BEZUINIGINGSVOORSTELLEN DER COMMISSIE-WELTER Te kort van 100 millioen gulden. 73*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 9 Juli 1932 Derde Blad No. 22178 De mislukte Wereldvlucht. INKRIMPING PERSONEELS FORMATIE MET 12 PCT. SALARISKORTING VAN 13 PCT. VOOR ONGEHUWDEN EN VAN 8 PCT. VOO£ GEHUWDEN. Verlaging werkloozensteun met 15 pCt.; echter verhooging op het platteland. De heer Weiter, voorzitter der commissie. Verschenen is het Rapport van de Staats commissie voor de verlaging van de Rijks uitgaven (commissie-Weiter). De commissie werd ingesteld als een Staatscommissie ad hoe. aan welke werd opgedragen binnen zoo kort mogelijken ter mijn aan de Kroon zoodanige voorstellen te doen als in verband met de noodzakelijkheid van een blijvende en aanzienlijke verlaging van het peil der Rijksuitgaven dienstig zul len zijn te achten. In deze commissie werden benoemd: Tot lid en voorzitter: Ch. J. I. M. Weiter oud vice-president van den Raad van Indië te 's-Gravenhage; tot leden: prof. L. A. v. Royen, hoogleeraar aan de Technische Hoo geschool. Wassenaar, prof. ir. I. P. de Vooys directeur van de Alg. Kunstzijde Unie. Arn hem: E. P. Westerveld. alg. secretaris van het Koloniaal Instituut te Amsterdam; F. H. Fentener v. Vlissingen. industrieel te Utrecht: mr. dr. W. M. Westerman. chef v. het kabinet van den burgemeester van Den Haag; mr. dr. A. v. Doorninck, thesaurier- generaal van financiën; ir. M. H. Damme. directeur-generaal der P.T.T.; L. J. Ph. Zaalberg, dir.-gen. van den Arbeid: mr dr. J. H. R Sinninghe Damsté, dir.-gen. der belastingen; mr. J. Woltman. secr.-gen. van het Dep. van Defensie. - Bij K. B. van 14 Nov. 1931 werd tot secre taris der commissie benoemd mr. H. Al- barda. te voren secretaris der opgeheven Bezuinigingscommissie. De commissie werd op 4 November 1931 geïnstalleerd. De commissie stelde in 6 subcommissies, welke ieder een deel der begrooting van uitgaven in studie nam. Het rapport telt 456 bladzijden. Hoofdstuk A. Na eenige beschouwin gen komt de commissie tot de conclusie, dat het economisch perspectief voor Ne derland zéér weinig rooskleurig genoemd moet worden en dat het dientengevolge zoo ooit. dan thans voor den Staat onafwijs baar plicht geworden is nu het cijfer der begrooting hetwelk in een periode van wel vaart tot ruim f.600 millioen is gestegen, tot bescheidener proporties terug te bren gen. Hoofdstuk B. bevat algemeene opmerkin gen ter toelichting van de door de commis sie gevolgde werkwijze. Een-tekort van honderd millioen gïilden. Hoofdstuk C. In par. 1 schat de com- missie het verschil tusschen inkomsten en uitgaven in 1933 op rond f. 100.000.000. Par. 2 behandelt de gemeentefinanciën welke naar het oordeel der Commissie, - meer nog xlan die van het Rijk, reden tot bezorgdheid geven. Gezien de groote risi- co s die de Rijksfinanciën bij een onoor deelkundig gemeentebeheer loopen, is de Compnssie algemeen van oordeel, dat de ernstige aandacht der regeering op deze zieke plek gevestigd behoort te worden. Een der voornaamste bedenkingen tegen ^±°LdL?e?eent* Snoerde financieel beheei is. dat de gemeentebesturen in de gunstige jhren vóór 1930 een behoorlijke l!6? achterwege gelaten, hetgeen blijkt, behalve uit den sterk geste- toen schuldenlast van omstreeks f850 MMrtwin »!919 tot 12100 millioen in M 2-iï!rmeerdenng met meer can J50 ,o (de Rijksschuld steeg in diezelf de jaren met 10°/,). uit het feit, dat bij de gemeenten de telkenjare ver boven de raming uitgaande middelen opbrengsten niet hebben geleid tot batige rekening- saldo's, die voor buitengewone schuldaflos sing zijn aangewend, maar dat de ge meenten de stijging van haar gewone uit gaven met de abnormale stijging van het volksinkomen gelijken tred hebben doen houden. Hoofdstuk D. bevat algemeene voorstel len. op alle departementen betrekking hebbend. Par. 1. Verlaging van de kosten van sa larissen en loonen. De Commissie berekent, dat van het totale Rijksbudget ad f. 578 millioen totale Rijksbudget ad f.587 millioen bezuiniging in aanmerking komt en dat hiervan de totale jaarlijksche loon- en salarislast (niet medegerekend de salaris sen en loonen van het personeel in dienst der bedrijven, daar de uitgaven daarvoor niet in de f.587 millioen- begrepen zijn), welke op f. 194 millioen geteld kan wor den, rond 50»/» bedraagt. Bezuiniging op personeel en salarissen Na deze cijferopstelling meent de Com missie zich ontslagen te mogen achten van de verplichting, nader aan te toonen, dat wie een zeer groot bedrag op de landuit- gaven wil bezuinigen, daarbij noodzakelijk de salarissen en loonen moet aantasten. Ten einde deze bezuiniging te bereiken, wordt voorgesteld: le. inkrimping van de personeelforma- ties met 12°». welke op den duur een bate zou kunnen opleveren van ongeveer f. 7.2 millioen; 2e. een blijvende salariskorting van 13*/, voor de ongehuwden en 8'/, voor gehuwde landsdienaren. Hiermede is een bezuini ging te bereiken van ongeveer f. 24 mil lioen (na aftrek van reeds bestaande kor tingen wordt dit per saldo f. 14,5 millioen). Als noodzakelijk complement van dezen maatregel beschouwt de commissie een gelijksoortige verlaging van de loonen en salarissen van personeel in dienst der andere publiekrechterlijke lichamen. In dien deze verlaging niet uit eigen bewe ging wordt opgelegd, zou zij naar het oor deel der commissie door een wettelijk voorschrift worden afgedwongen. Verder wijst de commissie erop. dat het vraagstuk inzake het herstel van het even wicht tusschen de salarissen en loonen van het Rijksperoneel en van het perso neel in dienst van publiekrechterlijke lichamen tot oplossing gebracht zal moe ten worden. Verschillende wegen om hier toe te geraken worden aangegeven, o.a. aanvulling van art. 170 gemeentewet in dien zin, dat gemeentelijke loon en salaris regelingen worden onderworpen aan de goedkeuring van de Kroon. Par. 2 gaat over korting op materieele behoeften en overige uitgaven. In aansluiting aan de voorstellen inzake verlaging van de personeelsposten wordt voorgesteld de uitgaven voor materieele en overige behoeften met 15% te vermin deren, ó.a. op grond van de sinds gerui- men tijd ingetreden prijsvermindering. De bezuiniging, die hiermede verkregen wordt kan gesteld worden op ong. f. 2.850.000. Par. 3. Korting van subsidiën Voor gesteld wordt de door het Rijk verleende subsidiën, voor zoover zij niet op een wet telijke regeling berusten of uitvloeisel zijn van een contractueele verplichting, met 15% te verminderen. Nu de Staat gedwon gen is. allerwege te bezuinigen en het veld zijner werkzaamheden in te perken is het niet anders dan redelijk te achten, dat zij, die met financieele hulp van den Staat en bepaald doel nastreven of een zekei belang behartigen, ten aanzien van die hulp worden beperkt. Het financieel effect van dezen bezui nigingsmaatregel kan gesteld worden op rond f. 1.000.000.. Par. 4. Korting op gratificaties Met het oog op de tijdsomstandigheden wordt voorgesteld, de posten voor gratificatiën bij alle begrootings-hoofdstukken te ver minderen met gemiddeld 25%. waardoor een bezuiniging kan worden verkregen van rond f. 240.000. Par 5. Kosten van voor in Rijksdienst gedane reizen. In verband met den dalenden levensstandaard en omdat op deze uitgaven, nu de nood der tijden daar toe dwingt, in elk opzicht de uiterste so berheid en terughouding zal moeten wor den betracht stelt de commissie een wij ziging voor van 't Reisbesluit, belichaamd in een als bijlage opgenomen ontwerp, waaruit een bezuiniging zal kunnen voort vloeien van f. 855.000 Par. 6 Het arbeidsovereenkomstenbe- sluit en de tijdelijke ambtenaren. Ten einde beperking te verkrijgen van de per soneelsuitgaven in de Rijksdiensten wordt aangedrongen op een meer doeltreffende toepassing van het instituut der arbeids overeenkomsten, zooals dat is geregeld bij het KB. van 3 Augustus 1931 (Stbl. 351.). O.m. wordt in overweging gegeven de facultatief gestelde bepaling van art 2 van genoemd K. B. betreffende de gevallen, waarin arbeidscontractanten in dienst kunnen worden genomen, in imperatieven zin te wijzigen. Ook wordt voorgesteld art. 6 van het Alg. Rijksambtenaren-Reglement zoodanig te wifzigen, dat het instituut der tijdelijke ambtenaren komt te vervallen, uitgezon derd in de gevallen, waarin men iemand, alvorens hem in een bestaande organieke functie in vasten dienst aan te stellen, tijdelijk op proef wil laten dienen vn. Bezuinigingen op de kosten der per soneelsformaties van de Departementen van Algemeen Bestuur. Voorgesteld wordt op de personeelsformaties der in 5 I reeds genoemde algemeene inkrimping toe te passen 12 pCt. Ter bevordering van uniformiteit wordt voorgesteld omtrent de toepassing van de personeelsinkrimping op de Departemen ten het voordeel in te winnen van een be perkte commissie van hoofdambtenaren. Voorloopig is voor alle Departementen vastgehouden aan een korting van 12 pet. Recapitulatie der bezuinigingen voorgesteld in Hoofdstuk D. Salariskorting f 24.000.000 Korting materieele behoeften 2850.000 Korting subsidiën 1 000.000 Korting gratificatiën 240.000 Wijziging Reisbesluit855.000 f28.945.000 Aangezien bij de verschillende detail- voorstellen (hoofdstuk E t.m. N) de be zuiniging, voortvloeiende uit de inkrim ping der perse oeelsformaties. nader wordt gespecificeerd, wordt dit bedrag hier niet in rekening gebracht. Hoofdstuk E, Departement van Buiten- landsche Zaken - Door verschillende voor stellen wordt op dit begrootingshoofdstuk een bezuiniging voorgesteld van totaal f. 323.000. Sterke bezuiniging bij Justitie. Hoofdstuk F. Departement v. Justitie Als voornaamste maatregelen, die worden voorgesteld, 1unnen worden vermeld: I. Vermindering van het aantal Kanton gerechten met 50 (conform voorstellen Commissie-Bosch, waarbij Alphen. Haar lemmermeer en Woerden); uitbreiding van -de in artikel 74 S. W. B. mogelijk gemaakte afdoening buiten proces, waardoor het getal strafzaken zal terugloopen; inkrim ping van het aantal kantongerechtspar ketten. De bezuiniging die uit deze maat regelen voortvloeien, kan gesteld worden op f. 350.000. II. Opheffing van een zestal rechtban ken der tweede klasse, te weten die te Roermond, Zutphen. Thiel, Dordrecht, Alkmaar en Winschoten. Bezuiniging f. 300.000. III. Versobering van de gerechtskosten in strafzaken: vereenvoudiging inzake het uitbrengen van exploten en inkrimping der deurwaardersorganisatie. Bezuiniging in totaal f. 175.000 IV. Eenige kleinere voorstellen t. a. v. de rechterlijke organisatie, waarmede een bezuiniging verkregen kan worden van f. 400 000. In verband met deze voorstellen is in overweging gegeven voor de magistra tuur 65 jaar als leeftijdsgrens te stellen. V. Samensmelting van de beide krijgs raden en vermindering van het aantal militaire leden van het Hoog Militair Ge rechtshof. (Uiteindelijke besparing f.30.000) VI. Vereenvoudiging in de procedure der raden van beroep (O.); vermindering van het aantal dier raden door die te Rotter dam en te 's-Gravenhage samen te voegen en de raden te Arnhem, Groningen. 's-Her- togenbosch en Roermond twee aan twee te vereenigen: vermindering van de perso neelsorganisatie der raden: opheffing van den Centralen Raad van Beroep, gepaard gaande met eenige uitbreiding van den ?1906()00 Uiteindelijke besparing plm. Leidsche Raad van beroep voor directe belastingen bij Den Haag. VIL Concentratie van het aantal raden van beroep voor de directe belastingen en wel door samenvoeging van de raden te Breda en 's-Hertogenbosch bij dien van Til burg, Zutphen biji Arnhem; Leiden bij Den Haag: Alkmaar bij Haarlem of omgekeerd; Roermond bij Maastricht of andersom; in stelling van enkelvoudige kamers. Bezuini ging f. 45.000. VIII. Reorganisatie der politie (met uit zondering van die der groote steden). Door in plaats van Rijksveldwacht en gemeente- lijke plattelandspolitie korpsen, gewestelijke politie in te stellen staande onder het ge zag van den commissaris der Koningin en t.a.v. hun repressieve taak dienstbaar aan de justitieele autoriteiten De totale bespa ring aan dezen maatregel verbonden zal zoowel aan het Rijk als aan de gemeenten ten goede komen. Globaal geschat bedraagt deze ongeveer f. 200 000. IX. Maatregelen tot beperking van het aantal opnemingen in de gevangenisgestich ten, alsmede concentratie van inrichtingen. Onder meer wordt voorgesteld de huizen van bewaring te Roermond. Zutphen. Tiel. Dordrecht, Alkmaar en Winschoten op te heffen. Verder opheffing van de Rijkswerk inrichtingen te Hoorn en Gorinchem. De hiermede te verkrijgen bezuiniging kan ge steld worden op f 225.000. X Beperking van het aantal kinderen, op welke de kinderwetten toepassing vin den door: a de art. 373 M en N van het B W bui ten werking te stellen (evenwel met herstel van de correction paternelle): b. ten aanzien van de ter beschikking stelling de leeftijdsgrens, die thans 18 jaar bedraagt althans tijdelijk te verlagen tot 16 jaar: c. de ontheffing en de ontzetting uit de ouderlijke macht alleen in de meer ern stige gevallen toepassing te doen vinden (Regeeringsaanschrijving aan de pakket ten). De hieruit voortvloeiende besparing kan gesteld worden op rond f. 365.000. XI Samenvoeging van de dubbele voog dijraden te Amsterdam Rotterdam en Den Haag. met instelling voor iederen raad van twee kamers: opheffing van den voog dijraad te Tilburg. Bezuiniging f. 35.000. XII. Plaatsing van de z.g.n. Regeerlngs-, kinderen in grooter getale dan tot dusverre in de met Rijkssubsidie gebouwde, particu liere opvoedingsgestichten het op eenvou dige leest schoeien van de Rijksopvoedings gestichten voor jongens. Bezuiniging plm f. 50 000 XIII. Verlaging van de posten, uitgetrok ken voor verplegingssubsldle met f 100 000 wegens stereotiep jaarlijksch overschot; kor ting met ongeveer 10 pCt. op verplegings subsldle en algemeen subsidie wegens prijs daling van die artikelen, welke in de ver pleging een voorname plaats innemen. De uit deze maatregelen voortvloeiende totale bezuiniging kan op f. 400 000 gesteld wor den. XIV. Beperking van de toepassing der psychopathenwet door de wet alleen in werking te laten bij delicten waarbij lijf of zeden betrokken zijn of ingeval van tweede herhaling van misdrijf. XV Vermindering met ongeveer 10 pCt. van de subsidiën en kosten Inzake parti culier verpleegde psychopaten. Bezuiniging f. 10.000. Niet mede gerekend te de vermindering van uitgaven voor welke Rijk en gemeen ten tezamen op den duur uit de in het rap port voorgestelde reorganisatie der politie zal voortvloeien bedraagt de totale bezuini ging in Hoofdstuk F aangegeven de som van f. 2.640.000. Voorts wordt een verhooging van inkom sten ad plm. f.500 000 verkregen door: a. beperking van het kosteloos procedee- ren en requestreeren f. 150.000; b. herstel van de veroordeeling in de kos ten van het geding; c. invoering van invorderingskosten dij boetebetaling f50 000 d. maatregelen waardoor de verplichting wordt opgelegd tot betaling of medebeta ling in de kosten van onderhoud bij ont zetting of ontheffing of bij terbeschikking stelling f. 100.000: totaal f 500.000. Werkloozensteun met 15 pCt. verlaagd. Echter verhooging op bet platteland. Hoofdstuk G. Departement van Binnen- landsche Zaken en Landbouw. De voornaamste op dit Departement betrek king hebbende bezuinigingsvoorstellen zijn: I Een verlaging met 15 pet ran den werkloozensteun. De commissie wijst er op, dat het voorstel tot salariskorting het on ontwijkbaar gevolg heeft, dat ook de uit- keering aan hen, die niet arbeiden, wordt verlaagd. Bovendien zijn, sedert het grond- tarief van f. 13.50 in de groote steden werd vastgesteld, de prijzen van nagenoeg alle levensbenoodigdheden belangrijk gedaald, het meest voor de artikelen, die de groot ste plaats innemen in het budget van een arbeidersgezin. Voor het platteland evenwel wordt voor gesteld de uitkeeringen aan werkloozen, welke in sommige gevallen bepaald te laag zijn ,te verhoogen. II. Een korting van 40 pet. op de Rijks vergoeding van de administratiekosten van werkloozenkassen. waarmede een be zuiniging verkregen wordt van rond f. 100.000. III. Vermindering met 25 pet. van het voor de Koloniale Landbouwschool te De venter uitgetrokken crediet. Bezuiniging f. 45.000 IV. Stopzetting van de subsidieering van het lager (dagschool) landbouwonderwijs. Indien de omstandigheden er toe nopen op de uitgaven voor het landbouwonder wijs te bezuinigen, zal dit moeten geschie den op het dagschool-onderwijs en niet op het cursusonderwijs. Het lijkt der Commissie niet voor tegenspraak vatbaar, dat ill het gestelde geval het jongere en duurdere onderwijs, welks resultaten over het algemeen niet beter zijn dan die van het oudere en goedkoopere onderwijs, het veld zal moeten ruimen. De te verkrijgen bezuiniging kan ge steld worden op f. 420.000, waartegenover staat een vermeerdering van het aantal cursussen. V. Schrapping van het op art. 105 uit getrokken bedrag van f 165 300 voor ont watering. alsmede opheffing van 't Rijks bureau voor de ontwatering. Bezuiniging lond f. 214.000. VI. Verbobering van den dienst van het Staatsboschbeheer en beperking van de overige voor boschbouw bestede uitgaven. Bezuiniging totaal f. 195.000. VII. Verschillende versoberingsmaat regelen op het gebied der visscherijen (o.a. de reorganisatie van het Rijksinstituut voor Biologisch Visscherij-onderzoek). In het geheel zal op deze afdeeling f. 65.000 bezuinigd kunnen worden. De totale be zuiniging bij hoofdstuk G m overweging gegeven, zal bedragen f. 1.697.000. Bezuiniging van 10 pCt. op Hoogcr Onderwijs. Hoofdstug H. Departement van Onder wijs. Als voornaamste bezuinigingsvoor stellen kunnen vermeld worden I. Vermindering van 10 pet. op de totale kosten van het hooger onderwijs, te be reiken door een korting van 15 pet. op de materieele uitgaven en een korting van plm. 11 pet. op de personeele uitga ven (met uitzondering van het bedrag, be- noodigd voor de bezoldiging der hoog leeraren. De Commissie geeft in overweging de verdeeling van het totaal te bezuinigen bedrag over te laten aan de respectievelijk academische senaten en curatoria, die waren uit te noodigen daartoe onderling overleg te plegen. Voorts wordt het denkbeeld geopperd tot instelling van een centraal curatorium of andere centrale instantie alsmede van toekenning van financieele autonomie aan de universiteiten en hoogescholen. H Vermindering van de salarissen der leeraren, bij het gesubsidieerd V.H.O. en M.O. tot gemiddeld 9.4%. alsmede toepas sing van de algemeene korting van 15% op dat gedeelte der materieele posten .waarop bezuiniging mogelijk is. De gezamenlijke bezuiniging op afdeeling III van hoofdstuk VI der begrooting 1932 zal rond f. 800.000 kunnen bedragen. Verder wordt o.a. in overweging gegeven de zelfwerkzaamheid der gemeenten op het gebied van VJH.O. en M.O. voor de toekomst uit te schakelen, de concentratie van dit onderwijs zooveel mogelijk te bevorderen (concentratie zoowel van onderwljsgelegen- heid als concentratie in de studie der leer lingen bijv. het gemeenschappelijk ontvan gen van lessen), te besluiten tot instelling van een regionale inspectie en ten slotte tot voorloopige algeheele stopzetting van de uitbreiding van het M.O. en V.H.O. III. Versobering van de organisatie van het Nijverheidsonderwijs te bereiken door Mattern rechts Griffin links. In tegenstelling met vorige berich ten meldt het Telegraafagentschap der Sovjet-Unie thans, dat Mattern bij de noodlanding van de Century of Progress te Borrisof ernstige kwetsuren heeft op- geloopen. Zijn kameraad Griffin is er met lichte verwondingen afgekomen. a. een t.o.v. de verschillende onderdeelen van het N.O. gedifferentieerde verminde ring van de personeelskosten; b. een korting van 15% op de materieele uitgaven, voor zoover deze voor bezuiniging in aanmerking komen; c. de personeelssubsidies met 9.4% (dus een gelijke korting als voor het Rijksper soneel). te verminderen. In totaal zal op het N.O. f2.6 millioen moeten worden bezuinigd. Concentratie van scholen. IV Concentratie van openbare lagere scholen in de richting van ten minste een tweemansschool. welke volgens het thans aanhangig wetsontwerp, tot wijziging der L. O. wet als minimum 46 leerlingen zou moeten tellen. Uiteindelijke besparing f, 500.000. V. Concentratie van U.L.O. scholen in dc richting van driemansscholen op den voet van het aanhangig wetsontwerp, met gele genheid tot differentiatie naar beneden tot tweemansscholen. Bezuiniging f. 750.000. Opvoering maximum aantal leerlingen. VI. Opvoering van de minimum-aantal len leerlingen, volgens art. 73 LO wet noo- dig voor de oprichting van nieuwe bijzon dere lagere en u.l.o.schoIen met 50% en in aansluiting daaraan opvoering van de mi nima in art. 19 der L.O.-wet voor het open baar onderwijs, eveneens met 50%. VII Meerdere concentratie in de oplei ding der onderwijzers. Bezuiniging f250.000 VIII. Doorvoering van de z.g. 45 schaal, opgenomen in het thans aanhangig wets ontwerp tot wijziging der L.O.-wet Bezuini ging f. 5.300 000. IV. Vervanging van leerkrachten in de laagste twee klassen der lagere school door lager bezoldigde (als regel vrouwelijke) leerkrachten, in het bezit van een speciaal hiervoor te introduceeren onöerwijsbcvoegd heid. Bezuiniging op den duur f. 4 millioen. X. Verbod voor de gemeentetiesturen tot aanschaffing van z.g. boventallige onder wijzers De hieruit voortvloeiende bezuini ging welke op ongeveer f. 9 millioen ge steld kan worden, komt geheel ten goede aan de gemeenten. XI. Opneming in art. 6 der L.O.-wet van de bevoegdheid om maxlmum-eischen te stellen ten aanzien van de oprichting en de inrichting van scholen, ten einde zoo noodig soberheid daarbij te kunnen af dwingen. XII. Verschillende kleinere bezuinigings maatregelen t.a.v. Kunsten en Wetenschap pen. waardoor een besparing verkregen wordt van totaal f. 110.000. Voorts wordt aanbevolen het denkbeeld om de leeftijdsgrens voor toelating tot de lagere school waarvan een belangrijke bezuiniging het gevolg zou kunnen zijn in studie te doen nemen. In In het geheel zullen de bij Hoofdstuk H. voorgestelde bezuinigingen kunnen be dragen f. 15.054 000. terwijl bij het hooger onderwijs een verhooging van inkomsten kan worden verwacht van plm. f. 350.000. Hoofdstuk J. (Departement van Finan ciën). De voornaamste bezuinigings maatregelen die in dit hoofdstuk worden voorgesteld, betreffen afdeeling VII Rijks gebouwendienst en afd. IX. Pensioenuitga ven: T.a.v. eerstgenoemde afdeeling wordt o.a. in overweging gegeven de posten be stemd voor bouwen, exploitatie en voor onderhoud van Rijksgebouwen met resp. 20 en 10°/o te verminderen. Met nog eenige andere versoberingsmbaatregelen kan al dus een bezuiniging bereikt worden van f. 1.388.000. Wat betreft afd. IX wordt door de com missie voorgesteld de door het Rijk be taalde annuïteit aan het Burgerlijk Pen sioenfonds van f. 31% millioen tijdelijk met 10*/» te verlagen, op grond van de om standigheid dat de tweede wetenschappe lijke balans van het Pensioenfonds heeft doen zien. dat het balanstekort per ultimo 1927. ondanks een belangrijk lagere Rijks bijdrage dan f.31' millioen in de periode 19221927 omstreeks f38 millioen lager is dan het tekort op de eerste balans. De hieruit voortvloeiende bezuiniging bedraagt f 3,1 millioen. Met nog eenige kleinere bezuinigingen zal de totale uitgaven-verlaging in hoofd stuk 7 voorgesteld, bedragen f. 4.832.000. Voorstellen betreffende de marine. Hoofdstuk K. (Departement van Defen sie). Ten aanzien van de marine wor den dc volgende voorstellen gedaan: 1. Opdracht aan een deskundige com missie, bestaande uit vertegenwoordigers van de Departementen van Defensie Ko lomen en Financiën, om de organisatie der Marine hier te lande in verband met de vlootsterkte in Indië te herzien met het doel te geraken tot een besparing van

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9