Humor uit het Buitenland. Bij Pij nen LÈIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 9 Juli 1932 FINANCIEEL OVERZICHT. GEMEENTEZAKEN. Mijnhardt's Poeders «Weet Jullie moeder dat Je hier Komt spelen?" a en we mogen tiler ook theedrinken ais ons vraagt." ISondagsuisse Stnx), i- jol, wie heeft u gescalpeerd Amerlkaansche rechtbank. fcZIJn alle persfotografen aanwezig „Ja, edelachtbare ijle zoeklichten zijn In orde „Ja. edelachtbare." «Geluidsfilm-apparaten Ingesteld »Ja, edelachtbare." «Goed, laat dan het recht zijn loop nemen." (Judge) -Zeg er is. ouwe Dirk m vrouw schijnt ook nogal gelale te rijn Wat ls der an de hand (Passing Show) -Non te nell nou net na tien laar ontdekt dat le z'n stoomwals Ellzabet genoemd neeft oaat naar (Passing Show). „Ik heb Iets heel zeldzaams gekocht: de vulpen waarmee Dante de Goddelijke Comedle geschreven heeft" «Maar In Dante's tijd waren er nog geen vulpennen." g „Daarom ls le Juist zoo zeldzaam."' (B Travaso). „Er knaagt Iets aan Mary's geweten." .Nou, dat iets zal dan wel gauw van honger (Smith's Weekly). „Je vrouw heeft een stem zoo zacht als fluweel." „St straks hoort ze Je nog en dan wil ze een Jurk hebben die erbij past," (Judge) ZU: .Eet scheen zoo romantisch om weken met een lucbtrels te beginnen, toch wel erg gauw op do aarde terug, onze wlttebroods- nu komen we vind Je niet (London Opinion) Een optimistischer stemming in finan- cieele kringen Franklin Roosevelt over zijn program Frankrljks financieele moeilijkheden Een vaste beurs. Indien het Juist ls, wat sommigen bewe ren nJ. dat wereldgebeurtenissen hun oorsprong vinden in de psychologie der massa, dan zouden wij op het oogenblik de tweede of derde maal, dat zich tijdens deze weergalooze crisis, hoewel daarvoor nauwelijks een reeële grend is aan ie wijzen, een gevoel ontwikkeld, dat het thans wel spoedig iets beter zal worden. Men weet eigenlijk niet, waar dat gevoel uit voortspruit. In de geesten der men- schen ontwikkeld zich vrij plotseling het vertrouwen, dat het zoo niet lang meer kan duren. Hoewel dit gevoel tot op zekere hoogte in lijnrechte tegenspraak is met de uiterlijke verschijnselen, die weinig geschikt zijn om dit optimisme te voorschijn te roepen, mag men het toch zeker niet onderschatten Immers zijn de handelingen der mensch- heid ten slotte toch de resulante van den psychischen toestand, waarin men ver keert. Het verlangen naar een herstel kan snel groeien en het karakter aannemen van een wil tot handelen, een omgooien van het roer als men ervaart in het ver keerde water te zijn te recht gekomen. Dat ls het wat men op het oogenblik ln vele richtingen kan waarnemen en ook de mannen, die nog steeds aan het onder handelen zijn in Lausanne over vraagstuk ken, die voor het wereldgebeuren van over groote beteekenis zijn, ontkomen niet aan den psychologischen invloed dezer stroo- mingen. Dit is in Lausanne van het begin af gebleken. Niet dat men daar spoedig tot overeenstemming kwam. Maar het dreigen met heengaan, zooals dat vroeger bij andere conferenties telkens gebeurde, deed zich thans niet voor. Met heengaan be reikte men immers niets. Een verschuiving van de beslissing naar een later tijdstip beteekende voor alle partijen een voort duren van den toestand van onzekerheid. Ondanks de bestaande meeningsveischil- len bleef men bijeen en ondanks de dik wijls zeer dreigend uitziende verhoudingen bleef het publiek overal vertrouwen, dat men tot overeenstemming zou komen, In hoeverre dit vertrouwen niet zal worden beschaamd, is thans nog met geen moge lijkheid te zeggen. Het opnieuw nader omschreven standpunt der Italianen, die door alle betalingen een streep willen halen natuurlijk omdat dit ook voor hen het meest voordeelig is heeft gewerkt als een knuDoel ln een hoenderhok. Zoo is het beeld van Lausanne ook deze Week weer sterk wisselend geweest met vele ups en downs. Maar in flnancieele kringen blijft men vrij optimistisch. Waai zich ook maar eenige lichtpunten voor doen. wordt daaraan groote waarde ge hecht. Die lichtpunten zijn echter niet meer dan een zwak verschijnsel t/.Z°hn,hrf°pt mifn' ijat de op 4 November te houden Presidentsverkiezingen ln Amerika een eind zullen maken aan de sterke beheersching van den economischen toestand door de politiek. Geld- en han- delspolitiek. de openbare financiën en vele die de Vltale belangen van het volk raken, zijn in Amerika het voorwerp van politiek geharrewar en ge marchandeer. Willens en wetens tracht men bepaalde maatregelen te pousseeren, Bevaren inhouden voor de ^15 ^1 er vaIïf? en de staatsfinan ciën. alleen om bij bepaalde bevolkings groepen die door den nood gedrongen, onredelijke eischen komen stellen in het gevlei te komen. Wij geven over. het algemeen niet- veel om hetgeen door candidaten voor het Presidentschap aan de goedgeloovige bur gerij wordt beloofd. Toch kan men uit ffa«rd1tnkb€11?€n wel eenlngszins opmaken ta welke richting de Am erikaansche poli- tlek zich zou bewegen, indien bepaalde candidaten de overwinning mochten be halen. En zoo mag aan de uiting van Franklin D. Roosevelt, de thans definitief aangewezen Democratische candldaat, wel eenige waarde worden toegekend. Hier te lande hebben de uitlatingen van Roosevelt een goeden indruk gemaakt. De politiek zou zich onder het Presidentschap van dezen candldaat in liberale richting bewegen. In de eerste plaats zou het ge hate drankverbod, die bron van corruptie, onverbiddelijk worden afgeschaft. Aan de machtige industrie van de onderwereld zou daarmede de doodsteek worden toege bracht. Ook zou een groot deel van de regeeringsambtenaren hun clandestien inkomen daardoor zien verdwijnen. Van groot belang voor den internatio nalen toestand was de verklaring, volgens welke het republikeinsche douanetarief als een onneembare prikkeldraadversper ring was te beschouwen. ..Wij hebben de repressailles van andere landen uitgelokt." zei hij, „en zij hebben deze dan ook tegen over ons genomen. Ik ben voornemens hen uit te noodigen, het verleden te vergeten, met ons als vrienden om den groenen tafel plaats te nemen en met ons plannen uit te werken voor het herstel van den wereld handel." Dat zijn verstandige woorden, die naar wij hopen in andere landen weerklank zullen vinden. Aan Roosevelt wordt voor zijn verkiezing een goede kans gegeven. In vele andere opzichten blijft de toe stand echter nog weinig opwekkend. Her- rlot verkeert in een weinig benijdenswaar dige positie. Terwijl hij in Lausanne vecht om voor Frankrijk te redden wat te red den valt, graven zijn eigen partijgenooten ln Parijs een kuil voor hem. Zijn Ministerie had zich als voornaamste taak gesteld de begrooting sluitend te krijgen en hij had bezuinigingen op papier gesteld tot een bedrag van frs. 4 milliard. Hij had o.a. de pensioenen voor hertrouwde oor logsweduwen, radicaal willen afschaffen, een zeer redelijke maatregel. De finan- cieele Commissie uit de Kamer wil door deze en verschillende andere bezuinigin gen echter een streep halen, zoodat het effectieve bedrag tot frs. 2 miliard wordt verminderd. Herriot wil de begrooting ech ter toch in den oorspronkelijken vorm dooi de Kamer laten behandelen. Zijn jxilitieke leven is dus niet alleen afhankelijk van Lausanne, maar ook van den blnnenland- schen financleelen toestand die alles behalve rooskleurig is. De toestand in Duitschland kan even eens ieder oogenblik tot verrassingen lei den, verrassingen, die in ieder geval dan van weinig gunstigen aard zouden zijn. Er zijn dus nog veel dreigende factoren ln den algemeenen toestand. Het is natuurlijk een verblijdend ver schijnsel, dat de beurs in de afgeloopen week een uitgesproken vast karakter heeft gedragen. De min of meer optimistische beoordeeling van den algemeenen toe stand lag hieraan ten grondslag. Maar men zal toch goed doen om zich geen al te groote voorstellingen te vormen van de koersstijging, die voor verschillende in- dustrleele waarden nog zal kunnen intre den. Wij kunnen nauwelijks aannemen, dat het publiek, dat zooveel ongunstige ervaringen in de laatste jaren heeft opge daan, zich zou laten verleiden tot specu laties, die de koersen zouden opdrijven tot een peil, dat niet in overeenstemming is te achten met den toestand der bedrij ven en de vooruitzichten voor de naaste toekomst. De technische positie van de beurs er. dit geldt niet alleen voor industrieele aandeelen, maar voor vrijwel alle afdee- lingen is belangrijk verbeterd. Er loopt altijr nog een vrij groote contramine om tot dekking over te gaan. Dat is op zich zelf weer een gunstig teeken, omdat ér uit blijkt, dat ook de contramine niet gelooft, dat er weer een sterke koersdaling za) in treden al zijn kleine reacties natuurlijk niet uitgesloten en zelfs waarschijnlijk te achten Er was eenige beweging in aand. Philips, die blijkbaar gevraagd waren ln verband met het dezer dagen in de bladen vermelde experiment met een nieuwe natrium lamp, dat goed geslaagd bleek. Naar het schijnt zal deze lamp, die een belangrijk grootere lichjstrekte heeft dan de gewone gloeilamp en daardoor goed- kooper in het gebruik ls, voorloopig voor namelijk voor buitenverlichting dienen en op dit punt een groote verbetering aan brengen. Een verdere koersstijging boekten ook cultuuraandeelen. Het'yÖjn voornamelijk suiker- en tabak'saan'deelsn, die door de speculatie gevraagd word'êh. Wat tabaks- aandeelen betreft, wordt de vraag gesti muleerd d.oor de betere fesultaten van ie twee laatste, inschrijvingen, die doen ver moeden. dat, er voor de tabak weer een betere tijd gaat aanbreken. Met het ver minderde aanbod, dat voor de komende oogsten wordt verwacht, worden de voor uitzichten dan ook beter beoordeeld. De tot nu toe behaalde gemiddelde resultaten steken met uitzondering van de Senemban Mij., die verleden jaar vrij bevredigende opbrengstcijfers te zien gaf, gunstig af vergeleken met het vorige jaar. De Deli Mij. verkocht tot nu toe 34.960 pakken tegen gem. 183 ets. resteert onge veer 50"/o van den oogst. De Senembah verkocht 21400 pakken tegen gem. 145 ct. ongeveer 40"/o van den oogst. De Deli Ba tavia verkocht 21523 pakken tegen 184 ct., resteert ca. 33°/o van den oogst, de Arends burg verkocht 17734 pakken tegen 130 ct., resteert ca. 6% van den oogst. Het streven der tabaksmijen is erop ge richt den kostprijs van het product terug te brengen tot c.a. f. 1.— per pond en in dien dit binnen afzienbaren tijd gelukt, dan ziet het er naar uit, dat in de toe komst weer met behoorlijke winsten zal kunnen worden gewerkt. Ook voor de suiker ls men weer wat op timistischer gestemd, sinds New-York se dert eenigen tijd stijgende prijzen te zien geeft. Men heeft dit verschijnsel in ver band gebracht met de beperking van het contingent van uitvoer naar Amerika door Cuba, zoodat men hier met een plaatse lijke factor te doen zou hebben. Niettemin zÜn ook de Europeesche suikermarkten vaster geworden. Op Java bewegen de prijzen zich. tengevolge van de verkoop- politiek van de Visp, waardoor men met een grooten onverkochten voorraad is blij ven zitten, belangrijk boven wereldparl- telt, waaruit te verklaren is, dat aldaar nog geen prijsstijging in aansluiting met de andere markten is ingetreden. Houdt de prijsverbetering stand, dan zou het echter wei mogelijk zijn, dat daardoor ge leidelijk iets meer zal kunnen worden af gezet. De mogelijkheid wordt onder het oog gezien, dat de Visp binnen eenigen tijd een hoeveelheid in Europa zal kunnen plaatsen, zij het ook tegen lageren prijs dan thans nog op Java geldt. Op de markt voor buitenlandsche obli gaties zijn Duitsche waarden aanvanke lijk sterk teruggeloopen in verband met de berichten uit Duitschland, dat men een verlaging van de Duitsche particuliere schulden zou overwegen, een onderwerp waarover wij de vorige week reeds schre ven. Deze nieuwe poging van Duitschland om zich aan zijn verplichtingen te ont trekken, heeft hier groote verontwaardi ging gewekt. En terecht. Vooral het feit, dat de Duitsche regeering zou willen voor schrijven, dat particuliere ondernemingen niet aan haar verplichtingen zouden mo gen voldoen, ongeacht de vraag of de vraag of de meeste van hen daartoe niet in staat zouden zijn, wordt uitgelegd als een van de ergerlijkste uitwassen van de zen tijd, waarin het vrije bedrijf heeft plaats gemaakt door allerlei reglementee ring. Aan deze zaak zitten echter ook voor Duitschland zelf zooveel moeilijkheden vast, dat het zeer de vraag is, of men werkelijk met zulke voorstellen zal dur ven komen. Deze laatste opvatting heeft dan ook weer eenig koersherstel teweeg gebrast INTERIM. DE BEGROOTING VOOR 1932. In het voorstel van B- en W. ln zake de verhooging van de opcenten op de vermogensbelasting, enz. aeelden zij ge gevens mede betreffende den gewonen dienst van het loopende jaar. Zij wezen er toen op, dat op de be grooting wegens subsidie aan de Gemeen telijke Cominissiè voor Maatschappelijk Hulpbetoon en wegens ondersteuning van werkloozen in totaal f. 370.500 was uit getrokken, doch dat, naar den toestand van dat oogenblik, zeker wel op een f. 200 000 hoogere uitgave moest worden ge rekend. Een berekening van de mogelijke mee- en tegenvallers gaf een nadeelig verschil aan van pim. f. 225.750. Indien de opbrengst der salariskorting op f. 100 000 werd gesteld, hetgeen schreven B. en W. voor 1932 aan den ruimen kant moest worden geacht, dan bleef er nog een tekort van rond f. 125.000 over. Als ver'ere dek' i -g m ddelen wc dan voorgedragen: verhooging van de opoenten op de vermogensbelasting tot 50, (meer dere opbrengst pim. f. 25.000) en eenige verdere maatregelen op belastinggebied met een totale geraamde opbrengst van ongeveer f. 20.000 (invoering van een tijdelijke cr.ss-toeslag op de vermakelijk heidsbelasting: verhoog.ng van de honden belasting en invoering van progessieve leges op bouwvergunningen). Ook met deze maatregelen zou het tekort dus nog niet geheel zijn wegge- wi rkt: zelfs indien deze meerdere inkom sten reeds voor 1932 over een vol jaar hadden kunnen worden genoten, ontbrak nog een som van pim. f. 80.000. Deze omstandigheid was voor Gedepu teerde Staten een bezwaar om aan de be grooting, zooals zij bij dat College was ingediend, goedkeuring te verleenen: hoe wel tegen de begrooting, beoordeeld naar het tijdstip, waarop zij werd opgemaakt, geen redelijke bedenkingen konden worden geopperd, wenschten Gedeputeerde S.a en, vóór de goedkeuring te verleenen, zoo danige wijzigingen te zien aangebracht, dat liet berekende tekort werd opgeheven. Aangezien het voor een goeden gang van zaken van groot belang is, dat de begroo ting spoedig wordt goedgekeurd, hebben B. cn W. besloten spoedeischend aan hangig te maken een voorlooplge wijziging van de begrooting. die de bedenkingen van Gedeputeerde Staten wegneemt, zulks in afwachting van een later in te dienen meer definitieve wijziging, als resultaat van een nadere beschouwing van de ver schillende begrootingsposten. Geraamd kan worden: Wegens hoogere of nieuwe ontvangsten: f.303.993.92. Wegens hoogere uitgaven: f.302.125. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop. Nederland 2e leening 5% 1932, 99 15/16, 100 3/8, ÏOO'A. 4W/o Ned. Indlë 1931, 80'/t, 84 1/4, 83 1/6. Koloniale Bank 50, 56Vi, 53 3/4. Ned. Ind. Handelsbank 49 1/4, 57 1/4, 56V«. Aku 24 3/4, 281/4. Philips Gem. Bezit 677t, 74, 71Vt 73'/» Unilever 96'A, 107, 99'/t, 1031/4, 1021/4 Aniem Nat. Bezit 163, 167, 163 Algemeene Exploratie 94, 98, 96.' Koninklijke 1243/4, 133 3/4, 126 exd 1331/4, 130. Perlak Petrolebm 67, 75. 741/8 A'dam Rubber 34 3/4, 38 1/4, 42','! 41 Kon. Ned. Stoomboot lO'/s, 12 1/4' n«A- Ned. Scheepvaart Unie 43 3/4, 48, 47'A." Cult. MIJ. der Vorstenlanden 38 34 46'/j II. V. A. 152, 166, 164. Ned. tad. Suiker Unie 81, 90 85'/». Dell Batavia M. 104, 118'h, 122 3/4 Dell Mij 103, 120 1/4, 119. Senembaij Mij. 114, 132, 128. Overschot toe te voegen aan „Onvoorziene Uitgaven" f. 1.868 92. itgi Hoewel ecnerzljds nog andere uitgaaf- isten werden verhoogd cn anderzijds de baten van vorenbedoelde belastingmaatrege len, te zamen geraamd op pim. f. 20.000, do °P thans moesten worden uitgeschakeld, en bovendien het werkelijk bedrag der op brengst van de salariskorting voor het loopende jaar niet onbeduidend lager is dan f. 100.000, geeft de begrootingswijziging bij een verhooging van do beide steun- posten (waaronder wachtgeldregelingen) met f.210.000,. nog een overschot. Dit resultaat werd verkregen, doordat nu op meevallers kon worden gerekend, die indertijd nog niet of niet tot de tegen woordige bedragen bekend waren. Zoo kon den, blijkens opgave van den Dienst van Gemeentewerken, verschillende onderhouds- posten wegens daling van materiaal-prijzen worden verlaagd, konden de onderwijs uitgaven, mede wegens reorganisatie, wor den verminderd, enz. Voorts was het moge lijk, conform de raming van den rijks inspecteur, belastingposten te verhoogen- De opbrengsten van de opcenten op de gemeentefondsbelasting 1931/32 was bij de begrooting 1931 o.a, geraamd op f. 390.000, terwijl de rijksinspecteur thans voor dat belastingjaar een opbrengst verwacht van f. 455.0C0; het verschil tusschen de raming bij de begrooting en de werkelijke op brengst komt geheel ten bate der begroo ting 1932. De salariskorting dient op de begrooting te worden geregeld door verlaging van al de uitgaafposten, waarop loonen voor komen of door verhooging, resp. verlaging van het winst- of verliescijfer der bedrii- ven. I11 afwachting van de Indiening van deze uitvoerige begrootingswijziging, is voorloopig één ontvangslposl uitgetrokken- In dezen ontvangpost is nog niet begre pen de vermindering van lasten voor de gemeente wegens doorvoering der korting bij lichamen, die door de gemeente finan- ciëel worden gesteund, zooals onderwijs inrichtingen, gesubsiéerde lichamen, enz. De winst van het Slachthuis werd ge raamd op f. 49.000, doch ten behoeve van de toen in voorbereiding zijnde verlaging van de slachthuisrechten voor de vlecsch- warenfabrieken, werd op den post „On voorziene Uitgaven" f. 10.000 gereserveerd. Bij nadere beschouwing kan met inacht neming van deze tariefsverlaging.de winst voer 1932 worden gesteld op pim. f. 43.250. Het nadeelig verschil ad f. 5.750 kan uiter aard van den post voor Onvoorziene Uit gaven worden afgeschreven. Van deze gelegenheid ware voorts ge bruik te maken om op de begrooting to brengen de subsidie van het rijk in de kosten van den bij wijze van werkverschaf fing aan te leggen Houtweg. Deze subsidie kan worden geraamd op f. 24.250. n-1. 50 pet. van de arbeidsloonen ad f.48.500. Aan „Onvoorziene Uitgaven" moet dus worden onttrokken f. 5.750, doch weder worden toegevoegd f. 1.868.92 en f. 24.250, zoodat per saldo deze post kan worden versterkt met f. 20.368.92. RECLAME. en vele ongesteldheden, zullen U de hier genoemde genezende en pijnstillende spoedig helpen: Mijnhardt's Hoofdpijn poeders Kiespijnpoeders. Verkoud- heidspoeders. Hoestpoeders. Rheuma- tiekpoeders. Maagpoeders. Pijnstil lende poeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hleropl Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. 2859 3-3

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 11