Herinneringen van een Oud-Commissaris van Politie. HEVEA FIETSBANDEN LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 2 Juli 1932 UIT HET NEDERLANDSCHE PARLEMENT GEGEVENS OMTRENT PASPOORTEN, VISA E.D. ONZE BRIDGE-RUBRIEK. DOOR D. HANS. DE TRIBUNES. Er zijn in de Tweede Kamer drie soorten Tan plaatsen voor .het publiek", namelijk: lc. de loges; 2e. de gereserveerde tribune; 3e. de publieke tribune. Het fijnste, het èller-fljnste, heb ik hier bovenaan gezet. De loges, eigenlijk vallen deze ook weer In drieën te spliscn, gelijk daar zijn: le. de voorzlttersloge; 2e. de dlplomaten-loge's; 3e. de gewone loge's. De voorzitters-loge is heelemaal alleen voor den voorzitter. Prtvé-appartement. HIJ mag er zijn vrouw en zijn kinderen zetten en zijn bloedverwanten tot in den verston graad. Maar alle voorzitters zijn met het gebruik van hun coupé zeer libe raal. want als een Kamerlid komt bede len of als-Je-blleft zUn beminde gade met haar knappe vriendin eens een uurtje in de loge van den president mogen zitten, staat de voorzitter dat altijd toe. Tegenwoordig wordt de voorzitters-loge eenmaal per Jaar zeer bijzonderlijk gestof feerd, want dan zet Boer-Krelis, alias de heer Weitkamp. er zijn aardige dochter in, gekleed op z'n boerlnnen-OverlJsselsch. Dit geschiedt op Prinsjesdag, met de opening der Staten-Generaal. Waar precies de diplomaten-loges be ginnen en eindigen weet ik niet. Maar ze zijn er. Trouwens, het is in ons land een groote zeldzaamheid, dat een vreemde diplomaat de debatten komt bijwonen. In bultenlandsche parlementen zoo leest men slag op slag zijn de diplomaten loges vaak geheel gevuld; bij ons ver dwaald er zoo eenmaal per Jaar per onge luk een gezant in één der loges. Deze wor den dan ook gewoonlijk bezet door oud- Kamerleden, leden van de Eerste Kamer of van de Raad van State en ambtenaren, die een minister komen helpen. Maar druk is het er hoogst zelden. Trouwens: het moet mij van het hart, dat men in die loges allesbehalve een prettig zitje heeft. Wie vooraan zit. moet zich met zijn geachte bovenlijf finaal over de verschan sing buigen, om wat te zien. 't Zijn onpr tlsche plaatsen. Vervolgens de gereserveerde tribune. - AUeen te betreden door wie in het bezit is van een kaart. Deze kaart moet worden afgepeuterd van een Kamerlid, die op zijn beurt er den griffier om moet vragen. Wie zoo'n kaart heeft, mag de gereserveerde tribune betreden, na eerst een poging te hebben gedaan om zijn hals te breken. Dit ls geen kortswijl. Aan den ingang der gereserveerde tribune is een allermlsera- belst trapje, dat geheel onverwachts ver schijnt en dan ook door niemand wordt Xemerkt. WIJ, op de perstribune zitten, het deurtje van de gereserveerde tri bune opengaat, altijd met nieuwsgierig heid te speuren, wie ér nu weer naar bin nen zal tuimelen. Denkt u er om! Maar het geeft niet dat ik u gewaar schuwd heb. U valt tóch. Een klein deel der gereserveerde tribune is ingenomen door de pers. Want de groote en de kleine perstribune zijn niet toerei kend. om alle journalisten te bevatten, zoodat men er ook een paar op de gereser veerde heeft geplakt. Veel plaats is daar trouwens niet. en men zit er werkelijk een beetje ongelukkig. Wie op de tweede en op de derde rij zitten hebben geregeld last, dat hun knieschijven terecht komen in den nek van hun voorman en men zit of ligt er vaak zoo wonderlijk in elkaar ge kronkeld als palingen in een bak. Op groote dagen als er wat bijzonders te wachten ls wordt de gereserveerde bestormd. Dan valt het Nederlandsche volk bij heclc klitten het beruchte trapje af en dringen de nieuwsgierigen zich spar telend naar voren. Stappen wij thans van de gereserveerde tribune af en (past op liet trapje) begeven wil ons naar de publieke: Gratis-toegang. Dit ls een punt. waarin hij alle verdere en treffende overeenkomst, de Tweede Kamer toch van Scala verschilt: dat er voor het publiek, zoover de voorraad strekt vrij toegang is. Men kan de voorstelling kosteloos bijwonen, zelfs zonder speciale kaart, men kan de verschillende speciali teiten in hun wonderbare evolutieën vol gen. zonder dat het een cent kost. Alleen MEDEGEDEELD DOOR DEN A. N. W.B., TOERISTENBOND VOOR NEDERLAND. Bewijs van Nederlanderschap Alléén geldig voor Belgic en Luxemburg. Aanvragen bij het Gemeentehuis (1 foto overleggen). 5 Jaren geldig. Kosten plan. 1 gulden. Paspoort Voor alle overige landen, 2 jaren geldig; verlenging alleen mogelijk binnen 6 maan den na afloop v. d. termijn. Aanvragen bij het Gemeentehuis (2 foto's overleggen) Kosten plan. fl. 2 50. Famillepaspoort voor man .vrouw en voor kinderen, niet ouder dan 15 jaar. In vrijwel alle landen erkend. Kinderausweis voor kinderen, niet ouder dan 15 jaar, alléén voor Duitsch- land. Visum niet meer noodig voor de reis naar België, Cuba. Denemarken, Duitschland, Engeland, Estland, Finland, Frankrijk, Haïti, Ierland. Italië, Japan. Liechten stein, Luxemburg, Marokko (Spaansch), dient men te zorgen een beetje tijdig in de rij te staan, maar dat moet men bij Scala voor de plaatsbespreking ook. Men behoeft werkelijk geen roode duit te be steden. want consumptie kan men in het parlement niet krijgen. En tegenwoordig is de bediening zelfs zóó prachtig, dat men niet meer bulten behoeft te wachten, maar in een goed lokaal met gratis vuur en licht Totdat de vergadering wordt ge opend en ge u naar hartelust kunt voeden met de geestelijke spijze van het debat. Of de substantie van dit voedsel altijd vol doende is, moet ge zelf maar beoordeelen. Ziehier de verschillende plaatsen, van waar het debat kan worden bijgewoond. Maar zelfs al is alles vol, dan nog zit er slechts een handjevol Nederlanders. Ik vraag mij af of men niet wat meer kan doen om het parlement te popularisee- ren. Ziet u ooit een kiek van de Kamer? Neen. Fotographletoestellen worden er met ijzeren gestrengheid geweerd. Waarom niet op z'n tijd een paar aardige foto's Des noods tijdens het debat genomen? En zou het niet de moeite loonen, om eens een film van de Staten-Generaal te doen ver vaardigen? Een getrouwe rolprent, van een paar uur debat. De vraag zou alleen kun nen rijzen, of dit nu werkelijk een propa ganda zou zijn en of de keuringscommis sie de film wel zou toelaten. Maar aange nomen dat dit geschiedt, dan zouden op deze wijze althans duizenden Nederlanders hun parlement aanschouwen inplaats van de paar dozijn die er nu zitten. Onder die paar dozijn komen stamgas ten voor.. Natuurlijk. Die heeft men overal. Dus ook hier. Er zijn eenige personen, die altijd op hetzelfde plekje, met onverwoestbare aan hankelijkheid. de debatten bijwonen. Dag In dag uit. Wat zijn dit voor menschen? Gepensionneerden? Maar zij kunnen dan wel op gezelliger wijze hun eerlijk verdiend pensioen genieten? Moeten ze hun leven op deze wijze eindigen? Of hebben ze geen thuis? Is hun aanwezigheid des winters een gevolg van de hooge kolenprijzen, dus een bezuinlgheidsdaad. uit wanhoop, want nu hebben ze hier gratis warmte? Ik weet het niet. Maar er zijn nu eenmaal een paar, die nooit ontbreken. Arme kaerels! Ik herinner me nog van vroeger, dat er jaren en jaren achtereen, dag in dag uit. dezelfde ouweheer in hetzelfde hoekje van de gereserveerde tribune zat. Wij kenden hem allen bij name. Hij was een historisch type geworden. Eiken dag kreeg hij een kaart van den eersten den besten afge vaardigde. dien hij ontmoette. Nooit, nooit ontbrak hij. Van vroeg tot laat hing zijn groote. grijze baard over den rand der tri bune de zaal in, als een treurwilg. Zijn seniele aftakeling ging zelfs zoo ver. dat hij de wetsontwerpen die behandeld wer den. meebracht. Op een dag viel hij flauw. Dr. Scheurer. toen juist Kamerlid gewor den. hielp hem bij, dat was de maiden speech van dien afgevaardigde. Niet lang daarna ls deze historische stamgast over leden. In hoever zijn leven door de debat ten is verkort laat tk in het midden. Stamgasten zijn er nog. Vooral op de publieke tribune. De oorzaak van hun kwaal is mij onbekend. Tusschen de pu blieke tribune en de pers-tribune is wel eens een gespannen verhouding. Doch daarover vertel ik later wel eens. Monaco, Nicaragua, Noorwegen, Oosten rijk, Portugal, Saargebied, San Marino, Schotland, Slam, Spanje, Uruguay, Zwe den en Zwitserland. Voor Mexico, Panama en Salvador is een visum alléén verelscht, indien men daarheen emigreert. Voor de navolgende staten is het visum wèl vcreischt. Albanië: Kosten II. 5. Afgifte aan de eerste Albaneesche grensplaats. Bulgarije: Geldig 45 dagen. Kosten: Verblijfsvisum fl. 5.60: Transitvisum (heen en terug) fl. 4; ld. (alléén heenreis) fl.2. Afgifte: Consul.-Gen. Keizersgracht 198, Amsterdam. China: Kosten fl. 6. Afgifte: Consul, de Lairessestr. 112, Amsterdam. Egypte: Kosten fl.4.85. Afgifte: Legatie- Consul. Surinamestr. 20. Den Haag. Griekenland: Kosten 11.7. (Verblijfs- en doorrels-visum). Afgifte: Consul.-Gen. Zalmhaven 45, Rotterdam. Hongarije: Kosten: Reis- pl. Verblijfs visum (heen en terug), 1 jaar geldig fl. 3.44; Doorreisvisum, 2 mnd. geldig fl. 0.95; Twee doorreizen fl. 1.90. Afgifte: Consul.-Gen. Heerengracht 214, Amster dam óf Wijnhaven 39 B Rotterdam óf Legatie Oranjestr. 8. Den Haag. Aan dit laatste adres zijn ook visa te verkrijgen voor meerdere reizen, 1 Jaar geldig, kos ten fl. 6.45. Indo China: Afgifte: Fransche Consu laat, Heerengracht 574, Amsterdam voor hen, die ten noorden v. d. Rijn wonen (behalve Zuid-Holland) óf Aert van Nes straat 21B. Rotterdam voor de overige Nederlanders (inclusief Zuid-Holland). Joego-Slavië: Visum v. versch. in- en uitreizen ged. 6 maanden fl. 6; Eén in- en uitreis, 3 mnd. geldig fl. 3; Doorreis zonder oponthoud, heen en terug 1 mnd. geldig fl. 1; Eén enkele doorreis fl. 0.50; Visum voor bezoek aan Dalmatische bad plaatsen fl. 0.50. (Dit laatste alléén te verkrijgen b .d. Legatie). Afgifte; Consul.- Gen Binnenkant 46. Amsterdam óf Korte Wijnbrugstr. 5. Rotterdam óf Legatie Nassaulaan 6. Den Haag. Lettland: Visum voor heen- en terug reis met verblijf ged. 30 dagen fl. 6; meer dere reizen per jaar fl. 12; visum voor onbepaald aantal doorreizen fl. 1. Afgifte: Consul.-Gen. Keizersgracht 382, Amster dam. Lithauen: Kosten fl. 6 (voor één door reis fl. 0.60). Afgifte: Consul. Rue Mont- chanin 6. Parijs (17e); Kurfürstenstrasse 134, Berlijn; Ensleighstreet 15, Londen W. C. I. Marokko; (Fransche gedeelte)Zie Indo- China. Palestina: Kosten fl. 4.80. Afgifte: En- gelsche Consul. Heerengracht 258, Amster dam. Perzië: Kosten fl. 9. Afgifte: Consul.- Gen. Pompenburgslngel 33, Rotterdam. Polen: Visum voor één reis fl. 5. Voor langer verblijf dan 3 mnd. fl. 10; Door reis in één richting (heen en terug) fl. 1; Transitovisum fl. 0.50. Afgifte: Consul.- Gen. Diergaardelaan 44a, Rotterdam. Roemenië: Kosten fl. 6.50. Afgifte: Con sul.-Gen. Roemer Visscherstr. 30 A, Am sterdam óf Boompjes 56 A, Rotterdam óf Legatie Amaliastraat 5, Den Haag. Rusland: Afgifte: Ambassade der Sow- jet-Unie, Unter den Linden 7. Berlijn óf Reisbureau Intourist-Unter den Linden 62—63, aldaar. Syrië: Zie Indo-China. Tsjecho-Slowakije: Geldig ged. 1 jaar voor een willekeurig aantal in- en uitrei zen. Kosten fl. 6. Afgifte: Bewoners van Noord-Holland. Groningen. Friesland, Drente en Overijssel moeten hun aanvrage richten tot het Consul, v. Baerlestraat 11, Amsterdam. Bewoners van de overige provincies tot het Consul. Zuidblaak 44 A Rotterdam. Echter zijn visa óók verkrijg baar bij de Legatie Jul. v. Stolberglaan 45. Den Haag. Voor een doorreis is geen visum noodig. Tunis: Zie Indo-China. Turkije: Kosten ..gewoon" visum fl. 7; Transitovisum fl. 2.80: Collectief visum (gezelschapsreizen) fl. 0.70. Afgifte: Con sul. Willemsparkweg 119, Amsterdam. Alle bovengenoemde bedragen zijn aan wijzigingen onderhevig. RECLAME. //ch t/oop en d - yz er sterk 2457 XXX. SPEURMETHODEN. In mijn vorige artikelen is weinig of geen sprake geweest van de wetenschappelijke speurkunst. Ik liet met opzet na dit onder werp aan te roeren om te laten zien, dat bij het rechercheeren ook zonder dat resultaten bereikt kunnen worden en ik kan gerust zeggen, dat de wetenschappe lijke speurkunst voor de recherche niet de hoofdzaak is; dit is en blijft opmerkings gave en logisch denken. Indertijd werd Dij de Amsterdamsche politie een zooge naamde deskundige benoemd en er waren er, die meenden, dat nu geen misdrijf on opgelost zou blijven, doch dit bleek geens zins het geval en ik zou uit mijn praktijk zelfs geen enkel geval kunnen opnoemen, waarbij ik aan dien deskundige de oplos sing van een probleem uitsluitend te dan ken had. Meen nu echter niet, dat ik tegenover de wetenschappelijke speurkunst onverschillig sta. Integendeel: ik zou geen gelegenheid voorbij laten gaan om de wetenschap van des deskundige te benutten, maar die we tenschap wordt niet in de eerste plaats gebruikt om een dader te vinden, maar om, als men den verdachte heeft, zijn schuld te bewijzen. Is er een moord ge pleegd, dan zal de deskundige chemisch en microscopisch de kleeding van iemand on derzoeken, maar dan heeft men den ver dachte reeds met andere middelen in han den gekregen. De deskundige zal fotografisch vaststel len, dat er schriftvervalsching heeft plaats gevonden, maar daarmee is de vervalscher zelf nog niet ontdekt. Van 't grootste belang voor de recherche zijn de vingerafdrukken. Oorspronkelijk bediende men er zich, voornamelijk in Engeland, alleen van om iemand's identi teit vast te stellen. Iemand was voor eenig misdrijf gevat en gaf een valschen naam op, in Engeland, waar men er indertijd geen bevolkings register op na hield, was het uiterst moei lijk na te gaan, of de opgegeven naam juist was en de misdadiger had er veel belang bij een valschen naam op te geven, omdat hij bij recidive zwaarder gestraft werd. Was hij echter al eens gedactylosco- peerd, dan kon worden vastgesteld of hij al eens was veroordeeld. Later is men gaan inzien, dat de vinger afdrukken van meer nut konden zijn, na melijk om het bewijs te leveren dat iemand op een bepaalde plaats was geweest, dan wel een bepaald voorwerp in handen had gehad. Daartoe speurt de politie ijverig naar vingerafdrukken. Omdat ze met het bloote oog veelal niet zijn te zien, bestrijkt men de voorwerpen, waarop men ze wil zoeken, met fijn aluminiumpoeder, waardoor ze zichtbaar worden, zoodat men ze kan foto grafeeren en ook neemt men de afdrukken van de voorwerpen af. Daartoe plakt men een, met een gelatinelaag bedekt lapje, tegen het aluminiumpoeder, waardoor de afdruk op de gelatine wordt overgenomen en men kan dan den afdruk meenemen. Nu gaat men in zijn collectie dactylosco- plsche signalementen zoeken of daar iets ls, wat met den gevonden afdruk overeen komt en is dit het geval, dan kan men dikwijls met zekerheid zeggen, wie een be paald voorwerp heeft aangeraakt. Vindt men in zijn verzameling niets, wat over eenkomt met het gevondene, dan bewaart men dit en mocht dan eens iemand als verdachte worden aangehouden, dan wor den diens vingerafdrukken met de gevon dene vergeleken; zoodoende kan zoowel iemands schuld als iemands onschuld wor den aangetoond. Men begrijpt van hoe groot belang voor de recherche een uitgebreide collectie vin gerafdrukken is en daarom wordt aan de bureaux van eenige beteekenis ieder, die, zij 't voor een gering delict, wordt aange bracht, gedactyloscopeerd. Nog beter zou het natuurlijk zijn als dactyloscopie ver plicht werd gesteld zoo goed als de ge boorte-aangifte. Nu moet men niet denken, dat een ge vonden vingerafdruk zoo gemakkelijk is thuis te brengen, o neen. want eerstens heeft men gewoonlijk slechts de beschik king over den gedeeltelijken afdruk van een of twee vingertoppen, dan zijn de af drukken vaak beschadigd of onduidelijk, zoodat het zoeken geen resultaat heeft, maar toch zijn de gevallen talrijk, waarbij een achtergelaten vingerafdruk den dader evengoed heeft aangebracht alsof hij er zijn geboorteacte had achtergelaten. De dieven weten het en trekken hand schoenen aan, wanneer zij op expeditie trekken, doch wanneer zij een oogenblik de voorzichtigheid uit het oog verliezen, loopen ze toch nog wel tegen de lamp. Zoo heb ik het meegemaakt, dat ergens was ingebroken, waarbij ook de brandkast het had moeten ontgelden; op de kast of er gens in den omtrek werd geen vingertje gevonden, maar wel een paar handschoe nen: na afloop van 't karwei had een hunner dus die eenigszins lastige dingen uitgetrokken. Een brandkast is opgevuld met gips en dat stuift, als men den wand openhakt. 't Is begrijpelijk, dat de in breker stof had binnengekregen en dorstig was geworden. Hij trok naar boven, waar een waterkraan was en greep een glas waaruit hij ging drinken. Zelden heb ik een mooier stelletje vingerafdrukken gehad en nu was hij nog wel zoo voorzichtig geweest om handschoenen bij het werk te ge bruiken. Een anderen keer had een dief licht ge maakt en daarvoor een gaskraantje open gedraaid met achterlating van vinger en duim. Weer een anderen keer zaten er vingers op de buitendeur of op den deur- knop of op een ruit, kortom men moet geen plekje overslaan. De vingerafdrukken zijn dus van groot belang en hebben mij dikwijls rechtstreeks den dader geleverd; het lijdt geen twijfel of in veel van die gevallen zouden de oude speurmethoden niet tot het gewenschte resultaat hebben geleid. Dan is er een methode, die met vrucht is toegepast in gevallen, waar herhaaldelijk diefstallen werden gepleegd. Zoo gebeurde net, dat op een kantoor, waar veel perso nen werkzaam waren, meermalen geld uit de jas- en mantelzakken werd gestolen. Jassen en mantels hingen In een vestiaire, waar ieder van het personeel kon komen, maar geen vreemden. De dief school dus onder het personeel: wie was het? In alle stilte kwam ik met een der vertrouwden overeen om in zijn zak wat geld te depo- neeren, maar daarbij eenige poeder, dat de eigenaardigheid had om gele vlekken te maken, die grooter werden als men fl'e handen ging wasschen. En ziet op een mor gen kwam de werkster met een ontsteld gezicht bij den patroon om te vragen of zij naar den dokter mocht, want opeens waren haar handen en armen geel als saffraan geworden, toen ze de handen in een emmer water had gestoken. Haar werd meegedeeld dat er gauw een dokter zou komen en die kwam ook in de gedaante van een recher cheur. voor wien ze daarop bekende de diefstallen te hebben gepleegd en die haar omtrent de huidverkleuring gerust stelde. De wetenschappelijke speurkunst is, zoo als ik reeds opmerkte, er niet in de eerste plaats op gericht een dader te zoeken, maar om alle mogelijke gegevens te verza melen omtrent de wijze, waarop het mis drijf werd gepleegd en de bijzonderheden, die zich daarbij hebben voorgedaan,, ten einde, als men een verdachte beeft, te kun nen vaststellen, dat hij de dader is ge weest. Zoo bewijst men fotografisch en microscopisch, dat een gevonden kogel uit een eveneens gevonden revolver is gescho ten, dat bloedvlekken van een mensch zijn, enz. Het is daarom van het allergrootste belang, dat bij ernstige delicten geen on bevoegden ter plaatse komen of iets aan raken, verschuiven of iets dergelijks, waar bij echter in geval van moordaanslag de moeilijkheid bestaat, dat als een slacht offer niet dood is, het dus óf direct ver voerd moet worden óf ter plaatse behan deld en dan is men wel verplicht den toe stand te wijzigen, omdat het leven van het slachtoffer vóór alles gaat; maar is het dood, dan is verandering niet noodig. Tot de nieuwere speurmethoden rekent men ook het werken met politiehonden, of- schoon honden al door alle eeuwen heen als speurders zijn opgetreden, als iemands spoor gevolgd moest worden. Dit laatste treedt echter op den achtergrond, vooral in de steden, waar veel verkeer is. Men heeft er zich meer op toegelegd om honden zoo te dresseeren, dat ze voorwerpen weten te onderscheiden en dat de lucht van een ding hen bij een bepaald persoon brengt. Al te groote waarde moet men hieraan niet hechten, maar ik heb toch wel ge vallen meegemaakt, waarbij de hond den dader heeft aangewezen. Er is geen universeel middel om dieven te vangen: nu eens bezigt men het eene. dan het andere, geen enkel versmaadt men en men smale niet op de oude speurme thoden zoomin als op de nieuwe, waarvan sommigen een handje hebben. H. LXIV. DE INFORMATIE DOUBLE. Zal het bij het doubleeren van een 1 Sans Atout bod verschillende malen voor komen dat dc partner past om van de in formatie double een strafdouble te maken, bil het doublet van 1 in een kleur zal dit minder voorkomen. De mogelijkheid hier toe bestaat echter eveneens en wel in die gevallen dat de partner juist kracht heeft in de geboden kleur en daardoor met ze kerheid kan zeggen dat het contract niet gemaakt zal kunnen worden. Heeft hü juist, een lange kaart in de geboden kleur dan is hij juist kort in de andere kleuren en verkeert hij in de onmogelijkheid een van deze te noemen. Hij moet echter een spel hebben waarop hit met groote waar schijnlijkheid 3 a 4 slagen kan maken, zoo- dat met de 3 topkaartslagen van den part ner. het spel ..dwon" zal zijn. Stel de partneT heeft een openingsbod van 1 Harten gedoubleerd en men heeft als 4de hand een spel als; Sch 10-5 8-6- Ha Vr-B-10-9-6- Heer-Boer-9-8-5-2 of Ru Aas-8-4- Heer-3- K1 6-4-2- 7-5-3- dan zal het juist? antwoord in beide ge vallen een „pas" zijn. Het is vrijwel zeker dat het contract niet gemaakt zal kunnen worden en beide spellen zijn te zwak om te trachten zelf tot een bod te komen. Deze gevallen doen zich betrekkelijk wei nig voor aangezien hiervoor een zeer on waarschijnlijke kaartverdeellng noodig ls. Indien zü voorkomen blijve men er echter op attent. Een van de voornaamste eischen is dat de troefkleur wel lang is doch geen topkaartsterkte heeft. Is men niet lang in de troefkleur doch men heeft wel topkaart dan zal niet bieden van Sans Atout aan beveling verdienen. Men passé alleen dan indien het duidelijk is dat de winst uit „down" punten grooter zal zijn dan het aantal punten hetwelk vermoedelijk met eigen spel ls te maken. Op een spel. als: Sch 8-5-4- Ha Aas-Vrouw-8-7- Ru Aas-10-5 KI 10-9-7- blede men na een doublet van den partner van een 1 Harten bod, direct 2 Sans Atout. Zou men op dit spel passen, dan zou de tegenpartij vermoedelijk wel down zijn. Waar echter een Manche bod zoo goed als zeker is indien het doublet van den part ner goed gefundeerd is. zoo geve men hier van den partner kennis. Het bovenstaan de spel, zonder Ruiten Aas of zonder Har ten Vrouw, zon als 1 Sans Atout geboden moeten worden. Een tweede geval waarop door sommige spelers „passen" aangeraden wordt is het volgende Is met 1 Harten geopend welk bod door den partner is gedoubleerd en men heeft een totaal waardeloos spel met 4 kleine harten en 3 kleine kaarten in ieder der andere kleuren bijv.: Sch 8-6-2- Ha 9-7-4-3- Ru 8-5-4- K1 10-6-4- dan raden zij „passen" aan indien het be halen van het gedoubleerd 1 Ha bod niet de manche faeteekent. De voorstanders van dit idee gaan uit van het feit dat bii bieden de partner wellicht een verkeerden indruk h;^ spel krijgt en dat de waarschijn lijkheid groot is dat wanneer de partner hierop reageert, een belangrijk verlies dreigt. Zij redeneeren dat waar de Manche toch niet behaald kan worden, het beter is de tegenpartij het gedoubleerde con tract, wellicht met 1 of meer overslagen, te laten maken, dan de kans te loopen zelf eenige slagen gedoubleerd „down" te gaan. Het argument ertegen is dat men n;et weet hoe groot de sterkte van den part ner is. Als minimum kan wel ongeveer ge rekend worden op 2Vi a 3 topkaartslagen, doch het maximum aantal speelslagen ln zijn spel is volkomen onbekend. Hij heeft eenmaal het bevel gegeven het bieden open te houden en een goed partnership ver elscht dat dit gebeurt. Het is mogelijk dat de partner een spel heeft als: Sch Vr-Boer-10-9-8-4-2 Ha Ru Aas-Heer KI Aas-Heer-Vrouw-Boer waarop hij weliswaar direct 4 Schoppen zou kunnen bieden, maar een 1 Ha opening ook doubleeren kan met een kleine hoop dat de partner op een 4- of 5-kaart in Schoppen 2 Schoppen kan bieden, waarop dan onmiddellijk een bod van 6 Schoppen volgt. Hij kan echter alleen dan doubleeren indien hij er zeker op kan re kenen dat de partner onder alle omstan digheden het bieden open zal houden. Biedt de partner niet 2 Schoppen dan zou op het bovenstaande spel toch 4 Schop pen volgen. Men heeft dan niets verloren doch de extra kans genomen. Loopt hij echter de kans dat zijn partner uit zwakte past. dan mag hij niet doubleeren doch moet direct 4 Schoppen bieden waardoor hij dus de extra kans van het Slambod verloren laat gaan. Weliswaar zal een dergelijk spel tot de uitzonderingen behooren. doch ook uitzon deringen komen voor. Maakt men dus ge bruik van de informatie double (en in het moderne bieden is dit bod onmisbaar) dan zorge men ervoor goed op de hoogte te zijn van de opvattingen van den partner. Et heb hiermede meen ik voldoende toe gelicht het gebruik van de informatie dou ble en de reactie hierop van den partner en wil nu tot slot even nagaan wat de partner te doen heeft van dengene wiens openingsbod gedoubleerd is. Laat ik op den voorgrond stellen dat hij 2 cardinale fouten kan maken en wel: te bieden als hij moest passen en te passen als hij had moeten bieden! In den regel zal hij niet behoeven te bieden tenzij hij zijn partner een speciale inlichting wenscht te geven, immers de in formatie double eischt een antwoord van zijn anderen tegenstander zoodat het bie den toch open blijft en hij rustig eens kan aanhooren wat deze te zeggen heeft Rede nen waarom hij eventueel wel zou moeten bieden zijn o.a. de volgende: le. Redoubleeren, hetgeen voornamelijk zal voorkomen bij gedoubleerde Sans Atout openingen indien men praktisch kan na gaan dat men over de resteerende kracht beschikt en de groote kans bestaat dat men elk wegloopbod van de tegenpartij gevoelig zal kunnen straffen. Nemen wij als voorbeeld het volgende spel: Noord Sch Heer-10-7 Ha Boer-9-8- Ru Aas-Boer-5- K1 Vrouw-Boer-8-6- West Sch Vrouw-8-6-2- Ha Aas-10-4- Ru Heer-10-8 KI Aas-10-3- Zuid Sch Aas-Boer-9- Ha Heer-Vrouw-8 Ru Vrouw-9-7-5-2- K1 Heer-9 Zuid heeft gegeven en biedt 1 Sans Atout, West doubleert. Het Juiste bod voor Noord is nu redoubleeren. Elk bod wat de tegen partij ook mocht doen zal gevoelig gestraft worden terwijl indien Z. met Sans Atout door mocht gaan, N. nog altijd 3 Sans Atout kan bieden. Wordt echter een even tueel bod van W. of O. gedoubleerd, dan is een straf van 1100 punten wel het min ste wat verwacht kan worden. Na de eventueele redouble van N. moet O. passen. Hij heeft een waardeloos spel en zou zijn partner een verkeerden Indruk geven indien hij op zijn waardelooze 4- kaart ging bieden. Vermoedelijk heeft zijn partner wel een sterker 4-kaart en kan hij het wegloopen aan hem overlaten. Elke 5- kaart, hoe zwak ook, kan hij in een derge lijke situatie echter beter noemen. Wel licht geeft dit het beste resultaat terwijl de kans op een double geringer wordt. 2e. Heeft hij voor het bod van den part ner voldoende steun, dan geve hij dien en blede na een gedoubleerd 1 Harten bod 2 of 3 Harten. Ten eerste is het voor den partner van belang te weten dat hij die steun heeft, en ten tweede bemoeilijkt hij de tegenstanders elkaar te vinden in een der andere kleuren. Hij mag om deze laatste reden die steun zelfs iets zwakker nemen dan normaal omdat de oorspron kelijke bieder slechts in zeer exceptioneele gevallen het manchebod zal doen. Hij is gewaarschuwd door de informatie double dat minstens 3 topkaartslagen aanwezig zijn en moet overwegen of partner's steun niet wellicht gegeven is om de tegenpartij van een bod af te houden. 3e. Heeft hij zelf een andere goede kleur die hij toch geboden zou hebben al was er niet gedoubleerd, dan biede hij die even eens en trekke zich van de double niets aan. Hij weet dat hij achter de sterke hand zit dus in de voordeeligste positie, terwijl hij bovendien de tegenstanders eerder van een bod afhoudt. A. J. VERSTEEG. Gedurende de zomermaanden zullen wij deze rubriek stopzetten. 2—4

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 14