LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 8 Juli 1932 LAATSTE BERICHTEN. RECHTZAKEN. NAGEKOMEN BERICHTEN. BEURSOVERZICHT. MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 762. Hedenmiddag 3 uur: 765. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. v.h. kon Neo. Meieorol. instituut. De Bildt Hoogste stand: 768.3 te Lacoruna. Laagste stand: 748.8 te Torshavn. Verwachting tot den avond van 9 Juli: Zwakke tot matige wind uit Noordelijke tot Westelijke richtingen; gedeeltelijk be wolkt. Weinig of geen regen. Iets koeler overdag. BUÏTENLANuSCB WEERBERICHT. (Medegedeeld door het Konlnkl. Ned. Meteorol. Inst., De Bildt.). De hooge drukking uit het Zuidwesten ontwikkelde zich krachtig en breidde zich tot over de Noordzee uit, tevens echter over Frankrijk, waardoor het doorkomen van een oostenwind belemmerd wordt. Ten Noorden van Schotland verscheen een da ling, die den toestand eenigszins onzeker maakt, maar die waarschijnlijk hier te lande weinig invloed zal hebben. In Schot land brengt de depressie regdn. In Ierland en Engeland steeg de temperatuur, ln Noord-Scandinavië daalde zij vrij sterk. Zware onweersregens vielen in West- en Zuid-Duitschland. Karlsruhe meldt 33 m.M. Indien de drukstijging nog aanhoudt blijven de vooruitzichten voor Engeland, Frankrijk en ons land nog gunstig. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 16 gr. C. (61 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 20 gr. C. (68 gr. F.). 3 uur nam.: 22 gr. C. (72 gr. F.). HOOG WATERTIJ DEN TE KATWIJK a. Z. Voor Zaterdag. V.m. te 7 u. 06 min.; n.m. te 7 u. 33 min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Hooge Rijndijk". 'sMiddags 12 uur: 23 gr. C. Zweminrichting „De Zijl". 's Middags 12 uur: 22 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Vrijdag: 9.53 n.m. tot 4,18 v.m. maans- op- en ondergang. 8 Juli: op: 10 u. 01; onder: 23 u. 34. op het groote eiland Papoes zijn. die tot de pygmeeën zijn te rekenen, terwijl in de laagvlakte Papoes een grootere lengte heb ben, te Merauke wel van 170 c.M. Zijn de kleinen dan wel Papoes? Of zijn zij wel licht verwant met de negrito's van de Phi- lippijnen? Het zijn vragen, waarop de an thropologic gaarne een antwoord wil zoe ken. Dat de pygmeeën op Nieuw-Guinea aileen in het gebergte voorkomen, is naar ik meen niet juist of niet meer juist. Want langs de Digoel-rlvier kan men soms zeer kleine Papoes waarnemen, die uit nieuws gierigheid gluren door het gebladerte naar Wat voorbijgaat op het water. Zij gedragen zich, voor zoover men dan kan zien. als zeer primitieve woudmenschen. Hoe nader de beschaving komt tot de wildernissen van Sumatra Borneo. Nieuw- Guinea. des te meer zal de orang, die om kijn kleinheid en om andere kenteekenen de belangstelling heeft gaande gemaakt, zijn afzondering moeten opgeven. Maar als er op hem jacht wordt gemaakt, hetzij vreedzame hetzij vijandelijke dan worden de jongste dagen van een verdwijnende soort voor de ongelukkige wezens de ellen digste van hun bestaan. En dat zal toch niemand hun willen berokkenen, of het nu bygmeeën geldt dan wel orang pendekh. DENGAN HORMAT. STADSNIEUWS. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Wis- en natuurkunde, letter L. de heer D. C. Kok (Den Haag); voor het doctoraal- eamen rechtsgeleerdheid de dames Ph C. E. Romeijn (Warmond) en L. Japikse (Den Haag); voor het doctoraal-examen genees kunde de heeren I. J. Havelaar (Rotter dam). A. J, van Driessum (Leiden) en L. Beer (Rotterdam; voor het candidaats examen Nederlandsche letteren de heeren J. H. Hoornweg (Rotterdam) en H. W J N. van Randwijk (Dordrecht): doctoraal examen klassieke letteren de heer C J. Adriaanse (Maassluis); taalkundig docto raal examen Indologie de heer Soekarto vïïlï oa8& Tartsexamen 1ste gedeelte de neeren S M. Lammert* van Bueren (D?n Haagi M. J Heerlng (Leiden) en B H. pdenberg(Den Haag) en de dames S. J. Oly 'Den Haag) en M. C. Th Hart- jens (Oegstgeest). Bevorderd zijn tot art5 de heeren Liam Djiem Sing (Oe^stffpp^t) P B de Waard (Rotterdam). REL ten ®e'dam (Belden) en J. m Soeters (Den Haag). Bevorderd ls tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift getite'd „Vaststelling en verantwoording van de Indische begrooting 1814—1932" de heer A. Jansen, geb. te Hengelo. INBRAAK BIJ HECK's LUNCHROOM. Een bedrag van f. 600ontvreemd. iJ£ de? afgeloopen nacht hebben inbre- rf. s 5 door een raam toegang verschaft i?1 de, slaapkamer van den gérant van ivif Junchr,00m aan den Stationsweg, ^dieven forceerden daar het slot van 600 but? maakten een bedrag van Vervolgens verlieten zij de kamer door de deur en brachten een bezoek aan de woonkamer, waar het schrijfbureau geheel overhoop werd gehaald. Er wordt hier evenwel niets vermist. Daarna begaven de dieven zich in het gebouw, waar zij zich tegoed deden aan bier en tevergeefs poogden de cassa te for- ceeren. De geopende geldkist is lil de poort teruggevonden. Bij den ontvanger der directe be lastingen, enz. 2de kantoor alhier is f. 261.14 gestort aan gewetensgeld. BINNENLAND. DE TWENTSCHE BANK. Naar- wij vernemen heeft De Twentsche Bank besloten en daartoe reeds de noodigc maatregelen genomen, om een belangrijk gedeelte van haar gestorte kapitaal-deel name in de firma B. W. Blijdenstein en Co. te Londen per ultimo September a.s. terug te nemen, teneinde verder koers- rlsico op de Ponden te ontgaan. Haar nominale kapitaaldeelname ad 1.000.000 p. st, blijft bestaan. In verband met dezen maatregel zal een deel van het bedrijf der firma B. W. Blij denstein en Co., met name het billbrokers- bedrijf, aanzienlijk worden ingekrompen; de overige zaken der firma ondergaan geen verandering. o GEORGANISEERD OVERLEG LANDMACHT. Gisteren hebben de commissiën voor Ge organiseerd Overleg Landmacht besproken de regeeringsvoorstellen tot wijziging en aanvulling der militaire pensioenwetten. Deze voorstellen verwierven in het alge meen de instemming der onderscheiden or- ganisatiën. Enkele opmerkingen en verlan gens. van de zijde van het personeel ken baar "gemaakt. zullen aan de Regeering ter overweging worden voorgelegd. o VERHOOGING VAN INVOERRECHTEN OP VLEESCHWAREN. In Frankrijk. De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van den Rijkslandbouwconsulent te Parijs, als gevolg van de opheffing van het Fransch- Italiaansche handelsverdrag het invoer recht op gezouten rauwe hammen verhoogd is van 175 tot 400 francs dat op de droge worstsoorten salami mortadelle. zamponi en cotechini van 160 tot 575 frs. en dat op andere bereide vleeschwaren van varkens- vleesch dan de boven met name genoemde worstsoorten van 470 tot 500 frs. alles per 100 K.G. o DE RESTAURANTHOUDERS EN DE VARKENS-STEUNVVET. De Nederlandsche Bond van Koffiehuis- Restauranthouders en Slijters heeft twee adressen gericht tot den Minister van Ar beid en de Eerste Kamer, waarin er de aandacht op wordt gevestigd, dat bij de behandeling van de Varkens-Steunwet in de Tweede Kamer in het geheel geen reke ning is gehouden met de belangen der restauranthouders. Het is immers waar schijnlijk, dat zij schade zullen lijden, doordat tengevolge van de uitvoering van die wet minder gebruik van de markten zal worden gemaakt. De Bond verzoekt den Minister en de Eerste Kamer, met de be langen van zijn leden rekening te willen houden. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. Verdere moeilijkheden. De textielfabriek „Almelo" aldaar zal van heden af om de andere week stil liggen ln verband met de moeilijkheden in de textielindustrie. De grootste textiel firma ter plaatse H. ten Cate Hzn. en Co. overweegt nog meer arbeiders te ontslaan. Vorige week werd hier aan circa 100 ar beiders ontslag aangezegd. In een conferentie van de arbeiders organisaties met de directie besloten eerst- genoemden zich evenals de fabrikanten tot de regeering te wenden teneinde con- tingenteering te verkrijgen. BOTSING TUSSCHEN MOTORRIJWIEL EN AUTO. Gisteravond te omstreeks 10 uur wilde de motorrijder E F. uit Zürich (Zwitserland) bij wien op de duo had plaats genomen W. F. uit Bremen (Duitschland) op den nieuwen Rijksweg nabij Delft onder de gemeente Rijswijk een voor hem rijdende auto passeeren toen juist uit tegenover gestelde richting een andere auto naderde. Een botsing was het gevolg, waarbij beide personen over den weg werden geslingerd. E. F. bekwam verschillende zware verwon dingen en is naar het gasthuis te Delft vervoerd. Voor zijn leven wordt gevreesd. De duo-rijder die eveneens verschillende verwondingen bekwam, moest ook in het gasthuis worden opgenomen. TRAM ONTSPOORD. Machinist gedood. Vanmorgen is de goederentram van de Drachtsche Stoomtram Maatschappij, die om half zeven uit Griningen vertrekt, bij Peize ontspoord, doordat plotseling eenige koeien op de rails kwamen. De locomotief en vier wagens vielen om. De machinist kwam onder den locomotief en Was op slag dood. De conducteur en de reserve-conducteur kwamen met den schrik vrij. Het slacht offer is A. ten Hoeve uit Groningen. Wij vernemen nader, dat de verongeluk te machinist van de stoomtram Gronin gen—Drachten een vrouw en twee kinde ren achter laat en ongeveer 40 Jaar oud is. Van de koeien, die het ongeluk hebben veroorzaakt zijn twee gedood; terwijl drie een poot zijn afgereden. Het is nog niet bekend van wien de koeien waren. De machinist is met zijn hoofd bekneld ge raakt in de draden van een hek. warte'gen de locomotief was opgereden. Daardoor kon hij niet uit de tram springen. Drie wagens zijn geheel vernield; twee zijn weer op de rails gebracht. Het verkeer kan voorloopig niet op orde worden gebracht. Passagiers worden per bus vervoerd, het goederen verkeer staat stil. o RIJWIEL TREINEN. In verband met te verwachten druk rijwielvervoer zal de Ned. Spoorwegen vanaf heden tot en met 1 September voor ontlasting van de Electrische treinen extra rijwlcltreinen tusschen Amsterdam—Haar lem—Leiden en Rotterdam laten loopen. NEDERLAND EN BELGIË. Meeningen der Belgische Kamer. Bij de debatten over de begrooting van buitenlandsche zaken in de Belgische Kamer zeide de minister voor het trans portwezen, Forthomme, die minister Hy- mans verving, dat de Belgische regeering steeds moeite doet om de betrekkingen met Nederland te verbeteren. De afgevaar digde de Kerchove d'Erzaerde verklaarde een voorstander te zijn van overeenkonv- sten met de landen ten noorden van Bel gië. maar op voorwaarde, dat er maatrege len genomen zouden worden om den Bel gischen landbouw te beschermen. Spreker drong er op aan dat de overeenkomsten die met Nederland waren afgesloten, over de afvloeiing van het Vlaamsche land, zonder verwijl in toepassing gebracht zouden worden. De frontist Vos zeide, dat de econo mische belangen van België sterk gediend zouden zijn door een politiek van goede verstandhouding met Nederland. Spreker wenschte ook, dat men thans van de heer- schende crisis, die zoowel Rotterdam als Antwerpen treft gebruik maakte om den verwerpelijken wedijver tusschen die twee steden uit den weg te ruimen. Een specialiseering van de twee havens zou een middel kunnen zijn om tot een nieuwe regeling tusschen de concurrenten te komen. DE CONTINGENTEERINGEN. Vanwege de Centrale organisatie inzake bezwaren ten aanzien der contlngenteering wordt het volgende medegedeeld; De C.O.B.C. heeft van den minister van Economische Zaken en Arbeid op haar ver zoek om het feitenmateriaal, dat de Regee ring verzamelt, teneinde de gevolgen van de contingenteeringsmaatregelen na te gaan. het antwoord mogen ontvangen, dat de minister in principe bereid is tot de ge vraagde publicatie over te gaan. De minister overweegt nog de wijze waar op dit kan geschieden doch de moeilijk heid doet zich hierbij voor. dat veel van het verzamelde materiaal van vertrouwe- lliken aard is en publicatie de commer- cieele belangen van bepaalde ondernemin gen zou kunnen schaden. Men kan dus hopen dat het den Minister zal gelukken een modus te vinden, waar door het mogelijk zal zijn. het verzamelde materiaal te publiceeren zonder privaat- economische belangen te schaden. Een ge fundeerde kennis van de gevolgen van de contingenteeringsmaatregelen zal het mo gelijk maken, een beter oordeel te vormen over die maatregelen. De C.O.B.C. heeft zich tot den minister gewend, naar aanleiding van de bezwaren, die bij haar veelvuldig inkomen over het bepaalde in artikel 2. alinea 1 van de Cri- sis-Invoerwet 1931. In genoemd artikel is bepaald, dat de contingenteering per land plaats heeft. De C.O.B.C heeft in haar desbetreffend schrijven aan den Minister er op gewezen, dat deze bepaling een verstarrend element voor den handel met zich brengt, daar het den handel bindt aan hetgeen er ln het verleden (de vergelijklngsiaren) was en daardoor aan den hanSefide mogelijkheid ontneemt, een van zijn meest essentieele taken te verrichten te weten het koopen van de artikelen daar. waar zij het goed koopst zijn. Doordat vele zaken in verband met de verminderde koopkracht van het publiek goedkoopere artikelen dan vroeger moeten gaan verkoopen. ondervinden deze zaken het knellende van de betreffende bepaling, daar de goedkoopere artikelen in een be paalde branche dikwijls in een ander land geproduceerd worden. Daar zoo'n onderne ming nu in de vergelijkingsjaren uit dat land niet of weinig importeerde, kan zij voor de import uit het voor haar nieuwe imDortland geen consenten krijgen. Ook heeft het eene land zich beter en sneller aan de nieuwe omstandigheden aangepast dan het andere, zoodat het voor vele zaken thans voordeeliger is, in een ander land te koopen, dan zij in de ver gelijkingsjaren plachten te doen. Artikel 2. alinea 1 belet dit alles, waar door de protectionistische werking die aan het contingenteeringsstelsel inhaerent is, versterkt wordt en de consumenten het r.adeel ondervinden van de hooge prijzen, die er het gevolg van zijn. GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID. De Nederlandsche Vereeniging voor Geestelijke Volksgezondheid heeft een per manente studie-commissie in het leven geroepen, welke tot terrein van werkzaam heid heeft de geestelijke volksgezondheid in verband met overheidsbemoeiingen. Tot het uitgebreide studiegebied, waarover de taak van deze Commissie zich uitstrekt, behoort o.m. het onderzoeken van hetgeen tot nu toe door de Overheid. (Rijk, pro vincie, gemeente), ter bevordering van de geestelijke volksgezondheid is tot stand gebracht en de aandacht vestigen van de bevoegde instanties op cventueele leemten in de wetten of haar practijk. Het ligt dus in d? bedoeling van de Commissie contact te zoeken met de Overheid en eventueel voorlichting te geven, wanneer maatrege len worden voorbereid, welke uit psy- chisch-hygiènisch oogpunt van be teeke nis zijil •De Commissie hoopt verder onderzoekin gen uit te likken op het gebied der over heidsbemoeiingen met geestelijk-hygië nische strekking. Door prof. K. H. Bouman, voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging voor Gees telijke Volksgezondheid, werd de Com missie dezer dagen geinstalleerd, waarin zitting namen: dr. F. S. Meijers (voor zitter), prof, mr. J. M. van Bemmelen, prof. dr. L. van der Horst. mej. mr. Frida Katz, dl'. C. T. Kortenhorst, mr. dr. N. Muller, prof. mr. F. G. Scheltema, mevr. A. E. de Vries—Bruins, en mej. mr. Bertie Cohen (se.cretaresse: secretariaat Wilhel- minahuis, Prinsengracht 717, te Amster dam). DE POSTVLUCKTEN. Aneta-Vaz Dias meldt: Bij de K. L. M. is bericht ingekomen dat de „Ibis" op de thuisreis te 6.30 uur uit Batavia is ver trokken en te 8 58 uur te Paiembang is geland. Vandaar vertrok het toeitel om 9.40 en arriveerde te 14 40 te Medan. BRIEF UIT EEN DOSSIER WEGGENOMEN. Een gewezen Haagsch advocaat bevond zich te Den Haag ln het Huls van Bewa ring ingesloten, verdacht van oplichting. Hij kreeg het dossier, op zijn zaak betrek king hebbende, in het Huls van Bewaring ter Inzage, onder toezicht van twee veld wachters. Toen de rcchter-commissaris het dossier terugkreeg bemerkte hij, dat een brief ontbrak. De rechtbank te Den Haag sprak verd. vrij van de oplichting, doch veroordeelde hem wegens het weg maken van stukken tot zes maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. In hooger beroep veroordeelde het Hof hem wegens verduistering van het stuk tot één jaar met aftrek van de voorloo- pige hechtenis. In cassatie verwees de Hooge Raad de zaak naar het Hof te Am sterdam. Het O. M. requtreerde wegens op zettelijk wegmaken van stukken een ge vangenisstraf van één jaar, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Het Ge rechtshof, heden arrest wijzend, veroor deelde den ex-advocaat wegens opzettelijk wegmaken van stukken tot een gevan genisstraf van zes maanden. BEDREIGING. De politierechter te Utrecht veroor deelde op 1 April jj. den 46-jarigen G. de B. te Nieuwkoop wegens bedreiging tegen het leven tot vijf maanden gevangenis straf. De man zou zijn vrouw met een broodmes hebben bedreigd. In hooger be roep voor het Hof alhier, terechtstaande, elschte de procureur-generaal één maand gevangenisstraf tegen de man. Het Hof. arrest wijzend, veroordeelde hem tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van drie maanden voorarrest. EXPEDITEUR VEROORDEELD. In den nacht van 5 op 6 December 1931 werd ingebroken in het gebouw van de bakkerij van de Coöperatie „Steunt Elkander" te Laren. Uit een brandkast die opengebroken werd, namen de indringers een bedrag van f. 1875 weg. Vedacht van diefstal met braak werd de 36-jarige expediteur W. F. ~-iende te Hilversum door de Rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar. De man ging In hooger beroep. Conform den eisch van den procureur- generaal bevestigde het Hof heden liet vonnis der rechtbank. In verband met de bezuiniging wordt het onderwijs aan de Stormschool ge schorst en gaan de door den inspecteur der infanterie voorgeschreven cursussen voor beroeps- en reserve-officieren en -onder officieren niet door. GEVOLGEN VAN EEN STEEKPARTIJ. In de Wagenstraat te Den Haag ont stond in den nacht van 15 op 16 Juni van het vorige jaar ruzie bij het uitgaan van een café. Ëen woordenwisseling tus schen chiu'faurs liep zoo boog, dat n-.en handtastelijk werd. Op het verschijnen van een agent ging men uiteen, doch plotseling stortte een der chauffeurs neer. De ge vallene bloedde hevig; bij onderzoek bleek, dat hij een messteek In de borst had ge kregen. Kort na het gebeurde overleed de gewonde en de chauffeur D. P„ met wien het slachtoffer twist had gehad, werd gearresteerd. De rechtbank te Den Haag sprak den man vrij. In Hooger beroep werd hij door het Haagsche Gerechtshof veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens zware mishandeling den dood tengevolge hebbende. De Hooge Raad vernietigde echter dit arrest en verwees de zaak naar het Hof te Amsterdam. Verd. hield zijn onschuld vol. hij was naar zijn zeggen zóó dronken geweest, dat hij zich niets van het gebeurde her innerde. Uit getuigenverklaringen voor het Hof kwam echter vast te staan, dat ver dachte nog had getelefoneerd na het ge beurde, om te vragen, hoe het met zijn slachtoffer ging. De procureur-generaal dischte vernieti ging van het vonnis en verd's veroordeeling tot zes jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. Parfumeur pleitte vrijspraak, subs, beriep hij zich op nood weer of hoodweerexces. Het Hof, arrest wijzend verwierp het beroep op noodweer en veroordeelde den chauffeur wegens zware mishandeling den dood tengevolge hebbende tot een gevangenisstraf van vier jaar. KORFBAL. JAARVERSLAG N. K. B. Voor het eerst heeft de N. K. B. zijn jaarverslag in den vorm van een boekje van twintig bladzijden druks laten ver schijnen. Aan het zeer sober gestelde verslag ont- leenen we het volgende: Het ledenaantal van den N.K.B. steeg van 116 vereenigingen met 5647 leden ln het vorige hondsjaar tot 119 vereenigingen met 5916 leden. Deze vereenigingen speel den 979 competitie-wedstrijden. Telt men daarbij de wedstrijden om de bondswissel- prijzen en van de na-competitie, dan wordt dit getal 1183, tegen 1060 in het vooraf gaande jaar. Een stijging derhalve van 12 procent. Verschillende bijzondere wedstrijden worden gememoreerd en dan deelt de sa mensteller ook mede, dat het gebrek aan scheidsrechters niet zoo ernstig was als in het voorafgaande seizoen. De commissies voor de propaganda in binnen- en buitenland hebben weinig re sultaten te vermelden. Merkwaardig is een uitlating van den secretaris der Straf-commissi eZuid-Hol- land. die neerschrijft en naar wij mee- nen: zeer terecht! dat de sportiviteit in Zuid-Holland met reuzenschreden ach teruit gaat, wijl de mentaliteit niet deugt. Mr. Vliegen constateert in het verslag van de Nederlandsche Twaalftalcommissie dat de Nederlandsche korfballers hun aanvalsspel moeten versterken. Een op merking, die den spijker op den kop slaat. Tenslotte vermeldt het verslag een gun stige verstandhouding tusschen den N.K.B. cn de verschillende plaatselijk een gewes telijke bonden, terwijl het ook vertelt, dat de Bond er financieel niet ongunstig voor staat. i t OVEREENKOMST TE LAUSANNE. LONDEN. 8 Juli. (Reuter). Tusschen Duitschland en de crediteurstaten ls een overeenkomst tot stand gekomen, waarbij Duitschland zich verplicht 3 milliard goudmark te betalen zonder politieke voorwaarden. Waarschijnlijk zal morgen de slotzitting worden gehouden. Bevestigd wordt dat de algemeene in leiding niet direct spreekt van een schrap ping van hoofdstuk VIII van het Verdrag van Versailles, doch gewag maakt van een nieuwe periode die thans na het einde van het schadevergoedingssysteem aanbreekt. JAARL. ALGEM. VERGADERING N.K.B. A.s. Zondag zal de N.KB. te Amersfoort zijn Jaarlijksche algemeene vergadering houden De agenda telt, behalve de ge bruikelijke punten, zooals uitreiking kam pioensmedailles, behandeling van het jaar en financieel verslag, weinig belangrijke punten. De verkiezingen van enkele bestuursle den zijn reeds beslist, doordat de aftre dende leden bij enkele candidaatstelling werden herkozen. Alleen het punt ingekomen vragen kan verrassingen opleveren, en mogelijk kan ook de kwestie van het officieel Orgaan, wanneer deze zaak tenminste ter vergade ring wordt behandeld, van meer dan ge wone interesse blijken. WATERPOLO. DE ZIJL I—H. V. G. B. I. Na de nationale zwemwedstrijden van den Ned. Politie-Sportbond. speelt De Zijl I morgen tegen den Haarlemschen 2e klasscr HG.V.B. I. AMSTERDAM, 8 Juli De Amsterdam- sche beurs was heden goed gedisponeerd als gevolg van de berichten, dat in Lau sanne zoo goed als overeenstemming zou zijn bereikt. De affaire was echter van bescheiden afmetingen. In Koninklijke ging het nu cn dan wat levendiger toe. De stemming was voor dit fonds bepaald vast. De noteering trok aan met een 3-tal punten. Ook de Am. aandeelen bleven goed op peil. Suikerfondsen willig. H.V.A.'s waren 10 hooger: ook de min der courante sooren liepen belangrijk naar boven. Rubbers goed gedisponeerd en werden bijna algemeen een kleinigheid hooger afgedaan. Van de Industriepapieren waren Uni levers en Philips gevraagd, waardoor een koersverbetering van eenige punten plaats gehad. Scheepvaart-, Mijnen- en Tabaks- aandeelen sloten zich bij de algemeene stemming aan en werden tot hoogere koersen verhandeld. Yankee's niet on gunstig. ondanks de zwakkere houding In Wallstreet. Duitsche obligaties vast. Ook de Nederlandsche. WISSELKOERSEN. Engeland 8.87. Duitschland 58.77, Frank rijk 9.73i/o, BelgiC 34.471/2, Zwitserland 48.32i/o, Oostenrijk 35.25, Denemarken 48.35, Zweden 43.50, Noorwegen 45.50, New-York 2.47 7/8. Prolongatie 1 pet. LEIDEN, 8 Juli 1932. Veemarkt. Aange voerd 325 runderen, 195 kalveren, 174 schapen. Prijzen: 47 stieren 402.70 89 kalf- en melkkoeien 160245, stug; 49 varekoeien 90160; 136 vette ossen 185 260, 52—71 (schoon a. d. haak)4 Pinken; 57 vette kalveren 3060, 3490 ct. (schoon a. d. haak): 138 nuchtere kalveren 37; matig 174 vette schapen 12—16, zeer traag 636 lammeren 5—11.50, zeer matig; 253 Londensche varkens 818, 2628 ct. per K G. lev. gewicht, zeer matig; Zouters 24 26 ct„ zeer matig; 921 biggen 35, traag; 14 paarden 80240; 6 bokken en geiten 4g Kaasmarkt, 8 Juli 1932. Aangevoerd 162 partijen kaas. Goudsche kaas 138 part. Leidsche kaas 24 part. Besteed werd voor: le srt. Goudsche kaas f. 2427, 2e srt. f.2023; le srt. Leidsche kaas f 2428. 2e srt. f.20—23, alles per 50 K.G. Handel flauw. HOOFDDORP, 7 Juli. Graanbeurs. Voor rogge, gerst (chevalier), haver en kanarie zaad werden prijzen genoteerd, die vari eerden tusschen f. 6.25—6.75, duiveboonen f.9—10, groene erwten f.10—12, karwij plm. f. 18. blauwmaanzaad f. 30—32. Alles per 100 K.G. KATWIJK a d. RIJN, 7 Juli. Eerstelingen f. 0.70—1.40, idem drielingen f. 0.60—1, per kist van 25 K.O. Peen per 100 bos f. 4.90—7, Sla per 100 f. 0.40-1.40. Aanvoer: 1800 kist aardappelen, 4800 bos peen, 1100 krop sla. NOORDWIJKERHOUT, 7 Juli. Veiling ,,De Eendracht". Orooie aanvoer van aard beien, lage prijzen. Aardbeien 44—62 ot. per slof van 3 K.G. Grauwe capuciiners r. 1.45—1.75, Doperwten f. 0.75—1.55, Krom- bekken f. 1.902.25. Peulen f. 1.50, Dubbele heerenboonen f. 3.30, Snijboonen f.3. Tuin- boonen f. 0.40—0,60. Alles per zak van 10 K.G. RIJNSATERWOUDE, 7 Juli. Eierenvei- ling. Aangevoerd 6627 kippeneieren Prijs van f. 2.40—2.35 de 100; 255 eendeneieren, prijs van f. 1.50 de 100 ROELOFARENDSVEEN, 7 Juli. Aard beien 2733 cent per kilo. Snijboonen f. 2.60—3.10. Idem stek f. 1.40—1.70. Peulen f0.452.30. Doperwten f0.600.80. Capu- cijners f. 0.70—0.75. Tuinboonen f.0.30— 0.34 per 10 kilo. Augurken grof f. 2.25— 2 60. Bommen f 1.60—1.80. Stippel f. 1 per- as kilo. VEUR, 7 Juli. Vrije velling. Aangevoerd 18179 kippeneieren, prijs f. 2.75—3.25. Een deneieren f. 2.30—2.80. Kippen f. 0.30—1 25. Konijnen f.0.30—2.05. Duiven f.0.17—0.35. ZEVENHOV N, Juli. Aantal 8226 stuks. Kipeieren f. 2 50-3.5U, eendeieren f. 2—2.25 per 100 stuks. Boter 56-60 ct„ Kaas 17—24 ct„ Spek 20 ct.. Paardenvicesch 30—34 ct. per pond. Wortelen 7 ct. per bos. Bananen 4—5 ct„ bloemkool 3—7 ct.. komkommers 3—5 ct., perziken 4—5 ct. per stuk. B-I

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 3