scheepstijdingenT LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 9 Juli 1932 FEUILLETON. Fortinbras' Toovermacht 10% op 1,3 mlllioen op de kosten van de Marlne-organlsatle. Hierbij waren de vol gende beginselen in acht te nemen: a. het aantal der onderzeebooten door Nederland moet geleidelijk beperkt worden tot ten hoogste zeven, zijnde dit het aan tal moderne vaartuigen thans ln Neder land aanwezig; b. eerste opleidingen moeten voor zoo veel mogelijk geconcentreerd en de voort gezette opleidingen moeten vin. naar Indtë verplaatst worden; dit laatste Indien vaststaat, dat tengevolge daarvan ln Ne derland met minder personeel kan worden volstaan en ln Indlë geen uitbreiding be hoeft plaats te hebben; c. het oud en verouderd materiaal dient opgeruimd te worden en voor zooveel noo dle geleidelijk vervangen door nieuw, voor opleiding geschikt materiaal. 2. Opheffing van den afzonderlijken Marlne-vllegdlenst ln Nederland conform het voorstel der zgn. Commlssle-Woltman. Bezuiniging ruim f. 1 mlllioen. 3. Opheffing van de Rijkswerf te Helle- voetsluls conform de voorstellen der zgn. Commlssle-Guépln, alsmede doelmatiger organisatie van de werf te Willemsoord. Bezuiniging f. 500.000. 4. Vermindering met 20% van de ver strekking van lnventarisgoedpren en van brandstoffen voor vaaroefenlngen. Bespa ring f. 200.000. De Landmacht Ten aanzien van de Landmacht stelt de Commissie voor, evenals bij de Marine, 10% of 3,5 mlllioen te besparen op de kos ten van de eigenlijke legerorganisatle, terwijl er bovendien van uitgegaan wordt, dat de bezuiniging op de legerorganisatle dienstbaar wordt aan het vrijmaken van gelden voor de oefening en uitrusting van het leger tot een bedrag van f. 1.5 mlllioen. De Commissie acht het mogelijk deze be zuiniging te bereiken door: a. vermindering van de vredes- en van de oorlogssterkte met 8 regimenten infan terie, gepaard met verlaging van het con tingent met 2150 en van de oorlogssterkte met ruim 23000 man. Bezuiniging rond f. 2,3 mlllioen; b. zoodanige uitdunning van de beroeps kaders, dat het resteerend te bezuinigen bedrag bereikt wordt. Tenslotte wordt voorgesteld een korting van 15% toe te passen op de materieele uitgaven van de Defensie-begrooting, met uitzondering evenwel van de aanschaffin gen van nieuw materieel, daar hierop zoo wel voor zee- als voor landmacht reeds zóó belangrijk bezuinigd is, dat een ver dere beperking daarvan niet verantwoord is te achten. Bezuiniging rond f. 2 400.000. Met nog eenige bezuinigingen van gerin ger omvang, o.a. op het Loodswezen 'f. 105.000) en op de afd. Hydographle ff. 25000), kan in totaal volgens Hoofd stuk K een bedrag van f. 7.503.000 be zuinigd worden. Instelling van een Rijksverkeersfonds Hoofdstuk L. Departement van Water staat Als voornaamste voorstellen kun nen Worden vermeld: 1. Opheffing van het Wegenfonds en instelling bU de wet van één Rijksverkeers fonds, zoodat de eenheid van het verkeers- vraagstuk. tot uitdrukking -komt ln de Rljksbcgrootlng. Alle Inkomsten terzake van het verkeer zullen strekken tot dek king van de uitgaven te dier zake, terwijl één Rijksbijdrage de sluitpost vormt. Extra belasting voor het motorverkeer Verder zullen de exploitatievoorwaarden der verschillende verkeersmiddelen meer aan elkaar gelijk gemaakt moeten worden, ln verband waarmede door de Commissie wordt voorgesteld een extra belasting van het motorverkeer te heffen. De verbetering van den stand van het budget die met de vorming van dit ver- keersfonds en de daarmede verband hou dende maatregelen zal voortvloeien, kan gesteld worden op rond f. 20 mlllioen. RECLAME. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60et By Apoth. en Drogisten 2860 naar het Engelsch van WILLIAM LOCKE door J. E. d. B. K. 42) In tweestrijd met zich zelf ging Martin naar bed. Hij was heel eenvoudig, heel eerlijk, heel nauwgezet, 't Was waar, dat de vaderlandslievende Franschen zijn lief de voor Engeland hadden aangewakkerd, 't Was ook waar, dat hij hield van het sobere, diep voelende, vriendelijke Fran- sche volk. Maar hij hoorde ook het kla roengeschal van een Amerikaansche van over den Oceaan tot hem komen En overmorgen zou hij naar Parijs gaan om raad te vragen aan Fortinbras, den „Marchand de Bonheur". En wat zou deze beslissen? Te wachten tot een wenteling van het rad der Fortuin hem ln staat zou stellen zijn leven te veranderen en te zwerven over de wereld of om alles vast te leggen ln een veilige, maar roemlooze toekomst? Op belde wijzen zouden banden verscheurd worden. Maar Blgourdin. die het Hotel des Grot- tes met bouten en grendels beveiligde, floot onderwijl „Malbrouck s' en va-t'en- guerre". een bewijs dat hij ln zijn schik was. Hij twijfelde er niet asm wat Fortin bras raden zou; hU had dienzelfden dag een brief van hem gekregen, want hij had Fortinbras van zijn voorstel verteld, dat gegrond was op een huwelijk tusschen Martin en Félise, zoodra de eerste in een conditie was om een meisje ten huwelijk te vragen, wat hij nu als man van eer niet doen kon. Ze denken, dat ik zoo blind ben als 2. Reorganisatie van den Waterstaats- dienst, waardoor een aanmerkelijke ver laging van de personeelskosten mogelijk zal worden. Bezuiniging tenminste f. 500.000. 3 Verlangzaming van het tempo van uitvoering der verschillende groote water staatswerken. Bezuiniging f. 3,7 mlllioen. 4. Verlaging tot de helft van het bij art. 192 der begrooting uitgetrokken be drag voor aanleg en verbetering van spoorwegwerken btj Amsterdam. Bezuiniging f. 900.000. 5. Overbrenging van de werkzaamheden van het bureau Scheepvaart 'opgenomen ln de afdeeling Vervoer en Mijnwezen van het Departement van Waterstaat) naar de Hoofdinspectie voor de Scheepvaart: hergroepeering en inkrimping van het aantal inspectie-districten der Scheep vaart. Voorts afvoering uit de begrooting van het salaris voor het sinds langen tijd niet vervuld ambt van Voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart. Met nog eenige kleinere bezuinigingen zal de besparing in totaal kunnen bedra gen rond f. 56.000. 6. Versobering van de organisatie van het Meteorologisch Instituut door afschaf fing van de eigen zendlnstallatie, door uitvoering van de door de zgn. Scheep vaartcommissie gedane voorstellen, als mede door Inperking met 12% van de per soneelsformaties. Bezuiniging f. 36.000. 7. Bezuiniging van 12% op de kosten der personeelsformaties van 't Staatsvisschers- havenbedrijf. alsmede 15% korting op de materieele uitgaven. De besparing, die uit deze en uit even- tueele andere maatregelen voortvloeit, zal ten minste f. 40.000 moeten bedragen en kan in mindering worden gebracht op de aan het havenbedrijf uit 's Rijkskas ver strekte uitkeering. Ten aanzien van het Zuiderzeefonds wordt gewezen op de zeer belangrijke fi- nancleele consequenties, welke zouden voortvloeien uit de aanvatting van de N O. inpoldering, welke naar het inzicht der Commissie een beletsel vormen om daartoe in de tegenwoordige omstandigheden te besluiten. Met nog eenige bezuinigingen van ge ringer omvang (toe te passen op den Geo- logischen Dienst, de Luchtvaart, het Toe zicht op het vervoer van ontplofbare stof fen en Mijnwezen) zal de totale verbete ring van den stand van het budget, als gevolg van de voorstellen bij Hoofdstuk L. bedragen f. 25.335.000. Hoofdstuk M. Departement van Ar beid, Handel en Nijverheid De voor naamste op dit Departement betrekking hebbende bezuinigingsvoorstellen, zijn: I. Herindeeling der districten van het stoomwezen met dien verstande dat deze van 7 op 6 worden teruggebracht. Hierdoor zal het mogelijk zijn een formatie-inper king te bereiken, waarmede eene bezuini ging op de personeelskosten verkregen wordt van f. 26.000. II. Vermindering van de kosten der per soneelsformatie der arbeids- en haven- arbeldslnspectie. Deze bezuiniging, welke rond f .180.000 opbrengt, zal bereikt kunnen worden o.a. door het aantal districten van 11 op 10 te brengen. III. Vermindering van de Rijksbijdrage aan het Invaliditeitsfonds met f4 mlllioen (zijnde de administratiekosten van de In validiteitswet) op grond dat de R. V. B„ evenals elke levensverzekeringmaatschap pij. haar eigen administratiekosten zal moeten betalen. Verder wordt op dezelfde principieele overweging voorgesteld te schrappen: a. de in art. 18 begrepen personeels-uit- gaven van den voorzitter der Raden van Arbeid, ten bedrage van rond f. 241.000; b. de ln de artt. 19 en 20 bedoelde kosten van den Verzekeringsraad van rond 102.000 gulden; c. de in art. 23 bedoelde kosten voor ver zending van dlenststukken betreffende de wet, ten bedrage van f. 460.000. In totaal zou dus de begrooting "nierdoor kunnen worden verlaagd met f 4.8 millioen. IV Tijdelijke onttrekking van de reserve van het Invaliditeitsfonds van 's jaars f. 3 millioen. V. Zoodanige vermindering van de door het Rijk aan het Ouderdomsfonds ver schuldigde annuïteit, dat alleen voorkomen wordt, dat het in dat fonds bestaande te kort grooter wordt. Het inhalen van iit tekort zal dus uitgesteld moeten worden tot betere tijden. In aanmerking genomen, dat in de over 1933 verschuldigde annuïteit begrepen is 'n bedrag van ongeveer f.27 mlllioen aan rente en ongeveer f. 4.5 millioen aan aflos sing, wordt voorgesteld tijdelijk 't laatst genoemd bedrag uit de jaarlijksche bij een mol, had hij aan Fortinbras geschre ven, maar op vele punten heb ik de oogen van een valk. Waarom heeft Félise op eens Lucille Vlriot geweigerd? Waarom was Martin zoo triestig, toen zij de laatste keer weg was? En nu Félise, opeens van meisje veranderd ln dat geheimzinnige wezen, vrouw waarom is hun omgang zoo stijf en zoo beleefd geworden? En waarom moet Martin die lange reis maken om Féllse's vader te spreken? Vertel me dat eens. Mon vieux Daniel, vertrouw op het solide verstand van Gaspard Blgourdin als er ware diplomatie bi] te pas komt. En hy floot „Malbrouck s'en va-t-en guerre" en de gedachte aan de schoone Ameri kaansche kwam niet by hem op, en ook niet de regel: Malbrouck trekt uit ten oorlog. Weet niet, wanneer hy zal terugkeeren. Maar het liep alles anders dan men ge dacht had en het was Blgourdin, die naar Parijs ging, en niet Martin. Ma petite Félise, zei Blgourdin den volgenden morgen, Ik heb een telegram uit Parys gekregen, dat ik dadeiyk voor een ernstige zaak over moet komen. Ik zal drie of vier dagen afwezig zyn en Madame Chauvlnet komt die dagen hier logeeren voor de betameUjkheid. De fyne diplomaat glimlachte, en toen ze hem vroeg, wat dat voor een ernstige zaak was, zei hy, dat hy een advocaat moest spreken en zy nam die uitleg ging aan. Maar aan Martin zei hij met Innig be droefd gelaat: 'sis de moeder van Félise. Ze is stervende. Een verval, van krachten. Félise mag het niet wetenze zou dan mee willen gaan en dat is onmogeiyk. Martin had een onbevangener oordeel over de zaak. Waarom? vroeg hy, ze is nu toch een volwassen meisje en kan haar deel van 's levens tragedie dragen met moed en verstand. Waarom laat u haar niet mee gaan en de waarheid vernemen? I drage te lichten en die dus terug te bren gen tot rond f.27 millioen VI. Beperking van de Nyverheidsvoor- llchtlng en invoering van het zelfbedrui- phigsbeginsel over 't Nijverheidslaborato rium; beperking van de personeels-organi- satie van den Octrooiraad, daar de achter stand in de afdoening van octrooi-aanvra gen grootendeels is of binnenkort zal worden ingehaald, terwyi bovendien het aantal ontvangen nieuwe octrooi-aanvra gen in den laatsten tyd vrij sterk is ver minderd. Bezuiniging in totaal f. 47.000. vn. Fusie van de inspectie inzake de bestrijding van epidemische en besmette- UJke ziekten met die inzake kinderhyglëne, tuberculosebestrijding en bestrijding van geslachtsziekten; opheffing van de Bru- ccIIa-Bang Commissie; vermindering van het voor wering van epidemische en be smettelijke ziekten uitgetrokken crediet van f. 50.000. Bezuiniging in totaal 93.900 gulden. vn. Vereenvoudiging in de toepassing van de Warenwet, om. door concentratie in de organisatie der keuringsdiensten en door beperking van de werkzaamheden. Uiteindelijke besparing f. 350 000 IX. Het brengen onder één leiding van het Centraal laboratorium voor de Volks gezondheid en het Riiks Serologisch In stituut. Hierdoor wordt een besparing mo gelijk van f. 27.000 op de personeelsfor matie. X. Concentratie van de opleiding voor vroedvrouwen (opheffing van de Rijks kweekschool te Amsterdam of Rotterdam) alsmede versobering van de organisatie der Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heer len. Bezuinieing in totaal f. 130.000. KI. Verschillende kleinere bezuinigings maatregelen op het gebierd der Volksge zondheid, waaruit een besparing voort vloeit van totaal f. 96.000. In het geheel zal de verlaging van uit gaven in Hoofrtst.uk M. besproken, kunnen bedragen f. 13.297.000. Versobering op Suriname. Hoofdstuk N. Koloniën. Voorgesteld wordt door een mgrypende versobering van de huishouding van Suriname, de Rijksbijdrage terug te brengen tot ten hoogste f. 2 millioen, en ten hoogste de helft van het daardoor te besparen bedrag beschikbaar te stellen voor welvaartspo- lltlefc. Voorts wordt in overweging gegeven de kosten der militaire bezetting van Suri name terug te brengen tot het niveau van 1918 en in verband daarmede te verlagen met ongeveer f. 3 ton. Ten aanzien van Curacao wordt voor gesteld de militaire bezetting van 1 com pagnie mariniers in 1933 tot de helft te verminderen en haar in 1934 geheel op te heffen. Bezuiniging f. 420.000. In totaal be dragen de by hoofdstuk N. voorgestelde bezuinigingen f. 1.340.000 Hoofdstuk O. Hierin is betoogd, hoe zeer er een nauw verband bestaat tus schen de financiën van het Rijk en die der gemeenten, hoe dus pogingen om de eerste in orde te houden, moeten falen, indien de laatste bulten beschouwing wor den gelaten. Samenvatting van de financieele resultaten van de voorstellen der Commissie. Een samenstelling van de verschillende hoofdstukken van dit verslag voorgestelde maatregelen, welke verbetering van den stand van het budget beoogen en die, hetzy dadehjk. hetzij in de naaste toe komst, verwezenlykt kunnen worden, leidt tot de volgende uitkomst: Hoofdstuk D. f. 28.945.090: E. f. 323.000; F f. 3.140.000 G f. 1.697.000: H f. 15.404.000; J f. 4.882,000; K 7.503.000; L 25.335.000; M f. 13 297.000; N f. 1.340,000; totaal f. 101.806.000 of rond f. 102 millioen. onge rekend de voorgestelde verlaging van uit gaven, welke zich niet onder cyfers laten brengen, b.v die welke het gevolg zullen zyn van de reorganisatie der politie en van de versoberingen in de gemeentelyke organisatiën en die ongetwyfeld zeer be langrijk zullen zijn. zoomede, behoudens die, welke niet het gewone budget zullen ontlasten, als de voorgestelde verlaging van den werkloozensteun. In het hooger genoemd bedrag zyn be grepen de verhoogingen van inkomsten, als gevolg van door ons voorgestelde maat regelen in de hoofdstukken F (Justitie) en H (onderwijs), ten bedrage van resp. f. 500.000 en f. 350.000 of ongev. f850 000. Uiteraard zyn hier niet vermeld de maatregelen welke uitsluitend beoogen de gemeente-flnanciën te ontlasten, als de afschaffing van de boventallige onderwy- zers e.a. Bigourdin maakte een gebaar van wanhoop. Evenals jy haat ik deze misleiding. Liegen ligt niet in myn aard. evenmin als in die van jou. Wat wil je? In de tragedie van myn zwager is iets jammerlyks en iets verhevens. En in zulk een geval is het bevel van een vader heilig Die arme Cécile, zei hy, met de hand langs zyn oogen strijkende. Wat was ze een knap meisje, twintig jaar geleden! Ze had een moeiiyk en vreemd karakter. Maar ik hield meer van haar dan van mijn zuster Clothilde. die alle deugden bezat. En hij zuchtte diep. Maar het is wellicht ergens goed voor en ik aanvaard dezen reis dus met moed. Na een sigaret aangestoken te hebben, vervolgde hy: het spijt me, dat je verlof uitgesteld moet worden, maar 't is slechts voor een dag of wat en ik laat Félise ach ter onder de goede hoede van jou en van Madame Chauvinet. Bigourdin ging naar Parys en gaf zyn valies af in een klein hotel in een zystraat van den Boulevard Sébastopol, waar alle Bigourdin's gelogeerd hadden en waar een Engelschman als gast den hotelhouder zou verbazen; waar de bedden keurig zyn. de cuisine onberispeiyk is en waar alle andere dingen van groote, onhygiënische ouder- wetschheid getuigen. Als een provinciaal in Parijs komt. neemt hy nooit het air aan Parijzenaar te zyn; hij blijft provinciaal en logeert in het Hotel de la Dordogne. Na dus zyn valles afgegeven te hebben, begaf Bigourdin zich eerst naar de Rue Maugrabinc. Hy was er nog nooit geweest en evenals by Félise zonk het hart hem in de schoenen, toen hy de kille, vuile trap pen opklom en het appartement van For tinbras zocht. zyn zusther Clothilde met streng ge zicht en in diepen rouw gekleed, deed hem open. gaf hem een koude omhelzing en bracht hem in de armoedige zitkamer, Ter voorkoming van misverstand mogen er ten slotte op worden gewezen, dat in het bedrag van f. 102.000.000 begrepen zyn de f.7 millioen tydelyke korting, welke met ingang van 1 Maart jl. werd inge voerd. en de f. 2.5 millioen. welke de be staande ongehuwden aftrek van 3 pet. van het salaris oplevert. Het bedrag van f. 102 mlllioen kan dus niet zonder meer gesteld worden tegen over het voor 1933 geraamde begrootings- tekort van f. 108 millioen hetwelk verkre gen werd nadat het budget de grondige werking van deze verlaging ad f. 7 plus f.2.5 millioen reeds had ondergaan. Wy teekenen tenslotte hierbij aan, dat de Commissie heeft gemeend zich te moe ten onthouden van het voorstellen van be zuinigingen op de personeelsuitgaven, begrepen in het Ilde hoofdstuk der Ryksbegrooting, van de Hooge Colleges van Staat en het Kabinet der Koningin, aangezien zij er van overtuigd is, dat. het zy van de zijde dier Colleges, hetzy van de zijde der Regeering. het noodige zal wor den verricht of voorgesteld om ook op die uitgaven de bezuinigingen aan te brengen, welke door de tydsomstandigheden worden geboden. Deze bezuinigingen moeten dus in reke ning worden gebracht boven het door ons becyferd bedrag van f. 102.000.000, waar mede de stand der begrooting by opvol ging van onze voorstellen zal worden ver beterd. Beschouwingen der commissie. In Hoofdstuk Q. Slotbeschouwing, geeft de commissie zich rekenschap van de vraag, of en in hoeverre een bedrag van f. 102 millioen, waarmede by aanvaarding van haar voorstellen de stand van het Ryksdudget verbeterd zou kunnen worden, geacht zou mogen worden in een juiste verhouding te staan tot hetgeen door den nood der tyden wordt voorgeschreven. Teneinde hieromtrent zoo goed mogeiyk een Inzicht te verkrijgen, legt de commissie over een staat, vermeldende hoofdstuksge- wyze de gewone uitgaven volgens de Ryks- rekeningen in de twee jaren onmiddellyk aan den oorlog voorafgaande, benevens ln de laatste twee jaren waarvan de Ryksre- kenlngen definitief vastgesteld en statis tisch bewerkt zyn. zynde onderscheiden- lyk de jaren 1913 en 1914 en 1927 en 1928. Enorme stijging der rijksuitgaven. Een vergeiyking van deze cyfers doet zien, dat in de periode 1927/1928 de Ryks- uitgaven voor den gewonen dienst zyn ge stegen tot ongeveer 2.8 maal het peil van de periode 1913/14. In deze styglng hebben de verschillende Hoofdstukken een uiteenloopend aandeel gehad. Het sterkst zyn gestegen de Hoofd stukken Onderwys. Kunsten en Weten schappen en Arbeid. Handel en Nyverheid, welke in 1927/28 meer dan het viervoudige bedragen van 1913/14. Duidelyk spreekt uit dat overzicht de invloed, dien de onderwyswetgeving, de so ciale verzekering en de toenemende zorg voor werkloozen en volksgezondheid (wo ningbouw) op het budget hebben uitge oefend. Ook de lasten van de Staatsschuld zyn aanzieniyk hooger geworden. Intusschen beteekent deze uitgavenstij ging geenszins een gelüke drukverzwaring. want ook het volksinkomen is in dezelfde periode toegenomen, zy het niet in dezelf de mate als de uitgaven. Uit de gegevens omtrent de inkomstenbelasting en de ver mogensbelasting kan worden afgeleid dat in de periode 19151929 het voiksinkomen ongeveer is verdubbeld. Volgens de cyfers der in 1915 ingevoerde Ryksinkomstenbelasting bedroeg het be lastbaar inkomen in het jaar 1915/1916 f. 1.334.494.000, welk cyfer in verhouding met latere jaren te laag is. omdat de con trole toen nog niet had doorgewerkt. Stellen wii, om een zuiverder vergelyking te verkrijgen, dat cyfer op rond f.2 mil liard. dan blükt by vergelyking met het belastingjaar 1928/1929, in welk jaar het belastbaar inkomen f. 4 028.615.000 bedroeg, dat in deze periode het inkomen ongeveer verdubbeld is. Dezelfde uitkomst geeft een vergelyking der kohieren van de vermogens belasting, volgens welke het totaal bedrag der vermogens in 1915/16 beliep ongeveer f. 7.379.246.000 tegen f. 14.884.162.000 in het jaar 1928—1929. Het staat dus wel vast, dat in bovenge meld tijdvak het uitgavenpeil sterker is ge stegen dan het volksinkomen. Vooral in dien men in aanmerking neemt, dat de uit- gavenstüglng in de jaren na 1928 geenszins in een verminderd tempo is voortgegaan (volgens de nog niet statistisch bewerkte rijksrekening over 1929 bedroeg in dat jaar het totaal der gewone uitgaven ongeveer waar Fortinbras in zyn kale jas en smoe zelige witte das klaar stond om hem te ontvangen. Helaas, myn beste Gaspard, zei For tinbras, kom je te laat. Hy opende de wrakke deur in het dunne beschot. Bigourdin trad de slaapkamer binnen en daar, achter gesloten gordynen. lag met brandende kaarsen aan hoofd en voeteneind al was over gebleven was van Cecile Fortinbras. Hy kwam spoedig terug, terwyi hy zich de oogen afwischte. want herinnering aan de kinderjaren had tra nen te voorschyn geroepen. Hy schudde Fortinbras harteiyk de hand. Dit is het treurige einde, mon vieux Daniel, van een leven, dat zeer tragisch was, maar met voldoening kun je terug zien op je langdurige toewyding en tee- derheid Clothilde Robineau schudde al snuffe lend het hoofd. Ik zie niet veel teekenen van die twee hoedanigheden. Je verwijten, Clothilde, zyn even juist als de troostwoorden van Gaspard edel moedig zijn zei Fortinbras. Ik ben bly dat je dit erkent, want jy bent het die myn ongelukkige zuster in deze ellende heeft gebracht. Fortinbras gaf hierop geen antwoord. Levens als het zyne moet men begrijpen en vergeven, zooals Blgourdin gedaan had. Niets, wat hy ook zeggen kon, zou den toom van Clothilde verzachten, den toom, dien hy had opgewekt door met haar zuster te trouwen. En of men al pleitte, dat de verkwisting van zyn vrouw en haar onmatigheid hem had gedreven tot het knoeien met andersmans geld geld, eeriyk terugbetaald, maar toch een tyd- lang onreentmatig gebruikt, waardoor hy van de advocaten-rol in Engeland was ge schrapt en het land in oneer had moeten verlaten, antwoordde zy, dat als hy niet zoori neiging had gehad voor geestrijke dranken en niet zooveel theaters en KON. NED. STOOMB.-MU. AJAX, 7 Juli van Almeria naar Malaga AMAZONE, 8 Juli van Amsterdam te Haojl burg. AURORA, 7 Juli van Vigo te Lissabor CERES, 7 Juli van A'dam naar W.-In® I EUTERPE, 7 Juli van Kopenhagen naar Aalborg. IRENE, 7 Juli van Hamburg te A'daa. ORESTES, 7 Juli van Carlovassi naa:" Limni. ORION, 7 Juli van Belize n. Puerto Cort« PERSEUS, A'dam naar Kopenhagen, pass i 8 Juli Holtenau. TRAJANUS, Havre n. Londen, pass. 7 JuU n.m. 8 u. Dungeness. ULYSSES, 7 Juli van Bourgas n. Varna. VENEZUELA, uitreis, pass. 7Juli 's nachts 12 u. de Azoren. MEROPE, 7 Juli van Rotterdam naai Huil. SIMON BOLTVAR, thuisreis, 10 Juli te Plymouth verwacht. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. MARNTX VAN ST. ALDEGONDE, uitreis, 7 Juli n.m. 7 uur te Genua; zal 8 Juli 's middags 12 u. de reis voortzetten. POELAU BRAS, uitreis, 8 Juli te Port Sail HOLLAND—AFRIKA-LIJN. GAASTERLAND. uitr., 7 Juli te Teneriffe, IJSTROOM, thuisreis, 3 Juli van Grand Bassam naar Cape Palmas. MAASKERK, thuisreis, 8 Juli te Freetown. HOLLAND—AMERIKA LIJN. ROTTERDAM, New York n. R'dam. 9 Juli n.m. 2 u. te Plymouth verwacht. BREEDIJK, 7 Juli van Rotterdam te Newport News. ROTT. LLOÏD. KERTOSONO, uitreis, pass. 7 Juli Point' de Galle. KOTA RADJA, thuisreis, pass. 7 Juli Kaap Guaxdefui. o DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. BATAVIER IV, 8 Juli van Rotterdam te Gravesend. GOOTE, 7 Juli van Cardiff n. Dieppe, TROMPENBERG, Barcelona naar Rotter dam, pass. 7 Juli Gibraltar.- RECLAME. 2829 f.598.252.079. dit is f. 25 millioen hooger da het jaar tevoren). Het behoeft dan ook geen verwondert: te wekken, dat opvolgende ministers vi Financiën telkenjare by de indiening vt' de begrooting hebben gewaarschuwd ter; de voortgaande verzwaring van den bel„- tingdruk. als gevolg van het steeds stUgc- de uitgavenpeil, welke verzwaring een toe nemende bedreiging van de volkswelvaart vormt. Thans is in de regelmatige stygmg var het volksinkomen een keerpunt gekomen. In hoofdstuk C. van haar rapport heeft de commissie een uiteraard globale schatting gemaakt van de daling van het belastbaar inkomen in de naaste toekomst. Of die da ling 30 of 50 pCt. zal bedragen, kan op dit oogenblik niemand met eenige zekerheid zeggen, maar een daling met 30 pCt. ligt toch wel aan den optimistlschen kant. De consequentie daarvan is dan echter, dat, nu reeds in de voorafgaande jaren het uit- gavenaccres in verhouding tot de toene ming van de draagkracht, te groot is ge weest, een vermindering van die draag kracht met 1/3 gedeelte zeker een gelyke vermindering van het uitgavenpeil met zich zal moeten brengen, dat wil zeggen een verlaging der gewone uitgaven met plm. f. 2oo inplaats van met f.100 millioen. Nieuwe bezuiniging spoedig noodig? In dit licht bezien acht dc Commissie de mogelijkheid geenszins uitgesloten, <b' de thans door haar voorgedragen bespi' ringsvoorstellen nog slechts een eerste schrede zullen vormen op den moeilijke11 weg der budgetverlaging, die spoedig door een tweeden stap van niet minder verre strekking gevolgd zal moeten worden. Met te meer vertrouwen moge zU de spoedige invoering van de iri dit rapport ontwikkelde besparingsvoorstellen dringend aanbevelen: hoe eerder daartoe wordt be sloten. hoe grooter de kans ls dat verdere stappen zullen kunnen worden vermeden. restaurants bezocht had, Cecile sober ffl arloeidzaam zou zyn gebleven, zooals zij zelve en Gaspard. Fortinbras erkende: mea culpa en hu kikte net van de laatste Jaren van onaf gebroken worsteling. Waarom ook? Dade- lyk na de begrafenis van Cecile zou Clothilde voor altyd uit zyn leven verdwij nen. Bigourdin wist van zyn berouw, van de verschrikking aan zyn hulselyken haard, van het gewicht aan zyn been, dat hem belette hooger te stygen, en hem al lager en lager trok. Maar zelfs Bigourdin. die de laatste tien jaren niet in Parys was geweest, had niet gerealiseerd, tot welke diepe armoede Fortinbras en zyn zuster waren vervallen, zyn laatste bezoek bij hen was pyniyk geweest. Een dronken, slordige gastvrouw was zyn zuster toen geweest. Maar zy woonden destyds op een goed appartement in Auteuil. In den salon lag een knap karpet op den vloer; de meu bels waren netjes en de goudbronzen klok op den schoorsteenmantel en de platen aan den wand waren nog uit hunne wo ning in Londen. Hoe waren ze tot deze ellende vervallen? Hij huiverder van koude en onbehageiykheid. Fortinbras wendde geen gastvrijheid voor. Al had hy een rijk maal kunnen aanbieden, zou toch iedere bete. dat voelde hy, een steen zyn geworden onder de ys- koude blikken van Clothilde. Beide mannen stonden tegelykertyd op. zich verheugende vrij te zyn. Ze gingen uit, namen de eerste de beste bus en tra den een restaurant binnen, dicht by de Rue St. Jacques. Mon vieux Daniel, zei Bigourdin, toen beiden gezeten waren, vertel me nu eens eeriyk, want ik begrijp het niet, hoe ko» je in dezen ellendigen toestand? Fortinbras glimlachte droevig. (Wordt vervoigd' 3-3

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 10