KAT WIJKERS J. G. P. BOUMAN VERHUISD LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 9 Juli 1932 UIT DE OMSTREKEN. ADVERTEERT IN HET LEIDSCH DAGBLAD W. VAN BEELEN Cz EEN MODERNE SCHOENENFABRIEK. AGENDA. STF. UWER HOOG ING. Door den Minister Is besloten, ingevolge ccn bespreking aan het Departement, om het bedrag van steun aan uitgetrokken bloemlstarbelders te verhoogen tot I 11 per week voor man en vrouw plus f. 1 per kind. o HAARLEMMERMEER. Brand. Alhier brak er brand uit in een achter de woning van den heer J. aan den Benne- brockerwcg staande schuur. Direct werden incl een slang op de waterleiding enz. pogingen aangewend om het vuur tc nlusschen en wel met zooveel succes dat de inmiddels gealarmeerde brandweer van Hoofddorp geen dienst meer behoefde te doen. De schuur brandde geheel uit, waar bij eenigo gereedschappen en een hoeveel heid hout verloren gingen. De oorzaak is onbekend. Men was niet verzekerd. Ingebroken is bij den lieer D. tc Nicuw-Vennep. De dief of dieven hebben zich door openschuiving van een raam toegang tot de woning verschaft en zich meester gemaakt van f.70 toebehoorende aan een vereeniging. De politie stelt een onderzoek in. HILLEGOM. Burgerlijke stand. Geboren: Johannes Willem, z. van W. G. A. Verleur en A. Molenaar Ada Eddy. d. van E. Schuit en A. J. M. Veer Agatha, d. van M. Kampman en C. van Beek Maria Geertruida, d. van C. Warmerdam en A van der Linden Margaretha, d. van H. van 't Slot en G. Osnabrugge. Middenstandsvereenigingen. De besturen der drie pl. middenstands vereenigingen hebben een gecombineerde vergadering gehouden. Als leden van het dagelijksch bestuur voor deze gecombineer de vergaderingen zijn aangewezen de hoe ren P. Klaver (de Hanze), H. Schoonderbeek (Chr, Ver.) en L. van der Linde secr. (Ver. Mlddenst.). Op verzonden brieven is geantwoord door B en W. inzake het parkeerverbod In de Hoofdstraat, dat na steekproeven over wogen zal worden of het wenschelijk is het parkeerverbod buiten de spitsuren op te hrffen en gedurende de spitsuren ioe te passen op alle voertuigen. Het moei lijke vraagstuk heeft de voortdurende aan dacht van B. en W. De tramdirectie heeft meegedeeld, dat het rijdend )>crsoneel verplaatst zal worden. Overwogen wordt Hlllegom voor het per soneel van den weg als standplaats te bestendigen. Na een inleiding over het credietstelsel door den heer Schoonderbeek is besloten dit onderwerp in de drie vereenigingen aan de orde te stellen. Het raadslid J. van der Loo t. Dc heer J. van der Loo, lid van den gemeenteraad, die gelijk gemeld ernstig ziek was, is overleden in den ouderdom van 61 jaar. Dc heer van der Loo zat voor de R.K. partij in den raad als af gevaardigde der groep arbeiders. Hij was nu in zijn tweede zittingsperiode: na de eerste zittingsduur is hij korten tijd uit den raad geweest, en verleden iaar weer gekozen met voorkeurstemmen. Zijn op volger in den raad is vermoedelijk de heer Jilles van Deursen, wonende aan de Hyacinthenlaan. Deze week stonden 294 werkloozen bij de Arbeidsbeurs ingeschreven. Gevonden voorwerpen: Aanwezig en te bevragen aan het bureau van politie tabakzak met sigarenpijpjes; bruin lede ren portemonnaie; sleutel. Aanwezig en te bevragen bij J. Bol, Loos- terweg I 12. gouden ring; D. Dekkers, Loosterweg II 24, belastingmerk; v. Zome ren. Hoofdstraat 5. psalmenboekje; K. Waterreus, Emmastraat 20, 12 aardbei- sloffen; van Schie. v. d. Endelaan 44. bruine portemonnaie met Inhoud; Phl- lippi, Meerdorpstraat 19, rijwiel. o KATWIJK AAN DEN RITN. De maandelijksche collecte voor het bouwfonds der Geref. Kerk heeft opge bracht f. 46.43. Voor hulpbehoevende ker ken werd gecollecteerd f. 33.42. De onlangs benoemde bruggeman C. de B. uit Katwijk aan Zee kon wegens verschillende omstandigheden dezen dienst niet naar behooren vervullen, waarom de B. weer door B. en W. is ontslagen. Deze lunctie is dus nu weer vacant. KATWIJK AAN ZEE. Bouw Chr. Fröbelschool. Aan de firma Zwanenburg en van der Bent alhier is opdracht gegeven tot den bouw van een Chr. Fröbelschool nabij de Van Zuylen Nijeveldstraat te Wassenaar. Architect ls de heer A. Bontenbal te Was senaar. Openlucht-filmvoorstelling „Nederlandsch Fabrikaat". Geen schooner avond kon uitgezocht zijn. om een filmvoorstelling in de open lucht te geven. Wat zelden op een zee plaats voorkomt, er was geen zuchtje wind aan de lucht. Tegen 10 uur des avonds was het op het parkeerterrein bij de muziek tent vol menschen. 's Middags was de voorstelling door de „klink" aangekondigd geworden. De ongeveer drie duizend toeschouwers, w.o. vele badgasten, konden, voordat de films afgedraaid werden, genieten van een mooi gezicht op zee Op de effen zee voer dicht langs de kust een Katwijksche logger voorbij, die met stakelen afscheid- seinen gaf. De ondergaande maansikkel verhoogde dit interessante schouwspel. Tegen 10 uur werd met de filmvertoo- ning begonnen. Op aangename wijze werd kennis gemaakt met eenige Nederland- sche industrieën, die in kwaliteit en prijs met buitenlandsche kunnen concurreeren. Eenige lach-filmpjes het propagandisti sche strekking verhoogden de belangstel ling. Pakkende opschriften wekten tot koopen op, om zoodoende de werkeloosheid te helpen bestrijden. De vertegenwoordigers der vereeniging betoonde zich uiterst verheugd over de enorme belangstelling! Brand in pottenbakkerij. Vannacht omstreeks half vijf is brand ontstaan in de pottenbakkerij van den heer H. v. d. V. in de Remisestraat. De eigenaar werd door de politie gewekt. Met een mlnlmax en met stralen op de water leiding bluschte de politie de brand Daar de brand zich eerst ernstig liet aanzien was de brandweer spoedig ter plaatse, maar behoefde geen dienst te doen. Oor zaak is de te heete afstraling van de oven Een hoeveelheid turf geraakte ln brand evenals een paar balken van de zoldering. Een aantal kleivormen zijn onbruikbaar geworden. HET BLAD T00E KATWIJK EN OMSTREKEN GEEFT GW ADVERTENTIËN EN ABONNEMENTEN OP AAN DEN AGENT DIE ALLE INLICHTINGEN VERSTREKT TANDARTS - KATWIJK a. ZEE van Badstr. 3 naar: Boulevard 30. VOORTAAN SPREEKUREN; WERKDAGEN: 1'/»—2'/« en 6«/i7«/i. ZATERDAG ALLEEN l'lt—Z'lt. Leden (nieuwe) fonds: 2822 Woensdag Vlt-VIt n.m.; Zaterdag 9-10 v.m. LISSE. Loop der Bevolking. Ingekomen: Mej J. Kool. gekomen van Haarlemmermeer, Halfweg 12 C. Kool van Haarlemmermeer. Halfweg 12 Mej. J. M. Hoogkamer van Haarlemmermeer, Heereweg 306 Mej. S. Richardo van Sittard, Heereweg 447 C. A. v. d. Vlugt van Tilburg .Heereweg 429. Vertrokken: F. H. Walraven, vertrokken naar Warmond Mej. L. den Boer naar 's-Gravenhage H. G. Warmerdam naar Leiden. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Cornelia, d van J. v. Stijn en van A. J. Wessels Nicolaas Jo hannes, z. van H. J. Stroet en van Th. M. Roof Arie, z. van A. v. Groen en van A. de Wilt Marie, d. van P. W. v. d. Laan en van C. M Winkelaar Johanna Hu- berdina, d. van J. Wijnands en van J. v. d. Voort Everdina Elizabeth, d. van J. W. Westerink en van S. H. J. v. Lingen Bernardina Anna Johanna, d. van J. Slootbeek en van C. Kerkvliet. Ondertrouwd: T. Westerlaken en M. A. Siebold. Gehuwd: L. Duijzers en T. Algera J. de Kuijper en M. A. Hoogkamer. Overleden: Harm Kroon, echtgen. van E Upmeijer 68 j Cornells Schrama, echtgen. van P M. Brouwer 54 j. Jo hannes Anthonius Langeveld 1 jaar. Raadsagenda. De raad dezer gemeente komt op Dinsdag 12 Juli des avonds te half 8 bijeen. Punten: 1. Wijziging van de verordening als be doeld art. 9 der Winkelsluitingswet 2. Opheffing van zekerheid stellen van den ond Gem.-ontvanger den heer J. C. Zaneveld. 3. Aankoop verschillende slrooken grond langs de Rijksstraatweg nabij de 3de Poellaan 4. Verkoop van diverse strooken grond aan het rijk nabij de 3de Poellaan. 5. Verzoek van Crisis-comité om be schikbaarstelling van een bedrag van 10 ct. .i. voor ondersteuning van natura. Rekening Burgerlijk Armbestuur 1931. 7. Rekening 1931 en gebrooting 1933 der Gezondheidscommissie zetelende te Katwijk 8. Comptabiliteit. Hedenavond 8 uur vindt een concert plaats door de muziekver. „V.O.A." te Lisserdijk hoek Lisserweg. Voor Mercurius-diploma Eng. Handels Corresp. slaagde de heer J. Koordes alhier. Het aantal werkloozen bedraagt mo menteel 148, alzoo een vermindering van 56. NOORD WIÏK. Benoemd tot lid vau het bestuur der Crisis-Zuivelcentrale de heer G. J. Blink alhier. o OEGSTGEEST- VERGADERING VAN 'T CRISISCOMITÉ. Verslag van den secretaris. Geen uitbreiding. Gisteravond vergadering de afd. Oegst- geest van het Nat. Crisiscomité in hotel ..het Witte Huis" De voorzitter, de heer H. Ch. Gooszen, opende met een hartelijk woord van wel kom. De secr. mr. L. Sprey. las de notulen van de vorige vergadering, die onder dank betuiging werden goedgekeurd. Van enkele leden was bericht van verhindering inge komen. Hierna gal de voorzitter een verslag van het verrichtte sedert de vergadering van 25 Januari J.I.. waaraan wij het vol gende ontleenen: De eerste weekcollecte bracht op f. 188.50 de tweede f. 148. de derde f. 128.25 en daar na daalde de opbrengst tot op even f. 100 per week. In de afgeloopen 18 weken werd ln totaal f. 2067.25 ontvangen. Niet alleen de collecte bracht de noodlge middelen binnen, de van ons uitgegane op roep aan vereenigingen hier in Oegstgeest. had eveneens een niet te versmaden resul taat. Een 14-tal steunden ons naar eigen krachten of gezindheid en stortten f. 390.88 in onze kas Ook organiseerde het R.-K. Harmoniegezelschap ..Triumph" een feest avond. waarvan de netto-opbrengst if 170 85) ons Crisiscomité ten goede kwam Den organisatoren van dezen avond wordt hartelijk dank gebracht. Door verschillende leveranciers werden het comité spek. vet havermout, rijst en andere artikelen ter beschikking gesteld, waarvan een 4-tal gezinnen profiteerden. In de sedert dc vorige vergadering thans verloopen ruim 4 maanden vergaderde het bestuur 16 maal; 64 steunaanvragen wer den behandeld. Volgt een opsomming van de gevallen en de wijze waarop steun verleend werd o.a. door huurbetaling, door verstrekking van een bedrag om de nering gaande te hou den enz. De meeste gevallen bepaalden zich tot aanvullende steun ln kleeren. schoeisel, voeding of kleine bijdragen ln geld. daar waar Kerkelijk of Burgerlijk Armbestuur niet of niet voldoende konden helpen. Na overleg met den burgemeester werd overgegaan om kostwinners, die inderdaad als crisisslachtoffer waren te beschouwen en konden aantoonen tevergeefs werk te hebben gezocht en niet door Burg. Armbe stuur of Diaconie werden geholpen, een on dersteuning van f. 10 te verleenen. hetgeen in 15 gevallen plaats vond. Onze verwachting dat door het Nat. Cri siscomité 20 000 KG zwavelzure amoniak zou worden toegewezen is op een teleur stelling uitgeloonen. Wh' mochten slechts 1500 K.G. ontvangen Daar was niets mede te beginnen. Ver scheidene tuinders en boeren hadden zich reeds aangemeld en die konden niet teleur gesteld worden. Daarom werd overgegaan tot aankoop van de ontbrekende 163 baal kunstmest en in totaal aan 40 noodlijden de eigen boeren en tuinders met een in cultuur gebracht gebied van 15 H.A.. die niet over voldoende middelen beschikten om zelf te koopen. 178 baal verstrekt. Hier voor werd uitgegeven f. 877.60 en terug ontvangen f. 346. Zoodat in casu effectief met f. 531.60 werd gesteund of met f. 13.29 per persoon. Deze 40 aanvragen om kunstmest werden in handen gesteld van de leden van ons bestuur, de heeren v. Egmond en Lubbe die na onderzoek adviseerden tot al dan niet toewijzing. Een woord van dank aan beide heeren verschuldigd voor dit omvangrijke werk. mede aan onzen alg. secr. mr. v. Krieken voor de voortvarendheid waarmede ook de hierdoor steeds aanwassende corresponden tie werd afgedaan. Het werk van het Crisiscomité Oegstgeest is o.i. nog niet afgeloopen. Het is te ver wachten dat in den komenden winter de tijden nog slechter, de nood nog nijpender zal zijn. Zeer juist heeft het Nationaal Crisiscomité er op gewezen dat de zomer maanden zullen zijn te gebruiken om beter toegerust aan der. nood der tilden het hoofd te kunnen bieden. Een voortzetting van de wekelijksche collecte ook tijdens de zomermaanden is vereischt Een dringend beroep wordt ge daan op. den goeden burgerzin van de inge zetenen om voort te gaan met het offeren hunner bijdragen. Afgescheiden daarvan zal een extra in zameling noodig zijn ter volbrenging van de taak in het komende seizoen. De groote Nationale inzameling is voor- loopig vastgesteld op Zaterdag 8 October. Moge die dag speciaal voor ons Comité een gunstige dag worden door de ontvangst van tallooze liefdegaven. De heer Kortmann informeerde hierop naar de samenwerking met de armbestu ren. waarop de voorzitter antwoordde, dat in overleg groote moeilijkheden bestaan. Er bestaat hier geen steunregeling, zoodat van een centraal punt geen sprake is. Zooveel mogelijk is getracht dubbele uit- keering tegen te gaan. Uit dc daarop volgende besprekingen bleek, dat meerdere leden van zeer groot belang achtten te komen tot gezamenlijk overleg met de armbesturen tot verstrek king van de wederzijdsche benoodiede ge gevens. De voorzitter verwacht van een eventueele reorganisatie veel' heil en acht afwachten gewenscht. Volgt: bespreking uitbreiding van het algemeen comité. Het betreffend schrijven aan den burgemeester werd voorgelezen. Het bestuur gaf in overweging zoo noo dig over te gaan tot uitbreiding met ver tegenwoordigers van de werknemers-orga nisaties. De heer Kruizinga herinnerde aan zijn. op de eerste vergadering uitgesproken meening over de vertegenwoordiging in liet alg. comité van arbeidersorganisaties Verschillende leden gaven hun meening te kennen, waarbij herinnerd werd aan de op de eerste vergadering gehouden stem ming over deze aangelegenheid. Van de pl.m. 20 verschillende organisaties en ver eenigingen waren slechts 5 werknemers organisaties vertegenwoordigd. Met groote meerderheid werd besloten tot uitbreiding. De vergadering keurde goed dat in dezen aan een, het bestuur bekend, 6-tal werk nemers-organisaties een schrijven zal wor den verzonden met verzoek tot aanwijzing van een afgevaardigde. Vervolgens werd in bespreking gebracht een schrijven van de heeren J. Th. Kort en Roodbeen betreffende uitbreiding van het dagelijksch bestuur, waarin de wensche- lijkheid wordt te kennen gegeven om den heer Kruizinga daarin op te nemen, naar aanleiding van het belang van de vele in nood verkeerende werklooze arbeiders. De heer Kortmann achtte het gewenscht, om in verband met de uitbreiding van het algemeen comité, dit punt tot een volgende vergadering uit te stellen. Langdurige dis cussies werden daarna gevoerd, waaraan verschillende leden deelnamen. Aan het eind werd met op 2 na alg. st. besloten het dag. bestuur niet uit te brei den. - Van de rondvraag werd geen ge bruik gemaakt. De voorzitter sloot de vergadering met dank voor de opkomst en de betoonde be langstelling in het werk van het comité. Door het bestuur van de zwemver- eeniging „Poelmeer", is het diploma als geoefend zwemmer(ster) uitgereikt aan: Annie dc Droom en Johan Gooszen. o MASSAPRODUCTIE IN TEMPO. Eenigen tijd geleden maakten wij een rondgang door enkele schoenfabrieken in Noord-Brabant en ontvingen daar een over zichtelijken indruk van de schoenfabrica- tie, zoowel wat het machinale- als het hanwerk betrof. Uitvoerig hebben wij toen reeds het machtige en dikwijls gecompli ceerde proces dezer industrie beschreven. Ditmaal ontvingen wij een uitnoodiging tot bezichtiging van een der meest modern geoutilleerde schoenfabrieken. n.l die der N.V. Robinson v.H. F. Verschuur te Nijme gen die door diverse nieuwe methoden en systemen de opmerkzaamheid uit binnen- en buitenland in hopge mate tot zich ge trokken heeft en reeds tallooze liefhebbers van een goeden, degelijken schoen aan zich wist te verplichten. Het vroeger veelal langdurige proces van het handwerk is hier volkomen omgezet in een machinale vervaardiging, zoodanig ge perfectioneerd en tot in alle onderdeelen doorgevoerd dat een economischer en snel ler wijze van werken schier ondenkbaar is. Het resultaat, dat tenslotte na tallooze be werkingen uit de huid van koe of schaap te voorschijn wordt getooverd en wel in den vorm van den soliden Robinsonschoen voor „Vader en Zoon", is in elk opzicht ver rassend. De aangename vorm. zoowel als het gevoel van degelijkheid, die zich bij het aanvatten en aanpassen van dezen schoen onmiddellijk opdringen. schenken de overtuiging dat men hier te doen heeft met een fabrikaat, dat de vaderlandsche in dustrie groote eer aandoet. De heer Biesels. de commercieele leider der fabriek, welke gevestigd is aan den Groesbeekschen weg te Nijmegen heeft ons rondgeleid en voor zoover dat tijdens het oorverdoovend ratelen der tallöoze ma chines mogelijk was. een explicatie van den gang van zaken gegeven. Het ligt. niet in onze bedoeling in herhalingen te treden men zal zich wellicht onze zeer uitgebreide uiteenzettingen van vroeger herinneren doch zullen hier slechts in korte trekken de belangrijkste bewerkingen neerschrijven en daarbij wijzen op de speciale methodes der Robinsonfabriek. die meer en meer navol ging vinden. Het kenmerkende dezer fabriek ligt in het z.g. transportbandsysteem", dat het tempo der vervaardiging buitengewoon ten goede komt en den arbeid van 't personeel gedurende de 8 dagelijksche werkuren on onderbroken doet zijn. Hierdoor is het mo gelijk, dat iedere arbeider of arbeidster, die natuurlijk elk slechts één klein onderdeel der fabricatie ten uitvoer brengen, over het geheel genomen per dag 10 paar schoenen afleveren. Per week vervaardigt de Robin sonfabriek tegenwoordig 10000 paar schoe nen. terwijl de jaarproductie een half mil- lioen bedraagt. Het merkwaardige en tevens voor de so liditeit van het fabricaat sterk sprekende feit doet zich voor. dat in de Robinsonfa briek van de crisis niets te merken is en dat de jaarproductie in 10 jaar kon wor den opgevoerd van 200 paar per week tot't zoo even genoemde getal. Dit succes is mede te danken aan de tot de hoogste snelheid opgevoerde productiewijze van eenige standaardmodellen, die na langdu rige proefnemingen bewezen hebben aan goede eischen te voldoen. Reeds het uiterlijk aanzien van de fa briek, welke in een landelijke omgeving ligt, maakt een gunstigen indruk. Men zou den ken hier met een modelboerderij te doen te hebben, waardoor de rust der omgeving dan ook geenszins verstoord wordt. Licht en lucht is in de fabrieksruimten met het vele glas overvloedig aanwezig, hetgeen de gezondheid der arbeiders en hun werklust bevordert. Vanuit de door glas ingesloten directiekamer heeft men een royaal uit zicht op de plus minus 2'/i duizend M2. be slaande fabriekshal, waarin ieder der onge veer 240 arbeiders (10 jaar geleden werd begonnen met slechts 7 arbeiders) hun taak bij de machines verrichten. Allereerst gaan wij langs die. waar met behulp van bepaalde ijzeren vormen, de stukken leer uit de huid gesneden worden voor de verschillende onderdeelen van den schoen. Dit uitsnijden geschiedt eveneens zoo economisch mogelijk: er dienen zoo weinig mogelijk resten over te blijven. De onvermijdelijk resteerende afval wordt la- RECLAME. LEKKER PIKANT GOUDSCHE EN LEID5CHE SMAAK OCct PER BLIKJE J Verkrijgbaar bij de Leidsciie Coöp. Melkinrichting „Da Landbouw" Telefoon 218. 2679 Uitstapje Herv. School. De leerlingen der hoogste klasse der Herv. School maakten onder geleide van het personeel per autobus een reisje naar Alkmaar, alwaar o.a. de kaasmarkt be zocht werd. Ook werd een bezoek gebracht aan Boemendaal waar langs de nieuwe zeeweg gereden werd naar het strand. Ten zeerste voldaan kwamen de jeugdige reizigers te half acht weder thuis. Het Fanfare-corps „Crescendo" geeft morgenavond een concert in de tent aan de Charbonlaan. De Harmonie Vereeniging „Ambrosius" hoopt op 18 Aug. a.s. deel te nemen aan het concours te Poeldijk, hetwelk ge houden wordt naar aanleiding van het 10 jarig bestaan van de muziekvereeniging aldaar. Door Ambrosius worden twee vrije nummers uitgevoerd. ———o WASSENAAR. Benoemd tot lid van het bestuur der Crisis-Zuivelcentrale de heer J. M. Wage naar Hummelinck alhier HEDEN: Jeruël: Bidstond. Noord wijk aan Zee (Palace-hotel): Ten toonstelling Ned. Fabrikatenhuis, 2V2—10 uur nam. Zondag. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 6'/! uur nam. Leger des Heils (Hooigracht): Samen komsten te 10 uur voorm. en 3'/j en 8 uur nam. Ned. Leger des Heils (Lammermarkt 36) Afscheidssamenkomsten te 10 uur voorm en 7'/i uur nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. Noordwijk aan Zee (Palace-hotel): Ten toonstelling Ned. Fabrikatenhuis, 21/2—10 uur nam. Maandag. Johan van Olde'oameveldstraat: Buiten gewone Algemeene Vergadering van Aan deelhouders N.V. Leidsche Auto Boxen- Garage. 7 uur nam. Prediker: Bidstond van Jeruël. 8 uur nm. BIOSCOPEN. Casino-Bioscoop Hoogewoerd 8 uur nam. „De onbekende ruiter" en „Oompje op reis." Woensdag en Zaterdag n.m. 2 uur. Zon dag 2 uur en 4 uur 30 n.m. Luxor-Theater Stationsweg 8 uur nam. „Es wird schon wiëder besser" en „Va dertje Langbeen." Woensdag en Zaterdag n.m. 2 uur. Zon dag 2 uur en 4 uur 30 n.m. Trianon-Theater Breestraat 8 uur nam „Wat 'n wonder" en „Heute nacht even- tuell." Woensdag en Zaterdag n.m. 2 uur. Zon dag 2 uur en 4 uur 30 n.m. DIVERS®*. Zaterdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur njn. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 710 uur nam. De avond7, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 4 Juli to en met Zondag 10 Juli a.s. waargenomen door: apotheek A. J. Donk, Doezastraat 31, telefoon 1313 en apotheek G. F. Reyv Stcenstraat 35, telefoon 136. De geneeskundige Zondagsdienst woröt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waalgenomen door de docto ren Kors. Muyzert en Simons. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Hugenholtz, Tel. 390. ter tot kunstmest verwerkt. Een premie op zuinig werken is ingevoerd. Met behulp van stikmachines worden de onderdeelen aan eengevoegd. de electrische brandmachines zorgen voor het dichtbranden der kanten, teneinde deze mooi rond te krijgen. Deze stikmachines worden meerendeels door vrouwelijk personeel bediend. Weer andere machines boren de gaatjes voor het Inzet ten der veters en brengen de haken of rin getjes aan. waarna de z.g. „schacht", het bovendeel der schoen geheel gereed is. Ge weldige machines snijden de zolen in be paalde maten uit het zoolleer, die later ge perst en geëgaliseerd worden. Weer andere vervaardigen het achterstuk, in flitsend tempo wordt het bovenleer machinaal over de leest gespannen en geschiedt het z.f- „zwikken", d.i. het bevestigen van het W- venleer aan den binnenrand. Het inslaan der spijkers gaat met behulp van weer een ander vernuftig instrument dikwijls in groepen van 24 tegelijk, bijv. bij de hak. Men begrijpt wrik een tijd in vergelijking met het z.g. handwerk op deze wijze wordt uitgespaard. De leest, met het daaromheen gespannen bovendeel verblijft ongeveer V/t uur in de rouleerende droogtrommel gevuld met war me lucht, voor 't aannemen van het juiste model, een proces dat vroeger ongeveer l1/: dag in beslag nam. Weer een ingenieuse vinding bewerkstelligt het afnemen van het bovenleer van de leest. Nog volgen o.a. de handelingen bij- de aflapmachines. waarbij de zool aan het bovenstuk word- bevestigd, het z.g. fraisen". het rond wer- kerf. het afhalen van wat te veel is. het op drukken van de hak het bijverven en glan zen en tenslotte het uitstrijken van even tueele plooien en oneffenheden met gloeien de bouten Zoo goed als alles gaat op machi nale wijze, terwijl na iedere bewerking de gedeeltelijk voltooide schoen langs de zich in gelijkmatig tempo voortbewegende trans portbaan naar een volgenden werkman verhuis, die dan voor 'n nieuwe bewerking zorg draagt. Is hij ten laatste geheel voltooid en in de bekende cartonnen doos op geheel in het systeem van snelheid en degelijkheid pas sende wijze verpakt, dan staan de autos reeds klaar om de Robinsonschoen naar alle steden van het land te vervoeren. Het is een openbaring, zoo snel als hier uit een stuk leer een schoen tot stand komt die er voortreffelijk uitziet en voldoening waarborgt. Onder het oog van den voort durend controleerenden technischen direc teur den heer Verschuur komt een product tot stand, dat jaarlijksch door een ha" millioen landgenooten gedragen wordt. He- meerendeel der productie is voor het eigen land bestemd, slechts een klein gedeelte wordt naar onze koloniën geëxporteerd. Een woord van hulde komt toe aar. ac beide energieke directeuren, die een sne- cialiseeringssysteem uitdachten, volkomen geschikt voor een geweldige massaproductie waarbij iedere onnoodtge tijdsverspillin.-: vermeden ls en op het fabricaat geeneriei nadeeligen invloed wordt uitgeoefend ge* tuige het overgroote succes bij de dragers Met eere mogen deze fabriek en dit dit* duet genoemd worden, wanneer het er om gaat het Nederlandsch fabricaat hoog houden!

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 6