Leerlingen van J. A. JANSEN - N,es| LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 3 Au< BUITENLAND. FINANCIEN. KUNST EN LETTEREN. FEDERATIE EXAMEN BOEKHOUDE«r GESLAAGD TELEGRAMMEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rust. Na de Duitsche verkiezingen is thans algemeen rust ingetreden. Ook in de „groote" politiek Oostenrijk en Bulgarije treden nog toe tot het Fransch-Engelsch consultatief verdrag. DUITSCHLAND. Na de verkiezingen. In den Rijksraad is gisteren het optre den van het rijk tegenover Pruisen weer eens ter sprake gebracht. Baron von Gayl zelde, dat de Juridische zijde van de aan gelegenheid weldra door het vonnis van het staatsgerechtóhof definitief zal zijn opgehelderd. Aan de zitting van den Rijksraad wa ren besprekingen voorafgegaan tusschen de rljksregeering en de landen die prin cipieel de aanstelling van een rijkscom missaris voor Pruisen bestrijden, waarvan het resultaat geweest is, dat de rijksre- geering heeft toegezegd, dat de door den Prulslschen rijkscommissaris aangestelde gevolmachtigden niet in de zitting van den rijksraad zouden verschijnen en dat geen onderwerpen behandeld zouden worden, waarbij hoofdelijke stemming noodzake lijk was. Zonder deze overeenkomst zou de zitting niet mogelijk geweest zijn .daar de afgezette Pruisische ministers van plan wa ren in de vergadering te verschijnen. De vertegenwoordigers van de verschil lende landen beperkten zich nu tot verkla ringen, waarin zij zich hun rechtsstand- punt voorbehielden. Von Papen ls met verlof gegaan. Begin volgende week zal hij te Berlijn terug zijn. Ook de minister voor de Rijksweer is voor enkele dagen ultstedig. Te Berlijn blijven von Oayl en von Neurath. Politieke onderhandelingen welke in ver band met het resultaat der Rijksdagver kiezingen moeten worden gevoerd zullen derhalve op zijn vroegst begin of midden volgende week kunnen plaats vinden, voor zoover de partijen zulks noodig achten. In kringen der Rijksregeerlng staat men op het standpunt dat de Rljksregeering zelf geen aanleiding ziet een nieuwe nood verordening of een mutatie in het kabinet door te voeren als gevolg van den verkie zingsuitslag. Voor zoover zich op het oogenbltk laat nagaan, ls het communistische lid van den Rijksdag, dr. Clara Zetkin, die op 5 Juli 1857 geboren is en dus thans 75 jaar oud, het oudste lid van den Rijksdag, zoodat zij de aangewezen persoon zou zijn, om de zittingen van den Rijksdag tot de verkie zing van een president te leiden. Daar Clara Zetkin echter ziek is, is het niet waarschijnlijk, dat zij haar functie zal kunnen vervullen. Alsdan komt de slechts cenige maanden jongere centrumsafge vaardigde Blum, uit Krefeld, aan de beurt. De vorige Rijksdag telde 39 vrouwelijke afgevaardigden; de nieuwe 36. Het meerendeel behoort tot de socialis tische partij, vijftien; dan volgen de com munisten met 10 vrouwelijke afgevaardig den, het centrum met 6, de Duitsch-natlo- nalen met 3, de Duitsche volkspartij en de Belersche volkspartij leder met één vrou welijke afgevaardigde. Te Koningsbergen is de rust terugge keerd. Verschillend^ personen, die in hechtenis genomen zijn, hebben zich reeds voor den snelrechter te verantwoorden gehad. De eerste was een 25-jarige student, die had deelgenomen aan het stelen van wapens in een winkel, waarvan men de etalage ruiten had verbrijzeld. Hij weigerde uit drukkelijk iets over het ten laste gelegde misdrijf te verklaren. De vertegenwoor diger van het O M. eischte een jaar ge vangenis, beklaagde kwam er echter met een hechtenis van 6 maanden af. De rechtbank meende dat verzachtende omstandigheden in aanmerking kwamen. Beklaagde is jong en kan de daad hebben gepleegd in de opgewondenheid, die zijn leeftijd kenschetst. Twee leden der nationaal-socialistische partij hadden zch vervolgens te verant woorden wegens het dragen van'verboden wapens: een hunner had politieke Tegen standers bedreigd met een revolver, de anedre was in het bezit van een boksijzer toen hij ingerekend werd. Beiden beweer den dat zij zich bedreigd hadden gevoeld Zij werden tot een voorwaardelijke straf veroordeeld. De eerste kreeg 5 dagen, de andere 2 weken en 3 dagen hechtenis. In Thuringen zijn nog twee slachtoffers gevallen bij een politieke botsing. OOSTENRIJK. De regeering op 't nippertje gered. De Oostenrijksche Nationale Raad heeft gistermiddag de door de Groot-Duitschers ingediende motie van wantrouwen tegen de regeering met 81 tegen 81 stemmen, derhalve bij staking van stemmen, ver worpen. De regeeringsmeerderheid had alle afgevaardigden doen verschijnen. Ook voor de zoo juist overleden dr. Seipel was reeds een plaatsvervanger aanwezig. De middagzitting van den Nationalen Raad begon met een plechtigheid ter her denking van dr. Seipel. De president, dr. Renner, hield de gedachtenisrede. Renner schetste dr. Seipel als een voorbeeldig staatsman en een voorbeeldig partijleider, wiens naam door alle tijden heen heen voortleven. Na een korte pauze werd het debat over het verdrag van Lausanne voortgezet. Van alle zijden wordt deelneming be tuigd met het verlies van dr. Seipel. Vrijdag is de begrafenis. POLEN. Het incident met von Rintelen. Op het protest van den Poolschen ge zant te Berlijn is door het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken ge antwoord. dat de minister een klacht over de houding van von Rintelen van de hand moest wijzen, daar deze geheel in overeenstemming met het volkenrech telijk gebruik geweest was. NOORWEGEN. Koning Haakon VII zestig jaar. Noorwegen ls in sommige opzichten te benijden. Het is in het bezit van een ko ning. die door de groote meerderheid van zijn volk wordt hooggeacht en vereerd. Deze vorst munt dan ook ongetwijfeld uit door buitengewone kwaliteiten niet zoozeer od politiek dan wel op maatschappelijk ge bied. Ofschoon Haakon in Noorwegen een vreemdeling was. gelukte het hem de ge negenheid van het Noorsche volk geheel en al te winnen. Haakon VII. Zijn eerste regeerlngsdaad, die zeer werd toegejuicht was de verandering van zijn naam. Men moet weten, dat de laatste wer kelijk Noorsche koning, Haakon VI. in het jaar 1380 stierf. Sedert dien ging het Noorwegen niet voor den wind. Eerst in het Jaar 1905 begon het weer eenigszins aan beteekenis te winnen. Het scheidde zich van Zweden af en het Parlement richtte het verzoek aan den Koning van dat land om een van zijn zonen den Noorschen troon te doen bestij gen. De Zweedsche koning weigerde ech ter en de keus viel toen op den DeenSfchen Prins Carl. Deze nam het aanbod aan op voorwaarde dat bij plebisciet zou worden beslist of Noorwegen een koninkrijk dan wel een republiek zou worden. Het resultaat was, dat 259563 Noren vóór stemden en 62264 tegen. Carl werd toen te Trondhjem gekroond (Juni 19061 en noem de zich sindsdien Haakon VII. Hij trad in het huwelijk met Maud, de jongste dochter van den Engelschen koning en gaf zijn zoon den naam: Olaf. Twee jaar geleden vierde de koning zijn zilveren regeeringsjubileum en mocht toen het genoegen smaken uit alle deelen der wereld blijken van sympathie te ontvangen. Wanneer in deze tijden een vorst zich zeven-en-twintlg jaar handhaaft (in een land waar vrijheid van vereeniging. ver gadering en drukpers heerscht) zonder dat noemenswaard tegen hem wordt geageerd, dan mag men aannemen, dat de betreffen de vorst in alle opzichten een persoonlijk heid is. o PORTUGAL. Het stoffelijk overschot van ex-koning Manuel. De Engelsche kruiser Concord, die het stoffelijk overschot van ex-koning Manuel naar Portugal heeft overgebracht, is, toen hij gisteren de Taag opvoer, begroet door een eskader watervliegtuigen en de Portu- geesche oorlogsschepen Guadiana en Llz. Van het fort dreunden 21 kanonschoten. Engelsche zeelieden hebben de kist aan wal gedragen, waar zij in handen werd gesteld van de Portugeesche autoriteiten. Op een affuit ls zij daarna naar de kathe draal van den H. Vincentius gebracht. De belangstelling langs den weg was groot. ITALIË. Mr. Patijn over den toestand. Sinds eenige dagen vertoeft in Den Haag mr j. A. N, Patijn, Nederlandsch gezant bij het Italiaansche Hof. oud-burgemees ter van 's-Gravenhage. Van deze gelegenheid heeft het Ned. Corr. Bur. gebruik gemaakt, den heer Pa tijn eens op te zoeken en in een onderhoud hem een en ander te vragen over Italië en over den toestand, welke daar heerscht. Mr. Patijn, die ten huize van een zijner familieleden logeert, was dadelijk bereid aan dit verzoek gevolg te geven. Wat de economische verhoudingen in Italië betreft, deze zijn natuurlijk ook ge drukt. zooals overal elders ter wereld. Er wordt erg geklaagd, zoo vertelde mr. Patijn, vooral door de menschen, die grond bezit ten en daardoor zeer hebben te lijden van de lage prijzen der landbouwproducten. „Maar toch heb ik den indruk, dat men in Italië mmder onder de crisis gebukt gaat dan hier. Niet omdat zij daar minder he vig zou heerschen, maar wel omdat Italië altijd een arm land geweest is. De bevol king heeft weinig behoeften; ook de na tuur werkt mee. De menschen kunnen met minder kleeding. met minder brandstof en voedsel toe dan in ons land Daarbij heeft de Italiaan altijd iets in zich. dat op zor geloosheid duidt. Hij leeft op de straat, 't volk viert er zijn feesten en is er geluk kig. Wanneer men door Italië reist, ver baast men zich onwillekeurig over de groote soberheid der bevolking, welke men overal kan waarnemen. Zoo komt het dat in deze crisisjaren Italië gelukkiger is dan wij. Het land heeft ook nooit den welstand gekend, welken wij hier beleefd hebben. De Ita lianen zijn aan de armoede gewoon en daarom maakt het op hen weinig Indruk. Komt er echter een opleving, dan zullen zij door deze mentaliteit en door deze om standigheden ongetwijfeld een voorsprong hebben op anderen. Ook handel en industrie lijden sterk, on der de belemmeringen in 't internationale verkeer. Maar toch zijn er enkele indu strieën. welke niet slecht gaan. Zoo herin ner ik mij. dat de kunstzijde-industrie in Italië zeer bevredigende cijfers heeft ge publiceerd en ook ls van sommige land- bouwartikelen de uitvoer toegenomen, o.a. van kaas naar Frankrijk. Zoo zien wij hier en daar een lichtpuntje. Wat de handelsbalans betreft, zooals be kend is deze passief. Maar dit nadeelige saldo is thans veel geringer, dan in da laatste iaren. Zoowel de invoer als de uit voer is sterk afgenomen, maar de invoer yeel meer dan de uitvoer. Nog twee factoren beïnvloeden den eco- nomischen toestand van Italië ongunstig in dezen tijd. In de eerste plaats lijdt Italië sterk onder het verminderde vreemdelin genverkeer. In Italië reist thans een andere klasse menschen. die weinig verteren en waardoor die takken van bedrijf, welke het van rijke vreemdelingen moeten hebben, het zeer moeilijk hebben. Een groot aantal Italianen is voorts over de geheele wereld verspreid. Deze men schen verdienen in den vreemde geld, dat zij voor een gedeelte aanwenden om be hoeftige familieleden in Italië te onder steunen en te onderhouden. Ongeveer 10 mililoen Italianen waren verplicht van hun in den vreemde verdien de loon een gedeelte naar Italië te zenden. Nu ls dit ook voor hen zeer moeilijk ge worden en is deze geldstroom goeddeels opgedroogd. Op de vraag of het fascisme een toe komst had antwoordde mr. Patijn het vol gende „Ik meen, dat er in het fascisme ideeën Zijn, die zullen blijven, al zijn er ander zijds welke weer zullen verdwijnen. Maar of het de oplossing zal zijn van alle politieke moeilijkheden, weet ik niet. Het is ook niet zoo eenvoudig om te zeggen wat het fascisme eigenlijk is. Het Italiaansche fascisme is niet hetzelf de als wat men elders daaronder verstaat. Als meest kenmerkende karaktertrek zal wel de corporatieve staatsidee zijn te be schouwen. Maar ook deze is nog in haar eerste ontwikkeling. Het is vooral voor een vreemdeling zeer moeilijk, zich over de be teekenis hiervan een oordeel te vormen en nog moeilijker om te zeggen, in hoeverre dit stelsel in andere landen toekomst heeft. Maar nog eens. er zijn elementen van blij vende en levende waarde." ZUID-AMERIKA. Het conflict BoliviaParaguay. Het congres van Paraguay heeft, naar uit Asuncion wordt gemeld, den staats president Salamanca dictatoriale volmach ten verstrekt ter voorbereiding van mili taire maatregelen tegen Bolivia. Duizen den Paraguayanen hebben zich aangemeld voor den militairen dienst. De cadetten school te Asuncion heeft een eigen regi ment gevormd onder bevel van een vroege- ren Engelschen officier. In een gevecht dat heeft plaats gehad in de omgeving van To ledo werden een Boliviaansche officier en zeven man en 9 Paraguayanen gedood. CHINA. Regeling met Japan. Het Japansche aandeel in de schade loosstelling voor den Bokseropstand, die in banken te Hongkong en Sjanghai werd vastgehouden, is thans door het ministerie van Financiën vrijgegeven. Dat is een ge volg van de mededeeling, dat een derde van de douane-ontvangsten van Dairen ten bedrage van 843.675 taels, door het plaatselijke douanebeheer vastgehouden op raad van de Japansche autoriteiten van Kwantoeng, ter hand is gesteld aan den inspecteur-generaal der Chineesche zee douane Sir Frederick Maze. De regeering van Mantsjoerjje heeft medegedeeld, dat onlangs een Amerikaan benoemd is om als adviseur der regeering naar Genève te worden gezonden, waar hij als waarnemer van Mantsjoerije de a.s. Volkenbodsvergadering zal bijwonen. Tenminste als hij wordt toegelaten het geen wij betwijfelen! RECLAME. V) MIJNBOUW CULTUUR MIJ. „BOETON". Heden werd gehouden een buiten gewone algemeene vergadering voor hou ders van gewone aandeelen Boeton. Op de agenda stond de benoeming van een directeur. Voor eene benoeming was door de vergadering van preferente aan deelhouders een voordracht gemaakt, be staande uit ir. J. Rueb en mr. A. Ba- rendsen. Medegedeeld werd dat vertegenwoordigd waren 291 gewone aandeelen en 1 prefe rent aandeel. Ir. Rueb werd gekozen met 244 van de 288 uitgebrachte stemmen en deelde mede te zullen aftreden indien de reorganisatie commissie zou komen met een reorgani satievoorstel waaraan hij zijn goedkeuring hecht en door aandeelhouders wordt ver worpen. Vervolgens komt aan de orde het voor stel om ir. Rueb een salaris te geven van f. 1000 per maand, welk voorstel eenig commentaar uitlokt. Dit voorstel wordt met overgroote meerderheid aangenomen. TIJDSCHRIFTEN. Magazine „Nova". „Nova" heeft voor deze maand een aan trekkelijk strandnummer het licht doen zien, dat opent met een verhaal van Jean Pierre Beaulieu „De Badnimf". Van de actueele bijdragen noemen wij verder „Haar eerste Liefde", een short story van Guus Betlem Jr., en een verhaal, „De Triomfator" door J. P. Baljé. Andere zomergesehiedenissen zijn „D- trein-vriendinnetje" van Ernst Vermeer en een „Kampgeschiedenis" door Bas van Deilen. De spannende Howard-serie van Erna Manuel wordt afgesloten met de Antiglio- ni-beker van Benvenuto Cellini. Van de vertalingen vermelden we een verhaal van G. Leslie Crump, „De nachtelijke Bezoe ker". In het filmsupplement schrijft Kathe von Nagy „Over ledige uren en boeken" en draagt W. A. P. Smit een short story bij: „De wrekende film". Tusschen den tekst mooie foto's van Anna May Wong. Paul Westermeier, Ruth Selwyn, Genia Nikolajewa, e.a. (MERCÜRIDS DIPLOMA) de Hoeren J. BREURING J. VAN DER KWAAK B. STAAli leiden sassemm. leiden 66 geslaagden voor „Mercurius" of „Ver. v. Leeraren". Privaat- en Clublessen ^olledij, Speciaal eigen opleidingssysteem en repetitiemethode. Condities f. 5.— per maand, per wekelpksch lesuur. BUREAU VOOR HET INRICHTEN, BIJHOUDEN EN CONTROLEEREN VA* BOB] Van 14 tot eu met 21 Augustus wegens vacantie afwezig NIEUWE BOTSINGEN IN DUITSCHLAND. KONINGEBERGEN, 3 Aug. (V. D.l. In den afgeloopen nacht is in het dorp Norgau een aanslag gedaan op den tot een der llnksche partijen behoorenden burgemeester. Sallowski. Een onbekende loste twee schoten op Sallowski, waarvan een hem in het hoofd trof. Sallowski wierp zes springpatronen, die hij in huis had, achter den dader aan, waarschijnlijk evenwel zonder hem te treffen. Men gelooft, dat Sallowski, die vroeger lid van de S.P.D. was, tegenwoordig tot de communistische partij behoort. De tegen stellingen tusschen links en rechts waren in het dorp zeer scherp. TILSITZ. 3 Aug. (V. D.) Hedenmorgen wilden te Stille een drietal personen een aanslag plegen op den leider van den Reichs banner. Toen deze zag, dat een der mannen naar zijn revolver greep, week hij terug, waarop de onbekende 8 schoten loste, die echter niemand wondden. Van de daders tot nog toe geen spoor. KIEL, 3 Aug. (V. D.) In den afgeloopen nacht is op de synagoge in het Hohenzol- lern-park te Kiel een bomaanslag ge pleegd Onbekenden hebben een waar schijnlijk door hen zelf vervaardigde bom geworpen waardoor de buitenmuur van de synagoge beschadigd werd. Van de da ders ontbreekt elk spoor. BERLIJN, 3 Aug. (Wolff). In het Noor den der stad werden hedenmorgen vroeg vijftien Nationaal-socialisten. die huis waarts keerden, door communisten vanuit een huis beschoten. Hierdoor werd een Nazi door een schot in het hoofd gedood. Als gevolg hiervan ontstond een verwoed handgemeen, waarbij drie Nazi's zwaar en een licht gewond werden door schoten en messteken. Drie communisten, die eveneens ernstige verwondingen hadden opgeloopen, zijn naar het gevangenis-hospitaal overge bracht. Zeventien andere communisten, waaronder de grootste belhamel, werden gearresteerd. DE DUITSCHE STAATSPARTIJ. LUDWIGSHAFEN, 3 Aug. (V. D.) De voorzitter van de Duitsche Staatspartij in den Pfaltz, dr. Ruehard Müller, heeft zijn functie neergelegd en is uit de Duitsche Staatspartij getreden. Hij verklaart, dat hij na den uitslag dei- verkiezingen geen perspectief meer ziet voor de ontwikkeling van de Duitsche Staatspartij en dat deze derhalve den weg moet vrij maken voor de stichting van een nieuwe liberale middenpartij tus schen Centrum en Rechts-Radicalen. INTERVIEW MET HITLER. LONDEN. 3 Aug. (Re.uter). In een in terview met den correspondent van de News Chronicle deelde Adolf Hitler mede, dat hij, indien hij aan het bewind zou komen, het verdrag van Lausanne nooit zou ratificeeren. De Nationaal Socialisten erkennen de commercieele schulden, doch zijn zeer verbitterd over de hooge rente welke de crediteurstaten eischen en'zouden daarom onderhandelen teneinde den rentevoet te verlagen. De binnenlandsche rentevoet wordt zoo mogelijk tot 3% verlaagd. Hitier gaf echter vrijmoedig toe. dat hij geen ervaring in financieele kwesties heeft. De Nat Soc. partij spreekt echter beslist tegen, dat dit interview heeft plaats ge had. GROOTE WERKLOOZENBETOOGINGEN TE OTTAWA. OTTAWA, 3 Aug. (V.D.) Voor het Par lementsgebouw te Ottawa, waarin op het oogenblik de Britsche Economische We- reldrij kconferentie wordt gehouden, hiel den gisteren de werkloozen van Ottawa een groote werkloozenbetooglng, waarbij het tot ernstige botsingen met de politie is gekomen. De Canadeesche Minister-president Ben nett had gistermorgen de eischen van een uit zeven arbeiders bestaande delegatie van werkloozen, die zich verzameld heb ben in een groot kamp dat buiten Ottawa is opgeslagen, afgewezen. Deze eischen hielden o.a. in een wekelijksche onder steuning van 12 dollar, invoering van den zevenurigen arbeidsdag en invrijheidstel ling der politieke gevangenen. Bennett verklaarde dat de geheele de monstratie door Moskou in scène was ge zet en dreigde met de scherpste maatre gelen. Duizenden werkloozen marcheerden uit het kamp en uit verschillende stads- deelen door de straten,van Ottawa naar het Parlementsgebouw. Onder het uitroe pen van leuzen als „Wij willen brood" ver zamelden zij zich voor het gebouw en namen een dreigende houding aan. Toen de bereden politie met de gummi stok tegen de werkloozen optrad kwam het tot een ernstig handgemeen, waarbij de werkloozen met de bloote vuist op de politie insloegen. Vele winkeliers sloten hun zaken en beschermden hun etalages met luiken en planken. Pogingen tot plun deren werden echter niet gedaan. Het handgemeen met de politie duurde echter geruimen tijd. Pas laat op den dag, nadat verscheidene werkloozen gearresteerd wa ren, kon de orde hersteld worden. WEDERZIJDSCHE ENGEL! AMERIKAANSCHE f Krmid LONDEN. 3 Aug. (V.-D.) _jJ medewerker van de „Daily H«J mede te deelen, dat MacDonjü] zou overwegen om den Vereenii concessies te verleenen op het t tarieven indien Amerika ber(J| tot concessies ten aanzien der oorlogsschulden. De reis van den Engelschet i deur te Washington naar 1 voor een deel samenvalt mtt5 van den Amerikaanschen amUi Londen aan Amerika. wordt fcl kringen beschouwd als een teeU eenigerlei wijze onderhandelia I de beide staten aan den ganjl Donald die veel meer belang:) veel meer bezighoudt met de :T internationale schulden en tl lingen dan in de Conferentie ij zou vast besloten zijn de i van Lausanne te verwezenlijlJ daardoor mogelijk zijn, dat ajij heid te Londen tot nieuwe or.| leidt. Baldwin, de Kanselier vj kist Neville Chamberlain ent van Handel Runciman zullen u afloop van de Conferentie van^ bezoek aan Washington brenf PRESIDENT HOOVER'S VERKORTING VAN DE 1VEI WASHINGTON, 3 Aug. (Vil avond heeft president Hoorn f staatssecretaris voor Arbeid 1 staatssecretaris voor Handel een aantal leidende industn Nieuw Engeland een conferentl die tot diep in den nacht duurdtl ken werd voornamelijk het plat f sident Hoover tot invoering va»i| dagenweek, waarvan hij hoopt nieuwe werkgelegenheid voor dré^ arbeiders zal scheppen. De voir zal een nationale conferentie «r. eengeroepen om te komen tot invoering van de vijfdagenweet ARGENTINIË NAAR EEN MORtlï BUENOS AIRES, 2 Aug. (Sflï1 inschrijvingen op de binnenJanivhl ning van Argentinië bedwnl0' 152 mililoen peso. De minister ran ciën verklaarde, dat dit rijn verwachi overtrof. Een belangrijk tekort iet stat ciën schijnt onvermijdelijk k iP acht de door den minister m f gegeven raming van 40 mililoen optimistisch. De opschorting van den leeningen zou steun voor de sclu teekenen en het vrijgeven vat mogelijk maken voor den handel De minister weigert bevestlgiMJ kenning terzake gerezen mref schillen omtrent de te volgen M De toestand wordt nog moeuh het feit, dat tenzij buitenlandse^ steun verleenen, de provinc-' Aires, naar men stellig meen. staat zal zijn in October aan plichtingen te voldoen Er bestaat een groeiende «v dat Argentinië een moratorium»1 vragen. o DE DE STRIJD IN MANDSJ0Ü"| TOKIO, 3 Aug. (Reuter). Vol bericht van het ministerie van marine zijn in verband niet w aanvallen op den Zuid-ManosP spoorweg, een flotille torpedoja?» kruiser naar Yinkow aan de gou Tung gezonden, waar soldaten niers aan land gezet zijn. De mariniers zijn reeds slaap met de Chipeesche bandieten, w een ziekenhuis aanvielen. duitsch-belgische BESPRE BRUSSEL, 2 Aug. (Reuter) - handelingen, welke door den de handelsafdeeling van he van buitenlandsche zaken ten j den gevoerd hebben ten doel f contingent van Duitsche ko lagen. De stad Antwerpen nee» nister-president Renkin in je **- mede een protesttelegram gM j een duitsche BANK Dj MOEILIJKHEDEN- new YORK, 3 Aug. Deutsche Bank und Disconto is niet in staat de 25 mllhoen talen welke 1 September ver gezien zij de noodlge buitcni- j seis niet kan verkrijgen_ Dejp bijkantoren over geheel Duit*® steun aan den japanse1* »nn landbouw. m TOKIO, 3 Aug. heeft besloten over acht dage e dag in buitengewone zitting r- pen, teneinde te stemmen leening aan de tandbouwers algemeene economische aep speciaal in de plattelan^^M doet gevoelen noodzakeljirt0( 4 oi Men is van meening dat a Hing noodig ls van 33 mini -

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2