Sj3*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 23 Juli 1932 Derde Blad No. 22190 Buitenl. Weekoverzicht. Crematie en Auto-Transport WORDT LID VAN VREEMDELINGENVERKEER. loinifliniiiiiiiinniuniHffluiiiiiiiiiiiiuiwiii BRIEVEN UIT BERLIJN. PARLEMENTAIR OVERZICHT SCÏ^CPST!JBINGEN. FEUILLETON. Fortinbras' Toovermacht SS ter v,1 «Dr, m. den maalstroom van groote GEBEURLIJKHEDEN. rustig en kalm ingezette week is ling geworden tot een aaneenscha- fran groote gebeurlijkheden, die een l invloed zullen oefenen op den alge- ■I gang van zaken in Europa en llten. Het heeft allen schijn alsof een record-jaar moet worden aan Jge besluiten en beslissingen, ter- iiettemin toch niet bereikt wordt de menschheid in doorsnee zoo jou zien. Zie b.v. naar de Ontwape- nferen tie, die men druk doende is n paar maanden te verdagen, al lwizen nog slechts eenig resultaat 'be- op papier. De groote hoofdvraag- ;en zijn feitelijk nog slechts even be- 1 en weer losgelaten, toen bleek, dat laiuaan gevaarlijke zijden waren. Gelukkig begint de publieke opinie zich wat heviger te bewegen over alle ifde landen en dat kan o.i. niet van ontbloot blijven. Slechts langs jeg zien wij straks besluiten van fbeteekenis genomen en doorge- ^^^Jjaartoe de regeeringen den moed te missen, zich niet vrij durvende te maken van allerlei overblijfselen en 'i van het verleden, die zwaar druk- het heden! VAS Maar komen wij tot de groote gebeurte nissen van deze vervlogen week. Een daar van heeft dusdanig gedomineerd, dat aan de andere niet die aandacht is besteed, die zij toch op zichzelf verdienen. Het is de reden, dat wij daarom juist met die laatsten zullen aanvangen. Geheel onverwacht kwam uit Rome het bericht, dat in het kabinet zeer belangrijke wijzigingen hadden plaats gevonden, dat eenige'der meest op den voorgrond tre dende figuren waren heengegaan, w. o. ook dé langzamerhand te goeder naam en I faam [zich een reputatie verworven lieb- bendMninister van buitenl. zaken Grandi. Daitegenover staat men feitelijk, hoe wel diverse theorieën zijn geopperd, nog alliid v at onwennig, vooral nu Grandi be noemd is tot gezant te Londen en der halve toch een zeer belangrijke functie blijft bekleeden, die hem het vertrouwen van den duce noodwendig garandeert. Is dan inderdaad waar. dat Mussolini de lei dende figuren om zich heen geregeld ver wisselt onder het motto ..dat Italië zijn geschikte mahnen practise!) in de gelegen heid moet stellen te bewijzen, wat zij kunnen? Of vreest de duce. dat zijn in vloed zal afnemen, zoo mannen van be- teekenis te lang gelegenheid hebben om zich op een bepaalde plaats in te werken, speciaal wanneer zij een eigen meening durven te hebben en te verdedigen' Het i heusch niet denkbeeldig en geldt in optima forma voor Grandi. die zich een leider toonde met eigen in- en doorzicht, ~™4t men hem eerst had versleten voor een gehoorzame volgeling van den duce. Mussolini heeft thans zelf buitenland- zaken °p zijn schouders genomen en luist dit laatste bewijst oj. dat Grandi 5™,KE!?10e!?el^k veel eigen baas was geworden Mussolini kan immers Italië ZjJJgvertegenwoordigen op welke confe- niet ,L «Ui ?elke gelegenheid ook, die in Italië wordt gehouden of zich voordoet. Zelden durft hij toch de lands grenzen te overschrijden, bevreesd voor aanslagen in welkom vorm ook en niet ten onrechte, dat zij erkend. De Duce zal daarom toch een vertrouwde rechterhand moeten houden op buitenl. terrein en als zoodanig lijkt de gezant te Angora voor beschikt. Voorloopig beheerscht Mussolini in ieder geval de Itallaansche politiek weer volledig en vrij algemeen wordt daarvan verwacht een scherper en forscher gelujd. Misschien nog niet zoo slecht in de gegeven omstandigheden, die klaarheid en duide lijke taal bijzonder goed kunnen gebruiken. Men zegge maar eens frank en vrij, waarop het staat! Er is al te lang gewreven om alle scherpe kanten van de diverse kwesties af te vijlen, met gevolg, dat door al dat vriendelijk gedoe het einddoel uit het ge zicht werd verloren. Hoe het in dit laatste opzicht te Ottawa zal worden, waar alle landen van het groote Engelsche gemeenebest bijeen zijn om te beraadslagen, op welke wijze de economische krachten van het Engelsche imperium, het land, waar de zon nooit ondergaat, het beste zijn te benutten in aller-gemeenschappelijk belang? Ook daar zijn tegenstellingen te over. los van poli tieke kwesties als hangende zijn tusschen het moederland en Ierland, die feitelijk buiten de economisch-finantieele aange legenheden vallen. De conferentie is nog pas geopend en is nog te zeer in het be ginstadium om er reeds veel van te kun nen zeggen. Doch groote belangen staan op het spel. en niet alleen voor het En gelsche rijk Het allerbelangrijkste van de week is echter hetgeen in Duitschland is voorge vallen. Daar is de burgeroorlog een beden kelijke stap nader gebracht tengevolge van het plotseling met forschheid toe slaan der rijksregeering Von Panen in Pruisen, onder druk van nazis en Duitsch- nationaien. Het gebeuren te Altona heeft daartoe de gereede aanleiding gegeven. Als men een hond wil slaan Zelfs erken nend, dat volgens art 48 der grondwet de rijksregeering het recht zou hebben om in Pruisen de trots alles formeel volkomen wettige regeering af te zetten en te ver vangen door een Rijkscommissaris zelfs dan is dit optreden der Duitsche rijksre geering, gericht tegen een bepaalde groep en ten gunste van een andere niet te ver dedigen. Een regeering behoort boven de partijen te staan. En daarnevens, gaat het aan op één partij, in casu de communisten, de schuld te werpen, waar deze schuld, goed beschouwd, in eigen boezem ligt? Wat is toch de directe oorzaak van de bloediee botsingen der laatste l'/s maand die meer slachtoffers vergden dan 18 maanden re geering van Brüning!: De opheffing van het uniform-verbod, waardoor de nolitiek weer op straat werd gebracht en daarvoor is de regeering van Von Panen geheel ver antwoordelijk: en dit alleen om van de Nazis te verkrijgen, dat zij daar werd .ge duld" De op zichzelf reeds zoo helangrijke Rijksdagverkiezing op Zondag 31 dezer is door het gebeuren nog zeer in belangrijk heid gestegen. Zonder dat. onverwachte gebeurlijkheden zich nog afspelen, ver wachten wij voor dien genoemden datum geen ..daden" Maar daarna. Als Hitier eens niet de door hom gedachte meerder heid haalt en dat is o.i vrii zeker' wat dan? Een staatsereen' F." hoe zal daartegen worden eea»e*><rt' Een reeks vragen dringen zich op. die nog niet te beantwoorden zijn. Deze week bracht groote dingen, noe grootere zijn in voorbereiding Mogen zij gunstig ziin voor de reeds zoo wreed ge troffen menschheid RECLAME. Begrafenisonderneming G. M. SEUGLING Kosterij Êvang, Lufh. Gem, Middelweg 36 Tel. 3101 Leiden 2453 llll een volk in' geestelijken nood. (Van onzen correspondent). Berlijn, 16 Juli. Duitschland bevindt zich bijna op het hoogtepunt van een heftige verkiezings campagne. welke zich ditmaal afspeelt in vormen, die men in het beschaafde Europa tot nu toe niet gewoon geweest is. Het gaat niet aan. daarvan het Duitsche volk m zijn geheel een verwijt te maken. Onze Duitsche buren behooren ln elk opzicht tot de crème van de geciviliseerde volkeren der aarde. Vrijwel op elk gebied presteeren ze wonderen of bevinden zich ten minste in de eerste lijn met de besten der besten. In Stockholm waren dit jaar de meeste Nobelprijswinnaars Duitschers. In Duitsch land en door Duitschers is de „Graf Zep pelin" gebouwd, die door nieuwe luchtsche pen in andere landen nog steeds niet ge ëvenaard, laat staan dan overtroffen is. Een Albert Einstein met zijn wereldbewe- gende „Relativitatstheorie" is Duitsch staatsburger Een Daniel Prenn. evenals Einstein tot de Duitsche Joden behoorend, werkt zich op het oogenblik dat ik dit schrijf, met zijn jongen makker v. Cramm op tot de allerhoogste sport in de interna tionale tenniswereld: den Davis-Cup. Brutzsch, de sculler-per- excellence, wiens evenbeeld vele jaren niet meer ln de roei- wereld verschenen is won zooeven de Dia mond Sculls in Henley en is op weg naar Los Angelos om daar zeker Olympische lauweren te oogsten. De Duitsche jodin He- lene Mayer is nog altijd de beste scherm- ster ter wereld, de Duitsche bokser Max Schmeling was nog weinige weken geleden wereldkampioen. Kapitein Kohl houdt tot heden het record van een vliegreis zonder stoppen van Ierland naar Noord-Amerika. Het grootste watervliegtuig ter wereld is een Duitsch toestel het vloog naar Zuid en Noord-Amerika en terug naar Europa Max Liebermann is ondanks zijn 85 jaar tjes nog een der beste kunstschilders ter wereld. In het rijk der muziek fungeert Duitschland met allereerste zangers, met dirigenten van wereldreputatie als Fürst- wangler, Walter en Schüllings Abendroth. massa, en van allereerste quallteit. compo nisten als Richard Strauss Schiittings, Kleiber. Klemperer instrumentalisten in Hindenüth. Weill: architecten als Bruno Tautt. Erich Mendelssohn en vele andere En is het nog noodig aan Duitsche tech nici ingenieurs artsen chemici van naam. aan de beteekenis van een I. G Farben- trust. een collectie D-banken. de Hamburg Amerika-lijn en den Nord-Deutschen Lloyd aan den prachtigen Duitschen fabrieksar beider en den ondanks alles onvermoeiba- ren boerenstand te herinneren? Men zou zoo zeggen: een dergelijk volk. mits goed geleid, kan de hoogste hoogten beklimmen! Dat het de gevolgen van wereldoorlog, crisis e.a. nu eens niet op den voorgrond gesteld op het oogenblik den toeschouwer een zoo bedroevend schouw spel van oneenigheid broedermoord en on verdraagzaamheid in de allergrofste en al lergemeenste vormen biedt, bewijst dat het als gewoonlijk slecht geleid wordt en dat de omstandigheden ztin slechte instincten doen bovendrijven. Het is gemakkelijk dit alles scherp te veroordeelen. En natuurlijk verdient het die veroordeellng. Maar men mag als burger van een anderen staat, die niet diezelfde eindelooze beproevingen doorgemaakt heeft als Duitschland. niet vergeten dat moge lijkheden tot vergelijking ontbreken. Dat men niet weet. hoe het eigen volk zich onder soortgelijke omstandigheden zou ge dragen hebben. Met passende bescheiden heid gewapend en gaarne de enorme pres- tatie's op vrijwel alle gebieden van het groote Duitsche volk erkennend zij ons in- tusschen geoorloofd, met objectieve open hartigheid te constateeren, dat we diep on der den indruk zijn van het immoreele peil, waartoe de verkiezingscampagne en in het algemeen de politieke strijd in Duitschland in deze weken gedaald ziin. De kranten brengen ons dagelijks de verschrlkkeliike feiten. Dat wil zeggen: om een werkelijk juist overzicht te krijgen moet men. gelijk wij journalisten zulks als beroepsplicht moeten doen. feitelijk eenige tientallen bladen van alle politieke richtingen lezen. Op eenige zeer hoogstaande en dapper- objectieve bladen als de ..Frankfurter Zei- tung" na. liegen ze namelijk alle, en wel zoo plomp dat men nauwelijks begrijpt., hoe de lezers der verschillende groepen dit alles slikken kunnen zonder bij de redac- tie's een heftig protest in te dienen Bijna elke krant hier te lande deelt alleen feiten mede. die voor de eigen partij, de eigen groep iets gunstigs te vertellen hebben, en verzwijgt de positieve prestaties van eiken politiekep tegenstander Nimmer wordt hier ongelijk erkend nimmer toegegeven, dat men zich vergist heeft Dat heeft tot wettelilke voorschriften geleid, die een te genstander onder bepaalde voorwaarden het recht geven op het afdrukken van een korte rectificatie en tot een noodverorde ning. die den regeeringen de bevoegdheid verleent correcties harerzijds in onwillige en leugenachtige bladen te laten opnemen op dezelfde plaats en met dezelfde letter soort, waarmee een eventueele aanval of een verminkt bericht werd afgedrukt. Het is voor de Duitsche pers geen onderschei ding. dat zulke weteiijke en dictatoriale maatregelen op den duur onvermijdelijk bleken! Ook de neutrale lezer, de nlet-Dultsche waarnemer van de tegenwoordige situatie, kan nauwelijks zijn geduld bewaren als hij leest, hoe ln de organen van verschillende richtingen dagelijks voorkomende feiten verschillend voorgesteld worden. Eiken dag worden in het Duitsche rijk sinds eenige weken zes tot acht. op Zondagen als bij zonder druk politiek gedemonstreerd wordt, zelfs eenige tientallen menschen vermoord door partij-teeenstanders Het toelaten van partijlegers. die zich in dit land op straat ln „volle uniform" mogen vertoonen is na tuurlijk In hoofdzaak schuld aan dit vree- selijk verschijnsel. De partijbladen, vooral die der sociaal-democraten dér communis ten en der nationaal-sociallsten. denken er niet aan. bil hun berichtgeving over deze moorden op den openbaren weg. die een soort latente burgeroorlog beteekenen. de feiten na een nauwkeurig onderzoek af te wachten. Mén neemt bij voorbaat aan dat elke dolkstoot, elk revolverschot van den politieken tegenstander is uitgegaan en be schrijft het vooral maar vast van dit stand punt uit en ln de meest schrille kleuren, waarbij de ..vijand" aangevallen wordt in bewoordigen. die stellig in geen enkel in de Nederlandsche taal gedrukt orgaan zou den opgenomen worden! Trouwens de woordenkeus ln dezen verkiezingsstrijd de middelen, die men toepast en de büzonder- heden van persoonlijken aard die men er vaak bij de haren bijsleept, zijn zoo onge looflijk plat. gemeen en niet zelden mensch onteerend liederlijk, dat men volkomen be- grijpen kan. dat zich dezer dagen reeds twee groote partijen tot den Rijkspresident gewend hebben met het verzoek hier toch eens in te grijpen. Men moet inderdaad aannemen, dat Zijne Excellentie von Hindenburg over al deze dingen meer dan riecht Ingelicht wordt. Want slechts daardoor is verklaar baar dat de zoozeer vereerde leider van een groot volk tot heden in deze verkle- zingsweken nog geen enkel woord van waar dig protest uitgesproken heeft. Een socia listisch minister als de Pruisische chef van het departement van binnenlandsche za ken Carl Severing vond zulke woorden van aanmaning. Hindenburg, naar wien heden nog tientallen millioenen Duitschers luiste ren heeft, toen hij eenige weken geleden de part-uniformen weer toestond, ge dreigd dat hij op dit besluit zou terugkee- ren indien de verkiezingsstrijd zich niet in gepaste vormen mocht afspelen Intus- schen zijn nonderden menschen op het po litieke slagveld gevallen vermoord door te genstanders midden op den openbaren weg afgemaakt of verminkt voor het leven. Deze toestand wordt met den dag erger en wie weet. of niet in de twee weken, die ons van den verkiezingsstrijd scheiden, de latente in een hier*en daar plaatselijke acute burgeroorlog zal overgaan? al moet de Nederlandsche lezer zich de si tuatie niet verkeerd voorstellen en vreezen. dat hij zijn vacantie nu niet zonder levens gevaar in Duitsche badplaatsen kan gaan doorbrengen! Maar wat het meest ontzet bij al dit ge beuren is de betrekkelijke onverschillig heid van regeering. pers. partijen en mas sa's. Men geeft elkaar de schuld ligt er wat pers en partijen betreft lustig op los, maar.... laat de zaak intusschen waaien! De Duitscher is ln vele kringen ruw en onverschillig, een onaangenaam mensch in den Haarlemmer Hout" gewor den. De jeugd, misleid door woeste propa gandisten. geeft den toon aan. De studen ten slaan elkaar den schedel in. Anti-cleri- calisme, anti-marxisme anti-semitisme van de daad is blijkbaar belangrijker dan stu- deeren. De Duitsche jongen van heden is een strijdbaar politicus geworden Stellig met nobele, geestdriftige en patriottische be doelingen. Maar ln vormen, waarvan de Nederlander zich afwendt. Het ware schoon indien het Duitsche volk op zulke gebieden niet de eerzucht bezat: toonaangevend te zijn! ROLAND. EERSTE KAMER. de crisis-ontwerpen. Het is precies uitgekomen, zooals wij het eenige dagen geleden voorspelden: Alle crisis-ontwerpen zijn door de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming aan genomen Donderdag waren de meeste al goedge keurd en de beide resteerende volgden thans Over het ontwerp Inzake de behartiging der nationale scheepvaartbelangen. hebben alleen de heeren Smeenge Wibaut en Gelderman het woord gevoerd: zij ver klaarden voor het ontwerp te zullen stem men en gaven de Regeering eenige wenken. Minister Verschuur deelde mede. dat het allereerst de bedoeling is. de scheepvaart maatschappijen door hun credlet moeilijk heden heen te helpen; ln verband hier mede zullen verschillende van die maat schappijen zich moeten reorganiseerenDe Regeering houdt op de belangen der btn- nen-scheepvaart eveneens het oog geves- tign Draromtrem is overleg geopend met de Kamer van Koophandel. Het ontwerp werd aangenomen. Het wetsontwerp Inzake steun aan de varkenshouderij lokte eveneens een rede van drie sprekers uit: de heeren Smeenge Westerdijk en Hermans: laatstgenoemde betoogde er over. dat ook met dit ontwerp nieuwe las ten op de consumenten worden afgewen teld De Minister zette uiteen, dat het bij dit ontwerp de bedoëllng der Regeering is ver dere prijsdaling tegen te gaan. Die prijzen zullen evenals bij de boter) oo een nor maal niveau komen waarop ze (aren ge staan hebben Hit betoogde dat de varkens- houderü voortaan meer rekening zal die nen te houden met de toestanden op de wereldmarkt. Ook dit ontwerp ging er tenslotte zonder stemming door waarna de Kamer op reces ging Beide Kamers hebben dus nu va cantie. HAGENAAR. kon holl. lloyd. FLANDRIA. uitr.. 21 Juli. n.m. 1 lu. v. Southampton. kon. ned stoomb.-mij. BARNEVELD, 21 Juli v. Amst. n. Ham burg BERENICE, 21 Juli. v Genua n. Palermo. POSKOOP. tliuisr21 Juli tc Callao. COLOMBIA. 21 Juli v. Curacao n. Puerto Cabello. FAUNA. 21 Juli v. Torrevieja te Malaga. NEREUS. 21 Juli v. Kopenhagen n. Aalborg ORESTES. 21 Juli v. Mostaganem n. Oran. SIMON BOLIVAR, 21 Juli v. Kopenhagen n. Hamburg. STUYVESANT, 21 Juli n.m. 6 uur van Paramaribo n Amst. ULYSSES. 21 Juli v. Salonica n. Volo. VENUS, 21 Juli v. TriCst n. Fiume. holland—amerika lijn. BREEDIJK, 22 Juli v. Norfolk tc R'dam. DELI TDIJK, Pacific Kust n. R'dani, 21 Juli n.in. v. Liverpool. MAASDAM, thuisr., 21 Juli n.m. v. Corunna. STATENDAM. 23 Juli n.m. 8 u. 30 v. New York te R'dam verwacht. HALCYON LIJN. ROZENBURG. 21 Juli v. R'dam n. Toulon. STAD DORDRECHT, 21 Juli van Lulea tc VI aard in gen. STAD ZAANDAM. R'dam n. Livorno, pass, 21 Juli Gibraltar. stoomvaart-mij. „oceaan" MARON, Java n. Amst., 21 Juli v. Colombo. PROMETHEUS, Java n. Amst., pass. 21 Juli Sagres. holland—afkika-l1jn. MAASKERK, 21 Juli v. W. Afrika te R'dam. rott. lloyd. TAPANOELI. 22 Juli v.m. 6 u. van R'dam n. Vlaardingen; gaat hedenavond door naar Hamburg. KOTA RADJA, thuisr., pass. 20 Juli Sagres. diverse stoomvaartberichten. MAASHAVEN, 22 Juli v. R'dam n. Monrovia I COLYTTO. 22 Juli v. Montreal te R'dam. MM hef Engelsch van WILLIAM LOCKE door J. E. d. B. K. HOOFDSTUK XXII. Op het dek van de mailboot, die huis waarts voer, liep Fortinbras, in gedachten verzonken heen en weer. Hij zag er zeer terneergeslagen uit. Zijn breede schouders waren voorover gebogen, zijn gevuld ge acht was vermagerd. Hij voelde zich oud. h'i voelde zich onuitsprekelijk eenzaam- Hij hield zich veel meer apart dan op de uitreis. Diepe treurigheid had hem bevan gen. Na zijn wijsgeerige gesprekken met Jen wijzen Abu Mohammed, schrok hu teug voor alledaagsche praatjes. Hij had behoefte aan sympathie voor zijn hart. niet voor zijn geest. Zuinigheidshalve reis de hij tweede klasse, om zijn charlatan achtig bestaan weer te gaan opvatten. Want als men tusschen de vijftig en zestig kan men geen nieuw bestaan meer op vatten, hoe knap en geleerd men ook '-S. Hij moest Marchand de Bonheur blijven tot zijn dood. mm- Hij was benieuwd of hij Cécile zou mis- t sen. Zoo iets gebeurt toch. Hoe laag gezon- ken ook, ze was toch een menschelijk we zen geweest dat hem begroette als hij van -iflslin wonderlijken arbeid thuis kwam. En haar behoeften waren een prikkel voor hem geweest om de vijf francstukken te kunnen opsteken Zou hij nu nog de geest- kracht, het nimmer falend geduld, het bit- M tere martelaarsgevoel hebben, om zijn arbeid voort te zetten? In de dagen van voorheen had de lieide van een kind, dat was als een alpenbloem, waaruit honig 2J£dt gemaakt en dat ver weg in Frank rijk woonde, zijn beangst haxt verlicht. Maar haar liefde had hij verloren. Ze had hem gedurende zijn wekenlang verblijf in Egypte, heel plichtmatig geschreven, en had hem alles, wat in Brantóme voorviel, verteld. Ook de verloving van Lucien Viriot met de dochter van een rijken ma- nufacturier. Ze heeft een bruidschat als een prinses en het uiterlijk van een hob belpaard en ze zullen dus heel gelukkig zijn, schreef Félise. Deze manier van schrijven stemde hem onaangenaam. Félise was veranderd: zij schreef wei allerlei nieuwtjes, maar in haar brieven was iets zelfbewusts en gekunstelds. En om de oude. eenvoudige betuigingen van hartelijkheid te ontgaan was ze vervallen in quasi-geestigheden en ze onderteeken- de: Uwe liefhebbende dochter. Hij had Félise verloren Ja, hij voelde zich oud en eenzaam, niet opgewassen tegen den strijd. Zelfs Martin had hem in den steek gelaten. Op het terras van Shepheard's hotel had hij den dag voor zijn vertrek een dwarskoppig jongmensch gevonden, met een versteend, gezicht, die al, wat hij in zijn belang aanraadde, verre van zich wierp. Martin was de speelbal geweest van een Ijdele vrouw, die met vuur had ge speeld en die, toen ze begon haar vingers te branden, hem had laten gaan. Zooveel was duidelijk en hij had het meerendeels voorzien. Hij had gerekend op een liefdes verklaring en een spoedig afscheid, maar een voorspel van eenigszins beantwoorde teederheid, had hij niet voorzien. Tegen zijn gewoonte in gaf Martin hem een ver ward verslag van het gebeurde. De onge lukkige minnaar wilde geen woord hooren tegen zijn vlekkelooze aangebedene. Maar- zijn liefde voor haar had zijn leven ver woest. Ofschoon hU dit niet bekende, gaf hij het toch aan Fortinbras te verstaan. Hij maakte hem geen verwijt om zijn vroe gere raadgeving en vroeg ook niet om ver deren raad. Aan de overweging om naar Brantóme terug te keeren en Blgourdln's aanbod aan te nemen, schonk hij geen aandacht. Hij had zijn schepen verbrand, hij moest gaan, waarheen de wind en de golven hem dreven en zij dreven ver weg van Pérlgord Welke richting uit? had Fortinbras gevraagd. De hemel zt) gedankt, dat ik dat zelf niet weet, had hij geantwoord. Ik ga mijn fortuin zoeken, dat staat vast. Ik wil geld hebben en macht, zoodat ik de wereld een knip voor den neus kan geven Dat is voortaan mijn levensdoel. En spoedig daarop had hij een arabeah aangeroepen, schudde Fortinbras haastig de hand en reed weg. het onbekende tege moet. Fortinbras had het gevoel gehad van een moedereend, die haar kleintjes alleen op de beek weg ziet zwemmen. Hij had alle gezag over zijn discipel verloren; de jonge man. op jacht naar fortuin, gaf niets meer om hem. Hij voorzag verwijten van Bigourdin, de oogen van Félise zouden hem beschuldigen Waarom heb Je de zijde van den vijand gekozen? Waarom heb je Martin verdreven? Hij voelde zich oud en eenzaam, een droevige mislukking Zoo wandelde hij op het tweede klassedek heen en weer, met gebogen hoofd, de handen ln de zakken. Wel, wel. Monsieur Fortinbras! Wie zou dat gedacht hebben? riep een frissche, jonge stem. Hij keek op en zag een jong meisje met donkere oogen, het hoofd gehuld ln een motorsluier, die hem hartelijk haar hand toestak Mademoiselle, begon hij wat onzeker Mals oui! Eugenie Dubois. Herinnert u zich mij niet? Daar was ie grand Jules, Jules Massart. Ja, ik herinner het mij, zei hij hoffe lijk ,met een Hauwen glimlach. U hebt ons beiden mooi uit de moei lijkheden gered Ik herinner mij de redding, maar ik heb de moeilijkheden vergeten. Dat heb ik mijzelve nu eenmaal tot regel gemaakt. Vroolijk schaterde zij het uit en vertelde i j hem van haarzelve. En juist nu ze nam hem bij een arm en troonde hem mede naar een bank ben Ik In iets betrokken, dat me 's nachts dikwijls uit den slaap houdt. U komt als een engel uit den hemel geval len. Wees nu lief en geef me een consult. Ze zocht haar beursje, waaruit ze een stuk van vijf en twintig piaster nam. Hij duwde haar hand weg. Mijn kind. zei hij, je bent een lief, eerlijk schepseltje. Maar ik behandel geen zaken in de vacantie. Vertel me je ge schiedenis. Maar zij stribbelde tegen. Zij wilde geen misbruik maken van zijn goedheid. Of een consult tegen het gewone honorarium of geen consult Eindelijk zei hij: Geef mij je vijf francs. Zij gehoorzaamde Hij stond op Kom. zei hij. en ging naar de trap bij de salon, waar een bus hing voor het fonds van verongelukte zeelleden. Hij stopte het geldstukje in de sleuf. Ziezoo, nu is aan de eer voldaan. En toen luisterend naar haar onopge smukt. maar Ingewikkeld verhaal, ver wonderde hij er zich over, terwijl een ril ling hem langs den rug liep, of hij wel ooit weer .een vljffrancsstuk in zijn vestjeszak zou kunnen steken. Hij voelde zich ouder dan ooit te voren en onbekwaam om de moeilijkheden van de jeugd op te lossen. Hij gaf haar raad met de vaagheid van een orakel, zich bewust zijn honorarium niet te hebben verdiend. Daarna liep hij weer op het dek heen en weer. Behalve Abu Mohammed, zei hij, zou ik deze reis als mislukt beschouwen. En ondertusschen zat Martin, nog een zamer dan hij op het voordek van een groote mailboot op Oost-Azië, en met open oogenstaarde hij het Leven ln het gelaat. Nooit meer moest hij voorwenden een rijke wereldling te zijn, tenzij hij het recht daartoe verworven had. Wat er van zijn klein kapitaal over was, moest hij ln tact houden voor dagen van nood. Geen rei zen eerste klasse meer. De reis als dek passagier was maar een overgang naar het land, waar hij zijn fortuin wilde ma ken. Hij had geen raadgeving noodig. Hij was geestelijk en moreel de voogdij ont groeid. HIJ zou zijn ziel niet langer met droomerijen voeden. Zijn ziel kon teren op herinneringen. De krankzinnige opwinding was voorbij. Hij ademde weer ais recht schapen man. Als hij Lucilla aan haar woord had ge houden en met haar getrouwd was, hoe zou dan zijn leven zijn geweest? Zich sleepen door de groote wereld als het aan hangsel eener rijke vrouw. Afhankelijk van haar gulheid, zelfs waar het schoen veters betrof, zijn ziel verterend van snak kend verlangen naar de liefde, die zij niet geven kon. Tenslotte voortdurende on eenigheid wellicht of misschien van alle wilskracht beroofd, een toelage aanne mend om gescheiden te kunnen leven. Sinds hij in rijke kringen had verkeerd, had hij van zulke huwelijken gehoord. En zelfs als zij even hartstochtelijk van hem hield als hij van haar, zou hun geluk dan duurzaam zijn geweest? In zijne sombere stemming betwijfelde hij dit. Hij trachtte zichzelf te overtuigen, dat zijn verlies winst beteekende. Beter dat hij verkeerde onder de arme menschen, die ln hunne hemdsmouwen aan tafel zitten, dan dat hij mede aanzat om de vleeschpotten van Egypte. In de keuken van het Hotel des Grottes had hij ook in zijn hemdsmouwen zitten eten. En toch hunkerde hij er naar haar te zien. 't Leek hem onmogelijk, dat I hij haar nooit meer zien zou, dat hij nooit I meer zou zien hoe een lachje om haar i bewegelijke lippen speelde. Tevergeefs trachtte hij aan haar te denken als aan een afgestorvene. Dag en nacht had hij haar bekoorlijk wezen voor oogen. Hij leer- de wat het was om te lijden. (Wordt vervolgd.),

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9