De Internationale Ten nis-Kam pi oenschap pen 73!te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 9 Juli 1932 Vierde Blad No. 22178 IS Buitenl. Weekoverzicht SUCCES TE LAUSANNE. Lausanne geslaagd.... Ziedaar in twee boorden een tijding, waarmede de gan- sobe wereld, doch Europa in het bijzonder, mag worden gefeliciteerd! Nog is, terwijl w« dit schrijven, het tot stand gebrachte accoord niet ten volle bekend, doch aan de groote reden tot blijdschap vermag dat toch maar weinig af te doen. Al geeft Lausanne niet de volle 100 pet., in ieder geval in de gegeven omstandigheden meer dan voldoende om ons werelddeel een flinke ruk te geven in de goede richting! Dit accoord is als een oase in de ^Gespannen heeft het daar aan het meer van Genève tot het laatste toe, daar zoo wel Frankrijk als Duitschland hebben ge streden voor hun zienswijze tot het uiter ste, doch gelukkig heeft het gezond ver stand den boventoon weten te houden en dit leidde tot een compromis, dat beide partijen niet brengt, hetgeen gehoopt werd, doch in leder geval voor beiden be vredigend mag worden genoemd. Dat dit gelukkig kon worden bereikt, moet voor een niet gering deel worden toegeschreven aan de onvermoeide pogin- gen van den EngeLschen premier Mc. Donald. Hij is de held van Lausanne en het bereikte accoord zou met volle recht het accoord Mc. Donald kunnen worden geheeten. Telkens en telkens weer als de conferentie was vastgeloopen, was hij het, die naar middelen zocht om haar weer op "ang te brengen en die vond ook. Lau sanne mag niet mislukken was zijn devies en deze kernspreuk heeft hij op de ande ren weten over te brengen zoodanig, dat geen het odium voor een mislukking durfde te aanvaarden, met gevolg, dat telkens opnieuw concessies aan de tegen partij werden gedaan. Mc. Donald toonde zich daarbij de man van de groote lijn. wars van klein gedoe en dat gaf hem een prestige, waarvan geheel Europa heeft ge profiteerd. Mc Donald. Maar naast den Engelschen premier ver dienen ook de overige leiders een eere- saluut. Afgezien van het accoord is tevens gelegd de kiem voor verdere vruchtdra gende besprekingen, doordat blijk is ge geven van waardeering en vertrouwen over en weer! Hoewel het officieel blijktaar nog wat gecamoufleerd wordt in het eind-protocol, dit terwille van Herriot, is het met de z.g. herstelschulden afgeloopen; voor eens en voor goed. Zij behooren tot het verleden en zullen niet weer herleven. Van Fran- sche zijde is als compensatie voor goed keuring van dezen door den nood afge dwongen maatregel, die in de practljk fei telijk al bestond, vastgehouden aan het doen van een slot-betaling door Duitsch land. over eenige jaren, als de toestanden zich zullen hebben verbeterd. Zou dit niet geschieden, dan ziet men na verloop van tijd ook die slot-betaling nog wel ge schraptHet bedrag schijnt na lang pingelen van weerszijden op de wijze van marktkooplieden bepaald te zijn op 3 milliard, het midden van vraag en aan bod! Frankrijk daarentegen heeft blijk baar het direct verband-leggen tusschen herstel- en oorlogsschulden, wat de laat ste betreft speciaal die aan \merika, los gelaten althans voor zoover het Duitsch land raakt. Het vermoeden ligt voor de hand, gezien ook hoe de Amerikaansche. vertegenwoordigers te Genève een paar maal naar Lausanne reisden en de mildere stemming in de Vereenigde Staten, dat Frankrijk hoop heeft gekregen, dat ten slotte over die schulden ook de spons zal worden gehaald om met Grandi te spre ken, die warm een schrappen van alle schulden heeft voorgestaan, zelfs nog, toen de Duitschers in principe de slot-betaling al hadden geaccepteerd, zoodat een oogen- blik groote verwarring heerschte. die even wel nog al spoedig kon worden weggewerkt. Over het geldvraagstuk is echter te Lau sanne niet zoo scherp gestreden, al was het een belangrijke factor als over een neven-aangelegenheid, door de Duitschers te berde gebracht. De Duitschers hebben n.l. een ernstige poging gedaan om nu tevens op politiek terrein winst te behalen en met name het gehate hoofdstuk VIII uit het vredesver drag van Versailles aangevallen. Naast schrapping der herstelschulden moet staan opheffing van de bepaling daaruit, dat Duitschland alleen de schuld draagt voor den oorlog van 1914 en tevens gelijkgerech tigdheid van Duitschland worden erkend. Herriot schijnt een oogenblik tot toenade ring te hebben geneigd, doch heeft moeten weigeren om in eigen land aan het roer te kunnen blijven. Voor de Duitschers is in dit opzicht nood lottig geworden, dat niet Bruening aan het hoofd der Duitsche delegatie stond! Waar schijnlijk zou die op politiek gebied thans wel wat hebben bereikt, doch aan von Papen werd zoo'n overwinning niet gegund. Vooral niet met de Duitsche Rijksdagver kiezing in het vooruitzicht. De Fransche socialisten moeten zelfs een extra-afge vaardigde naar Lausanne hebben gezonden om Herriot te waarschuwen, dat zij toege ven in dit opzicht niet zouden dulden. Het zou immers beteekenen een spelen in de kaart der tegenstanders van de vorige Duit sche regeering! Daarmede was voor Herriot het pleit beslecht, want hij kan den steun der socialisten moeilijk missen, ook niet bij de regeling van het wegwerken der tekorten op de Fransche begrooting. beloopend een 6—7 milliard francs, waarbij toch reeds ge vaar dreigt, al is een gunstige wending voor Herriot langzamerhand merkbaar Politiek gaan de Duitschers derhalve met leege handen naar huis, waar Bruening o.i. ongetwijfeld eenig resultaat zou hebben veroverd. Dit is voor von Papen in eigen land een leelijk ding; vermoedelijk zal het koren op den molen der nationaal-socialis- ten zijn, die steeds meer een vijandige hou ding gaan aannemen tegen het huidige Duitsche kabinet naarmate de datum der Rijksdagverkiezingen 31 Juli nadert. Men vergete niet. dat het accoord van Lau sanne nog door de diverse parlementen moet worden goedgekeurd Zal echter een daarvan den moed hebben alles weer op losse schroeven te zetten? Dat weigeren we vooralsnog aan te nemen! X DE UITSPRAAK EENER KAMPIOENE. X EEN DAG ZONDER GROOTE GEBEURTENISSEN. Op den vijfden dag van het internatio nale tennis-tournooi te Noordwijk kwamen voor het eerst de beide fenomenen: Moody- Wills en Ryan tezamen op de baan doch veel verder strekte de sensatie helaas niet. Want in twee achtereenvolgende partijen van het dubbelspel, afgewerkt zonder eenige rust in een minimum van tijd, was er van tegenstand eigenlijk geen sprake! Tegen de dames De Jong en frl. Van Riemsdijk mocht zelfs niet anders ge sproken worden dan van een demonstratie, die met 61, 60 in het voordeel der Ame- rikaanschen eindigde. De match tegen mevr. Jonquière en mej. A. Kerkhoff le verde eenzelfde resultaat op, doch hier was dan toch in ieder geval ook aan Holland- sche zijde actie en durf om in te grijpen, al konden die goede kwaliteiten dan ook uitsluitend bewonderd worden bij mevr. Jonquière. Terwijl mej. Kerkhoff in hooge mate nerveus scheen en daardoor de kans op het winnen van meerdere games teniet deed, stelde mevr. Jonquiere zich voortref felijk te weer en volleerde zij er zoo dapper en succesvol op los, dat het somtijds zelfs de goedkeuring der kampioenen weg te dragen vermocht. Ryan was hier in den aanvang de beste en met enorm harde drives, volles en smashes toonde zij tel kens weer op verrassende wijze de openin gen in de Hollandsche combinatie. In de tweede set kwam ook mevr. Moody veel meer in actie en wie dit tweetal toen aan het werk zag moet wel tot de conclusie ge komen zijn, dat er geen enkele tegenpartij in dit tournooi in staat zal zijn aan dit kampioensdubbel een set te ontnemen Zij komen in den halven eindstrijd tegen frl. Von Ende Pfliigner en frl. Sander, ter wijl de dames Couquerque en Dros, die zonder moeite in twee sets wonnen van mej. De Jong en mej. Groenewegen, in de Fransche combinatie: Barbier-Bellaard, ernstigen tegenstand zullen ontmoeten. In het dames-enkelspel worden de halve beslissingen gevormd door de partijen: Moody-Burke en Couquerque-Ryan. Giste ren triomfeerde mevr. Burke, die als ne gende voorkomt op de Amerikaansche lijst, over mej. Barbier, doch het was een dub beltje op z'n kant! Met lage drives naar de hoeken gaf de kwieke Fransche speel ster haar concurrente geen kans en het was binnen luttele minuten 61. Weer kwam mevr. Burke achter tot 21 en op dat moment zei mevr. Moody (die naast ons zat) tot haar echtgenoote: Als je denkt dat zij verliest dan wint zij juist. Het was waarlijk een uitspraak, een groot kampioene waardig, want bijkans op hetzelfde oogenblik keerde de kans, vond mevr. Burke al .meer scherpte en vaart, joeg haar uitstekende backhand openingen in de Fransche defensie.en met 97, 75 won de Amerikaansche set en match! Miss Ryan klopte mej. Belliard met 62, 62. zonder dat zij zich bijzon der behoefde in te spannen. De Italiaan Del Bono had in het heeren- cnkelspel voor het eerst eens een tamelijk gemakkelijken dag, al zag het daar aan vankelijk tegen Weber niet naar uit. De Hollanaer opende den strijd in grootschen vorm. was op fore- en backhand even vast, plaatste z'n dropshots met haast wiskun stige nauwgezetheid, zoodat Del Bono er niet de minste vat op had en liep aldus heel snel uit! Doch de vreugde was van korten duur; te spoedig keerde Weber tot z'n normale spel terug en daartegen bleek de Italiaan volkomen te zijn bestand. Tot 109 in zijn voordeel hield Weber het nog uit om vervolgens naar een nog lager spelpeil af te zakken en in drie sets te worden geslagen Noumey, de beweeglijke, goed spelende Duitscher, die ook tegen von Kehrling niet kansloos is, overwon Ber nard, terwijl de Hongaar von Kehrling na een heel slechten inzet (26), korte met ten maakte met den links spelenden Belg Van Zuylen. Zoo zijn de halve finales dus: TimmerDel Bono en Nourney-von Kehr ling. In het heeren-dubbelspel heeft de in ons vorige verslag door ons gesignaleerde tac tiek van de wedstrijdleiding zich gewroken op onze landgenooten Weber en Karsten. Er was tot dusver alle tijd en vooral de buitenlanders behoefden zich niet al te zeer te vermoeien.Maar nu gisterna middag, tegen den avond bijkans, kwam men tot de ontdekking, dat Del Bono np den Zaterdag nog in niet minder dan drie nummers zou meedingen en dat de leiding daardoor wel eens in moeilijkheden zou kunnen komen. Dies werd reeds na zes sen besloten dat eerst het dubbel: We ber—Karsten tegen Bernard-Leembruggen zou worden gespeeld en dat de winnaar daarvan vervolgens nog te strijden zou hebben tegen Del BonoMenzel. En zoo geschiedde wat wij Vrijdag voorspelden: dat landgenooten de dupe werden van de overdreven welwillendheid tegenover vreemde spelers als Del Bono en Menzel! Want na een moeilijke vier-sets-overwin- ning en een betrekkelijk heel korte rust, bleek de afmatting uiteindelijk in de partij tegen Del BonoMenzel zóó groot, dat het Hollandsche dubbel, bij den stand 64, 46, 62 voor de vreemdelingen, gedwon gen was op te geven. 1 Nu komen Del Bono en Menzel in de finale tegen Von Kehrling en Timmer, die over Wetselaar en Van Riemsdijk zegevierden, en het al leen in de tweede set een oogenblik zwaar te verantwoorden hebben gehad, toen zij een 41-achterstand hadden in te loopen In het gemengd-dubbelspel zijn Cou querqueHughan, BurkeVon Kehrling en RyanTimmer in de halve beslissing. Laatstgenoemde combinatie ontmoet daar de winnaar van de partij tusschen Boutmy Karsten en BarbierDel Bono, terwijl CouquerqueHughan kansloos schijnen tegen de Amerikaansch-Hongaarsche com binatie: BurkeVon Kehrling. De uitslagen luiden: Dames-enkelspel, 2de ronde: Mrs. Burke si. mile. Barbier 1—6, 97, 75; miss Ryan si. mile. Belliard 62. 63. Heeren-enkelspel, 3de ronde: A. del Bono sL W. F. Weber 12—10, 6—3, 6—2; Von Kehrling sl. Van Zuylen 2—6, 6—2, 6I, 62; Nourney sl. A. Bernard 75. 6—3, 6—2. Dames-dubbelspel, 1ste ronde: Mrs. Moody—Wills en miss Ryan sl. mej. T. do Jong en jkvr. Van Riemsdijk 61, 60. 2de ronde: Mrs. Moody-Wills en miss Ryan sl. mevr. Jonquière en mej. A. Kerck- hoff 6—1, 60; mej. M. Rollin Couquerque en mevr. DrosCanters sl. mej. S. de Jos- selin de Jong en mej. J. Kroenewegen 6—1, 6—0. Heeren-dubbelspel, 2de ronde: Weber en Karsten sl. Van Zuylen en De Borman 7—5, 6—4, 6—4. 3de ronde: Von Kehrling en Timmer sl. Nourney en Meffert 63, 64, 64; A. del Bono en W. Menzel sl. W. Teschmacher en W. Marinkelle 7—5, 3—6, 6—0, 6—2. Halve eindstrijd: Von Kehrling en Tim mer sl. Wetselaar en Van Riemsdijk 60, 7—5. 6—4. Gemengd dubbelspel, 1ste ronde: Mej. Belzer en Van Berkel sl. mevr. De Bruyn Kops en Van Olst 57, 64. 62. 2de ronde: Miss Ryan en Timmer sl. mej. S. de Josselin de Jong en Van Riemsdijk 6—1, 62; mevr. DrosCanters en Koop man sl. mevr. Jonquière en Weber 64, 7-5; mej. Belzer en Van Berkel sl. mevr. Van Herwijnen en Van Herwijnen 6—1, 64mile. Barbier en A. del Bono sl. mej. A. Kerckhoff en Van Zuylen 46, 63, 6—2; mile Belliard en H. Bernard sl. jkvr. Van Riemsdijk en De Borman 61, 62? mej. Rollin Couquerque en Hughan sl. mej. Sander en Meffert 46, 86. 61. 3de ronde: Mej Rollin Couquerque en Hughan sl. mej. Belzer en Van Berkel 61, 6—2: miss Ryan en Timmer sl. mevr. Dros- Canters en Koopman 61, 62. CRICKET. NEDERLANDSCHE CRICKETBOND. Wedstrijdprogramma voor Zondag. 1 le klasse: Amsterdam: V.V.V.HD.V.Sf Rotterdam: V.O.C.—A.C.C. Overgangsklasse: Den Haag: H.C.C. III Ajax; Haarlem: R. en W. nV.R.A. II: R.C.H.—Quick. 3de klasse A: Lelden (Hooge Rijndijk): LC.C—H.C.C IV. 3de klasse B: Lelden (De Kempenaer- straat) Ajax II—Quick II. Overzicht. Door de wedstrijden der in Engelanti toerende Flamingo's is het eerste klasse programma morgen klein. Slechts twee wedstrijden worden gespeeld en van die levert V.O.C.A.C.C. natuurlijk een over winning van V.OC. op. Wij zouden met evenveel vrijmoedigheid een overwinning van de andere thuisclub voorspellen als II.D.V.S, de punten niet zoo hard noodlg had. Het spel van Grootmeyer c.s. is trou wens allerminst overtuigend dit jaar. Zoo Ajax nog een wedstrijd wil winnen dit seizoen, dan is er morgen tegen H.C.C. III de kans, maarnu H.C.C. I en II vrij zijn, zal het derde elftal van de Haagschc wel zeer versterkt uitkomen en in dat ge val verwachten wij ook morgen niet veel van Ajax, dat ook nu weer onvolledig zal zijn. R.C.H. zal van Quick winnen en tus schen R. en W. II en V.R.A. n zal het spannen. Wij geven de bezoekers de beste kansen. Dat Ajax II het morgen tegen Quick II zal bolwerken gelooven wij niet. L.C.C. kan de misstap van verleden week gedeeltelijk goed maken door met Innings van H.C.C IV te winnen, al zal ook dat elftal er aan winnen, dat de eerste-klasse-competltie nagenoeg stop staat. ANECDOTEN VAN DOLLY HAAS. Het is nog geen twintig jaar geleden, toen de kleine Dolly zes maanden oud was en even temperamentvol als nu. Zij schreeuwde geweldig en bewoog haar kin derwagen in het tempo van haar ge- krijsch. tot zij door deze beweging moe werd en insliep. Toen zei men al van haar: „Een kleine fout heeft zij beslist, maar dat komt mettertijd wel in orde." Zeven jaar was zij, toen haar talent zich voor 't eerst openbaarde; zij imi teerde haar lievelingsonderwijzeres, waar bij het origineel haar verraste en met het hartelijk gelach van de heele klas in stemde. Haar speeltalent groeide met de jaren. Zij was net tien jaar, toen zij al een publieke voorstelling gaf- Zij sprak met een paar vriendinnen af: „Kinderen, nu zal ik jullie eens iets voor doen. Mijn succesnummer. Ik heb het dikwijls ge probeerd: „Een dronken voetballer." Zij haalde nu haar voetbal van huis en zwaaide er een drukke Hamburgerstraat mee in. Sensationeel resultaat: haar vriendinnen lachten geweldig. Het publiek was ontsteld en mompelde in Hamburger dialect: „verlottere Jöhre, Zwangserzie- hung!" Op z'n vlugst moest Dolly zich uit de voeten maken, anders had men haar zeker nog naar 't politiebureau gebracht Eigenlijk door een vergissing kwam voor haar het eerste succes. Haar ouders hadden ingezien, dat zij talent had en lieten haar op de balletschool inschrijven, zij dantste in het ballet van het Hamburger Stad- theater. Een volksscène. De kleine Dolly nèt veertien jaar, was overwerkt. 's-Mor- gens school, tusschen den middag huis werk maken 's middags repetitie en des s avonds in het theater, dat was te veel. Plotseling in haar oververmoeidheid had zij haar wachtwoord voor de volksscène niet gehoord. Zij staat alleen op de plan- ken en danst Resultaat: applaus!! Dat bij vergissing gekomen dans-intermezzo moest iederen avond herhaald worden. Later voert haar weg naar Berlijn, Charell Nelson, haar eerste toonfilm bij de Ufa, waarin Kurt Gerron in deze film als haar directeur speelt. Nu is haar toenmalige nlf aar refisseur in eigen persoon, 5LS?, Heinz Rühmann als partner in de Ufa-toonfilm „Es wird schon wieder besser" de rol van de jonge dochter van een autofabrikant speelt. Het was midden in de repetitie van haar nieuwe scène, een duet tusschen haar en Heinz Rühmann. „Uitstekend", zegt haar regis seur, „nog één keer repeteeren en dan gaan we draaien!" Midden in de tweede repetitie onderbreekt Dolly plotseling haar spel. „Gerron, hier bij dit gedeelte kan ik toch wel tweemaal toeteren. Ik kan zoo mooi toeteren, en hier zou het toch zoo geweldig passen." Het atelier lacht. „Na tuurlijk, m'n lieve kind", was Gerrons antwoord, „als de film klaar is, gaan we naar Berlijn, plaatsen een advertentie: „Filmactrice, die uitstekend toeteren kan, zoekt werkkring." De opname werd echter tot groot verdriet van Dolly zonder toete ren gemaakt. Eerst bij het proefdraaien heeft zij toegegeven, dat zelfs het aller mooiste getoeter in de film misschien toch niet op z'n plaats geweest zou zijn, „maar in mijn volgende film, zal het ze ker erg mooi zijn," was haar oprechte meening. WEISSMULLER's ZWEMTECHNIEK ZAL MEN KUNNEN ZIEN IN DE FILM „TARZAN." De beroemde zwemtechniek, waardoor Johnny Weissmuller, de wereldkampioen zwemmer, alle internationale records, van 50 tot 800 Meter, gewonnen heeft, zal men kunnen bewonderen in de nieuwe Metro Goldwyn Mayer film „Tarzan", onder regie van W. S- van Dyke. Verschillende scènes verelschten opna men, waarin hij door meren in het woud zwom en de camera hem volgde Zijn krachtige spieren, die de aandacht van den productieleider op hem vestigde, wa ren een groot voordeel voor hem in deze zwemscène. Toen regisseur van Dyke hem vertelde, dat in sommige scènes gezwom men moest worden, merkte Weissmuller op: „Dat zal mij geheel met de camera en de mlcrophoon verzoenen. Een paar zwemscènes zullen mij meer op mijn ge mak doen voelen dan alle anderen." Het fotografeeren van een zwemmer in het water was een lastig probleem voor den operateur. De bewegingen van de ca mera moesten zoo geregeld worden, dat deze hem kon volgen met dezelfde snel heid, waarmee hij in het water vooruit kwam. De tegenspeelster van Johnny Weiss muller in de film „Tarzan" is Maureen O'Sullivan, terwijl deze beiden bijgestaah worden door Neil Hamilton. C. Aubrey Smith en Forrester Harvey. ZAL MARLENE DE BETOOVERING VERBREKEN? Mariene Dietrich, Joseph von Sternberg, Rudolph en Maria Sieber dat zijn de hoofdpersonen in een drama dat zich in de Hollywoodsche studios afspeelt. Mar iene Dietrich, de actrice, von Sternberg, de regisseur van al haar films, die haar karakter boetseert als een beeldhouwer zijn klei. Rudolph Sieber, haar echtgenoot en Maria, de kleine zesjarige Heideae, het dochtertje dat Mariene met hart en ziel liefheeft. Zij zijn de stukken in het schaakspel dat het noodlot met hen speelt Het was op een klein intiem theepar tijtje. Verschillendé prominenten uit de studios amuseerden zich kostelijk met onschuldige grapjes. Mariene Dietrich had meer pret dan een van de andere. Het sombere masker uit haar films was van haar weggevallen, haar gezicht straalde van gezonde vroolijke lach. Plotseling keek zij op. De glimlach ver stierf op haar gezicht. Zij ging met een bruuske beweging zitten en het was alsof er achter haar oogen een gordijn dicht getrokken werd. Het masker dat zij droeg was dat uit haar films. Von Sternberg was binnengekomen! Dit is een incident dat een van de vreemdste drama's illustreert waarvan Hollywood ooit getuige is geweest. De verhouding die tusschen Greta Garbo en Mauritz Stiller bestond heeft men wel vergeleken met die tusschen Trilby en Svengali, de onsterfelijke figuren uit Du Maurier's meesterwerk. De analogie is niet geheel accuraat. Garbo had Stiller lief. Het werkelijke Trilby-drama, bijna woord voor woord zooals Du Maurier het zooveel jaren geleden neerschreef, wordt door Mariene Dietrich en von Sternberg gespeeld. Er volgt nu een nieuw hoofdstuk in den roman: de pogingen van Mariene om zich van Sternberg's invloed los te maken. En de pogingen van Marlene's vrienden om haar te helpen bij het verbreken van do haast hypnotische betoovering. Mariene is als Trilby zij heeft von Sternberg niet lief. Maar alle redeneerin gen van vrienden beantwoordt zij met een stereotiep: „Hij is het grootste genie van de film." Zij verdedigt hem door dik en dun tegen alle mogelijke aanvallen. Maar niet lang geleden gebeurde er iets vreemds. Mariene wandelde geheel alleen het restaurant op het terrein der Para mount studios binnen. Dit was de eerste MARLENE DIETRICH. keer sinds haar aankomst in Hollywood, dat zij haar grimmige schaduw, von Ster- berg, alleen liet lunchen Tien heele dagen bleef de regisseur weg en Hollywood vroeg zich af of Trilby voorgoed haar Svengali ontvlucht was. Gedurende deze tien dagen werd Mar iene veel met Maurice Chevalier gezien. Zij lunchten samen, dansten in de Coconut Grove van het Ambassador Hotel. Zij lachten samen iets wat Mariene met von Sternberg nimmer gedaan had. Het scheen een gelukkige vriendschap, en zij die het beste met Mariene voor had den waren verheugd te zien dat zij ten slotte een menscheïijk wezen bleek te zijn en geen van het doek weggewandelde schepping van von Sternberg. Mariene en Maurice werden samen ge fotografeerd men sprak van een film waarin zij samen de hoofdrollen zouden spelen. Plotseling was alles uit zij lunchte weer met Sternberg alsof er niets gebeurd was sloot een contract voor drie films met de clausule dat alle drie door „von" zouden worden geregisseerd. Om deze vreemde geschiedenis te begrij pen is het noodzakelijk de leidende per sonen te begrijpen. Von Sternberg is hier wel de belangrijkste omdat Mariene de Mariene die wij van het doek kennen —het product van zijn verbeelding is. Mariene Dietrich is een twee-eenheid. Zij belichaamt twee verschillende vrou wen Als Von Sternberg bij haar is, is zij de Mariene uit haar films een vrouw, die op hooge hakjes door de zandwoestijn van Marokko wandelt de vrouw die haar lippen verfde voor het vuurpeleton in Onteerd. Als haar schaduw verdwenen is, is zij een gelukkig, vroolijk lachend kind Zij <s de Mariene die de Duitschers ken den van het revuetooneel, voor Von Stern berg haar ontdekte- Zij is een levenslustig, veelzijdig actrice, die comedies zou kun nen spelen, of operettes als Von Stern berg het haar toestond. Wij zouden een andere Mariene leeren kennen als iemand anders eens haar films zou regisseeren. Von Sternberg regisseert haar films. Dat staat in zijn contract en het hare. En het is goed zoo, want Von Sternberg is ten slotte de man die deze vrouw in al haar gTootheid voor ons geopenbaard heeft. Laten wij Von Sternberg eeren, wanneer wij Mariene zouden willen toe juichen, want hij is de meester, zij slechts zijn materiaal.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 13