'lEIDSCK DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 9 Juli 1932 :,i BEDROG. LONDENSCHE BRIEVEN. Directie en Administr. 2500 Redactie1507 Kleine Advertentiën GEVRAAGD. AANGEBODEN. Op het wijde zonnige strand liep nie mand zoover ze.?len kon en blij holde ze naar beneden, verheugde zich op een langt stalende wandeling naar Katwijk, waar ze koffie zou drinken in het kleine hotelletje, dan 's middags met de tram naar Leiden, wat boodschappen doen en Das tegen het eten naar huis. Zoo stil was het nu in Noordwijk en dien morgen voor het eerst had ze spijt gevoeld, dat ze voor vijf maanden had gehuurd,nu er bulten het seizoen om bijna geen gasten waren en de enkele winterbewo- iiers der villa's haar vreemd zouden blij ven omdat ze zich voorgenomen had, alleen te zijn, geen nieuwe kennissen te ma ken terwijl Koen in Amerika was. Rustig en heerlijk had het haar ge leken: zoo vijf maanden alleen in een stil zeeplaatsje; vijf maanden tijd om te wandelen, te teekenen en te genieten van je vrijheid, hoeveel ze ook van haar man hield Doch dezen stralenden winterochtend had ze zich opeens alleen gevoeld, be hoefte gehad aan afleiding, aan tu®n" schen zien. aan ietsf anders dan het kalme leventje van eiken dag: na het ontbijt een strandwandeling, wat slente ren door het dorp. wat teekenen en na de koffie een praatje met de bescheiden mevrouw bij wie ze eenige gast was. Daarna soms naar Noordwijk-binnen, weer wat teekenen en na het diner lezen, luieren of brieven schrijven, lange brieven aan Koen, die alweer naar huis verlangde, naar hun eigen home in Amersfoort en zich moeilijk kon inleven daarginds in het dollarland, waar alles anders was. Stevig stapte ze door op het harde zand en onder het kijken naar de zee. de mooie lucht en de beschermende duinen, steeg haar stemming, voelde ze haar onrust wegzakken, maar ook lust in zich opkomen, iets dwaas te doen, eens echt te genieten van den moóien dag. Zoo jong en overmoedig voelde zé zich en even speet het haar, öat ze geen schets boek" in haar diepe mantelzak had; nu zou ze willen teekenen, kunnen teellenen En onder de lange wandeling bedacht ze, hoe ze morgen thuis, op haar gioote lichte kamer. die ze zelve zoo gezellig had gemaakt, omdat ze er zoo veel maanden moest wonen, eens flink zou beginnen, iets nieuws opzetten, hard gaan werken, om er JÉoen mee te verrassen. Maar vlak bij Katwijk ontmoette ze een jongen man; een knappe donkere buitenlander. zooals ze constateerde. Hij hield z'n pas in, stond toen stil, lichtte z'n hoed en vroeg in onberispelijk Hollandsch hoelang het naar Noordwijk was. Ze glimlachte om haar vergissing, zei" ongecontroleerd: „Ach ik "dacht min stens. dat u Italiaansch tegen me zoudt praten", vertelde toen zakelijk dat zij er vijf kwartier over had gewandeld, maar dat hij het best vlugger kon doen, als hij haast had. Geamuseerd en critisch keek hij naar haar jong gezond gezichtje, ging er vlot op in en even later liepen ze samen verder langs het strand, hij had zich vormelijk voorgesteld, toen lachend gevraagd oï hij mee terug mocht, met haar mee naar" Katwijk. Even dacht ze dat het een beetje mal was toen overmoe dig door den zonnigen dag bedacht ze dat Hollanders feitelijk veel te bekrom pen zijn, dat zoöiets toch heelemaal niet dwaas was; alleenmaar aardig en natuurlijk, dat twee menschen die den heelen möoien dag voor zich hebben, samen gaan wandelen. En toen hij de Katwijksche straatjes met haar doorliep, sprak het vanzelf dat hij haar een kop koffie bood en later met haar bleef lunchen in het kleine hotel, waar ze alleen brood en spiegeleieren konden krij gen en voor dessert appels, die snel door den bleeken stuggen kellner gehaald wer den in den fruitwinkel dichtbij. En even vanzelfsprekend was het toen, dat hij voorstelde met haar mee te gaan naar Leiden en daar 's avonds wat luxe- rieuzer te dineeren, of als ze er niet op tegen had, in den Haag. waar het nu eenmaal gezelliger was om eens uit te gaan. Ze maakte even bezwaren: over haar eenvoudige japon, hun korte kennismaking, maar eigenlijk vond ze het wel heel aardig en interessant en toen hij haar vertelde dat hij schilder was en hét bleek dat ze zijn naam ook wel meer had gehoord. stelde haar dat volkomen gerust. Schilders waren nu eenmaal vrijer van opvatting, vonden er ook abso luut niets in, eens met een aardige jonge vrouw uit te gaan, hadden daar ook volstrekt geen bijbedoelingen mee en toen de dag zoo heel gewoon en gezellig ver liep en ze 's avonds naar Noordwijk terug- tiamde, was er natuurlijk zijn belofte, haar over een paar dagen eens op te komen zoeken in haar pension, naar schetsboek eens te zien wat raad te geven, t Hij woonde in den Haag, wist ze al en was even teleurgesteld geweest dat hij haar niet tot een bezoek aan zijn atelier had uitgenoodlgd, omdat ze wel eens mooie dingen van hem had gezien, al herinnérde »e zich niet precies meer waar Doch dat zou nog wel komen, dacht ze blij, ineens heel dankbaar voor deze onge dachte afleiding, En toen hij, na twee dagen al, in haar serre zat, teekeningen en krabbels bekeek, eerlijken raad gaf, waren ze alleen maar als twee kameraden die gemoedelijk spraken over het werk en gemeenschajipelijke belangen en sym pathieën, Dien middag gingen ze naar Leiden om oude schilderijen te zien en weer een paar dagen later bezochten ze musea in den Haag, waar hij 'haar wees op de mode en opgeschroefde dingen en tijdens die bezoeken, kreeg ze een heel anderen kijk op kunst, leerde ze van hem meer dan in al die jaren bij haar leer meesters. Het werd een stilzwijgende gewoonte.dat hij tweemaal in de week bij haar kwam en zij tweemaal in den Haag en zoo ge woon en kameraadschappelijk gingen ze met elkaar om, dat het haar pijnlijk ver baasde, toen de pension-mevrouw een aanmerking waagde, sprak van te vrije opvattingen van artlsten en zei dat ze die bezoeken in haar huis liever, niet tole reerde. Fel verontwaardigd was Mia en dacht aan een brief aan haar man, juist dien morgen ontvangen, waarin hij schreef dat het zoo aardig en leerzaam voor haar was, dat ze dien schilder ont moet had, dat het toch per slot plei- zieriger was dan alleen te zijn en dat hij ook een clubje had getroffen, waarin hij vias opgenomen, doch dat de Amerikaan- sche meisjes hem maar matig bekoorden en hij niet hield van die vreeselijke ge verfde gezichten, al werd het in Holland ook al meer mode. Doch wat Koen schreef en dacht, deed niets ter zake; de mevrouw stond op haar stuk en -zei kortaf, dat ze het niet meer wenschte dat ze zich niet verantwoord voelde tegenover „meneer", het gevoel zou krijgen of ze meewerkt aan het bedrog. Mia kleurde fel van verontwaardiging, viel uit over Hollandsche bekrompenheid en achterdocht, maar wist meteen be schaamd: Het was niet heelemaal zonder gevaar. Want al voelde zij van haar kant niets dan vriendschap voor den schilder, soms leek het haar of hij andere gedachten had. En terwijl ze ver nederd en boos, naar haar kamer ging, na gezegd te hebben dat ze wegging, de schade zou vergoeden, maar zich boven zulke beleedigingen verheven achtte, dacht ze gehinderd, dat ze feitelijk én Koen èn den ander wel een beetje had bedrogen. al was het maar uit een grap begonnen. Hoe ze dien eersten dag niet gezegd had, dqt ze getrouwd was en haar man in Amerika waj voor zaken en hoe ze bij zijn bezoek de portretten opzettelijk had Ijvéggesloten? Ze wist volkomen zeker:, ze had -het als een grap bedoeld, hem later willen vertellen: ineens, als verrassing, dat ze getrouwd was, hem ermee willen bewijzen, dat ook een schilder niet volkomen zuiver ziet, na dat "hij haaf een compliment had ge maakt over haar teint, de afwezigheid van schmink en poeder en erbij had ge zegd: „Ja, dat is uitsluitend het voorrecht van jonge meisjes; alle getrouwde vrouwen beginnen zich direct te verven Ze had hem er later mee willen plagen, doch nu opeens leek het haar geraffineerd en leelijk, dat ze het hem had gezwegen. Ze ging in de serre zitten, las Koen's brief nog eens over, wist hoe trouw en goed hij was, hoe hij haar volkomen vertrouwde en dat ze toch niet heelemaal eerlijk was geweest, want ook hem had ze het „grapje" niet geschreven. Meteen stond ze op, kleedde zich aan en ging naar Sen Haag. zooals trou wens afgesproken was en in de tram be dacht ze. dat ze het den schilder alles eer lijk zou zeggen, - dat het nu lang genoeg geduurd had. En ze begreep zelve niet waarom ze er zo olang mee gewacht had. Te lang haast. En even vroeg ze zich onrustig af, of mogelijk hij anders voor haar was gaan voelen, dieper, ge- negener zooals ze soms meende te merken. En toen ze tegen half een bij Lensvelt aan een tafeltje op hem wachtte, trok ze opzettelijk haar handschoenen uit. opdat hij haar trouwring zou zien, die ze voor het eerst weer aan haar vinger had gestoken. Zoo laf vond ze ineens haar comedle. al was het bedrog on schuldig. Tot nog toe Ze schrok zelf van deze gedachte en toen hU even later tegenover haar zat, wist ze niet direct een houding, zag naar z'n donker knap gezicht en wist dat er tóch gevaar was in zoo n spêlletje, gevaar voor beiden. Resoluut legde ze haar handje met de trouwring op het tafeltje, raakte even z'n mouw aan: „Ik moet je iets op biechten," zei ze bijna verlegen, doch be greep tegelijk dat het in die volle lunch room niet zou gaan, dat ze daar zooiets niet vertellen kon. Wat verwonderd keel: hij naar haar blos, begreep het half. dat ze hier niets zeggen kon, bestelde toen alleen twee koffie en besliste „Geheimen zeker! Goed, dan gaan we naar mijn ate lier; dat heb je trouwens nog nooit ge zien, dus dat wordt tijd." Even bedacht ze zich, of hij het ver keerd op kon vatten als ze meeging, her innerde zich toen verhalen van hem over vrouwen en meisjes die óók bij hem kwa men en wat hij als volkomen normaal be schouwde spiedde even naar z'n gezicht dat rustig stond en zelfs geen greintje verliefd. En in het rijden naar z'n huis, dacht ze vluchtig hoe leelijk soms de in nerlijke gedachten van iemand zijn, want dat het haar eigenlijk een beetje hin derde, dat hij niet een béétje geimpo- neerd door haar was. Doch toen ze in het hooge atelier stond, hij haar hoed en mantel aangenomen had, haar een stoel bood bij den kachel, stond ze toch even stil naast hem .Ver legen bekeek ze haar mooie handjes, vond het ineens dwaas en dom dat ze hem zóó- iets had verzwegen, zei bruusk: „Je zult me een mispunt vinden; ik heb je eigen lijk al die weken bedrogen," Hij glimlachte: „Ik jou misschien ook een beetje." Ze begreep hem niet: „Mis schien?", ging zitten in de groote stoel en wist niet hoe door te gaan, nu hij het met een grap beantwoordde. „Ja, misschien zeg ik, want ik weet eigenlijk niet of je het weet, of je iets van me weet, maar vertel jij eerst, biecht alles op: ik ben aan biechten ge woon er zijn bosjes vrouwen die me gebiecht hebben wat haar bezwaart, want een schilder is net als een dokter: hem vertellen de vrouwen geheimen, omdat ze v/eten dat hij het meestal begrijpt, overal zoo'n beetje boven staat en: er niet over praat." Het laatste zei hij ernstig, maar toen ze bekende: „Ik ben bar kinderachtig geweest, heb je niet eens verteld dat ik getrouwd ben dat m'n man in Amerika •is voor een half jaar," lachte hij hartelijk, „Aha, is dat het bedrog? Stel je ge rust, Mia, dat heb ik al lang begrepen want je hebt je braaf al ontelbare malen versproken en mijn bedrog is dan even groot; ik ben ook getrouwd, maar ik dacht eigenlijk dat je het wel wist, daar om sprak ik er niet over en m'n vrouw is trouwens al een poosje van me weg." Hij keek van haar weg, liep toen met groote passen door het atelier, haalde een doek van den ezel bij het raam. „Kijk, dat is m'n vrouw met onzen jongen.. „Zoo,*- zei Mia alleen, 'getroffen door z'n opeens smartelijk gezicht en in spijt be dacht ze, dat ze het eigenlijk wel aardig had gevonden een klein beetje met hem te spelen, hem dit opeens te vertellen, terwijl hij zelf afleiding zocht om een diep verdriet te verbergen. Dat begreep ze nu opeens en hartelijk legde ze haar hand op z'n arm: „Is het onherstelbaar, jullie verwijdering?" Hij zette het doek weg, had zich al be heerscht; „Ja volkomen onherstelbaar, ze was jaloersch op elke vrouw die ik schilderde, op iedereen die hier kwam en begreep niet dat zij alleen Enfin, dat is alles voorbijes war zu schön, dat gaat nu eenmaal zoo in het leven." Hij lachte hard: „Als ze jou had ontmoet, zou ze óók jaloersch zijn geweest, zelfs al had je direct opgebiecht dat je getrouwd was. Ik vergeef je het „bedrog" hoor en hoop dat we nog veel prettige uren samen zul len hebben en later ook met je man er bij Maar pijnlijk trof het haar. dat hij haar nooit, in al die weken, op z'n atelier had genood, uit piëteit voor haar wie dat zoo gehinderd zou hebben om het ver leden waarnaar z'n heele hart nog haakte (Van onzen eigen correspondent.) HOE 1VU WONEN EN MET H02VELEN. De Jongste volkstelling, die haar cijfers wat Londen betreft neelt uitgegeven, heeft daarmee uitgemaakt dat Lonacn ln zeker opzicht nog de grootste stad van de wereld is. De New-Yorkers beweren ai lang dat hun stad de grootste van de we reld is. Zij hebben gelijk en zi) hebben ongelijk. Het hangt ai van wat men ver staat onder Londen. De New-Yorkers hebben gelijk indien men onder Londen verstaat het gebied dat wordt beheerd door den Londcnschen Graafschapsraad, het gebied dat de City en de 28 Londen- sche gemeenten omvat en dat ook wei Mctropolltaansch Lonaen wordt genoemd. Dit gebied telt volgens de kersversche ge gevens idle nochtans al weer een jaar oud zijn) 4.397.003 inwoners. New-York kan zeer zeker op meer koppen bogen. Maar de New-Yorkers hebben ongelijk in dien men onder Londen verstaat het zoo genaamd Grooter Londen, dat een woon- en bedrijfsgebied is, liggend in een cirkel van 15 mijl straal met Trafalgar Square als middenpunt. Dit gebied is maatschap pelijk, Industrieel, economisch en als transportgebied wel degelijk éen geheel en daarom één stad. Er wonen thans 8 203.942 menschen (3.832.916 mannen en 4.371.026 vrouwen); en daar kan New- York niet aan toe komen. Grooter Londen heelt zich uitgestrekt over aanzienlijke gebieden van de aan grenzende graafschappen Middlesex, Kent, Surrey, enz. Het aangeduide kleinere Londen geeft geleidelijk zijn inwoners prijs en ae in steeds ruimer kring groeien de voorsteden nemen hen op. Het is wel iswaar een langzaam proces maar het voltrekt zich zonder oponthoud. In de tien jaren, welke sedert de volkstelling van 1921 zijn verloopen, is het Inwonerstal van het graafschap Londen verminderd met 87520. Dat van Grooter Londen is daar entegen toegenomen met 723.741, hetgeen bewijst dat de enorme stad aan den Theems haar aantrekkingskracht voor de rest van het land blijft behouden. Groo ter Londen is sedert 1921 in inwonertal met bijna 10 procent toegenomen. Alle gemeenten in den binnenkring hebben daarentegen haar inwoners zien vermin deren. Het sterkst was dat het geval met de City, dat druk kloppende hart van de stad zelf. Daar wonen nu nog maar een goede 10.000 menschen, meerendeels huis bewaarders en werkvrouwen, en ook het illustere hoofd van dezen „duursten vler kanten mijl van de wereld", de Lord Mayor en zjjn familie Deze feiten ver klaren geheel dat verbazingwekkend transportproces, dat zich twee maal per dag in Grooter Londen voltrekt. De City, die dan slechts luttele duizenden vaste inwoners heeft, heeft nochtans eiken dag vele honderdduizenden menschen op zijn beperkt gebied. Ze is inderdaad als een hart van dit kolossaal organisme dat Londen heet. Het levensbloed van het or ganisme wordt eiken ochtend in dat hart gepompt in den vorm van massa's werkers en werksters, en eiken avond weer er uit gepompt. Het proces kan worden aan schouwd (en het is een van de belang wekkendste bezienswaardigheden van Londen i aan de City-stations, die van de Underground vooral The Bank en die van de lokaalspoorwegen der groote maatschappijen Liverpool Street, Can non Street en London Bridge. Wanneer ge op een ochtend in de week, tegen 9 uur, zoudt afdalen naar de gangen onder het plein voor de Royal Exchange en er, gemakkelijk leunend over de balustrade van de „booking hall" van den onder- grondschen spoorweg, zoudt aanschouwen hoe er een onophoudelijke stroom van menschen langs de escalatoren of „mo ving stairways" opstijgt uit den buik der aarde, dan zoudt ge een indrukwekkend en tevens in hooge mate opwekkend beeld zien van het pomp-proces, dat bezig is de City, het hart te vullen met levens bloed. De vergelijking met het menschehjk erganisme past nog wel, maar toch steeds minder en minder. Want Londen wordt al groeiend een anatomisch monster met twee of meer harten. Het centrum van het West-End wordt een tweede hart en de hartklop daar is het ondergrondsche station van Piccadilly Circus, dat in men- schelijk ochtend- en avond-verkeer dat van de City naar de kroon gaat steken, zoo het dit al niet overtreft. Grooter Lon den het Londen van den buitenkring, is een uitgestrekt slaapoord. Er slapen veel meer mensehen dan ln den binnenkring en ln de toekomst zal het verschil nog grooter worden. Maar de arbeid heeft plaats ln den binnenkring, die een dage- lijksche bevolking heeft, welke die van de slaapoorden met millloenen moet over treffen. De eischen. welke door deze orde der dingen aan het verkeer worden ge stel. laten zich wel bevroeden. En het be hoeft dan ook niet te verwonderen, dat het geringste ochtend- of avondopont houd in een der belangrijkste verkeers middelen onmiddellijk verbijsterend onge rief en chaos schept Verrassende kennis, welke de Londen- sche volkstellingcijfers hebben verschaft, is dat de netto-verhooging van het aan tal woonhuizen, ln tien Jaar tijd slechts 28 926 heeft bedragen. De huizenbouw bui ten het graafschap, dus van Grooter Lon den. is daar weliswaar niet in begrepen. Maar niettemin lijkt het verbazend weinig voor hen, die van dag tot dag en van Jaar tot jaar „mansions" hebben zien veran deren in étage-woningen, enorme flat- blokken hebben zien verrijzen en huizen hebben zien bouwen in alle gemeenten, die bij Mctropolltaansch Londen behooren. Ai het bouwen, afbreken, veranderen en om zetten heeft In tien jaar slechts een toe name opgeleverd van 4 procent. Daarte genover is het aantal gezinnen toegeno men met meer dan 6 procent. Hieruit kan dus worden afgeleid dat minder en min der gezinnen zelfstandig behuisd zijn. De cijfers toonen inderdaad aan dat niet minder dan 63 procent van het aantal gezinnen, wonend in het gebied van het graafschap, woonruimte deelt met andere gezinnen, soms met twee. soms met meer, vaak met zooveel dat men met onge- wenschte woningtoestanden te doen krijgt Het aantal gezinnen, dat te nauw en daarom onhygiënisch woont, bedroeg ln 1931 nog 89.600 of 7.5 procent van het totaal. De cijfers vertegenwoordigen ech ter een aanzienlijke verbetering vergele ken bij 1921, toen het aantal gezinnen dat in ongezonden staat samenwoonde, nog 110.495 bedroeg. Terwijl het aantal gezinnen met meer dan 6 procent is toegenomen en thans 1 190.030 bedraagt, is daarentegen het be volkingsaantal, in dien gezinnen vertegen woordigd, niet onaanzienlijk afgenomen. Daaruit volgt dus dat de gezinnen kleiner zijn geworden, een tendenz, die als in de meeste beschaafde landen, al vele jaren geleden voor het eerst merkbaar is ge worden. Dc gemiddelde grootte van het Londensch gezin is de laatste tien jaar- met niet minder dan 8.7 procent vermin derd. In 1921 bestond het gezin gemid deld uit 3.79 personen; thans bestaat het uit 3.46. Gezinnen van twee en drie leden vormen bijna 50 procent van het totaal. Gezinnen van 8 en meer leden zijn schaar - scher dan ooit en vormen 4"/» van 't totaal Tegenover ongeveer 500.000 gezinnen zon der kinderen of met één kind staan nau welijks 50.000 gezinnen met zes of meer kinderen. De gedetailleerde cijfers over de woning ruimte der gezinnen onthullen dat de grootste stad van haar bewoners eischt dat zij zich behelpen. Dat is de schatting, welke zij moeten betalen voor het voor recht tot de grootste gemeenschap van dc wereld te behooren. Slechts 13 5 procent van het aantal gezinnen woont in hulzen van meer dan vijf kamers. Daarentegen woont bijna 60 procent ln woningen met een, twee of drie kamers en bijna 28 pro cent in woningen met ten hoogste vijf vertrekken. De keuken is een vertrek. De stad telt 2086 gezinnen van zes tot tien leden, die zich met een enkele kamer moeten behelpen. Dit is een uiterste. Maar bekrompen behuizing, die er overigens mee door kan, is nog regel, hoezeer in dezen toestand gestadig verbetering treedt. Tenslotte moet nog worden ver meld, dat in alle districten, die tezamen het graafschap Londen vormen, het aan tal vrouwen dat der mannen overtreft, met uitzondering slechts van de City. ONZE TELEFOONNUMMERS: (op 2 lijnen) Voor zekerheid van plaatsing dezer kleine advertentiën, gelieve men deze den dag van tevoren aan te bieden. Drukwerken op adverten» ties worden niet .doorgezonden. Militaire Rijbroek Gevraagd militaire rij broek, met leeren zitting. Erleven m. uiterste prijs opgave en taille- en leng temaat Bur. van dit Blad onder No. 8178 k. BAKERHUIZEN Éen nette baker vraagt nog eenige bakerhulzen, daar zy nog eenige maan den vrij ls zooals Juli, Augustus. September en October. Ook- genegen 3 keer per dag te komen Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 8342 k. GROENTESLEEPER Te koop gevraagd een lichte groentesleeper. Bevr.: Wed. HERMANS. Zandlaan 14. Rijnsburg. Draaibare Ligtent Tc koop of te huur ge vraagd een draaibare Ug- tent. Brieven Bui. v. d. Bla<*_e>ridcr No^ 83601c, WILGEN-BOOMEN Te koop gevr^iagd, wilgen en Iepen hoornen. Wyttenbachwcg 42. Oegstgeest. TEHUIS Als bet. logé gezellig te- huls gezocht te Katwijk" of Noordwijk aan Zee, voor jongedame, 16 Jaar. In Augustus. Brieven met prijsopgave Bur. van dit Blad onder No. 8356 k. LAND Te koop gevraagd Land, 1 tot 2 Heet., gelegen aan water of weg te Voorhout Sasscnhelm of Llsse. Brlev. omschreven waar gelegen Bur. van dit Elad onder No. 8399 k. Drukwerken op adverten ties worden niet doprgezonden. JONGELUI Emalllc Broodtrommel vanaf f. 2.75. Uw prima gegarandeerde keuken- uitzet 21-deellg, alle kleu ren f. 20.50, dubbel gas- comfoor met blad f. 11 P. OUDSHOORN, 'le Groenesteeg 11. IN DE KAMPIOEN Noordelnde 21. 10 Vor stenlanden 37 ct. Prima kwaliteit.Geurige Eaql- •tabak- S'ct. péronsr J A. VAN ECHTEN MaatkleermakerlJ Sophia- straat 56, Vervaardigd alle kleeding naar maat. keu rige uitvoering, goede re putatie. Coupons-bewer king, keeren cn reparccren \iiterste prijsberekening. Gevestigd 1922. ASTERPLANTEN Gemengd schitterende kleuren, bij elke hoev., per 100 stuks f. 1. met gratis plantaanw. Franco tot Lelden. C. v BERKEL Meerstraat 37, Hillegom. CRISIS Belangrijke prijsverlaging geeft stoomververlj .Ne derland''. fabriek Garen- markt No. 25, voor het ultstoomen of verven van Dames- en Heevcngoedc- ren. Wollen deken f. 0.70. gewatteerde dekens 1.50 Vraagt prijsopgaaf. - Nette en spoedige aflevering. Telefoon No. 1325. AFBRAAK TE KOOP öróotè Voorraad iy2 en 2 dultos grenen planken voor brugdek en schoellng werk. IJzeren balken in lengten tot 9 Vb Meter. NIC. VAN DEN AKKER Miening. Zoeterwoude, Telefoon Lelden 1718. „LUXE" Luxe Autoverhuur „Luxe" Met en zonder chauffeur a 7 ct. per K.M. Stadsrlt- ten 50 ct. Groote ritten speciaal tarief. Dc onder nemer J. J. GIJZENIJ, Waard No. 5. Tclef. J253, over de Spanjaardsbrug. WIEG Ter overname aangebo den een bekleede mo derne pltriet wieg, tegen aaon. bod Adres: vSebeipenkade- 8. VOSHIT Tc koop een groote vos- hit, oud 7 Jaar, mak by den weg en een groenten- brik, ln goeden staat. J. J. DE MOOY. Molen eind 17, Rijnsburg. TRIPLEX Triplex platen f0.50 per M2. Klankborden tot 22 m.M. dikte. Eiken pnrel- en golflijstjes. tafelpootjes Q.A. pootje 40 ct. p. stuk. Wasbeits 50 ct;. per Liter. Eikenhout enz. - Nieuwe Brugsteeg 2. to. Stal- llnga. Hoogewoerd. AFBRAAK TE KOOP Zeer groote partijen kap en vloerhout, duizenden vlerk. Meters oude en nieuwe planken, platen, hekplanken en palen, al les spotgoedkoop. NIC. VAN DEN AKKER Miening. Zoeterwoude, Telefoon Lelden 1718. MEUBELEN Buitengewone aanbieding ln meubelen. Zeer mooie ameublementen, modern evenals gewoon tegen zeer lagen prUs. Ook divans, dr.mesfauteulls en rook- fauteulls tegen spotprijs. Komt u eens kijken? Oude Vest 191. FORD Te huur van particu lier luxe Ford 4 a 5-pers. per week of maand o* met chauffeur voor bin nen en buitenlandscbe reizen, per dag of langer. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 8418k. AUTO Particulier ln het bezit van 5-pers. luxe gesloten wagen, stelt zich en zijn wagen beschikbaar ad f. 20per dag. Brieven Bur v. n Blad onder No. 8434k. AFBRAAK TE KOOP 60 stuks balken 32 en 22, lang 9 M.. een reuze partij prachtig vloerhout, aan de slooperij firma Krantz en Zonen. Lange- gracht, Lelden, NIC. VAN DEN AKKER Aannemer van Sloopwer ken. Zoeterwoude. RAAMKOZIJNEN Te koop een groote par ty nieuwe raamkozijnen, in courante maten. 1.2b en 1 65 M met open slaande stolpramen ei neerklappend bovenlicht. NIC. VAN DEN AKKER Houthandel. Miening, Zoe terwoude Tclef. Lelden 1718. SCHRIJFBUREAU te koop. hout f. 8.50, schrijftafel met opzet f. 4.50. 2-pers. drie deelig matras f. 4.50. 2-perssons kapok bed f. 5, wasch- tafel f. 7.50, wollen de kens vanaf f. 1.50. Te zien Hoogl. Kerkkoorsteeg 2. BORDUREN Breng uw borduurwerk bij ons. Mantels. Japonnen enz. maken wy in den kortst mogelijken tijd voor U. Breng daarom uw stof by ons Pryzen laag. Bel op No. 3187. VAN DIJK. Oude Singel 100—102. Piano Patbef. Fiets Damesrijwlel f. 15. idem hceren f. 15. tafelkleed f. 8. rustbed f. 5, stofzui ger f. 35 divan f. 12. bed met ledikant f. 16. naai machine Singer f. 14. Witte Rozenstraat 40. PLANTEN Aangeboden bloemkool- planten en groene kool- planten door A. VAN KLAVEREN. Buitenweg 21 Rijnsburg. RIDS GROENEBUS het goedkoopste en meest effectvolle ïnsecten-vcr- delglngsmlddel Nederl. fabrikaat. Goedgekeurd door de Nederl. Vereen, v. Hulsvrouwen. Uw drogist heeft het. H.H. ROOKERS Vanavond naar Valuta huls „De Kampioen", Haarl.straat hoek Koestx. 10 heerlijke zachtgeurlgc. wltbrandende Vorstenlan- landen sigaren 37 ct. WU zijn voordeeliger in alle merken 6igaren en siga retten. Hooesto waarae sLzarettenbons. MEUBELEN Bedden. Dekens en kar petten. a contant en ln huurkoop. 6 Burgsteeg 5. GRATIS KUIKENS! Vanaf heden bij dertien kuikens twee. bij 25 vllf kuikens gratis. Onze kui kens zyn van prima af stamming. Broedery: GROENE VELD. Hoogl. Kerkgr.. Tel. 2590. Prach tige vroegbroedhennen. ONS SUCCES ls voor Lelden overweldl gend f. 2.50 Permanent, alles Inbegrepen. 0.75 wa3- schen. watergolven f. 0 75 knippen, wasschen, onciu- leeren. Bespreek vooral vooruit om teleurstelling te voorkomen. „Het Per manenthuls", Apothekers- dyfc 8. Telef. 3248. Luxe Auto-Verhuur „De Geelhand". Stadsrlt- ten 60 ct., vrij voorkomen met 5- en 6-pers. Auto's mer£ Mercedes, Nash en Urüc Bel even op en ls binnen 5 minuten bij U. P. MEIJERS. Da Costa- straat 6, Telcf. 3354. VANAF f. 15 PER DAG of f. 1.50 per uur. luxe wagens Ford's 1930 en '31 vol olie en benzine, min. 7 ct per K. M. Vraagt Inlichtingen. VISSER's Autoverhuur. Haagweg 52. Telef 3131. Met en zon der chauffeur. NAAR ARNHEM en Nijmegen met groote 7- pers. wagen. Bespreek vroegtijdig om teleurstel ling tc voorkomen. VIS SER's autoverhuur. Haag- weg 52. Telef. 3131 Küpperbusch - Piano Zoo goed als nieuw Kupperbusch gasfornuis voor slechts 38.50. Plano, prima Duitsch merk voor f. 185. Stofzuiger Reglna met onderdeden voor f 22.50. Naaimachine f. 10. Witte Rozenstr. 8. Luxe Auto Verhuur ..De Geelband". Standpl. Rijnsburgerslngel. Telef. 3354. Stadstarlcf 60 cent onverschillig welke wijk. Vrij voorkomen bulten de gemeente 10 ct. p. K.M. P. MEYERS, Da Cost- straat No. 6. HERDERSHOND Te koop gele herder. 7 maanden oud. zeer waaksch en vertrouwd bij kinderen. Te bevrageh bij G. MARSMEYER Jzn Batavenstraat 28. Katwijk aan Zee. ANTIEK Te koop prima loopende Stoeltjesklok. benevens eenige Frlesche staart klokken vanaf 20 gulden. Een antieke eiken kist (4 paneels). nachtkastjes, theestoven, halve maan- tafeltjes. tin en koper werk enz. Reparatie-lnr van Frlesche klokken. Kloksteeg 2. Vcrkade's Albums geheel compleet: Bon to Wei. Bosch en Helde. Blonde duinen Lente, zomer, kamerplanten, dc IJsel, de Vecht. Langs dc Zuiderzee af. 1 25 per st Nachtegaallaan 1 Tel. 1555 Uitkomst v. d. buisvr. Uw aardappelen en wor teltjes worden machinaal geschrapt en geschllt. Klaar terwijl U wacht. Het Lcldsche Gi'oenten- huls. Janvossensteeg 11 en 13 Beleefd aanbevelend A. MANK. Rijwielhandel De Valk Groote sorteering ln rij wielen plus onderdeden. Wat U vergeefs zocht el ders. probeer het bij mij. Repareeren van leder merkrljwlel. Valk rijwielen Agent Simplex enz. JONGEJAN. N. Beesten markt 2. Telef. 215. Ford-Vrachtwagen Aangeboden een. ln goede conditie zijnde wagen cn een electr. waschmachlne. Te bevragen: G VAN EGMOND. Heerenlaan 52, te Voorhout. Groenekoolplanten Aangeboden prachtigo Jonge groene koolplantcn bij JAN v KLAVEREN Hz.. Buitenweg 23, RlJns- burg. BUFFET Te koop aangeboden een zwaar eikenhout buf fet (zwart) zeer geschikt voor pension of eetkamer. Adres Valdezstraat 6a. FOTO PANDER Breestraat 4. ingang por tiek. Het eenige atelier tc Lelden wat niet alleen goedkoop, doch ook goed werk geeft. Zondag als reclame 3 foto's f. 0 50. MOTORRIJWIEL Te koop een goed on derhouden motorrijwiel Indian Prince, voor den onnoozelen prijs van f. 35 voorzien van nieuwe ban den. prima verlichting. 3 versnellingen met duo. wegens plaatsgebrek. Adres: NEUTEBGOM, v. I d. Werffstraat. RIJLAARZEN voor dame aangeboden, zoo goed als nieuw, maat 38. tevens pendule met coups en 3-deellg scherm. Pletor de la Courstr. 54, (bij de Lammeschansw.) KLEERMAKERIJ Heerengracht 100. Groote prijsverlaging van allo voorradige stoffen voor Heercnklecdlng naar maat Zie etalage. Coupons wor den ter bewerking aange nomen P. J. DE WEKKER Heerengracht 100. Latijn en Gricksch Lltt. class. Stud, heeft ten gevolge van het slagen van 2 leerlingen weer en kele uren vry voor oplei ding staatsexamen A en B herexamen en talen. Uit stekende referenties. Brieven Bur v. d. Blad onder No. 8324k. Maat Eau de Cologne 75 ct. per 100 gram. Es sence voor limonade ln 12 smaken, slechts 25 ct. per flacon met citroenzuur. Drogisterij DE JONGH. Nieuwe Ryn 53. Tel. 2596 TANDEM voor dame en heer (of kind) f 75. Ook rullen voor nieuw damesrywlel. Voorstraat 62. Noord wijk Binnen. 3—2

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 7