73,te Jaar?an? DONDERDAG 14 JULI 1932 No. 22182 Dit nummer bestaat uit DRIE Btadai EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. SCHEEPSVERBINDINGEN. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bit een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:) Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. CHR. H. B. S. MET 5-JARIGEN CURSUS. ADRES AAN GED. STATEN. Over de gevraagde R.K. School aan de Potgieterslaan. Aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land is volgend adres gericht: Oijdergeteekenden. allen ingezetenen der «nfeente Leiden, verzoeken u eerbiedig Hwbesluit van den Gemeenteraad van Leiden van 20 Juni 1932, waarbij aan het bestuur der Roomsch-Katholieke Parochi ale Jongensscholen onder Roomsch-Ka- tholiek Parochiaal Kerkbestuur alhier, medewerking wordt toegezegd tot het bouwen van een bijzondere school voor gewoon lager onderwijs aan de Potgieters laan, niet goed te keuren, of althans zoo danige maatregelen te nemen, dat de aangevraagde school niet zal worden ge bouwd Zil gronden dit verzoek op het algemeen belang dat met den bouw dezer school Is gemoeid, voor de Gemeente-financien en voor het in gevaar brengen van de gedachte der pacificatie, die aan het ont staan der Onderwijswet van 1920 ten grondslag ligt. In een toelichting wordt gezegd: In zijn vergadering van 9 Mei 1932 be sloot de Gemeenteraad, op voorstel van B en W.. bü het Openbaar Lager Onder wijs het gemiddeld aantal leerlingen per onderwijzer van 31 te verhoogen tot 35. Deze reorganisatie achtten B. en W., ondanks de onderwijskundige bezwaren, noodzakelijk om linancieele redenen. Een drietal openbare scholen moesten verdwij nen, waarbij zelfs de eenige meisjesschool met 176 kinderen in 6 klassen. In diezelfde vergadering werd boven dien bepaald, dat voorloopig ook al vanwege den financieelen noodtoestand geen sprake kon zijn van het bouwen der algemeen noodig geachte tweede oplei dingsschool voor H.B.S. en Gymnasium aan de Thorbeckestraat. En dit nog wel nadat deze school nog eens extra voor ruim 200 kinderen was verzocht: le. omdat de bestaande Opleidingsschool aan de Aalmarkt van 6 tot 11 klassen was uitgegroeid, die niet meer in het ge bouw konden worden ondergebracht; 2e. met het oog op de gevaarlijke ver keerswegen in het midden der stad. De linancieele zorgen der Gemeente hebben dus bij het openbaar onderwijs bijna drastische maatregelen tengevolge gehad, die veel onrust met zich mee brachten. En nu komt, vlak na dit krasse ingrij pen, het verzoek bij ons Gemeentebestuur binnen, om op kosten der stad een nieuwe Roomsch-Katholieke school te bouwen aan de Potgieterslaan. Met eenig indenken m de plaatselijke verhoudingen zal uw college begrijpen, hoe men mede door dit slecht gekozen moment het toestaan dezer school bij de voorstanders van het open baar onderwijs aanvoelt. Men had moeilijk een geschikter oogen- bhk kunnen kiezen, om de schrijnende ongelijkheid in de behandeling van het openbaar en bijzonder onderwijs aan de Leidsche burgerij te demonstreeren. En dit met meerdere redenen, dan voort vloeien uit louter gevoelsoverwegingen, gelijk misschien het bovenstaande zou kunnen doen denken. Want wat is het geval? Bij de Roomsch-Katholieke scholen is w gemiddeld aantal leerlingen per leer- kracht .volgens de laatst gepubliceerde otllceele gegevens pl.m. 29. I1 dus 5 a 6 minder dan dit thans op de openbare scholen 't geval is. Waar- fljk geen kleinigheid! Door de stichting dezer nieuwe school Ml het gemiddelde zeker groote kans ma- "'."f"J>°S wat te dalen, want het is jUri1J bekend, dat, door den grooten iJKJ!6?. geestelijkheid practisch alle «JLtholieke ouders hun kinderen naar de scnolen dezer richting zenden. Ook zal het reeds onder uw aandacht zijn gekomen. ,_3„v®e,ns betrouwbare statistieken juist m Katholieke gezinnen het aantal kinde ren belangrijk dalende is. Wanneer dus het Katholieke school bestuur met de wet in de hand het Ge meentebestuur dwingt, het geld tot den b°uw der school te verschaffen, dan komt net Katholiek onderwijs in een sterk be voorrechte positie ten opzichte van het openbaar. Dit is strijdig met den geest der pacificatie-gedachte en beleedigt het natuurlijk rechtsgevoel. ?Ln kil bet openbaar onderwijs met een gemiddelde van 35 kinderen per leer kracht door den nood der omstandigheden fi1 n'euwe school gebouwd worden, dan geldt deze financieele nood zeker in niet mindere mate voor het Katholieke onder- Wijs met een gemiddelde van 29. Waar in deze dagen door de benarde financiën op alles en nog wat bezuinigd Jnoet worden, waar de Gemeentekas on toereikend is in den grooten socialen nood der bevolking op alleszins voldoende wijze te voorzien, is het ook hierom niet verant woord deze Katholieke school te bouwen. Om al deze redenen verzoeken onder- geteekenden u geen toestemming tot den .bouw der Roomsch-Katholieke lagere school aan de Potgieterslaan te verleenen. De toelatingsexamens. Geslaagd voor het toelatingsexamen eerste klasse: A. M Arenthorst, F. v. d. Baan, D. Berger, H. Bruins, Joha. v. Cit- tert, J. G. Deelman, Janna Dekker, C. J. Francken, A. L. Gerritsen, C. Glasbergen, S. Glastra, J. Gooszen, D. C. den Haan, G. A. Hamel, N. J. de Jong, J. J. van Klink, F. v. d. Knoop, J. Kolff, D. J. F. Kouwen- hoven, J. J. Kromhout, H. M. Ligtvoet, C. Littel, H. Los, H. Mustert. H. Pontier, J. C. Renaud H. R. Ruys, J. Schout, H. Sleeboom, K. Tendeloo. D. F. Timmer mans, L. A. Uyterlinde, O. Verhagen. Tona R. v. d. Vliet. K. Voiker, H. Vonk. F. G. Weyschede, Annetje Wiersma, A. E. Witmans, P. Zandbergen. Afgewezen 8 Toegelaten tot de 4de klasse: Adriana Boot, Jantina M. Elzenga. OPENBARE JONGENSSCHOOL VOOR U.L.O AAN DE PIETERSKERKSTR. De bevorderingen. Bevorderd tot de 2de klasse: 69 leerlin gen: J. J. K. Asselen, J. Becker. C. W. Betcke, H. Bolle, L. de Bolster, E. v. d. Born, A. G. Bouw, H. W. v. Bovene, D. J. Brokaar, J. Bronsgeest, E. Cancrinus, J. J. Cramer. F. P. van Dijk, A. v. Egmond, J. C. Fleur, Mj v. Gent, C. A. de Haas, J. Hamerling, P. W. Hasselbach. R. J. den Hertog, A v. d. Hoogt, A. G. Huntelman, A. P. Janssen, H.; Kampman, J.G. Kapaan, J. Keereweer, M. G. v. d. Klaauw, J. Ko ning, P, J. Koole, H. Korswagen. B. J. Krietemëyer, S. Kukler. W. Laurier, J. P. v. Leeuwen, L. v. d. Linden, N. Los. J. v. d. Mark, F. A. Mastenbroek, J. J. Meerburg, C. J Meuleman, H. Mustert. J. Nievaart, W. Ober. B Ouwerkerk, J. H. Peeman, J. J. van Raamt, J. J. Robert. D. v. Rüier, T Rijnsburger, M. J. v. Schaijck, G. P. Sluiter, E. W. Spoor, G. S. Stammers, F. Swagers, F. D. Teljeur. J. H. v. d. Veld, A. v. d. Velden, J. Verhoeven. B. N. Vlie- génthart, J. W. Vreeswijk, L. de Vries, M. de Vries, H. M. v. Weeren, D. H. West, H. J. Wolvers, J H. Wouterloot. D. N. C. van Wijk, H v. d." Zeeuw en F. F. Zuiderduin. Niet bevorderd 15. Tot de 3de klasse 44 leerlingen: H, Bak ker, F. Bailer, G. K. Boender. H. L Bokern, J. Boogaarts, J. D. v. d. Borden, C. P, M. Bouter, D. Braggaar, A. Ciere. J. P. Cramer, S. v Dam, R. J. G. Damsté. Th. J. Dee, W. Ëduard. H. A. Fontein. H. Gaastra. J. A. Griffioen, F. P. Hemerik, L.. J. Hoekstra, G Houtman. J C. Keereweer, H. J. v d. Klip. J. Koolhaas. J. Kort, H. C. Kramers. H. Krau, B. L. v. d. Lelie, A. Lepelaar, II. K J Ligtvoet. J. Moeliker. H. H. Mugge, K'. v.' Santen. J. M. v. Sisseren. J Slegten- horst. P. J. D. Stroebei, A. D. Verhoog E. A. T. Vermond. P. J. Verstraaten. J. de Vos. E. v. Weizen, N. H. Wenting. D. A. Wil- lemsen. A. C. Worst en J. Worst. Niet be vorderd 19. Tot de 4de klasse 32 leerlingen: J Ba- rendse. S den Blaauwen, M. P. Boender, Th T M. H. Biileveld. C. Christiaanse, L. Dekker. C. M. Drabbe H. B. de Groot, J. H. Gunning. T Haalebos. G. W. L. de Hertogh J R. de Hoog. T. Houweling, H. J Jongman. J. H. Krietemeyer, N. Kruit, W, Laan, A. P Linschoten. A. H. de Lijster, J G. Mastenbroek. C. v d. Molen, A. C. v d Nadort. H. M F Nieboer. E. H Padje, Ph. G L v. d. Reyden. J. SchiDaanboord, K C J v Schnonderwoerd den Bezemer. J Schrama Z. A. Smit. E. A. Timan. J. M. Wakka en J. Zeilstra. Niet bevorderd 10. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Openbare vergadering. Onder voorzitterschap van den heer D ten Cate Brouwer kwam gistermiddag de Leidsche Kamer in openbare vergade ring bijeen. De warmte had waarschijnlijk vele leden weerhouden de vergadering bij te wonen, zoodat het vereischte quorum ternauwernood aanwezig was. Na opening werden tot leden van de commissie, belast met het nazien van de geloofsbrieven van den heer J. Slinger land uit Katwijk aan den Rijn benoemd de heeren Molkenboer, de Gooyer, Sanders, Buurman en van Appel, welke tot toelating adviseerde. De heer Slingerland, die wijlen den heer Dubbeldam opvolgt, werd daarna door den secretaris binnengeleid en door den voorzitter met eenige welgekozen woorden geïnstalleerd als lid van de afdee- ling Kleinbedrijf. De notulen werden onveranderd goed gekeurd. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de directie der Ned. Spoorwegen, dat zij in het algemeen reeds tegemoet komt aan den door de Kamer geuiten wensch tot terugbetaling van ge storte abonnementsgelden, wanneer van dat abonnement door ziekte van den hou der gedurende een groot gedeelte van de maand geen gebruik wordt gemaakt. Besloten werd na te gaan of het moge lijk is hiervoor een algemeene regeling te treffen door aar het abonnement een ziekte-verzekering te verbinden, wanneer althans een te hooge premie niet een be letsel vormt. Inzake een door de Kamer gesteld ver zoek om de mogelijkheid te openen om in binnenlandsche sneltreinen treintelegram- men aan te bieden, antwoordde het H.B. der PTT. dat de directie der Ned. Spoor- ween daartoe hun medewerking weigerde Werd voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelde vervolgens mede. 'dat pogingen in het werk worden gesteld om zooveel mogelijk post, welke vroeger in de middagbestelling werd opgenomen welke bestelling in diverse plaatsen thans Is opgeheven voortaan in de ochtend bestelling komt. Dit zal hopelijk mogelijk zijn door verbetering van de aansluitingen op de nachtposttreinen. De voorzitter zeide overtuigd te zijn, dat de leiding der P.T.T. alles doet om aan de wenschen der Leid sche Kamer tegemoet te komen. Als afgevaardigde naar het 22ste congres van den Kon. Ned. Middenstandsbond, dat 21 Juli te Arnhem wordt gehouden, werd benoemd de heer P. J. van der Zanden. De R.K. Middenstandsver. ,,De Hanze" te Zoeterwoude verzocht de medewerking der Kamer ten einde te voorkomen, dat de Zwietersluisbrug tijdens de uit te voeren verbreeding voor het verkeer wordt afge sloten. Besloten werd adhaesie te verleenen. Aan het Nat Comité tot beteugeling van het Cadeaustelsel werd f. 10.— subsidie verleend. Namens den heer v. d Zanden bracht dr. Knibbe een klacht over inzake het par keeren van auto's op den openbaren weg. Ook het inrichten van parkeerterreinen levert voor winkeliers, die niet in de buurt dier terreinen wonen, bezwaren op. Waarom niet, evenals in Den Haag, de wagens om den anderen dag nu eens links en dan weer rechts van den weg laten parkeeren? De voorzitter zeide toe hierover in huis houdelijke vergadering mededeelingen te zullen doen. Besloten werd het gemeentebestuur te verzoeken verbetering te brengen in den toestand van den Hooge-Morschweg en den aansluitenden oprit naar den spoorweg overgang bij de Vink. _De heer van Appel vroeg de medewer king der Kamer om de instelling te ver krijgen van eendaagsche retourbiljetten naar Amsterdam. Haarlem en Rotterdam tegen buurtverkeer-tarief. De voorzitter zegde overweging toe. Hierna ging de Kamer over in huishou delijke zitting. o ZONDANGSSCHOOL „LAAT DE KINDEREN TOT MIJ KOMEN" Het 14de lustrum. Men schrijft ons: Deze, op een na, de oudste Zondagsschool te dezer stede werd in den nazomer van 1862 opgericht door de heeren A. A. Ren- sink, W. v. Dorp. N. Vallentgoed en S. D. Steenhuijsen, die ook de eerste onderwij zers werden. De liefde van Christus dreef deze broeders, om kinderen om zich te ver zamelen en hen bekend, te maken met den eenigen Naam, onder den Hemel gegeven tot Zaligheid. In dit oprichtingsjaar bestonden in Lei den slechts twee scholen met den Bijbel le klasse, die geheel uit eigen middelen waren opgericht en onderhouden werden, en der halve een hoog schoolgeld vroegen, zoodat vele ouders, noodgedwongen, hun kinderen naar de stadsscholen zonden. Deze ouders zonden hun kinderen gaarne naar de pas opgerichte Zondagsschool. Zij steunden haar, maar steunden ook de pogingen van vooraanstaanden, waaronder ds. Drost en ds. De Wolf. om te komen tot de oprichting van een school voor onvermogenden die met hooge toestemming van lands- en stadsregeering in 1871 tot stand kwam. Met dank aan God en zonder eenige zelf verheffing mogen we blijmoedig constatee- ren, dat deze Zondagsschool indirect heeft meegeholpen tot vermeerdering van het aantal scholen met den Bijbel in Leiden. Volgt hieruit nu, dat onze Zondagsschool en de andere, later opgerichte haar be staansrecht verloren hebben? ..Neen" zei ds Boeijinga op het vorig lustrum .de grond en het bestaansrecht der Zondags school is nog even vast en stevig als voor heen. Het is het brengen van het Evange lie der Verlossing door den eenig geboren Zoon van God aan allen. De Zondagsschool met haar Kerstfeesten laat onuitwischbare sporen in de kinderziel achter." Veel wisselingen heeft de Zondagsschool meegemaakt. Het stadsbestuur gaf eerst de school aan de Gortestraat na de ver bouwing de Plantsoenschool. en vervolgens de school aan de Heerenstraat. Met deze school verhuisde de Zondagsschool naar de school aan de Duivenbodestraat Na de annexatie in 1898 nam het bestuur der Zondagsschool de Leiderdorpsche Zon dagsschool over. die gehouden werd in de school aan den Heerensingel en stond on der de leiding van wijlen den heer G. J. v. Dorp. Na de verbouwing tot Fröbelschool verhuisde de Zondagsschool naar de gem.- school aan de Medusastraat, die tegen een vastgestelde jaarliiksche huur werd afge staan. Aan leerkrachten heeft het de Zondags school maar zelden ontbroken. Als nog in leven zijnde oud-onderwijzers mogen we noemen de heeren J. v. d Waals. C. Staal, J. Hemmes. Postmus. J. B. Meijnen, P. de Bruin P. J. Gijsman, S. Smit, H. v. d. Meer. W. F. Eggink. C. Th. Breebaart H. Lambooy A v. Buuren. J F. de Heer H. Robijn N. Laman F. N v. Brussel A. Kooijmans A. J, N. Mennik J. de Nie J. Langeveld e.a. Gaarne zag het bestuur, dat én oud leerlingen en oud-onderwijzers onze Zon dagsschool hun sympathie en hun steun wilden bieden bij de herdenking van dit 14de lustrum. We wenschen in allen eenvoud dit lus trum met onze leerlingen op 3 Augustus a.s. te vieren. Het bestuur bestaat uit de heeren: J. Bosch P Kerkhof 19; Kees Veerman. Jan y. Houtkade 30a (giro 94103; J v. Hooi donk, Heerenstraat 61; K. y. Steenwijk, Oostdw.gracht 16; J. Meijer, L. Rijndijk, ARBEIDSBEURS. Op den 13en Juli 1932 waren 2676 (v. j. 8831 werkzoekenden Ingeschreven. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Filmafdeeling van het Centraal Bureau der Katholieke Sociale Actie. Steenschuur No. 17, Leiden. Uittredende Commissaris P. M. Wesseling, Wassenaar. Procuratie verleend aan: H. G M A. Pelster, Den Haag (Beperkende Bepalingen). BINNENLAND. De kweslie minister Verschuurmr. J, B Kan; een uiteenzetting van den mi nister. (Binnenland, 3e Blad.) Jaarvergadering te Amsterdam van den Ned. Aanncmersbond. (Binnenland, 3e Bl. De Eerste Kamer over den steun aan de varkenshouderij. (Land- en Tuinbouw, le Blad.) DUITSCHE MAATREGELEN TEGEN OVERTREDING VAN DEVIEZEN-OVERTREDINGEN. Droevige ervaringen van een Hollandsehen bloemenkoopman. Onder bovenstaand opschrift sehrijft dr. P. G. Knibbe, secretaris van de Kamer van Koophandel alhier in het orgaan dier Kamer .Rijnland" o m. het volgende Het komt ons voor, dat het zijn nut j heeft om de ervaringen weer te geven van een Nederlander en een Dultscher (welke laatste sedert vele jaren in Hol- land woontr, welke in Duitschland poog den een eerlijk stuk brood te verdienen, en op grond van een z.g. overtreding var. deviezenvoorschriften langen tijd in hech tenis werden gehouden. Het betrof een handel in bloemen. De bedoelde personen, Rijnsburgsche ingeze tenen, verkochten reeds meerdere jaren in de eerste maanden van het jaar bloemen uit Rijnsburg in een der Duitsche steden. Zoo dit jaar in Frankfort a/d. Main. Daar zijzelf uiteraard geen officieele toestemming konden verkrijgen om de bloemen in Rijnsburg te betalen, werd een Duitsche im- en exporteur .1 den arm ge nomen, die wél 'n toestemming kon krijgen in dit geval de expediteursfirma Gerlach en Co. te Eimmerik. Men betaalde derhalve aan Gerlach en Co., welke op haar beurt den leverancier te Rijnsburg had te betalen. Zelfs dit bleek strafbaar te zijn. Daaruit volgt derhalve dat voortaan geen Nederlander in Duitschland veilig is ook al verkoopt hij door bemiddeling van een erkenden Duitschen im- en expediteur die zegt zelf toestemming te hebben Op deze wijze zou derhalve veel handel ln Duitschland worden onmogelijk gemaakt. De vraag komt echter op of dit geen zeer rigoureuse uitlegging is. In par. 11 der Duitsche verordening wordt kort samengevat strafbaar gesteld wanneer iemand in Duitschland op het Konto van een buitenlander Marken stort of Marken of goud aan een ln het buiten- laad gevestigden persoon, die oa dat moment in Duitschland is, wil overhan digen. Zien wij goed. dan hebben zich geen van beide gevallen h.er voorgedaan. Fr zijn gelden gestort op het Konto van Gerlach en Co., een erkende Duitsche im- en exporteur en derhalve niet op het Kcnto van een buitenlander of een in het buitenland gevestigd persion. Ook heeft men geen oogenblik gelden aan een op dat moment in Duitschland zijnde, maar in het buitenland wonende persoon willen overhandigen, iets wat trouwens niet ten laste werd gelegd. Als de firma Gerlach en Cc. zich aan het gelncrimineeide feit had schuldig ge maakt en zonder toestemming de gelden naar het buitenland had gebracht of op het Konto van een in het bu.tenlan.1 ge vestigd persoon bad laten overschrijven, dan had men deze moeten veroordeelen. Als Iemand strafbaar was geweest dan toch allereerst deze. Gerlach en Co. is echter niet vervolgd. Niet alleen tljn de verchillende bepa lingen van de zoo talrijke Duitsche Devie- zenmaatregelen voor buitenlanders vaak onbegrijpelijk, maar ook schijnen de officieele Duitsche rechtsinstanties deze bepalingen wel zeer rigoureus toe te pas sen Het gevolg van een en ander was. dat de beide betrokkenen werden veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf en elk 1500 Mark boete. Daar zij dit bedrag niet konden betalen, moesten zij daarvoor nogmaals 15 dagen gevangenisstraf ondergaan. Wat dat voor eerlijke, steeds in groote vrijheid levende menschen geweest is, laat zich eenvoudig niet beschrijven. Die een zame opsluiting, zonder precies te weten wat men heeft misdaan en hoe lang men zal worden vastgehouden, heeft heel veel van het zenuwleven gevergd. Zoo spoedig onze Kamer met het geval in kennis werd gesteld, heeft deze zich ge wend tot de Nederlandsche Consul te Frankfort a/d. Main en tevens het Ministerie van Economische Zaken en Arbeid er mede in kennis gesteld. Met den consul werd herhaaldelijk contact gehou den. Van hieruit kon echter niet veel wor den gedaan Eerst thans zijn de biizonder- heden bekend geworden. Het is wel droevig dat een Nederlandsche consul blijkbaar niet bevoegd is om een Nederlander, die ln het buitenland als verdacht wordt vastgehouden, rechtskundigen bijstand te verschaffen. Wel heeft de vice-consul zich eenige malen met de betrokken Nederlander in verbinding gesteld, waarvoor hem dank toekomt, maar als er een te goeder trouw zijnde Nederlander, die wel Duit-sch spreekt maar geen voldoende Dultsch kan lezen of schrijven, en welke blijkbaar niet ambs- Bijzondcrheden omtrent der crisis-zuivelwct. (Land je Blad.) dc toepassing en Tuinbouw, BUITENLAND. Een EngelschFranschc overeenkomst, die tot Europa kan worden uitgebreid. (Buitenland en Tel., le Blad.) Vermoedelijk zal dc staking spoedig zijn geëindigd. (Buitenland, le Blad.) Hevige brand bij New-York- (Buitenl. Gemengd, 2e Blad.) Noodlottige bioscoopbrand in Chili. Vele kinderen gedood. (Tel., le Blad.) halve rechtskundigen bijstand verkrijgt, gevangen wordt genomen, dan moet er toch meer geschieden. Het is dan ook wei zeer dringend wenschelijk, dat de bestaan de voorschriften zoo spoedig mogelijk wor den herzien. Als schrijnende bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat de ln Rijnsburg reeds jaren wonende Dultscher, die mede werd veroordeeld, een der in Nederland achtergebleven Duitsche kin deren is, die in de voor Duitschland zoo moeilijke na-oorlogsjaren ook in Rijnsburg zoo liefelijk zijn opgenomen. De ouders van den betrokken Rijnsburger hadden hem al» pleegkind aangenomen. Als dank daarvoor werd hun zoon later vijf weken als een misdadiger in de gevangenis ge sloten. Dat door de Duitsche politie zeer on- zachtzinnlg werd opgetreden en oa. de betrokkene werd toegevoegd dat, als zij te dom waren om de Zeltungen te lezen, waardoor zij hadden kunnen weten dat zij het niet hadden mogen doen, zij maar in Holland hadden moeten blijven, past zeer wel in het verband. Het is te hopen, dat deze aangelegen heid nog verder zal worden onderzocht, door de daarvoor in aanmerking komende instanties, opdat niet lang meerderen de dupe worden van de wel zeer vergaande uitlegging der deviezenpolitlek. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Hedenmiddag te ongeveer één uur ver trokken 77 auto's met 220 deelnemers aan den eersten auto-tocht voor Ouden van Dagen. Zooals elk Jaar trok het vertrek groote belangstelling. Aan den tweeden tocht welke ln September zal worden georganiseerd zullen eveneens 220 Leid sche Ouden van Dagen deelnemen. In ons blad van morgen zullen we meer uitvoerig op een en ander terugkomen. o Dr. A Perdeck verzoekt ons te be richten. dat zijn naam ten onrechte is op genomen in de lijst van degenen, die zit ting hebben genomen in het landelijk co mité ter voorbereiding van het wereld- strijdcongres tegen den oorlog. Geslaagd voor het L.r.TR.H.-diploma Engelsche handelscorrespondentie onze stadgenoot de heer J. G Crabbendam, leerling van den heer N Spijker, alhier. Een bezoek aan de door de firma Kamsteeg te Oegstgeest ln „Zomerlust" ge organiseerde tentoonstelling van de nieuw ste modellen der „Studebaker Corporation" is voor den autoliefhebber, die op de hoog te wil blijven, van groot belang. In de met bloemen versierde zaal. waarin Dim. 15 automobielen staan opgesteld trekt vooral de „Rockne Six" de aandacht Alle auto's zijn van de nieuwste technische vindingen voorzien, evenals van een radio-antenne. De duurdere beschikken zelfs over een In gebouwde complete radio-installatie De heer Kamsteeg verzekerde ons met de .Rockne Six" een groot succes te boeken; wij twijfelen niet. of vele autobezitters zul len zich ook voor dit mooie Studebaker- product ln hooge mate Interesseeren. De volgende passagiersschepen zijn mor gen in radio-telegrafische verbinding met de daarnaast vermelde kuststations en via die stations rechtstreeks te bereiken Me degedeeld door de N. T. M. Radio-Holland. Alphacca, Amarahna Radio Baloeran, Dempo, Costa Rica, Houtman, Johan van Oldenbarnevelt, alle Scheveningen Radio Kota Inten, Colombo Radio Kota Tjandi, Scheveningen Radio Maasdam, Rugby Radio Marniz v. St. Aldegonde, Orania, Scheveningen Radio Oranje- Nassau, Le Havre Radio Poelau Bras, Scheven. Radio Poelau Tello, Niton Radio Van Rensselaer, Rotterdam las man, alle Scheveningen Radio Tabian, Karachi Radio Veendam, Scheveningen Radio Volendam, Marion Radio WCC.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1