LE1DSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 8 Augusti SPORT. VISSCHERIJBERICHTEN. INGEZONDEN. WIELRENNEN. LEIDSCHE REN- EN TOERVEREENIGING „SWIFT". Gistermorgen zijn er wedstrijden gere den, die alle over den korten afstand gin gen. De vele belanstellenden hebben vaak genoten van mooie sprints, die de Swift- renners te zien gaven. J. Verschoor, die door z'n militairen dienst weinig had kunnen doen, begint het z'n concurrenten weer lastig te maken, hoewel hij in J. Riethoven toch z'n meer dere had. De uitslagen zijn: Sprint 300 Meter match a deux: 1. J. Riethoven 14 punten; 2.J. Verschoor 13 p.; 3. A. v. Egmond 11 p.; 4. „Swift" 11 p.; 5. C. Paats 10 p.; 6. M. Aart 9 p.; 7. Chr. Vink 9 p.; 8. W. F. Kaapaan 7 p.; deze laatste reed mee bulten mededinging. Hierna werd er een klassement-wed strijd verreden, waarbij J. Riethoven 14 punten behaalde; J. Verschoor 8 p.; Chr. Vink 5 p. en A. v. Egmond 3 p. Ten laatste werd er een afvalwedstrijd gereden, waarbij J. Riethoven weer het meeste aantal punten (7) wist te behalen, gevolgd door J. Verschoor met 6 p.; A. van Egmond 5 p.; Chr. Vink 4 p.; M. Aart 3 p.; ..Swift" 2 p.; en C. Paats 1 p. Over de drie wedstrijden zijn totaal behaald door J. Riethoven 35 p.; J. Verschoor 27 p.; A. v. Egmond 19 p.; Chr. Vink 18 p.; Swift" 13 p.; M. Aart 12 p C. Paats 11 p.; W. F. Kaapaan 7 p. Toen de wedstrijden waren beëindigd en er weer verzameld was in het clublokaal werden de prijzen door den voorzlttter uit gereikt aan J. Riethoven en J. Verschoor als lste en 2de A-klasscr en aan Chr. Vink als lste B-klasser. VOETBAL. LEIDSCHE VOETBALBOND. De secretaris-penningmeester van den Leidschen Voetbalbond is tot 16 Augustus afwezig. Voor dringende gevallen wende men zich tot den voorzitter, den heer Steenhauer. R.C.L. I—LEIDSCHE BAKKERSGEZELLEN Morgen spelen de bakkersgezellen een wedstrijd tegen R.C.L. I op het R.C.L.-ter- rein aan den Haagweg, aanvang 7 uur. SERIE-WEDSTRIJDEN N. R. M. Zaterdagmiddag speelden N.R.M. II tegen Rijnlandia, welk een vriendschappelijk ka rakter droeg, en die werd gewonnen door Rijnlandia met 21. Daarna speelde C. J. M. V. V. tegen Tramboys. waarvan de uitslag was 24. GECOSTÜMEERDE WEDSTRIJD AFGELAST. De voor Woensdagavond vastgestelde ge- costumeerde wedstrijd tusschen de politie- elftallen van Leiden en Delft is wegens verhindering der Delftenaren afgelast. BOSKOOPSCHE BOYS NAAR WESEL. In aansluiting op ons bericht, betref fende een wedstrijd te Wesel, waartoe ..De Boys" te Boskoop zijn ultgenoodigd, kun nen wij thans mededeelen, dat door de ..Boskoopsche Boys" de uitnoodiging is aangenomen. Deze wedstrijd zal worden gehouden op 28 Augustus. Het plan be staat deze reis te maken per touringcar. QUICK BOYS I—BEURSELFTAL 5—3. Zaterdag speelde Quick Boys een vriendschappelijken wedstrijd tegen een Beurselftal uit Rotterdam. Voor de rust zijn de gastheeren het meest in den aan val en A. v. d. Plas opent de score 10. Direct daarop maakt Tjebbes uit een vrije trap 20 en nog voor de rust voert Verkerk den stand op tot 30. Na de rust zijn de gasten met zon en wind in den rug wat meer aanvallend en zij drukken dit uit in drie doelpunten. Quick Boys weet nog tweemaal te doelpunten, zoodat het einde komt met 53 in het voordeel van Quick Boys. Scheidsrechter Kruyt leidde goed. LEIDSCHE BOYS IV—D.V.E. II 5—2. De gisteren op het Leidsche Boys-ter rein gespeelde wedstrijd tusschen Leidsche Boys IV en D V.E. n eindigde in een 5—2 overwinning der paars-witten. Ruststand 3—1. De heer Paats leidde dezen in goede verstandhouding gespeelden wedstrijd tot iéders genoegen. WEDSTRIJD TE KATWIJK. Op Woensdag 31 Augustus, Koninginne- feestdag, om 4 uur zal er te Katwijk een match plaats hebben tusschen het eerste elftal van Quick Boys en het eerste elftal van IJ. F. C. uit IJmuiden. Het zal dan gaan om den beker, die door den heer Trousselot beschikbaar is ge steld. BILJARTEN. B.C. DOMMERING (SASSENHEIM). Morgen vindt de voortzetting plaats van de Nederlaagwedstrijden van de B.C. Dom- mering te Sassenheim. Nu zullen zich op het groene laken meten Excelsior I met de spelers P. Duivenvoorde Jr C. Degger. Duivenvoorde Sr en B. Duivenvoorde tegen Dommering I. Deze wedstrijd is in het K.S A -gebouw om 8 uur en is toegankelijk voor iedereen. Het 4e en 5e viertal spelen een massa kamp tegen Luto (Lisse)waarvoor de wed strijden zijn vastgesteld voor Dommering 4 op Woensdag 10 Aug., K S.A.-gebouw en op Woensdag 17 Aug. RK. Volksbond Lisse; voor Dommering 5 op Vrijdag 12 Aug. R.K. Volksbond Lisse en Vrijdag 19 Aug. K.S.A.-gebouw. IJMUIDEN, 8 Augustus. VISCHPR1JZEN. Tarbot per KG. f. 1.30—1.20; Griet per kist van 50 KG. f.55—27; Tongen per KG. f. 20.90; Groote Schol per kist van 50 KG. f.33; Middelschol per kist van 50 KG. f.30 28; Zetschol per kist van 50 KG. f.28 22; Kleine Schol per kist van 50 KG. f.26 3.60Schar per kist van 50 KG. f8 3.40; Roggen per 20 stuks f. 14; Pieterman en Poontjes per kist van 50 KG. f. 105; Groote Schelvisch p. kist van 50 KG. f 28.50; Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 2618.50; Kleinmiddel Sohelv. p. k. v. 50 KG. f. 16-13; Kleine Schelvisch p.k. van 50 K.G. f. 13.508; Kabeljauw p. kist van 1125 KG. f. 6235; Gullen per kist van 50 KG. f.184.60; Lengen per stuk f. 0.45; Heilbot per KG. f. 1.15—1.10; Wijting per kist van 50 KG. f.4 70—1.90; Koolvisch per stuk f0.310.13; Makreel per kist'van 50 KG. f. 13—7.80, Aangevoerd 3900 kisten versche haring. Prijzen van f. 4.402.10. Aangekomen 9 stoomtrawlers:: ON. 86 met f.3830; ON. 115 met f.5141; GD. 153 met f 3275: IJM. 73 met f.2655: IJM. 31 met f.1740: IJM. 16 met f.4557; IJM. 77 met f.2577; IJM. 133 met f.1802; IJM. 183 met f. 2709; 9 kotters: FN. 190 met f. 1012; FN. 542 met f.933; F.N. 136 met f.440; E. 390 met f.984; E. 34 met f.1041; E. 110 met f.1002; E 157 met f.776; G. 66 met f.506; en 3 loggers: IJM. 113 met f.287; KW. 167 met f.535; KW. 175 met f.420. KORFBAL. DE TOURNEE VAN FLUKS. Omtrent de wedstrijd van Fluks te Eind hoven tegen P.S.V. I meldt men ons nog het volgende: De ontmoeting tusschen P.S.V. I (Philips Sport Ver.» en het rondtrekkende Fluks- twaalftal vond plaats op het Sportpark. Vooraf had men ons reeds medegedeeld, dat het voor Fluks de zwaarste wedstrijd zou worden en dat de kans op een neder laag niet uitgesloten zou zijn. Inderdaad bleek dit veel waarheid te bevatten. P.S.V., door enkele invallers verzwakt, is direct in de meerderheid door beter middenvak. Lang duurt het overwicht niet en spoedig wegen de partijen tegen elkaar op. Fluks krijgt meer kansen dan P.S.V. doch kan ze niet benutten. De Cruyff krijgt na 20 min. een klein kansje, dat hij in een doelpunt weet om te zetten. 10. Spoedig daarop is het echter de Wolf die voor Fluks gelijk maakt terwijl 10 min. voor rust door verkeerd uitwerken der Fluks-verdediging, P.S.V. door dameshanden de leiding neemt 21 waarmede ook de rust ingaat. Na de rust probeert de Fluks-aanval het opnieuw. Veel gemakkelijke kansen worden naastge- schoten doch na een kwartier maakt Hor ree opnieuw gelijk De nieuwe wisseling brengt P.S.V. in de meerderheid, doch spoe dig wordt Fluks sterker en P.S.V. terug gedrongen. Cor de Haas maakt dan het winnende punt voor Fluks, 23, waarna spoedig het einde wordt aangekondigd. De tournée is hiermede afgeloopen. De 5 wedstrijden zijn alle gewonnen. Een tal rijk publiek heeft de verschillende wed strijden bijgewoond. DUIVENSPORT. DE BLAUWKRAS. Bovengenoemde vereeniging hield op Zondag 7 Aug. een wedvlucht met jonge duiven van Neufvilles (België). De duiven werden te 10 uur 20 min. in vrijheid ge steld en bereikten hun hokken als volgt: Abr. v. Rooyen 1. 5. 8. P. v. d. Leek 2, 4. 14, 15. A. P. de Kroon 3, E. M, Schreuder 6. J. Schreuder 7. 10. 11. 12. 13. 16, 17. J. Marijt 9. De eerste duif is geconstateerd te 1 uur 35 min. 15 sec. Laatste prijswinnende duif te 2 uur 16 min. DE SNELVLIEGER. Wedvlucht van Vilvoorde, afstand 180 KM. Gelost 10.20 v.m. W. wind. J. R. Smits 1, 2 en 4; A. P. v. d. Voort 3, 7 en 12; H. Seriier 5. 9. en 11; W. Ie Mair 6 en C. Walle 8 en 10. Eerst geconstateerde vogel 1 42.37. Laatst geconstateerde vogel 2.20.13. LEIDSCHE POSTDUIVENCLUB. Wedvlucht vanaf Vilvoorde; los 8 uur. Aankomst als volgt: le, 3e, 11e, 14e. J. Vliegenthart; 2e, 9e. IJdo; 4e. 10e. W. Gay- kema; 5e, 12e, 13e, 18e, 19e, 20e Th. Wet ter; 6e, 7e, 8e, A. W. Krol; 15e, 16e, 21e, H. de Nie; 17e. F. de Zwart. Aankomst eerste te 9 u. 58 m. 19 sec,; of 1187 meter per mi nuut: laatste te 10 u. 5 m. 38 sec., of 1097 meter per minuut. DE SPERWER (WASSENAAR). Wedvlucht van uit Vilvoorde (België)af stand 125 K.M. De prijzen werden behaald als volgt: A. Versluis 1. 9. 22; J. Sleeuwen- hoek 2. 18; A. Verweij 3, 5. 6, 8. 19, 21; M. Nellesteijn 4, 23; B. Batink 7. 14, 16; A. Pijpers 10, 11; W. van Ringelesteijn 12, 20: A. van Ringelesteijn 13; N. la Grand 15 en C. Snoek 17. Aankomst eerste duif te 9 uur 39 min. 40 sec. Laatste duif te 9.52.40. De heer N. la Grand won daarbij den kampioensbeker oude duiven. „GEVLEUGELDE VRIENDEN" (Wassenaar). Wedvlucht met jonge duiven vanuit Neufvilles (België), afstand 180 K.M. De duiven werden in vrijheid gesteld te 10 uur 20 min. met Westenwind en bewolkte lucht. De eerste duif bereikte het hok te 1 uur 34 min. 47 sec.; de laatste prijswin nende vogel te 1 uur 52 min. 58 sec. De uitslag was: le, 15e. 16e, 18e, 21e en 22e K. I. Waasdorp: 2e. 3e, 4e. 5e, 6e, 8e, 11e, 19e en 20e C. Versteeg Jr.; 7e en 13e K. Scheffer; 9de J. P. Brederode; 10e, 14e en 17e J. H. Groeneveld; 12e. J. L. de Groot (Buiten verantwoordelijkheid der RedJ Cople van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven DE EERSTE HULPDIENST EN HET ROODE KRUIS TE WASSENAAR. In aansluiting aan een kort bericht in de plaatselijke bladen, wensch ik met na druk te constateeren, dat de Wassenaar- sche burgerij met verontwaardiging ver nomen heeft, hoe Maandag 25 Juli een zwaargewonde halfbewustelooze vervoerd is naar Leiden zittende in de cabine van een vrachtauto; toen de chauffeur later op het onverantwoordelijke van zijn overi gens zoo goed bedoelde daad werd gewe zen, verklaarde deze o.m.: „Ja, hij zei niets." Het is droevig dat er in dezen tijd nog op gewezen moet worden dat men niet in het wilde weg aan het helpen moet gaan en allerminst bij zwaargewonden. De tijden zijn immers veranderd; den ken wij aan de gelijkenis van den Barm- hartigen Samaritaan: de Leviet ging zijns weegs en liet den zwaargewonden man liggen; de Samaritaan laadde hem op zijnen ezel en geleidde hem naar de naastbijzijnde karavansera. Ontroering grijpt ons aan, als wij deze schoone daad van menschelijkheid zien afgebeeld; op de eene plaat, hoe de redder vol deernis en zorg naar zijn patiënt opziet, op een an dere hoe de herbergbewoners toesnellen, om den halfbewustelooze over te nemen en verder te verzorgen. De Leviet was in verzuim, door niets te doen, de Samaritaan deed. wat hij alleen met zijn vervoermiddel kon uitrichten. Maar laat men nu in hemelsnaam toch bedenken dat de hulpmiddelen van thans een geheel andere handelwijze vereischen. Waarvoor heeft het Roode Kruis meer dan 300 hulpposten langs de groote wegen geplaatst, voorzien van verband spalken, eenheids-brancards en telefoon, zoodat ter plaatse eerste hulp kan verleend worden, b.v. reeds een toevallig voorbijkomend medicus materiaal vindt om een eerste verband aan te leggen, eèn gebroken arm of been te spalken, den gewonde op een brancard te leggen, zoodat de patiënt niet in koude of regen behoeft te blijven lig gen. Intusschen is met spoed de naastbij- zijnde medicus of geneeskundige dienst opgebeld die de eerstgenomen maatrege len kan aanvullen en voor een deskundig vervoer per ziekenauto kan zorgen. In onzen tijd zal de Leviet nooit mogen doorloopen, maar hij zal zich onmiddellijk begeven naar de eerste de beste telefoon en verbinding zoeken met den naastbij- zijnden hulppost; is het ongeval dichtbij geschied, dan geeft de posthouder verband mee, dat in den trommel op handige wijze verpakt is zoo noodig ook den brancard. Is zijn post afgelegen en zijn dokter en ziekenauto ver weg, dan kan hij met zijn hulpmidelen reeds veel goed doen en kan de gewonde op een brancard in een wo ning worden binnengedragen. Is intus schen de ziekenauto gekomen, dan be hoeft de patiënt niet geplaagd te worden met overladen, want de eenheids-bran cards van het Roode Kruis passen in elk voertuig of kunnen zoo noodig boven op een bestaande draagbaar gelegd worden. Nog beter kan geholpen worden als de hulppost dicht bij een centrum is gelegen en de meest volledige medische en trans port-hulp snel ter plaatse kunnen zijn. Dan doet men veel beter, met af te wach ten tot een dokter met zijn helpers of helpsters en een ziekenauto komt en in eens afdoende helpt voor vervoer naar een ziekenhuis. Hier nu moet de Barmhartige Samari taan zelfbeheersching toonen; hij mag den gekwetste niet direct aanpakken. Hoe kan hij beoordeelen. of er iets gebroken is? Een schedel- of bekkenbreuk b.v. kan door onoordeelkundig aanpakken hopeloos gecompliceerd worden; hersenschudding en shock worden zoo dikwijls aanvanke lijk niet herkend. Ontijdig dringen geven kan braken opwekken; zelfs het onvoor zichtig aanpakken van een hand kan schade doen, b.v. als het sleutelbeen ge broken is. Daarvoor worden allerwege gediplo meerde helpers opgeleid die van verschil lende letsels op de hoogte zijn en op be hoedzame wijze deze opzoeken en verbin den. Deze zijn geoefend, om zelfs de zwaarst gewonden op te tillen en bij het vervoer behulpzaam te zijn. Wordt nu hierdoor onze Samaritaan op zij geschoven? Wordt de eerste hulp nu een nuchtere technsche verrichting? Neen zeker niet. Ik heb meermalen meegemaakt, hoe op een drukken weg meer of minder deskun digen zich met veel vertoon op den ver ongelukte werpen hoe er aan alle kanten aan hem gesjord wordt, hoe sterke man nen klaar staan om hem op te tillen, als ware hij een plank, hoe zenuwachtige menschen hem midden op den weg gaan ultkleeden. Dit is onstichtelijk geknoei. Maar onveranwoordelijk wordt het als menschen met hersenschuddng bekken breuk, in een auto worden gehéschen, als op dergelijke zwaargekwetsten kunstma tige ademhaling wordt toegepast. Hoe anders is het toch, als een groep ge diplomeerde E.H.B.O.-ers optreedt een transportcolonne in verband! Zij zijn aan elkaar gewend, zij vatten elkaar. Bij het behandelen van een gebroken ledemaat weet ieder zijn aandeel; zij schreeuwen niet, op gedempten toon overleggen zij, wat te doen; welk een rust gaat er van hen uit. Hoe wordt de menigte gekal meerd, als een Roode Kruispet duidelijk toont: Hier is een bevoegde aanwezig. En nu komt wederom de barmhartigheid tot eere. Men spreekt den gewonde toe, men stelt hem gerust, men vraagt hem naar zijn pijn; bij verbinden, bij spalken, bij optillen let men nauwkeurig hoe de ge wonde reageert; men vraagt hem. of het verband hem goed doet men heeft geduld aan zijn wenschen tegemoet te komen, want een gewonde is overstuur. Juist door de oefening, de routine de combinatie, is de moderne Samaritaan barmhartig, wekt hij vertrouwen; naast de routine doet een bemoedigend woord won deren. In zijn diepe ellende voelt de ge wonde het medelijden het medeleven van zijn helpers en hij zal "t na jaren nog we ten, dat hij deskundig, maar ook met liefde geholpen is. En nu in het bijzonder de toestand jn Wassenaar? In het eerste halfjaar 1932 hebben wij reeds 156 ongevallen genoteerd waarvan 43 mét lichamelijk letsel. Als ma- terieele hulpmiddelen hebben wij: le. 2 Roode Kruiszuilen bij de Viaduct en de Lange Kerkdam; deze bezitten een raderbrancard, een verbandtrommel en drie laden vol verband en spalken. Ieder kan in nood hieruit halen, om naar de plaats van een ongeval toe te brengen bij voorkeur ten gebruike van doctoren of ge routineerde helpers. Speciaal de doctoren kunnen hiervan in hun auto meenemen, als ze geroepen worden. De sleutels zijn nabij verkrijgbaar. 2e. 3 verkeersposten bij Garage Jansen, Café Den Ouden Deyl en de Haagsche Schouw. Deze hebben een eenheids-bran card, een verbandtrommel en een nest spalken. Ook dit is voor ieder beschik baar. 3e. De ziekenauto Goemans. die met Roode Kruismateriaal is uitgerust voor vervoer van 2 gewonden benevens verband en spalken en 2 eenheids-brancards. Dus overal kan voldoende materiaal beschik baar zijn tot midden in de duinen toe. Dan heeft de heer Goemans nog zijn luxe ziekenauto, om in te vallen. 4e. De strandpost aan het Wass. Slag met de meest volledige hulpmiddelen w.o. zuurstofkoffer en eenheids-brancard. Een patiënt die eenmaal opgeladen is. behoeft nooit overgetild te worden vóór hij thuis of in het ziekenhuis is gekomen. Als deze 5 brancards passen in de beide auto's van Goemans, zoo noodig ook in een vreemde auto. 5e. De politie heeft tenslotte ook haar auto met verbandtrommel achter de hand. 6e. Aan verschillende families, die op de meest bedreigde plaatsen wonen en zich zeer voor EHBO interesseeren, o.a. hoek Narcislaan bij Deyleroord en aan den hoek bij de Klip zijn verbandtrommels in bruik leen gegeven. Zoo de kas het toelaat, zul len nog meer verbandtrommels worden ge geven. 7e. Het Oranje-Kruis heeft op talrijke punten meldingsposten gemaakt, kenbaar door bordjes van waaruit direct de cen trale punten kunnen gewaarschuwd wor den. 8e. 10, weldra zelfs 25 helpers en 9 help sters van het Roode Kruis werken naar hun vermogen mede aan het strand en op den weg, om hulp te bieden. Vele helpers hebben een bordje aan hun deur. Hoe langer hoe meer ziet men bij ongevallen Roode Kruismannen en -vrouwen verschij nen, die een vlotte samenwerking verze keren. 9. Aan het strand is een belangrijke taak toevertrouwd aan de Wassenaarsche Red dingsbrigade die de hulp in zee verleent; deze steeds groeiende organisatie beschikt over talrijke hulpmiddelen ter verhooging van de veiligheid. Zij werkt in nauwe sa menwerking met den Strandpost; van daar de zuurstofkoffer. 10e. De 10 Wassenaarsche huisdokters, waarbij zich vaak rustende en gestichts- geneesheeren (St. Jacobusstichting) voe gen en die steeds tot hulp bereid zijn. En nu de melding. Overal is telefoon, talrijk zijn de meldingsposten. Maar er is thans 1 centrale en dat is de Politie, Te lefoon No. 20. Deze is altijd bezet hier heeft men alle adressen. Onmiddellijk wordt alles gealar meerd. 2 ziekenauto's met 3 chauffeurs, 10 doktoren. 5 groote hulpposten en verschil lende kleinere, ruim 30 helpers waarvan allicht 1 of 2 ter plaatse kunnen zijn, daar bij Leiden en Den Haag met humie zie kenhuizen in de buurt. Ons ideaal onze sport is, om binnen het kwartier ter plaatse te zijn ook 's nachts. De politie regelt het verkeer, het Roode Kruis ver zorgt de gewonden, binnen 20 minuten liefst moet alles weer zijn normalen ver loop hebben. Maar dan moeten ook allen meewerken: snelle melding op telef. no. 20. snelle op roep door de politie alle belanghebbenden waarschuwen elkaar ter controle. Maar als wij dan ook komen, dan moet niet de gewonde als een pakket wegge sleept zijn, dan moet het niet voorkomen, dat vreemde medici ons werk negeeren en zeggen bij een gebroken been dat er bij hangt: „Laadt maar in, op mijn verant woording" zonder verband zonder spalk, zooals onlangs is geschied. Wij doen ons best wij zijn verantwoordelijk, maar aan vaardt dan ook ons en onze hulpmidde len. Voor allen staan wij klaar, maar la ten dan ook alleen, maar bovenal de dok toren onze hulp gebruiken. Dan zal Wassenaar niet alleen bekend zijn om zijn Leidsche Lijdensweg, maar ook om zijn organisatie en hulovaardig- heid. Dus steeds in Wassenaar Politie te lefoon no. 20. dan hebt ge alles in een hand. J. BAART DE LA FAILLE Arts-leider der Afdeeling Wassenaar. 31 Juli 1932. DURE ZEGELS EN WAAKDELOOZE PRODUCTEN. Geachte Redactie! In Uw geëerd Blad lazen wij de maat regelen die met betrekking tot de pacht voor Land- en Tuinbouw genomen zijn en kunnen wij met een zekere voldoening constateeren dat bij onze Regeering toch de overtuiging heeft post gevat dat de ge ringe waarde der producten, reductie der bedrijfsonkosten wettigt. In dit verband lijkt het echter schrijver dezes even nood zakelijk „het zegeltjes plakken" eens na der onder de oogen te zien. Voor den Tuinbouw spelen die dure vodjes, welke men met een mooi woord zegels noemt, een vrij groote rol. In tijden van normale productieprijzen hebben wij allen eenigs- zins gelaten maar raak geplakt, alhoewel een kind kan uitrekenen dat de Staat er met een staf ambtenaren goede sier bij maakte, terwijl het eigenlijke doel, de ver zorging van onze op hoogeren leeftijd ge komen ondergeschikten, slechts als het verheven ideaal gold. achter hetwelk de verkapte belasting schuil gaat. Ongetwij feld is dit voor den Tuinbouw in het bij zonder waar. Immers plakken wij voor tal van knechts die zelfstandig worden en de luttele resteerende uitkeering niet behoe ven. Eindelijk rest nog de vraag, hoevele dergenen die in loondienst blijven, de leef tijdsgrens van 65 jaren overschrijden? De statistiek zal wel een getal aantoonen voor hetwelk men in verhouding tot de ver plakte som gelds een onbeduidend bedrag noodig heeft. Neemt men nu in acht dat de Tuinbouw, in het bijzonder enkele takken als b.v. de Dinsdag, Jeruël: Bijbelbespreking, 8 I vo de A Rijnsaterwoude ^aii on Boer)Openb. verg. v. d. Bos- dn 20 pachters. Spr. de heer Rk K. namiddag. Woensdag. Katwijk aan Zee (GeB Gezelschap Jan v. Riemsdijk. BIOSCOPEN. Casino-Bioscoop. Hoogewoerd »*r' „De Andere". Zondag n.m. 2 uur en 4 uib g Kjj ■t t alp al De te City-Theater Haarlemmstr. 8-, „De Koning van den Congo" Zaterdag n.m. 2 uur. Zondag -J en 4 uur 30. Luxor-Theater Stationsweg j J „Jij wordt mijn vrouw." l Woensdag en Zaterdag n.m. 2J dag n.m. 2 uur en 4 uur 30. T Trianon-Theater. Breestraaï „Twee hemelsblauwe oogen." 'Kil Woensdag en Zaterdag nm. H dag n.m. 2 uur en 4 uur 30, DIVERSEN. Bh! Zaterdags Inst. v. PraeventtaJ kunde: Consultatiebureau kinderen. Halftwee tot 3 urn ting tegen diphterie 45 u;ii Donderdags: Inst. v. Praev-^™ neeskunde. Consultatiebureau -T holisten. 7—10 uur nam. De avond-, nacht- en Zond, apotheken wordt van Maanq met Zondag 14 Aug. a.s. door apotheek: G. H. Blanken,I 171, telef. 502. boomkweekerij, aan den ra::J ondergang staan omdat de piccl eens meer een derde deel van tel lijken productieprijs' opbreni-n f normaal hooge prijzen korte periode van hoog-coiijEfiJ ten beschouwing gelaten) zooiitr deelig saldo aan de orde van te I dan rijst eindelijk de vraag ol sa deze omstandigheden nog si te I naamde zorg voor den ouden tal knechts op zich kan neme.ll voor het heden is in eigen aiel genoeg voor eiken kweeker akf die, indien het hem in de laa'ru jaren nog gelukt is iets voor e:;J dag te besparen, het geld nu m moet om de bijdrljfsonkosten tel den en dusdoende zelf een korr-l ouden dag tegemoet gaat. Het zi zelf-sprekend onmogelijk worzf zulke omstandigheden te blijnil voor de verre toekomst der vaalt lieden welke men in dienst heer.: len zeker geen slechtere toetasj kunnen verkrijgen dan zulke, tóT grootendeels oudere patroons ba zijn. Indien de Regeering eens r zaken dezelfde zorg voor de tcetefl geoefend had, welke zij ons s®?| bij de wet opdringt, dan zou rol waarschijnlijk niet voor zulk er kort zienOok pleit de steun ï'4-C geeft, als regel al evenmin miy bezorgdheid voor onze onte!» Het was dan ook zeker voor'fw™ gemakkelijker en meer wafC®' voor een verre toekomst tel® ™L die de meesten toch niet bek» uit eigen middelen de zorg op tjj,:'! men voor allen, die werk# steun behoeven! Mijn eindelijke vraag is Moeten wij onder deze knellende0-* digheden nog blijven bijdragen'f* Staatsinkomen nadat de reeds erkend heeft ons te oxt-i nen? Ten tweede: Moeten wI ambtenaren welke voor de conm 1 gesteld is, helpen onderhoud» 1 deze niet eens het inkomen me 1 10 pet. gereduceerd wil zi«i Rl tegenstaande wij toch feiteUh voor de ambtenaren moeten Ten derde: Moeten wij voorden®- onzer ondergeschikten blijven wijl hun uiteindelijk geen slcc"', 1 schoren kan zijn dan heden ons j Aan de Regeering zegels bl'i"1 terwijl zij zelf reeds erkent aav zaak meer loonend kunnen oni 1 dus uiteraard reeds als een me 1 veeren geldafpersing beschouw 1 Evenmin zal zij verlangen aai 1 ambtenaren blijven plakken baantje slechts te danken n onze tijdelijke welvaart en m ne aan het minder praktisch optre Regeering die bedoeld bedrag regelrecht op onze Inkomsten had kunnen heffen. In plaa' tijdig te versoberen strideJri ambtenaren aan, die wij reeu best konden missen en heden ma, val langer te eten kunnMPs lijk is wel het allerzotste het^ den ouden dag zijner onderges""* wijl men niet eens meer m t, blikkelijke levensbehoeften kan Hoe denken andere vakg f;„ deze zaak en wie spant er zi doiTnoriDd aan u. ,l om bij de Regeering aan d(>;| althans tijdelijke opheffing plichting voor zooveel het ae betreft? Het lijkt schrijver de UJft.0 j.,r; bovendien in de toekomst ae hooren herzien te worden e den moeten aan veranderde wJt j digheden en opbrengst u .,„^1 Immers, indien men onze,'a„n jje.il als een fabriek, dan ware I maatregel onnoodig. ww iet tet allen, dat wij hoegenaamd dj gen kunnen op het getal on werkkrachten en onze aa moeten, onverschillig o' njLK d**| dan niet eenige waarde be I standigheid alleen be**® Staat reeds een kolossale wsp werkloozensteun. Men„„.7j}mde echter geen verdere onge tingen op! verleen^ Jl Met dank voor de ven^ aKl^S ruimte, ,P &4| A. VUYR I

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 6