Na het accoord van Lausanne. LE1DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 11 Jul 19» SCHEEPSVERBINDINGEN. VERZET IN DUITSCHLAND. TELEGRAMMEN. BELGIE. Toenemende stakingsonrust onder communistische leiding. Met het oog op den dreigenden toe stand in het Belgische kolenuekken heb ben Zaterdag Desprekingen plaats gehad tusschen den minister van binneniand- sche zaken Carton, en den minister van Defensie, Crotard. Beide ministers staan in voortdurend contact met den gouver neur van Henegouwen. Een vergadering, gehouden in het ministerie van Arbeid en Nijverheid, tusschen den minister en de afgevaardigden van werkgevers en werknemers heeft geen enkel resultaat opgeleverd Het zevende linieregiment uit Meche- len en het tiende linieregiment uit Aar len zijn naar Bergen en Charleroi ge zonden, teneinde het zich aldaar bevin dende garnizoen te versterken. Tevens werden verschillende detachementen van het corps der genietroepen naar de mijnen gezonden, om aldaar de noodzakelijke werkzaamheden tot het behoud der mij nen te verrichten. Zaterdag is bewogener geweest dan de vorige dagen. Meer en meer maken de communisten zich meester van de natie. Te La Louvlére is de gasvooraad vrijwel geheel uitgeput. Men had er Zaterdag nog 5000 M3, terwijl het dagelijksche verbruik 4500 M3 bedraagt. Te La Louvlére hebben de stakers gepoogd een meeting te houden Zij werden herhaalde malen door de gen darmerie uiteen geslagen. De winkeliers, die onlusten voorzagen, hebben hun win kels gesloten. Na ailoop van de meeting, die de gendarmerie toch niet had kun nen verhinderen, is het tot ernstige on lusten gekomen. De gendarmes werden bijna overrompeld. Versterking werd in allerijl gevraagd en verschillende charges werden uitgevoerd, zoodat de stakers ten slotte uiteengedreven werden, met ach terlating evenwel van eenige gewonden. In de streek van Charleroi kwam het tot een bloedige botsing tusschen de gendar merie en de stakers,, die den kolenmijn Lodelinsart wilde binnendringen. De stakers bekogelden de politie met flesschen en ijzeren staven. Gedurende 2 uur kon men de stakers op een afstand houden, weldra groeide echter hun aan tal aan tot 1000 Hierdoor werd de toe stand uiterst gevaarlijk, tot ten slotte ook 6e rijksweer versterking kreeg en de stakers uiteengeslagen werden. Rond het middaguur kwam het te Charleroi tot een botsing tusschen de politie en stakers, die de stad wilden binnendringen. Hierbij werd een officier van politie met een steenworp aan het hoofd gewond. Hierop maakte de politie gebruik van de vuur wapenen, maar werd desniettemin door de stakers teruggedreven tot aan hef stadhuis, dat door de stakers met stee- nen werd bekogeld. Op dit moment kwam de bereden gendarmerie de politie, die in een benarden toestand verkeerde, ontzet ten. In den loop van deze botsing werden 5 politieagenten verwond. De gouverneur van Henegouwen heeft het voornemen te kennen gegeven om alle verkeer per auto, motor en fiets te verbieden. Om vier is het te Charleroi nog tot een botsing gekomen tusschen gendarmes en stakers, waarbij de eersten van hun vuurwapenen gebruik maakten en drie stakers ernstig wondden. De toe stand van een der gewonden is levensge vaarlijk. In den nacht op Zondag is het in het Belgische staklngsgebled herhaalde malen tot ernstige botsingen gekomen tusschen gendarmerie en stakers. Te Bergen, Char leroi, La Lulère en andere plaatsen maakte de politie vele malen van de blanke sabel gebruik. Bij de botsingen werden 5 gendarmen en negen stakers ten deele ernstig gewond. Te Marchienne au Pont zijn stakers de villa van den directeur eerier mijnonder neming binnengedrongen, welke zij in brand staken Met zeer veel moeite is de gendarmerie er ten slotte in geslaagd de orde te herstellen en de zes duizend ver zamelde stakers uiteen te drijven Ook hierbij werden eenige personen gewond. Twaalf stakers zUn gearresteerd. De sta kingsleiders trachten de beweging naar Brussel te doen overslaan. In de hoofd stad willen de communisten vergaderingen onder den blooten hemel houden, doch de politic heeft dc betoogers steeds verspreid. Dc regeering is van meening dat dc sta kingsbeweging een revolutionaair karak ter draagt De gendarmerie is ook verder versterkt. De provincie Henegouwen ver toont het beeld van een land, waar de staat van beleg is afgekondigd. De stakingsbeweging heeft ook de zijde- fabrieken en Tubac en de ijzerfabrieken van Chabecq in het graafschap Brabant aangetast. Een commulstische raddraaier werd ge arresteerd. De hoogovens van La Providence zijn buiten bedrijf gesteld, zoodat Charleroi weldra zonder gas zal zijn. De syndicalis tische en politieke federatie van het ar rondissement Charleroi heeft voor heden morgen de algemeene staking uitgeroepen ln het bekken van Charleroi Te Mar chienne moest een groep betoogers, een paar honderd man sterk, door de gen darmerie uiteengeslagen worden met ach terlating van enkele gekwetsten. Het opperbevel over de krachten tot handhaving van de orde ln het stakings- gebied is toevertrouwd aan generaal Ter- monia Te Roux ls het tot een botsing gekomen tusschen een groep van 250 stakers en een detachement rijwiel-gen darmen. Er werden schoten gelost. Twee arbeiders werden gekwetst. Te Bergen werden verscheidene Communistische leiders aangehouden wegens samenzwe ring met het doel burgeroorlog te ont ketenen door de burgers aan te sporen zich te wapenen In de woning van Ma- lengreau, secretaris der communistische revolutlonnalre partij heeft het parket van Bergen een huiszoekking verricht en het aangetroffen materiaal, om een uit gebreide briefwisseling met Moskou, ln be slag genomen. De aanhouding der com munisten geschiedde ln aanwezigheid van duizenden stakers die echter alles kalm lieten verloopen, zoodat het ln dit geval niet tot incidenten is gekomen. Het middenpunt der communistische agitatie is ontdekt ln Wasmes in de na bijheid van Mons Er zijn documenten in beslag genomen, waaruit blijkt, dat de Belgische communisten in contact staan met zekere communistische elementen in Frankrijk en Nederland. Verscheidene communistische leiders zijn gearresteerd- NOORWEGEN. De strijd om Groenland. Reeds sedert Jaren bestaat er een geschil tusschen Noorwegen en Denemarken over het bezit van het deel van Oostelijk Groen land. dat bekend is als het land van den Rooden Erik, zoo genoemd naar den Noor- schen hoofdman, die het in de 10de eeuw ontdekte en wiens expedities zich zelfs uit strekten tot de kust van Noord-Amerlka. Teneinde een juridischen grondslag te scheppen, om Jret geschil aan het Haag- sche hof te kunnen voorleggen, werd dit gebied in den zomer van 1931 door Noor wegen bezet. In vervolg op dezen stap ls thans een gouverneur benoemd over deze streek en wel de Noorsche rechtsgeleerde mr, Helge Ingstad, Na In de rechten te zijn gepromo veerd aan de UniversiteU van Oslo, oefende mr. Ingstad gedurende eenige laren de 1u- ridische practijk uit, om daarna naar Ca nada te vertrekken waar hij verscheidene jaren leefde als trapper onder de Indianen var. Noord Canada. Verleden jaar keerde hij van daar terug en schreeg een zeer onderhoudend boek over zijn avonturen. Als Gouverneur van het Land van den Rooden Erik zal hem geen grooten staf van burgerlijke ambtenaren ten dienste staan. Behalve gouverneur zal hij tevens zijn politiecommissaris notaris en rechter in het land welks schaarsche bevolking slechts bestaat uit Noorsche jagers. POI.EN. De douanepolitiek. Met betrekking tot een besluit van den ministerraad betreffende nieuwe douane tarieven verklaarde de onder-minister van financien Zawadski ln een interview, dat de nieuwe tarieven gebaseerd zijn op het onlangs door de commissie van deskun digen te Genève uitgewerkte ontwerp be treffende aanpassing van alle douane- nomenolaturen, dat in de toekomst bin dend zal zijn voor alle staten ter wereld. De nieuwe douanemaatregelen zullen tweeërlei tarieven bevatten, nl. voor goe deren, waarvan de landen van oorsprong handelsverdragen hebben met Polen en hoogere tarieven voor die landen, waar mede Polen geen verdragen heeft. De Poolsche regeering ziet zich gedwongen met het oog op de Jongste verhooging van rechten door verscheidene staten ook van haar zijde de douanerechten te verhoogen. ofschoon zij principieel hoog opgeschroefd protectionisme ongezond acht. Negen douanetarieven worden etappegewijs in gesteld, daar de noodzakelijke aanpassing aan reeds bestaande handelsverdragen aan het nieuwe tarief eenigen tijd kost. PORTUGAL. De bijzetting van ex-koning Manuel. Het Portugeesche kabinet heeft beslo ten toe te staan het stoffelijk overschot van ex-koning Manuel naar Portugal over te brengen „als erkenning voor zijn ver diensten jegens den staat" Het stoffelijk overschot zal ln het panthéon van het Koninklijke Huis ln de St. Vincentius-kerl: worden bijgezet, ZUID-SLAVIE. Officieren gevonnist. Luitenant Atanatzkonitsj, een der be klaagden in het proces wegens samenzwe ring der officieren te Maribor (Marburg) ls ter dood veroordeeld en reeds gevon nist. De andere beklaagden zijn tot degra datie veroordeeld. TURKIJE. Het toetreden tot den Volkenbond, De Turksche Kamer heeft zich Zaterdag met de kwestie inzake de toetreding tot den Volkenbond beziggehouden. De minis ter van Buitenlandsche Zaken, dr. Tewe- fik Roesjdi Bey, zette in een lange rede voering den door de uitnoodiging van den Volkenbond geschapen toestand uiteen en legde de Kamer het antwoord van de Turksche regeering aan het secretariaat van den Volkenbond, volgens hetwelk Turkije bereid is tot den Volkenbond toe te treden, voor De Kamer keurde onder applaus het antwoord der regeering goed en ging vervolgens tot 1 November uiteen. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft het secretariaat van den Volken bond reeds in kennis gesteld van het be sluit van het Turksche parlement. PERU. Succes der regeeringstroepen. Naar uit Lima wordt gemeld, hebben de regeeringstroepen de stad Trujlllo, welke onlangs door communistische opstande lingen was ingenomen, welke onlangs door communistische opstandelingen was in genomen, na een vliegtuigbombardement heroverd. De havensteden Salaverri, Huanchaco en Puerto Chicama, welke nog door de opstandelingen worden bezet, zijn door regeeringsstrijdkrachten geblokkeerd De volgende passagiersschepen zijn morgen in radio-telegrafische verbinding met de daarnaast vermede kust-stations en via die stations rechtstreeks te berei ken. Medegedeeld door de N. T. M. Radio- Holland. Alphacca, Rugby Radio Houtman, Scheveningen Radio Joh. van Olden- barnevelt, Idem Maasdam, Rugby Rs- dlo Marnix van St. Aldegonde Oranla idem Oranje Nassau, Rugby Radio Van Rensselaer, Scheveningen Radio Slbajak, idem Simon Bolivar, Scheve ningen Radio Tasman, idem Veen- dam, Loulsburg Radio VAS Venezuela Scheveningen Radio Volendam, Louls- burg Radio VAS DE DELEGATIES THUIS. T De slotzitting. Zooals in het kort Zaterdag nog is ge meld. heeft dien morgen om 10 uur de sluiting der conferentie van Lausanrte in hotel Beau Rlvage plaats gehad De zaal was zeer vol. In dichte rrjen stonden de leden der verschillende dele gaties, een groot aantal journalisten en voor zoover er plaats was ook nog publiek. Geen plaats was onbezet. De delegaties namen plaats aan de groote vierkante tafel, die met een groen kleed bedekt was. De zitting begon om 10 uur met een ge lijkluidende verklaring van de vertegen woordigers van Engeland, Frankrijk en Italië behelzende, dat de regeling van de lntergeallieerde schulden van den dag der sluiting van de conferentie tot de defini tieve ratificatie van de Overeenkomst van Lausanne wordt uitgesteld om de mogend heden ln de gelegenheid te stellen intus- schen een definitieve regeling van alle oorlogsschulden met de Amerikaansche regeering tot stand te brengen. Onder ademlooze stilte begon vervol gens de plechtige onderteekening van het Verdrag van Lausanne door de zes uit- noodlgende mogendheden Engeland, Frankrijk, Italië, Duitschland, België en Japan. Als eerste teekende de Engelsche minister-president MacDonaldvervolgent zetten de vertegenwoordigers der overige mogendheden-schuldeischers hun naam en tenslotte de vertegenwoordigers var. Duitschland, daar de overeenkomst ge sloten is tusschen de vijf mogendheden- schuldeischers eenerzijds en Duitschland anderzijds. Tenslotte werden alle naast dt Overeenkomst van Lausanne tot stand ge komen protocollen afzonderlijk geteekend. Om 10.35 uur was de onderteekening door alle gedelegeerden geschied. MacDonald hield daarop een rede. Hij zelde daarin o.a. het volgende: WIJ hebben drie weken om overeen stemming moeten vechten. Het was niet gemakkelijk, want naties evenals men- schen hangen aan hun tradities en hun herinneringen. Maar wij wilden voor waarts en dus moesten wij onze herinne ringen op den achtergrond dringen er. liefst vergeten. Lausanne is zoowel de laatste als de eerste bladzijde van een boek. De Herstel betalingen en groote transfers 2ljn ge sloten, omdat zij noodlottig voor alle vol ken zijn geweest en misschien de oor sprong van onze ellende. Wij hebben nu een eenvoudige en verstandige oplossing gevonden. Het is noodig en billijk, dat ook Duitschland aan den wederopbouw van Eüropa meewerkt, rrjaar het zou onbillijk zijn, groote sommen verder te blijven be talen voor bestendiging van economische wanorde. Wij hebben geen politieke sanctie of voorwaarden gesteld. Het was noodig onze kaarten op tafel te leggen en wij hebben dit gedaan met het .gelukkigste resultaat. Met verheffing van stem eindigde Mac Donald: Naar alle kanten liggen nu groote heirbanen voor ons open. die naar veilig» heid. welvaart en vrede voor de mensch- held lelden. Na de zeer toegejuichte rede van Mac Donald zelde HerRot: Ik dank den voor zitter dezer conferentie ln de eerste plaats en vervolgens den secretaris-generaal, zijn medewerkers en de deskundigen. Als de conferentie van Lausanne in de toekomst goede vruchten zal afwerpen waarop wij immers allen hopen, zal dit voor een groot deel op rekening komen van MacDonald en zijn medewerkers MacDonald dankte en sloot daarop de conferentie. Portugal, Griekenland, Roemenie en Zuid-Slavie hebben zich nog van ondertee kening onthouden, hetgeen waarschijnlijk te beschouwen is als een demonstratie van ongenoegen over de wijze, waarop zij. de kleinere staten, op deze conferentie be handeld zijn en buiten alle besprekingen zijn gehouden De kwestie der nevenprestaties is nog niet definitief geregeld. In het bijzonder geldt dit voor de Duitsche betalingen aan i Amerika, die natuurlijk niet ter sprake gebracht konden worden, daar Amerika te Lausanne niet vertegenwoordigd was. De betalingen aan Amerika bestaan uit: de zoogenaamde mixed claims, die tot 1981 loopen en jaarlijks ongeveer 40 8 millloen bedragen en de bezettingskosten, ten be drage van ca. 25 millloen per jaar, die tot 1966 loopen. Verdere nevenprestaties zijn: de betalin gen uit hoofde der markenovereenkomst met België, die eveneens loopen tot 196B en die bestaan uit annuïteiten van 26 tot 21 millioen en bovendien" den dienst van de Dawes- en Youngleeningen. die samen thans ongeveer 170 millioen R.M. vorderen, welk bedrag ook echter in latere jaren geringer wordt. Amerika retireert. De Zaterdag door ons vermelde uiting van den Amerikaanschen staatssecretaris Castle, volgens welke het vanzelf sprak, dat men met de geallieerde schuldenaars zou onderhandelen, wanneer zij leder af zonderlijk een bespreking der schulden met Amerika wenschten te beginnen, een verklaring, die volstrekt niets nieuws bracht, doch door eenige overijverige cor respondenten als een uitnoodiging aan Europa voorgesteld werd, heeft in parle mentaire kringen te Washington, ln den door deze correspondent verspreiden vorm sterk misnoegen verwekt. Verschrikt door de uitwerking dezei persinterpretatie, die in Europa met geest drift ontvangen werd, terwijl zij in het Congres opnieuw een versterking der op positie tegen concessies aan Europa in het leven riep, heeft Castle zich gehaast te retireeren. Volgende verklaring is daarop gepubli ceerd: De Amerikaansche regeering verheugt zich erover, dat de te Lausanne vereenigdc naties een overeenkomst over de herstel kwestie bereikt hebben en daarmeer den eersten grooten stap vooruit tot stablll- seering van den economlsghen toestand van Europa gedaan hebben. Ten aanzien van de kwestie der door de Europeesche regeeringen aan den Ame- rikaanscnen Staat als oorlogsschulden ver schuldigde bedragen is geen wijziging in de houding der Amerikaansche regeering Ingetreden, welke zoo duidelijk mogelijk ln de verklaring van den president vah 20 Juni over de aangelegenheid van het memorandum voor de door de eene re geering aan de andere verschuldigde be dragen uiteengezet ls. De Amerikaansche regeering is nog steeds bereid voorstellen tot vermindering der schulden welwillend te overwegen, doch eerst moet de nieuwe regeling der herstelconferentte definitief in werking getreden zijn en tot de verkiezingen zijn der Amerikaansche regeering de handen gebonden, daar zij zonder toestemming van beide huizen van het Congres niets ondernemen kan. Senator MacKellar diende een motie ln, zeggende, dat alleen het congres bevoegd is de regeling der schulden te wijzigen en dat dit officieel te kennen heeft gegeven, daartoe niet genegen te zijn. De republikeinsche senatoren Reed, Watson en Dingham zijn eveneens tegen nieuwe verlagingen, terwijl Borah wei gerde zich uit te laten en Gore een motie indiende om Stimson te verzoeken zich er van te verzekeren of eenig schuldenaar bereid zou zijn zijn schuld met de V.S. af te doen door afstand van koloniaal bezit. Maar in November zal Amerika wel toe schietelijker worden, als de verkiezingen hebben plaats gehad Nog eenige meeningen. Ber.esj heeft in een interview gezegd dat men het resultaat van de conferentie van Lausanne kan beschouwen als een succes voor de geheele Europeesche politiek. De afdoening voor goed van het herstelvraag- stuk is onbetwistbaar een groote verlich ting voor de betrekkingen tusschen Duitsch land en Frankrijk en daardoor tevens een vereenvoudiging van alle hangende poli tieke kwesties in Europa. In Duitschland blijft de stemming zeer verdeeld. Dr. Schacht, gewezen president van de Rijksbank, heeft aan den rijkskanselier von Papen een telegram gezonden: „Bravo" Dr. Luther, de huidige-president van.de Rijksbank, heeft te Kiel een rede gehouden over de te Lausanne bereikte resultaten. Spr. stelde voorop, dat de Duitsche ge delegeerden alles hebben bereikt wat in de gegeven omstandigheden bereikbaar was. Het Duitsche volk dient thans top djezen grondslag voor te bouwen. Het afbreken der onderhandelingen zou voor Duitschland ernstige gevolgen hebben gehad, niet slechts op economisch doch ook op politiek gebied. Wanneer Duitsch land de laatste door MacDonald gedane voorstellen had verworpen, dan zou het ongetwijfeld geïsoleerd in de wereld heb ben gestaan. Wellicht zijn ook thans nog de oorzaken van de economische wereldcrisis niet ge heel uit den weg geruimd, maar de voor waarden voor haar overwinning zijn in elk geval geschapen, Verder verklaarde dr Luther, dat de Duitsche valuta stevig staat. Zij zal echter pas volkomen veilig zijn. wanneer het Duit sche volk zijn vrijheid van handelen ten volle zal hebben herkregen. Enkele Duitsche bladen betreuren, dat rijkskanselier von Papen in zijn voor de radio gehouden, in de eerste plaats voor het Duitsche volk bestemde rede geen en kel woord van dank heeft gewijd aan de kabinetten welke aan het zijne zijn vooraf gegaan in het bijzonder aan het kabinet Bruening. aan wier arbeid het thans be reikte resultaat toch zeker eveneens dient te worden toegeschreven. De Nazis blijven fel ageeren tegen het resultaat. In den Lustgarten te Berlijn heeft een massabetooging der nationaal-socialisten I plaats gehad, waarbij naar schatting ruim 100.000 personen tegenwoordig-waren. waar onder 25.000 S.A.-mannen. De S.A.-afdeelingen kwamen uit verschil lende stadsgedeelten aangemarcheerd en stelden zich met omfloerste vaandels op. Vliegtuigen, van het hakenkruis voorzien, cirkelden boven het terrein. Graaf Helldorf en dr. Goebels hielden toespraken waarin het verdrag van Lau sanne scherp veroordeeld werd. Helldorf verklaarde dat de zwakheid van Von Papen onbegrijpelijk is en dat de na- tionaal-socialtsten de voorstellen van Lau sanne nooit goedkeuren zullen. En Hugenberg volgt natuurlijk. Het re sultaat van Lausanne, aldus deze. is niet ln overeenstemming met de eischen die door de Duitsch Nationale Partij gesteld zijn. met betrekking tot het definitieve opheffen der herstelbetalingen. Door een onwankel baar vasthouden aan de politieke behoef ten van het volk zou de noodzakelijke bres hebben kunnen worden geslagen in het sy steem van Versailles. Ondanks dc door Duitschland tot dusver geleverde ontzag lijke prestaties Is in Lausanne tegen onze verwachting in een nieuwe belofte gegeven tot betaling van een politieke milliarden- schuld Wti erkennen echter, dat de huidi ge regeering gestaan heeft onder den zwa- ren last van de vooronderhandelingen der rreeering-Bruening. Hitier zelf meende, dat het verdrag, dat een belasting van 3 milliard bevat over 6 maanden niet meer dan 3 mark waard zal zijn Opmerkelijk is, dat ook de soc.-dem. oud-minister Sollmann zich tegen het ac coord verklaarde. Hij waarschuwde echter de Nazis voor een dictatuur-poging. Dat zou revolutie beteekenen. De delegaties thnl. De Duitsche delegatie is eis tenuis/, te Berlijn teruggekeerd behalve von Ne? rath, die te Genéve is gebleven. Neville Chamberlain arriveerde teer, Zaterdagmiddag te Londen Aan de journalisten verklaarde hij- Ik kom zeer tevreden terug. Wij hei ben een groot succes bereikt en ik <wl dat wij wel kunnen zeggen, dat wij C reikt hebben, wat wij wilden bereiken él herstelbetalingen zijn weggevaagd en hebben een nieuw tijdperk Ingezet, waar in, naar lk hoop, de oude twijfelingen ei argwaan zullen beginnen te verdwijnen Onze voeten staan thans op vasten grow en wij kunnen met vertrouwen voorui- schrijden om de problemen aan te attec die ons nog steeds in den weg staan, wï hebben zeer moeilijk werk gehad, maa; het is gelukkig beloond. Toen Mac Donald met de leden der Brit, sche delegatie gisteren aan het Victoria- station te Londen arriveerde, werd hjj on zeer enthousiaste wijze door een duizend, koppige menigte verwelkomd. Slechts me moeite ls de premier er in geslaagd he; gereserveerde perrongedeelte te bersiker waar hij verwelkomd werd door'den ver legenwoordiger van den koning en zijn kabinet-collega's. Ook de Fransche ambas- sadeur was verschenen. Mac Donald on derhield zich allereerst met eenige co], lega's, waarna hij opmerkte: Wij hebben het voor elkaar gebracht en wij hebbea meer oereikt dan wij hebben verwacht. Later sprak hij voor de microfoon: n: verheug mij wederom hier te zijn, nadat wij een buitengewoon hevigen strijd om de grootste kwestie met hpt meest bril- lante succes hebben uitgevochten. Ik hoop dat het het begin zal zijn van het vertrou wen. de hoop en de goede, eerlijke en harde arbeid. Toen Mac Donald zich per auto naa: Downingstreet begaf, werd hij door de menigte luide toegejuicht. Gisteravond heeft koning George Mac Donald in gehoor ontvangen. De bijeen komst duurde anderhalf uur. Voor heden is Mc. Donald door zijn dob toren volkomen rust voorgeschreven. Mor gen spreekt hij in het Lagerhuis. Ook Herriot is te Parijs hartelijk ont vangen. Van alle kanten werd hiy geluk- gewenscht.. Hij ontving ook bloemen. Tegenover de persvertegenwoordigers verklaarde Herriot: U kent nog niet alle bijzonderheden der onderhandelingen. Zij zijn zeer hard en moeilijk geweest, doch het resultaat is voortreffelijk. Ik zie geen enkel pur. waaromtrent men het nog oneens zo: kunnen zijn. Wat men in het bijzonde moet begrijpen en in het oog vatten, is hr feit der enge verbinding tusschen de he: stelbetalingen en de inter-geallieerc schulden. Alles is ondergeschikt aan et overeenkomst met de Vereenigde State Indien de Amerikaansche regeering 1 Verdrag van Lausanne goedkeurt, en 1 dien over de kwestie der schulden een 1 vredlgende overeenkomst kan worden troffen, dan„zal de te Lausanne getrof: herstelregeling worden geratificeerd vruchten afwerpen. In het andere g«d zal ieder zijn vrijheid van handelen terne- krijgen. In het bijzonder zou ik dank wil len brengen aan de Britsche onderhande laars, minister-president Mac Donald, den minister voor de financiën, Chamberiai: en den minister van Buitenlandsche Za ken. Sir John Simon. ZIJ hebben ons een bewijs gegeven van hun oprechte vriend schap en de overeenstemming onzer opvatting heeft het ons veroorloofd liet doel te bereiken. NA HET ACCOORD VAN LAUSANNE BERLIJN, 10 Juli. (Wolff). Rijkskanse lier von Papen zal aanstaanden Donder- dag den Rijkspresident verslag uitbrengen over het verloop der conferentie van Lau sanne. Woensdagavond zal von Papen deswege naar Neudeck vertrekken. BERCHTESGADEN, 10 Juli. (Wolff) - Heden heeft Adolf Hitler hier op groote vergadering van de Nationaal So cialisten gesproken. Hij verklaarde o.a. dat de overeenkomst van Lausanne binnen zes maanden zijn verdwenen. De huidige regeerders zullen worden veroordeeld als landverraders en 'deser teurs, omdat zij de groote verwachtingen, welke werden gekoesterd, hebben teleur gesteld. De N.S.D.A.P. wil een partij van bet geheele Duitsche volk zijn. teneinde het volk uit zijn verscheurdheid op te heffen. Wij willen geen partijen, doch een eens gezind Duitsch volk. BERLIJN, 11 Juli (Wolft) Heden ochtend 10 uur is het Rijkskabinet bij eengekomen, teneinde de resultaten van Lausanne te bespreken. Alle minister na men hieraan deel. behalve de ministers van buitenlandsche zaken en financiën. In aansluiting op deze kabinetszitting zal de Rijkskanselier de pers ontvangen. POLITIEKE BOTSING IN OOSTENRIJK. GRAZ, 10 Juli. (Reuter). Bij een oefe ning van de Heimatschutz, werden de deelnemers overvallen door een ^antal sociaal democraten. In de hierop volgende vechtpartij wer den een groot aantal personen meer ot minder ernstig gekwetst. BOTSINGEN IN BRITSCH-INDIË. DEHLI. 10 Juli (Reuter) Bij cel) vechtpartij tusschen politieke gevange nen en bewakers zijn negen gedetineer den en elf bewakers gewond. BOMBAY, 10 Juli (Reuter) De ver drukte klassen poogden heden hun afge vaardigden de Pan-Indische Conferentie te doen binnendringen. Hierop volgde een vechtpartij, waarbij vijftig personen wer den gewond, waarvan 12 ernstig. SIMLA (Bengalen), II Juli. Een woe dende menigte heeft een paleis van df Radja Ndalpoer aangevallen. De mili tairen die te hulp waren geroepen ware" genoodzaakt van hun vuurwopenen |e' bruik te maken. Vijf personen werde" hierbij gedood. 2—1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2