73*te Jaargang VRIJDAG 15 JULI 1932 No. 22183 0R nummer bestaat uit VIER Blades officieele kennisgeving STADSNIEUWS. 2kSi2?5 namens zijn vrouw den ver- raUlenden sprekers dank voor de goede wenschen en mooie cadeaux. JHR. W. H. DE SAVORNIN LOHMAN f BINNENLAND. DE NIEUWE R.K. KERK TE HOOGMADE Het voornaamste nieuws van heden. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: (0 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bl) een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» Voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTfi] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. eerste blad. sluiting landverkeer scheepvaartverkeer sint nikolaasbrug. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat de Sint-Nikolaasbrug vanaf Woensdag 20 tot nadere aankondiging wegens J^^Hngswerkzaamheden niet geopend «ral fcnnnen worden en ook voor alle land verkeer zal zijn afgesloten. -^^H&ericve van het voetgangersverkeer zal een hulpbrugje worden aangebracht. J SPLINTER Gzn„ Weth. lo. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Lelden, 15 Juli 1932. 3168 ZILVEREN JUBILEUM. Bij A. W. Sijthoff's Uitgevers-Mij. N.V. Heden is het 25 jaar geleden dat de heer I. Devilee, monotype-gieter, bij A. W. Sijt hoff's Uitg.-Mij. N.V. als leerling-typo- graaf in dienst trad. In verband hiermede vond hedenmor gen in een der directiekantoren der Ven nootschap een hartelijke huldiging plaats. Wegens uitstedigheid van den directeur, voerde de heer D. A. van Waalwijk, ge delegeerd commissaris der Vennootschap, het woord en bracht den jubilaris in een van waardeering getuigende toespraak dank voor zijn steeds betoonden ijver en trouwé plichtsbetrachting. De Ijubilaris ontving de gebruikelijke gratificatie en een mooi bloemstuk. JpSSens procuratiehouders en chefs werd de jubilaris vervolgens toegesproken door den heer B. P. du Croix, die wees op de goede verstandhouding, welke steeds Wenen D. en zijn chefs bestond en de hoopuitsprak, dat deze verhouding ook in de toekomst bestendigd mocht bsijven. Hierna kreeg de heer J. Vredeveldt, TOMtoemend chef der zetterij, gelegenheid om namens procuratiehouders en chefs een mooi souvenir aan te bieden, bij welke gelegenheid eveneens hartelijke woorden werden gesproken. _fiatjisschen had het technisch personeel zich ui een der fabriekslokalen verzameld en hier bleek, dat de jubilaris ook van de jJ ^ner collega's wel gewaardeerd Wdt Hun woordvoerder, cje heer D. Boom oowLden jubilaris, die door zijn vrouw vergezeld was. in een geestige toespraak fraaie meubelstukken aan. Een ga,P,es geteekende oor- |Hf vermeldde de namen der gevers. loiÜr^P woorden bracht de jubi- W. M. OPPELAAR t SCHOOLREISJE. Gisteren hebben de leerlingen van de R.K. school aan de Heerensingel onder leiding van mej. van der Linden een uit stapje naar Zeist gemaakt. In blijde stem ming vertrok men met den trein van 9.00, waaraan een extra rijtuig was gehaakt, naar Utrecht Wel was de lucht betrokken maar het weer bleef gelukkig goed en de kinderen hebben volop genoten van de schoone natuur. Zeer voldaan kwamen zij om 20.36 weer hier aan. Wijlen de heer Oppelaar. Op 13 Juli is een zeer bekend figuur in Hervormde kringen der Leidsche Ge meente heengegaan, nl. de heer W. M. Oppelaar. Deze heeft bijna 44 jaar de Ned. Hervormde Gemeente alhier als Kerk-col- lectant mogen dienen- Hij was iemand die trouw en waardig het werk der dienende liefde vervulde en die wars van ophef was. Sedert 30 October 1906 was hij voorzitter van het college, terwijl hij op 5 October 1923 onder groote belangstelling uit alle Hervormde kerkelijke corporaties in Leiden zijn 35-jarige ambtsvervulling mocht her denken; ook het 40-jarig jubileum ging niet onopgemerkt voorbij. Zijne nage dachtenis zal door het College van col lectanten bij het Ned. Herv. Kerkgenoot schap en bij vele andere Hervormde Cor poraties in dankbare herinnering blijven voortleven. Het stoffelijk overschot zal a.s. Maandag om 12 uur op „Rhijnhof" worden ter aarde besteld. GEHEEUE ZENDER ONTDEKT. De gehcele installatie in beslag genomen. Op grond van een ernstig vermoeden, dat op de Hoogewoerd een clandestiene radiozender zou zijn opgesteld, heeft de politie in samenwerking met ambtenaren van den rijksradiocontroledienst gister morgen een onderzoek ingesteld in het perceel Hoogewoerd No. 89, bewoond door den radiohandelaar A. P. O. Zij troffen in den kelder 'n groot aantal radio-artikelen aan, die volgens de deskundigen tezamen 'n completen zender vormden, doch waar uit alleen de lampen waren verwijderd. De geheele installatie is in beslag ge nomen. De heer O. gaf toe eenige malen uitge zonden te hebben onder roepletters P.A.O.B.F. Hij wilde zich bekwamén voor het examen voor radio-zendamateur. R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Geslaagd voor het 2de ged. (praktijk) van het Staatsexamen Nijverheidsonder wijs N VII (Leerares Huishoudkunde en Waschbehandeling) de dames F. H. van Noort en M. Wagenaar, voor het 2de ged. (praktijk) van het Staatsexamen N. VIII (leerares koken en voedingslees) Zr. Francine (Mej. J. Plantenberg) en mej. S. M. Kok. H. B. S. VOOR MEISJES. Uitslag der Toelatingsexamens. Toegelaten tot de 1ste klasse: S. Affourtit. A. H. van Beest. G. R. S. de Bel. M Le Cointre, A Bonte, E. W. H. A. de Blécourt. H. I. Brouwer, C. de Bruyn, E. de Bruyn. M. Bruynsteen. E. H. T. M. Cup pen. J. C. C. Daniels M H. Deegenaars, J. C. Dekker, E H. Duymaer v. Twist. H. J. v. Eysinga, M. Ch. E. Fortgens, M. Gans, E. W. C. van Haarlem H. Hertz, C. Hey- mans, S. P. I Hoogeveen, M. E. Houtgraaf, E. M. Huyts, A. M de Jong. M. E. de Jong, E. P. de Jongh. S. Kanbier. V. E. Kaulbach, E. Keesom. B de Klerk, S. Knoop Pathuis, J. A. Ch Koert, C. H Krantz. H. W. Kris pijn. E. C. Lahr. A. Langendoen. M. C. I. Moermans, C. Nagel J. M. Nauta, W. Nieuwkerk. J. M. Ochtman, J. C. v. Pernis, E. H. C. Reitsma, D. Savelkool, J. A. Schipper. H. J. Schoppen J. L. Schüller. N. C. Smit. A. S. Soejoed, J. Tendeloo. G. M. Thoenes, M. M. des Tombe. L. S. van der Veen, V. I. Veress, M. Vlaardingen Broek, M. Vos. P. v. Weizen. E. IJdo, S. E. van Zoelen, M. Kluytmans. J. R. Beerman, A. Dooremans. Toegelaten tot de hoogere klassen. O. Onland, L. van Weede, M. v. d. Bergh, H. Kluijmans. Jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman, oud-president van den Hoogen Raad, is heden in den ouderdom van 68 jaar over leden. - (Men zie voor nadere bijzonder heden pagina 3 van het 1ste Blad). Foto SNOEK. Ee in Mei 19^,2 ingestorte R.K. kerk te Hoogmade, die herbouwd wordt, nadert haar voltooiing. GEREF. U.L.O.-KOPSCHOOL. Hoogl. Kerkgracht 20 a. Overgang en toelating- Aan bovengenoemde school (hoofd de heer W. G. Aldershoff Jr.), zijn bevorderd tot klas II: C. v. Atten, M. J. Bakema, W. Eikerbout, J. C. Jacobs, H. Karreman, K. Kool, A. J. v. Leeuwen, A. Los, C. Middelkoop, C. de Mooy, J. Molijn, I. Noorduyn, A. G. Pieneman, M. Pleysier, F. van der Reijden, J. C. van der Vegte, C. M. van Venetië, P. M. van der Wel, J. j Wille, A. Zandbergen, W. Verhoog, E. J. van Arkel, G. Barens, J. Bink, J. Cats, C. Eggink, B. Eggink, S. J. Francken, W. van den Haak, S. J. K. Ham, J. Heemskerk, A. W. deri Heeten, A. Immink, B. M. Jagerman, P. Loekenbach, J. Nauta, A. Planje, W. Planje, A. Smit, J. P. Smitte- naar, P. Stol J. G. van Vliet,, N. de Wilde, W. van den Wijngaard. Niet bevorderd: 11. Bevorderd tot klas III: Th. van den Bosch, J. Breebaart, G. van Gangelen, W. Kooreman, A. T. Kraan, H. Labordus. W. Laman. J. Lit, J. G. Lamers, J. Lasschuit, A. H. Molijn B. Muys, A. van Oostenbrugge H. van Reijn, J. Smit, A. Smittenaar, M. Schipperus, J. Verhoog, C. P. van der Zwan. R. Appelmelk, C. Boot, H. W. Bösecke. J. Bonda, J. van den Brink, N. Brusse, C. van Dam, H. van Egmond, G. Ham, H. Heymans, J. van Hulzen, J. van den Haak, A. C. de Joode, L. Kurpershoek, J. J. van Kooperen, A. de Lange, W. Muys, L. Noorduyn, L. Kurpershoek, J. J. van Kooperen, A. de Lange, W. Muys, L. Noorduyn, G. Pothuis, A. de Ru, G. Wille, O. Kaspers, S. Zondervan. Her-examen: 2. Niet bevorderd: 5. Bevorderd naar klas IV: G. F. Alders hoff, J. Arbouw, J. Bulthuis, J. v. d. Berg, T. van den Berg, J. Eikerbout, S. Eiker bout, M. Goslinga, F. Kuypers, A Kraan, L. de Later. C. Nieuwenhuizen, A. J. den Ouden. R. Prowaseck. Niet'bevorderd: 7. Toegelaten tot klas I: P. S. Anes, W. B. F. Bulthuis, P. Bulthuis. H. Brummel- kamp, Leimuiden, Cl. Butter, Voorschoten J. C. de Bruyn. G. Bonda, Oegstgeest, C. Boter. B. J. J. Boter, H. H. Bosgraaf, P. van Cuilenburg, Voorschoten, H J. Dek ker, M. Demmenie, J. van Egmond, G. van Essen. G. Heersma, D. Jacobs. N Jansen, J. Kranenburg Oegstgeest, J. W. Kokkedee A Kaay, J. Limburg, Voorschoten, G. Lafebre, J. de Lange, H. J. Leeflang, H. F. van Leeuwen, H. Mulder, J. Mulder, G. Mulder. A. Muys. van der Mey, J. Over- duin, C. van Osselen, G. Planje, Voorscho ten, A G. Pieneman. L. van Ravensbergen, W. Rotteveel. W. Rutgers, Voorschoten, H. Rodenburg. D de Ru, J. Splinter, L. Sinke L. van Santbrink, Voorschoten. G. van der Tunk, C. van Venetië, C. A. van Varick, M. van Varick, A. van der Velden, J. Vavier, W. Wielinga en K. Zuidema. EEN AUTOMATISCHE CONTROLEUR. Vertreksignaal voor de tram te Amsterdam. Gisteren werd aan het Mercatorplein te Amsterdam in tegenwoordigheid van den wethouder voor de gemeentebedrijven den heer E. J. Abrahams en de leden van de commissie van bijstand een automatisch werkend vertreksignaal gedemonstreerd, hetwelk is aangebracht aan het eindpunt van lijn 7. Het doel van dit apparaat is om op het tijdstip van vertrek volgens rooster bepaald, automatisch een acoustisch en optisch signaal aan den bestuurder te geven, terwijl de tijd wordt geregistreerd, welke verloopt tusschen het geven en het opvolgen van het signaal. Indien opont houd op de lijn door een of andere oor zaak is ontstaan, dan waarschuwt dit apparaat den bestuurder van de aanko mende wagens, zonder het nemen van standplaatsrust te vertrekken, tot de achterstand is ingehaald, om daarna de wagens weer op roostertijd te doen ver trekken. Met dit doel wordt bevorderd het verkrijgen van een zoo groot mogelijke regelmaat in het rijden van tramwagens, welke wordt bereikt door de aanwijzingen, die den bestuurder door het apparaat worden gegeven ,als wel door de mogelijk heid om den volgenden dag aan de hand van de registratie op het bureau na te gaan in hoeverre de plaats gehad heb bende wagenloop heeft afgeweken van die, in den rooster vastgelegd. Het ligt in de bedoeling dit apparaat successievelijk op alle eindpunten van lijnen in te voeren. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: J. W. de Boer, Kraaier- straat 15, Leiden, rietmeubelhandel. Nieuwe eigenaar: J. W. de Boer, Leiden. J. C. de Jong, firma C. J. B. Rietfort, Wijk A. 43, Alkemade, brood-, koek- en banketbakkerij. Het filiaal te Nieuw- veen, Dorpsstraat 123, is d.d. 1924 over gegaan aan den heer C. A. Campfens. R.-K. HUISHOUDSCHOOL. Het diploma „Huishoudkundige" werd behaald door de dames: J. A. M. Alke made, Noordwijk; H. E. K Blom, Oegst geest; A. D. F Brouwers, Leiden; Zr. Ber nardo, Steyl; Ph. D. Boot, Leiderdopr; Zr. Gertrude, Steyl; C. A. Hildernisse, Alphen aan den Rijn; A. E. M. van Horn, Hilver sum; J M. C. J. van Kampenhout, Leiden; (Drakt ged A G. M J. Langemeyer, Heemstede; Y. v. d. Most van Speyk, Lei den; Ph. W. C M. Schellekens, Lesken; M. M Schouten, Alkmaar; M. J. A. ten Thij, Enschede; J. C. van Ulden, Leiden; Th. M. J. Wachters, Groningen; C. M. L. Wij- tenburg, Leiden Eén afgewezen. Aan mej. J. M. H Meys, te Scheveningen werd het diploma „Hulp in de Huishou ding" uitgereikt- Dr. P. H. van Thiel, conservator aan het Instituut voor Tropische Geneeskunde alhier, heeft, in verband met zijn onder zoekingen op het gebied der malaria, van de International Health Board der Rocke feller Foundation de ultnoodiging ontvan gen, dezen zomer gedurende drie weken in Italië te komen, teneinde de Italiaansche en de Nederlandsche onderzoekingen in nauwer contact met elkaar te brengen. Het bezoek geldt de Romeinsche Cam- pagna, de Pontijnsche moerassen en Sar dinië. BINNENLAND. Doel en werking van de Crisis-Zuivel- Centrale; sterke verhooging der consump tieprijzen. (3e Blad). Overleden is jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman. oud-president van den Iloogen Raad. (Laatste Berichten, le Blad). Te Haarlem is een meisje door een tram aangereden en gedood. (Gemengd. 2e Blad) De inschrijvingen voor de Kaagwcek. (Sport. 3e Blad). Is de wet op de winkelsluiting van toe passing op consumptie-tenten op sportter reinen?; een rechterlijke beslissing uitge lokt. (Sport, 3e Blad). De Leidsche Autotocht voor Ouden van Dagen. (3e Blad). Groote scheepsbrand te Amsterdam in het motorschip .Moldanger". (Laatste Be richten. le Blad). BUITENLAND. België en Italië sluiten zich aan bij de Fransch-Engelsche overeenkomst. (Bulteni. en Tel., le Blad). Instelling van een arbeidsdienst in Duitschland. (Bulteni.. le Blad). Nieuwe pogingen tot opheffing van het Engelsch-Iersch conflict. (Buitenl. en Tel., le Blad). TOMATEN. Nederland produceert ongeveer 80.000.000 K.G. tomaten. Men schrijft aan de NJt.Crt.: Het verbruik van tomaten, die in Engeland tot een volksvoedsel zijn ge worden, is in ons land nog steeds gering, te gering voor de belangstelling, die deze vrucht zeker verdient. De tomaat neemt ln onze Nederlandsche tulnbouwcultuur een belangrijke plaats ln. In 1931 kweekte Nederland ongeveer 80.000.000 K.G. toma ten, waarvan het Westland een groot deel voor zijn rekening nam. Voor het aller grootste deel is deze productie naar het buitenland verzonden; slechts een gering deel werd in het eigen land geconsumeerd. In hoofdzaak is dit te wijten aan onbe kendheid met het product en aan het feit, dat de beste kwaliteit van de tomaten jarenlang voor den export bestemd werd. Degenen, die bij wijze van proef met de tomaten kennis maakten, werden daardoor afgeschrikt, omdat vooral de tomaat van goede hoedanigheid moet zijn, wil men de vrucht met smaak verorberen. Wil men de tomaten waarvan de export thans bedreigd wordt in het binnenland populair maken, dan zullen de vellingsorganisaties de aandacht van het publiek moeten vestigen op de sorteering en de grootte van de vrucht. Op de vel lingen treft men steeds gesorteerde toma ten. A. B. C. en CC aan, welke gelijk van rijpheid, gezond en zonder teeltgebreken dienen te zijn. De maten varieeren van 3568 m.m. Dit met zorg gesorteerde product treft men nog te weinig ln de steden aan, doch had bij het publiek reeds door en door bekend moeten zijn. Zelden of nooit zal een verbruikster ln een fruitwinkel naar een A-tomaat vragen, terwijl deze juist een van de meest aange wezen soorten is voor binnenlandsch ge bruik. Nog teveel bonken, kriel en derde kwaliteit wordt naar de steden gezonden, terwijl te weinig goede gesorteerde kwali teit verkrijgbaar wordt gesteld. Naar wij eenigen tijd geleden vernemen bestond bij een van de groote veiling- organisaties het voornemen, het publiek ln breeden kring bekend te maken met de gesorteerde en geselecteerde tomaten. Dit is zeker noodzakelijk en alleszins toe te Juichen, omdat de afschrik voor minder goede tomaten dan veranderen kan in een vraag naar betere kwaliteit en betere sortcering, zooals die ook in het buitenland heerscht. Over de voedingswaarde van de tomaat is men het vrijwel eens, doch voor de veilingsorganisaties blijft nog altijd de taak open om de goede kwaliteit onder ieders bereik te brengen en ten tweede om de toepassing en de bereiding dezer vrucht grootere bekendheid te geven. VISSCHEN MET DEN HENGEL. In een gisteren door den Minister van Economische Zaken en Arbeid verleende audiëntie heeft het hoofdbestuur van den Algemeenen Hengelaarsbond bezwaren naar voren gebracht tegen het bepaalde in de nieuwe visscherijreglementen voor de rivieren, waarbij het verboden is te yisschen met den hengel, geaast met visch, tot 1 November, terwijl dit voor de binnen wateren op 1 Juni is toegestaan. Bij deze bespreking was tegenwoordig het hoofd der afdeeling Visscherijen, de heer A. Br Brouwer, i Do minister heeft ernstige overweging van deze bezwaren toegezegd.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1