T Leidsche Combinatie van PostduivenIiefhebbers Jaargang ZATERDAG 23 JULI 1932 No. 22190 Het voornaamste nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: is. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle Kre advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën Sluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts |een maximum aantal woorden van 30. sso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT? Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. mer bestaat uit VIER Bladea EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. hinderwet. neester en Wethouders van Lei- èngen ter algemeene kermis, dat hen de beslissing op het verzoek van: Jgchuster, om vergunning tot het hten van een sigarenmakerij in het iel Uiterstegracht No. 168, Sectie I. 620' b Th. C. den Hollander, om ver- Eig'tot het oprichten van een zuivel- kting hl het perceel Kooilaan No. 2, I K Nis 3743 en 3744; c. J. J. Ding- i vergunning tot het uitbreiden van „omwasscherij in het perceel Hooge lik No 1. Sectie M. No. 4149 (ged.l; Leverenz om vergunning tot het 9Ehten van een vleeschwarenfabriek in hef Eerceel Maiedijk No. 157, Sectie L. No. 1265. is verdaagd. J. SPLINTER Gzn., Weth. loco-Burgemeester I VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 23 Juli 1932. 0- 3589 RIJK Burgenu *&.et of SKEURING VAN HENGSTEN. eester en Wethouders van Lei- op de Circulaire van de Gedepu teerde Staten der Provincie Zuid-Holland, van den 13/19 Juü 1932, B. no. 6344/92 (2e afd.) G. S. no. 76; Brengen ter kennis van belanghebben den, dat de gewone Rijkskeuringen van ^■■dekking bestemde hengsten, in het najaar van 1932 voor Zuid-Holland zul len gehouden worden te: Kedicbem op 25 Augustus, voor type- ^pard; lerdam op 13 September, voor type- ard; ifdelhamis op 14 September, voor "'ijfplE-trek- en tuigpaard en Dordrecht op 13 September, voor type- ^paard. larbij vestigen zij de aandacht van ^^Jighebbenden voor zooveel noodig op n|$[ inhoud van de artt. 21 tot en met 29 van het Koninklijk Besluit van 14 Aug. (Staatsblad no. 493), welk Koninklijk Besluit voor belanghebbenden ter Secre tarie der gemeente, Rapenburg 12 (Ka mer No. 3) ter inzage ligt. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen, dat de inschrijvingsbiljetten voor de keuringen op vrachtvrije, schrifte- jfl® en onderteekende aanvragen aan agparen en houders van hengsten door MSecretaris der Provinciale Regelings- LfflBnissie. den Heer P. OLY. Frankenslag worden S Graven^aSe» zullen verstrekt W Burgemeester en Wethouders f voornoemd, J. SPLINTER Gzn., Weth. lo. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Lelden, 23 Juli 1932. 3591 STADSNIEUWS. HET ETHNOGRAFISCH MUSEUM. Dr. Kruyt volgt dr. Juynboll op. Aneta meldt uit Batavia: Dr. Alb. C. Kruyt, de bekende zendeling hl Midden- Celebes, keert binnenkort, na een veertig jarig verblijf in de tropen, naar Neder land terug. Hij zal worden benoemd tot directeur van het Rijksmuseum voor Ethnografie te Leiden. Alb. C. Kruyt is de jongste zoon van den zendeling J. Kruyt, bekend door zijn zendingswerk op Oost-Java. Hij werd naar Nederland gezonden om hier te wor den opgeleid tot zendeling. Toen hij 21 jaar oud was werd hij geplaatst te Posso (Midden-Celebes). Hij werkte samen met wijlen dr. Adriani, ook op wetenschappe lijk gebied. Hun standaardwerk is het boek over de Barle-sprekende Toradja's. Sinds 1907 heeft Alb. Kruiyt zich gewijd aan de opleiding van onderwijzers en voorgangers uit de Torad ja-bevolking zelve. Deze werkzaamheid werd tijdelijk afgebroken door een studiereis naar Su matra, Nias, de Mentawei-eilanden, Soemba en nog andere eilanden, waar hij een onderzoek instelde naar de sporen eener bevolking, die op Celebes moet heb ben gewoond, voor zij door de tegenwoor dige werd verdreven. Nadat hij de leiding der kweekschool te Pendolo aan zijn zoon had overgedra gen, kon Kruyt zich met onderzoekingen in de berglandschappen Napoe en Bada bezig houden en de bijbelvertaling van dr. Adriani voortzetten. De Utrechtsche Universiteit heeft eenige jaren geleden zijn verdiensten erkend door hem het doctoraat honoris causa in de theologie te verleenen, wegens zijn bijzondere verdiensten ten opzichte van de bestudeering der primitieve godsdiensten. De benoeming tot directeur van 's Rijks Ethnografisch Museum houdt de erken ning in van zijn beteekenis als onderzoe ker op het gebied van de volkenkunde. De huidige directeur dezer instelling dr. H. H. Juyriboll zal, zooals reeds vroeger gemeld, wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd den dienst verlaten. GEMEENTELIJKE KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZE RESSEN TE LEIDEN, OUDE-VEST 35. Afdeelingen b en C. De cursus voor de hoofdacte (afd. B) vangt aen dien 6en September e.k. Uitslui tend schriftelijke aanmelding vóór 1 Sep tember, waarvoor formulieren gratis aan de school verkrijgbaar zijn. De cursussen voor de akten l.o. Fransch Duitsch. Engelsch en Wiskunde (afd. C) gaan alleen bij voldoende deelname door. Aanvang in de eerste volle week van September. Aanmelding als boven. De Directeur: H. VAN SLOOTEN Jr. Leiden, 23 Juli 1932. 3590 Beroepen. De heer W. F. Laman alhier heeft een beroep ontvangen van de Chr. Geref. Kerken te Meerkerk, 's Gravenzande en Ouderkerk aan den Amstel. PROGRAMMA OPENLUCHTCONCERT Op het Dinsdagavond a s. te 8 uur in het Plantsoen te geven concert zal het vol gende programma worden uitgevoerd: 1. „Erwdltio Musica". marsch, Geijp; 2. Ouverture ..Orpheus", Offenbach; 3. „Lenteweelde", wals, Geijp; 4. Fantasie „Faust", Geijp: 5 „Toboggan", Fremaux; 6. Colette Wals. Suppé; 7 „Marche des Marmonsets", Ganne. SCHOOLREISJES. Dezer dagen maakten de leerlingen der hoogste klasse van de openbare school in de Vrouwenkerkkoorsteeg, hoofd de heer W. Koops, een schoolreisje onder leiding van hun onderwijzer naar Soesterberg en omgeving. In een grooten reiswagen ging de tocht eerst naar Utrecht, waar op den Dom van het heerlijke uitzicht werd ge noten. Vervolgens werd door het mooiste ge deelte van Utrecht getoerd, het vliegveld Soesterberg bezocht, de Pyramide van Austerlitz „beklauterd" enz. enz. In één woord, het was een heerlijke dag. Halfnegen ongeveer was het, toen het ge zelschap in opgewekte stemming in de stad terugkeerde. Gisteren maakten de leerlingen van de Kooiparkschool, Driftstraat 49 (hoofd de heer C. P. van der Biel hun jaarlijksch schoolreisje. Had men vóór enkele weken een bezoek gebracht aan de Indische Ten toonstelling te Scheveningen, thans ging het per trein heen en weer naar Amster dam en van daar uit werd een rondvaart naar Marken-Volendam-Monnikendam ge maakt. Op het IJ zagen de kinderen reeds zeeschepen .dokken en kranen. Na in de Oranjesluizen geschut te zijn. werden zij begroet door watervliegtuigen, die over hen heen zweefden en vlak naast de boot neerstreken. Tusschen fort Durgerdam en Pamnus door werd koers gezet naar Mar ken. Dit typische eiland werd bezocht. De kinderen zagen visscliersscheepjes, de be volking groot en klein in hun histo rische kleeding, het uit- en inwendige der hooggebouwde. Dlankenhuisjes, en zooveel aardigs meer. als het eiland biedt. Over de Gouwzee werd naar Volendam gevaren. Een wandeling gaf ook hier eenig idee van het karakteristieke stadje. Weer verder ging het naar Monnikendam, vervallen grootheid. Sombere, stille stra ten. oude. historische geveltjes, de kerk met eeuwenoude herinneringen lieten een diepen indruk van dit stadje achter. Het laatste station was Broek in Waterland. Hier zagen de kinderen de kraakzinde lijke. Noordhollandsche huizen en stal len. Een boerderij met huis en stal onder één hoog, puntig dak met den hooiberg in het midden en een kaasmakerij werden bezichtigd. Ten slotte werd de kerk met de prachtige preekstoel en het geschil derde raam bezocht, en toen scheidden de kinderen van Broek. Na aankomst op het IJ wandelde de stoet naar het station. Niet te laat arri veerden de kinderen weer per trein in Leiden, 't Was een heel mooie en leer zame reis, waarvan de herinnering in souvenirs voortleeft. Foto Bleuzé. wganlZltL, Vf°r dc duivensport hier ter stede is nog snel groeiende en verschillende vereenigingen hebben zich daarbij in één Deze vereenigin ÉjJ fAm in actie - étaand pteattffet Zittend actttér de tafe* het bestuur der combinatie. R.-K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES TE LEIDEN. de Boerhavl^ïï1®0- °eze vereeniging (Leidsche Combinatie van Postduivenhefhebbers) was gisteravond in haar gebouw in ivestraat weer druk in actie met het inkorven der duiven voor een nieuwe vlucht. Onze fotograaf maakte er boven- Voor het Staatsexamen koken en voe dingsleer NVIII slaagden de dames J. M, Dalebout, Haarlem. A. A A v. Holstein (Zr Claverlne) Lisse. S. M. Kok. Zwolle, J. Plantenberg (Zr Francine), Kerkrade, M J. C. Soeters, Breda en C. A. Veeger, Nijmegen. Mej. G. J. Vlaskamp. Deventer, slaagde voor het praktisch gedeelte. Voor het Staatsexamen Huishoudkunde en Waschbehandeling NVTI slaagden de dames. E. J M. Brabants. Breda; C. H. M. van Emmerik, Overveen. J. G. Gassner, Enschedé. F. H van Noort. Leiden; J. C. van Opzeeland. Haarlem en M Wagenaar, 's-Hertogenbosch. Mej. J. van Noord, Oegstgeest, slaagde voor het theoretisch gedeelte. Het diploma „Huishoudkundige" werd behaald door de dames: J. Alkemade, Noordwijk. H. Blom, Oegstgeest. A. Brou wers, Leiden, Zr. Bernardo. Steyl; Ph. Boot Leiderdorp, Zr. Gertrudo. Steyl; C. A Hil- dernisse, Alphen a. d. Rijn, A van Hom, Hilversum, J. van Kampenhout (prakt, ged.), A. Langemeyer. Heemstede. Y v. d. Most v. Speyk, Leiden; Ph. Schellekens, Laeken. M. Schouten. Alkmaar. M. ten Thij, Enschedé, J. G. van Ulden. Leiden; Th. Wachters. Groningen. C. Wiltenburg, Leiden. Eén candidaat werd afgewezen. Aan mej. J. Meys te Scheveningen werd het diploma „Hulp in de Huishouding" uitgereikt. Het getuigschrift „Hulp in de Huishou ding" werd uitgereikt aan de dames: K. van Amerongen. M. Karstens en H. C van der Landen. Leiden; W Jagers. Rijpwete- ring en C. E. Leenen. Warmond. Geslaagd zijn voor het examen costuum- naaien de dames: C. Kuperus en J. M. van Valderen, Lelden; B van der Hoeven. Zo»- terwoude, I. Kiss. Sassenheim, A Loomans, Hazerswoude en C. Niersman, Voorschoten. Geslaagd zijn voor het examen linnen- en costuumnaaien de dames: F Koet en C. van Noort, Leiden. A. Deurlo en J Laa- mens, Leidschendam. A. de Rooy. Oegst geest. en W. Weststein. Rijnsaterwoude. Geslaagd zijn voor het examen van den 3-jarigen middagcursus de dames: G. Anes. E de Jong. J. Overdévest. M. Thoo- len en J Zaalberg, Leiden: H Kasbergen, Oegstgeest, G. Los, Leiderdorp; W Los. I. v. d. Nieuwendijk. Voorschoten. N Riet veld. Leiderdoro, A van Schie, Katwijk en C. van Went. Noordwijk. Geslaagd zijn voor het examen costu- mière. de dames: M. Amoldus. M de Boer, I. Laan. J. Slierings, Leiden en P. Pauel- sen. Nieuwkoop. Voor het examen van den 3-jarigen vol- ledigen avondcursus de dames A. van der Kaay. E. van Kampen. A Klein, N. Owel, C. Vogelezang, allen Leiden. De overgangs-examens. Opleiding leerares huishoudkunde en waschbehandeling. Van de 1ste naar de 2de klasse werden bevorderd: F. van der Cammen, Rotterdam en C. Fens, Rotter dam; C. Vendrik en M. Verberne, Utrecht; A. M. Munting, Alphen a/d. Rijn; en B. Haex, Heerlen; A. Wuisman, Schiedam (gedeeltelijk) en M. Mönking, Bussum (gedeeltelijk). Niet bevorderd 3. Opleiding leerares koken en voedings leer: Van de 1ste naar de 2de klasse werr- den bevorderd: J. Berkvens, Utrecht; N. Pfeifle, Zwolle; A. Polman, 's-Graven- hage; M. Rahder, Amsterdam; G. Scher mer, Hoorn; R. Schutte, Teteringen; L. Verdegaal, Voorhout. Niet bevorderd 1. Opleiding „Huishoudkundige". Van de eerste naar de tweede klasse werden be vorderd: B. van Deene. Th Jongmans, J. Meuwese, G van Noort. R. Schermer Voest. B. Simonis, M. Walter. E Noord man, Leiden, M Hoelen, Helmond. A Hin- richs, Groningen; D Hulshof, Lichten voorde; A. Keulemans en L. Sutorius. Voorburg; G. Lambo, Veur, J. Leesberg, Alkmaar; N. van Nood, Alphen a. d. Rijn; M. Vierling. Scheveningen; A Verhoeven, Asten; B Verhoeven, Linne; J. Visser, Noordwijk; R, van Daalen, Katwijk; C. Koop, Den Hoorn; M. Schermijn, Schie dam, en C. Vosters, Roelofarendsveen Opleiding „Hulp in de Huishouding" Van de 1ste naar de 2de klasse werden bevorderd: M. Meilof, A. Schamper en W. Straks, Leiden: W. van Baren. Bodegra ven; L. de Jong. Groenendijk-Hazers- woude; L Paardekooper, Voorh D Ouds hoorn, Warmond; C. Straathof. N.-Weter. en T. van Tol, 's-Gravenhage; 1 gedeel telijk. Van den Dagvoorbereidenden Cursus naar de llnnennaaistersklasse I werden bevorderd: M. van Gennlp. T. de Groot. R. Hoogeveen, M. Hunck, N. Krol. M. Nijssen, W Thijssen. J. Varkevisser. L Verhoeven, A. Bartcn. S. Harland, C. de l'Ecluse, J. Mark, C. Mulder, W. van Setten van der Meer, B. van der Wal, C. v. d Wal, S. Stikkelorum, Leiden; J. Baars, I Koot, S. van Leeuwen, M. Spek, Leiderdorp; W. v. Dorp, Rijnsaterwoude; A. van Rij. J van Eigen, M Juffermans, C Meyer, N. Nou- wens, Oegstgeest; A. van Santbrink, W. Valk, C. van Wissen, Voorschoten. N. Ver degaal, Lisse, H. van Zwieten, Hazers woude, G. Langeveld, Lisse, J. Meiman Sassenheim en R. Meyer, Katwijk a d. Rijn. Van de linnennaaisterklasse I naar lln nennaaistersklasse II werden bevorderd: M. Hamelink, D. Heerius, L. Impelmans, T van Latum, T. Merbis, M. Riethoven G Sasburg, Leiden, C. Bonnet, B, v. d Putten en A. Schrijvers, Oegstgeest. G. Rozestra- ten. Alphen a. d. Rijn, A. Seinstra, Katwijk en M. Zwetsloot, Warmond. Van opleiding costuumnaaien klasse I naar klasse H: L, Godee en E, Dotnpellng, BINNENLAND. De verhooging van den torlatingslceftijd voor de lagere sehool. er zullen 1300 leer krachten minder noodig zijn. (Kerk en School, 3e Blad). De oplichting van t. 30.000 door een con cierge. (Gemengd. 2e Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). Nederland leidt met 42 in den tennis wedstrijd te Noordwijk tegen Cambridge. (Sport, 3e Blad). Om don Davis-Cup, Amerika-Duitschland 11. (Sport. 3e Blad). BUITENLAND. Naar de verdaging der Ontwapenings conferentie. (Bultenl. en Tel., Ie Blad). Het conflict tusschen rijk en Pruisen. (Buitenl. en Tel.. Ie Blad). Textielstaking in Engeland. (Buitenland. Ie Blad). Leiden; J. Omtzigt, Zoeterwoude; R. Beuk en T. van der Plas, Noordwijk. Van Middagcursus I naar Middagcursus n werden bevorderd: T. Koets, M. Dries- sen, M. Gordijn, F. Kuipers. J. v. d. Logt. M. van der Wiel, D. Laman, Leiden, C. Jan sen, Leiderdorp, J, Schenkeveld, J. Deckers, A. v. d. Valk en M van der Valk, Zoeter woude; P. Balfoort, M. Cullenburg en B. Ouwerling, Voorschoten. Van Middagcursus II naar Middagcursus III werden bevorderd: A. de Haas, M. van Ulden, G. van Zandwijk, Leiden: R, Aan- hane en M. Oudshoom, Katwijk; A van Cullenburg, C. Groenewegen, C. v. Wissen, Voorschoten; C. Mulder en R. Mulder, Rijnsburg, J. v, d. Wal. Leiderdorp, L. v. d. Vis, Hazerswoude; T. Warmerdam, N.W. Hout. Niet bevorderd 1. Van den 3-jarigen volledigen avondcur sus werden bevorderd: van de 1ste naar de 2de klasse: A. v d. Berg, D. Brulnink, D, Celurt, C. Crama, A. van Dam, J. van Deventer, A Goedhart, T. de Haas, M. Houben, M. v. Koperen. M. Kromhout, W. van Mourik, A. de la Rle, A. Ranselaar, J. Stikkelorum, J. van To!, M. Zandvliet, M. van Zijp, B van Zijp. Van de 2de naar de 3de klasse werden bevorderd: J. Brandt, G. Hansen, C. Mas- saar, J. Massaar, C. van Rijn, S. de Rij, E. Uljee, S. van der Wilk. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap v/h Gebr. J. en L. Dekker, Oude Vest 163, Lelden. Groot handel in tabak, sigaren, sigaretten en rookersart. Uitttredend directie: Wed. G. T. Dekker—Zuldam, Leiden, dd. 15 Juli 1932. Handelswetenschappelijke Bibliotheek, Rijnsburgerweg 171/173, Lelden. Drukkers- bedrijf ln den ruimsten zin. Bovengenoem de handelszaak is omgezet in een naam looze vennootschap onder den naam: N.V. De Handelswetenschanpelijke Bibliotheek Drukkerij. Dir J Chr. de Braak en G. J. Grondis 's-Gravenhage, Commissaris sen: I. J Sloos en A A. H. du Toy van Hees. Maatschappelijk kapitaal f20.000, waarvan geplaatst en gestort f. 4000. DE LOONSVERLAGING BIJ DE BROCKWAY. Het personeel gaat er mede accoord. Zooals bekend hebben B en W. van Haarlem goedgekeurd het voorstel van de directie der Brockway Outobus Maatschap pij om tot een loonsverlaging voor het per soneel der stadsautobuslijnen te Haarlem over te gaan. Deze loonsverlaging wordt ook toegepast op al het personeel van de Maatschappij, dus ook op de lijnen Haar lemLeiden en HaarlemIJmulden. De bijzonderheden hiervan werden in ons nummer van Donderdag gepubliceerd In den afgeloonen nacht heeft te Haarlem een gecombineerde personeelsvergadering plaats gehad. Na langdurige besprekingen werd besloten zich bij de beslissing van de directie neer te leggen. Hiermede is dus een staking voorkomen. DE N. Z. H. T. M. De Directie der Noord-Zuid Holl. Tram heeft aan de Vakbonden van Spoor- en Tramwegen een schrijven gezonden dat het haar niet juist voorkomt in de tegen woordige tijdsomstandigheden anders dan strikt noodzakelijke kapitaalsuitgaven te doen en aangezien versnelling van tempo bij het vervangen van de koplichten der A 500 rijtuigen niet dringend noodzakelijk is, de vervanging op de bestaande wijze n.l. twee per jaar, uitgevoerd zal worden-

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1