'arlementair overzicht kunst en letteren. gemengd nieuws. kerk- en sch00lnieuws. burgerl. stand V. leiden feuilleton. 73*e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 21 Juli 1932 Derde Blad No. 22188 eerste kamer. S5 ■Fortinbras' Toovermacht allerlei crisis- ontwerpen. •t Hoogerhuis Is eenige dagen bijeen- imen, om verschillende crisis-ontwer- a( té doen. tatuurlijk zullen ze alle. zonder uitzon- worden aangenomen. Ut leidt ons er toe om bij het saamvat- T van het debat beknoptheid te be- khten En bovendien zijn al deze wets- »erpen in de Tweede Kamer, benevens ■de pers zoo lang er breed besproken en Bebatteerd, dat er geen enkele aanlei- ■J is om het debat in de Eerste Kamer, ftoch weinig anders kan en zal zijn dan herhaling op kleinen schaal, breed- rrie te gaan vermelden. Hier komt bij, 1 de Senaat ook naar het reces verlangt tii zullen ons, met de aanneming voor leze ontwerpen in het vooruitzicht, ons fenkele hoofdpunten bepalen. wijziging indische begrooting. Isschen waren de crisis-ontwerpen Bjiet begin van de agenda en werd het amma van deze middag-vergadering ad met de behandeling van het atwerp tot wijziging van de Indische jjjbi'rheeft de heer Fock met kracht Kedrongen op maatregelen tot steun _j de zeer noodlijdende suikerindustrie. Dit zal wel geen steun uit de staatskas kunnen zijn zou te veel kosten, maar kan dan niet be vorderd worden de oprichting van een coöperatieve vereeniging van Java-suiker producten? Hij vond dat spoedig moest worden ingegrepen. Maar de heer Mendels scheen voor iets dergelijks niet veel te gevoelen, in ieder geval wees hij er op, dat de betrokken fabrikanten blijkbaar geetk sociaal gevoel genoeg hebben om zélf tot samenwerking het initiatief te nemen en nu wil men er hen toe dwingen. Hij hield voorts, op de bekende gronden, een pleidooi tot uitstel van den bouw van dei| derden kruiser; een betoog, waarin van Embden hem kwam steunenhij irdeelde scherp de regeeringspolitiek. oordeelde hij want dat die den bouw wil doorzetten. Doch de heer Heerkens Ihyssen wees er op, dat dit onderwerp met het betrokken wetsont werp niets te maken had en daarom eigenlijk niet ter sprake gebracht had mogen worden: niettemin verdedigde hij den bouw. Hetzelfde deed de heer de Savor- nin Lohman .die in het licht stelde, dat er op Defensie al veel meer bezuinigd is dan op andere departementen en dat er nu eenmaal een grens is, beneden welke men in het belang des lands niet mag gaan. Uenslotte heeft ook de heer Blomjous nog voor den aanbouw van den derden kruiser gepleit. De Minister van Koloniën heeft in zijn antwoord verklaard, dat de Regeering voor de suikerindustrie zal doen wat ze kan, en 'daaromtrent reeds overleg heeft gepleegd, maar bepaalde mededeelingen kon hij thans niet doen. Evenzeer hebben de kloosheidsbestrijding en de voedsel- irziening de aandacht der Regeering. :ake den kruiserbouw herhaalde de glister, dat het hier gaat om het behoud van een minimum, noodig om de Indische Belangen te verdedigen. Er is op de defen sie al veel bezuinigd en de nieuwe kruiser ia volstrekt noodzakelijk. Ook de Minister van Defensie heeft dit uiteen gezet: ook mj wees er op dat in de laatste jaren op ®arme al heel veel bezuinigd is; ook 5® .ïi °°gde dat men alles waardeloos ™«aKt. wanneer men beneden een zeker minimum gaat. wetsontwerp is tenslotte met 30 ,r= "stemmen aangenomen; de sociaal democraten stemden tegen. than werk voor: NIEUWE UITGAVEN. J. B. Wolters' Uitg. Mij., Groningen. H. L. C. Kok, Beknopte uitwerkingen der opgaven voorkomende in beknopt leerboek van het handelsrekenen deel Ila, deel lib, termijngoederenhandel, calculaties, expe ditie en assurantie. W. Speerstra, Hoofdzaken uit de orga nisatie en techniek van den handel, ten dienste van het handelsonderwijs. Dr J. H. Ronhaar, leerboek der econo mische geografie, deel I, Nederland, ge ïllustreerd. Bij W. J. Thieme en Cie te Zutphen ver scheen een Kinderzangspel in 4 bedrijven door T. Westra en T. Straatsma, getiteld Zonnekind. In de brochure-serie van de Internatio nale Anti-militairistische Vereeniging zijn drie nieuwe brochures verschenen nl.: „Wat te Genève gebeurt en niet gebeurt" van B. de Ligt, „Hoe werkt de bloedige internationale" van Albert de Jong en „Van Wereldcrisis naar Wereldoorlog" door Gé Nahink. In de serie „Kamptooneel" zijn bij de N.V. Uitgevers-Mij. Van Gorcum en Comp. te Assen verschenen de beide eerste deel tjes voordrachten voor jongeren, geschre ven door David Tomkins. Het eerste deel tje bevat de samenspraken „Mevrouw en de Keukenmeid". „Het Hoedje met do Pauweveer" en „De Poppenmoeder", het tweede het tooneelstukje in drie bedrijven „De Braziliaansche Hoed". ALLERLEI ONTWERPEN. Zonder debat of stemming zijn voorts goedgekeurd verschillende kleinere ont werpen, o.a.: 1. Voorziening in de behoefte aan geld middelen in verband met de aflossing van de Ned.-Ind. pond-sterlingleeningen 1921 C en 1923 B; 2. Nadere wijziging en aanvulling van de Comptabiliteitswet 1925 en wijziging van de Indische Bedrijvenwet; 3. Bekrachtiging van twee door den G.G. van Ned.-Indië krachtens art. 93, eerste lid. van de Indische Staatsregeling vast gestelde ordonnanties; 4. Goedkeuring van de op 27 Juni 1929 te Genève gesloten verdragen voor de ver betering van het lot der gewonden en zie ken, zich bevindende bij de legers te velde en betreffende de behandeling van krijgs gevangenen; 5. Goedkeuring van de verdragen tot in voering van een eenvormige wet op wissel brieven en orderbriefjes, enz.; 6. Wijziging van het zesde hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1931 (verschillende onderwerpen) 7. Wijziging van de Zegelwet 1917 en van de Leeningwet 1914; 8. Intrekking van de wet van 23 Juni 1913 tot instelling van een fonds ter ver betering van dm kustverdediging; 9. Wijziging van de grens der gemeente Schiermonnikoog; 10. Opheffing van de gemeente Crom- voirt en wijziging van de grenzen tusschen de gemeenten 's-Hertogenbosch en Vught; 11. Onteigening noodig voor het verbree- den van het gedeelte van de Hengelosche- straat, gelegen tusschen den spoorweg overgang naar Oldenzaal en den Singel te Enschedé; 13. Onteigening, noodig voor het verbe teren van het zuidelijk gedeelte der Brink laan te Bussum. Bij wetsontwerp no. 8 verklaarde de heer van Embden zich te verheugen over de verdwijning van een fonds, dat vroeger onmisbaar heette, waarop de Minister van Defensie zeide. dat hij de opvattingen van voorgangers niet behoeft te verdedi gen. Heden voortzetting. HAGENAAR. UIT TWEEDE ETAGE GEVALLEN. Driejarig kind overleden. In het percéel Deimanstraat 107 te Den Haag is gisteravond een driejarig jongetje uit de tweede etage gevallen. Het kind werd met een schedelfractuur opgenomen, doch Is op weg naar het ziekenhuis reeds aan de gevolgen van den val overleden. HET GRENSINCIDENT BIJ DENEKAMP. Verontschuldigingen door de Duitsche autoriteiten aangeboden. Omtrent het grensincident bij Denekamp, waarbij Nederlandsche arbeiders op Neder- landsch gebied door Duitsche politie wer den mishandeld, verneemt het „Hbld." nog het volgende: De Duitsche autoriteiten hebben hun verontschuldigingen voor het gebeurde aangeboden en medegedeeld, dat alles op een betreurenswaardig misverstand be rust. Op ongeveer 25 minuten van het centrum van Nordhorn, bij een arbeiders buurt, waar de laatste dagen ongeregeld heden zijn voorgekomen, trof de politie een menigte van pl.m. 200 personen aan. Er zou toen volgens de politie zijn geroe pen „Heil Moskou", waarop de menigte met de gummiknuppel uiteen werd gesla gen. Deze lezing is wel juist, maar men vergeet erbij te vertellen, dat de Neder landsche arbeiders daar waren opgehou den door communisten, die hen tot sta king wilden aanzetten. Uit vrees zijn de betrokken arbeiders daar toen blijven staan. Toen de politie naderde en er zon der waarschuwing op los sloeg, heeft men zijn heil gezocht in de vlucht. Over een afstand van pl.m. 3'/: K.M. zijn de Neder landsche arbeiders toen door de politie nagezet en in letterlijken zin over de grens gejaagd. Een ieder, die werd inge haald. kreeg er ongenadig van langs. Vol gens betrouwbare ooggetuigen hebben de Duitsche politiebeambten de achtervolging tot 25 Meter over de Nederlandsche grens voortgezet en ook daar werd nog iemand geslagen. Dinsdag heeft de Duitsche politie de Nederlandsche arbeiders beschermd en de rollen waren toen omgekeerd. Alle Neder landers te Nordhorn hebben het werk hervat. OM EEN BERISPING. Een opzichter met een bijl aangevallen. Te Heerlen kreeg in de ondergrondsche werken: der mijn Oranje-Nassau I een 24-jarige mijnwerker van een opzichter een berisping, omdat hij te vroeg zijn werk geëindigd had, waarvoor de arbei der tevens beboet werd. Deze ontstak hierop zoodanig in drift, dat hij met een bijl den opzichter te lijf ging. waarbij deze een wonde opliep aan het hoofd; de bijl drong tot op het hersenvlies door. Zijn lederen pet heeft de slag gestuit. De dader is aangehouden en opgesloten in de marechausséekazerne. Hbld. IN KOKEND WATER GEVALLEN. Gisteren is te Schiedam het 5-jarige meisje C. V. in de Pieter de Hooghstraat ir. een emmer met kokend water geval len. Het kind is spoedig daarna overleden. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Nabij Deersum (Fr.) is gisteren de mo torrijder Jansen uit Emmen (Dr.) tegen een boom gereden. Hij is in het zieken huis te Sneek overleden. Het slachtoffer was gehuwd. RELLETJES TE DEN HAAG EN OVERSCHIE. Te 's Gravenhage hebben gisteren eenige honderden werkloozen gepoogd naar het Binnenhof te trekken Dit werd door de politie verhinderd, waarna eenige op loopjes zijn ontstaan en de politie met den blanken sabel o m. de Valllantlaan en om geving heeft ontruimd. Gisteravond is het in de gemeente Over- chie weer rumoerig geweest. De O.S.P had een vergadering uitgeschreven, waarin ge protesteerd zou worden tgen de politle- terreur in Overschie, doch deze vergade ring was door den burgemeester verboden. Tal van O.S.P.'ers, Communisten en anti- Fascisten uit Rotterdam. Schiedam en Delft waren naar Overschie getrokken om deze vergadering bij te wonen. De Over- schiesche politie, die versterkt was met ir.areschaussée en militaire politie heeft herhaaldelijk moeten optreden om de menschen die samenpakten voor het ver- ceniglngslokaal, dat in Schiewijk gelegen is. te verspreiden Vele charges werden uitgevoerd, waarbij rake klappen vielen. Eenige personen sprongen in de Schie om zich aan de overzijde van het water in veiligheid te stellen. Een poging om barri caden op te werpen, kon door de politie die in twee auto's door het dorp patrouil leerde, voorkomen worden. Omstreeks half tien was het ergste voorbij, doch het duurde nog geruimen tijd alvorens de rust met het vertrek der vergaderingsbezoekers terugkeerde. WIELRIJDSTER DOOR AUTO GEGREPEN Op de Prinsengracht bij de Jan Hen drikstraat te 's Gravenhage heeft gister middag tegen 3 uur een verkeersongeval plaats gehad, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Van de Groote Marktstraat kwam een auto aangereden, bestuurd door C. D. uit IJmuiden. Terzelfder tijd kwam een motorrijder uit de Jan Hendrikstraat, die. hoewel voor rang hebbende, toch stopte. Een juffrouw, die daar op de fiets reed met een kind in een rieten mandje op den bagagedrager, meende wel te kunnen door rijden. doch werd plotseling door den aan komenden auto gegrepen Gelukkig kwam de juffrouw met den schrik vrij, doch het kind werd in bewusteloozen toestand, na in de apotheek Hereus te zijn binnenge dragen. door den Geneesk. Dienst naar het Ziekenhuis aan den Zuldwal vervoerd, waar bleek, dat het een hersenschudding had bekomen. De fiets is door den auto geheel ver brijzeld. N. R. Crt. BUITENLANDSCH GEMENGD. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. Bij een botsing van een geheel bezette tramwagen met een spoortrein in een voorstad van Mexico City werden 15 per sonen gedood en 20 ernstig gewond. VLUCHT VAN MOLLISON. J A Mollison. de bekende Engelsche vlieger van de recordreizen naar Australië en de Kaap. is voornemens omstreeks 7 Augustus te trachten naar New-York en terug te vliegen. Ongeveer een week daar voor zal hij te Londen in het huwelijk treden met Amy Johnson, de bekende vliegster. met wie hij sinds eenige maan- dei verloofd is. Dat huwelijk zal zoo een voudig mogelijk gesloten worden Als hij zijn vlucht naar N.-York en terug met welslagen volbracht heeft, gaat hij met zijn vrouw ergens aan de kust de witte broodsweken doorbrengen. Voor zijn vlucht rekent hij bij gunstige omstandig heden slechts twee en een halven dag noodig te hebben. PREDIKBEURT. BOSKOOP. Evangelisatie (Nutsbewaarschool)He den nam. half acht de heer H. Hoekendijk van Alphen. o NED. HERV. KERK. Beroepen: te Poortvliet J. E. Klomp te Ede te Scherpenissse C. J. de Haan, cand. te ijselsteln: te Randwijk D. J. de Graaf te Ede; te Zuidbroek J. N. Sevenster te Bergum. Aangenomen: naar temmer A. Keuzen kamp te Ulthuizermeden; naar Uitwierde L van Dijk te Nuis en Niebert: naar Schie dam 13e pred plaats) C. Vonk te Baarland. Bedankt: voor Amsterdam J. van Woer den te Zwammerdam; voor Dinteloord E Schimmel te Ameide. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Kernhorn D. Biesma, cand. te Groningen en A. M. Frannes, cand. te Rotterdam; te Den Helder D. Biesma, cand. te Groningen en W. Meynhout, cand. te Haarlem. o ALGEMEENE SYNODE DER NEDEKL. HERVORMDE KERK. L De 117# vergadering van de Algemecne Synode der Nederlandsch Hervormde Kerk is gisteren begonnen. De president, de heer dr. G. J. Weyland, leest den 103den Psalm en houdt daarna een korte toe- spr&&k Spr. herinnert aan het groote verlies dat ons vaderland en onze kerk heeft geleden door het heengaan van dr. J. Th. de Visser en richt ten slotte woorden van waardec- rlng tot de praeadviseurs der Synode, de hoogleeraren dr. Knappert en dr. Haltjcma en den secretaris ds D. den Breems. Tot leden van het modcramen worden gekozen de heeren dr. G. J. Weyland, pre sident. A B. te Winkel, vice-president en F. Tammens, secundus van den vice-pre sident. Bij de behandeling van het verslag der Alg. Synodale Commissie wordt herinnerd aan verschillende gelegenheden, waarbij deze commissie de Alg. Synode heeft ver tegenwoordigd. Met groote dankbaarheid is het bericht ontvangen, dat H.M. de Koningin weder f. 2000 voor het fonds Noodlijdende kerken en personen en f. 750.- voor het fonds Geestelijke behoeften heeft beschikbaar gesteld. GEBOREN: Anna Hendrica. dr. v H. A. Blonk en M Harteveld Gijsbert, zn. v. W. Riet veld en E. Ossevoort. Laurens, zn. v. A. Kerkman en J. C. B. Lotte. Abraham Jan, zn. v J. Blauw en C. Smit. Susanna, dr. v. J. Stikkelorum en N. van der Zaan. Christina Antonia Catharina, dr. v. F. C. Bakker en C. H. Hoogeveen. Annie, dr. v. W. van der Staaij en C. S. M. Ouwerkerk Elisabeth, dr. v. W. van der Staaij en C. S. M. Ouwerkerk. Catharina Maria, dr. v. J. Selier en E C. van den Burgh. GEHUWD: I. Mioch, wedn. en J. J. van der Spek jd. N H. Breedeveld jm. en B van Soest jd. C. J. van Es jm. en E. H. Schlagwein jd. J J. C. van Helden jm. en B. P. van Steenbergen jd J. Laurier Jm. en A. Bergman jd. A. Lepelaar jm. en H. den Hoed jd. W. Nijenhuis jm. en S. W. Robbers Jd. G. van Weerlee jm en M. van Egmond jd. J. van Wilgen jm. en J. H. Wassink Jd. OVERLEDEN: J. G. Dool—Ramp. vr. 39 J. ffcw het Engelsch van WILLIAM LOCKE door J. E. d. B. K. «enéen°moTOnmnn ?a„ar sPreken den vo]" dat hun tv», P tlet perron, even voor- *n b«t|e rerwMem' Ze f,tond toevallig I Waarvan hü ,erd van haar vrienden, nam Iiaar Eebruik maakte. Hij ken ïSn nwsdje mede- De °ogenblik- door totde kern r' Hij drong dadelijk Tr Lueilln de zaak. ontwijken' wlf'™ tracht je zoo me te Je te nnt„dn0pende ze haar oogen. Gisteren^ k11, mÜn beate Martin? gelegenheid JL 3e me heelemaal geen en vandaae f. ive.n om met je te praten ben ziek weer hetzelfde. En ik Praten. "erlangen om met je te tee dan maar nu heb je I ik h-k wat wou je zeggen? I - Stil n zei Martin dragers in h de ze met een blik op de ii*ondS-entelenrten ^00de 3erseys en op de BeschtetT "iittKeiZlgers' Dlt is 'bet de ■baren P aats om 3e liefde te ver- ^Ferklaard. "efde beb ft je eergisteravond Eehandschoende^arw?er e"ze legde haar jMaarWd!^rd°P a™' I v 16 dat "ergeten? Jteoet mSnijd'levSr k°" ik dat doen? Je Waarvoor? vroeg bil I Bii i1 e verEeten. ^'ensch te^al^wat't66 fevoel van pijn. "Mien, te vergeten? en ons is voorge" ZMynemb2te"i„n„de °h8en en Iacht€- 4 Zulke intieme dlLïgen' boe kun je nu die measchen? zeggen tusschen al voudigé vr^lkfdfeed aJ,'?eb maar de een- Misschien nfiS ïen.schte te vergeten? d€ zij zacht en de wele antwoord- en lachend boog hi7 w vJn werd "hinder en vroeg orl vèlge^0" naar baaz Als ik je geen vergiffenis schonk, zou je dan ellendig zijn? vroeg zij. Allerellendigst, bekende hij. Dat zou heel naar zijn op een stoffige en warme reis van zes uur. Laten we ons zoo gelukkig mogelijk voelen. In Assouan gingen ze naar het hotel op het kleine, groene eilandje, midden in de Nijl. Hopende, dat zij haar vage belofte om bij tijds voor het diner beneden te zijn, houden zou. verkleedde hij zich snel en zat in de warme conversatiezaal met zijn oogen gevestigd op de iittdeuren. Eindelijk daar kwam zij aan, frisch en bekoorlijk als de dageraad. Ze ging naast hem zitten als voor een intiem gesprek. Martin, zei zij, ik wou zoo graag dat je me iets beloofde. Met zijn oogen gevestigd op de hare. be loofde hij. Beloof mij om je goed te gedragen, terwijl wij hier zijn. Me goed gedragen? vroeg hij. Ja. weet je niet wat dat beteekent? 't Beteekent, dat je niet heftig moet zijn of dwaas of nieuwsgierig. Ja. ik begrijp het. zei Martin met gefronst voorhoofd. Ik moet niet doen, wat ik eergisterenavond deed, ik moet niet zeggeneven aarzelend dat je de heele wereld voor mij bent en ik moet je niet vragen, wat je denkt In zijn stem was een nieuwe klank, in zijn oogen een nieuwe uitdrukking, wat haar dadelijk opviel. Met iets van vrees zag ze hem aan en haar glimlach verdween. Je geeft precies mijn bedoeling weer, Ze!_?eja antwoordde hij, tot voor een paar dagen 'heb ik je vereerd als een godin. Maar eergisteravond is dat anders gewor den Je bent de vrouw, die ik noodig heb, voor wie ik mijn ziel zou verkoopen. Onthutst zag ze hem aan. Ze was er al heel "oed in geslaagd een man van hem te maken. Ze begreep, dat ze voorzichtig met hem om moest gaan. Maar je hebt je belofte gegeven. Dat heb ik, zei Martin. Je begrijpt wel, dat je niet met een celaden pistool voor mij kunt staan, tel kenmale als we elkaar eens alleen spre ken. Je moet me tijd geven. Om te vergeten? nm het met me zelve eens te worden of ik vergeten moet of mij herinneren. Wat moet ik nu nog meer zeggen? Ze had weer haai oude overmacht her wonnen. En Martin berustte er dank baar in. 't Is alles, wat ik verlang, zei hij. 't Is meer dan ik durfde hopen. Zij stond op en hij eveneens. Ze schoof haar arm door de zijne. Kom. laten we eens gaan kijken of een van ons een tafeltje gereserveerd heeft voor het diner. Zoolang het haar behaagde waren dus hunne relaties van meer of min verliefden aard blijven voortduren: eigenlijk werd hun verhouding in evenwicht gehouden op den scherpen kant van een mes en dat evenwicht hing af van haar handigheid. Evenals in Luxor deden ze ook in Assouan de dingen, die de bezoekers van Assouan gewoonlijk doen. Ze slenterden door den hoteltuin. ze gingen met de motorveer boot naar de kleine stad op het vaste land en bezochten de kleine bazaar. Ze maakten op de Nijl zeiltochten. Ze gingen naar de vroolijkste wedrennen van het Heidendom, om kameelen, ezels en buffeis te zien rennen. Ze maakten een expeditie naar de Dam. En verder zaten ze veel in de zon en zoo gingen veertien heerlijke dagen voorbij. Martin voelde zich even vrij in het gezelschap van zijn aagebedene als in Cairo of in Luxor. Zij had een proef tijd bedongen en met zijn fijn gevoel had hij dat billijk gevonden. Zij was aller vriendelijkst tegen hem en hij legde zijn heele ziel voor haar opien, vertelde haar alles: zijn kinderjaren in Zwitserland, zijn afgebroken studietijd in Cambridge, zijn leven op Margitt's school, zijn avonturen met Corinna, zijn verhouding tot Fortin- bras. Blgourdin en Félise. 't Eenige wat hij verzweeg uit zijn sober, eenvoudig verle den. was de tragedie in het leven van Fortinbras. En toen jij kwaamt in mijn leven, zei hij, werd het alles licht en zonneschijn en warmte. En hij vertelde van zijn gesprek met den Marchand de Bonheur. zijn gaan naar Londen en zijn bezoek bij Corinna op de kleine flat. Het scheen hem toe. dat zij zijn hart in haar handen nam, het kon laten spreken en uitdrukking gaf aan alles, waarnaar hij verlangd had. En in al deze intieme gesprekken hield hij zich getrouw aan de afspraak, hoe zwaar hem dit ook viel. En zoo, vergetelheid zoekend, onver schillig voor de toekomst, alleen levende in het volle kloppende holen, bleef hij met Lucilla en haar vrienden in Assouan, tot de voorjaarswarmte hen weer naar Cairo dreef. Daar, op het terras van Shepheard's hotel, vond hij Fortinbras terug. Deze was ook stil en alleen als reizend wijsgeer naar Luxor geweest en had een rijken oogst van opgedane indrukken medegebracht, die hij over Martin uit stortte en deze luisterde verwonderd toe en kreeg het gevoel zelf geen koren, doch slechts kaf te hebben verzameld. En hoe gaat het met de zaak. waar over wij gesproken hebben? Martin antwoordde: Ik ben onbeschrijfelijk gelukkig ge weest. Laten we er niet meer over spreken. Toen kwamen Lucilla en Mrs. Danger- field bij hen en Fortinbras werd mede- getroond naar het Semiramis-hotel voor de lunch, 't Was een vroolijk maal. De Watney-Holcombes hadden een paar jonge militairen gevraagd en de jeugd had veel in te brengen Fortinbras, vriendelijk en hoffelijk, lachte hartelijk met de Jongeren mede. De luitenants, die hem aanzagen voor een zeer belangrijk personage, die zoo vriendelijk was zich hunner aan te trek ken, betuigden hem grooten eerbied. Hij deed zijn best in den smaak te vallen, maar hield onderwijl Martin en Lucilla. die aan de overzijde van de tafel, naast elkaar zaten, in het oog. Eenmaal ving zij zijn blik op en zijn oogen hielden de hare vast; toen bloosde zij van boosheid, naar het scheen, en vroeg hem iets, dat niets terzake deed. over Félise. Toen de lunch af was geloopen en hij afscheid had ge nomen. zei hij tegen Martin, die hem be geleidde: Of je hebt mij nooit meer noodig. of je hebt een vriendenhand meer van noode dan nog ooit in je leven het geval is ge weest. Ik ga dit betooverende land over morgen verlaten. Ik mag maar niet aldoor geld verkwisten, hoe prettig het ook zij. Als een andere, goedkoopere Marchand de Bonheur zich in het Quartier Latin ves tigt, ben ik verloren. Daar was, vóór ik wegging, al een Teutoon, die mij wilde onderkruipen door een consult voor één franc te geven. Ik kan de dingen niet zoo laten gaan. En jij, mijn zoon. Martin een beteekenisvollen slag op den schouder gevend, kunt dat evenmin. Een beetje humeurig hield Martin zich stijf rechtop en streek over zijn net snorretje, Alles goed en wel, mijn jongen, zei Fortinbras, met zijn weiwillenden glim lach. maar met dat air van „wat kan het mij voor den duivel schelen! doe je nog meer uitkomen, dat Je een avonturier bent. Die niet waagt enz., je kent dat ge zegde. maar dat is niet eeuwig van toe passing. Hij stak zijn hand uit. Je zult mij morgen vinden op onze gewone plaats. Fortinbras wuifde hem een afscheid toe. Martin stak een sigaret op en ging in den versten hoek van de veranda zitten. De Westerzon brandde op het gestreepte lin nen scherm. Op kleinen afstand zaten eenige gasten naar een Indlschen gooche laar te kijken. Voor het eerst na zijn komst in Egypte veroorloofde hij zich na te denken. Een avonturier! De woorden hadden een duistere beteekenis: een roof zuchtige vechtersbaas op zoek naar een fortuin: Lucilla's fortuin. Tot hiertoe was hij blind geweest voor lage opvattingen en berekeningen. Hij had maar altijd uit zijn zak met souvereinen geput als uit een beurs van Fortunatus. De schikgodinnen zouden wel zorgen voor zijn stoffelijke nooden. Wat konden hem, wiens zie! vervuld was van die eene onver getelijke vrouw, zulke onbelangrijke en minderwaardige vooroordeelen schelen! Hij had geleefd in een droom. Hij had ge leefd in de betoovering en de schittering van een vulcanische uitbarsting. En nu, met een harden smak was hij ter aarde gestort. Een avonturier, een gelukzoeker, een knoeier! Het brutale gezond verstands-gezichts- punt zag hem grijnzend in het gelaat. Aan boord had Fortinbras hem gewaarschuwd, dat hij een avonturier was en hij had e.r geen acht op geslagen. Hij was een avon turier, hij moest het ijzer smeden, terwijl het heet was. Dat was het, wat Fortinbras bedoelde. Hij moest de rijke erfgename veroveren. Hij haatte Fortinbras. Plotse ling een helder Inzicht in zijn toestand verkrijgend, was hij tot in zijn ziel ge schokt En toch had hij haar zoo lief. Hij begeerde haar, zooals hij nooit gedacht had, dat een man begecren kon Eindelijk viel zijn blik op het kleine groepje rondom den goochelaar en hij zag haar daar ais een duif onder de kraaien. (Wordt vervolgd.);

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9