LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 11 Augustus TELEGRAMMEN. DUITSCHLAND. De politieke besprekingen. Rijkspresident von Hindenburg heeft gisteren Rijkskanselier von Papen ont vangen die hem rapport uitbracht over den binnenlandsch polltieken toestand. Het onderhoud duurde ruim een uur. Voorts heeft de Rijkspresident den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Neurath, ontvangen. Om 5 uur is daarop het kabinet bijeen gekomen voor de aangekondigde zitting. Na de kabinetszitting zou de Rijkskan selier overleg plegen met een aantal poll- tike persoonlijkheden. Deze kabinetszitting duurde tot half acht. Een officieele mededeeling betreffende de zitting, althans betreffende de ter bij eenkomst genomen besluiten is niet ver strekt. In welingelichte kringen wijst men nog steeds op het feit, dat de beslissing meer dan ooit berust bij den Rijkspresident, die van zijn kant met het oog op den gespan nen toestand in het binnenland als ook ten aanzien van de onmogelijkheid een parlementaire meerderheid te vormen, als tevoren waarde hecht aan een boven de partijen staande presidentsregeering. De onderhandelingen van den Rijks kanselier met de partijleiders liggen dan ook eveneens in deze lijn. Nog gisteravond heeft Rijkskanselier von Papan Dr. Hugenberg ontboden. Hitier vertoefde gisteren nog .niet te Berlijn. Men verwacht dat de Rijkskanse lier morgen een bespreking zal hebben met den leiders der NSD.A.P. Rijkskanselier von Papen heeft de beide Centrum-afgevaardigden dr. Bolz, den staatspresident van Wurtemberg en Joos uitgenoodigd hedenmiddag met hem een bespreking te houden. Inmiddels beginnen de proefbalon- netjes waarvoor wij gisteren waarschuw de. Een daarvan is de volgende.' Men neemt aan dat een reconstructie der Rijksregeering zal plaats hebben met Adolf Hitler als Rijkskanselier. Vqlgens deze lezing zou de huidige Rijkskanselier von Papen de portefeuille van buitenland sche zaken krijgen en vice-kanselier wor den. Gregor Strasser zou Rijksminister van Binnenlandsche Zaken worden en Goering mogelijk Rijksminister voor Ver keerswezen. De overige departementen zouden onder leiding der huidige functionarissen blijven. De Rijksminister van Buitenlandsche Zaken von Neurath zou wederom ambas sadeur te Londen worden en de Rijks minister van Binnenlandsche Zaken von Gayl Opperpresident van Oost-Pruisen. Maar dit Is nog slechts een bloote voor spelling, zonder eenig motief van zeker heid. Semi-officleel wordt nog in strijd zelfs hiermede gemeld: Het zal de taak der eerstvolgende dagen zijn, den toe stand door raadpleging der leiders van verschillende partijen op te helderen. Daarbij wordt betoogd, dat deze bespre kingen door den Rijkskanselier geleid worden, zooals trouwens het zwaartepunt der onderhandelingen uitsluitend hij hem ligt. Daarin ligt een vingerwijzing, dat er geen sprake van een kabinetswisseling, maar slechts van een reorganisatie der regeering is. In politieke kringen beschouwde men den toestand gisteravond dan ook geens zins in dien zin, zooals hij in de combina ties van eenige avondbladen werd voorge steld, als zou Hitler binnenkort opdracht krijgen om een kabinet te vormen. De moeilijkheden die zich verzetten te gen een candidatuur van Hitler zijn blijk baar zeer toegenomen. Daarentegen blijft men er bij, dat een deelneming van de nationaalsocialisten aan het kabinet zeer wenschelljk ls, zonder dat het karakter van het „Praesidlalkabinet" verdoezeld wordt. De onderhandelingen der eerstvolgende dagen zullen moeten uitwijzen, of en in hoever het mogelijk is een overeenstem ming tusschen de nationaal-soclallstlsche eischen en deze beginselen tot stand te brengen. Natuurlijk houdt men zich in politieke kringen ook reeds bezig met de overwe ging, welke toestand zou ontstaan door een mislukking der pogingen om de na- tionaal-socialisten in de regeering te be trekken en men mag aannemen dat de ontwikkeling dan weer op parlementaire basis overgebracht zou worden. In dit ge val zal natuurlijk nagegaan worden, of de mogelijkheid bestaat van een nieuwe meerderheidsregeering op parlementaire basis. Indien deze proefneming negatie! uitviel, dan zou zonder twijfel een nood toestand ontstaan, die aan de verantwoor delijke Instanties den plicht zou opleggen, ook onder deze moeilijke omstandigheden een geregeld werken der Rijks- en Staats inrichtingen te verzekeren. Er moet echter op gewezen worden,, dat dit alles slechts mogelijkheden zijn die in politieke kringen besproken worden. Herhaaldelijk duiken weer berichten op, dat S.A. formaties zich bij Berlijn samen trekken. die officieel steeds worden ge demonteerd. Maar de Schupo en zelfs de rljksweer is niettemin op alles voor bereid SPANJE. De regcering is den toestand meester behalve te Sevilla. De militaire opstand te Madrid was in hoofdzaak monarchistisch en gericht tegen het republikeinsche regime. De regeering verklaart, dat zij thans den toestand meester is; het zou echter niet onmogelijk zijn. dat zich nog enkele min of meer ernstige incidenten voordoen. Er zijn bui tengewone voorzorgsmaatregelen getrof fen; politie en troepen zijn geconsigneerd. De opstandelingen worden geschat op 1000 man en maakten bijna allen deel uit van de vava.erie, die ondergebracht is in de kazernes in de buitenwijken van Madrid. Alcala de Bonares, vanwaar een regiment cavalerie zich op weg naar Madrid had begeven, om zich daarna naar het garni zoensplaatsje terug te begeven, schijnt een der plaatsen te zijn waar de opstand be raamd is geworden. Bij de incidenten zijn acht personen ge dood, verscheidene gewond, terwijl er ruim 200 zijn aangehouden, onder wie bekende persoonlijkheden van het oude regime, en de vroegere chauffeur van Primo de Rivera, benevens de adjudant van generaal Mar tinez Anedo. Het volk heeft hevig, gereageerd tegen de beweging. Een dichte menigte trok door de straten onder het zingen van het repu- klikeinsche strijdlied. Het nationaal comité van het algemeen verbond van den arbeid heeft een manifest gepubliceerd, waarin de leiders van de beweging aan de kaak gesteld worden. Ook een broer van den oud-minister van Financien Sotelo, is gearresteerd. Te Ma laga is de oud-minister van Arbeid Estrata gevangen genomen. De luitenant-kolonel die zich gisteroch tend poogde meester te maken van een paar departementen te Madrid heet Munoz. Te Madrid zijn de generaals Godet en Gonzales Garrasso gearresteerd en in de militaire gevangenis geplaatst. De minister-president heeft in de Kamer een mededeeling gedaan over het Verloop van de beweging. De regeering was op de hoogte geweest van het complot dat reeds In den loop der vorige week had moeten uitbarsten, doch dat om, aan de regeering onbekende redenen, uitgesteld was. De minister-president constateerde met voldoening, dat enkel nog te Sevilla, onder leiding van generaal Sanjurjo de opstand voortduurde. Voorts zeide de minister-pre sident nog dat ln de toekomst de regeering op strenger wijze dan tot nu toe de staats orde zal handhaven De Kamer gaf de regeering een vertrou wensvotum met enkel de stemmen der 5 landbouwers tegen. Gneraa'. Sanjurjo ls de vroegere com mandant der gendarmerie en schtjnt te Sevilla de baas te zijn. Hij heeft de gen darmerie op zijn hand en ook het garni zoen. Te Jerez werd de opstand echter onderdrukt. Het 6e regiment infanterie is op weg naar Sevilla om ook daar het gezag der republiek te herstellen. Uit Cartagena zijn vijf torpedojagers vertrokken om het 6e reg. infanterie te ondersteunen. In hoeverre Andalusle Sanjurjo zal steu nen. is no& onbekend, doch veel kans heeft hij niet. De gendarmen, die gisteren te Madrid den militairen opstand in de kiem ge smoord hebben, waren het voorwerp van geestdriftige betooginen der bevolking van de stad. De minister van binnenlandsche zaken verzamelde de gendarmerie op het binnen plein van het ministerie en richtte woor den van dankbaarheid tot haar. die door den troep met een hoera! op de republiek werden beantwoord. Reeds om tien uur 's morgens trok een talrijke menigte door de straten der stad, onder de kreten van: „Men moet ze af maken!" „Wij eischen gerechtigheid!" Even voor 12 uur 's middags trokken ca. 100 betoogers zingend over de Gran Vla met republikeinsche en zelfs een roode vlag. Zij dringen binnen in een officiers casino en verdreven de aanwezige officie ren. Daarna dwongen zij het bestuur van het Casino de republikeinsche vlag te hijschen. De menigte trok dan naar verschillende openbare gebouwen en groote warenhuizen en dwongen overal om de republikeinsche vlag uit te steken. Een niet bijzonder ernstige botsing tus schen betoogers en gendarmen deed zich voor .toen deze de betoogers verspreiden wilden en zich meester poogden te maken van de door hen meegevoerde roode vlag. De betoogers boden slechts geringen weer stand en Juichten ten slotte de politie toe onder het zingen van het republikeinsche volkslied. Reuter zegt, dat de gebeurtenissen van gisteren algemeen bschouwd worden als een versterking van de regeering en het uitgangspunt voor de vereeniging van alle republikeinsche krachten. In zijn boven vermeld manifest zet het bestuur van den algemeenen vakvereeni- gingsbond de arbeiders aa.i om kracht aan den dag te leggen, maar rustig te blijven en geen actie te ondernemen, zonder eerst Instructies af te wachten. Ieder moet echter bereid zijn om zich op den eersten wenk in den strijd te storten. Naar vernomen wordt, hebben alle repu blikeinsche politieke of sociale vereeni- gingen besloten zich in hun actie bij die der socialistische partij aan te sluiten en dc instructies op te volgen, die van het Volkshuis uitgaan. De regeering te Madrid heeft de volgende couranten verboden: El Debate, Siglo Futuro, Informacion, El Mondo en La Nacion. De president-generaal van Catalonië, Macia, heeft aan den president van Spanje en aan den minister-president te Madrid de verzekering doen toekomen, dat Cata lonië trouw blijft aan de centrale regeeving. Mocht in Catalonië een monarchistische beweging het hoofd opsteken, dan zouden de arbeiders in Catalonië de algemeene staking afkondigen. CHINA. Branden te Moekden. Gemeld wordt, dat ernstige branden uitgebroken zijn te Moekden. Men gelooft, dat zij gestookt zijn door Chineesche vrij schutters in burger. Uit Chineesche bron verluidt, dat Ja- pansche pantserwagens de strategische punten te Moekden bewaken en weer stand bieden aan de Chineesche vrijwil ligers die uit alle richtingen aanvallen. Men zegt dat de Chineezen zich in het bezit hebben gesteld van de hoogste pun ten der heuvels rond Moekden. De Japanners hebben tal van verdach ten aangehouden. 460e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) Trekking van Donderdag 11 Augustus 1932 2e Klasse, 4e U1st HOOCE ('RIJZEN 12458 <100.—. PrUzen vnn 35 68 384 774 802 868 929 947 1628 2163 2418 2491 2604 2991 3068 3159 3197 8219 8462 8708 3708 3787 3802 4100 4234 4491 4819 5031 5078 5557 5750 6160 6212 6291 6388 6940 7180 7618 7688 7876 8514 8776 8807 8940 9392 9485 9675 9990 10018 10793 10865 U593 11846 12908 13124 13132 13271 13388 13513 14307 14382 14736 14814 15443 16005 16046 16163 16172 16392 17597 17605 17645 17747 17841 18020 18335 18477 18878 19457 19493 19764 19856 19889 20107 20194 20207 20242 20829 20938 21880 21932 22056 22263 22570 22811 22815 23822 23412 23896 23951 DE OPSTAND IN SPANJE. REEDS BEDWONGEN. MADRID, 10 Aug. (Reuter,)Generaal Sanjurjo heeft te Sevilla de samenstelling van een nieuwe regeering onder zijn lei ding gepubliceerd. Minister van oorlog is generaal Barrera en generaal Oavalcanti krijgt de leiding van de Guarda Civil. MADRID. 11 Aug. (Reuter). Uit Sevilla wordt gemeld, dat de opstandelingen zich hebben overgegeven. Generaal Sanjurjo is gevlucht, vermoe delijk naar Portugal. De Sevillaansche vakverbonden hebben een algemeene staking afgekondigd, ten einde de actie van de opstandelingen te verhinderen, MADRID. 11 Aug. (Reuter). De bevol king heeft een groote demonstratie voor de regeering gehouden. Een groote menigte trok door de straten en betuigde luide haar aanhankelijkheid aan de regeering. Ook het leger staat ge heel aan de zijde van de huidige regee ring. Het schijnt, dat ex-koning Alfonso XIII op geenerlei wijze in verbinding heeft gestaan met de opstandelingen. MADRID. 11 Aug. (Reuter). Naar gemeld wordt heeft de regeering besloten heden ochtend vroeg een generaal en twee andere officieren, die aan den opstand hebben deelgenomen, te fusilleeren. Een officieele bevestiging van deze berichten is echter nog niet ontvangen. MADRID, 11 Aug. (Reuter). Generaal Villegas is gearresteerd. De gouverneur van Cordova heeft het bestuur over het geheele gebied van Sevxilla gekregen. De politie heeft een man gearresteerd, die trachtte een brug over de Guadalquivir op te blazen; hij had papieren van gene raal Sanjurjo bij zich. De meeste gouverneurs van de provincies hebben de publicatie van reactionaire dag bladen verboden. MADRID. 11 Aug. (Reuter) De regeering heeft een aantal generaals die hebben deelgenomen aan de revolutie of hiermede sympathiseeren. ontslagen en gepension- neerd, o.a. generaal Sanjurjo. Barrera en Cavalcanti. MADRID. 11 Augustus. (V.D.). In den afgeloopen nacht hebben te Se villa eenige botsingen plaats gehad. O.a. werd het gebouw van de club van grondeigenaren door een aantal arbeiders in brand gestoken. Een gisteren door generaal San Jurgo naar Lora del Rio gezonden afdeeling. die het bevel had een brug op te blazen, werd door de regeerlngsgetrouwe gendarmerie gevangen genomen. Een andere poging een brug in de nabijheid van Sevilla te doen opblazen, mislukte. In verschillende steden kwam het tot. uitspattingen van republikeinen, b.v. ln Granada, waar een huis van een aristo cratische club in brand werd gestoken. Te Santander heeft de menigte het ge bouw van een aristocratische zeilvereeni- ging, een clericaal partij buis en andere gebouwen van reactionnaire groepen in brand gestoken. Het kwam tot een botsing met de politie waarbij één man werd ge dood. MADRID, 11 Aug. (Reuter). De minister van binnenlandsche zaken deelt mede, dat generaal San Jurjo, generaal Herrais, luitenant-kolonel Estevan en kapitein Sanjurjo, de zoon van den generaal in de i omgeving van Sevilla zijn gearresteerd. GRONDWETSDAG TE BERLIJN. BERLIJN. 11 Aug. (V. D.j. Heden, den dertienden herdenkingsdag van de grond wet der republiek, waren de gebouwen van de Rijks-, Staats- en Stedelijke autoritei ten, zooals gewoonlijk met vlaggen ge tooid. Ook de stedelijke verkeersmiddelen waren versierd. Bij de Rijks- en Pruisische officieele diensten is het heden Zondagsdienst. Op de scholen worden des ochtends grond wetsherdenkingen gehouden. Overigens heeft Berlijn heden het ge wone alledaagsche beeld. Tegen negen uur hedenmorgen begon de stroom van kijk- lustigen naar de Lustgarten, waar heden de herdenkingsplechtigheid plaats heeft. Mooi weer begunstigt de feestelijkheden. BERLIJN, 11 Aug. (V. D.) Op de ge bruikelijke wijze is heden in het Rijksdag gebouw in tegenwoordigheid van Rijks president von Hindenburg en van de le den der Rijksregeering de verjaardag van de grondwet van Weimar herdacht. De plechtigheid begon met de uitvoe ring van Beethoven's ouverture Egmond door het Berlijnsch Philharmonisch Or kest, daarna hield de Rijksminister van Binnenlandsche Zaken von Gayl een rede. BERLIJN, 11 Aug. ((V.D.). Aan de grondwetsherdenking van de Berlijnsche Schupo werd evenals in de voorafgaande jaren deelgenomen door alle beambten die geen dienst hadden. De Vereenigde Schupo muziekcorpsen voerden Beethoven's Ouver ture „Egmont" uit, waarna politie-presi- dent dr. Melcher een korte toespraak hield, waarin hij er op wees dat de politie zonder aanzien des persoons of van partij de taak had staat en vaderland te beschermen. Nadat het volkslied was gezongen, defi leerden de polltietroepen langs den politie- president en den commandant der Schupo Poten. DE POLITIEKE BESPREKINGEN IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 11 Aug. (V.D.). - De Centrum fractie van den Pruislschen Landdag heeft de nationaal-socialisten en de Duitsch- nationalen tot een Zaterdagochtend te houden bespreking met het Centrum uit genoodigd, ter beraadslaging over de ver kiezing van een Minister-president in Pruisen en de daarmee samenhangende vorming van een Pruisische regeering. VERKLARING VAN HITLER. MUNCHEN, 11 Aug. De „Völkische Beobachter" van heden publiceert de volgende 10 Augustus gedateerde verkla ring van Hitier: „In de pers circuleeren op het oogen- blik weer romantische schilderingen over de scheuring in de leiding der Nationaal •Socialistische Partij en de oppositie, die door eenige leiding als dr. Göbbels, Gregor Strasser en anderen tegen mij zou worden gevoerd. Deze berichten zijn te dom dan dat men ze behoeft te dementeeren. Ik wil hier slechts bekend maken dat ik mij niet te Berlijn in een nieuw hoofdkwartier in de Badensche Strassë ophoud, doch, dat ik mij sedert het einde van den ver kiezingsstrijd samen met dr. Göbbels en de andere leiders der beweging in de Beiersche bergen bevind. Welke beslissin gen de partij voeg de tolk heeft getrof fen zullen de nieuwsgierige krantenschrij vers nog vroeg genoeg ervaren". DE ONRUST LN DUITSCHLAND. BARTENSTEIN. 11 Aug. iWolff). De snel-rechter heeft zeven communisten, die betrokken waren in een gevecht tusschen Nazi's en communisten tot gevangenisstraf fen van twee jaar tot vier maanden ver oordeeld. BERLIJN. 11 Aug. (Wolft). Gisteravond heeft de politie bij een huiszoeking in een communistisch gebouw een revolver en een pioertendooder in beslag genomen. In een Nationaal Socialistisch gebouw werden twee revolvers, drie knal-pistolen en een oetenings-handgranaat in beslag genomen. Zestig Nazi's werden gearres teerd, en weer vrijgelaten nadat proces verbaal was opgemaakt. MUNCHEN. 11 Aug. (V.D.). Uit Re gensburg wordt gemeld, dat in den afge loopen nacht op de woning van den plaat selijken nazi-leider te Kelheim twee scho ten zijn gelost, waardoor de ruiten werden vernield. Te Grünberg in Silezlë werd in het huis van den sociaal-democratischen vakveree- nigingssecretaris Karl Lindner een hand granaat geworpen, die echter niet explo deerde. NEUWIED, 11 Aug. (V.D.). In den afgeloopen nacht werd in het dynamiet- magazijn van de firma Wirtzfeld in de steengroeve Kuckstein bij Neuwied door onbekenden ingebroken. Het geheele ma gazijn werd door de onbekende daders leeggeruimd. Een groote hoeveelheid dyna miet en andere springstoffen, die voor het werk in de steengroeve worden gebruikt, viel in hun handen. De politie heeft een belooning voor het opsporen van de daders uitgeloofd. o KLARA ZETKIN ZAL DE EERSTE RIJKSDAG-ZITTING PRESIDEEREN. MOSKOU, 11 Aug. (V.-D.) De Duit- sche communistische Rijksdag-afgevaar digde Klara Zetkln. heeft te Moskou een rede gehouden voor een vergadering van Duitsche communisten. Zij verklaarde, dat zij ondanks de hetze die tegen haar was begonnen de eerste Rijksdagzitting als oudste afgevaardigde zou presideeren. Zij zeide, niet bang tg zijn voor eventueele obstructie en de openingszitting van den Rijksdag zou zij lelden in den zin van het afgedane parlementarisme. De rustver stoorders zou zij tot orde weten te bren gen. Klara Zetkln deelde tenslotte nog mede. dat zij tegenover het Duitsche pro letariaat ook het vervullen van deze plicht schuldig was. INCIDENT TE DANZIG. WARSCHAU, 11 Aug. (Reuter). Het Poolsch Telegraaf Agentschap deelt mede, dat tengevolge van de laatste incidenten, waarbij een drietal Joden, waaronder twee Poolsche burgers door Hitlerianen te Dan zig werden afgeranseld, de Poolsche com missaris generaal geprotesteerd heeft bij den Senaat van Danzig. De pers bericht dat dit incident het zesde is in enkele weken. BURGEMEESTER WALKER VERDEDIGT ZICH. NEW YORK, 11 Augustus. (V.D.). De New Yorksche burgemeester James Walker is gisteren te Albany aangekomen om zich tegenover den gouverneur van den staat New York, Franklin D. Rooseveiit, te ver dedigen tegen de door de commissie Sea- bury tegen hem ingebrachte beschuldi gingen met betrekking tot zijn beleid als burgemeester van New York. Bij aankomst van Walker aan het sta tion te Albany werd hij ontvangen door een reusachtige menigte, die hem voor een deel enthousiast toejuichte, terwijl hij door een ander gedeelte werd uitgefloten. Het publiek drong zoo op, dat het politle- cordon. dat den weg voor Walker naar zijn auto vrij wilde houden, werd ver broken en Walker in de stations-wacht kamer moest wachten tot de politie vol doende ruimte had gemaakt om hem naar zijn hotel te kunnen laten vertrekken. DE GRAANOOGST OVER 1932. WASHINGTON, 11 Augustus. (V.D.). Het departement van landbouw te Was hington deelde gisteren mede, dat de to tale graanoogst voor het jaar 1932 ge schat wordt op 2.819.794.000 bushel, of Ti'It van den normalen oogst op 1 Augus tus van het vorige jaar. Van deze hoeveelheid graan wordt de totale hoeveelheid tarwe geschat op 722.687.000 bushel. MISDADIGER GEARRESTEERD. PARIJS, 11 Aug (Reuter). Na een opwindende jacht door de straten van Parijs is de politie er in geslaagd een man, Maucuer genaamd, te arresteeren, die de aanslagen op een Parijsch postkantoor en op den trein ParijsMarseille op zijn ge iten heeft. Maucuer ls door een vroegere geliefde ■fan hem verraden. REDE VAN KELLOGG ST. PAUL. (Minesota), 11 Aug In een rede heeft Kellogg verkl gemeenschappelijk overleg is b- het Kellogg pact en het Brlanj.y Hij is het geheel eens met vooral, waar deze verklaart, dat r.) bare meening meer invloed uitoef de garanties. De oorlog zal vm worden, zoodra de wereld inziet bitrage een beter middel is om punten tusschen de landen op tt* den oorlog. De meening is het machtigste voor den vrede. DE MEMELKWESTIE. DEN HAAG. 11 Aug. Het Permato van Internationale Justitie heelt V ochtend uitspraak gedaan in de Ir treffende de interpretatie van he*, statuut. Zooals men weet. betreft deze p, geschil tusschen de regeeringen vin land, Frankrijk, Italië en Japan ee* en de regeering van de republiek Lr anderzijds. Met tien tegen vijf stemmen kc Hof in zijn arrest tot de volgenp clusies le. De gouverneur van het Menie, heeft het recht om ter bescherató Staatsbelangen den president van rectorium af te zetten. 2e. Deze afzetting van den g- brengt niet mede opheffing van tie der overige leden van het diieê 3e. Het ontslag van Boëttcher ai dent van het directorium is onder ij standlgheden waaronder het plaats regelmatig. 4e. Het Hof heeft de tegenwerpt/! Llthauen afgewezen met betrekkit? regelmatigheid van de samenstel het directorium-Simaitis en de ree' held van de ontbinding der Kt:; volksvertegenwoordigers op 22 Ife: 5e. In de omstandigheden wa plaats greep. Is de samenstelling directorium-Simaitis regelmatig. 6e. Ontbinding van de Kamer t vertegenwoordigers op 22 Maart i den gouverneur van het Memei-r niet regelmatig. HET CONFLICT IN ZUID-AFR BUENOS AIRES, 11 Aug. (Real. Uit goede bron wordt vernomen, Paragueesche gezant alhier den I schen minister van buitenlandschf te verstaan heeft gegeven, dat Parap voorwaarden voor een wapenstilstati kan aannemen, indien Bolivia niet forten, welke het onlangs heeft ra verlaat. —————o DE VERNIELING IN BRETAG. RENNES. 11 Aug. (Reuter). De heeft een zestal personen, lid van dt tonsche partij gearresteerd, die te worden het Bretonsch monument te ben opgeblazen. Twee van hen be' de bom te hebben geplaatst, de ot blijven ontkennen. KANTON TEGEN DE DICTATM'R TSJANG KAI SJEK. KANTON- 11 Aug. (V.-D.) De genwoordigers van de Kantonrs hebben verklaard, dat het ovemeEJ de dictatuur door Tsjang Kai S'fl Kanton niet aavaard zou wordea» een dictatuur van Tsjang Kai 8» burgeroorlog tusschen Nanking a zou beteekenen. MILITAIRE EXPEDITIE TEGB OPSTANDIG NEGERV0RSI KAAPSTAD, 11 Aug. (V.D.). De Afrikaansche regeering acht het o lijk het conflict met het OvamW- Ipoemboe, ontstaan o.a. over het van boeten en belastingen, op m wijze bij te leggen. Ipoemboe heeft alle strijdbare te van zijn stammen gemobiliseerd ffl geweren uitgerust. Zijn troepen reeds versterkte stellingen in de omj van zijn Kraal ingenomen, terw deel ervan instructie heeft de rege_ troepen door middel van den zooveel mogelijk afbreuk te doen wen en kinderen heeft hij uit d® doen verwijderen en naar een plaats laten overbrengen. J Ook onder de naburige s' herscht groote onrust. In verba™s mede hebben de Zuid-Afrikaanscne riteiten besloten dat behalve twee uitgestuurde pantserwagens 00iv,> militaire vliegtuigen naar Ovamov. zullen worden gezonden teneinde oe uit de lucht te bombardeeren. De Ministerpresident Generaall» heeft de militaire expeditie tegen boe goedgekeurd. WERKLOOZENONLUSTEN IN SV LONDEN, 11 Aug. (V.D.). D£ verneemt uit Cairo, dat onder de i zijde-arbeiders in Syrië, wier aant bedraagt, ernstige onlusten zun broken. De werkloozen hebben een 6 kels, in hoofdzaak magazijnen pansche zijden stoffen werde" (li geplunderd. Tegenover een dele_jLj werkloozen verklaarden de Franse riteiten zich bereid te overwegen voerrecht op Japansche zijden sw 100 procent te verhoogen. BRANDSTICHTING IN busla^ MOSKOU, 11 Aug. (Renter)-."Sto sten tijd worden talrijke brands geconstateerd. Uit particulierei c vernomen, dat de Russische r.%T^gari speciale verordening heeft uns waarin den bestuurslichamen gedragen, deze brandstichtmgei middelen te bestrijden. Er wordt gedreigd met Seva"L g» fen van minstens tien jaar en v gevallen zal de doodstraf worn past.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2