Het conflict tusschen het Rijk en Pruisen. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 22 Juli 19 BENUT IN DEN POLITIEKEN STRIJD. De luiste wijge om mooie witte tanden te hrijgen fiuafc'yss TELEGRAMMEN. VISSCHFJURFPirHTFN. SCHEEPSVERBINDINGEN. BIJEENKOMST MET DE ZUID-DUITSCHE PREMIERS. o Dr. Bumke, de president van het Staats- gerechtshof. die in Opper-Beleren vertoeft, heeft besloten zijn vacanüe af te breken, om morgen persoonlijk de behandeling van het conflict tusschen Pruisen en het Rijk te lelden. In Pruisen blijft het rustig. Aan het parool, de bezonnenheid te bewaren, door de soc.dem zoo dringend uitgegeven, wordt strenR de hand gehouden. In den partij raad der S D.P. Is gisteren volgende reso lutie aangenomen: Resolutie der S.D.P. ,,De Partijraad van de S.D.P. brandmerkt voor het geheele Duitsche volk en voor de geheele wereld de gewelddadige en ln strijd met de Grondwet zijnde actie van de Rljks- regeering tegen dc- Pruisische Staatsregee- ring. Hij spreekt zijn erkenning en dank uit aan de partijgenooten in de Pruisische Staatsregeering en aan den Berlljnschen Politiepresldent voor hun waardige houding op 20 Juni. Het gewelddadig ingrijpen, dat door de Nationaal-Socialisten geëischt en door de Rljksregeering voltrokken is, heeft den ver antwoordelijken arbeid voor den wederop bouw door de Soc -Democratische Partij ln den Prulsischen Vrijstaat voorloopig onder broken. Evenals ln het Rijk is thans ook in Pruisen de alleenheerschappij van enke len gevestigd en elke invloed van de breede werkzame massa ten volle uitgebannen. Het ligt evenwel ln handen van het volk door de verkiezing van sociaal-democraten op 31 Juli de verstoorde rechtsorde van de Re publiek te herstellen en zich zelf weer de hem toekomende invloed op de openbare zaken toe verschaffen. De 31ste Juli moet de dag van het gerecht worden voor de wanregeering der baronnen en hun Natlo- naal-Socialistische helpers. Het mag niet gelukken de aandacht af te leiden van het feit. dat Hitier en zUn partij voor de so- ciaal-reactionnalre koers, die thans wordt gestuurd, de volle verantwoordelijkheid dragen. Zonder Hitler geen hongemoodverorde- nlng. De communistische leiders, die sinds jaren schouder aan schouder met de Na tionaal-Socialisten den strijd tegen Braun en Severing hebben gevoerd hun omver werping, hun afzetting en hun in staat van beschuldiging stelling geëischt hebben, roepen thans in verband met de afzetting van Braun en Severing tot een algemeens staking op. De Duitsche arbeidersklasse zal zich de keuze van haar middelen en het uur van handelen niet door de bondgenoo- ten der Nationaal-Socialisten ln den strijd tegen Braun en Severing laten voorschrij ven. Het ls thans zaak met volle activiteit, discipline en eenheid alle krachten voor den verkiezingsstrijd en de overwinning der soc.-democratle te concentreeren. Voor den verderen strijd moeten de organisaties in den toestand van hoogste gereedheid worden gebracht. Weg met het Haken- RECLAME. den tandaanslag op do tanden to doen verdwijnen, is de volgende: U drukt een strook Ohlorodont-Tandpasta op den drogen Chlorodont-Tandcnborstel (speciale borstel met gekartelde insnijdingen), borstolt bet gebit in alle riobtingen, ook van beneden naar boven, doopt eerst daarna den borstel ln water en spoelt met Ohlorodont Mondwater gorgelend flink na Het resultaat sal U verrassen! De onooglljko tandaanslag is verdwenen on U behoudt een heerlijk frisch gevool. Verlaugt nadrukkelijk Cblorodont-Tand- pasta. Prijs por tube 35 cent cn 60 cent. 3469 ITALIË. Grandi gezant te Londen. Zooals de telegrammen gisteren aan gaven, zou Grandi, de afgetreden minister van Buitenl. Zaken, een andere functie krijgen. Deze functie blijkt te zijn: Gezant te Londen. In zekere politieke kringen oordeelt men dit een genoegdoening voor Grandi, die het slachtoffer zou zijn ge worden der Engelsche politiek om alleen met Frankrijk de bekende overeenkomst aanvankelijk aan te gaan. De Itallaansche gezant in Turkije (baron Alois!) is dringend door Mussolini teruggeroepen, om een belangrijken post te bezetten, Moet hij Mussolinie vervangen bij con ferenties buiten Italië. CHINA. Conflict opgelost. Daar de Chlneesche troepen den ge vangen genomen Japanner hebben losge laten, heet het conflict te Jehol opgelost. CHILI. Weer een revolutie-poging. Uit Santiago wordt gemeld, dat daar een nieuw complot is ontdekt, om oud-presi dent Ibanez weer in het bewind te her stellen. De poging is echter verijdeld. Drie vrienden van Ibanez zijn gearresteerd en de oud-dictator wordt thans onder be waking gehouden. kreuz en zijn beschermer. Leve de sociaal- democratie. leve de vrijheid!" De soc.-democratische fractie van den Prulsischen Landdag heeft zich met alge- meene stemmen bij deze resolutie aange sloten. Militaire maatregelen. De ..schoonmaak" onder het hoogere ambtenarencorps gaat voort. Krachtens paragraaf 2 der verordening betreffende het op non-activiteit stellen van staatsbeambten zijn buiten dienst ge steld: De staatssecretarissen van binnen- landsche zaken, van landbouw, van handel, de Ministerialdlrektor in het ministerie van binnenlandsche zaken, dr. Badt de opper- presldenten van Beneden-Silezië, Saksen, Sleeswijk-Holstein, Hessen-Nassau; de re- geerlngspresidenten van Frankfurt a. d. Oder, Liegnltz. Maagdenburg. Liineburg, Merseburg, Munster (Westfalen) en de po- lltie-presidehten van Koningsbergen. Kiel. Keulen, Hagen (Westfalen, Kassei. Oppeln, Altona, Wilhelmshafen. en Schneidemühl. Voor zoover de vacante functies zullen worden bezet, zal bij voorkeur gebruik wor den gemaakt van op wachtgeld gestelden. Voor zoover actief dienende ambtenaren zuilen worden benoemd, zullen overeen komstige besparingen worden aangebracht. De militaire bevelhebber voor Groot Ber lijn en de provincie Brandenburg heeft in een schrijven aan de commissarissen van politie te Berlijn en in de provincie Bran denburg betreffende het verdere optreden tegen de verspreiders van vlugschriften, waarin tot de algemeene staking wordt op gewekt. het volgende medegedeeld: De algemeene staking als politiek strijd middel tegen de verordening van den Rijks president d.d 20 Juli 1932 beteekent een wezenlijk in gevaar brengen van de open bare orde en veiligheid. De opwekking tot een zoodanige algemeene staking, door woord en geschrift (dagbladen, pamflet ten) beteekent derhalve handelen ln strijd met paragraaf III der verordening van den Rijkspresident. Tegen sprekers, samenstel lers en verspreiders van vlugschriften, waarin tot algemeene staking wordt aan gespoord, is derhalve paragraaf III van de verordening van den Rijkspresident van toepassing. Voorts heeft generaal Rundstedt aan de politie een verordening doen toekomen voor het gebruik van wapens door de politie en een verordening inzake de arrestatie van personen bij bepaalde delicten, die tot dus ver niet kon geschieden. De politie wordt er op gewezen, dat zij zoo noodig energiek en met spoed van de wapens moet gebruik maken. In de tweede verordening wordt bepaald, dat arrestatie moet geschieden, wanneer iemand onbevoegd in het bezit van wapens s. rlesp. wanneer het bezit van wapens ge heim gehouden wordt. Het 8 Uhr Abendblatt is voor 4 dagen verboden. Het blad had von Papen afge beeld in een karikatuur, die den rijkskan selier voorstelde, zittende aan een wei voor - zienen disch, waar hij zich aan wijn laafde en tegelijkertijd noodverordeningen tee- kende. Zuid-Duitschland. Over de houding van Zuid-Duitschland is Von Papen blijkbaar geschrokken, want met Von Gayl zal hij de premiers dier staten morgen te Stuttgart ontmoeten. Ook het Badensche staatsmlnisterie heeft den president van 't staatsgerechts- hof te Leipzig een telegram gezonden waarin het op grond van artikel 19 var- de rijksgrondwet, protesteert tegen de door de rljksregeering genomen maatrege len in Pruisen. Een afschrift daarvan is aan den rijks kanselier gezonden. In een onderhoud met de journalisten verklaarde staatsminister dr. Sohm, dat de Badensche regeering met groote gestreng heid alle maatregelen zal nemen, om bloedvergieten te voorkomen en daardoor de rljksregeering het voorwendsel te ont nemen om, zooals thans in Pruisen is ge schied. in te grijpen. Verder zal Baden alle noodverordenin gen, die uit Berlijn komen, ten uitvoer brengen. Von Papens Pruisisch kabinet. Von Papen heeft zijn pogingen tot het vormen van een nieuw Pruisisch kabinet voortgezet. Bracht is belast met de leiding van het departement van binnenlandsche zaken en heeft deze functie officieel aan vaard Dr. Ernst, de Pruisische commis saris der Rijksbank, zal de portefeuille van handel en nijverheid beheeren, Muessehl, staatssecretaris van het rijksdepartement van landbouw, het Pruisische departement van dien naam, staatssecretaris Schleuse- ner van het Pruisische departement van financiën, is belast met de leiding van dit departement Schleusener is nog lid van de staatspartij, de vroegere democratische partij. Of de staatspartij er zich mede kan vereenigen, dat Schleusener zijn nieuwe functie heeft aanvaard, blijft intusschsn sterk te betwijfelen. Voor de portefeuilles van justitie en onderwijs heeft Von Papen klaarblijkelijk nog geen liefhebbers ge vonden. doch hij is ervan overtuigd, dat hij daarin zal slagen. Politieke redevoeringen. Adolf Hitler voerde het woord op natio- naal-socialistische verkiezingsdemonstra ties hi Kiel, Hamburg, Bremen, Hannover en Luenenburg. Hij zelde o.a.: Het gaat thans niet om het kablnet-Von Papen, maar thans gaat over Dultschland de roep: Hier centrum en socialisme, en hier het Duitsch nationaal socialisme. Dat zijn de beide wereldopvattingen, die met el kander strijden. Wanneer onze tegenstandei's verklaren, dat de nat.-soclaüsten geen andere partij naast zich willen dulden, dan hebben zij volkomen gelijk. Wij willen, dat Duitsch- land eindelijk bevrijd wordt van den vloek der 30 partijen. Wanneer nationale politici mij voorhou den, dat ik voor de burgerlijke partijen niet halt houden wil, antwoord ik hun: inderdaad, voor die eerst recht niet. Men bestrijdt ons met terreur en rekent op onze discipline. Maar dien tegenstan ders voeg ik toe: „Als de tijd gekomen is, dat we met jullie afrekenen, dan moge de hemel jullie genadig zijn!" In een vergadering der centrumpartij in Buer voerde prelaat Schreiber het woord, die o.a. zelde, dat men ln zekere toonaan gevende kringen, in Berlijn met de ge dachte speelde, dat dr. Brüning na de verkiezingen van 31 Juli weer als minister van bultenlandsche zaken zou opduiken. In dit verband legde spr er den nadruk op, dat het centrum er niet aan denkt de voor den val van Brüning ën het resultaat van Lausanne verantwoordelijke partijen op de een of andere wijze van hun ver antwoordelijkheid te bevrijden. In Neurenberg sprak de Beiersche minis terpresident Held, die zeide, dat hij zich niet kon losmaken van het gevoel, dat de rljksregeering bindende afspraken had ge maakt met partijchefs of partijen. Ver volgens oefende spr. nog scherpe critiek uit op de instelling van een rijkscommis saris in Pruisen en het gevaar, dat hierin gelegen is voor de landen. Dr Hugenberg zette in Karlsruhe uit een, dat nu de roodzwarten in het rijk en in Pruisen uitgeschakeld zijn. dit de taak der Duitsch-nationalen niet gemakkelijker maar integendeel veel moeilijker maakt, aangezien opbouw en practisch werk moei lijker zijn dan critiek. Het oogenblik komt, waarop de rechterijde in Dultsch land voor de ontzaggelijk zware taak zal staan de fouten van een 13-jarig wanbe heer te herstellen De voorzitter van het dagelijksch be stuur van de Duitsche Centrumpartij, de rijksdagafgevaardigde Joss, heeft, naar de „Kölnische Volkszeitung" meldt, de vol gende verklaring afgelegd. „De ongehoorde gebeurtenissen in Prui sen hebben in de geheele Duitsche Cen trumpartij groote bevreemding en diep misnoegen gewekt. Trouw aan haar natuur als grondwettelijke partij protesteert de Duitsche Centrumpartij plechtig er tegen, dat artikel 48 van de Duitsche grondwet niet wordt benut voor de redding des volks uit uitersten nood. maar voor het door zetten van eenzijdige partij verlangens. Essentieele deelen van deze grondwet zijn in deze dagen geschonden, het recht dei- landen is onder bedreiging met wapen geweld benadeeld. Bestuur en fractie der Duitsche Centrumpartij benevens het da gelijksch bestuur van de rijkspartij zijn onmiddellijk bijeengeroepen Dp rijkspar tijleiding heeft tot haar soijt kennis ge nomen van het besluit tot aanvaarding van zijn aanstelling van dr. Bracht. Dr. Bracht heeft voor eenige maanden er ten zeerste prijs op gesteld te verklaren, dat hij „het Centrum na-staat". Zijn feitelijk optreden is daarmede in absolute tegen stelling. Botsingen. Botsingen werden o.a. gemeld uit Essen, waar communisten de politie beschoten, zij het gelukkig zonder doel te treffen. Te Bühr zijn bij een vechtpartij tus schen nationaal-soclalisten en leden van het IJzeren Frond. Drie IJzeren Front aanhangers werden door revolverschoten ernstig gewond. Te Dortmund heeft de gezworenen- rechtbank uitspraak gedaan in 't nroees tegen 11 communisten, die oo 20 Februari 1.1. een gevecht hebben geleverd met na- tlonaal-socialisten, waarbij een nationaal- soclallst door een schot in de borst werd gedood De aanvoerder van de communisten werd wegens doodslag veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf met 10 jaar eerver lies. De overige beklaagden kregen straffen varleerende tusschen 15 maanden en 2 jaar gevangenisstraf. Van nationaal-soclalistische ziide is getracht, een vergadering in Schwabisch- Gnund in de war te sturen Over de draden van de hoogspanninssleiding. die naar het terrein loopt, waar de vergadering gehou den werd, werden door 2 personen stuk ken koperdraad geworoen. om op deze wiize kortsluiting te veroorzaken. Het gelukte ook werVe'iik. de verpesting en de luidsoreker-instaPaties 5 minuten bn'ten bedrijf te stallen. Daar dr. Brüning echter doorsorak, bleef de vergadering rustig, zoodat de toeleg mislukte. De oo- Utie achtervolgde de beide mannen en kon hen arresteeren. waarbij bleek, dat belde mannen tot de nationaal-socialistische partij behoorden. IJMUIDEN, 22 Juli 1932. V1SCHPR1JZEN Tarbot per K.G. f. 1.301.15; Griet pei kist van 50 K.G. f. 40—20; Tongen per K.G. f. 2.05—110; Middelschol per kist van 50 K.G. f. 26; Zetschol per kist van 50 K.G. f. 2928; Kleine schol per kist van 50 K.G. f 255.90; Schar per kist van 50 KG. f 11: Wijting per kist van 50 K.G. i. 1.50 120. Aangekomen 1 Stoomtrawler: IJM. 40 met f. 1502; 1 Kotter E 369 met f. 853. DE CONFERENTIE VAN OTTAWA. OTTAWA, 22 Juli. (Reuter.). De Rijks conferentie heeft gisteren besloten tot het instellen van 5 commissies, die zich onder- scheidelijk zullen bezig houden: 1. met de bevordering van den handel binnen de grenzen van het gemeentebest. 2. met de douane-administratie. 3. met (ie handelsbetrekkingen met vreemde landen. 4. met munt en financiëele vraagstukken. 5. met methoden van economische samen werking. o OUD-MINISTER VON SCHLIEBEN GESTORVEN. HALLE 22 Juli. (V.D.). De vroegere Rijksminister van Financiën Von Schlieben is in de chirurgische kliniek te Halle, waar hij een operatie heeft ondergaan, over leden. Von Schlieben was den laatsten tijd voorzitter van de economische vereeniging der Duitsche suikerindustrie. De volgende passagiersschepen zijn Vrijdag 23 Juli in radio-telegrafische ver binding met de daarnaast vermelde kust- stations en via die stations rechtstreeks te bereiken. Medegedeeld door de N. T. M. Radio-Holland. Alphacca, Cerrito Radio Baloeran, Scheveningen Radio Chr. Huygens, Scheven. Radio Costa Rica, Scheven. Radio Crijnssen, Ouessant Radio Demp. Scheven. Radio Flandria. Sche veningen Radio Houtman, Scheven. Ra dio Joh v. Oldenb., Scheven. Radio Klipfontein, Rugby Radio Kota Radja, Niton Radio Kota Tjandi, Scheveningen Radio M. van St. Aldeg., Scheveningen Radio Orania, Cerrito Radio Poelau Roebiah, Scheveningen Radio P. C. Hooft, Scneveningen Radio Rotterdam Scheven. Radio Statendam, Scheven. Radio Stuyvesant, Rugby Radio Ta- bian, Kosseir Radio Tasman, Scheve ningen Radio Volendam, Marion Radio W.C.C. DE OCEAANVLUCHTEN. Von Gronau gestart. WESTERLAND OP SYLT, 22 Juli. (V.D.). - De Duitsche Oceaanvheger Von Gronau is hedenochtend te elf uur te List op het eiland Sylt. waar zijn Dornler Wall-vlieg- tuig reeds eenige dagen gereed lag, gestart voor zijn derde vlucht naar Amerika over den Noordelijken Atlantischen Oceaan. WESTERLAND OP SYLT. (V.D.). Met betrekking tot de vlucht van Von Gronau wordt nog gemeld, dat hij waarschijnlijk rechtstreeks naar IJsland zal vliegen, en dan, wanneer de weersomstandigheden zulks toelaten, zonder langdurig oponthoud zal doorvliegen naar Groenland. Gedu rende de laatste dagen werd de start in verband met de weersomstandigheden telkens uitgesteld. De start werd vergemakkelijkt door vóór het vliegtuig van Von Gronau een vier motorig watervliegtuig te laten varen om wat beweging in het water te brengen. De bemanning van het vliegtuig bestaat be halve uit Von Gronau uit den mecanicien Hack en den marconist Albreoht, terwijl als tweede piloot Von Roth meevliegt. GELDEN TERUGBETAALD AAN HET KREUGER-CONCERN. STOCKHOLM, 22 Juli. (V. D.) De „Da- gens Nyheter" brengt het bericht, dat de Zweedsche minister-president in zijn hoe danigheid van voorzitter van de Vrijzin nige Partij een bedrag van 50.000 Kronen terugbetaald heeft aan het curatorium van Kreuger en Toll. Deze som is, naar bekend geworden is, in September 1931 door Ivar Kreuger als bijdrage in de verkiezings- onkosten van de Vrijzinnigen gegeven. De minister-president geeft in het in terview met het blad hierover de volgende verklaring: Eind September van het vo rige jaar was Kreuger, zonder dat hij was uitgenoodlgd. verschenen en had ver klaard, dat hij meermalen door verschil lende politieke partijen was gevraagd om financieelen steun, die hij dan ook zou hebben verleend. Hij wou dat ditmaal doen uit erkentelijkheid voor het practi- sche werk, dat de partij en de regeering op verschillend gebied had geleverd. De minister-president Ekmann had het be drag aangenomen en het overgegeven aan den kassier van de partij als „ingezamel de middelen", daar de namen van de schenkers van dergelijke bijdragen niet pleegden te worden genoemd. De bijdrage is wel zeer aanzienlijk geweest, maar men moet er aan denken, dat de bladen juist toen de belastingen hadden gepubliceerd, waaruit bleek, dat Kreuger de grootste be lasting betaalde van Zweden. Het was niet tot uitdrukking gekomen, dat hij het aan zien van de partij of van de regeering wilde beïnvloeden. DE AMERIKAANSCHE OUD-STRIJD WASHINGTON, 21 Juli. (Reuter) J autoriteiten hebben bevolen dat de ijl oud-soldaten, die in Washington i geefs hebben gewacht op de aan van het wetsvoorstel om de z.g. tvi bonus in contanten uit te keeren, uïtê 4 Augustus a.s. de door hen bezette re. ringsgebouwen en kampen in de openK parken moeten ontruimen. Er zijn weinig incidenten voorgekoa maar de autoriteiten vreezen voor j uitbreken van een epidemie, terwjtjl oud-soldaten, die sedert de verier» van genoemd wetsvoorstel, dagelijks toogingen hielden, ook tot geweldpl» zouden overgaan. ZWEDEN's BEVOLKING. STOCKHOLM, 22 Juli (V.-D.) Vol gens de laatste offlcieele berekening van het Regeeringsbureau voor de Statlestlek, bedraagt het aantal Inwoners van Zweden thans 6.162.446, een aanwas van 20.875 of 0.34"/o sedert het vorige jaar. Deze aan was is betrekkelijk gering, als men in het oog houdt, dat van de tien vorige jaren slechts vijf een naar verhouding kleinere vermeerdering aangaven. Van de gemeen ten toont Stockholm verreweg de groot ste toeneming met 12.126 of 24.15 per duizend inwoners. De stedelijke bevolking is met 17.812 personen gegroeid, zoodat het aantal stadsbewoners thans rond 2.034.000 bedraagt tegen de plattelandsbe volking rond 4.128.000. De helft van deze vermeerdering wordt echter veroorzaakt door de annexatie door steden. Verder zijn er ongeveer 3"/o meer vrou wen dan mannen. Het aantal geboorten bedraagt 91.004 of 14.79 per duizend in woners het laagste cijfer tot nu toe ge registreerd het geboorte-overschot be draagt 13.961 of 2.27 per duizend inwo ners. Tegenover 2.971 emigranten vestig den zich 8.390 personen in Zweden. Er was dus een overschot van immigranten, hetgeen in Zweden een zeldzaam ver schijnsel is. DE TWIST IN ZUID-AMERIRA. LA PAZ, 22 Juli. (Reuter.). In de re»! bliek Bolivia is de staat van beleg ..F gekondigd. Een dichte menigte bèW| zicli door de straten en eischt een oorl verklaring aan Paraguay. De Boliviaansche pers verzekert dal regeering van Bolivia geenszins van p|J is een campagne te beginnen om J kwestie van het Chaco-gebied. DE AMERIK. WERKLOOSHEID. WASHINGTON. 22 Juli. (Reuter). Presi dent Hoover heeft het wetsontwerp ge- teekend, waarbij wordt voorzien in maat regelen ter bestrijding der werkloosheid, o.a. in leeningen tot een bedrag yan 2.122,000.000 dollar. EEN ROOFOVERVAL. MANAGUA, (Nicaragua) 22 Juli. ter). Bij een overval in een tweetal man zijnen door bandieten zijn drie Engelse» en vijf Nicaraguanen gedood. De majj zijnen werden geplunderd. De bandiet zijn later gearresteerd. Gi He tJh H L Ve li) me en ten VERGIFTIGING. WASHINGTON, 20 Juli. (Reuter). Et driehonderdtal deelnemers aan een t: stapje hebben door het gebruik van dorven voedsel een vergiftiging opgelooje Vsrscheidenen moesten bewusteloos nu het ziekenhuis worden gebracht. DE FINSCHE LAPPO-BEWEGIKG. I HELSINGFORS, 21 Juli. (Reuter.), [ifl rijkspresident heeft lieden den command! der provincie Nyland, generaal JalanxB ontslagen. Dit ontslag werd reeds sefcffl geruimen tijd door de Lappo-lieden je 1 eischt. Het proces tegen de raddraaiers vu Maennsaelae begint 26 Juli te Abo, ie ld verband waarmede de LappoLbewejin; Hj weer een sterke activiteit ontplooit I SNEEUWVAL IN SPANJE. MADRID, 22 Juli. (V.D.). In de Ai» f gonese-bergen heelt het hevig gesriï.'-t I, waardoor vele dorpen zijn geisoleerd. Deo: I het wassen van vijf rivieren is een wl gedeelte van de provincie overstroom! HET LUTHER-PROCES. BERLIJN. 22 Juli (V.-D.) In K proces tegen de plegers van den aan:* op Dr. Luther, werd tegen den vroeger;: advocaat. Dr. Max Roosen, wegens hel I toebrengen van lichamelijk letsel en lr-1 breuk op de wapenwet, benevens om- j treding van de noodverordening, drie jaar gevangenisstraf geëischt. Tegen den twei den beklaagde Werner Kertscher wei twee jaar en drie maanden gevangenis straf geëischt. Voorts vroeg de Officier van Justitie de onmiddellijke gevangen neming van de beide beklaagden. DE IERSCHE INVOERRECHTEN DUBLIN, 22 Juli. (Reuter). Tot ijl nieuwe noodrechten, welke waarschijn);' El op 23 Juli in werking zullen treden, t j naar men verwacht een prohibitie! re f op den invoer van kaas en andere mo f producten behooren. Na een conferentie van de zuivelpn»' centen van den Ierschen Vrijstaat te sloot de regeering af te zien van export van boter van Ierland naar Grew Brittannië. DE BULGAARSCHE LEENINGEN LONDEN, 21 Juli. (Reuter). Na bespre kingen met de vertegenwoordigers Bulgarije geeft het Engelsche comité «a de Bulgaarsche leeningen welke M»(- controle van den Volkenbond Jt3SIL|. houders van obligaties van de We' r'. j gaarsche leeningen in overweging w> semester eindigend September er in stemmen dat de Bulgaarsche tege»™ slechts 50 procent van het bedrag den dienst der twee leeningen maakt. GROOTE OVERSTROOMINGEN IN DEN KAUKASUS. MOSKOU, 22 Juli. (y.D.). In Wesit- Grusinië zijn buitengewoon zware regens gevallen, waardoor een spoorbaan, over een afstand van 8 K.M. is verzakt, zoodat het verkeer moest worden stopgezet. In andere deelen van Grusinië is de spoor baan zoo beschadigd, dat vijfduizend man noodig waren om den weg weer te her stellen en het verkeer weder mogelijk te maken. Op het oogenblik worden verschei dene boeren vermist. DE BLIKSEM IN EEN TROEP SOLDATEN GESLAGEN. WARSCHAU, 22 Juli. (V..D). Het Noon 1 Westen van Polen is geteisterd door hevig onweder, dat in vele plaatsen 8' i schade heeft aangericht. Bij Kaliscz is de bliksem in I deeling soldaten die van oefeningen n i waarts keerde, geslaagde. Een uiraj I werd onmiddellijK gedood, twee an l werden zwaar gewond. Verder zl*J00r I andere plaatsen nog vier personen den bliksem ^dood. o NOODWEER IN DUITSCHLAN'D NUERNBERG, 22 Juli (Wolff) "rvan den afgeloopen nacht is de omgevins^. Neukirchen door een wolkbreuk B r terd, zoo hevig als de laatste veerus^. niet werd waargenomen. Het duurde meer dan een uur. De n>a schade is zeer aanzienlijk. POOLSCHE TARIEVEN. Ovei WARSCHAU, 22 Juli (Reuter»-^; ongeveer twee maanden zal een htiD regeling van de Poolsche el peelt in werking treden, welke ^"frj-indert11 de invoer uit Dultschland te YeL,geiji)i ten gunste van den invoer uit fta- Tevens wordt hiermede beoogd a TOo: stad Gdlngen tot eenige inv0?ff ind(Uaie grondstoffen voor de Poolscne te maken.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2