De opening van den Speeltuin „Noorderkwartier" 73sle Jaarerane MAANDAG 18 JULI 1932 No. 22185 eerste blad. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zyn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bi) een maximum aantal woorden van 30. tocasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen STIGING EN INTREE VAN Ds. A. D. MEETER. Onder groote belangstelling het tchoone kerkgebouw was beide malen ge- fHTmet een talrijke schare heeft Ds. I J Meeter zijn arbeid aangevangen in rtc Herv Gemeente van Wageningen. ^•Morgens werd hij door zijn vriend, d» i Joh. W. Groot Enzerink, tot zijne ^■pe gemeente ingeleid met een predl- naar aanleiding van Joh. 15 5: der Mij kunt gij niets doen." Dit d zoo zei de bevestiger waar schuwt tegen een ernstig gevaar, stelt een absolute voorwaarde en belooft groote heerlijkheid. t Gevaar is, dat wij vergeten, dat t om Christus gaat. Er zijn allerlei richtingen, allerlei opvattingen over Christus, maar Hij zelf moet altoos in 't middelpunt staan. De voorwaarde is, dat er levensgemeen schap moet zijn tusschen dezen levenden Heiland en den prediker. In ons huis moet de plek zijn, dat God tot Bethel en Pniël maakt. De gemeente moet ervaren, dat wij met Jezus op den heiligen berg zijn ge weest. De belofte is: zonder Mij niets, maar in Christus meer dan overwinnaars. David en Paulus zijn zulke onoverwinlijke helden geweest, omdat zij de levensgemeenschap kenden met God. Na de bevestiging zong de gemeente den nieuwen leeraar Ps. 119 9 (gewijzigd) toe.F Daarna richtte de bevestiger eenige warme woorden tot ds. Meeter en zijn gezin, tot de plaatselijke collega's en tot de gemeente. 's Avonds te 6 uur hield ds. Meeter zijn eerste prediking, naar aanleiding van Hom 6 23, want de bezoldiging der zonde is de dood, maar de genadegift Gods is 't eeuwige leven door Jezus Christus, onzen Heeren". De prediker wees op 3 tegenstellingen: de zonde in God; de dood en 't eeuwige leven; de bezoldiging en de genadegift. .Er zijn twee geweldige machten: zonde en God.De zonde is een ontzettende macht in ons leven. Geen mensch kan zichzelf daarvan bevrijden. Door de zonde komt nameloos veel leed over de wereld. Tegen over de zonde stelt Paulus God. Door Hem lk de wereld. Geen grootere tegenstelling is denkbaar. Wij staan allen onder God, maar door de zonde kennen wij Hem niet. Wij meenen te zijn een God in 't diepst van onze gedachten. Toch wil God tot ons spreken, door Zijn „?.\De zonde houdt God tegen. Als God tot ons komt. dan begint de strijd. verlossingsbereidheid van God is de Evangelieverkondiging. De zonde lokt. De zonae leidt langs den breeden weg. 't lande daarvan echter is de dood. Onwe- MTgeborenen zien 't vreeselijke van 't die nen der zonde niet, wier leven eindigt in eeuwige duisternis. Daarom brengt de Evangelieprediker wet en evangelie, dreiging en belofte. Die door Gods genade, door Woord en Geest tot 't geloof gebracht wordt in den Heiland, ontvangt 't eeuwige leven. Dat gaat langs een weg van strijd, bergop waarts, maar Gods trouw waarborgt de overwinning. De dienaar der zonde ontvangt wat hij verdient. De Hel wordt verdiend. De Hemel is altoos genadegift Christus, Hij is dan ook de eerste en de laatste in 't leven van Gods kinderen. Na de prediking werden toespraken ge houden tot den burgemeester, tot den be vestiger, tot de plaatselijke collega's, tot den voorganger, ds. Kijne van Rhenen, tot verschillende Leidsche vrienden, die aan wezig waren, tot den Kerkeraad en andere collega's en tot de gemeente. Ook ds. Gre gory sprak den nieuwen collega hartelijk toe, waarna de gemeente Ps. 134 3 ds. Meeter toezong. BEROEPEN. De heer W. F. Laman. theol. cand. al hier heeft beroepen ontvangen der Chr. Geref. Kerken te Middelharnis en Som- melsdijk. TERA ARDEBESTELLING W. M. OPPELAAR. Groote deelneming. Hedenmorgen om 12 uur vond onder groote belangstelling op Rhijnhof de ter aardebestelling plaats van wijlen den heer W. M. Oppelaar. Nadat de kist in de groeve was nederge- laten trad naar voren ds. J. Riemens die namens den Kerkeraad sprak. Voorts werd nog het woord gevoerd door den heer F. J. de Ridder, namens de collectanten van het Ned. Duitsch Herv. Kerkgenootschap, den heer J. Meyer namens de Diaconie-collec tanten, den heer J. P. Mulder namens de Gemeentecommissie. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. nog op ds. Hartwigsen, vele diakenen, ouderlingen en collectanten, den heer F. v. d. Mark Sr. als voorzitter van het vrijwil- ligercorps. De kist was bedekt met vele bloemstuk ken o.a. van de familie en van het Diaco niecollege, van Kerk-collectanten en Dia conie-collectanten. Een schoonzoon van den overledene, de heer Van Ingen Schenau dankte alle aan wezigen en in 't bijzonder de sprekers. ONZE RAAD HUIS-PRIJS VRAAG. Wij vestigen er de aandacht op, dat onder de Zaterdag gereproduceerde Raad huizen zich één bevindt, dat nog niet offi- ciëel is geopend. Niettemin is de bouw reeds zoover gevorderd, dat wij meenden, hier aan de voorkeur te moeten geven bover. het oude. MANDOLINE-GEZELSCHAP „KREBUSTLIPO". Zaterdag hield bovengenoemd gezelschap in besloten kring een feestelijke bijeen komst ter gelegenheid van haar 26-jarig bestaan. Voor deze gelegenheid was men bijeengekomen in de Graanbeurs, welke ijlen door bloemversiering op de tafeltjes een gezelig aanzien gegeven had. Te half- negen opende de voorzitter den feestavond met een korte rede. waarin hij er op wees, dat de tijdsomstandigheden reden zijn, dat men zoo weinig naar buiten kon optreden. De hooge kosten verbonden aan het geven van concerten, maken dit onmogelijk. Echter ten opzichte van het jaarfeest make men een uitzondering, want eens per jaar mag men toch wel een avond van ontspanning hebben. Hierna trad de mandolineclub op met een 4-tal nummers onder leiding van haar directeur, den heer L. C. Veerman en oogstte daarmede uitbundig succes. Een drietal leden der club gaf eenige nummers Hawaiian-muziek ten beste, welke eveneens zeer in den smaak vielen, terwijl het verdere gedeelte van den avond gevuld werd door den humorist, den heer C. Spaanderman, die met zijn geestig en beschaafd repertoire menigen gullen lach wist te ontlokken en zelfs de aanwezigen kon bewegen de refreintjes mee te zingen. Na afloop was er gelegenheid tot dansen waarvan een druk gebruik werd gemaakt. „The dancing band" onder leiding van den heer Drabbe verzorgde zeer verdien stelijk het muzikale gedeelte van den avond. Het was voor „Krebustlipo" een mooie avond. PARKCONCERT. Donderdag 21 Juli as. zal de R.-K Mu ziekvereniging „Perosi" directeur de heer J. Noordanus het 6de concert geven van den Bond van Leidsche Harmonie- en Fan- farevereenigingen 's avonds 8 uur precies in het Plantsoen iMusis-Sacrum) Het publiek wordt beleefd verzocht dit programma te willen uitknippen en gedu rende de uitvoering niet te loopen. Het programma luidt: 1. Marsch Parls-Bruxelles, L. Purnott. 2 Ouverture .ia Vestale" J. G. Kastner. 3. Concert Valse Wein, Weib und Gesang", J. Strauss Arr. J Kroon. 4. Dans Ie jardin d'un monastère A. Ketelby. 5. Fantaisie La Fiancée de Lorrainne. A. Delhaye. Pauze. 6. Marsch Pontificale, J. Noordanus. 7 Ouverture Les Esprit de Löthe. G. Fack. 8. Adore Fe" Instr. arr. J. Noordanus. I Haagh. 9. Fantaisie sur .'opera „Martha". Flotow-Kessels. 10 Souvenir de 3 October-marsch. J. Noordanus. Foto Bleuzé. -agmlddag is onder groote belangstel ling de nieuwe speeltuin van .Noorderkwa rtier' aa. de Anna van Saksenstraat 8 opend. Hierboven een overzicht van do openingsplechtigheid tijdens de rede van wethouder Splinter. Rechts van hem de voorzitter, de heer J. J. Verhoeven. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Gebr. Homan en Co. N.V., Fl. Schouten straat 37, Sassenheim, kweeken van en handel in bloembollen, zaden, planten enz. Directeur F. H. Homan, Sassenheim en J. A Homan, Sassenheim Commissaris Chr. Homan, Sassenheim. Maatschappelijk ka pitaal f.25 000, waarvan geplaatst en ge stort f5000. NEDERLANDSCHE TREKKERSBOND. Afdeeling Leiden opgericht. Dezer dagen is hier ter stede een af deeling opgericht van den Nederlandschen Trekkersbond. Het voorloopig bestuur bestaat uit Gerard Stalling, voorzitter. Rle Rutgers, Jan van Houtkade 27, secretaresse en Co Hoope, penningmeesteresse. Zooals men weet stelt de Trekkersbond zich ten doel het propageeren van het trekken en het jeugdherbergbezoek, als mede propaganda voor het jeugdherberg- werk in het algemeen. Een der voornaam ste middelen daartoe ziet de bond ln het organiseeren van trektochten voor leden en belangstellenden. Zoo zijn er dezen zomer goedkoope bondstochten georgani seerd, met gebruikmaking van jeugdher bergen, naar Wales, Zwitserland, Zuid- Duitschland en Zweden, benevens door verschillende gedeelten van ons eigen land. Het tochtenprogramma van de Leidsche afdeeling voor de komende maand ziet er als volgt uit: Zaterdag 23 en Zondag 24 Juli: weekend- tocht op de fiets naar Den Haag, ter gele genheid van de opening van de jeugdher berg in de Vijzelstraat te Scheveningen. Zaterdagavond boottocht op de Noordzee; overnachten in de jeugdherberg; Zondag morgen wandeltocht naar Kijkduin en langs het strand naar Terheide, tezamen met de afdeelingen Den Haag, Rotterdam en Schiedam. Zaterdag 30 en Zondag 31 Juli: groot zang-weekend in de Jeugdherberg Jan Gij zen te Haarlem, tezamen met de afdee lingen Rotterdam, Schiedam, Den Haag, Haarlem, Amsterdam en Bussum. Onder leiding van den heer P. J. Kuipers uit Den Haag zullen nieuwe Hollandsche trekkersliederen worden ingestudeerd. Zondag 7 Augustus: Provinciale ster- tocht naar 't Rottemeer, waar tezamen met de andere Zuid-Hollandsche afdeelin gen wordt gepicmct. Vertrek negen uur van de Wilhelminabrug ((Hooge Rijndijk). Er wordt gefietst tot Moerkapelle en van daar gewandeld naar het Rottemeer Zaterdag 13 en Zondag 14 Augustus: Kampeerweekend tezamen met de afdee lingen Haarlem en Den Haag. De deelneming aan al deze tochten staat ook voor belangstellende niet-leden open. Voor het verblijf in de jeugdherbergen ge durende de weekends is een jeugdherberg- kaart van de Ned. Jeugdherbergcentrale noodig. Zij, die deze kaart nog niet bezit ten kunnen, bij tijdige aanmelding, in be- perkti aantal bij trekkers in Den Haag en Haarlem worden ondergebracht. Voor de weekends moet men zich een week van te voren opgeven bij het secre tariaat, Jan van Houtkade 27, waar men zich ook reeds vobrloopig kan opgeven voor de dit najaar te organiseeren volks dansclub. Voor de dagtochten behoeft men zich niet vooraf op te geven. In het alge meen is het aan te bevelen op deze toch ten brood en drinken mee te nemen. BINNENLAND. Mr. J. B. Kan over de passieve houding van minister Verschuur (Binnenland, le Blad). België contingenteert visch met ingang van heden (Binnenland, 1ste Blad). Ernstig verkeersongeluk te Locncn; twee meisjes ernstig gewond (Gemengd, 2de Blad). BUITENLAND. Opnieuw hevige politieke botsingen in Duitschland. Een verbod van demonstraties en optochten in de open lucht (Bulten!., lste Blad). Het Engelsch-Iersch conflict in vollo werking (Buitenl. en Tellste Blad). Het Fransche en Amerikaanschc parle ment op reces (Buitenland, lste Blad). De stakingen in België heden ten einde (Buitenland, lste Blad). Overleden is de Engelsche veldmaar schalk lord ÈMumer. (Buitenl. le Blad). FEESTVREUGDE IN HET NOORDERKWARTIER. Opening van den speeltuin. Dat gaf Zaterdagmiddag een vreugde in het Noorderkwartier, toen de vereeni- ging van dien naam den nieuwen speel tuin aan de Anna van Saksenstraat opende. De geheele buurt was uitgeloopen om van deze gebeurtenis getuige te zijn; geen oude vrouw bleef, om zoo te zeggen, aan het spinnewiel. En met al die buurt- genooten kwamen de loco-burgemeester, de heer Splinter en wethouder Tepe namens het gemeentebestuur getuigenis afleggen van de warme belangstelling van ons hoogste stadscollege voor dit werk. De zusterverenigingen en woningbouw verenigingen bleven niet achterwege; de harmoniekapel „T. en D." speelde vroolijke wijsjes en zoo heerschte er op het zon overgoten en prachtig ingerichte terrein al met al een opgewekte stemming. Onder dc genoodigde op de eerste rij zagen we verder nog de heeren Selman. Diemei en onze stadgenoot de heer K. West, respectie velijk voorzitter, secretaris en hoofdbe stuurslid van de Ned. Unie van Speeltuin organisaties, zoomede eenige gemeente raadsleden en den secretaris van den Ned. Bond van Lichamelijke Opvoeding, afd. Leiden, den heer G. G. Colin en mej. Koeman, penningmeesteresse. Zij allen werden door den voorzitter, den heer J. j. Verhoeven in zijn openingswoord harteiijk welkom geheeten. Spr. wees er vervolgens op, dat er geruimen tijd noodig is geweest om dit werk tot stand te brengen. Het is n.l. al 5 Jaar geleden, dat de heer West in de vergadering van „Ons Belang" het plan van de stichting eener speeltuinvereni ging opperde en door zijn warm pleidooi het pleit won. Spr. dankt hem op 4it oogenblik voor zijn gelukkig initiatief De eerste besprekingen met den bur gemeester en den heer Splinter gaven al direct moed om op den ingeslagen weg voort te gaan en ook daarna heeft het bestuur volledige medewerking van de zijde van B en W. mogen ontvangen. Daarvoor is het bestuur dankbaar, al is het niet geheel voldaan. Er blijven nog altijd eenige wenschen onvervuld, doch spr. hoopt, dat de offervaardigheid der ouders zich ook aan B. en W. zal mededeelen. Spr. eindigde met woorden van dank aan de opzichters van Gemeentewerken, aan den heer de Wekker, die meerdere cadeaux beschikbaar stelde, aan de dames en heeren collectanten, aan de vrouwen der bestuursleden en aan den heer Jonge- leen, die een keurig kinder-ameublement schonk. De heer Selman, voorzitter van het hoofdbestuur der Ned Unie van Speel tuinorganisaties, sprak zijn vreugde uit over de tot standkoming van dezen mooien speeltuin, juist op het oogenblik, dat de vacantles voor de deur staan. Deze tuin beantwoordt, zoowel wat bodembedekking als inrichting betreft, aan alle eischen, welke aan een goede speeltuin gesteld mogen en kunnen worden. Spr verheugt er zich over, dat ondanks de algemeene ongunst der tijden de om standigheden voor de jeugd steeds beter en prettiger worden. Overal in den lande worden speeltuinen geopend. Momenteel omvat de Unie 80 90 vereeniglngen met 30.000 aangesloten leden, zoodat het aantal Nederlandsche kinderen, dat van speeltui nen profiteert, gevoegelijk op 100.000 mag worden geschat. Spr. eindigde met den wensch, dat „Noorderkwartier" met den steun van het gemeentebestuur zal groeien en bloeien in lengte van dagen. Nadat de heeren Peeman, Gerritsen en De Ren, respectievelijk namens „Zulder- derkwartler", „Ons Belang" en „Ooster kwartier" hun gelukwenschen hadden overgebracht, werd 't woord gevoerd door den loco-burgemeester den heer J Splinter Gzn. Deze zeide, dat het gemeentebestuur zich van harte verheugt over de opening van dezen derden Leidschen speeltuin, I omdat het overtuigd is van de groote opvoedende kracht, welke er van uitgaat Spr. is vol bewondering voor den arbeid en de taaie volharding van het bestuur en de ouders. Het gemeentebestuur prijst zich gelukkig met de vereeniging in zoo goede harmonie te hebben kunnen samenwerken. De ge meente schonk den grond, liet deze geheel in orde maken, een portiershulsle bouwen l en een degelijke afrastering maken, terwijl de vereeniging de voor de toestellen be- noodigde gelden verzamelde. De heer Splinter besloot met den wensch dat het bestuur altijd even trotsch od den tuin moge zijn als hedenmiddag en dat de ouders zullen medewerken om de taak van het testuur te verlichten. Na een kort dankwoord van den heer Verhoeven knipte de heer Splinter het lint door, dat den toegang versperde en even daarna deden de kinderen uit het „Noor derkwartier". voorafgegaan door de har moniekapel „T. en D." hun blijden intocht ln den tuin. t(^stellen terdege werden Inge wijd. behoeft geen betoog. Wij veronder stellen. dat het Zaterdagavond in het Noorderkwartier aan vele moeders groot© moeite heeft gekost om hun bengels naar bed te krijgen! DE LAGE-RIJNDIJK. t °Vrer fen, Lage"RiJndiJk tusschen Leiden en Leiderdorp is door het droge weer stuk gereden en daardoor vooral voor de wielrijders gevaarlijk De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben nu aan Burgemeester en Wethouders van Leiden verzocht verbetering te willen be-

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1