73rte Jaargang MAANDAG 11 JULI 1932 No. 22179 Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. Tourisme en brandgevaar ROOK NIET BOSCH OF HEI VISSCHERIJBERICHTEN. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT,:) Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Giro No. 188690. Doos ons werd ontvangen: H. B. S. voor Meisjes f. 44.20. afscheid Ds. a. d. meeter. Groote belangstelling. hebben, maar dat Is het volmaakte niet. 't Volmaakte, dat is het volkomen rusten in God. Wanneer het eenmaal zoover komt, viert Gods Kerk het Hemelsche Loofhuttenfeest. Dan zullen zij eeuwig met Hem en bij Hem leven, bij Hem dien zij nooit hebben gezien. Aan het eind van zijn predicatie sprak ds. Meeter een ernstig vermanend woord dat wij den Koning der koningen zullen kennen en liefhebben. Wie de Zoon heeft, heeft het leven, maar wie den Zoon niet heeft, de toorn Gods blijft op hem. Ds. Meeter richtte zich vervolgens tot verschillende kerkelijke colleges en per sonen en dankt deze voor hetgeen zij voor hem zijn geweest. Het kiescollege bidt hij wijsheid van boven toe om in de komende vacature te voorzien. Tot zijn collega's spreekt hij een bijzonder woord van dank; bij alle verschil van meening is hier de verdeeldheid achterwege gebleven. Een apart woord van dank spreekt ds. Meeter tot ds. Joh. W. Groot Enzerink, die hem bij de Leidsche gemeente heeft ingeleid en dat ook in zijn nieuwe ge meente Wageningen weer zal doen. Aan het einde van den dienst zong de gemeente den vertrekkenden leeraar Ps. 121 4 toe, waarna er gelegenheid bestond om in de consistorie van ds. Meeter af scheid te nemen. KERKELIJKE GRENSREGELING. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Leiden, die eerst in hooger beroep gegaan was bij de Synode inzake het door het Pro- vineiaal kerkbestuur van Zuid-Holland goedgekeurde besluit van 't Classicaal be stuur van Leiden ter vaststelling eener nieuwe, door ons bereids meegedeelde, nieuwe grensregeling tusschen de Ned. Herv. Gemeente van Leiden en Oegstgeest, heeft thans dit hooger beroep ingetrok ken, omdat minnelijke schikking getroffen is ten opzichte der nader nog te regelen financieele verhoudingen tusschen beide gemeenten. De nieuwe grensregeling is dus thans definitief geworden. Ds. Meeter. In het historische kerkgebouw, de al oude Pieterskerk hield gisteravond ds. A. D. Meeter sinds 22 Mei 1927 predikant der Ned. Herv. Gemeente, alhier, zijn af- scheidspredicatie. Een groote schare, zoowel van hier als van omliggende plaatsen was hierbij te genwoordig. Alle Ned. Herv. predikanten dezer ge meente, uitgezonderd ds. Locher, die in 1 het buitenland vertoeft, benevens de hoogleeraren Van Nes en Eekhof woonden den dienst bij, terwijl wethouder T. S. Göslinga namens het gemeentebestuur aanwezig was. Onder 't zingen van het eerste en zesde vers van Psalm 97 werd de scheidende leeraar door den nestor der Leidsche predikanten, ds. C. Hartwigsen naar den kansel geleid. Ds. Meeter herinnerde in het begin van zijn rede, nadat hij eerst voorlezing had gedaan van Openb. 7, aan zijn intree- tekst, nu ruim vijf jaar geleden, en wel de woorden van Achab: Die zich aangordt beroeme zich niet als degene die los maakt. Spr. wijst er in dit verband op, dat hij ook bij dit afscheid niet roemen wil in Zichzelve, maar alleen wil roemen in Hem die ons gezonden heeft om Zijn woord te brengen in deze verscheurde wereld. Dit woord zal ook zijn een evangelie-predi- king. Spr. kiest daarom zijn afscheids woorden uit de Openbaringen, het troost boek voor de gemeente des Heeren, en wel Openb. 7 15: en die op den troon zit, zal hen overschaduwen. In drie deelen wil spr. zijn tekst onder- verdeeleneen machtig God; een verlost volk en een eeuwige gemeenschap of anders geformuleerd: De Koning Konings kinderen en Koningsheerlijkheid. In onze tekst, aldus ds. Meeter, is van God sprake als van een koning, die op zijn troon zit. Spr. ziet dit als een geheel schriftuurlijk beeld. Tegenwoordig houdt men niet meer van koningen en koninkrijken; men is liever republikein. Maar de Heilige Schrift, die van alle tijden is, durft het aan. ook in dezen tijd te komen met den heiligen al- machtigen God ,die op den troon zit. Hij regeert uit wien, in wien en tot wien alle dingen zijn. Spr. noemt het een geweldige gedachte, dat Godsbestuur over alles gaat en niets aan zijn bestuur onttrokken is, maar het is tevens een geruststellende gedachte want wie op den troon zit is God Maar, aldus spr. tot zijn tweede gedach te komende, het is ook een verlost volk, want Hij zal hen overschaduwen. Wie zijn die hen? dat zijn zij die hunne lange klee deren gewasschen hebben en hebben wit gemaakt in het bloed des Lams. Hier is dus sprake van Koningskinde ren. Een verlost volk, dat heeft leeren klagen vanwege hunne zonden Een volk dat de 116de psalm heeft doorleefd Een volk. dat de reddng van God heeft mogen smaken. Een volk verlost door Christus, maar tevens een volk, dat verkeert in de groote verdrukking. In dit gedeelte, treedt wel heel sterk het werk der verlossing op den voorgrond. En nu het volmaakte, waarvan ons die schoone tekst spreekt; maar wanneer het volmaakte gekomen zal zijn. zal hetgeen ten deele was te niet gedaan worden. Dat m het volmaakte. Vele menschen in onzen tijd zeggen„als ik dat nog eens bereikt zal hebben, zal ik 't volmaakt hebben". Zij denken dan dat zij het volmaakte bereikt HET ONGELUK BIJ HET VUURWERK TE SCHEVENINGEN. Het onderzoek heeft niets omtrent schuld uitgewezen. In verband met het doodelijk ongeluk bij het vuurwerk te Scheveningen j.l. Don derdagavond ten gevolge van het springe" van een mortier kan thans worden mede gedeeld, dat bij het door de politie inge steld onderzoek niets is gevonden, dat kan wijzen op het bestaan van schuld bij het afsteken van het vuurwerk. Ook het door het districtshoofd der arbeidsinspectie in verband met het ge beurde ingesteld onderzoek ten aanzien van de fabricage van het vuurwerk heeft geen sj>oor van schuld aangetoond. Naar aanleiding hiervan is het lijk van het slachtoffer ter beschikking van de familie gesteld. EINDEXAMEN CHR. H. b. SCHOOL. Afdeellng B. Geslaagd de heeren A. Bol, Valkenburg; P. H. C. Budke, Oegstgeest; C. J. H. van Buuren, Leiden; Tj. A. J. v. Eysinga, Lel den; de dames M. de Graaf, Noordwijk; R. Heertjes, Oegstgeest; de heeren J. v. d. Hoek, Oegstgeest; J A. Lange, Leiden; A. Lekkerkerker. Bennebroek; J. Mulder, Lel den; mej. L. C. de Reede, Leiden; de heer H. C. de Roo, Wassenaar; mej. W. M. de Rooy, Leiden; mej. J. I. M. Stolk, Wasse naar en de heer J. Visser, Oegstgeest. Afgewezen 6. KAMERHUUR. Te hooge prijzen! De Crisis-Commissie van het Leidsche Studenten Corps deelt ons, naar aanlei ding van de gehouden kamer-enquête, alsnog mede: Ten duidelijkste is gebleken, dat vele kamerprijzen aan de te hooge eischen, die de huiseigenaren aan de verhuurders (hos pita's) stellen, te wijten zijn. Van de te hooge schatting van de huur waarde der kamers mogen de hospita's en daardoor ook de studenten, niet de dupe worden. De kamercommissie doet een dringend beroep op deze eigenaren ook in hun eigen belang, deze huren te verlagen en daar door de lasten op de hospita's te ver lichten. Een uittocht van studenten uit Leiden moet ook hun schaden. Tenslotte verwijst de Commissie nog maals naar haar rapport ter lezing bij A. Vilders, Breestraat 41 in de hoop. dat dit reeds in September a s. tot billijker en evenwichtiger prijzen aanleiding gegeven zal hebben. HET 3e LEIDSCHE VACANTIE- KINDERFEEST. Zoo langzamerhand komt er een vacan- tiestemming over ons landje. Elke dag weer kan men in de couranten lezen van eind en overgangsexamens der verschillende sclioolinrichtingen. Maar op die dagen van spanning volgt gelukkig de vacantie. Wat een voorbereidingen worden er ge troffen om toch zooveel mogelijk profijt te trekken van de vrijheid, die vacantie heet. En wat een overleg is er vaak noodig, om met de beschikbare financiën rond te ko men. d.w.z. toch uit te kunnen gaan. Daar weet de commissie voor het V. K. F. van mee te praten. Die is al maanden in de weer om voor de kinderen van het zesde leerjaar onzer volksscholen in ieder geval één uitgaansdag mogelijk te maken. Wat zou het fijn zijn er meer dan één van te kunnen maken, maar dat gaat zoo vlug niet. De commissie is blij en dankbaar dat het tenminste er nog één dag kan zijn. Ondanks crisis en malaise krijgen de Leid sche kinderen weer hun V. K. F. Zullen ze één dag eens echt mogen kennis maken met onze mooie Utrechtsche bosschen en heidevelden. Alle dames en heeren die hieraan mede werkten betuigt de commissie hierbij hun hartelijken dank. Mochten er nog men schen zijn, die iets voelen voor het schoone doel. dat de commissie van het V. K. F. beoogt en dat in een geldelijke bijdrage willen uitdrukken, onze penningmeester is gaarne bereid ze in ontvangst te nemen. Steeds meer kinderen geven zich op en aan de kas worden hooge eischen gesteld. Als er nog ouders zijn, die kinderen in het zesde leerjaar eener lagere school heb ben zitten, die wij niet bereikt hebben, dan kunnen zij hun kinderen alsnog op geven bij het hoofd van hun school, die dan wel zoo vriendelijk zal willen zijn hun naam aan een onzer commissieleden door te geven Aangifte tot uiterlijk 16 Juli as. De adressen der commissieleden zijn Schelpenkade 45; Koninginnelaan 76; Hooge Rijndijk 140. (penningmeester V. K. F. giron. 193953. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: De Stofzuiger Centrale Hageman (filiaal) Korevaarstraat 7. Lelden. Hoofdzetel Haar lem. Ged. Oude Gracht 52. Beheerder fi liaal: L. J. Hageman, Lelden. Naar wij vernemen is prof. dr. W. J. de Haas. alhier, uitgenoodigd deel te nemen aan de discussies van de British Association, die dit jaar te New-York ver gadert. Aan de Handelshoogeschool te Rot terdam is geslaagd voor het candidaats- j examen Handelswetenschappen de heer W. H. Bossqha alhier. Onze stadgenoot, de heer W. F. Laman heeft een beroep ontvangen naar de Chr. Geref. Kerk van Papendrecht. Geslaagd voor costumière: Rie van der Vlugt, Lisse; Wilhelmien de Graaf, I Voorschoten. Ook slaafden voor lingerie: Rika Boting, Catharina Collé. Wilhelmien van Egmond, Leiden; Helena Luiten, Helena Meyer en Cornelia Reichwein, Kat wijk. allen leerlingen der Eerwaarde Zus ters, Pelikaanstraat alhier. Zaterdag slaagden te Den Haag voor M. U. L. O. alle candidaten der Maria- school, Haarlemmerstraat alhier, n.l.: Marie Broerse, Alie Grün, Mies Hooymans, Mien Jansen, Bep Kuster, Melinda Lubik, Laura Noordman. Lies Noordman. Catha rina Schouten en Toos van der Vaart. Onder de geslaagden vooi het arts examen le gedeelte stond mej. M. C. Th. Hartjens; dit moet zijn mej. M. C. Th. Heertjes. Te Leiden en te 's-Gravenhage zal een dezer dagen onder voorzitterschap van prof. dr. N. van Itallie. hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier in de artsenij- bereidkunde en vergifleer een vanwege den Volkenbond benoemde internationale com missie bijeenkomen voor het vaststellen eener methode ter bepaling van het mar- gine-gehalte van opium. ,De heer J. Slauerhoff deelt mede. dat hij door verblijf in Spanje niet bedankt heeft voor zijn benoeming tot lid van de Maatschannii voor Letterkunde waardoor abusievelijk gepubliceerd is. dat hij deze benoeming aanvaardde. Wij ontvingen van J W. Cahen's Kolenhandel alhier een aardige reclame in den vorm van een zoogenaamd „weer- profeetje". Het stelt voor een jongen, wiens pantalon bij droog weer blauw is, welke kleur evenwel geleidelijk naar rood overgaat, zoodra er regen op komst is! De politie alhier heeft als verdacht van verduistering van eenig geld aange houden zekeren A. v. P Bij zijn arrestatie bleek, dat hij zich ook had schuldig ge maakt aan ladelichting ten nadeele van een winkelier te Llsse. Hij is ter beschikking van den burge meester aldaar gesteld. Morgenavond geven het zusterkoor onder leiding van den heer J. Vink en het muziekgezelschap ..Orpheus" onder leiding van haar nieuwen directeur, den heer P. de Rook een concert voor de patiënten van Endegeest: Vrijdagavond zal dit plaats hebben voor de patiënten van het sanato rium Rhijngeest. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum. Volw. pers. Kind. Totaal Maandag 4 Juli 33 33 Dinsdag 5 Juli 40 40 Woensdag 6 Juli 43 43 Donderdag 7 Juli 43 43 Vrijdag 8 Juli 40 40 Zaterdag 9 Juli 39 39 zou men niet missen. Meer jaarlijks gaan duizenden hec tares bosch door brand ver loren! En die mist men wèl. Spaar ons nationaal bezit, IJMUEDEN, 11 Juli 1932. V1SCHPR1JZEN. Tarbot per K.G, f. 10.55. Griet per kist van 50 K.G. f.33—14. Tongen fier K.G. f. 1.750.85. Middelschol per kist van 50 K.G. f27.50. Zetschol per kist van 50 K.G. f. 2116. Kleine Scl-ol per kist van 50 K.G f. 192.40. Schar per kist van 50 K.G. f. 12 6. Tongschar per kist van 50 K.G. f. 33 Roggen per 20 stuks f. 156. Vleeten per stuk f. 5.500 80. Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 201. Groote Schel- visch per kist van 50 K.G. f. 18—17. Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 129. Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 7.504.50. Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 5.60—3.30. Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.40—33. Gullen per kist van 50 K.G. f. 16—3.10. Lengen p>er stuk f. 1. Heilboot per K.G. f. 1. Wijting per kist van 50 K.G. f. 2.70—1.20. Koolvisch jier stuk f. 0.260.15. Makreel per kist van 50 K.G. f. 17—9.50. Aangekomen 10 stoomtrawlers: IJM. 58 met f.2759; IJM. 2 met f.2693; IJM. 26 met f.4000; IJM. 40 met f.1167; IJM. 46 met f.947; IJM. 49 met f.3755; IJM. 23 met f.818; IJM. 97 met f.855; IJM. 106 met f.1083 IJM. 32 met f.1461; 1 Deensche kotter S. 66 met f. 640 en 29 loggers: KW. 67 met f.390; KW. 144 met f.280; KW. 34 met f.380; KW. 60 met f 340; KW. 55 met f.330; KW. 47 met f.380; KW. 57 met f. 442; KW. 147 met f.330; KW. 159 met f.362; KW. 163 met f.390; KW. 58 met f.190; KW. 29 met f.430; KW. 49 met f.390; KW. 135 met f.200; KW. 43 met f.320; KW. 22 met f.330; KW. 173 met f.360; KW. 169 met f 460; KW. 44 met f.506; KW. 110 met f.380; KW. 69 met f.320: KW. 23 met f. 360; KW 51 met f 431; KW. 112 met f 290, KW. 178 met f 400 KW. 108 met f.350; SCH. 186 met f.600. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Ontwapening. Zooals bekend, heeft de Engelsche minis ter van buitenlandsche zaken sir John Simon een ontwerp-resolutie opgesteld, waarmede de eerste periode der ontwape ningsconferentie zal worden afgesloten. Hierover het volgende: Allereerst kan worden vastgesteld, dat de resolutie, afgezien van den bacterlologi- schen en chemischen oorlog, welke verbo den wordt, geen besluiten der conferentie over terstond van kracht wordende ontwa peningsmaatregelen bevat maar slechts verklaringen, dat over de volgende voor stellen in de conferentie overeenstemming ^D^toekomstige ontwapeningsconventie moet bepalingen over de bescherming der burgerbevolking tegen luchtaanvallen be vatten. Het luchtbombardement moet met alge meen en onbeperkt verboden worden maar door overeenkomsten plaatselijk begrensd worden. Voor bombardementsvliegtuigen moet volgens het ledig gewicht een grens naar boven vastgesteld worden. Uitzonderingen zullen worden toegelaten. Bovendien moet het maximum-aantal en de totale tonnage van militaire vliegtui gen beperkt worden. Civiele vliegtuigen, waarvan het gewicht een bepaald maximum overschrijdt, moe ten geïnternationaliseerd worden. Tanks boven een nog vast te stellen ge wicht moeten verboden worden en binnen een bepaalden termijn na in werking tre ding van de toekomstige ontwapeningscon- ventie vernietigd worden Aantal en kaliber van de zware veldar tillerie moeten begrensd worden. Chemische en bacteriologische en soort gelijke wapenen zooals bommenwerpers moeten geheel verboden worden. BINNENLAND. De Pers over het bezuinigingsrapport. (Binnenland. 3e Blad). Instelling van een commissie, inzake ge meentelijke girodiensten. (Binnenl., 3e BI.) Zomerbijeenkomst der Chr. Kist. Jonge ren-groepen in Zuid-Holland. (Binnenland, 3e Blad). Auto-botsing bij Dc Bilt; vier gewonden (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Na het accoord van Lausanne. (Buitenl. en Tel., le Blad). Hevige actie der stakers in België onder communistisch drijven. (Buitenl., lc Blad). De Duitsche verkiezingsstrijd. (Buitenl. en Tel., le Blad). Turkije's toetreden tot den Volkenbond. (Buitenlle Blad). Ernstig spoorwegongeluk in Turkije en ketelontploffing aan boord van een Duit sche pleizicrboot. Vele slachtoffers. (Bui tenl. Gemengd, 2e Blad). DUITSCHLAND. Verboden bladen Dc politieke strijd. De lijst van verboden bladen breidt zich steeds meer uit. Verboden zijn nu de „Schlezische Bergwacht" de „Donaubotc" te Eschinger en het „Frankf. Volksblatt" het laatste zelfs voor 9 dagen. Het sociaal-democratische Rijksdaglld Hertz heeft een brief aan voorzitter Loebe gericht, om er zich over te beklagen, dat Strasser geweigerd heeft de parlementaire commissie van controle bijeen te roepen, hoewel de meerderheid der leden van de commissie zulks wenschte. Uit naam van de socialistische commissieleden teekent dr. Hertz verzet aan tegen deze houding die niet alleen neerkomt op een schen ding van het huishoudelijk reglement, maar ook op een schending van de Grondwet, daar de voorzitter zoodoende de commissie belet haar grondwettig ge waarborgde rechten uit te oefenen. De brief verzoekt Loebe alle middelen, die hem ten dienste staan, aan te wenden om alsnog de commissie bijeengeroepen te krijgen. Verschenen is nu ook de verkiezings program-omroep van de Duitsche Volks partij. Daarin wordt o.a. gezegd: Op 31 Juli zal beslist worden, of in Duitschland de partijdictatuur, of de ge dachte van de nationale volksgemeen schap zal heerschen. Tegenover de regeering-von Papen staat de Duitsche volkspartij afwachtend. Zij zal de regeering naar haar daden beoor- deelen. De vrijheidskamp van het Duitsche volk moet alle Duitschers vereenigen ln den strijd voor de Duitsche eer, voor het Duitsche recht en voor Dultsch grondge bied. Dagelijksche gewelddadigheden, zichtbare verruwing der zeden, georgani seerde goddeloosheid en een mateloos ma terialisme toonen de innerlijke verwilde ring van het volk. Wanneer uit dezen poel van haat en gewelddadigheid de burger oorlog ontstaat, dan Is Iedere hoop op vrijheid van het Duitsche volk vergeefsch. Een grondwetswijziging, die de partij reeds lang eischt. moet ln plaats van de heerschende partijbureaucratie een sterke rijksregeering brengen. De ervaringen van de laatste jaren heb ben bewezen, dat het socialisme het Duit sche economische leven niet gezond kan maken, dat het den arbeider geen betere levensmogelijkheden schept, maar hem zijn werkplaatsen ontneemt. Socialistische experimenten van welke soort ook zullen bij ons zeker tegenstand ondervinden. Geen hartstochtelijke de monstraties, maar de zakelijke arbeid van werkelijke deskundigen op ieder gebied zullen ons volk redden. Tenslotte wordt in den oproep gezegd, dat de Duitsche volkspartij den verkie zingsstrijd begint met den vasten wil. dat Duitschland vrijheid en recht tegenover zijn vroegere vijanden zal verkrijgen. Natuurlijk hebben weer een reeks bot singen plaats gehad. Resultaat: Te Hin denburg 2 jongemannen levensgevaarlijk gewond; te Bremen een politie-agent ge dood, een andere ernstig gewond; te Eckerfoerd een lid der Reichsbanner ge dood, een Nazi zwaar gewond.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1