LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 18 Juli 193-, SPORT. SCHEEPSVERBINDINGEN. SPREEKCEL. BINNENLAND. BUITENLAND. Losse nummers van ons Blad INTERNATIONALE PRIJSVRAAG. Van de rechtsgeleerde faculteit te Leiden. Mr. S. J. Visser, overleden In 1919 heeft zijn vermogen vermaakt aan de Leidsche Universletelt onder voorwaarde, dat de rente zou worden aangewend om de studie van het Volkenrecht en het Inter nationaal Privaatrecht te bevorderen. Te dien einde zal met name om de drie jaren een som van minstens f. 5000 beteed moe ten worden voor het uitschrijven eener internationale prijsvraag. De faculteit der rechtsgeleerdheid alhier .vraagt thans: Een kritische en volledige studie uit sluitend naar de uitgegeven bronnen, over het tot stand komen van de verdragen van Londen van 19 April 1839 (1830—1839), alsmede over de internatlonaalrechtelijke betrekkingen tusschen Nederland en België sedert 1839. De antwoorden moeten In het Duitsch, Engelsch, Fransch of Nederlandsch getikt, vóór 1 Februari 1934 in handen zijn van den decaan der faculteit der rechtsge leerdheid te Leiden: het manuscript moet een motto dragen, te herhalen op een bij het manuscript gevoegde verzegelde enve loppe, die den naam en het adres van den schrijver zal inhouden. Aan de antwoorden, die naar het oordeel van de faculteit daarvoor in aanmerking komen, zullen prijzen worden toegekend tot een bedrag van f. 5000. Na deze toekenning zal de decaan in een faculteitsvergadering de met de be kroonde antwoorden overeenkomende ver zegelde enveloppen openen en zal hij den toegekenden prijs ter kennis van den schrijver brengen: de andere enveloppen zullen staande de vergadering verbrand worden. Aan de M. T. S. te Haarlem is geslaagd voor het eindexamen der afdeeling Werk tuigbouwkunde de heer N. Crama Jr. alhier. Mej, M H M. Hartgers alhier is ge slaagd voor het examen akte L.O. Tot onzen spijt staan er in het bericht omtrent de toelatingsexamens voor de Gem. H.B.S. eenige fouten, welke wij hier bij verbeteren. H. A. Kolosterboer moet zijn H. A. Kloos terboer; W. Vergraft moet zijn W. Vergragt; H. van der Zeeuw ontbreekt; A. C. Sluge moet zijn A. C. Huge; J. M Aurise. moet zijn J. M. Secrève; C. v. d. Berg moet zijn C. v. d. Burg; Chra. H. Meester moet zijn Chr. H. Meister. Voor het overgangsexamen van de 4e naar de 5e klasse der „Electro Techni sche" School te Amsterdam slaagde onze stadgenoot, de heer A. C. J Mulder. De heer J. J Abspoel is niet bewaker, doch bewaarder van de Stadstimmerwerf. Het 4de regiment infanterie zal van 25 tot en met 29 dezer schietoefeningen houden in de legerplaats bij Harskamp. Vanaf 15 Juli tot en met 4 September worden aan het station alhier eendaagsche retourbiljetten 2de en 3de klasse naar Utrecht afgegeven, waarvan het terugreis gedeelte mede geldig is voor een A.T.O.- autorondrit door het schoonste gedeelte van de provincie Utrecht. D, K. heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een handwagen, staande in een poort aan de Oude Vest. Aan het politiebureau zijn twee onbeheerd gevonden fietsen te bevragen. Zaterdagmiddag is een bakfiets in de Oranjegracht gereden. Circa 150 eieren 10 pond boter en een aantal gewichten ging verloren. In de Stedelijke Werkinrichting wa ren opgenomen: Volwassen Datum Dagen personen Kinderen Tot. 11 Juli Maandag 34 34 12 Dinsdag 37 37 13 Woensdag 38 38 14 Donderdag 36 36 15 Vrijdag 36 36 16 Zaterdag 36 36 MOTORBOOTSPORT. NIEUW WERELDRECORD VAN KAY DON. Reuter meldt uit Lpnden dat Kay Don met zijn motorboot ..Miss England III" het wereld-snelheidsrecord te water op het Loch Lomond (een meer in Schotland) heeft gebracht op 120 mijl per uur; dit is ruim 8 mijl meer dan het vorige record. Nader wordt gemeld dat Kay Don op het eerste traject een snelheid haalde van 120'/- mijl, op het tweede van 119,12, dus gemiddeld 119,81 mijl of 192,774 KM. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via de daar naast vermelde kuststations. (Medegedeeld door N.T.M. „Radio Holland" N.V.). Alphacca, Santos Radio Baloeran, Scheven. Radio Costa Rica, idem Crijnssen, Rugby Radio Dempo, Scheven- Radio Joh. v. Oldenbarnevelt, idem Kota Inten, Sabang Radio Kota Tjandi, Scheven. Radio Maasdam, Rugbij Radio Mam. v. St. Aldegonde, Scheven. Radio Poelau Roebiah, idem van Rensselaar, idem Rotterdam, idem Statendam, idem Tabian, Port Sudan Radio Tas man, idem. Ter voorkoming van vertraging der tele grammen is het noodig de namen der kuststations te vermelden, als in boven staande lijst wordt aangegeven. GEEN SCHILLEN OP STRAAT. Een voetganger wijst op het gevaar van het op straat werpen van bananenschillen. Vooral op de Haarlemmertsraat gebeurt dit maar al te vaak met het gevolg, dat Zaterdag j.l. weer een oude dame Is uit gegleden en verwond. DE NOOD IN HET VISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN. De kwestie Verschuur-J. B. Kan. Staatsraad oud-minister mr. J. B. Kan schrijft ons uit Montreux; In het buitenland, wegens familie-om standigheden, vertoevende, nam ik kennis van de mededeelingen, die minister Ver schuur in een persgesprek heeft gedaan inzake bovenstaand onderwerp. Ik mag niet verzuimen mijne voorstelling van zaken nevens de zijne te stellen. Natuurlijk beschik ik niet over kopie van de door mij tot Z.E. gerichte brieven, maar mocht hetgeen ik zeg niet volkomen met den inhoud daarvan strooken, dan machtig ik de minister gaarne ze te pu- bliceeren. In begin van Juni J.l. werd ik, namens minister Verschuur, door het hoofd der afdeeling Visscherij uitgenoodigd, mij te belasten met de leiding van een bespre king van belanghebbenden bij het vis scherij-bedrijf te IJmuiden. Hoewel aan vankelijk niet zeer geneigd die taak op mij te nemen, omdat ik vreesde weinig nut in deze te kunnen stichten, verklaarde ik mij daartoe bereid toen de minister bleek hierop bijzonderen prijs te stellen. Mij werd op het hart gebonden, dat de zaak uiterst urgent was. Onverwijld werden dan ook belanghebbenden uitgenoodigd tot een bespreking en nog dienzelfden dag richtte ik tot den Minister een brief, waarin ik hem het resultaat meedeelde en de unanieme wenschen der vergadering in overzichtelijken vorm overbracht. Mijnerzijds veroorloofde ik daarbij aan te dringen op snelheid van handelen, wat trouwens niet meer dan logisch was, orn aat maatregelen van langeren adem wor den beraamd voor de z.g. Commissie- Rijkens, de gehouden bespreking slechts kon mikken op oogenblikkelijke voorzie ningen en de minister dan ook zelf groo- ten spoed had aanbevolen. Ik verklaarde mij bereid tot nader overleg, niet slechts over de door belanghebbenden aanbevolen maatregelen, maar ook over andere, aan welke de regeering wellicht voorkeur zou schenken. Toen ik na 14 dagen niets ver nam. ondanks bescheiden aandrang door bemiddeling van den mü toegewezen ambtenaar der Visscherijen, wendde ik mij weder schriftelijk tot minister Ver schuur en verzocht ik hem, in het volle besef van zijn drukke bezigheden, althans iets te mogen vernemen. Den aandrang daartoe trachtte ik te versterken, door erop te wijzen, dat belanghebbenden mij verschillende vragen stelden, die ik slechts met dilatoire excepties zou kunnen be antwoorden en door de mededeeling, dat ik binnen korten tijd mij buitenslands zou moeten begeven. Van den minister mocht ik echter taal noch teeken vernemen, terwijl zijn ambtenaren op mijn telefonische vragen het antwoord moesten schuldig blijven. Thans blijkt, dat de minister aan mijn „rapportje" niets had en dat der regee ring daarin „vrijwel geen nieuwe gezichts punten werden geopend". Maar waarom kon dat niet worden meegedeeld aan mij, «ie door den minister spontaan was uit genoodigd, de zaak ter hand te nemen en die in zijn eerste brief zich volkomen be reid had verklaard over andere maatrege len overleg te plegen, te eerder, omdat eenige vooringenomenheid bij mij moei lijk was te verwachten, nu de gedane voorsteilen niet de mijne maar die der vergadering waren en weinigen in den lande beter vertrouwd kunnen zijn met de zwarigheden, aan het voornaamste denk beeld omzetting van steunregeling in werkverschaffing - verbonden dan iemand die het ambt van minister van Binnen- landsche Zaken heeft vervuld. Dat de beslissing om onder deze om standigheden te bedanken voor de eer, den minister verder van dienst te zijn, een voor IJmuiden verstandige is geweest, blijkt uit 's ministers meedeelingen zonne klaar. Men heeft thans ten minste mogen vernemen, wat mij angstvallig is ont houden. Uit het persgesprek van den heer Ver schuur mocht ik vernamen, dat Z.E. niet aan een tegen hem gerichte geste denkt en zelfs niet de minste animositeit tegen mij koestert. Het omgekeerde zou trou wens op een gevaarlijke praedispositie tot vervolgingswaan hebben gewezen. Hoe kan de houding van een bewindsman, die zich „dag aan dag met deze dingen bezig houdt". maar in vier weken geen minuut vindt om zijn zelf gekozen adviseur op de hoogte te houden, zachter gekwalificeerd worden dan als „passief". Welke invectie ven zouden er niet gevallen zijn als de heer Verschuur eens een ander oud-mi nister. met wien hit onlangs een klein verschil van gevoelen vereffende, aldus had behandeld? WERKVERSCHAFFING. Aanleg van sportterreinen te Utrecht en Leeuwarden. Te Utrecht vragen B. en W. aan den raad eên crediet van f. 242 400 voor den bouw van een sportveld voor groote wed strijden, waaromheen eerst een athletlek- baan en vervolgens een aarden wal met wielerbaan en tribunes zullen worden ge bouwd. Het plan is om dit park in werkver schaffing te doen aanleggen. Te Leeuwarden stellen B. en W. den raad voor bij den weg naar Cambuur en den Poppenweg een sportpark in werkverschaf fing te doen aanleggen geduiende vier win ter-half jaren De kosten voor grondaankoop zullen be dragen f. 117.000, af te lossen in vijftig jaar; die voor materiaal f. 60.000, af te los sen in 25 jaar; die voor arbeidsloonen f 323.000, waarbij een Rijksbijdrage van 60 °/o verwacht wordt, zoodat voor de ge meente overblijft f.138 200. te verdeelen over vier jaar. Oe totale lasten voor de gemeente zullen f. 60.000 per Jaar bedragen over vier jaar. Daarna over 21 jaar nog f. 9450 en ten slotte dan nog over 25 jaar f. 5850 per jaar. Het grondwerk zal ter uitvoering worden opgedragen aan de Ned. Heide-maat- schappij. hetgeen een der voorwaarden voor de Rijkssubsidie is. STATE ND AM REIS NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. Vanwege de Nederlandsche Reisvereeni- ging wordt medegedeeld, dat Zaterdag j.l. de honderste deelnemer zich liet inschrij ven voor de populaire reis per s.S. „Statendam" naar Amerika. Zooals bekend organiseert deze vereenl- ging een reis naar Amerika van 29 Juli tot 21 Augustus met begin- en eindpunt Rotterdam. ARBEIDSTIJDVERKORTING BEPLEIT. Ter bestrijding der werkloosheid. Dezer dagen heeft een bespreking plaats gehad van een delegatie uit het N.V.V - bestuur, bestaande uit de heeren F. van de Walle en S de la Bella, met den voorzitter van den Raad van Ministers, den heer Ruys de Beerenbrouck. Deze bespreking was een uitvloeisel van de resolutie in zake de arbeidstijd-verkor ting welke op het laatste congres van het N.V.V. is aangenomen. Van de zijde der delegatie is het stand punt van het N.V.V. uiteengezet, waarbij gewezen is op de noodzakelijkheid om te trachten door arbeidstijd-verkorting tot vermindering der werkloosheid te komen. Hierbij werd niet alleen gewezen op de arbeidstijden, welke uitgaan, soms zeer belangrijk uitgaan, boven de 48 uur, zoo als die in ons land nog bestaan, maar ook op den eisch der moderne vakbeweging, welke becogt tot de 40-urige werkweek 'e komen, welke eisch reeds in verschillende landen piactlsch aan de orde is gesteld. Er werd bij den minister op aangedron gen, te willen bevorderen, dat de regeering werkgevers- en werknemers-vertegen woordigers van hiervoor in aanmerking komende bedrijven bijeenroept, om na te gaan of en zoo ja, op welke wijze arbeids tijdverkorting kan worden verwezenlijkt. De Minister was van oordeel, dat het hier inderdaad een belangrijk vraagstuk betreft en verklaarde zich bereid, deze aangelegenheid in den Raad van Ministers te bespreken en het N.V.V. omtrent het resultaat hiervan nader te berichten. BELGIE CONTINGENTEERT VISCH. Bij de Vischhandelvereeniging te IJmui den is bericht gekomen, dat met ingang van heden ook België den vischinvoer zal contingenteeren. Toegestaan zal worden een invoer van 25 pCt. der in het vorige jaar verzonden kleinere vischsoorten en 90 pCt. van de kabeljauw, schelvisch en rog (Hbld.) EERSTE KAMER. In de vergadering der Eerste Kamer van Woensdag 20 Juli, 's middags hali 2, zijn o.m. aan de orde het z.g. clearing-ontwerp. contingenteeringen van den invoer van schoeisel, tricotgoederen, wollen en half wollen stoffen en bovenkleeding van den invoer van leestklaar schoenwerk, van den invoer van boter, van den invoer van rijwielbanden en van den invoer van por- celein, fijn en sanitair aardewerk, en muur- en wandtegels; voorts het ontwerp, houdende een garantieregeling voor de kippenhouderijen het wetsontwerp tot het verschaffen van rentelooze voorschot ten ten behoeve van den groven tuinbouw in West-Friesland. DE POSTVLUCHTEN. De Ibis is Zaterdag op Schipho' aange komen. CONFLICT AAN HET JULIANAKANAAL OPGEHEVEN. Naar gemeld wordt, hebben de arbeiders organisaties het bemiddelingsvoorstel van den rijksbemiddelaar prof. mr. P. J. M. i Aalberse inzake het conflict aan het Ju- lianakanaal te Born aanvaard. De directie van de N V. Beetzers Beton bouw heeft het voorstel gedeeltelijk aan vaard en daarbij een gewijzigd voorstel gedaan. UIT NED. OOST-INDIE. ONTSLAG BIJ DE JAVA-CHINA-JAPAN- LIJN. BATAVIA, 16 Juli (Aneta). De Java- China-Japanlijn ontsloeg in verband met den verkoop van schepen 29 stuurlieden en 13 machinisten. DE JAVA-BODE. BATAVIA, 16 Juli (Aneta). De heer H. C. Zentgraaff zal met ingang van 1 October optreden als directeur-hoofdredacteur van de „Java-Bode". zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN - Stationsweg Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERW1L Azn. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT - Breestraat 126 Joh. HOGERVORST, Haarl.str. 128 en bij BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Oegstgeest en des Zaterdags bij A. H. V. d. VOOREN, H. Rijndijk 74 Kiosk Prinsessekade. DE ALGEMEENE TOESTAND. Dc Engelsch-Fransche overeenkomst. De Engelsche ambassadeur in Washing ton, Sir. Ronald Lindsay, heeft het Ameri- kaansche staatsdepartement de officieele interpretatie van de Engelsch-Fransche overeenkomst mededeeld. Deze stap wordt in officieele Amerikaansche kringen opge vat als een geruststelling tegenover het onbehagelijke gevoel, dat ontstaan was bij 't eerste publiceeren van de overeenkomst. Sir Ronald Lindsay heeft verder een onderhoud gehad met onderstaats-secre taris Castle over de plannen voor de economische wereldconferentie. Over de officieele Amerikaansche stellingneming verluidt, dat Washington hoopt, dat de uit- noodiging voor de economische wereld conferentie nog verscheidene weken op zich zal laten wachten, teneinde een ver mindering van de in Amerika ontstane ongerustheid tengevolge van Lausanne en de daar gesloten overeenkomst af te wachten. Men verwacht, dat Amerika twee ver tegenwoordigers zal zenden naar de econo mische wereldconferentie, wanneer geen bespreking plaats heeft van oorlogsschul den en de schadevergoeding. Met betrekking tot de vraag of ook andere Europeesche landen dan Italië, België en Dultschland tot de Engelsch- Fransche overeenkomst kunnen toetreden, welke vraag door de Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken evenals door Herriot bevestigend beantwoord is. ver klaart men in politieke kringen te Londen, dat het verkeerd zou zijn al te groote be- teekenis te hechten aan deze „formeele kwesties" Het gaat er niet om een nieuwe vaste organisatie in het leven te roepen, de voornaamste beteekenis van de overeen komst ligt in het feit dat de betrokken vijf voornaamste mogendheden zich ver plicht hebben resp. verplichten zullen voor de verdere behandeling van de ontwape ningskwestie en de voorbereiding van de economische wereldconferentie een metho de op te stellen in overeenkomst met de wijze van onderhandelen van Lausanne, welke methode in het geval der Duitsche herstelbetalingen goede diensten heeft be wezen. Op de vraag of eventueel ook Rusland tot de overeenkomst zou kunnen toetreden geven de bevoegde instanties in Londen als hun meening .te kennen, dat daaraan oorspronkelijk wel niet is gedacht, aange zien de belangen van Rusland voor het grootste gedeelte buiten Europa liggen en zoo goed als niets uit te staan hebben mei problemen, die een gelijken oorsprong hebben als die welke in Lausanne zijn behandeld. Een toetreden van Rusland is dus een theorethisch probleem voor de toekomst en zal, wanneer het thans zal worden opgeworpen slechts het feitelijke oorspronkelijke en practische doel der overeenkomst verduisteren. Het ligt natuurlijk voor de hand dat wanneer de methode der wederzijdsche, niet formeele gedachtewisseling vruchten afwerpt, zij ook zal kunnen worden toe gepast op gevallen waaraan bij het op stellen van den tekst nog niet gedacht was. Duitschland wil zich alvorens toe te treden, vergewissen van de punten der overeenkomst. BELGIE. De oplossing van het stakingsconflict. Zaterdagmorgen en -middag hebben de paritaire commissies van de metaalnij verheid en technische bedrijven waarvan de werklieden een sympathie-staking had den aangegaan met de mijnwerkers ver gaderd. Hoewel het conflict met de mijn werkers geregeld was, werd het werk niet hervat omdat deze zich op hun beurt so lidair hadden verklaard met de metaalbe werkers, die zich tegen iedere loonsverla ging verzetten. De eerste minister Renkin, bijgestaan door den minister van arbeid en nijver heid Heyman. heeft de besprekingen ge leid De patroons gaven toe dat geen loonsverlaging zou worden toegepast vóór 1 November. De Algemeene Raad der Bel gische werkliedenpartij heeft daarop met slechts 4 stemmen tegen besloten tot her vatting van den arbeid op heden. Het conflict is dus opgelost. Alleen van com munistische zijde verwacht men nog ver zet. DUITSCHLAND. De vrijwillige arbeidsdienst. Weer een heele reeks botsingen met vele slachtoffers. De verordening betreffende den" vrijwil- ligen arbeidsdienst is verschenen. Het onderwerp dezer verordening wordt als volgt omschreven: Het onderwerp dezer verordening wordt als volgt omschreven: „De vrijwillige arbeidsdienst geeft den jongen menschen de gelegenheid ten bate van de gemeen schap in gemeenschappelijken dienst vrij willig ernstigen arbeid te verrichten en zich tevens licnamelijk en geestelijk-zede lijk te discipltneeren". De inhoud der verordening geeft aan dat de werkzaamheden, uitgevoerd in vrij- wllligen arbeidsdienst, van algemeen nut en additioneel zijn. Zij mogen niet leiden tot een vermindering der werkgelegenheid op de vrije arbeidsmarkt. Uitvoerders dezer werkzaamheden zijn openbare lichamen of andere vereenigingen, die doeleinden van algemeen nut nastreven. Dezen zal het ook tot taak gesteld zijn zorg te dragen voor het voorhanden zijn van geschikt werk. Tevens komen in aanmerking die vereeni gingen welke in het bijzonder geschikt zijn voor het te werk stellen van arbeidsdienst- willigen. Deze laatste genieten de voordee- len der sociale verzekering en van de ar beidsbescherming. In de eerste plaats moeten te werk worden gesteld jongelie den onder de 25 jaar en van dezen weer in de eerste plaats werkloozen die onder steund worden uit openbare middelen. Daarnaast komen echter ook niet-werk- nemers in aanmerking. Teneinde een zoo eenvoudig en zuinig mogelijke uitvoering van den vrijwiligen arbeidsdienst te waarborgen, worden de voor dit doel beschikbare Rijksmiddelen, ondersteuningsgelden, e.d. in één kas ge stort en door één instantie beheerd. Ten- ejnde dit uniforme beheer te waarborgen, zal de Rijksregeering een Rijkscommissaris benoemen, die onder den Rijksmlnir van Arbeid zal staan. De Riikscommisi; zal worden bijgestaan door district*» missarissen. Als Rijkscommissaris jïj voorgesteld de preident van de Rijk»? nisatie voor arbeidsbemiddeling en i?: loozenverzekering, dr. Syiup. Een r i bestuursapparaat wordt niet geschaL'V Veeleer staan de organisaties van bowB genoemde Rijksorganisatie ter beschikt-ij Verdere bijzonderheden worden geresiw door een uitvoeringsverordening van „t Rijksminister van Arbeid, welke blnnS kort verschijnen zal. De verkiezingsactie is in vollen gang voornaamste leiders trekken door het jij voor het houden van politieke redevÓJ ringen. Goenng kondigde aan. dat de natlona- socialistische partij het voor haar ImJ bestaande verbod tot het dragen van td pens een dezer dagen zal opheffen. In de laatste woorden heeft Höltennai de leider van het ijzeren front de beken; nis der nationaal-socialisten gezien dat inderdaad wapens bezitten, wat zij tot toe steeds hebben ontkend. „Wij laten door deze aankondiging in het geheel bang maken" voegde Hölterman er ai; toe. „De Nationaalsocialisetn waren fcl mers al gewapend. Hitier mag het wap<-. verbod zijner partij gerust opheffen, bestaande wetten gelden ook nog sl„ voor de nationaal-socialisten. De regeerï. zal moeten overleggen of zij na het optel fen van het nationaal-socialistische v, penverbod. de optochten en betoogine- der nationaal-socialisten nog zal kunrt veroorloven". In diverse plaatsen is het weer tj groote botsingen gekomen. Het ergst; Altona, bij Hamburg. Tijdens een dem--' stratie der Nazis aldaar kwam het tot«| formeel gevecht met de communisten Ooggetuigen beweren te hebben geag dat communisten, toen de nationaal sotii iistische optocht door de straten vans arbeidersbuurt marcheerde, uit de huiK en van de daken op de demonstranten p. schoten hebben. In den stoet ontstond groote verwant; De marcheerende kolomies werden gedal. telijk ontbonden, terwijl de rest trachi tegen de communisten in te gaan. Op ti toesnellende politie werd eveneens gesel: B ten, zoodat zij gedwongen was het vin.: I beantwoorden. Ook op andere plaatsen in de stad kwïT het tot samenscholingen. Aan de gras tusschen Altona en Hamburg poogdm Hamburgsche politie-agenten een aan slaan van de onrusten tot Hamburg te !□•- a hinderen. Daarbij werd een agent, fa I een schot in het dijbeen gewond. Deti; soc. optocht werd na de bloedige geis-r- I tenissen begeleid tot de plaats war? I stoet werd ontbonden, teneinde ids 'I botsingen te vermijden. Ook na (ai- marsch der nat. soc. duurden de set'.- partijen nog voort. Steeds meer werd va daken en uit vensters geschoten. De polö beantwoordde dit vuur. Op verschillet:! plaatsen in de stad trachtte de commt nisten door opbreken van het plaveisi barricaden te vormen. In de Grosse Freiheit werd een barri cade-, die gevormd was uit steenen en e« omgeworpen wagen, door de politie mS de wapenen in de vuist bestormd. He tramverkeer ten Noorden van de Groa Bergstrasse en de Reichenstrasse was ge stremd. Waar de schietpartijen voortduur de zag de politie zich ten slotte gedwon gen pantserauto's in den strijd te menger. Om 8 uur 's avonds was de rust hersteld Resultaat: 12 dooden, 55 gewonden; hC meerendeel bleek zeer zware verwondlngea te hebben opgeloopen. Zoo waren verschei dene armen en beenen door ploertendo ders versplinterd terwijl schedelbreuk!! niet weinig talrijk waren. Onder dc ge wonden bevinden zich ook 6 vrouwen. Ettelijke arrestaties hadden plaats. Ver der geeft het lijstje: Berlijn één dood! vele gewonden; Greifswald 2 dooden. 1) gewonden, de meesten ernstig; te Furt- tenwalden 4 ernstig gewonden. Te Bochum werd bij een vechtpartij ca arbeider zwaar gewond. Een ander krul een schot in het been, weer een ander te schot in den hiel. In Remscheid werden twee nat. W door schoten gewond. De daders zijn I resteerd. Een vrachtwagen met nat I beladen, werd door communisten ovdjj- ien. Een politie-agent, die wilde W' pen kreeg een pak slaag. In Barmen werden drie uit Remsie» komende auto's met nat. soc. door f f5" litie gevisiteerd. Er werden 18 f®4® pistolen gevonden. De visitatie hadpM* omdat de politie ter oore was gekomen,®*" de nat. soc. onderweg hadden geschot™- In Gladbach-Reydt kwam het cvenee® tusschen nat. soc. en andersdenkenden ™r een vechtpartij waarbij 6 personen mei revolverschoten werden gewond. Een aan tal nat. soc. werd gearresteerd. Na een nat. soc. vergadering TO n=; Hermanns-gedenkteeken werd een com munistische hinderlaag ontdekt; 18 com* munisten werden gearresteerd. De oven gen ontkwamen. Als wapenen bleken w bij zich te hebben gehad latten, lood® pijpen, schroef sleutels, messen, dolken, revolvers en stalen staven. In Wismar werden 2 nat. soc. door oom' munisten afgeranseld. Ook in NeubuKo hadden relletjes plaats. Adolf Hitler heeft zich in een telegrjjj5 aan den rijkspresident ernstig over het optreden der politie te Kon: bergen bij een demonstratie van na" naai socialisten, welk optreden hij ew ernstige provocatie noemde, welke ons twijfeld tot onregelmatigheden zou opt ben geleid, wanneer de nat. soc. niet voorbeeldig gedisciplineerd waren 8 weest. ,ji Wanneer eindelijk eens afdoende worden ingegrepen! o ROEMENIE. De verkiezingen. In Roemenië vonden gisteren de Parft mentsverkiezingen plaats. Volgens at dusverre ontvangen berichten is de in het geheele land rustig verloopen. juiste verkiezingsuitslagen kunnen ej over eenige dagen medegedeeld woru Gelijk echter te verwachten was heb de nationaal czaranisten overal moeite de noodzakelijke meerderheid kregen. VEREENIGDE STATEN- Op reces. Het congres is op reces gegaan 23 Aug. a.s. tot

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2