Jf LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 26 Juli SPORT. DE KAAGWEEK. TELEGRAMMEN. DUITSCHLAND. De uitspraak van het Staatsgerechtshof Besluiten Ln de Rijksdagcommissie zonder practische beteekenis Vervolgingen en botsingen. In de motiveering van de uitspraak van het Staatsgerechtshof wordt verklaard, dat inwilliging van het verzoek der Pruisische ministers moest worden afgewezen, aange zien volgens de nieuwe formuleering van het voorstel, het uitvaardigen van een ver ordening als door de Pruisische ministers was bedoeld ten gevolge zou hebben, dat de Staatsmacht zou moeten worden gedeeld door den Rijkscommissaris met de afge treden minioters. Het Staatsgerechtshof kon aan een dergelijke splitsing van het Staatsgezag zijn medewerking niet verlee- nen. Hij achtte zich ook niet competent om op eigen initiatief voorstellen te doen tot regeling van de verhoudingen in Prui sen Ten aanzien van de klachten van het Centrum en de sociaal-democratische partij heeft het hof zich voor een moeilijk vraagstuk geplaatst gezien, n.l. of deze partijen bevoegd zijn als klagers op te tre den. Dienaangaande heeft het geen uit spraak gedaan en wil het zich de beslissing tot de beslissing over de hoofdzaak voorbe houden. De eisch van de partijen was. dat de rijkscommissaris eich van elke hande ling zou onthouden. Hierop te beslissen in kort geding zou met een uitspraak in de hoofdzaak gelijk staan De leden van het vroegere Pruisische ka binet publiceeren volgens een bericht in de Berlijnsche bladen een stellingneming tot de beslissing van het Leipziger Staatsge rechtshof. waarin o.a. in het licht wordt gesteld, dat de rijksregeerlng ook niet tij dens de behandeling van het gerechtshof een enkel geval van plichtverzaking van de Pruisische regeering heeft bewezen. Wan neer het staatsgerechtshof dan ook gewei gerd heeft een voorloopige beslissing te nemen, dan is dit niet geschied omdat de Pruisische staatsregeerlng in het ongelijk zou zijn. maar aangezien het staatsge rechtshof nog niet in staat was uitspraak te doen. Alle omstandigheden, die bij de behandeling van de zaak naar voren geko men zijn. versterken het standpunt van het ministerie, dat de afzetting van de Pruisi sche ministers ontoelaatbaar en zonder juridische beteekenis is. Op de tweede bijeenkomst van de Rijks dagcommissie ter Garantie van de rechten der Volksvertegenwoordiging, welke gister middag aanving, waren van de zijde der Rijksregeerlng aanwezig: Rijkskanselier von Papen, Rijksminister van Binnenland- sche Zaken Von Gayl en Rijksminister voor Weerbaarheid, von Schleicher. De vertegenwoordigers der nationaal- socialisten, Duitsch-nationalen, Dultsche Volkspartij, Landvolkpartij en Economi sche partij waren niet verschenen, zoodat van de 23 leden der commissie slechts 16 present waren. De commissie behandelde de voorstellen tot opheffing van de Rijksnoodverorde ningen, welke betrekking hebben op de in stelling van een Rijkscommissariaat voor Pruisen. Het sociaal-democratische voorstel werd toegelicht door Dr Breitscheid. Hij eischte de opheffing der noodverordenin gen inzake de instelling van een Rijkscom missariaat en inzake de afkondiging van den uitzonderingstoestand. Te dezer zake zijn ook ingediend een Centrumvoorstel en een communistisch voorstel, dat bovendien de intrekking van het demonstratieverbod eischt. Dr. Weg man (Centrum) verklaarde dat de Cen trumafgevaardigden die lid zijn der com missie het zelfde standpunt innemen als de Centrumvertegenwoordigers in de vroe gere commissies van toezicht, n.l. dat de commissie niet het recht heeft te elschen dat de noodverordeningen direct moeten worden opgeheven. Daarom hebben de in gediende Centrumvoorstellen slechts van beteekenis uit juridische en politieke mo tieven van de Rijksregeerlng te eischen met de haar ten dienste staande midde len de noodverordeningen direct buiten werking te stellen. De noodzakelijkheid voor de actie tegen Pruisen, het feit dat de Pruisische regee ring haar plichten niet heeft vervuld, is tot nu toe niet met bewijzen aangetoond. Zeer zeker kan gesproken worden vr.n ver storing der openbare orde en veiligheid, doch zulks is niet alleen in Pruisen het geval, doch ook in r.ndere kleinere landen in Noord Duitschland. Wel ls v/aar komen deze ordeverstoringen van üe zijde der communisten, doch de oorzaak ligt in de laatste instantie in de opheffing van 't uniformverbod en de wedertoelatlng der SA. Indien bewezen kan worden dat hooge ambtenaren der Pruisische staatsregee- ring met de communisten in verbinding hebben gestaan om politieke complotten te smeden dan zou het Centrum de eerste partij zijn welke zou elschen dat deze menschen direct zouden worden ontslagen Doch tot nu toe. aldus Wegmann, is geen steekhoudend materiaal ingediend om deze door de Rijksregeering ingebrachte beschuldiging te staven. Minister von Gayl verklaarde dat de commissie noch een orgaan van den ont bonden Rijksdag is. noch een orgaan van den volgenden Rijksdag doch een zelfstan dige tusschenorganisatie welke krachtens de grondwet is ingesteld tusschen twee verkiezingsperioden. De commissie heeft slechts de taak en de bevoegdheden welke haar door de grondwet worden gegeven. Derhalve treedt zij niet op als een soort pseudo-Rijksdag in de plaats van den ontbonden Rijksdae Zij is er voor de ga rantie, niet voor de waarneming van de rechten der volksvertegenwoordigers te genover de Rijksregeering. Haar belang rijkste taak is het afwijzen van eventueele aanvallen der Rijksregeering op de rechten van de volksvertegenwoordiging. Bij de vervulling van deze taak kan de commissie besluiten door den volgenden Rijksdag te nemen voorbereiden en praeadviseeren, feiten constateeren en verklaringen af leggen. Zij heeft geen aandeel in de uit voerende macht, evenmin als eenig toe zicht op de Rijksregeering. De Rijksregee ring is der commissie geen verantwoor ding schuldig Uit dien hoofde komt de benaming der commissie „Uberw achungs- ausschuss" dan ook niet met de grond wet overeen en reeds vroeger is deze be naming dan ook op verlangen van de Rijksregeering geschrapt van de agenda. Maatregelen van den Rijkspresident op grond van ari:. 48. bd 1 en 2 der Rliks- grondwet. wavvrn de Dtjkrpresident den Rijksdag onverwijld kennis moet geven, werden niet aan de commissie ter kennis gebracht. Deze heeft ook niet het recht de bultenwerkingstelllng van maatregelen van den Rijkspresident of van de Rijks regeering te eischen. Dit alles, aldus de Minister, ls veeljarige staatspractijk en principieel erkend door de staatsweten schap. De Rijksregeering staat, wat haar standplaats betreft, op dezelfde basis als de vroegere Rijksregeeringen. In antwoovd op vragen gedaan van Cen trumzijde, verklaarde Rijkskanselier von Papen dat de Rijksregeering de verkie zingsvrijheid op 31 Juli ln ieder opzicht zal verzekeren. De Centrumaigevaardigde Ersing zeide te betreuren dat de Rijksregeering een za kelijke beraadslaging van de hand wijst. De minister voor de Rijksweer, von Schleicher sprak er zijn leedwezen over uit dat de Rijksweer de laatste dagen heeft moeten ingrijpen. In het bijzonder betreurt generaal von Rundstedt zulks. Hij heeft nog onlangs den wensch uitgespro ken den uitzonderingstoestand weer op te heffen. Indien dergelijke maatregelen evenwel noodig zijn. dan kunnen onder ze kere omstandigheden scherpe maatregelen niet worden vermeden Met alle duidelijk heid verklaarde de minister dat de weer macht het niet zal toelaten met wie dan ook de haar toegekende constitutioneele rechten te deelen. De weermacht zal tegen hen, die zich dergelijke functies zouden aanmatigen, optreden. Door de aanwezige commissieleden werd vervolgens met algemeene stemmen het Centrumvoorstel aangenomen waarbij de commissie „eischt" dat de noodverordenin gen d.d. 20 Juli inzake de instelling van een Rijkscommissariaat voor Pruisen en 't afkondigen van den uitzonderingstoestand worden ingetrokken Het sociaal-democratische voorstel waar bij de commissie van de Rijksregeering eischt dat de beide noodverordeningen buiten werking worden gesteld, werd even eens aangenomen. Het Centrum onthield zich van stemming, omdat de kwestie der competentie van de commissie in deze aangelegenheid omstreden wordt. Aangenomen werd verder een commu nistische motie, volgens welke alle door de rijksregeering en landsregeeringen getrof fen maatregelen, waardoor de verkiezings vrijheid beoerkt wordt, onmiddellijk opge heven moeten worden De regeering legt echter deze besluiten naast zich neer! Heden wordt de staat van beleg voor Berlijn en Brandenburg vermoedelijk opge heven. In verband met de politieke botsingen te Neidenburg en Bunzlau hebben de sociaal democratische afgevaardigden Wels en Stampfer gisteren een bezoek gebracht aan den gevolmachtigde van den Rijkscommis saris in Pruisen dr. Bracht, om hem te wijzen op de .in Pruisen heerschende on veiligheid" In zake Encke en Breuer wordt van be voegde zijde medegedeeld, dat de militaire bevelhebber tegen de belde gearresteerden bij het O. M. vervolging heeft bevolen. De handeling der aangelegenheid ligt thans derhalve in handen van de gewone recht bank d.wz. voor zoover Encke betreft bij het ..Landgericht" en voor zoover Breuer betreft bij het „Reichsgerlcht" Nader wordt medegedeeld, dat de kolonel der politie Encke er van wordt beschul digd zich te hebben verzet tegen de in structies welke door de uitvoerende macht waren gegeven Encke wordt op grond van de verordening van den Rijkspresident in zake den uitzonderingstoestand te Berlijn en de provincie Brandenburg vervolgd. Het proces tegen Breuer zal worden aan hangig gemaakt bij den „Oberreichsan- walt", aangezien Breuer er van verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan hoogverraad. Volgens een officieel bericht heeft het Pruisische ministerie van binnenlandsche zaken het staatsministerie voorgesteld het besluit van het Pruisische staatsministerie van 25 Juli 1930 in zooverre buiten wer king te stellen, dat Pruisische ambtenaren weder lid van de nationaal-soclalistische partij kunnen worden. Gisteravond is het op verschillende plaat sen in Berlijn wederom tot communistische samenscholingen gekomen. In de Starga- derstrasse werden politieagenten door een groep communisten van ongeveer 1000 man in het nauw gedreven, zoodat zij zich ge dwongen zagen van de vuurwapenen ge bruik te maken. Een communist kreeg een schot in de borst en moest naar het zieken huis worden overgebracht. Ook in het Oos ten van Berlijn en in Neukoelln trachtten de communisten optochten te formeeren. Deze werden echter door de politie uiteen gedreven. In het Zuid-Oosten van Berlijn hadden de communisten een uit een venster han gende nationaal-socialistische vlag wegge scheurd. Toen de politie tegen de daders wilde optreden, openden communisten uit vensters het vuur op de beambten. Ook hier moest de politie gebruik maken van de vuurwapenen. Bij de gehouden huiszoe kingen werd een 37-jarige vrouw met een schot in het hoofd zwaar gewond gevon den. Zii is naar het ziekenhuis vervoerd. Ook het Karl Liebknechtshaus is tijde lijk gesloten. VOETBAL. R.V.V. „BLAUW-WIT". Gisteravond werd alhier opgericht de Roomsche voetbalvereeniging ..Blauw-Wit", zijnde een vereeniging. uitsluitend van R. Katholieken. Deze vereeniging zal spe len in den L.V.B., zoo mogelijk ook in den K.N.V.B. Een voorloopig bestuur werd be noemd. Het elubcostuum werd vastgesteld als volgt: blauwe broek, wit shirt met blauw zakje, zwarte kousen met blauw- wltten rand. Getraind wordt 's Woensdags avonds en 's Zaterdagsmiddags op het schitterende sportpark ..Zuidwijck" aan de Remise Wassenaar Het secretariaat is voorloopig gevestigd Witte Rozenstraat 38. DE NEDERLANDERS TE LOS ANGELOS. DE MEESTEN WONEN BUITEN HET OLYMPISCHE DORP. Een stadion voor honderdduizend toeschouwers. LOS ANGELOS, 25 Juli. (V.D. Bijz. dienst). Ruim een week zijn onze landgenooten thans in Los Angelos, de stad in het cen trum waarvan men op het Pershingsquare thans dagelijks een menschenmenigte vindt komende uit alle oorden der wereld Men hoort er de talen van schier alle landen en het lijkt alsof de geheele wereld hier ver zameld is. De stad maakt een gunstigen indruk, zij is feestelijk versierd, de straten zijn helder en in de vele plantsoenen val len ons natuurlijk de palmen het meest od. De auto regeert in Los Angelos, uit vele steden van Amerika zijn de Amerikanen met hun wagens naar het Olympisch cen trum gekomen en zij hebben het aantal automobielen in deze stad zeker verdub beld. Overal ziet men Olympische teekens, speldjes, hoedlinten en in de stad hangen duizenden Olympische vlaggen. Dwars over de straten zijn draden gespannen, waar aan de vlaggen van alle mogelijke naties waaien. Aan de masten van de llchtleidin- gen zijn groote transparanten opgehangen met „Wellcome Tenth Olympiad". De ho tels hebben vooral veel werk van een pas sende versiering gemaakt en zeer geslaagd is het nieuwe mooie raadhuis van Lps An gelos, dat tot de 25e verdieping met vlag gen van alle naties als het ware overla den is. Dss avonds baden de straten in een zee van licht en wanneer dan de warmte iets vermindert, is de menigte op straat nog grooter dan overdag. Heden. Maandag, hebben wij een bezoek gebracht aan den algemeenen leider van onze landger.ooten, den heer G. van Ros- sum in hotel „Figueroa". Deze deelde ons mede, dat de stemming onder de Neder- landsche deelnemers zeer goed is. Allen zijn de moeilijke zeereis, gedurende welke men veel met slecht weer heeft te kampen gehad, te boven. Alle vrouwelijke leden van de Nederland- sche delegatie logeeren in het Chapman Park Hotel. De mannen zouden allen in het Olympisch dorp wonen doch in verband met de verschillende afstanden, hebben velen er de voorkeur aan gegeven elders onderdak te vinden. In het Olympisch dorp wonen alleen de athleten Berger en Peters en onze eenige deelnemer aan de Moderne Vijfkamp en de schietwedstrijden de le lui tenant Van Rhijn. Het is op het oogenblik in Los Angelos niet zoo warm als anders, hetgeen voor de deelnemers aan de Olympische Spslen aan genaam Ls. Onze landgenooten hebben zich reeds geacclimatiseerd en zijn reeds weer druk aan het trainen Met de trair.ings- gelegenheden zijn zij zeer tevreden. Gedurende de eerste dagen van hun ver blijf hebben de Nederlandsche deelnemers bezoeken gebracht aan de verschillende stadions waar op 31 Juli de Olympische Spelen zullen aanvangen. Het Amerikaan- sche Olympische Comité heeft ook voor de Nederlandsche deelnemers alles uitstekend voorbereid. Het blijkt dat de inrichting van het Amsterdamsche Stadion en de re geling in de Nederlandsche hoofdstad goed bestudeerd zijn en het Amerikaansche Olympisch Comité heeft getracht de in richtingen in Los Angelos zoo mogelijk nog te verbeteren en in ieder geval aan de Amerikaansche verhoudingen aan te passen Het Olympisch Stadion is een geweldig gebouw, temidden van plantsoenen, dat met de tram in ongeveer een kwartier uit de stad is te bereiken. Steil, schuin omhoog loopend, zijn de meer dan honderdduizend plaatsen in keurig geordende rijen, ge plaatst. Het geheel maakt een fantasti- schen. bijna overweldigenden indruk. Op de hoogste zitplaatsen heeft men een prachtig uitzicht over het geheele stadion, doch het kan niet anders of de deelne mers aan de wedstrijden op het midden terrein moeten van deze hooge plaatsen af niet meer dan speelgoedfiguurtjes lijken. Een ding valt echter op en voor hen, die gedurende langen tijd in het stadion zul len verblijven kan dit zeer afmattend wor den; het geheele stadion is onoverdekt. Vele uren zullen tienduizenden in bran dende zonneschijn moeten zitten. In dit opzicht maakt het Amsterdam sche Stadion een gelukkige uitzondering, al is dat niet zoo Amerikaansch groot als het geweldige bouwwerk in Los Angelos. Ook bij regenachtig weer is er voor de vele bezoekers er moeten reeds meer dan een millioen kaarten zijn verkocht geen schuilplaats. De persplaatsen zijn uitstekend ver zorgd, tezamen gebracht in twee groote vakken, steeds drie plaatsen bij elkaar. Wij beschikken hier over de modernste technische middelen om een bliksemsnelle gerichtgeving mogelijk te maken. Voor elke groep van drie journalisten is een „telewriter" aanwezig. In de nabijheid van het groote stadion ligt het zwemsladion, ar weerszijden waarvan eveneens hooge tribunes zijn ge bouwd. Het water is buitengewoon helder en men kan den bodem zien. Vaak is het bijna onmogelijk op het water te kijken, wanneer de zon fel daarin weerspiegeld wordt en het oog verblindt. Voor ons is het water vrij warm, gemiddeld 25 graden. De wielrenners hebben het Rose Bowl Stadion in Pasadena, bijr.a in denzelfden vorm opgetrokken als he groote stadion, doch kleiner van afmetingen, bezichtigd en hebben hun eerste proefritten over de baan reeds gemaakt. De heer van Rossum was zeer voldaan over de organisatie en hij is ervan over tuigd, dat alles goed zal functionneeren. Hij heeft de Olympische vlag, die in 1928 aan burgemeester De Vlugt te Amsterdam werd ter hand gesteld, meegenomen en bij de slotplechtigheid van de spelen te Los Angelos zal hij deze overgeven aan Graaf de Baillet-Latour, die het symbool op zijn beurt zal overdragen aan den burgemees ter van Los Angelos. Aan het slot van ons aangenaam onder houd met den heer Van Rossum verzocht deze ons namens hem en alle leden van de Nederlandsche delegatie naar Los Ange los, de beste groeten naar het vader1-nd over te brengen en eraan toe te voegen, dat „wij ons best zullen doen". DE LAATSTE DAG. Loosdrecht en Sneek winnen de teamwedstrijden. (Van onzen redacteur). Ondanks de afwezigheid van de gebroe ders Maas, die hopelijk in Los Angelos de eer van de Nederlandsche zeilsport zullen hoog houden, heeft Loosdrecht dit jaar toch kans gezien den teamwedstrijd in de 12-voetsjollenklasse te winnen. Gemakkelijk hebben de jongelui het vanmargen zeer zeker niet gehad, want er stond een dikke bries uit het Zuid westen de windsnelheid bedroeg ruim 8 Meter per seconde welke het nog juist toeliet, dat de Jolletjes van top werden gezeild Daarbij waren er liefst drie kruisrakken en twee gijpboelen, zoodat van de beman ning wei veel werd gevraagd. Dat onder deze omstandigheden Borger- hof f Mulder wist te zegevieren, maakt zijn overwinning des te verdienstelijker. Hij heeft inderdaad uitstekend gezeild en zijn plaats gedurig fel moeten verdedigen. Huijbers had een onbegrijpelijk slechte start. Bij het vallen van het schot lag hij notabene nog met den kop in den winfl, terwijl de overigen op één rij voor den wind wegstoven. Bij de boei op het Zweiland lag Borger- hoff Mulder iets voor gevolgd door Lands man. Gallé, van Helvert, Bohré, van de Stadt, Karreman en Huijbers. Bij het op- kruisen naar het Norremeer werkten Bohré en Karreman zich naar voren en kwamen op de tweede en derde plaats, terwijl Landsman heelemaal naar achte ren verhuisde. De vele kruisrakken gaven Huijbers kans om zijn achterstand in te loopen. In het gat van Dieperpoel naar het Norremeer werd hij derde achter Bor- gerhoff Mulder en van Helvert, welke laatste daarna nog werd gepasseerd door Gallé en Huijbers. In het laatste rak moest Huijbers de tweede plaats laten aan Gallé, zoodat de uitslag werd: 1. Daphnia (de Kaag) st. Borgerhoff Mulder in 1 u. 10 min. 17 sec. 2. Ree (Loosdrecht) st. Gallé in 1 u. 10 min. 33 sec. 3. Bonzo (Aegir) st. Huijbers in 1 u. 10 m. 44 sec. 4. Vagebond (de Kaag) st. v.Helvert in I u. 10 min. 46 sec. 5. Hunter (Loosdrecht) st. Bohré in 1 u. 10 m. 55 sec. 6. Sherif (Zaanlandsche) st. v. d. Stadt in 1 u. 11 m 15 sec. 7. Ideaal II (Aegir) st. Karreman in 1 u. II min. 51 sec. 8. Taila (Zaanlandsche) st. Landsman in 1 u. 12 min. 31 sec. In het eindklassement werd Loosdrecht eerste met 43 punten; 2 en 3 Aegir en de Kaag. 37 pnt.: 4. de Zaanlandsche Zeil- vereeniging. 25 pnt. De teamwedstrijd der regenbogen werd bij uitzondering eens geen overwinning voor van der Steur, die bij het ingaan van de tweede ronde wegens het raken van de boei den strijd opgaf. De eerlijkheid ge biedt evenwel mede te deelen, dat de beide Friezen op dat oogenblik al ver voor la gen en hij dus al heel weinig kans op de eerste plaats had gehad. Der gewoonte getrouw, was hij ook nu weer het beste weg, maar na het eerste voor-de-windsche-rak kwamen de Friezen, die een harden wind noodig hebben, op zetten en liep Hendriks hem voorbij. Van der Velde werkte zich ten koste van Op penhuizen even op de derde plaats, doch het duurde niet lang of de populaire Sneeker had hem weer verdrongen om daarna eerst van der Steur en vervolgens Hendriks voorbij te loopen. In deze volg orde werd de tweede ronde begonnen. Even daarna deed zich aan boord van de Steur het hierboven gemelde incident voor en was het pleit beslecht. Door als num mer een en twee te eindigen, namen de Sneekers den teamprijs met 18 punten mee naar Friesland. De Kaag behaalde 14 punten. In de U-klasse werd de Rietepiet dit maal gezeild door G. de Vries Lentsch. Vermaat startte het beste, maar Mole naar en de Vries Lentsch liepen hem al gauw voorbij. Fenenga veroorzaakte waar schijnlijk op het Zweiland een aanvaring, keerde althans na de boei huistoe. Even voor de boel op het Norremeer moest Kalis uitwijken voor van Helvert. die over bakboord kwam aanzeilen en raakte daar door nog iets meer op Molenaar en Ver- maat achter. De Vries Lentsch was in middels weer naar de laatste plaats afge zakt en geraakte hoe langer hoe meer achterop om na het ingaan van de tweede ronde den strijd op te geven. De volgorde was toen: 1. Molenaar, 2. Kalis, 3. Ver- maat en hierin kwam verder geen veran dering. De uitslag werd dus: 1. Föhn. st. Molenaar in 1 u. 40 min. 35 s.: 2. Copnel- stock st. E D Kalis in 1 u. 40 min. 40 s.; 3. Walter st. C. A. Vermaat in 1 u. 41 m. 34 sec. De hoofdprijs werd gewonnen door de Coppelstock (st. E. D. Kalis) met 53 pnt.; 2. Föhn, 44 pnt.; 3. Benati II, 39 pnt.; 4. en 5. Rietepiet en Walta, 20 pnt. In de 12-voetsjollenklasse voor dames, klasse B, rondde mej. Sijthoff de boei op het Zweiland het eerst, gevolgd door mej. Broer mej. Ykema, mej. van Dijk en mej. Romeijn. Bij het opkruisen naar de Norre meer verspeelde zij haar mooien voor sprong geheel en al en ging op een na laatst rond de boei. Mej. Broer had toen de leiding, maar moest deze in het volgende rak weer afstaan aan mej. van Dijk. In het verdere verloop handhaafde mej. Broer zich aan den kop, terwijl mej. van Dijk de tweede plaats moest afstaan aan mej. Ykema. Mej. Sijthoff gaf den strijd onder weg op. In de A-klasse lag mej. van de Stadt in het eerste rak voor, maar daarna kwam mej. de Visser opzetten en ging als eerste rond de boei op het Norremeer. Dit twee tal was een straat voor op mej. Molenaar, mej. Oudshoorn en mej. Schuddeboom, welke laatste bij het gijpen omsloeg. Ons persschip „de Viking" deed zijn plicht en nam de drenkelingen binnen .ord. De uitslag was bij het vertrek van onzen koerier nog niet bekend. De uitslagen van hedenmorgen zijn: Teamwedstrijd regenboogklasse: 1. Win dekind, st. D. Opper.huizen, in 1 u. 53 min. 56 sec.; 2 Hennie, st. M. Hendriks, in 1 54.44 3. Duke. st. J. C. v. d. Velde, in 1.58.37. 12-voetsjollen voor dames, klasse B: 1. UITZOfJDERINGSTOESTAXl" OPGEHEVEN. BERLIJN, 26 Juü (V.-D.i De J middag gepubliceerde tekst van d. dening inzake de opheffing van h zonderingstoestand in Berlijn en vincie Brandenburg luidt als volgt „Op grond van artikel 48 der Riit,, wet verorder ik: De verorderine fende het herstel van de openbare'' heid en orde in Berlijn en de nr Brandenburg van 20 Juli wordt met i.' van 26 Juli 1932 des middags te r opgeheven. De op grond van deze» dening door de waarnemers van e,' voerende macht uitgevaardigde v«, van periodieke geschriften blijven S haafd." De verordening is geteekend door-, president Von Hindenburg, Rijkst? Von Papen, den Rijksminister var" nenlandsche Zaken Freiherr Von Gr den Rijksweerminister Von SchleiS GEEN CHICANES. Zn BERLIJN. 26 Juli. (V.D.). rte sche minister va; Binnenlandsctn heeft het volgende besluit uitgéia en aan alle landelijke polltie-aul£ doen toekomen: „De beperkende bepalingen op fc bied van de vrijheid van pers, vtrs- en vergadering z:jn uitgevaardigi handhaving van de openbare tr en orde te waarborgen en het aan het licht getreden misbruik ij tieke rechten met kracht tegen Zij mogen echter geen voorwaard! de uitoe'-ming der wettelijke rei staatsburgers te verhinderen ot ken en in het bijzonder de stemirj beïnvloeden. Zij moeten onpar. rechtvaardig worden toegepast; cj in. dat chicanes achterwege nu ven. Bestaat in bepaalde gevalli of de voorwaarden voer de toep: een der beperkende maatregelen! zijn, dan dient van het nemen v| regelen te worden afgc-zier of dei van den rerecrir.gspresident te - ingeroepen. De order is geteefeT - dr. Bracht. o aa DE DUITSCHE VERKIEZINGSif BERLIJN, 26 Juli. (Wolff.). Deccj' sident van de Rijksbank, dr. &M heeft een brief gericht tot dr. Bil waarin hij de verwijten bespreek J Bruening in een rede heeft geuit. -1 welke Schacht de Dultsche regeej het Duitsche volk tegen zijn il Young-plan zou hebben opgedroail Iedereen in Duitschland wee: Schacht, dat de rijksregeering al i voor de onderteekening eenparij aangedrongen op aanvaarding .1 Young-plan en geweten heeft, dati gen de ratificatie van het YoicJ door het Haagsche protocol heeft (.7 den en ten slotte uit protest zjii' heeft neergelegd. Hij verwijt dr. Bruening ziel) ai wuste onwaarheid schuldig te ï.rr maakt. DORTMUND. 26 Juli. (WolffJ 'c j vergadering der Centrumpartü U y plm. 16.000 menschen werd beariili woord gevoerd door dr. Bruec I Wanneer de Nat. SocialisteLiiitSw wind komen, zoo zeide hij, enKUUB beloften moeten opgeven, zulleate® hangers afvallen en aansluiting v&- I de radicale linksche groepen. DnaJ zien, welk een fout het geweest'riji de Nat. Socialisten aan te loopttjn. Dienzelfden avond sprak dr Bi01 ook te Bochum voor 40.000 meitttflh DE BOTSINGEN IN DUITSCHU' KEULEN, 26 Juli. (Wollf.). E«j partij-looze jonge mannen bespr-4, politieke vraagstukken van den zij plotseling door eenige geunlt^ Nationaal Sosialisten werden aar.!" In de vechtpartijwelke volgdew van de aangevallenen door eer öjic het hoofd gedood. Rt De dader is gearresteerd. oiei o M DE MEENING VAN BOM» ne .J WASHINGTON, 26 Juli. (Keutel'-',e ontveinst zich niet, dat zijn PJ^je Vereenigde Staten op tegenstand ten, doch hij is ervan overtuigd :i bare meening zich ten slotte tos-*! kg eren „i De Vereenigde Staten moeten f hem niet onderhandelen op grfflM betalingscapaciteit van de senw f doch op grond van het vermogen schuldenaars om de uitvoer van eenigde Staten te ontvangen. De uitnoodiging tot een w«f 1 rentie kan beter uitgaan van ein groote mogendheden, dan van kenbond. DE TOCHT VAN GRONALJ NEW YORK, 26 Juli. (Reuter). S avond om 22.45 is von Gronau g wright op Labrador geland- Reeds om 8 uur 's avonds wa» zien, doch door den dichten mi niet landen. NOODWEER AAN DE ENGEl- ZUIDKUST. LONDEN, 26 Juli (V-D.) mjl| uur na elkaar heeft het in t 6 .1 Kent geregend. Gisteravond om j een ware wolkbreuk boven het s l zoodat op tal van P'aataen„?wfer 'I gen ontstonden en de brand r,5 gevallen assistentie m°esi„irf.oci:'i| sommige plaatsen aan de Zi ei in de laatste 24 uur meer da water gevallen. 1 14 mi- Flits, st. mej. G. Broer, in 1 u. l6lj| 2. Ducky, St. mej. ^J=en?aO st C j i Treub-klasse 1. Treub V, - Bernhard. in 1 u. 54 min 41 s IV. St. M. van Breemen. Ster klasse: 1 Perse^' pens, in 1 u. 13 mm. 59 st. D. de Lange, in 1.18.». u en? i O dfl

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2