73** Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 19 Juli 1932 Tweede Blad No. 22186 II 1 flraf L HC "|f I m Lzmêê i i èu BINNENLAND. ROOSEVELT, de nieuwe candldaat voor het presidentschap der Vereenlgde Staten, op het verkiezingspad. °p HET KAISER WILHELMPLEIN TE KONIG9BERG in Pruisen, een der drukste Punten van de stad is een verkeersregeling ingevoerd, welke vanaf een balkonpost wordt bediend NA DE OPENING van het Rijks veer WillemstadNumansdorp ls men druk bezig de wegen, die naar het veer leiden, te verbeteren. Het kloppen der steenen, noodig voor deze toegangswegen. HET RAPPORT-WELTER. IN hoofdzaken door de REGEERING aanvaard? Dc korting op de werkloozen-uitkeeringen. De regeering heeft, zoo verneemt ,,De Gelderlander" uit zeer goede bron uit Den Haag, het rapport-Welter aanvaard. Zij heeft opdracht gegeven in de begrooting voor 1933 dat rapport te verwerken. Be halve op ondergeschikte en enkele speciale punten, wordt hef volledig gevolgd. Alleen zal het kortingspercentage op de uitkee- rlngen aan werkloozen niet zoo groot zijn als de commissie-Weiter het wenscht. Wat buiten de begrootingen valt, wordt ln noodwetjes ondergebracht. Het feit, dat aan ..Financiën" een nieuw ambtenaar is benoemd en wel mr. H Albarda, secretaris der commissie-Weiter, geeft mede wel heel duidelijk aan ,dat 't de regeering ernst is met het rapport- Welter, aldus het blad. DE FOSTVLUCHTEN. De Ekster vertrok gisteren om 6.26 uit Calcutta en arriveerde na een tusschen- landlng van 9.45 tot 10.31 in Allahabad, om 15.25 te Jodhphur. De .Havik" (heenreis) is gisteren uit Bagdad vertrokken en te Dj ask aange komen. BESTRIJDING VAN GODSLASTERING. Voorloopig verslag der Eerste Kamer. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot aanvulling van het Wetboek van Straf recht met voorzieningen betreffende be paalde voor godsdienstige gevoelens kren kende uitingen. Hieraan is het volgende ontleend: De opepbare beraadslaging over dit wetsontwerp in de Tweede Kamer had enkelen leden den indruk gegeven, dat niet in de laatste plaats politieke over wegingen van Invloed zijn geweest op de indiening er van. Vele andere leden kwa men echter met klem tegen deze voorstel ling van zaken op. Uit men, zoo verklaar den zij, eene zoo ernstige beschuldiging tegen hem ,die de Indiening van dit wets ontwerp heeft bevorderd, dan mag rede lijkerwijze worden verwacht, dat argu menten ten bewijze er van worden aan gevoerd. Deze ontbreken evenwel geheel. Zulks had deze leden te meer getroffen, daar de gedachtenwisseling in de andere Kamer bij hen juist de vaste overtuiging had gevestigd, dat politieke beweegrede nen aan deze wetsvoordracht ten eenen- male vreemd waren. Eenige leden stelden bij hun critiek op het onderhavige wetsontwerp op den voorgrond, dat ook zij elke uiting in woord of geschrift, waardoor de godsdienstige gevoelens van anderen worden gekwetst, ten sterkste afkeuren. Hieruit trokken zij evenwel niet de conclusie, dat aanvaar ding dezer voordracht mitsdien geboden is. Deze leden toch waren van oordeel, dat het niet op den weg van den Staat ligt met behulp der strafwet dergelijke uitin gen te verhinderen: en voorts meenden zij, dat men bij eene wettelijke omschrij ving van de krenking der godsdienstige gevoelens, welke in Godslastering is gele gen, op dusdanige moeilijkheden stuit, dat toepassing dier wet met groote bezwaren gepaard zal gaan. Het voornaamste bezwaar door eenige andere leden tegen dit wetsontwerp aan gevoerd, gold het feit, dat zij het ln strijd achtten met de hier te lande gewaar borgde vrijheid op godsdienstig gebied. De beschouwingen, hierboven weergege ven, vonden van verschillende zijden krachtige tegenspraak. Alvorens te treden in een beoordeeling van het onderhavige wetsontwerp wensch- ten vele leden in herinnering te brengen, dat de laatste rede, door mr. Th. Heems kerk in de Tweede Kamer der Staten- Generaal gehouden, aan dit ontwerp was gewijd en terecht door den minister van Justitie als een hoogtepunt der discussie was gekenschetst. Deze leden betuigden hun instemming met het uitnemende betoog, door den se dert overleden staatsman gehouden ter verdediging van dit ontwerp van wet. De indiening achtten ook zij volkomen gerechtvaardigd door de uitwassen, waar neembaar op het gebied van kwetsing van godsdienstige gevoelens, aan welke een van Rusland uit geregeerde politieke partij kennelijk met de bedoeling de christelijke grondslagen der rechts- en zedelijke orde te vernietigen, zich stelselmatig schuldig maakt. Eenige leden waren van oordeel, dat de rechterlijke macht voor zeer groote moei lijkheden zal komen te staan bij de toe passing der ontworpen strafbepalingen, Niet gehouden aan scherpe en ondubbel zinnige omschrijvingen, zal de beslissing des rechters veelal afhangen van zijn persoonlijke overtuiging aangaande be paalde theologische of godsdienstige vraagstukken. Dit achtten zij onvermijde lijk, omdat hier het vaste richtsnoer in den tekst der wet ontbreekt, hetwelk voor den rechter onontbeerlijk is bij de beant woording der vraag of de verdachte zich aan het strafbaar gestelde feit heeft schuldig gemaakt. DE REGEERINGEN ONDERTEEKENEN. Dc conventie tusschen Nederland, Luxemburg en Belgic. De internationale conventie voor verla ging van de douanetarieven, die te Ouchy op 15 Juni door de vertegenwoordigers van Nederland, Luxemburg en België is gepa rafeerd ls thans door de belanghebbende regeeririgen goedgekeurd. Dientengevolge is deze acte 18 Juli te Genève door minis ter Beelaerts van Blokland, door den pre sident van Luxemburg Bech en door den minister van buitenlandsche zaken van België Paul Hymans onderteekend. De conventie zal door de onderteekende sta ten aan de staten, met welke zij door handelsovereenkomsten gebonden zijn, en aan het secretariaat van den Volkenbond worden toegezonden. Dr. Nederbragt was bij de onderteeke- ning tegenwoordig. (N.R.CU CONTINGENTEERING TEXTIEL- FABRIKATEN IN INDIE. Op de vragen van het Eerste Kamerlid van der Lande betreffende contingentee- ring van den invoer van textielfabrikaten in Ned.-Indië heeft minister de Graaff om. geantwoord, dat op het schrijven der groote textielondernemingen in Twente, waarin om. gevraagd werd over contin- genteering van textielfabrikaten, een be slissing ernstig wordt voorbereid. Terwijl een door den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indie speciaal Ingesteld werkcomité doende is de gegevens te ver zamelen. die onontbeerlijk zijn voor de beoordeeling van deze veelomvattende aangelegenheid, heeft de minister, in overleg met de Ministers van Economi sche Zaken en Arbeid en van Financiën, de noodige stappen gedaan voor de instel ling van een commissie hier te lande, die de Regeering zal adviseeren nopens be vordering van economische samenwerking tusschen Nederland en Nederlandsch- Indlë. Deze commissie, waarvan de in stelling binnenkort zal plaats vinden, zal zich mede hebben uit te spreken over het vraagstuk der contingenteering van den invoer in Nederlandsch-Indië ten behoeve van de nijverheid ln Nederland, welk vraagstuk, om redenen van principieelen en van practischen aard, bezwaarlijk in cidenteel tot oplossing zou kunnen worden gebracht.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 5