73ste Jaargane DINSDAG 5 JULI 1932 No. 22174 Dit nummer bestaat uit DRIE Btadea EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen- Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 11 JULI 1932. des namiddags te twee uur, ln het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen", (Steenschnnr 21). De vergadering zal, zoo noodlg, worden voortgezet op: Maandag 11 Juli, des avonds te acht uur Dinsdag 12 Juli des avonds te acht uur Te behandelen onderwerpen: 2201 lo- Suppletoire staat van begrooting, dienst 1931, van het Geref. Minne- of Arme Oud Mannen en Vrouwenhuls. (147) 2o. Rekening, dienst 1931, van het Ger. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrou wenhuis. (147) 3o. Voorstel inzake de te ontwerpen plannen voor den bouw van een nieuw Raadhuis. (145) 4o. Praeadvies op het verzoek van de N. V. Gebrs. Gerzon's Modemagazijnen te Amsterdam, om ontheffing van het be paalde bij art. 19 van de verordening op het Bouwen en Sloopen, ten aanzien van een gedeelte van den gevel in de Most- aardsteeg, zulks in verband met de uit breiding van haar winkelgebouw aan de Breestraat. (148) 5o Voorstel tot wijziging van de be grooting, dienst 1931, in verband met de kosten van pensioenen, wachtgelden, on gevallen^ en ziekte-verzekering van amb tenaren en werklieden. 6o. Voorstel tot verhooging van verschil lende posten der begrooting, dienst 1931, waarvan de raming te laag is gebleken, en tot toevoeging van eenige nieuwe posten aan die begrooting. 7o. Voorstel in zake goedkeuring van de normale uitbreidingen van de Gasfa briek en de Electriciteitsfahriek over 1931 (149) 8o. Voorstel: a. tot wijziging van de begrootingen der Gasfabriek en der Electriciteits- fabriek, in verband met de afslui ting van de rekeningen dier fabrie ken over 1931; b. tot wijziging van de gemeente- begrooting, dienst 1931. (150) 9o. Voorstel: a tot wijziging van de begrootin- gén der Gasfabriek en der Electri- citeitsfabriek, dienst 1932, in ver band met de kosten van fabrieks- uitbreiding en uitbreiding van het buizennet, resp. kabelnet, enz.; b. tot wijziging van de gemeente- begrooting, dienst 1932- (151) lOo. Voorstel tot vaststelling van de: averordening, krachtens art. 43, lid 1, in verband met art. 9, lid 2, van de Drankwet (Staatsblad 1931, No. 476); b. verordening, houdende wijziging- van de verordening van 18 Januari 1917 (Gem.blad No. 5), op Ver- gunnings- en Verlofslocaliteiten en Logementen. (152 en 153) llo. Praeadvies op het verzoek van de vereeniging „Pro Juventute", om toeken ning van een subsidie uit de gemeente kas. (154) Deze nummers z^jn nog niet opgenomen onder de Ingekomen Stukken. BEDIENING BRUGGEN OP ZONDAG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat met ingang van den nacht van Zater dag 16 Juli op Zondag 17 Juli as. de van wege de gemeente bediende bruggen des Zondags alleen tusschen 6 en 8 uur 's voor- middags zullen worden bediend en mits dien van 's Zaterdags middernacht tot des Zondags 6 uur v.m. gesloten zullen worden gehouden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 5 Juli 1932. 2628 GOUDEN DOCTORATEN. Morgen zal het vijftig jaar geleden zijn, dat dr. Th. E. Frylinck, thans woonachtig in Den Haag aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de genees kunde en dat dr. A. C. van Rijn van Alke made, wonende te Delft, promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde. A.s. Donderdag herdenkt mr. J. A baron de Vos van Steenwijk. oud-directeur van het Kabinet der Koningin en thans wo nende te Dalfsen, zijn gouden jubileum als doctor in de rechts- en staatsweten schappen. GYMNASIUM. Bevorderd van 1ste naar 2de klasse zijn: Tony Aalbersberg. R. H. van Apeldoorn, Twine Begeer, Ant. G. Bergsma, A Bos man, F. W. de Haan, Dina C. Henny, Bertha van Krimpen, A J. Los. J. M. Spruijt, I. Stein, P. Visser, Tilly Visser; Margot Woltjer, J. Zitman, F. R. v. Roijen, C. de Ru, P. Sierat, Th, Vreede, X W. M. van de Wall, P. Bok, B. Bolsius, Hanny Elshout, J H. C. Kern, Adr. J. Krieger. W. A. Krijger. P. S. Loeb. H. M. A. Los, Willy van der Meulen, G. L. W. de Milly. J. Roos dorp L M J U van Straaten P, C. Velt- man, W G. Alderhoff, W. A. Bodewes, C. T. Breebaart, K. Breedijk O. H. Brouwer, Aa. P Eijkman, Elsje van Kampen, J. de Kort, R. P. Kramers, L Kuenen, C. Mar- kusse, W. E. C. Meijer, C. A. O. v. Nieu- wenhuijze, Caroline H. Roessingh, M. K. H. Vos. Machteid de Vries. Niet bevor derd: 20. Bevorderd van 2de naar 3de klasse: J. H. v. Beelen. A. Bergmann, R. Boissevain, Mia Gerhardt, W. Heering, W. Hoogen- straaten, C. H. Krantz, D C. Mulder, W. G. Overbosch. J. v. Rees, J. van Santbrink, M. H. Teunissen, Uus Tissing, Ja. B. Val kenburg, J. Veldhuijzen, J. A. Visser. Th ra. M. D. de Wijs, Aa. J. Wilmink, Corry M. Zandee, H. Bakema, G. Brinkgeve, Aa. Bruijn, C. W. Corts, Pa. van Doorn, A. van Dorp, J. C. Juta J. W. H. Kalkman, P. C. Maas, W. F. K.'Versteeg. S. de Waard. - 1 Herexamen; niet bevorderd: 18. Bevorderd van 3e naar 4e klasse: J. H. Bakker, Josée Blink, Lidi C. v. Mourik Broekman. Joep v. Gilse. W. J. Gunning. H. A. M. den Herder, Nita van Krimpen. Cl. Meyers, J. K. J. Muller, Louise Muys v. d. Moer, J, v Oven, E. Tak, F. A. des Tombe, J. Verloop, K. P. v. d. Wel, J. de Zwaan, P. Batelaan. G. Bergsma, J. J. Bergsma, A. W. Bol, W. J. Buijs, L. Cohen, H Colenbrander, Nel Eikelenboom, F P. Flu, Willy Horst, P. G. Kragt. C. La- lau, J. E. Muller, J. de Nes, Paula Smits, C. Stolk, Cath. T.ialsma, Minke Vriesema, J. Zwanenburg. Niet bevorderd: 10. Bevorderd van 4e naar 5e klasse: D. E. Bosselaar, D. v. Eysinga, Lien G. de Graaf, W. Herfst, R. Horst, Gertr. Hüner, H. Kramers, Suze Kuenen, A. Seret. J. D. de Stoppelaar, H. de Vries, G. de Witte, Joh. J. P. Zaayer. Rie de Zwaan, L. J. van Apeldoorn. L. Bakema. Miep Fontein, J. J. de Jong, D. H. Pluim Mentz, A. A. Moolen- burgh, A. J. Mulder. Sim. de Nes, H. J G. Postel, Liesb. Raphael, J. P. van der Stoel, A. Verstraaten. P. Wijnnobel, L. Yntema. 1 herexamen. Niet bevorderd: 5. Bevorderd van 5e naar 6e klasse: Go de Bel, G. D. L. Breder eld, L. Doe- kes, M. A. Hooykaas, D. Lekkerkerker, Machteid Loth, J. F. A. Modderman, J. v. Niekoop, Anneke Thierry, Martha Velt- kamp, W. Bos, H. Brinkgreve, Tiny Brou wer, H. Flu. G. J. Goekoop, Chr. Lange- zaal. Marg. S. E. Nieuwenhuis. D. v. Ries- sen, J. Schreuder, H Stenfert Kroese, G. J. Velds. P. J. J. Versluijs. F. Wensinck. 5 herexamens. Niet bevorderd: 9. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. VRIJE UNIVERSITEITSDAGEN. De regelingscommissie der op 6 en 7 Juli alhier te houden V. U. dagen verzoekt ons i op enkele dingen nog de bijzondere aan- I dacht onzer lezers te vestigen. De wetenschappelijke samenkomst vangt I aan Woensdagmorgen te lO'/i uur en wordt gehouden in den foyer der Stadsgehoor- zaal. 1 Het Vrouwencomité komt samen in de Receptiezaal van de Stadsgehoorzaal des namiddags te 2'/, uur. Woensdagavond 8 uur wordt in de kerk Hooigracht een gebedsure gehouden, waar in ds. H Thomas voorgaat. Deze bidstond is toegankelijk voor allen, echter zullen eenige banken bij den ingang Hooigracht worden gereserveerd voor ge- noodigden en autoriteiten. Onmiddellijk na den bidstond onttmoe- tingssamenkomst op .Den Burcht". Donderdagmorgen IOVj uur opening der jaarvergadering in de groote zaai der Stadsgehoorzaal, waarvoor de Regelings commissie verwijst naar het Programma. Voor de goede orde zullen op beide da gen ln de zaal eenige studenten aanwezig zijn die als suppoost zullen optreden en herkenbaar zijn aan rozet in Leidsche kleuren. o JAARVERSLAGEN. In druk zijn verschenen de jaarversla gen over 1931 van de Middelbare Handels avondschool van het Genootschap, Kennis is Macht (P. J. Mulder en Zn.); van de Ver. tot Bestrijding der Tuberculose alhier (N.V. Eduard IJdo) en van de Leidsche Ver. van Industriëelen. AANBESTEDING. Door den directeuren van Gemeente werken is hedenmorgen namens B. en W. aanbesteed het inrichten van een terrein aan de Verlengde Borneostraat tot speel terrein (Oosterkwartier) en het bouwen van een portiersverblijf op dat speel terrein. Ingeschreven was als volgt: de Later en Meyers, Oegstgeest f. 10.200; v Dorth, Lei den f. 8.640; A. en J. den Ouden, Oegst geest f. 8.370; Warnaar, Leiden f. 8.190; H. C. Heemskerk. Lelden f.7 779; Cornet, Leiden f.7 171; v. d. Geer en Stuyfzand, Leiden f. 7.111; G. C. v. Weerden en Chr v. Weerden, Leiden f. 6.894; N.V. v.h. Visser en Zn., Wassenaar f. 6.856: de Winter en v. Weeren, Leiden f. 6.593; A. J. Langeveld, Lelden f5.789v. Rooyen en Pannekoek en Co., Leiden f. 4.141. Excursie naar Bruynzeels Fabrieken te Zaandam. Een groep leden maakte dit jaar een zomer-excursie naar Bruynzeels Deur- en Vloerenfabrieken te Zaandam. Per Alkmaar Packet van A'dam ver trokken, waren de deelnemers te circa halftien te bestemder plaatse, waar zij namens de directie ontvangen werden door den heer J. Kool, die, alvorens de groote reis door dit reusachtig fabrieken-complex te aanvaarden, een kort overzicht gaf van datgene, wat straks te aanschouwen zou zijn. Deze echt-Hollandsche Industrie is geschoeid op Amerikaansche leest en er wordt gewerkt met Amerikaansche cijfers, zoo schrijft ons de secretaris, de heer Fred, A. Wempe. De totale oppervlakte der terreinen be draagt van de drie fabrieken tezamen, n.l, schaverij, de vloerenfabriek en de deurenfabriek 90.000 M2. of rond 9 H.A.; hiervan is 32.475 M2. bebouwd met een kubieken inhoud van totaal 243.000 M3. Het tot en met 1931 geleverde lijstwerk kan de aarde 4 maal omvatten; de totale productie is dus tot nu toe ca 160.000 K.M. lijstwerk geweest; bij een dagproduc tie van 80 K.M. laat zich deze enorme productie begrijpen. Wat de vloerenfabriek betreft, zoo kan deze momentee! reeds wijzen op een to tale productie van 2 800000 M2.. of om het Amerikaansche beeld van de fabrieks- leiding over te nemen, voldoende voor de belegging van een voetpad ter breedte van 1 Meter, loopende van Zaandam naar Constantinopel. Stelt men de deuren evenwijdig aan elkaar en 0.50 M uit elkaar op, dan zou men de totale afstand ZaandamPeking in 4 millioen gelijke stukken, van deze lengte verdeelen. De productie bedraagt in normale tijden dan ook 700.000 deuren per jaar; de grootste productie van eenige Europeesche fabriek. Verondersteld mag worden, dat de lezer nu eenigermate op groote cijfers is voor bereid. zoo deze in het volgende nog mochten voorkomen. Daarna werd de reis aanvaard en werd allereerst de schaverij betreden, waar de heeren van af een aangebrachte bal- lustrade boven in het gebouw alles in bedrijf konden zien om het later gelijk vloers nog eens van nabij te aanschouwen. Steeds verklarende en aanwijzende ging onze vriendelijke geleider ons voor door a] die localiteiten in de drie fabrieken en deed de deelnemers perplex staan over de rationeele wijze waarop hier alles werkt en automatisch in elkander grijpt. Rust en kalmte is er bij de arbeiders. Niet zij voeren de materialen aan, die ver werkt moeten worden, doch alles wordt hen toegevoerd door een even zeldzame als vernuftige machinerie. Tusschen de bedrijven door gaf.de heer Kool ln het fraaie schaftlokaal van het personeel, dat nog tusschen de 300 en 400 man bedraagt, een schematisch overzicht van de vervaardiging der deuren, terwijl in het Laboratorium kennis genomen werd van de wijze waarop het vocht aan de houtcellen wordt onttrokken opdat de fa briek haar gevestigden roem kan hand haven: het leveren van absoluut krimp- vrije deuren. Vanzelfsprekend werden ook de enorme droogkamers bezichtigd. Alvorens het hout naar de droogkamers gaat. worden alle partijen op latten gestapeld en onder open loodsen geplaatst; het eikenhout van de narketvloeren staat buiten en wordt eeiiige malen omgestapeld. Nadat het hout winddroog is wordt het in partijen van 3 a 4 ton in de kamers gebracht, die 500 M3. hout kunnen bevatten en waar de stoom het drogingsproces voltooit. Het zou hier te ver voeren alles tech nisch te verhandelen wat er alzoo te zien is. doch het dient gezegd dat de deelne mers geen spijt hebben gehad van dit bezoek. Toen dan ook te c a. 12 uur de lange tocht was beëindigd, was het de voorzitter van Bouwkunst, de heer C. Kiljan, die hulde bracht aan den heer J. Kool. die op zoo klare en practische wijze de leden had rondgeleid en hun kennis niet weinig had verrijkt. Terug in Amsterdam werd nog een heerlijk boottochtje gemaakt naar de Oranjesluizen bij Schellingwoude. waar mede deze schitterend geslaagde excursie wederom tot het verleden behoorde. De afwezigen hebben zéér, zéér veel gemist. PRIJS DEZER COURANT,:] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. DUITSCHLAND. Rede van Stegerwald Hagenow failliet. In een vergadering van het Centrum heeft de voormalige minister van arbeid Stegerwald een redevoering uitgesproken waarin hij o.a. het volgende naar voren bracht. Er wordt tegenwoordig een hoog politiek spel gespeeld, waarvan de breedste krin gen des volks geen idee hebben. Wij be vinden ons midden in een groote revolu tie. Dat, wat wij in 1918 beleefd hebben, is geen revolutie in het Duitsche geestes leven, maar in hoofdzaak de ineenstorting van een overleefd regeeringssysteem ge weest. Thans eerst toonen zich de reac ties van een verkeerd uitgeloopen gees teshouding. De negentiende eeuw is door de burgers gevormd, de twmtigste eeuw echter zal door het arbeidende volk, niet tegen de arbeiders worden gevormd. Wat het nationaal-socialisme betreft verklaarde Stegerwald, dat deze beweging het burgerdom het geloof gaf, dat zijn nood te wijten was aan de verandering van de staatsheeren en het regeeringssysteem. Hitier noemt zijn partij arbeiderspartij, of schoon 80 tot 90 "/o geen loon-arbeiders zijn, aangezien hij wel weet, dat de nieuwe tijd zonder de arbeiders niet gevormd kan worden. Daarbij wordt met die arbeiders een onverantwoordelijk spel gespeeld. Nog in geen noodverordening zijn de arbeiders zoo hard getroffen als in de noodverorde ning van de regeering von Papen. Deson danks tolereert Hitier de regeering von Papen, aangezien deze hem zijn S. A.-leger toestond, van wie hij verwacht, dat zij hem de Pruisische staat in handen zal spe len. Slechts voor dit doel moeten de werk- loozen, etc. betalen. Het Amt Hagenow heeft met zijn 4000 zielen een schuldenlast van 3 mLllioen RJÜ. meer dan alle overige „Amter" van Mecklenburg-Schwerin. Tijdens een ver gadering deelde de Amtshauptmann dan ook mede, dat Hagenow zijn verplichtingen niet meer kon nakomen en dat alle schuldbetalingen vanaf 1 Juli stopgezet moesten worden. De eenige weg, die open blijft, is het failliet. Het Amts-commissie heeft dan ook besloten de noodige stappen te doen en failliet aan te vragen. De desbetreffende aanvrage is gisteren gedaan. o GRTEKF.NLA^n Een moratorium. De Vereenigde Staten hebben aan Grie kenland een moratorium voor den tijd van 2V2 jaar toegestaan voor de betaling der oorlogsschulden. ITALIË. Het fascisme in cijfers. I Volgens mededeelingen ln de pers be droeg op 24 Juni van dit jaar het aantal volwassen leden van de fascistische partij rond 1 330 000, wat een toename van ruim 182 000 tegenover het vorige jaar betee- kenL HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: De Leidsche Courant. Papengracht 32-34, Leiden. Drukkerij. Overleden Commissaris: P. Verdegaal, Noordwijkerhout. AANDEELHOUDERSVERGADERINGEN. Onder voorzitterschap van den heer J. Zaalberg, werd gisteren ten kantore der N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg en Zn. de jaar- lijksche algemeene vergadering van aan deelhouders gehouden. De balans en winst- en verliesrekening over het jaar 1931 werden met algemeene stemmen goedgekeurd, terwijl aan den commissaris den heer dr. S. Th. Holst Weber, op diens verzoek, eervol ontslag werd verleend. De reorganisatie-balans per 1 Maart en de statuten-wijziging werden eveneens met algemeene stemmen aangenomen. Met algemeene stemmen werden tot commissarissen gekozen de heeren: H. M. Demmers, Amsterdam; dr. A. F. van Hall, Bentvelt; Th. Verklelj, Amsterdam; en tot mededirecteur de heer: W. A. Schrandt, Leiden. In de gistermiddag gehouden Jaarlijk- sche algemeene vergadering van aandeel houders der N.V. Alg Technisch Handels- en Ingenieursbureau Athibu werden de balans en verlies- en winstrekening goed gekeurd en het dividend vastgesteld op 6 pet. (vorig jaar geen dividend). De wethouder van Financiën, de heer T. S. Goslinga is wegens uitstedigheid verhinderd morgen spreekuur te houden. Voor het Mercurius-examen Fran- sche handelscorrespondentie te Rotter dam slaagden de heeren A. Martijn en C. Bosman, die hun opleiding ontvingen van den heer D. Bosma. Gistermiddag heeft de 64-jarige opperman A. R., die op de eerste verdie ping van de vleeschwarenfabriek der firma P. V. in de Boerhaavestraat werk zaamheden verrichtte, zijn hoofd tegen een balk gestooten tengevolge waarvan hij door het openstaand zolderluik viel en op een steenen vloer terecht kwam. Hij be kwam een gapende hoofdwonde en klaagde over pijnen in de linkerzijde, zoodat de E. H. D. hem ter onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis overbracht. Gisteravond omstreeks 6 uur heeft de 22-jarige J. van K. uit Katwijk, die op een stuk land nabij de Gevangenlaan aard kluiten stuksloeg, zich met een hooivork in de knie gestoken. De E H. D bracht hem per auto naar het Academisch Ziekenhuis en na behan deling aldaar naar zijn woning. Bij de politie is een onbeheerd gevon den heerenrijwiel te bevragen. BINNENLAND. Dc Leidsche Raad aanvaardt met groote meerderheid dc reorganisatie van den Rel- nigings- en Ontsmcttingsdienst (3e Blad). De steun aan de kippenhouderijvoor- loopig verslag der Eerste Kamer (Binnen land, 2de Blad), Congres van den Bond van Personeel ln Overheidsdienst te Arnhem (Binnenland, (2e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Stand van de landbouwgewassen in do Haarlemmermeer (Land- en Tuinbouw, 2de Blad). BUITENLAND. Een Italiaansche verrassing te Lausanne (Buitenland, 1ste Blad). Ontspanning ten gunste van Herriot in Frankrijk (Buitenland, 1ste Blad). Het Engelsch-Ierschc conflict in het Lagerhuis (Buitenland, 1ste Blad). Turkije treedt toe tot den Volkenhond (Buitenland, 1ste Blad). FRANKRIJK. Herriot spreekt tot de natie. Herriot heeft gisteren in de financieele commissie van de Kamer de begrooting in den door de regeering voorgestelden vorm verdedigd en de commissie verzocht, met haar definitieve beslissing in de ple naire vergadering van de Kamer te wach ten tot na afloop van de conferentie van Lausanne. De commissie besloot daarop, de begroo ting ln tweede lezing te behandelen en den minister voor de derde lezing opnieuw te hooren. In politieke kringen te Parijs verwacht men, dat de commissie thans overeen komstig de wenschen van de regeering, haar beslissing zal nemen. In de vergadering van de Radicaal- Socialistische fractie werd Herriot naar verluidt vriendelijk ontvangen. Hij vroeg om het vertrouwen van de Rad.-socialisten om zijn binnen- en bui- tenlandsche politieke doelstellingen te kunnen bereiken. Hij zeide, dat hij vast besloten was het evenwicht in de begrooting te herstellen, wat noodzakelijk was in verband met de verantwoordelijkheid van de regeering. Wat betreft het financieele plan zelf liet Herriot doorschemeren, dat hij gaarne naar de aanwijzingen van de Rad -Socia listen zou luisteren, die de modaliteiten van de toepassing van het plan betroffen, maar niet het principe ervan. Voor zijn terugkeer naar Lausanne heeft Herriot volgende proclamatie ge richt tot het Fransche volk: Ik keer naar Lausanne terug ten einde daar naar beste kunnen in het belang van Frankrijk en van den vrede de moei lijke onderhandelingen ten einde te voe ren. Ik zou er de voorkeur aan hebben gegeven na de belangrijke gebeurtenissen der belde laatste dagen niet derwaarts terug te keeren. Doch lk laat mij niet op een dwaalspoor brengen en ik bewaar do kalmte welke ik noodig heb. Onze regee ring is zich van haar plicht bewust en ziet zich tegenover een ondankbare taak geplaatst te midden van ernstige econo mische moeilijkheden en juist om deze economische moeilijkheden te overwinnen, moet zij het evenwicht op de loopende begrooting herstellen en de behoeften van de staatskas dekken. Ik heb mij er ln den loop van de vorige week rekenschap van gegeven dat dit werk geen uitstel duldt. Trots alle oogen op dit doel gericht, zal ik mij niet laten intimideeren, al weet ik ook dat ik onaangename maatregelen voorstel. Het zou beter zijn geweest deze uit te stellen De plicht eischt evenwel dat zij onverwijld worden ten uitvoer gelegd. Ik heb vertrouwen in het parlement en de natie! Honderden ambtenaren hielden voor het parlementsgebouw een demonstratie tegen de salaris-verlaging, waarvan in het financieele plan der regeering sprake Is. De politie arresteerde 300 personen. TURKIJE. Lid van den Volkenbond. Naar thans bekend wordt, zal Turkije den 13 Juli in den Volkenbond worden opge nomen.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1