarde hebben deze niet. De bespreking tusschen vertegenwoordi gers van de nationaal-socialisten, de Duitsch-nationalen en het Centrum over de regeeringsvorming in Pruisen, welke oorspronkelijk Zaterdag zou worden ge houden, is uitgesteld tot Maandag, omdat de Duitsch-nationalen Zaterdag verhinderd zijn. Kerrl, de voorzitter van den Pruisischen Landdag, deelt, naar aanleiding van de tot hem gerichte verzoeken van soc.-demo- cratische en communistische zijde om den Landdag spoedig bijeen te roepen mede, dat hij het tijdstip voor de bijeenroeping nog niet definitief kan vaststellen, maar dat de Landdag nog vóór het begin van de zitting van den Rijksdag zal bijeenko men. Onder het opschrift „Het gebod" schrijft de „Koelnische Volkszeitung" o.a.: De nationaal-socialisten moeten aan de verantwoordelijkheid, zij mogen zich niet onttrekken. Alle handelingen der eerst volgende dagen moeten worden voltrokken vanuit het gezichtspunt, dat de nat.-soc. mede de verantwoordelijkheid zullen moe ten dragen en het is slechts billijk, dat zij in een grondwettige regeering volgens de mate van hun mandatensterkte zullen zijn vertegenwoordigd. De sterkste partij be hoeft daarbij niet den kanselier te leveren, gelijk bij Bruening ook niet het geval is geweest. In de eerste plaats is het echter noodzakelijk, dat men de nat.-soc. in die ministeries opneemt, waarin zij het vlugst kunnen bewijzen bekwaamheden te bezit ten in de dingen, die zij zoo uitdrukkelijk hebben beloofd te zullen verbeteren; o.a. het ministerie van financiën, van economi sche zaken en dat van Arbeid. De minister-president van Anhalt,, de Brunswijksche minister Klagge, en de pre mier van Mecklenburg-Schwerin Gronnow, hebben een verklaring gezonden aan den rijkskanselier, waarin er den nadruk op gelegd wordt, dat de verwachtingen die men gehad heeft van de nieuwe rijksregee ring door de noodverordening van 14 Juni, die zich in het oude kader bewoog, vernie tigd zijn. Wanneer men met dergelijke re- geeringsmethoden voortgaat, methoden die de oorzaken van den noodtoestand des volks niet raken, dan zouden alle ontvan gers van ondersteuning aan den rand van vertwijfeling worden gebracht, terwijl aan den anderen kant de financieele saneering uitblijven zou. In de verklaring wordt ver der als oorzaak van den volksnood de werk loosheid genoemd. Het Rijk heeft slechts onvoldoende geholpen. Er moet thans eens een einde komen aan de verlagingen der ondersteuning uit de werkloozenverzeke- ring en der sociale renten, aangezien dit tot een verbittering van het volk leidt. Verwacht wordt, dat het- rijk de noodige middelen ter beschikking stelt. Vervolgens worden verschillende voorstel len gedaan en elschen gesteld. Ten slotte wordt dan gezegd, dat de rijksregeering onmiddellijk tot daden moet overgaan. De verlaging der steungelden tot een onmen- schelijk peil is de diepste en laatste oor zaak van de op zich zelf betreurenswaar dige uitbarstingen van vertwijfeling. De regeeringen der landen kunnen geen ver antwoording dragen voor de nalatigheden der rijksregeering. Op een nat.-soc. demonstratie te Hanno ver kondigde de Oldenburgsche premier aan. dat wanneer in het r.k niet spoedig een grondige verandering intrad, Olden burg als klein land een toonbeeld zou ge ven van nationaal-socialistische economi sche vormgeving. In dit land, waarin een reeks steden economisch dood zijn en den ambtenaren de salarissen niet kan uitbe talen. zal de regeering tot eenvoudige mid delen haar toevlucht nemen. Wanneer in het rijk geen verandering tot stand komt, zal de Oldenburgsche regeering buiten de Oldenburgsche staatsbank om uit eigen machtvolkomenheden' een bepaald bedrag vlot maken op basis van waarden van de Oldenburgsche huishouding. Wanneer de rijksregeering dan een staatscommissaris mocht sturen, zal Oldenburg de boeren mo- blliseeren en tot uiterste strijden. Verdacht van den aanslag te Potempa (district Glelwitz). zijn tien S.A.-leden in gerekend. Zij worden van moord beschul- digd. De verdachten hebben, naar nader is ge bleken, nog twee andere aanslagen ge pleegd die echter zijn mislukt. In het centraal bureau van de Rijksba nier te Berlijn heeft gistermiddag een huis zoeking plaats gehad. Drie revolvers en vijf gummistokken werden in beslag genomen. CHINA. Naar een dictatuur van Tsjang Kai sjek? Maarschalk Tsjang Kai sjek heeft den president der Chineesche Republiek een schrijven gezonden, waarin hij verklaart bereid te zijn de regeering te aanvaarden op voorwaarde dat de controle-instanties der Kwomlntang en van den Wetgeven den Raad van de Chineesche Republiek, worden uitgeschakeld. Anderzijds heeft de maarschalk aan alle ex-mlnister getelegrafeerd, om hun te ver zoeken hun aanvrage om ontslag in te trekken. Wat Wang Tsjing Wei betreft, den vroegeren premier, deze heeft Sjanghai verlaten om te Hongkou een rustkuur te ondergaan. HIJ ls vastbesloten om bij zijn ontslag te blijven. SPANJE. Na de „staatsgreep- Over het mislukken van greep" van generaal Sanjurjo der gemeld: Gisteren om 3 uur 's morgen schuwden de officieren, die nel- zijde van Sanjurjo hadden den generaal, dat het dwaasheid verzet te bieden aan de regeer» pen, omdat de berichten uit de r bewezen, dat de beweging mislukt de arbeiders de algemeene stat: den afgekondigd. De generaal ging toen op de wel een groote optocht van re nen, socialisten, syndikalisten en c nisten naar de kazerne trok - gouverneur en de andere geregéli' riteiten opgesloten waren, dezenl- en hen in triomf door de strata Ook de politieke gevangenen *er de betoogers in vrijheid gesteld villa van Markies Coquirel, waar zijn hoofdkwartier had gevest brand staken. Alle officieren van de gendant- partij gekozen hadden voor zijn gevangen genomen en zullen krijgsraad verschijnen. Sanjurjo is gearresteerd, dicht Portugeesche grens, n.l. bij t (prov. Huelva.) door een genda,' hem herkende en met hem zijn aers. Hij schijnt nog een poging ben willen zelfmoord te plegen, d- werd voorkomen. Het heet. dat t naar Madrid is overgebracht. Men verwacht thans algemeen aanal speciale maatregelen zullen getroffen. Azana heeft Woensdag parlement medegedeeld, dat de on lingspoging in zooverre is toe te dat de regeering thans zonder scrupules scherp kan tagrijnen. De parlementaire commissie tot stelling der verantwoordelijkheid aan, de algemeene directie van dei heidsdienst instructies gezonden generaals Berenguer. Ruez, Del admiraal Nogay te arresteeren: Sj de militaire gevangenis opgeslo' generaals Jordana en Fernand zijn eveneens ongesloten. Na de mislukking van den mili stand is het tot felle tegenheid van republikeinsche zijde geko Is in het bijzonder het geval g- Grenada. Santander en Salamam monarchistische sociëteiten e: van katholieke bladen werden i gestoken. NA DE STAATSGREEP IN SP MADRID, 12 Aug. (Reuter) - mer heeft een wetsontwerp aan; waardoor al degenen die zich schuldig gemaakt aan daden digheid of uitingen van minach de republiek, worden uitgesloten burgerlijke en militaire ambten. SEVILLA, 12 Aug. (Reuter) E" de aankomst der regeeringtroepea een botsing plaats tusschen de G Civil en de de bevolking, welke de ting eischte van alle gedetineerde: der uitzondering, terwijl de bur- verneur slechts de vrijlating der ringsgevangenen had ingewilligd der Cuardia Civil werd gedood, dra gers werden ernstig gewond. Verschillende stedelijke ambt die Sanjurjo hebben gesteund 2 post ontheven. Een voóraanstaacd Spaansche Fascistische partij te? moord gepleegd. Tegen verschil» sonen zal de doodstraf worden E- stad heeft haar gewonen kalen' herkregen, doch de winkels ziju teS sloten. GRENADA, 12 Aug. (Reuter) - onlusten alhier zijn twee pert' dood en twee gewond. EKMAN UIT DE POLITUX STOCKHOLM, 12 Aug. (VU.) treden Zweedsche minister-pres®' man heeft de leiding der VrijziMjp neergelegd. Het onderzoek der tor partijcommissie heeft ten doel op« te brengen over het gebruik vat drag van 100.000 kronen, die I',r ger Ekman ter hand heeft gesteld. WALKER'S VERDEDIG!*0 NEW YORK, 12 Aug. (Reuter) populaire burgemeester van N". James Walker, heeft gisteren te* tegen het advies van zijn raad persoonlijk tegenover gouverneur velt zijn beleid verdedigd, seabury het pleidooi bij. Walker heeft een diging, die 27.000 woorden telt, tel», bury's beschuldigingen op schrift S Hij komt daarin op tegen de aan- van corruptie en meent zich net offer van onjuiste voorstellingen publlkelnen, die daarmee de s». willen afleiden van den huldigen gen toestand des lands. NAAR EEN ENGELSCH-EGïPT" VERDRAG? LONDEN, 12 Aug. (Reuter) -J de „Daily Express" zullen b»» onderhandelingen geopend wor een Engelsch-Egyptisch verarafc^ de Egyptische premier ta ocw naar Londen zal komen. In voorbesprekingen zou reeos sisis voor overeenkomst sa'fSa verdrag zou o.a. behelzen dj van gezanten in de wederzijdse steden en de invoering van Egyptische weermacht. BOLIVIA CONFISCEEBl KERKSCHATTEN. BUENOS-AIRES, 12 Aug. (V.fj,e: gens berichten uit La Paz hee e- viaansche Congres een .we^ volgens welke alle zich m ne de Kerk bevindende )uwee'e°' f zilveren voorwerpen en ander ten, ta het bezit van den Sta

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2