N.V. LEIDSCH DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD - IVIIIIIIIIH Blad TELEGRAMMEN. Vrijdag 8 Juli 1932 INDIE IN ONS MIDDEN. ENGELAND. Dc ontwapeningsvoorstellen. De waarnemende premier, Baldwin, heelt ln het Lagerhuis een uiteenzetting gegeven van de Britsche Ontwapenings voorstellen en verklaard dat het leger reeds ls teruggebracht tot de grenzen, welke noodlg worden geacht voor de hand having der blnnenlandsche orde (207 000 man.) De Integriteit der koloniale bezit tingen en de groote verbindingswegen ma ken het onmogelijk het aantal vjooteen- heden beneden een essentleelc limiet te rug te brengen, doch het zal mogelijk zijn verminderingen door te voeren door het llmlteeren van de tonnage der slagsche pen en het kaliber van het geschut. Groot Brlttannië, aldus verklaarde Baldwin, is voor de afschaffing van het onderzeewa pen en bombardementsvliegtuigen, zoo mede voor afschaffing van den cheml- schen bacterlologischen oorlog. Baldwin is er bi) zijn uiteenzetting van uitgegaan, dat de Amerikaansche voorstellen gedacht zijn als bijdrage tot een gezamenlijk op te bouwen werk en dat derhalve iedere dele gatie ter Ontwapeningsconferentie soort gelijke voorstellen moet Indienen. Enge land, aldus Baldwin, juicht de grondge dachte van het Hooverplan toe: de ver sterking van de defensieve waarde van het leger door een vermindering der aan valswapenen en de wederzijdsche afhan kelijkheid der bewapening te land, ter zee en ln de lucht. Engeland stemt het meest ln met het Amerikaansche voorstel nopens de bewa peningsvermindering te land Het Brit sche leger is reeds tot geringer sterkte teruggebracht dan bij het Amerikaansche voorstel als minimum voor de handhaving der blnnenlandsche orde wordt noodig ge acht. Engeland heeft ter Ontwapenings conferentie o.m. de afschaffing geeischt der zware artillerie boven 15,5 c.M. en van de zware tanks boven 20 ton. Nopens de voorstellen Inzake bewape ningsbeperking ter zee verklaart de Brit sche regeering dat men niet leder sche matisch mag behandelen en dat in het bijzonder bij Engeland de groot onderlin ge afstanden tusschen de gebieden, waar binnen de Britsche vloot haar verplich tingen moet nakomen, ln aanmerking moeten worden genomen. Op zeven pun ten wil Engeland thans de Amerikaansche voorstellen uitbreiden of wijzigen: 1. Vaststelling der maximum tonnage van linieschepen op 22.000 tonnen met ge schut van ten hoogste 30 c.M.; 2. Vaststelling der maximumtonnage van kruisers op 7000 tonnen met geschut van ten hoogste 15,5 c.M.; 3. Ingeval over punt 2 geen overeenstem ming zal kunnen worden bereikt, worde bepaald dat de maximumtonnage van linieschepen 25.000 tonnen en het te ge bruiken geschut van ten hoogste 32 c.M. zijn. 4 De maximumtonnage voor vliegtuig- moederschepen worde beperkt tot 22.000 tonnen met geschut van ten hoogste 15.5 c.M.; 5. Volkomen afschaffing van het duik- bootwapen; 6. Verlaging der tonnage van torpedo jagers met ongeveer 1/3 voor het geval dat de dulkbooten zullen worden afge schaft. 7. Indien de dulbooten niet geheel zul len worden verboden, moet de maximum tonnage worden vastgesteld op 250 tonnen per schip: Ten aanzien van de bewapeningsbeper king voor de luchtmacht wordt voorge steld: 1. Volkomen afschaffing van bombarde mentsvliegtuigen met uitzondering van bijzondere gevallen, vast te stellen bij in ternationaal verdrag; 2. Beperking van het gewicht van alle militaire land- en watervliegtuigen; 3. Verlaging der contingenten voor de militaire land- en watervliegtuigen der verschillende typen. Lansbury zelde namens de oppositie, dat zij den geest, die uit de ontwapenings voorstellen der regeering sprak, met waar- dcerlng begroette en haar critiek zou op schorten, totdat zou blijken wat te Ge neve bereikt was of zou kunnen worden. o ZUID-AFRIKA. Een tusschentijdsche verkiezing. Karakteristiek voor de vérstrekkende be- teekenis, die gehecht wordt aan de tus schentijdsche verkiezing in Colesberg. is de weerspiegeling daarvan gedurende de laat ste maanden ln de pers, waar de belang rijkste gebeurtenissen van Internationalen aard op den achtergrond gedrongen werden voor politieke agitatie rondom Colesberg. Natal had de gemoederen in opstand ge bracht en de weifelachtigen inzake den gouden standaard-politiek opgeschrokken. De opkomst der kiezers was, vooral met het oog op het feit. dat het district zich over honderd mijlen uitstrekt, boven ver wachting. vooral de vrouwen waren in grooten getale aanwezig, terwijl de Z AP. part. ook kleurlingen ln auto's verzameld had. In totaal was de opkomst ruim 90°'o. Zooals verwacht werd. behaalde de can- didaat der nationalisten, C. W M. Dutoit de overwinning, op zijn tegencandidaat van de Z.A.P -partij. J. Devilliers. Colesberg blijft dus nationalistisch. Dutoit kreeg 3090 stemmen. Devilliers 2889. Deze verkiezing, door de oppositie aan gekondigd als een graadmeter voor het vertrouwen, dat de regeering geniet, is dus geëindigd in een fiasco voor de critiek op de gouden standaard-politiek en een de bacle voor de Natalsche afscheidingspro- gaganda. DE KANTOREN DER zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot :- 4 uur 's middags Zondags den geheelen dag gesloten. LAUSANNE EN GENEVE. OVEREENSTEMMING SPOEDIG TE VERWACHTEN LAUSANNE, 8 Juli. (V.D.) De toestand op de Herstelconferentie te Lausanne heeft hedennacht een onverwachte wending ge nomen. Overeenstemming tusschen alle ter conferentie vertegenwoordigde mogendhe den en het tot stand komen van een defi nitieve regeling van het Duitsche herstel- vraagstuk worden onmiddellijk aanstaan de geacht. De conferenties duurden tot vier uur in den ochtend Naar gemeld wordt, is in deze conferen ties de definitieve tekst van de herstelover eenkomst zoo goed als vastgesteld. Het verdrag Inzake het herstelvraagstuk regelt de slotbetallngen op grond van het bekende Lay ton-plan, volgens hetwelk de slotbetaling van Duitschland zal geschieden in den vorm van obligaties der Duitsche regeering. die op de Internationale kapi taalsmarkt. gedeeltelijk tegen 90°/o en deels tegen 95"/o zullen worden geplaatst. Over de bijzonderlljke bepalingen inzake de uitgifte van deze obligaties duren de besprekingen nog voort. Het definitieve bedrag van de slotbetaling staat nog niet vast Van Duitsche zijde wordt een maximum bedrag van 2.6 milliard mark genoemd, terwijl de Fransche regeering vasthoudt aan 3 milliard mark. Aan Duitsche zijde Is men van meening dat de herstelbetaling van Duitschland de finitief met ingang van 1 Juli 1932, het einde van het Hoover-moratorium als ge ëindigd moet worden beschouwd en dat Duitschland daarom alleen verplicht ls de ln den loop van dit jaar schuldig gebleven bedragen terug te betalen. De definitieve formuleering van de In leiding maakt op het oogenblik nog een onderwerp van bespreking uit tusschen de Duitsche en geallieerde delegaties. Evenwel kan worden aangenomen, 'dat ln deze In leiding zal worden gewag gemaakt van de volledige opheffing van het systeem der herstelschulden, evenals van de nog te ge schieden regeling van de politieke vraag stukken. Men verwacht dat nog in den loop van heden de tegenstellingen, zoowel over het bedrag dor slotbetaling door Duitsch land als over den definitieven tekst van de inleiding zullen worden opgeheven. Behalve de algemeene overeenkomst tot regeling van het herstelvraagstuk tusschen Duitschland en de mogendheden-schuld- eischers. zal nog een afzonderlijke over eenkomst worden gesloten Inzake de rege ling van het Europeesche herstelvraagstuk. Volgens deze overeenkomst zullen de schadevergoedingen voor Oost-Europa voor loopig tot 15 December a.s. worden uitge steld, terwijl op de a.s. economische we reldconferentie een commissie tot defini tieve regeling van deze kwestie zal worden ingesteld. Daarnaast zal nog een overeenkomst wor den gesloten tusschen de mogendheden- schuldeischers ter regeling van het vraag stuk der intergeallieerde oorlogsschulden, terwijl hieraan een protocol over de hou ding van Engeland en Frankrijk inzake de ratificatie van deze overeenkomsten van Lausanne zal worden toegevoegd. De overeenkomst met Duitschland bevat geen bepaling omtrent een verband tus schen de Intergeallieerde schulden en de Duitsche herstelbetalingen en beperkt zich tot de gebruikelijke clausule van de ratifi catie van deze overeenkomst door de wet gevende lichamen. MUNCHEN. 8 Juli. (V.D.). De „Natio- nalsozlallstische Partei-Korrespondenz schrijft onder den titel „De dwaling van een Duitsche slotbetaling" over de confe rentie te Lausanne o.a. het volgende: .Waarom staat de leider van de Duit sche delegatie Rijkskanselier von Papen niet met meer standvastigheid aan de zijde van Grandi? Het is een dwaalweg, dien men te Lausanne, om weer eens voor de Fransche koppigheid te buigen, wil in slaan. Nog is het tijd den juisten weg te kiezen, zooals Grandi heeft aanbevolen, zooals Macdonald wilde gaan, toen hij naar Lausanne kwam. Zal Frankrijk werkelijk nieuw ongeluk en ellende voor de wereld te Lausanne durven zaaien? Engeland be zit middelen genoeg om druk uit te oefe nen om Frankrijk op den door iedereen als den juisten erkenden weg te brengen. Aan zijn leider Macdonald ligt het thans of Europa nog dieper in nood en ellende zal verzinken of niet". LONDEN, 8 Juli. (V. D.) Sir Walter Lay- ton verwijt in de „News Chronicle" den Franschen minister-president Herriot, dat hij een groote gelegenheid ongebruikt heeft laten voorbijgaan. Het gaat in Lau sanne niet om een juridische behandeling van de waarde der clausule betreffende den schuld aan den oorlog, doch daarom dat men door het bulten werking stellen van hoofdstuk VIII van het Verdrag van Versailles een goede grondslag voor de samenwerking der volken schept en de buitenlandsche betrekkingen van Duitsch land in de geest van verzoening regelt. De „Financial News" betreurt dat de Conferentie van Lausanne eindigt met een gevoel van verbittering in plaats van met een verbetering der betrekkingen. De houding van Herriot is daaruit te verkla ren, dat hij als socialist de huidige Duit sche regeering aan den vooravond der ver kiezingen niet wil tegemoet komen. De „Daily Express' meldt, dat Herriot onder den druk der Fransche socialistische partij gehandeld heeft. Deze heeft Grum- bach naar Lausanne gezonden, die Her riot verzekerd heeft, dat de partij een wei gering de clausule betreffende de schuld aan den oorlog uit het Vredesverdrag van Versailles te schrappen, ondersteunt. WASHINGTON, 8 Juli (V. D.). - Door vooraanstaande personen van het Staats- departement wordt het Engelsche Ontwa peningsvoorstel als een nieuwe aanmoe diging voor de onderhandelingen te Ge neve begroet. Men wijst er evenwel op, dat dit voorstel op den langen duur iets wil bereiken, terwijl het voorstel van presi dent Hoover onmiddellijk resultaten be oogt op te leveren. Van goed Ingelichte zijde verluidt, dat de Amerikaansche regeering het voorstel van president Hoover als een ondeelbaar geheel beschouwt en geen bijzonderheden betreffende de bewapening ter zee met Engeland zal bespreken voordat de Euro peesche mogendheden geneigd zijn toe te stemmen in een vermindering van de be wapening te land met ongeveer 30 procent. PARIJS, 8 Juli (V.-D.) De Parijsche ochtendbladen zijn ten opzichte van het resultaat der besprekingen te Lausanne heden weer wat optimistischer. Uit zekere uitlatingen van den Franschen Minister president en uit een verklaring van het Duitsche Rijksminister van Buitenland sche Zaken Von Neurath dat het niet ge lukt is de Fransche delegatie te bewegen inzake de politieke eischen van Duitsch land van houding te doen veranderen, trekken de correspondenten van de groote Parijsche bladen de conclusie, dat de Duitsche Rijkskanselier tenslotte nog zal besluiten op het oogenblik af te zien van den eisch tot schrapping van artikel 231 van het Verdrag van Versailles. Uit gaande van deze veronderstelling, ver wacht men dat het beèindigen der onder handelingen thans geen onoverkomen- lijke moeilijkheden meer ziet. Wat het door Duitschland te betalen bedrag voor den wederopbouw betreft, neemt men al gemeen aan, dat Herriot zich met drie mil liard Mark zal tevreden stellen. De terugkeer van den Franschen minis terpresident Herriot naar Paijs is op Za terdagavond of Zondagochtend vastge steld. Maandagochtend zal waarschijnlijk en Ministerraad plaats hebben om Herriot in de gelegenheid te stellen den president der republiek en zijn collega's ministers rapport uit brengen over de onderhande lingen te Lausanne. In den middag zal Herriot de behandeling van het financieel program der regeering in de Kamer bij wonen. Dinsdag zal Herriot in de Kamer aanwezig zijn voor de beantwoording van interpellaties In goedingellchte parlementaire krin gen gelooft men evenwel dat Herriot er zich toe bepalen zal een overzicht te ge ven van de onderhandelingen te Lau sanne en dat alle overige interpellaties tot na de vacantie zullen worden verdaagd. Om dit voornemen te kunnen doorvoeren, zal hij waarschijnlijk de kwestie van ver trouwen moeten stellen. De Kjtaer zal dan Woensdag of Donderdag van de vol gende week op reces gaan. LAUSANNE, 8 Juli (Reuter) Reuter meent te weten, dat op alle punten de overeenkomst is tot stand gekomen. Na de groote beslissende zitting van den conferentie te Lausanne die hedenmiddag werd gehouden en waaraan alle mogend heden deelnamen riep Mac Donald den wachtenden journalisten toe: „heel goede berichten. Wij zijn gereed". Mac Donald verliet als eerste de confe rentiezaal. Een kwartier later verlieten ook de anderen de zitting. ■o- JOHN. D. ROCKEFELLER 93 JAAR. NEW YORK, 8 Juli (V. Dj. John D. Rockefeller Sr. viert heden, Vrijdag, zijn 93sten verjaardag. Ter gelegenneid van zijn verjaardag heeft hij verklaard er van overtuigd te zijn, dat de welvaart, op de wereld zal te- rugkeeren. „Dit zijn dagen, waarin velen wanhopen. in de 93 jaar van mijn leven zijn depressies gekomen en gegaan. De welvaart is altijd teruggekeerd en zal ook nu terug keeren". Rockefeller zal zijn verjaardag rustig doorbrengen op zijn landgoed te Pocan- tlco Hills. Wanneer het weer zulks toe staat zal hij op zijn eigen banen als ge woonlijk zijn partijtje golf spelen. Met zljr. familieleden zal hij misschien een tochtje over zijn goederen maken. „Op dezen mijn geboortedag wensch ik mijn vertrouwen te bevestigen in de fun- damenteele beginselen, waarop dit land is gebouwd vrijheid, onbaatzuchtigheid, toewijzing voor de gemeenschappelijke zaak en geloof in God", verklaarde hij. Gemeld wordt dat Rockefeller die kor ten tijd geleden is teruggekeerd van zijn winterverblijf in Florida, een uitstekende gezondheid geniet. -o- DE WERKLOOZENZORG IN DE V. S. WASHINGTON. 8 Juli (V. DJ. Tegen den wil van president Hoover heeft het Huis van Afgevaardigden het voorstel om 2,1 milliard dollar beschikbaar te stellen voor steun aan werkloozen met 202 tegen 157 stemmen aangenomen. Tot de afgevaar digden, die voor liet voorstel gestemd heb ben, behooren 35 republikeinen. Het resultaat van de stemming beteekent een politieke overwinning van Garner, den republikeinschen candidaat voor 't vice- presidentschap. Het voorstel werd onmid dellijk naar den Senaat doorgezonden. Men verwacht, dat president Hoover zijn veto over de wet zal uitspreken. -o DE AMERIKAANSCHE f WERELD VLIEGERS TERECHT. Het toestel beschadigd. MOSKOU, 8 Juli (V.D.) De beide vlie gers Groffin en Matter hebben volgens te Moskou ontvangen bericht op hun vlucht van Berlijn naar Moskou gisternacht tus schen Minsk en Borosow nabij de Poolsche grens een noodlanding gemaakt. Hierbij is het toestel ernstig beschadigd. De beide vliegers bleven ongedeerd. Het bericht van de noodlanding der beide Amerikaansche vliegers werd ont vangen door den secretaris-generaal van een luchtvaart-onderneming van den lei der dezer onderneming te Minsk. Hierin wordt medegedeeld, dat de nood landing geschiedde wegens een defect aan de stuurinrichting Volgens nadere telegrammen zijn de beide vliegers licht verwond bij de lan ding. Het toestel is zeer ernstig bescha digd. Opdracht is gegeven hen hulp te ver- leenen en het toestel te bergen. Verder zijn de beide vliegers telegra fisch uitgenoodigd naar Moskou te komen. Uit Minsk is een arts naar Borison waai de vliegers zijn neergekomen, gegaan, om den vliegers, zoo noodig, medische hulp te verleenen. POLEN WIL EEN FRANSCHEN LEENING. LAUSANNE, 7 Juli (Wolff) De Poolsche minister van buitenlandsche zaken Zaleski is heden te Lausanne aangekomen, waar hij met Herriot onderhandelde over een Poolsche leeing bij Frankrijk ten bedrage van 300 Millioen Fransche francs voor havenaanbouw te Odingen en uitbreiding van het Poolsche spoorwegnet. Polen heeft al een leening van dat bedrag van Frank rijk. Naar verluidt is deze aanvraag van Polen geweigerd. o DE FRANSCHE FINANCIEN. PARIJS, 8 Juli (Reuter). De financieele Kamercommissie heeft in tweede lezing het geheele financieele wetsontwerp aan genomen, waardoor aan de regeering voor een totaal van 3650 millioen francs nieuwe hulpbronnen worden verschaft, teneinde het deficité der begrooting voor het boek jaar 19321933 weg te nemen. Het ontwerp bevat o.a., dat de toelage van den president der Republiek, de sala rissen der ministers, van de onder-st-aats- secretarisen en de administratieve uitga ven van Senaat en Kamer met vijf procent zullen worden verminderd. RUSSISCHE PETROLEUM NAAR BRITSCH-INDIE. LONDEN, 8 Juli. (Reuter). De „Times of India" weet te melden, dat een nieuwe maatschappij is opgericht, ten doel heb bend benzine, petroleum en petroleum- producten uit Rusland over de havens van de Zwarte Zee in Britsch-Indië ln te voeren. Dit zuiver Indische plan, zoo zegt het blad, wordt gesteund door rijke fabrikan ten en handelslieden in Britsch-Indië. In Bombay, Karatsji en andere havens zullen de noodige installaties worden aange bracht en weldra wordt de eerste olie-ver scheping verwacht. Verder wordt ver klaard. dat de Indische markt zoo'n uit gebreid afzetgebied vormt, dat er wel plaats is voor nog zes andere olie-maat schappijen. o DE GEZONKEN FRANSCHE DUIKBOOT. PARIJS, 8 Juli. (Reuter). Hedenoch tend hebben vliegtuigen gepoogd j juiste ligplaats van den gezonken Franschen duikboot „Promethee" te bepalen. Men heeft echter weinig hoop de 66 ver miste opvarenden nog te redden. PARIJS, 8 Juli. (V.D.). De ondergang van de Fransche duikboot „Prométhée" heeft in geheel Frankrijk groote ontstel tenis verwekt. De commandant van de duikboot die met zes andere leden van de bemanning werd gered verklaarde bij zijn aankomst te Cherbourg dat voor hem het verlies van zijn schip een volkomen raadsel is. Hij bevond zich met eenige ingenieurs en matrozen op het dek toen hij plotseling de bodem onder zijn voeten voelde wegzin ken. Reeds eenige seconden later was de duikboot onder den waterspiegel verdwe nen en waren hij en de andere zich op het dek bevindende personen in zee gevallen. Volgens de laatste opgave bedraagt het aantal personen dat met de „Prométhée" gezonken is, 64. De havencommandant van Cherbourg heeft onmiddellijk na het bekend worden van de ramp alle maatregelen genomen om te trachten en schip en de misschien nog in leven zijnde opvarenden te redden. Nog gisteravond zijn eenige duikbooten en torpedojagers vertrokken om de positie van de gezonken duikboot vast te stellen. Vrijdagochtend werden bovendien eenige watervliegtuigen en een kabelballon uit gezonden. De minister van Marine Leyguess heeft bevolen, dat geen middel ongebruikt mag worden gelaten om de misschien nog in leven zijnde opvarenden te redden. PARIJS, 8 JULI (V. D.). Volgens een hedenmiddag te Parijs ontvangen bericht heeft een der vaartuigen, welke uitgezon den zijn tot redding van de bemanning van de gezonken duikboot deze ln diep water gevonden. Bevestiging van officleele zijde is nog niet ontvangen. Wanneer dit bericht juist is dan bestaat er geen moge lijkheid met de bemanning der duikboot in telefonische verbinding te komen. Hoewel men tevens hieruit moet concludeeren dat het gelukt moet zijn eenige waterdichte schotten te sluiten, bestaat er geen moge lijkheid tot redding van de bemanning. De opvarenden moeten als verloren wor den beschouwd. o- DE TOESTAND IN CHILI. SANTIAGO DE CHILI, 8 Juli. (Reuter)- Carlos Davila is president van de Chileen- sche republiek geworden tengevolge van het aftreden van de beide andere leden van de Junta. Te Concepcion in Zuid-Chili hebben communistische onlusten plaats gehad. ACHT PERSONEN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. WARSCHAU, 8 Juli (V.D.). Naar uit Bomberg gemeld wordt werd Tuchel en omgeving door een buitengewoon hevig onweer geteisterd. Tengevolge van den bliksem werden acht personen gedood, van wie twee kinderen. Op eenige plaat sen geraakten ook huizen in brand. O.a. is in het dorp Drozdzenioy het postkantoor afgebrand. o AMERIKA EN OTTAWA WASHINGTON, 7 Juli. (Reuter). Somers, lid van het Huls van Afgevaardigden, voorzitter van de Muntcommlssie en van de speciale enquête-commissie tot onder zoek van de mogelijkheid van een stabili satie van den zilverprijs. zal de officieele „waarnemer" zijn der Vereenlgde Staten op de monetaire conferentie te Ottawa. Men meent dat op deze conferentie ook het vraagstuk der valorisatie van het zil ver ter sprake zal komen. Van onzen Indischen medewerker). SPEUREN NAAR DWERGEN EN MENSCHAPEN. Men mag den regel stellen, dat leven ij den schuil van het woud in onzen naar wetenschap dorstenden tijd een middel ij tot opwekking van belangstelling. Meer dan een halve eeuw kent Indië een be- langstelling voor dwergen en anthrono- morphe wezens, zwervend in de bijkans onbegaanbare bosschen van weinig toegaf kelUk gebied, zooals men het vindt in mid den Sumatra en op Nieuw-Guinea. Het jongste voorbeeld is de jacht (helaas de jacht!) op den orang pendekh in Rokan, Heel midden-Sumatra met zijn drassige wouden telt stammen, die liefst verscho len leven en wier bestaan dan ook zoo pri mitief is. dat het in vele opzichten gelijkt op dat van de dieren des wouds. Zij hou den zich op in midden-Sumatra beoosten den Barisan en veelal ln de wouden van het rijk Siak en dergelijke stammen, ver wanten waarschijnlijk, werden aangetrof fen op het Maleische schiereiland. Malak- ka. waar het Maleische volk in oude tijden zwierf en vanwaar het in groepen overging naar Sumatra. Als zwervende stammen ergens een veilig gebied tot verblijven von den. zijn zij allengs ontwikkeld tot een ge zeten volk met landbouw. Maar het laat zich begrijpen, dat tal van stammen dat voorrecht misten en bleven in hun staat van zwerfvolk. dat den medemensch niet leerde kennen als vriend en hem dus ver meed. Hun leven zonder bescherming in de wildernis heeft de voortplanting be perkt en de resten sterven weg. Ook wan neer zij zich. gedreven door allerlei om standigheden buiten hun wil. laten opne men in de bewoonde wereld en zich on derwerpen aan de gevestigde orde, verlie zen zij het karaktertistiekeen de be langstelling. Aldus is het den orang Koeboe vergaan, die 50 jaar geleden nog verkeerde in de bosschen van Palembang en Djambi, Het waren toen kleine menschen. levend van wat het bosch hun bood en wonend in de groote boomen met zware takken en blaren als beschutting: menschapen, meer mensch dan aap. Een enkelen keer bekroon hun de lust èn de moed de doesoens van geze ten volk te naderen en zij legden tersluiks wat boschproduct neer, hopend er een an deren dag wat rijst of zout terug te vin den. Maar op den duur is dat voor hun verscholen bestaan noodlottig geworden, Want de gezeten Maleiers kregen een blik op de Shoeboes, de hoofden vertelden er over aan de controleurs van het gouverne ment en vervolgens werden allerlei vrede lievende manieren bedacht om den Koeboe in te palmen voor een rustig meeleven in de ordelijke maatschappij. En nu zijn er eigenlijk geen Koeboes meer. Een dergelijk volkje treft men ln Man- dau en Rokan, deelen van het sultanaaf Siak in midden-Sumatra, waar de orar; Sakel op een zeer lagen trap van bescha ving verblijft in de bosschen. Verspreid komen zij voor en tezamen zijn er wellicht duizend. Hun kleeding is beperkt tot een lendengordel. Zij eten ongekookte dingen en rauwe visch en gelijken daardoor en door andere gewoonten wel zeer op een ander volkje, de orang Benoea dat zwerft op en bij de eilanden van den Riau-ar chipel. Het werd ruim een halve eeuw ge leden beschreven als rondhoofdig klein neus, klein en schuin van oog. met groote slappe ooren. laag van voorhoofd net vooruitstekende kaak, met lang haar en ruige leden. Maar ik bezit een foto van Sakei's en ook zijn er van Koeboes waar men al wezens in ziet van eenige bescha ving. Zoo verging het ook den orang lom op Bangka en in Indragiri: hti werd van lieverlede aangetrokken door een beschaaf der bevolking naarmate de eenzaamheid van zijn wildernis verminderde door het voortschrijden van den koloniseerenden arbeid. En de orang pendekh? Van den orang Koeboe, Sakei, Benoea enz. bleef een soort legende zweven als van een zeldzaam exemplaar, om het huiselijk te zeggen: het midden houdend tusschen mensch en aap. Inderdaad zijn de orangen anthropologisch gesproken zeer belangwekkend, mits men hen kan bestudeeren en vergelijkingen kar treffen tusschen hun wezens in verscha lende stadia. Dat is steeds moeilijk zoo niet onmogelijk gebleken. Doorgaans zijn de orangen. levend en zwervend in wouden en buiten alle beschaving, klein van ge stalte. en de kleine boschbewoners zoo zij een enkele maal worden gezien trekken dadelijk de aandacht en herinneren aan het geheimzinnig proces van de ontwikke ling van den primitieven mensch tot een beschaafden. Werd een orang pendekh (een „korte mensch") ontwaard, dan ging het verhaal van mond tot mond en het be reikte den ambtenaar. Enkele jaren gele den was hij. de orang pendekh gezien in Palembang en Djambi en toen zijn er ex pedities uitgetrokken om hem na te speu ren. Uitkomst had men niet. Maar nu is er in Rokan weer een gezien en er schijnt een skelet gevonden te zijn, dat men meent te herkennen als dat van --n orang pen dekh, althans van een wezen, dat zoowel den aap als den mensch gelijkt. Het is zeer verklaarbaar, dat een controleur zich op maakt en ijvert om een bijdrage te leveren tot de oplossing van een zoo gezellig my sterie. Het schieten van zoo'n wezen ls niet aan te slaan als een bijzondere en opzettelijke wreedheid; wreed ls het schie ten van èlken aap. die niet gevaarlilk blijkt voor zijn omgeving. Men zou er wel aan doen, het zoeken en bepaaldelijk het vangen van dien mysterieuzen verwant van ons geslacht maar op te geven en te wachten tot hij zich zelf aanbiedt tot in lijving bij de beschaafde wereld. Want zoo de pendekh geen aap is zal hij dat een maal moeten doen gelijkerwijs 't de orang sakai, koeboe, benoea enz. heeft moeten doen. Het is in Indië de kleine mensch. de kleine orang. die de nieuwsgierigheid en weetgierigheid van reizegers en ambtena ren gaande maakt, en dat te meer indien hij zich liefst schuil houdt en het soberst leven bemint in de wildernis De weetgie righeid wordt daarbij gesterkt doordat men weet, hoezeer de anthropologic een ruimere kennis van de voorkomende DVg- meeën. de dwergmenschen. op hoogen nriis stelt. Pvgmeeën komen in Indië voor op Nieuw-Guinea en wel in het centraal ge bergte en het bleek ook daar dat zij niet gemakkelijk zijn te naderen. Men heeft er gevonden, levend op 2000 meter hoogte, die 144 c.M. maten. Opmerkelijk ls het. dat er 2-1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2