1*' CHIEF WHIP LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 23 Juli ij BUITENLAND. VIRGINIA TELEGRAMMEN. MIDDELBARE HANDELSAVONDSCHOOL „KENNIS IS MACHT". Na afgelegd eindexamen heeft de exa mencommissie aan de onderstaande leer lingen het diploma verleend: Nederlandsche Handelscorrespondentie J. Blok, H. Mieremet. Al. Jo. v. d. Weijden. Fransche Handelscorrespondentie: B A. Stlkkelorum: W. Teljeur. Duitsche Handelscorrespondentie: P. v. d. Haak, C. L Vis. Engelsche Handelscorrespondentie: J. de Koning. J. W. A Ort, M. Ch. Overduln. Boekhouden: J. Alkens, M. Bergman, J. Blok, C. Botermans, P. C. Dekker, J. van Duijvenbode. J. Gijsman, P. v. d. Haak, C J Korbee. N. P. C. Mieloo, C, J. Oost- wouder. W. Overduljn, J. Smit, Al. Jo. v. d Weijden. Algemecne Handelskennis: J Blok, D. v. Gelder. J Gijsman, H. Gottenbos, J. v. d. Hoeven, G. J. van Houten, N. P. C. Mieloo, H. Mieremet, C. J, Oostwouder, J Ranse laar. J. J. H. van Ree, C. J. M. Rietveld, J. Schoneveld, Ad. Ma. Jo. Snoep, B. A. Stlkkelorum, C. J. Vólker, E, Wielinga, F. J. F. v. Zonneveld. Schoonschrijven: C. H. Cramer, H de Heer, H. Tulthof, A. v. Varick. Stenografie: Ma. Wi. Haak; An He. Jungerius, Co. Ca Kalkhoven, J. B van Iterson, Ma. Ge Meijer. Ne. Oudshoorn, J Smit, Co. Verkoren. Ad Ca. v. Vliet, J. J. v. d. Vliet, J. H. Zwaart Machineschrijven: J. P. Brandenburg, F. W. A. Burgers. Ge. den Hoed, Ba. Jansen. C J. Kamplnga, W. Korswagen. IJ. Oosting G. J. Phllipsen, Ca. Jo Fra. v. Staveren, Be. van van Steenbergen, J. Verburg, H. J. J. Witteman; Jo. Me. Zandvliet, R. v. d. Zee. De examens werden afgenomen volgens de nieuwe regeling zijnde schoolexamen onder toezicht van voor elk vak aange wezen gedelegeerden. DE BIOSCOPEN. Casino-theater. Deze week biedt dit theater ons een programma, dat zeer rijk is aan spanning. Voor de pauze draait eerst „De strijd om de ranch", waarin Willy Wales de hoofdrol vervult. Deze „Wild-West" film is er een van echte soort, vecht- en schietpartijen komen veelvuldig voor en een vechtpartij op de wagons van een trein doet de spanning wel ten top stijgen, Na de pauze wordt vertoond het sen- sationeele filmwerk „The King of the wild" (de koning der wildernis). Deze film, waarvan gedeelten in de binnenlan den van Afrika zijn opgenomen, biedt naast goed spel der hoofdvertolkers ook zeer vele mooie opnamen van het dieren leven In de oerwouden en de gevechten van mensch en dier doen ons meer dan eens de gevaren zien, die een tocht door deze oerwouden met zich medebrengt Het geheel is een programma, dat zeer vele bezoekers zal trekken. City-theater. Het theater aan de Haarlemmerstraat komt sedert de alge- heele reorganisatie met mooie en welver zorgde programma's voor den dag Dit maal zijn er weer twee mooie hoordfilms te bewonderen, die zeer de moeite waard zijn. Wie de woestljngeschiedenls „Kif- Tebbl", gevolgd door „De Deserteur 1914" gaat zien, kan er verzekerd van zijn, een genotvollen avond mee te maken. Een inte ressant bijprogramma vult de twee boven genoemde boelende verhalen op loffelijke wijze aan! Trianon-theatcr. Een overgeestige fllmklucht valt er deze week te zien, die ongetwijfeld eenige uren van ontspan ning zal bezorgen. Want een flinke dosis gezonde humor bezit de film „Afzwaaien", die op geestige wijze uitgewerkt is. Een keur van Duitsche artisten werkte aan deze rolprent mee, o.a. Paul Hörblger, Fritz Kampers, Claire Rommer. Iets. wat in iedere Duitsche film opvalt en in „Af zwaaien" in groote mate is, dat zelfs de kleinste rollen zeer sterk bezet zijn. Met een toomelooze vaart wordt de geschiede nis van 't schuchtere recruutje, die eens flink gedrild en tot „man" gemaakt wordt, voor 't voetlicht gebracht en de lach salvo's, die telkens door de zaal weer klinken .bewijzen, dat de geestige vond sten inslaan en gewaardeerd worden. Afzwaaien" heeft voor de zooveelste maal bewezen, dat 't met de Duitsche films nog steeds „crescendo" gaat. Een meesterstukje van cinematografie is „De geheimzinnige S", welke film zich af speelt in 't Rusland onder Czaar Nico- laas II Bekende Poolsche acteurs, van wie B. Samborski als overste Sieron zonder echter de anderen te „ort te doen de kroon spant, bijgestaan door een ontelbaar aantal karakteristieke koppen, zooals al leen een Russisch regisseur deze weet te vinden, doen 't publiek met de spannende film meeleven. En al dit menschenmate- riaal wordt door een feillooze regie in beweging gezet tot een artistiek geheel. Direct naast den regisseur moet de came raman genoemd worden, die ongetwijfeld 'n even groot kunstenaar is. Suggestieve muziek, die zich nergens hinderlijk op den voorgrond plaatst, begeleid deze uitste kende film. die zich door zuivere fotografie en fijne regietrekjes onderscheidt. Beide films zijn een bezoek aan Trianon deze week overwaard! Luxor-theater. Hier gaan deze week twee reprises: Ben Hur en Bommen op Monte Carlo". Twee films, die indertijd geweldig veel opgang maakten en nu gaarne nog eens gevolgd zullen worden! Onze stadgenoote mej. C. P M. Vorst, is te Amsterdam geslaagd voor het examen fraaie handwerken. Geslaagd zijn te Den Haag voor het Mulo-diploma A mej. M. J. Labree en de heer P. v. Wijk. beiden alhier. Mei A. J. Vis, leerlinge van de 's-Gravenhaagsche Vakschool voor Meis jes, ls bij de laatst gehouden examens voor Nijverheidsonderwijs geslaagd voor de acte N a. In het Rtjksasyl voor Psychopaten heeft gisteravond onder leiding van den heer J. Noordanus de muziekvereeniglng „Perosi" geconcerteerd. Na afloop dankte dr. Wlersma den direc teur van „Perosi" voor het gebodene. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Ontwapening. De algemeene commissie der ontwape ningsconferentie heeft de beraadslagingen over de onderdeelen der resolutie-Benesj ten einde gebracht. Eerst werd met 26 tegen 6 stemmen de voorgestelde tekst betreffende het vaststellen van een maxi mum inhoud voor tanks goedgekeurd, waardoor een amendement van Lltwinof, dat alle tanks zonder eenig onderscheid verboden zouden zijn. niet in stemming kon komen. Vervolgens trok Litwinof zijn amendement over den chemischen en bac- teriologischen oorlog in. aangezien na de nlet-aanneming van de behandelde amen dementen der Sovjetdelegatie de resolutie toch niet meer aannemlljk voor haar kon worden. Verder werden nog een aantal amende menten afgedaan. Met algemeene stemmen werd aange nomen een voorstel der „8 kleinen", dat de te benoemen speciale commissie zich niet slechts met de particuliere wapen- fabricage doch ook met de staatswapen- fabricage zou hebben bezig te houden. Daarop volgde het uiten van meeningen over de resolutie Benesj in haar geheel. Namens de Nederl. delegatie verklaarde dr. Rutgers zich voor de resolutie, al is deze niet geheel bevredigend. Ook Canada. Finland en Panama verklaarden zich even eens voor, terwijl Duitschland, Oostenrijk. Hongarije en Bulgarije verklaarden dat zij zich van stemming zouden onthouden, aangezien de resolutie de rechtsgelijkheid der staten niet erkent. Nadolny eindigde zijn rede met het voor lezen eener door zijn regeering hem uit drukkelijk toegezonden verklaring, die het ultimatum inhoudt dat vóór het weder beginnen van de werkzaamheden de con ferentie een bevredigende opheldering van dit voor Duitschland beslissende punt moest zijn verkregen, anders zou Duitsch land niet verder aan de conferentie kun nen deelnemen. Sir John Simon verdedigde de resolutie. Hij verzocht de conferentie te willen be denken dat zij niet aan het eind staat. Hij zou de ontevredenheid van velen kunnen begrijpen, indien deze resolutie de slot- resolutie was. doch deze resolutie heeft slechts ten doel de ln de eerste periode reeds bereikte overeenstemming vast te leggen en de tweede periode voor te bereiden. Sir John Simon verzocht ook hun. die zich erover beklagen dat de resolutie niet ver genoeg Hoover's ontwapeningsplannen ondersteunt, niet Hooveriaanscher dan Hoover zelf te zijn. De Amerikaansche delegatie immers had haar volkomen goed keuring aan de resolutie gehecht. Met betrekking tot de bezwaren van Nadolny over het ontbreken van bepa lingen inzake de rechtsgelijkheid herin nerde Sir John. dat deze kwestie uitdruk kelijk werd opengelaten, evenals de Fran sche eisch tot versterking der veiligheid, die daarop door Herriot nog eens naar voren werd gebracht, al aanvaardt hij de resolutie. Herriot verzekerde uitdrukkelijk dat Frankrijk geen bijzondere veiligheid voor zichzelf wenscht. doch uitsluitend veilig heid voor allen, klein en groot, zoowel voor de oude vijanden als voor de oude bond- genooten uit den wereldoorlog. In bijzon derheden over de gewenschte veiligheids organisatie trad Herriot niet Tenslotte gaf Herriot te verstaan dat hij wel bereid zou zij), den Duitschen eisch naar rechtsgelijkheid in te willigen, indien er een voldoende veiligheidsorganisatie zou tot stand komert. (N. R. Crt.l DUITSCHLAND. Verdere maatregelen in Pruisen Verzet van het Centrum De commissie van toezicht uit den Rijksdag. Bracht, feitelijk Pruisen's regeerings- commissaris. heeft een uitvoerige radio rede gehouden, waarin hij den gang van zaken uitvoerig naging en dank bracht, aan alle medewerkers. Voorts zeide hij o.a.: De taak, welke de Rijkskanselier mij, in zijn hoedanigheid van Rijkscommissaris heeft opgedragen, heeft niets te maken met een of andere politieke manoeuvre. Zij heeft slechts ten doel dc autoriteit van den staat en de openbare orde en veilig heid in Pruisen te herstellen op een bovenpartijdigen grondslag. De staatsrechterlijke positie van Pruisen is door deze maatregelen onaangetast ge bleven. De nieuwe staatsregeering heeft als eerste maatregelen een aantal mutaties bevolen. In de deelen van het land, waar in het gevoel rechtvaardig te worden ge regeerd bij overgroote volksdeelen, niet meer bestond, moest de autoriteit van den staat door de verwijdering van persoon lijkheden die do objectieve besluiten niet steeds op bekwame wijze hebben uitge voerd, hersteld worden. Het herstel van de orde heeft als voor waarde dat de staat vooruitziet en met vaste hand die groepen bestrijdt welke zich In het Staatsblad is afgekondigd als no. 338. Wet van den 8sten Juli 1932, hou dende goedkeuring van de onderhandsche overdracht, door ruiling, van gronden onder Leiden aan de gemeente Leiden. Wij verwijzen naar de publicatie be treffende de Gem Kweekschool voor On- derwijzers(essen) alhier Gisteren slaagden voor het examen ln Steno-Typen (Ned. taal, 130 lettergr. per min.), afgenomen door den Algemec- nen Stenografen-Bond: de dames A. L. Beumer (Lisse), A. Hansen (Sassenheim). J. E. de Ridder. J. M. Schouten. Y. H. Viersen en de heeren J. v. d. Kamp (Sas senheim), J. A. Mooy en C. J. Noppe (Noordwijk). Idem voor Kantoorstenograaf in de Ned. taal: mej. C. W. Diemont en de heeren R van Dijk en J. W. Klmmel (Sassenheim). Voor Machineschrijven: de dames A. M. Stokhuizen (Voorschoten) en C. Vlasveld. Idem voor Kantoorstenograaf in de Duitsche taal: mej. H. T M. Pino Post. allen leerlingen der Pontschool, Steen- schuur 14. (Waar geen woonplaats is ver meld. is deze alhier). RECLAME. EN STRAKS ...DE 4-DAAGSCHE! OOK DAN IS CHIEF WHIP GOUD WAARD! Of ik het zal halen, de 4-daagsche? Met glans kerel, ik ben in puike conditie en heb een prachttraining achter den rug. Kijk - dat zijn nu de gelegenheden waarbij je CHIEF WHIP meer dan ooit en boven alles prefereert. En geen wonder, want iedere roo- kende sportsman is er zeker van, dat het de beste voor zijn gezondheid is! U dc verstoring van de openbare orde ten doel hebben gesteld. Het is niet voldoende wanneer de macht van den staat tegen ordeverstoringen eerst wordt aangewend, indien de ordeverstoringen reeds hebben plaats gehad. s Met deze bedoeling komt ook overeen mijn vaste besluit aHè maatregelen voor een geordende afwikkeling van den ver kiezingsstrijd en-de verkiezingen zelf te treffen. De militaire bevelhebber voor Groot- Berlijn en Brandenburg, luitenant-gene raal von RundStedt. heeft den Berlijn- schen politle-president opgedragen, ter stond alle verloven van het politieperso neel in te trekken. De beambten, die op vacantie zijn. zullen onmiddellijk telegrafisch teruggeroepen worden. Reeds ingediende verzoeken om verlof zullen voorlooplg niet in behandeling wor den genomen. Deze bepaling geldt voor alle beambten van alle rangen. Ook de door de politie jaarlijks georganiseerde gezelschapsrelzen, welke op het oogenblik gemaakt worden, vallen onder deze bepaling en de deelne mers er aan zullen worden teruggeroepen. Over de uitgevoerde drie arrtestaties wordt officieel gemeld: Uit kringen der Schutzpolizei was den militairen bevelhebber op 21 Juli Jl. ge meld. dat de majoor der politie Encke. met medeweten van den commandeur van politie Heimannsberg en den heer Carl- bergh. langs on wettigen weg er naar streefde den commandeur van politie Hei mannsberg in zijn functie te herstellen. Op grond hiervan zijn de genoemde drie personen gearresteerd. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de majoor van poli tie Encke strafrechterlijk zal kunnen wor den vervolgd. Hij blijft ln arrest. Niet be wezen kon worden, dat de commandeur van politie Heimannsberg medeplichtig is geweest. Heimannsberg heeft verklaard, dat hij dergelijke pogingen onder alle om standigheden zou afwijzen. De verdenking tegen den heer Carlbergh ls niet voldoende bewezen. Beide laatstgenoemden zijn op vrije voeten gesteld. Aangezien de laatste dagen de versto- ringer der openbare orde aanmerkelijk zijn verminderd, heeft de rijksminister van binnenl. zaken gisteren bij verorde ning een verzachting van het demon stratieverbod vastgesteld. Van 24 Juli af geldt het verbod niet meer voor gedenkfeesten, gecostumeerde optoch ten e. d. manifestaties met artistieke, cul- tureele of folkloristische beteekenis, wan neer zij door organisaties van ntet-politiek karakter op touw zijn gezet. Ook van deze betoogingen moet echter 48 uur van te voren bij de politie aangifte worden ge daan en zij kunnen worden verboden, als voor het verstoren der openbare orde wordt gevreesd. Morgen mogen reeds op tochten van dien aard worden gehouden. Verder heeft de minister aan de betrok ken autoriteiten medegedeeld, dat begra fenissen. bruidsstoeten, processies enz. natuurlijk niet onder het verbod vallen, evenmin als sportdemonstraties, die geen demonstratief karakter dragen. Verboden is nog het 8 Uhr Morgenblatt en wel voor 4 dagen. Von Papen er. von Gayl zijn naar Stutt gart ter bespreking met de Zuid-Duitsche premiers. De Württembergsche staatspre sident heeft een schrijven tot rijkspresi dent von Hindenburg gericht, waarin hij uiting geeft aan dc bezorgdheid van de Württembergsche regeering over de nieuwe noodverordening. Door deze noodverorde ningen wordt ook de zelfstandigheid der overige Duitsche landen bedreigd. Vooral in Württemberg, waar men het zelfstandige leven van den staat hardnekkig verdedigt, zou men een dergelijke ontwikkeling bij zonder moeilijk verdragen. In een door de centrumfractie van den Pruisischen Landdag aangenomen resolu tie wordt betreffende de interventie van den rijkskanselier in de Pruisische verhou dingen verklaard, dat de zakelijke voor waarden voor de toepassing van artikel 48 der rijksgrondwet niet voorhanden zijn. In de resolutie wordt voorts uiteengezet, dat het de plicht der rijksregeering zou zijn geweest, van de onmiddellijke inter ventie kennis te hebben gegeven aan de Pruisische staatsregeering. Dit is niet ge beurd. Ook is de beweriag van Von Papen, dat door de schuld der regeeringspartijen de communisten in den Pruisischen Land dag een sleutelpositie innemen, niet juist. Voor het overige wordt geconstateerd, dat in andere landen sedert lang regee ringen in tunctie zijn, welke de zaken af wikkelen. zonder dat de rijksregeering zich genoodzaakt heeft gezien, welke maatrege len dan ook, van rijkswege te treffen. Het partijbestuur is het daarmede eens en zegt verder: De Duitsche Centrum-partij protesteert met alle beslistheid tegen maatregelen, welke gedicteerd worden door partijdige invloeden en niet door noodzakelijkheid. De Duitsche Centrum-partij zal niet op houden op te komen tegen een politiek, welke zij verderfelijk beschouwt, omdat zij land en volk in plaats van uit den nood en de onrust te bevreden. tot permanente onrust veroordeelt. Den 31en Juli zal het Duitsche volk gelegenheid worden gegeven uit te spreken, dat het politiek wenscht eh' niet avonturiers en experimenten. De staatssecretaris van de rijkskanse larij heeft aan den voorzitter van den rijksdag. Loebe, een brief gezonden, waar in hij dezen, in opdracht van den Rijks kanselier mededeelt, dat de commissie van toezicht van den rijksdag besloten heeft de aanwezigheid van den rijkskan selier, den rijksminister van binnenland- sche zaken en den minister van de rijks- weer te eischen en dat de leden der rijks regeering bereid zijn, aan de besprekingen van de commissie deel te nemen, inzoo- verre deze besprekingen zich binnen het raam der grondwettelijke bevoegdheid dezer commissie bewegen. Intusschen is de commissie bijeen gekomen. Sociaal-democraten en Centrum eischen dat de noodverordeningen betreffende de instelling van een Rijkscommissaris in Pruisen en die betreffende de afkondiging van den militairen uitzonderingstoestand worden ingetrokken, evenals de beide ver ordeningen tegen politieke excessen. Tevens werd met algemeene stemmen een voorstel van den door de commissie gekozen voorzitter aangenomen, waarbij de commissie op grond van de artikelen 33, 34 en 35 van de Rijksgrondwet zich er tegen verzet, dat de regeering haar ver schijnen in de commissiezitting afhanke lijk stelt van voorwaarden. ENGELAND. Een textielstaking. Gisteren heeft de federatie van textiel arbeiders te Burnley een staking afgekon digd als protest tegen voorgestelde loons verlagingen van 12'/>°/«. Bij deze staking zijn 15.000 èl 20.000 arbeiders betrokken, over 60 fabrieken verdeeld. De staking begint heden. HET CONFLICT TUSSCHI'i RIJK EN PRUISEN. VOOR HET HOOGGERECHTSHO! LEIPZIG. 23 Juli. (V.D.) De belacgi ling voor de behandeling van de Pruis aanklacht voor het StaatsgerechtsM n zóó groot, dat volgens een besluit vaiz president de zitting van de kleine w- groote zaal werd verplaatst. Hierdoor' gon de behandeling ongeveer een hal later. De afgezette Pruisische reprs wordt vertegenwoordigd door midffln director Badt, ministerial-director Bra: en professor Giese uit Frankfur' am de Centrumfractde van den Prates Landdag door prof. Peters uit Keuie: de sociaal-democratische fractie doof »i I Heller uit Frankfurt am Main. De Rijksregeering wordt vertegerf digd door ministerial-director Go* van het Rijksministerie van BintP' sche zaken. BUNZLAU, 23 Juli (V.-D.) - I terugkeer van naUonaal-socialü-J* I een vergadering in Liegnitz, waaraf I het woord had gevoerd, is het inK-j}' in de late avonduren tot relletje schen communisten en Reictkihh leden aan den eenen kant en nk'? I socialisten aan den anderen kW1':!, men, waarbij van schietwapens h»s j bruik gemaakt. I Een lid van de Reichsbanner werd gedood; verscheidene nat®5?'",0. cialisten en communisten gewnd l» L taal zou het aantal gewonden "Jj:. litie voorloopig mededeelt, vijittto MJ"Ll gen. De politie uit Bunzlau eh hebben de orde hersteld. BERLIJN, 23 Juli (V.-D.) O'S wordt medegedeeld: De militaire hebber van Groot Berlijn en de P'° cie Brandenburg heeft tegen de Mr."- nerleiders Majoor Alter en Robert J» een bevel tot arrestatie uitgevaardiso. Beiden werden, naar aanleiding ran artikel in de „Berliner Boersenzeijuw van 21 Juli en een onderhoud SJ™ vertegenwoordiger van deze krant, er t stig van verdacht in een vergadering het IJzeren front op 20 Juli da "''jt geering en den drager van de uitvoeu macht beleedigd en het IJzeren Fron j onwettige handelingen aangespooru hebben. Daardoor hebben zij de open rust, orde en veiligheid in 8eva?r,?„„fn Tegen beiden zal wegens handeling strijd met de verordeningen ran Rijkspresident en den militairen hebber van 20 Juli een strafvervoa worden ingesteld. BERLIJN, 23 Juli (V.-D.) - In c*"'j kiezingsvergadering van hetw®» v Hannover heeft de vroegere R)Jksaa dr. Wirth o.a. gezegd: De zwart der politieke geschiedenis der laat derd jaren heeft het Duitsche yout beleefd, toen men de oude pru'a, Bfïji geering heeft weggejaagd en ner a heeft doen ontstaan, dat de gr®e .rail- der radicale arbeiders aan het uin» calisme wordt overgeleverd. ,.,n è'- In een verkiezingsvergadering otaM Duitsche Staatspartij te Asem de vroegere Minister dr Hoepxe ver(j£- de conferentie te Lausanne ee teleurstelling voor het Duitsche jjjirf Papen is heel erg van de lijn £iotbe- van Bruening afgeweken, door e taling van drie milliard toe te staa

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2