1 Humor uit heft Buitenland. LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 23 Juli FINANCIEEL OVERZICHT. TUIMELTJE EN KRUIMELTJE IN HET KABOUTERLAND É""„Ze weet niet, dat ik haar levertraan ln haar cock tail gedaan heb." (Judge). f De geleerde„De meening, dat stieren woest worden bi) het zien van roode voorwerpen, is louter bijgeloof." Zijn vrouw„D-d-d-a-n moet d-d-e-z-e stier wel erg bilgeloovig zijn." (London Opinion). De man In het water, tot den man die hem aange varen heeft„Hei daar. heb Je de heele rivier noodlg, JU I" De ander„KUk naar Je eige. Je boot leit daar. Je kussens gunder, Je hoed weer erges anders en je zelf hier, om nog wat meer plaas in te neme." (Humorist) r~ Bij den oogarts. „KUk eens hier, dokter. Ik ben niet gekomen om E voor de gek te laten houden ik heb ze allemaal top school geleerd." Het slachtoffer (als de barbier hem voor de dejFÏÏJ maal snijdt): „Zeg geef mij ook een scheermes, <j 72 kan ik me tenminste verdedigen." (Passing Shw he Ri voor te zeggen, dat dit gevaar red m de Arendsburg bestond omdat menl dl lijk kan zeggen, dat deze reeds .1 v moeilUken toestand was gekomen" toch is het verstandig alle mogelilh te voorzien. JJ. Vrijdag is de laatste voorju schrijving voor Sumatra tabak geic; De stemming is daar niet bij zonde; gevallen, met het gevolg, dat de tóe prijzen meerendeels beneden de Tem ting bleven. Dit lag minder aante op deze inschrijving werd gebofea wel aan de geringeren kooplust si van de zijde van Amerika als m J Continent. De verwachtingen, nrif vier inschrijvingen, die nog in kjiir moeten worden gehouden, zijrabr gescpannen, daar op die late sta.- gen gewoonlijk in hoofdzaak <èe soorten worden aangeboden. Waar thans een overzicht kat rij verkregen over de acht inschrijvata gehouden zyn en de vacantietiji M den tabakshoek aanbreekt, laten v.zi onder het bekende staatje volgen, as vende gemiddelde prijzen, die dooiiiti schillende maatschappijen werd» tv maakt. Een Amerikaansche bankier over de buitenlandsche critiek op Amerika's hou ding in de economische crisis Zijn meening over den dollar Gespannen toestand in Duitschland Zal de Visp worden ontbonden? Het verslag der Deli Mij. en de resultaten van 8 tabaks inschrijvingen. Het ontbreken van eenig begrip bU de verschillende naties van elkanders nooden en van de erkenning, dat het weren van elkanders producten slechts kan leiden tot bestendiging van den huldigen chaoti- 6Chen toestand, is wel een van de ern stigste zlektenverschUnselen van dezen tUd. In verschillende Europeesche landen begint intusschen de waarheid door te dringen, dat er een algeheele wUziging dient te worden doorgevoerd van de tot nu toe gevolgde flnancieele- en handelspoli tiek. Onder den drang der omstandighe den is men doende de begrootingen sterk omlaag te drukken, teneinde deze in over eenstemming te brengen met de vermin derde inkomsten der volkshuishouding. Ook hebben zich op het punt van schade vergoeding en oorlogsschulden allengs meer gezonde opvattingen ontwikkeld. Wat de handelspolitiek betreft, is de erken ning, dat nieuwe wegen dienen te worden bewandeld echter voorlooplg nog geheel van theoretischen aard. Er is echter wel haast geen land te noe men, waar het begrip van het wezen dezer crisis zoo weinig is doordrongen, dan in Amerika. De starre houding van dit land in vraagstukken van internationalen aard en zUn zelfgenoegzaamheid ten opzichte van zyn eigen vraagstukken en moeilyk- heden, hebben vooral in het laatste jaar in Europa wel zeer sterk de aandacht ge trokken. Daaruit is geleidehjk een wan trouwen gegroeid ten opzichte van de eco nomische en flnancieele stabiliteit van de Ver. Staten, die ten slotte toch ook aan de overzijde, niet zonder weerklank is ge bleven. Hoover's houding ten opzichte van de z.g. oplossing zooals die voor verschil lende vraagstukken door het Congres, werd gezocht, is zeker wel eenigermate be ïnvloed door het commentaar, die zulke voorstellen in Europa Jjebben uitgelokt. Toch schijnt het noodig te zUn, dat in het openbaar telkens weer de meest ele mentaire waarheden aan het Amerikaan sche volk worden voorgehouden, waarhe den. die helaas slechts uiterst langzaam tot den geest der natie doordringen. De heer Maurice Werthelm, lid van de firma Wertheim en Co. te New-York, heeft de niet zeer dankbare taak ondernomen om in een uitvoerig artikel in New York Times de critiek weer te geven, die in het buitenland op Amerika's houding betref fende belangrijke economische en finan- cieele kwesties wordt vernomen en aan te toonen, waarom deze critiek in groote lUnen niet ongegrond is. De heer Wertheim, die door zun verblijf in verschillende Europeesche centra zeker tot oordeelen bevoegd is, wUst er op, dat er in buitenlandsche flnancieele kringen nooit zooveel wantrouwen in de positie van Amerika heeft bestaan, als thans het geval is. De omstandigheid, dat geen cent beschikbaar komt voor belegging in Ame rika, spruit niet alleen voort uit de ver minderde kapitaalvorming, maar in hoofd zaak uit de meening, dat door de genomen maatregelen, Amerika getoond heeft geen begrip te hebben van de wüze, hoe ten opzichte van de crisis moet worden ge handeld. In verband met de actie van de Reconstruction Finance Corp. en de Glass- Steagall Bill wordt de vraag gesteld: Wat is het nut van credietverleening, indien bij uw zaken niet zoo regelt, dat het bedryfs- leven blijft functioneeren en de zaken wereld het crediet kan gebruiken. Wat is het nut van het ontdooien van credieten, indien het zakenverkeer bevroren blijft? De Reconstruction Finance Corp. is ongetwijfeld een groot stuk werk, maar men krygt den indruk, dat hiermede het paard voor den wagen werd gespannen, en dat door de oprichting alleen, zonder dat tegelijkertijd de grondslagen van de crisis werden aangevat, blUk is gegeven, dat men den toestand niet begrijpt of be vreesd ts dezen onder de oogen te zien. Waarvoor al die drukte en trots over het Sluitend maken van de begrooting? De noodzakelijkheid daarvan is vanzelfspre kend en Amerika heeft den Indruk ge wekt alsof het voor het eerst sedert 150 jaar heeft vernomen, dat deze een voor waarde is voor de handhaving van het staatscrediet. Wat Amerika's internationale positie be treft, merkt de heer Wertheim op, dat het land zich als crediteuren natie niet ge draagt. zooals het behoorde te doen. Er zUn voor zulk een natie slechts twee we gen om zUn export te handhaven en wel le. door den invoer ter betaling van schulden door het buitenland, vrij toe te laten of 2e. door de debiteuren landen de gelden te leenen, waarmee zU kunnen kcopen. Indien men overweegt, dat de gedachte van een sterk protectionistisch tarief werd geboren in een rijd toen Amerika nog zelf debiteur was en behoefte had aan be scherming van zUn opkomende in dustrieën en dat het systeem gedurende een 150 jaar een zekeren voorspoed heeft gebracht dan mag men niet verwachten, dat men deze politiek zonder slag of stoot zal verlaten. Maar toch zal een ver andering van deze politiek vroeg of laat komen, ten spijt van alle partijleuzen. In aansluiting aan deze houding op het gebied van handelspolitiek, vragen wij, aldus de schrüver, niet alleen betaling tot de laatste cent van hetgeen door particu lieren aan het buitenland werd geleend, maar ook van rente en hoofdsom der z.g. oorlogsschulden. Hoe men ook over de rechtvaardigheid van deze eisch moge den ken, zeker is, dat zij blijk geeft van slecht zakeninzicht en dat onze export er verder door zal verminderen. De eisch kan niet worden ingewilligd. Geen uitvoer is mogelijk indien de invoer over een muur van invoerrechten moet springen en geen geld aan het buitenland wordt geleend. Op deze wijze kunnen wij niet de terugbetaling verlangen van lee ningen, die niets dan rook op de slagvel den van Europa hebben voortgebracht Er zal dus geen verandering ten goede komen, dan alvorens wU erkennen dat er in de positie van ons land een fundamenteele wijziging is gekomen en wel van debiteuren in crediteuren natie. Wat den dollar betreft, aldus de heer Wertheim, antwoordde ik vier maanden geleden op zenuwachtige telegrafische aanvragen uit Europa, aangaande een mogelijken koersval van den dollar: „Be lachelijk." Dat korte antwoord beoogde niet alleen telegramkosten te sparen, maar het drukte ook in zekere mate minach ting uit voor een zotte verondersteilling. Toch kan ik my, sedert myn bezoek aan Europa, het standpunt van myn Euro peesche vrienden indenken en hoewel ik nog niet geloof, dat wij eens gedwongen zouden zUn den gouden standaard op te heffen, bestaat er naar mijn meening toch een mogelUkheid, dat er een dag zal ko men, waarop wy uit eigen verkiezing dit besluit zouden willen nemen. Het aantal werkloozen bedraagt thans 10.500.000. maar dit aantal zal nog toene men. indien onze uitvoer verder ver mindert. Verder wordt in het artikel Engeland als voorbeeld aangehaald, niet zoozeer wat het loslaten van den gouden stan daard betreft, dan wel de maatregelen, die zyn genomen om den toestand in even wicht te brengen. In het algemeen dient men ook ln Amerika de verschillende vraagstukken met een breede blik te be zien. Amerika zy gewaarschuwd! Wilson had gelijk. De wereld is één, roept de schrijver uit Ten slotte geeft de heer Wertheim de zen raad: annuleer dc oorlogsschuldcn. verlaag de tarieven, hef het drankverbod op, vorm een coalitie-rcgecring, sluit aan bij den Volkenbond. Wij hebben hier uitvoerig stilgestaan bij de besprekingen dezer voor Amerika zoo belangryke vraagstukken, omdat zU tot op zekere hoogte den algemeenen toestand blijven beheerschen en met het voortdu ren van de crisis nauw verband houden. De voortdurend nog uiterst gedrukte stemming op de New-Yorksche fondsen- markt vindt hierin ook voor een groot deel haar verklaring. Uit alle takken van het Amerikaansche bedrijfsleven komen nog steeds berichten, die er op wijzen, dat de bedrijvigheid of onveranderd ge ring blijft of wel nog verder is ingekrom pen. Vooral is dit het geval met de voor het economische leven zoo belangryke staalindustrie. Onze beurs ondervond in de afgeloopen week tevens nog den invloed van de in Duitschland uiterst gespannen toestand. Men houdt rekening met de mogelykheid, dat men ieder oogenblik voor onaange name verrassingen kan worden geplaatst en als men met die onzekerheid rekening houdt, mag zelfs worden geconstateerd, dat de stemming nog meeviel, daar de koersen meerendeels slechts kleine na- deelige verschillen te zien gaven. Van de cultuurwaarden waren suiker- aandeelen aanvankelijk vast op het hand haven van de tcrrr.ijnprijzen in New York en op het tot stand komen van enkele groote afdoeningen van de Visp. Deze heeft thans in den loop van deze maand ongeveer 120.000 ton verkocht. Weliswaar zyn de verkooppryzen op Java, ondanks de elders ingetreden prijsverheffing, niet verhoogd, maar aan den anderen kant is hierdoor toch blykbaar de afzetmogeiyk- heid vergroot. Men heeft thans het voor deel dat Java niet meer zooais voorheen boven pariteit van de wereldmarkt staat. De mogelykheid blijft zelfs bestaan, dat Java in de toekomst van een event, ver dere prijsverheffing op de wereldmarkt eenigermate zal profiteeren. Overigens werd de aandeelenmarkt la ter ongunstig beinvloed door berichten volgens welke meer dan ooit rekening moet worden gehouden met de verwach ting, dat de Visp in haar tegenwoordigen vorm zal worden ontbonden. By informa tie in suikerkringen is ons intusschen ge bleken, dat er ernstige plannen by het Departement van Koloniën worden voor bereid. om te bevorderen, dat met mede werking van de regeering tusschen de producenten toch een zeker verband by den verkoop van suiker zal blijven be staan. vermoedelyk dus in een nieuwe organisatie, die meer dan met de Visp het geval was, op commercieele leest zal zyn geschoeid. Byzonderheden daaromtrent zyn echter nog niet bekend, maar toch hoopt men, dat door deze plannen een volkomen decentralisatie by den verkoop van het product zal kunnen worden voor komen. Tabaksaandeelen waren meerendeels iets luier. Het jaarverslag van de Deli MaatschappU heeft dan ook geen gunsti- gen indruk gemaakt, waar door deze my. een verlies werd geleden van ruim f. 8 millioen, dat voor een bedrag van f. 4.5 millioen is ontstaan door afschrijving op de waarde Van het aandeelenbezit in an dere cultuurmij'en. Dit verlies van f. 8 millioen moest worden afgeschreven van de reserve, die thans nog f. 4.7 millioen bedraagt tegen f. 12.9 millioen verleden, jaar. Het verlies op den tabaksoogst al leen bedraagt f. 3.876.339. Waar de my. in het boekjaar 72.470 pakken verkocht heeft, omvattende dus circa 5.797.600 K.G. die verkocht zyn tegen 118 cent per half Kg., dus f. 2.36 per Kg. moet de bruto opbrengst f. 13.682.335 hebben bedragen. Voegt men daarby het geleden verlies dan komt men dus tot een bedrag van f. 17.558.875. dat de oogst voor de maat schappij moet hebben gekost, uitkomende op gemiddeld f. 1.50 per half Kg. Waar de opbrengst nog geen 120 cent heeft be dragen werd ongeveer 30 cent per pond verloren. De maatschappy betoogt nu in haar verslag, dat drastische maatregelen tot versobering werden genomen sedert het bezoek van de directie aan Deli in het jaar 1931. Op den oogst, die verleden jaar aan de markt werd gebracht, konden deze maatregelen uit den aard der zaak niet van invloed zijn. Het is zelfs de vraag of zy reeds in voldoende mate hebben doorgewerkt voor den oogst, die thans aan de markt is. Men heeft er, wat de kostprijsverlaging betreft, trouwens ook rekening mee te houden, dat door alle maatschappyen een inkrimping van den aanplant wordt toegepast. Men hoopt op deze wyze door het toepassen van een betere selectie een product te verkrygen van zeer goede hoedanigheid, waardoor wellicht de opbrengstprUzen gunstig zul len worden beinvloed, maar aan den an deren kann wordt door deze maatregelen de kostprijs per eenheid toch weer opge voerd, zoodat men maar moet afwachten welke factor van den meesten invloed zal zyn. In het kortelings verschenen prospec tus van de Tabak My. Arendsburg, welke maatschappy 800 S'M/o in aandeelen con verteerbare obligatiën van f. 1000.— uit geeft tegen den koers van 100%, worden over de kostprijsverlaging eveneens eenige opmerkingen gemaakt. Van welken aard de bezuinigingen zyn, wordt echter niet medegedeeld. Wel wordt gezegd, dat door de verkleining van het plantarcaal door selectie, zal worden overgegaan tot tyde- lyke opheffing van een of twee onvoor- deeligst werkende ondernemingen. Dat „tydelyk" zal wel een zeer rekbaar begrip hebben en men dient in het alge meen by de tabaksmyen evenals by zoo- ACHTSTE SUMATRA TABAKSINSCHRIJVING. (Medegedeeld door de firma Ingwersen Co., Amsterdam). Heden Dezelfde mer- verkocht. ken bedongen (incl. v.v.k.) v. j. p. c. Deli Maatschappy Deli-Batavia My Senembah My Arendsburg „De Oostkust Holland-Deli Cy. Holland-Sumatra Kimboen Tabak Serdang Cultuur Soengei Lipoet Sumatra Danmark Tjinta Radja p. c. 5829 a 140 1913 133 2571 144 3934 a 111 3828 46 2279 213 1285 82 813 84 Tot.verk. Dezelfde mer- tot heden ken bedongen v. j. p. c. p. c. 40785 a 177 45492 a 157 23436 179 19494 113 23966 144 28828 17735 130 20404 5090 102 4191 Verkochl: voorj.li r: ise P.'! 443 49'/i 645 87 31 575 244 26'/« 184 2200 68 2021 1754 78 2085 857 120 3257 148 It 2035 62 1510 80 1894 170 828 3505 2653 1840 2113 154 83 119 166 95 275 148 100 87 182 P- 60958 31421I 35278,1 I 20127.J 10254,1 2786 2085.'I 2632 4919JI 5141 I 1658. 2113,8 In totaal zyn thans van oogst 1931 hier te lande verkocht 124516 pk. Sutf tabak, voor gem. ca. 154 ets.; v. j. werden in de voorjaars-inschrijving (in tow' afgedaan: 182.520 pk. 122 ets. vele andere ondernemingen rekening te houden met een kapitaalverlies door het onrendabel worden van bepaalde onder nemingen, een verlies, dat misschien nooit meer zal worden terugverdiend. De be treffende uitgifte van de Arendsburg heeft zooals van zelf spreekt, plaats in verband met de eischen, die door de ongunstige resultaten aan de financieele middelen der mij. werden gesteld. De jongste balans gaf nog slechts een onbeteekenend be drag aan kasmiddelen te zien, terwijl te genover de boekwaarde van den tabaks oogst 1931 ten bedrage van ruim f. 2 mil- lioenlioen de crediteuren voorkwamen met f. 1.296.203. De maatschappy deelt mede, dat zy in verband met dezen toestand reeds thans maatregelen wenscht te tref fen, opdat in mindere mate een beroep zal behoeven te worden gedaan op het gebruikehjke oogstfinancleringscrediet van bankierszijde. Daar is natuurlijk veel Hieronder volgt een overzicht1-* koersverloop: Koloniale Bank 60, 551/8. Aku 25 1/2, 27, 24 24 1/2. Philips Gem. Bezit 72, 70, 74 3/4 Unilever 98, 100, 97 1/2, 98 1/2. Koninklyke 126 1/4. 129. 123 1/2.,-'" I Perlak Petroleum 73 1/2, 66, 7111 Amsterdam Rubber 413/4, 431' 41 3/4- -.slll/il Nederlandsche Scheepvaart 1® 513/4, 46 1/4. Cult. Mij. der Vostenlanden 481' H. V. A. 168 1/4, 170. 161, 164 1%. - J Javasche Cult. My. 131, 134. 126. Deli Batavia Rubber, 122 1/2, 1231— V en 118. Deli My. 116, 100, 103. Senembah My. 126 1/2, 127. oóa j Ned. Indié 5% 1917 93 1/2, 94 1/4 9" Ned. Indië 4'/»% 1931 87 1/2, 881/». 225. Toen viel zyn oog op het vogelkooitje en hy wenkte Kruimeltje dat ie zich stil moest houden. Daarna klau terde hyzelf achter een schilderij en ging rustig zitten wachten tot de menschen die druk heen en weer liepen, onder de wol zouden kruipen. Intusschen sprak hy Krui meltje moed in en vertelde aan het vinkje allemaal moppen. 226. Gelukkig ging de boerenfamilie naar bed. meltje en het vogeltje deden net of ze sliepen ouff stlekum hoe de leebjke Jongen, de oude baas en zo met een kandelaar in de hand verdwenen. h,[,jery Tulmeltje, die nog altyd heel stil achter het tfr de zat. popelde van ongeduld en zoodra de deur a menschen dichtviel, klauterde hy naar benede j

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 14