738le Jaargane ZATERDAG 9 JULI 1932 No. 22178 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het Bezuinigings-rapport verschenen. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTiü Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladei EERSTE BLAD. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 11 JULI 1932. des namiddags te twee uur, In het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen", (Stecnschnur 21). Alsnog te behandelen: Voorstel tot wijziging van de gemeente- begrooting, dienst 1932. (158) Voorstel van Mevr. BraggaarDe Does, om tijdens de a.s. groote vacantie school- kindervoeding te verstrekken. AFSLUITING MAARSMANSSTEEG. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat in verband met het uitvoeren van werkzaam heden aan het kabelnet, de Maarsmans- steeg op Maandag 11 Juli a.s. van des v.m. 9 uur tot des n.m. 4 uur, voor het verkeer met rij- en voertuigen, zal zijn afgesloten A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 Juli 1932. 2891 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. de firma Gebrs. Blonk om vergunning tot het op richten van een graanschoonderij en -mengerij in het perceel Kort Galgewater No. 12, kadastraal bekend gemeente Leiden Sectie B No. 2901; b. P. J. Nieuwenhulzen om vergunning tot het uitbreiden van de ondergrondsche bewaarplaats voor ben zine met bovengrondsche aftapinrichting in de Heerenstraat vóór het perceel Hee renstraat No. 11, kadastraal bekend ge meente Leiden, Sectie M. No. 4369; c. de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Mij om vergunning tot het oprichten van een bewaarplaats voor benzine op het perceel kadastraal bekend gemeente Leiden Sectie L. No. 1338, plaatselijk gemerkt Rijnsbur- gerweg No. 1; d. de N.V. Scheepsbouw- en Reparatiewerf ,De Hoop", voorheen Gebrs. Boot, om vergunning tot het oprichten van een scheepsbouwwerf op een terrein aan de Zijl. kadastraal bekend gemeente Lei den, Sectie N. Nis. 778 en 288; e. de N.V. Sajetfabrieken P. Clos en Leembruggen om vergunning tot het oprichten van een fabriek van wollen garens in het perceel Ververstraat No. 8, kadastraal bekend ge meente Leiden. Sectie C. No. 1856: Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 23 Juli 1932 des voormiddags to half elf uren in het perceel Breestraat 125 'Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal wor den gegeven om bezwaren tegen deze ver zoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeente bestuur of een zijner leden zijn versche nen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A: VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Lelden, 9 Juli 1932. 2892 tournee prof. dr. albert schweitzer. Het plaatsebjk comité voor de regelin" ™n, J?e »^oor.dr„a?ht en het concert vair prof. dr. Albert Schweitzer hield zijn laat ste vergadering tot het doen van rekening en verantwoording. De zuivere opbrengst mVuriSS ln ?e Ho°glandsche Kerk op 23 Mei bedroeg f. 635.89 en de zuivere opbrengst van het concert in de Pieters kerk op 27 Mei f. 675.27, terwijl aan giften werd ontvangen f. 20.50. Enkele nageko- men uitgaven bedroegen f. 13.45. ,5usudoor den Penningmeester van het Leidsche comité, den heer H P C. Maas voor het werk der medische zen ding ln Lambarene aan den heer J. Eigen huis te Apeldoorn een som van f. 1318 21 t!'den ?f?rde? toegezonden. Voorwaar een belangrijk bedrag, waarvan het comité langs dezen weg zijn hartelijken dank, u naU?ens Pr°fSchweitzer, betuigt aan allen,di eou eenigerlei Sfü^lleni .dic. °-p ecnigerlei wijze hebben meegewerkt tot dit verheugende resul- GEM. HOOGERE BURGERSCHOOL MET 5-JARIGEN CURSUS. De Overgangsexamens. Bevorderd zijn: Van de eerste naar de tweede klas: L. G. Apol, J. A. Bendegom, W. J. van Berge Henegouwen, J. Brautigam, P. Brouwer, G. Delfos, W. Dikkers. L. van Duuren, J. S. Favier, J. L. Flinterman, T. B. v. d. Zande, M. H. P. Fortgens, C. J. de Graaff. F. v. Haarlem, H. A. L. de Haas, C. E. v. d. Hoog. J. J. Houtkamp, Joh. Huysman, W. H. v. d. Jagt, P. Kooij, E E. Kuijntjes, N. Laman ,E. W. Manuel, Mar. M. Boon, Corn. A. v. d. Kloot, Douwina Krop. Ha .Kukler, F. Mandemaker, A. Mellenbergh, C. L. Modderman, Wilh. F. Monné, Jann. Nout, M. Roep, F. J. Simons, A. J. Tol, Aa. S .Verstraaten, J. van Dop, Suz. H. Roodhuyzen, Corn. J. Root. Cath. W. Straatman, A. Trippenzee, R. Twee- huysen, J. P. Turino, A. Uhlenbeck. Ineke W. Verhaar, A. Verstraaten, L. D. v. d. Vijver, K. H. Warburg, G. v. d. Wijk. S. H. Wijnnobel. Cat. J. v. d. Zanden, J. M. Zitman, J. J. L. Duyvendak. Herexamen 9; niet bevorderd 21. Van de tweede naar de derde klas: J. G. Arentz. D. Auër, Emmy de Bink, Ma. J. H. v. d. Blom, H. W. C. Boom, O. Crabbendam, L. D. van Eek, E. de Graaff, P. Huysman, Aa. C. v. Dorssen, C. Hillenius J. Houtman, Ca. Fa. van Ingen Schenau, D Lambinon, P. Masurel. H. G. Neeteson Lemkes, W. D. H. Nout, J. B. J. Planjer, A ie Poole, J van Rees, K. H. Riel, A. Spiro, H. W. Spoor, A. Baars, W. F. Harm- sen, H. A. Ingen Schenau, S. B. van Kloeten, J. J. Koene, Ma. de Minjer, J. N. Paes. Aa. Straatman, N. A. Verboog, E. C. de Vreugd. Ma. Ja. Willems, Wy. Fa. v. Woudenberg. Herexamen 4; niet bevorderd 12. Van de derde naar de vierde klas: J. Beumer, J. J. de Blécourt, W. D. J. v. d. Blom, Ja. Ca Briejer, A. Brouwer. Ja. Ma. Buningh, A. J .J. Holthuijzen, R. I. Horst, J. C. S. Kriest, W. M. E. Noach, P. Plu, A. A. Schepers, La. Fa. Aa. Steyns, Eth. C. v. d. Werf, M. Boeseman, W. A. Duit, W. A. Freyser. Ca, Goddijn, L. F. L. J. Hartkamp, M. Hillenius, Ha. Ha. Hooge- veen, N. Kooreman, W. Meyrink, G. Pfundt O. Schone. P. J. Yperlaan, J. Bok, D. Dros, J. Hutchison, M. de Jong. W. M. Liefferink, A. W. Mennes, Aa. Aa. Ma. v. Os. A. J. v. d. Reijden, Fa. Eth. Servaas, J Stark, T. G. M. v. Straaten. N Turksma, B. L. J. Vermeulen, C Wilbrink, Ja. A. v. Zwieten de Blom. Herexamen 8; niet bevorderd 10. Van de vierde naar de vijfde klas: B. Bink, J. Bolhuis, P. H. R. Borgerhof Mulder, Fa. Ja. Ma. Dijkstra, R. Fijlstra, Ja. Hoogendonk, W. G. J. Jaarsveld, W. Kasten, Trees C. Marlet, J. A. Metz, L, H. van Duyvendijk, M. G. Bon, H. G. Hagens W. W. Los. J. M. Pijnacker Hordijk, M. de Vries, W. Wiethoff, H. Wissink, A. J. J. v. d. Zanden, H. Zierfuss. Herexamen 1; afgewezen 12. Oeconomische af deeling: Bevorderd van de vierde naar de vijfde klas: Aa. Ca. Verhaar, Lenie Verhaar, Ma. C. Ca. Willems. vereeniging voor school- en werktuinen. Volgende week zal weer de gelegenheid opengesteld zijn, wanneer de kinderen op de tuintjes werken, deze te komen bezich tigen. Alle belangstellenden zijn hartelijk welkom. Het bestuur is blijde, dat allen weer daartoe kunnen worden uitgenoodigd In het voorjaar stond het er droevig voor. De finantieele toestand van de vereeniging leek wanhopig. Dank zij de milddadigheid van verschillende stadgenooten kon ten slotte toch nog begonnen worden. En on der leiding van een zeer geschikten tuin man werden omstreeks de Paaschvacantie 375 kinderen gelukkig gemaakt met een tuintje. Heeft U ze al eens zien werken? En heeft U al eens de glundere gezichten gezien, nu zij de resultaten van hun arbeid iedere week opnieuw in mooieren vorm aanschouwen? Zoo niet, dan heeft U Iets gemist. Kom dan as. week Maandag, Dins dag, Donderdag of Vrijdag om half vijf eens kijken. U zult dan tevens begrijpen, waarom het 't Bestuur zoo ter harte gaat, dat de kinderen slechts één maal per week mogen komen. En wat zal het in de va cantie wezen? Tuintjes en kinderen zijn er. Maar voldoende toezicht, vooral van personen met eenig overwicht, dat ont breekt Laat, wie zich daartoe geschikt acht, en den tijd en lust er toe heeft, zich eens aanmelden op de tuinen. U is van harte welkom en doet een goed werk. Het Bestuur wacht Uw antwoord. r.k. vakschool voor meisjes. Geslaagd voor het 2de ged. (praktijk) van het Staatsexamen Nijverheidsonder wijs N VIII (leerares Koken en Voedings leer) de dames J. M. Dalebout en G. J. Vlaskamp, voor het 2de gedeelte 'prakt.) van het staatsexamen NVII (leerares Huish. en Waschbeh.) mej. E. J. M. Brabants. o mulo-examens. In Den Haag zijn geslaagd voor het M.U.L O.-diploma B: G. Bakker, A. Dub beldam. F. Lewercnz, P. Lut, E. Magnin. A. Timan en I. Wirtz, te Leiden. P. L. Schou ten te Lisse en H. Verkerk te Katwijk a. Zee allen leerlingen van de Openbare Jongens school voor U. L. O. aan de Pieterskerk straat te Leiden, hoofd de heer Hibma. amerikaansche studenten op bezoek bij nederl. families. Voor den derden keer bezoekt een 40-tal Amerikaansche jongelieden ons land, ook nu weer onder leiding van Dr. Sven V. Knudsen („My Friend Abroad"). Zij ko men Zondag 10 Juli 's ochtends over Hoek van Holland aan en blijven als gasten van Nederlandsche families in Den Haag (aan komst H. S. M. 8 22). Leiden, Haarlem, Amsterdam (aankomst C.S. 9.14) en Zeist tot 16 Juli hier. Over Duitschland, Zwit serland en Frankrijk heeft dan met de „Veendam" de terugreis naar Amerika plaats. Op Donderdag 14 Juli geven de Jonge Amerikanen een lunch in het Oranje- Hotel in Scheveningen en een tea in het Kurhaus, waartoe elk van hen twee jonge Nederlandsche vrienden als gasten ijitnoo- digt. Deze gezellige bijeenkomsten hebben tot doel, vriendschappen aan te knoopen tusschen Amerikaansche en Nederland sche jonge menschen. Ook dit derde bezoek van het gezelschap „My Friend Abroad" staat onder leiding der Vereeniging voor Internationaal Jeugdverkeer, Jan van Goyenkade 44, al hier. gedenkteeken a. j. de langen. Eenigen tijd geleden is hier ter stede een commissie gevormd, die zich ten doel stelt gelden in te zamelen voor een een voudig gedenkteeken op het graf van wijlen den heer A. J. de Langen. Aan onderstaande adressen zijn inlich tingen alsmede nog enkele inteekenbiljet- ten verkrijgbaar. Het comité: J. H. van den Broek, Oos terstraat 30; A. Brandt, Willemstraat 27; W. J. Kokkedee, Trompstraat 24. Commissie van aanbeveling J. Kalsbeek, Haarlemmerweg 74 (Giro 121484); P. C. Zandee, Hooge Rijndijk 54. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal-examen rechtsgeleerdheid mej. E. Boetje (Den Haag) voor het candidaatsexamen rechts geleerdheid mej. G. Stiegel 'Amsterdam) en de heer R. F van Deventer (Den Haag) voor het economisch doctoraal examen indologie de heer H. J. Schravendijk 'Lei den); voor het candidaatsexamen Ned. letteren de dames M. Verstege (Den Haag) en J. C. Kroes (Den Haag) en de heer J. Overduin (Leiderdorp); voer het candi daatsexamen klassieke letteren mej. Ch. Elias (Rotterdam)voor het doctoraal exa men geschiedenis de heer T. Lekkerkerker (Kockengen); voor het doctoraal examen klass. letteren mej. H. C. van Gulik (Aer- denhout); voor het candidaatsexamen geschiedenis de heer G. Th. H. C. Pieck (Rotterdam); voor het doctoraal examen geschiedenis mej. J. K. Oudendijk (Den Haag)voor het candidaatsexamen Zuid Afrik, recht de heer C. J. Loggerberg (Leiden); voor het propaedeutiseh examen godgeleerdheid de heeren J. C. Hooykaas (Wassenaar) en L. Lagerwey (Scheve ningen). De examens zijn hiermede afgelnopen. PARKCONCERT. Het programma van het Park-concert op Dinsdag 12 Juli, des nam. te 8 uur luidt als volgt: 1. „Unter dem doppel Adler", marsch. Wagner: 2. Ouverture „Egmond", Beet hoven: 3. ..Atmospherie", wals GungT 4. Fantaise „Obcron", Geijp; 5. „Le Coucou", 'lste uitv.l, Jonassen: 6. Fantaisie „Les Contes d'Hoffmann" (lste uitv.l, Offen- bacn; 7. ..Toffe Jongens," marsch, (lste uitv.), Geijp. de bioscopen. Luxor-Theater. „Er wird schon wie der besser".... Wanneer je op het punt staat door den deurwaarder in de gevange nis gezet te worden: bijna overreden wordt door een auto. ook al wordt die auto be stuurd door een allerliefste ionge dame: wanneer de maag chronisch even leeg is als de portemonnale en je kunt d&n nog zingen „Es wird schon wieder besser" zoo als Heinz Rühmann. dan moet men wel een onverbeterlijke optimist zijn. De gevier de Ufa-acteur bewijst in deze fiim dat zijn optimisme gerechtvaardigd ls en brengt een groot deel van zijn gezonde vroolijk held over op het publiek, dat zich kostelijk amuseert om de geraffineerd-komische wijze, waarop hij tracht zijn doel. in casu het hart van de dochter van den rijken automobielfabrikant (Dolly Haas) te be reiken Juist in de kommervolle tijdsomstandig heden. welke wij momenteel beleven kun nen wij de strekking van een film als „Es wird schon wieder besser" dubbel appre- cleeren. Na de pauze krijgen we een verfilming te aanschouwen van het bekende boek van Jean Webster -Vadertje Langbeen" met Jeanet Gaynor als Judith Albott ln de hoofdrol. Reeds onmiddellijk neemt deze rolprent het publiek voor zich in door het uitstekende snel van de kleuters in 't von delingenhuis en ook verder houdt zij de aandacht gedurig gespannen. Het voor-pro gramma sluit zich op waardige wijze bij de belde hoofdnummers aan! INGRIJPENDE VOORSTELLEN DER COMMISSIE. In het thans verschenen rapport der commissie-Weiter worden bezuinigings maatregelen voorgesteld tot een bedrag van rond 102 millioen gulden. Zij omvatten o.m.: inkrimping van de personeelformaties met 12 pCt.; blijvende salariskorting met 13 pCt. voor de ongehuwden en 8 pCt. voor dc gehuwden; vermindering met 15 pCt. van de uitgaven voor de matericclc en overige behoeften en van de door het Rijk verleende subsidies, die niet wettelijk verplicht zijn; verlaging van den werk- loozensteun met 15 pCt. (alleen verhooging op het platteland); afschaffing van 50 Kantongerechten; vermindering van 10 pCt. der kosten Hooger Onderwijs, marine- en legerorganisatie. Voor het uitvoerige rapport zie men het derde blad. Trianon-Th eater. Een alleraardigst zomerprogramma wordt vertoond in ..Tria non". dat een reprise brengt van ..Wat 'n wonder" waarin Harold Lloyd ln een aan eenschakeling van grappige situaties te zien is. Voor de pauze gaat een van die Duitsche kluchten: ..Eine Nacht even- tuell" welke zoo enorm ln de smaak vallen en waarin eenige der beste komieken van dezen tijd hun homristische troeven uitspelen. Wie namen hoort als Otto Wallburg en Siegfried Arno weet voor uit, dat hij lachen kan. En.... men heeft gisteren volop kunnen lachen en daarbij genoten van de aardige vlotte muziek van Robert Stolz. wiens operettemuziek altijd meesleept. Een afwisselend bijprogramma vult den vroolijken avond op uitstekende wijze aan. Casino-Theater Dit theater vertoont 'met het warme weer een luchtig niemen dalletje nJ. de Fransch sprekende en mu- siceerende film .Oompje op reis", die zich voor het grootste gedeelte afspeelt in het mondaine cabaret ..Florida". De inhoud heeft niet veel om het lijf. Geraldo geeft onverwacht zijn laatste fuif als vrijgezel en tijdens dit feestje valt zijn vriendinnetje Gaby flauw. Eenigen tijd later komt ze hem nog eens opzoeken, juist wanneer zijn vrouw niet thuis. Als deze ten slotte thuis komt. treft ze de vreemde indringster aan. die door Geraldo inderhaast voorgesteld wordt als de vrouw van notaris Bonichon. Tot overmaat van ramp, komt de notaris zelf ook nog ten tooneele. terwijl 'n oompje uit Marseille den toestand nog gecompli ceerder maakt. Echtelijke bedriegerijtjes zijn aan de orde van den dag. maar op echt-Fransche wijze komt alles weer goed terecht. Een groote tegenstelling met deze film vormt ..De onbekende ruiter"", een spannend Wild-West film. waarin 'n vecht partij tj esc en cow-boy rennen aan de orde van den dag zijn. Don Coleman is de held in dit verhaal. 0 City-Theater. Naar ons wordt medege deeld vindt de feestelijke heropening van het City-Theater Vrijdagavond 15 Juli a.s. PlDe directie opent met twee groote hoofd films. te weten ..Hare Majesteit walst" naar de gelijknamige operette, een film in het zelfde genre als het ..Congres danst en voorts .de Luchtduivel". waarin de beken de acrobaat Salto King verbluffende cir- custoeren verricht. Het theater is gerestaureerd terwijl de directie Woensdagmiddag een kinder- en familiematinée heeft gearrangeerd, waar aan de bekende goochelaar Prof. Kinki zijn medewerking zal verleenen. N. Z. H. T. M. Het vervoer op de N. Z. H. T. M.-lijnen Scheveningen—Leiden—Katw«k 'Noord- wijk, inclusief stadslijn Leiden) en Leiden -Heemstede heeft in de maand Juni j.l. respectievelijk opgebracht f. 120.178 en f. 6.665. Gisteren slaagde onze stadgenoote me). F M. Bender voor het examen Parti culier Secretaresse (leerlinge instituut Schoevers, Den Haag). Voor het examen der Fed. Mercurius zijn geslaagd: voor Engeische handelscor respondentie .nel Truus von Ronnen en voor Nederlandsche handelscorresponden tie de heer J. Langeveld, beiden alhier en leerlingen de: Pontschool, tSeenschuur 14. De heer C. M. Overduin, alhier, be haalde het diploma voor de handelscor respondentie in de Engeische taal, uitge reikt door de Fed. Mercurius. Hedenmorgen omstreeks 6 uur heeft H. B. bij het verrichten van werkzaam heden aan den Stationsweg een hardstee- nen trottoirband, wegende circa 150 K G. op zijn rechtervoet gekregen, waardoor een teen vrijwel geheel werd afgekneld. De E, H. D, vervoerde den man naar het Aca demisch Ziekenhuis, BINNENLAND. Het rapport der bezuinigings-commissic- Welter. (3e Blad). De ontvangsten der Ncd. Spoorwegen zijn in het afgeloopen jaar met ruim 11 millioen teruggcloopen. (Binnenland, 2e Blad). De brand op de Dempo. (Gemengd, 2e BI.) Het internationale tcnnLstournooi tc Noordwijk. (Sport, 4e Blad). Ernstige aanvaring op de Wester-Schelde (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Het accoord van Lausanne. Inhoud en ontvangst. (Buitenl. en Tel., le Blad). Uitbreiding der mijnstaking in België. (Buitenl., le Blad). Geen amnestie in Pruisen. (Buitenl., le Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. Dc ontwapening. De onderhandelingen tusschen de ver tegenwoordigers over het doo? Sir John Simon voorbereide beslult-ontwerp, dat de „resultaten" van het eerste deel der con ferentie moet samenvatten, worden voort gezet. Gistermorgen onderhandelde do Duitsche eerste gedelegeerde ambassadeur Nadolny geruimen tijd met den Franschen minister van oorlog Paul Boncour. Naar verluidt gaat het er bij deze be spreking om, of de gelijkgerechtigdheids kwestie in een mate, overeenkomend met de Duitsche eischen, in het slotbesluit zal worden opgenomen. Nog steeds bestaan ten opzichte van dit punt groote moeilijk heden. Het wordt ten zeerste betwijfeld, of de kleinere staten zich met de voorgestelde resolutie zullen kunnen vereenigen, het geen o.a. blijkt uit de redevoeringen, welke tijdens de debatten in de hoofdcommissie over het Hoover-pian door de vertegen woordigers van Zwitserland, Zweden en Nederland zijn gehouden. Men verwacht daarom, dat van den kant der kleinere staten nog wel het een en ander tegen de resolutie zal worden ingebracht. Onze vertegenwoordiger, prof. V. H Rut gers. wees er op, dat wanneer de Ameri kaansche delegatie naar Amerika terug keert met geen ander resultaat van het initiatief van president Hoover dan een bloemlezing van goedgezinde redevoerin gen, dit een vrij mager resultaat zou zijn. De conferentie moet, aldus prof. Rutgers, tot meer substantieele resultaten komen en tot daden overgaan. Wat de conferentie noodig heeft zijn heldere en duidelijke resoluties in den vorm van conventie artikelen, Zulk een resolutie moet en kan bevatten: afschaffing der verplaatsbare artillerie der landmacht, voor zoover die het kaliber van 155 m.M. te boven gaat, afschaffing van tanks, een beslissing in zake het lot der militaire luchtvaart en aigeheeie afschaffing van het luchtbom bardement. BELGIE. De mijnwerkersstaking breidt zich uit. De staking ln de Borinage heeft zich thans uitgebreid over vrijwel het geheele mijngebied en de communisten roeren zich geducht. Te La Louvière dwongen zij de gasfabriek te sluiten. De winkels zijn daar gesloten uit vrees voor plundering. Tegen heden heeft minister Heymans beide partijen in de mijnindustrie opge roepen voor een bespreking. De minister heeft besloten aan de bur gemeesters instructies te geven om de actie der rustverstoorders te beletten. In overeenstemming met den minister, heeft de gouverneur van Henegouwen een proclamatie laten aanplakken, in alle ge meenten die door de staking aangetast zijn, om samenscholingen van meer dan 5 per sonen te verbieden. Er is bevel gegeven om voldoende marechaussees ter beschik king der autoriteiten te .-tellen. DUITSCHLAND. De Nazis steeds overmoediger. In den Pruisischen Landdag is gisteren gestemd over de politieke amnestievoor- stellen. waartegen geprotesteerd was door den Staatsraad. Vóór de voorstellen wer den 244 stemmen uitgebracht, er tegen 157 stemmen. De vereischte meerderheid van 2/3 der uitgebrachte stemmen is derhalve niet bereikt en de amnestie daarmede van de baan. De Nazis zorgden tijdens de zitting voor zooveel lawaai, dat de voorzitter de zitting eenige malen moest schorsen Tenslotte ging men in hevig rumoer uiteen. Strasser, de nat. soc. voorzitter van de permanente Rijksdagcommissie heeft in een brief aan zijn medeleden en aan voor zitter Loebe meegedeeld, dat hij weigert deze commissie nog bijeen te roepen, op grond dat geen mensch in Duitschland verder eenig belang stelt in commissies, die nog door den ouden Rijksdag benoemd zijn en alleen te maken wenscht te heb ben met commissies die op de verkiezingen van 31 Juli zullen volgen.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1