H. SIMONIS H. M. PIERROT KOOPT VOOR UW KINDEREN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 1 Juli 1932 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. GERO-FABRIEK DE ALGEMEENE TOESTAND. gilling van den Volkenbond Thomas' nagedachtenis gehuldigd. Terwijl Lausanne nog geregeld zoekt en tast, komt vandaag de buitengewone ver gadering van den Volkenbond bijeen ter behandeling van het Japansch-Chinee sche conflict. Oorspronkelijk zou in deze vergadering het eindrapport worden uitgebracht van de commissie van onderzoek, die volgens besluit van den raad van den Volkenbond mldden-Fcbruarl naar Mandsjoerljc ls vertrokken, om zich ter plaatse op de hoogte te stellen. Aangezien het rapport nog niet gereed ls, heeft de voorzitter voorgesteld, den termijn voor de Inlevering van het eind rapport te verlengen. De vertegenwoordigers van Japan en China hebben hun goedkeuring daartoe gegeven. In het Chineesche antwoord wordt echter met nadruk verklaard, dat het uitstel slechts kan worden verleend voor zoolang dit absoluut noodlg ls, ter wijl ln leder geval het rapport vóór 1 No vember as. uitgebracht zal moeten zijn. Verder beklaagt China er zich over, dat Japan de operaties tn Mandsjoerije voort zet, niettegenstaande de raad van den Volkenbond een resolutie heelt aangeno men, volgens welke Japan alles moet na laten, wat den toestand ln Mandsjoerije zou kunnen verscherpen. De raad van beheer van het Internatio nale arbeidsbureau hield gisteren een plechtige zitting ter nagedachtenis van Albert Thomas ln tegenwoordigheid van vertegenwoordigers van talrijke delegaties te Genève en te Lausanne. Zestien redevoeringen werden uitge sproken, waarin gewezen werd op de bui tengewone eigenschappen van den direc teur en bezieler van het internationale arbeidsbureau, die daaraan zijn tegen woordige ontwikkeling gaf, door het een waarlijk universeel karakter te geven. BELGIE. De Vcrvlaamsching der lagere en middelbare scholen. De Belgische Warner nam met 80 tegen 12 stemmen en 63 onthoudingen de wet aan inzake de vervlaamschlng van de lagere en middelbare scholen. Voor de stemming legde minister-presi dent Renkln de verklaring af, dat de re geering bij verwerping der wet zou af treden. DUITSCHLAND. Hindenburg weer naar Oost-Pruisen Bcrlljnsche universiteit gesloten. Rykspresldent von Hindenburg zal, naar de DAZ vernoemt morgen uit Beriyn vertrekken en zich opnieuw voor geruimen tijd naar Neudeck begeven. Naar verluidt hebben tusschen het rijk en een blnnenlandsch bankconsortium onder leiding van de rijksbank onderhan delingen plaats gevonden, die ten einde zUn gevoerd. Het bankconsortium geeft het rijk een overbrugglngscrediet van 125 mlllioen. Dit overbrugglngscredlet is, vooral bestemd voor de betalingen van eind Juli ln ver band met.de geringe opbrengst der belas tingen. Gistermiddag weigerden rechts en links georiënteerde studenten te BerlUn de ge hoorzalen te betreden en zy bleven in de vestibule. Op de aanmaning van den rec tor-magnificus om naar binnen te gaan antwoordde de voorzitter van de vereeni- ging van nationaal-socialistische studen ten dat het een schande was om met Joden onder één dak te studeeren en dat de Joodsche studenten verwyderd moes ten worden. De kreet „Joden eruit" werd daarop door de communistische en llnk- sehe studenten met een aanval op de nat - soclallsten beantwoord, en de rector moest de politie ontbieden om de vechtenden te scheiden. Dc rector heeft de universiteit gesloten. ENGELAND. Conversie der 5 pet. oorlogsleening Nieuwe onlusten te Bombay. De kanselier van den schatkist. Neville Chamberlain heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat een conversieplan was opge steld voor de 5 pet oorlogsleening, waar van nog 2 milliard pond sterling uitstaan. Chamberlain verklaarde, dat de regee- ring op 1 Desember 1932 aan ieder zou terug betalen, die binnen drie maanden mocht besluiten terugbetaling te eischen. Alle desbetreffende aanvragen moeten voor 30 September zyn gedaan. Er wordt echter tegeiykertyd een beroep gedaan op de bezitters om opnieuw ln te teekenen op de leening tegen andere voorwaarden cn de regeering hoopt, dat de groote massa der leeningbezitters aan dezen op- *?ep gevolg zal geven. Het departement vat financiën zal het opgevraagde deel van de leening op 1 December a.s. uitbe- ialen. Dc belangrykste veranderingen zyn de volgende. De Interest zal vanaf 1 December a.s. .5 pet. per Jaar bedragen. Verder zal de regeering de leeningen na 1952 terug betalen ln een ol meer koersen. De naam der lecnlng wordt veranderd in ,3'/. pet oorlogsleening". De Interest zal uitbetaald biyven zonder aftrek van Inkomsten belasting. Ook de overige belastingvoor delen voor de leening zullen bhjven bestaan. Gisteren vonden te Bombay wederom bloedige onlusten plaats tusschen Hindoes en Mohammedanen, waarby 12 personen werden gedood en meer dan honderd ern stig gewond. Ofschoon de politie streng optreedt en zélls vier maal salvo's op de menigte loste, biyven de onlusten voort duren. In het betreffende stadsdeel ls alle verkeer stilgelegd. De winkels zyn ge sloten. HONGARIJE. Een crisis, di« geen crisis was. Het Kabinet-Karolyl ls gisteren afgetreden Dit aftreden had slechts een formeel karakter. Horthy heeft graaf Karolyl op nieuw met de vorming van een Kabinet belast, dat dezelfde samenstelling zal hebben als het afgetredene. De regeering had ln verband met een agrarische verordening moeilijkheden met de agrarische groep. Inmiddels is met deze groep echter overeenstemming be reikt, doch niettemin meende graaf Koralyi de vertrouwenskwestie tegenover het Staatshoofd te moeten stellen. Horthy verleende dit vertrouwen vol ledig. o BULGARIJE. Weer een politieke moord. Gisteren is opnieuw een politieke moord gepleegd ln een der straten van Sofia. Op het plein tuqschen het Nationale Theater en het ministerie van Oorlog werd de leeraar Chrlstoff door den Macedoniër Taunischoff doodgeschoten. De moorde naar werti gearresteerd. Bij het verhoor verklaarde hij den leeraar per abuis te hebben doodgeschoten. Hij had wel op dracht den Macedontschen afgevaardigde Marmeff, een voormalig lid van het Mace donische nationale comité en vroeger be kend revolutionair dood te schieten. Men vermoedt dat het hier opnlew een aanslag der Protogerofl-groep tegen dc legale macedonische beweging gericht betreft, evenals kortelings het geval is geweest by den moord op den Macedonischen leider Mlchalloff. RECLAME. VEREENIGDE STATEN. Bezuiniging van kracht. - Dc democratische conventie. President Hoover onderteekende het voorstel, hetwelk voorziet in een bezuini ging op de begrooting van het volgende jaar van 150 mlllioen dollar. Door de on- derteekenlng heeft het voorstel thans wetteiyke kracht gekregen. Er staat o.m. de bepaling ln. dat in plaats van de door den Senaat aangenomen tien procent salarisverlaging, de ambtenaren met een jaarsalaris van meer dan 1000 dollar een maand gedwongen „vacantie" nemen moeten, gedurende welke periode zij geen salaris zullen genieten. Het Democratische Partijcongres te Chicago heeft met overweldigende meer derheid het partijprogram aangenomen met inbegrip van den eisch tot onmiddel- lyke opheffing van het drankverbod. Dit laatste heeft ter conventie aanlei ding gegeven tot allerlei vreugdebetuigin gen. De gedelegeerden sprongen elkaar op den rug en rolden en tolden dooreen om hun biydschap te toonen. Het was een uur van triomf voor Al Smith, want deze was het die in het debat de afschaffing van het drankverbod had bepleit. De hou ding van de Democraten ten deze is in levendig contrast met de slappe actie der Republikeinen. Overal in den lande is er onder de natte Democraten juichende geestdrift over het besluit dat zy niet zoo spoedig en niet zoo volledig hadden ver wacht. Het besluit is nog interessant om deze reden dat de commissie, belast met de redactie van het verkiezingsprogram tot den aanhang behoort van Roosevelt van welke laatste men beweerd had dat hy een definitief partynemen ten op zichte van de afschaffing van het drank verbod wilde vermyden. Doch Roosevelt heeft zich nu accoord met het besluit verklaard. Daarna ls overgegaan tot de kwestie der candidaten. Gouverneur Franklin Roosevelt werd het eerst als candidaat voor het president schap voorgesteld, hetgeen een ongeveer 40 minuten durenden byvalsstorm ont ketende onder zijn aanhangers. De kan sen van Roosevelt worden gunstig geacht, daar zich vertegenwoordigers van meer dan 30 staten voor zyn candldatuur heb ben uitgesproken. De Democratische conventie heeft zich nog uitgesproken tegen de onmiddellijke uitbetaling van de bonus aan oud-strij ders en tegen het voorstel tot invoering van den dubbelen standaard. LAUSANNE EN GENEVE. NOG ALTIJD OP ZOEK NAAR EEN UITWEG. De verschillende voorstellen die in den loop vn gisteren aan de Duitsche delega tie zyn gedaan, waren volgens een mede- deellng van Duitsche züde niet van dien aard. dat hierdoor het door Duitschland nagestreefde doel van deze conferentie, een definitieve oplossing van het herstel- vraagstuk. zou kunnen worden bereikt. De Duitsche delegatie was dan ook niet in staat op deze voorstellen in te gaan. Daar mede was men wederom vastgeloopen Onder leiding van MacDonald heeft gis termiddag een zitting plaats gevonaen. waar de Duitsche gedelegeerden niet aan wezig waren en waar beraadslaagd werd over een nieuw gemeenschappeiyk voor stel aan de Duitsche regeering Naar ver luidt zijn echter ook daar groote moel- lykheden by de beraadslagingen gerezen, zoodat men een spoedig tot stand komen van dit gemeenschappeiyke voorstel niet verwacht. De zitting van het bureau werd tegen zes uur voor een uur geschorst. Tydens deze onderbreking heeft Herriut zich onverwacht in gezelschap van eyn kabinetschef naar hotel Savoy begeven, waar hij een onderhoud heeft met den Rykskanselier en de Duitsche ministers. Dit onverwachte bezoek wordt algemeen aldus geïnterpreteerd dat op voorstel van Engeland thans de laatste pogingen zul len worden gedaan een directe overeen stemming tot stand te brengen tusschen de Duitsche en Fransche regeering. Direct nadat Herriot vertrokken was. had een bespreking plaats tusschen de vooraanstaande leden der Duitsche dele gatie Herriot vertrok gisteravond naar Parys Hy ls voornemens Zaterdag vroeg weer te Lausanne te komen en Zaterdag nacht weer naar Parys te vertrekken waar hy Zondag zal deelnemen aan dé byzettingsplechtlgheld ter eere van Brland Zondagavond keert hy dan weer naar Genève terug. Von Papen heeft zyn ver trek naar Beriyn voorlooplg nog uitge steld. alleen prima schoenwerk, 't Is het behoud voor uw voeten en is bijna niet duurder als slecht schoenwerk BIJ IJ Haarlemmerstr. 138, Tel. 699 De onderhandelingen worden door de Engelschen met buitengewone haast en nadrukkelijkheid gevoerd. De Fransche regeering zou, vogens mededeeUng van welingelichte Fransche kringen, thans het volgende voorstel hebben gedaan. De Duitsche regeering verplicht zich tot twee betalingen. De eerste betallng wordt yer- richt als bydrage van Duitschland bij de in het leven te roepen gemeenschappeiyke organisatie voor den wederopbouw van Europa De tweede betaling gelde als slot bepaling van Duitschand voor de herstel betalingen en zal worden gedaan by de Herstelbank te Bazel. Op de basis van deze tweede Duitsche betaling hebben de Britsche en Fransche regeering zich gewend tot de Amerikaan- sche met het voorstel dit bedrag te be schouwen als de slotbepaling van Enge land en Frankrijk voor de intergeallieerde schulden. De Amcrikaansche regeering zou indien zy dit voorstel zou aanvaarden haar vor deringen op de Britsche en Fransche re geeringen als voldaan beschouwen. Mocht de Amerlkaansche regeering daarentegen dit voorstel afwijzen, dan zou Duitsch land verder verplicht zyn aan de Euro- peesche crediteurstaten, die sommen te betalen welke deze aan de Vereenigde Staten schuldig zijn. Een bevestiging dezer mededeeling is evenwel nog niet te verkrijgen. Uit welingelichte Fransche kringen ver luidt ln dit verband, dat Herriot by de be sprekingen het volgende standpunt heeft verdedigd. De Fransche regeering is van meening, dat een definitieve oplossing van het herstelvraagstuk in het kader van de totale belangen van alle mogendheden gevonden kan worden. Zy kan echter on der geen beding afzien van het principe van onverbreekbaren samenhang tusschen de intergeallieerde schulden en het Duit sche herstelprobleem. Deze opvatting wordt ook gedeeld door de Engelsche re geering. De beide groote Europeesche cre diteurstaten worden in deze houding ver sterkt door mededeelingen van Amerik. zyde, volgens dewelke de Amerikaansche regeering een volledige schrapping dier intergeallieerde schulden nog steeds af- wyst. De Duitsche eisch betreffende er kenning der gelijkgerechtigdheid van Duitschland in de ontwapeningskwestie is zoowel van Fransche als van Engelsche zyde als onaanvaardbaar afgewezen. Deze kwestie kan alleen in het kader van de Geneefsche ontwapeningsconferentie wor den behandeld, echter zou de Fransche regeering zich bereid verklaren in de offi- cieele slotverklaring der conferentie van Lausanne den wensch tot een rechtvaar dige oplossing van het ontwapeningspro bleem op te nemen, teneinde daarmede in zekeren zin het Duitsche standpunt tege moet te komen. Bij de besprekingen is uit voerig beraadslaagd over de kwestie van de Duitsche slotbepaling, waarvan het bedrag, het uitgeven en de voorwaarden werden besproken, tusschen de crediteur staten. De Fransche regeering acht het van geen belang, of deze som nu 4l/s of 6 milliard zou bedragen, maar moet aan het principe der betalingsverplichting van Duitschland vasthouden. Mocht de Duit sche regeering niet ln staat zyn deel te nemen met contante betalingen in het „fonds commun" voor den wederopbouw van Europa, dan zouden in plaats daar van economische voordeelen, die Duitsch land zou kunnen aanbieden, worden aan vaard. Volgens particuliere berichten vindt het voorstel der geallieerden betreffende een slotbetaling voor de reparaties van Duitschland zyn oorsprong in het feit, dat president Hoover op aanraden van Stim- son Parys, Londen, Berlijn en Rome ervan in kennis heeft gesteld, dat de Ameri kaansche regeering er weinig voor voelde de herstelbetalingen te schrappen, doch veeleer gevoelde voor een afdoening van de herstelbetalingen onder den een of an deren naam teneinde de Fransche open bare meening gerust te stellen ten aan zien van de heiligheid der bestaande verdragen en om Duitschlands prestige te bewaren. Naar de diplomatieke correspondent van Reuter te Lausanne verneemt, staat het thans vast, dat de economische wereld conferentie binnenkort te Londen zal worden geopend Mac Donald, die ln het begin der vol gende week te Londen wordt verwacht, werkt thans reeds te Lausanne yverig in de commissie van dertien, bestaande uit twee vertegenwoordigers van elke der zes mogendheden en hem zelf. Doel dezer commissie is het zoeken der richtsnoeren van den algemeenen econo- mischen wederopbouw. Intusschen meldt een later telegram uit Washington, dat de Amerikaansche senaat na een rede van senator Borah, het voor stel om 40.000 dollar toe te staan voor het deelnemen van de Vereenigde Staten aan een economische wereldconferentie heeft verworpen. Wel is een gelyke som toegestaan voor het deelnemen aan een monetaire confe rentie. RECLAME. MAARSMANSSTEEG 14 - TELEF. No. 1293 In de artikelen der vindt U bij ons een uitgebreide keuze tegen de laatste lage prijzen. 2428 LAUSANNE EN GENEVE. LAUSANNE, 1 Juli. (Reuter). De credi- tcur-staten hebben gisteren te middernacht besloten een voorstel aan de Duitsche legatie te doen. Officieel is omtrent dit voorstel nog niets bekend, doch Fransche journalisten hebben eenige bijzonderheden weten te bemach tigen. In dit voorstel wordt niet gesproken over herstel-betalingen. Duitschland moet op een later vast te stellen tijdstip vijf millioen mark betalen voor het herstel van Europa. Het Duitsche antwoord hierop wordt hedenochtend op de zitting van de herstel commissie verwacht. Gisteravond werd van Duitsche zi.ide medegedeeld, dat von Papen niet voor nemens is een nieuw Duitsch voorstel in te dienen. LONDEN, 1 Juli. (Reuter). Ondanks de bekende moeilijkheden beoordeelt de Brit sche pers den toestand te Lausanne niet ongunstig. Volgens de „Times" is men gisteren ongetwijfeld een schrede vooruitgegaan. De Fransche en Duitsche opvattingen zijn elkaar zoo genaderd, dat een afbreken van de onderhandelingen belachelijk zou zijn. LAUSANNE, 1 Juli (V.D.) De Duitsche Rykskanselier Von Papen, begaf zich reeds hedenmorgen om negen uur met den Duit- schen Rijksminister van Financiën en Staatssecretaris Von Bülow, op telefonisch verzoek naar MacDonald. De Conferentie tusschen de Engelsche en Duitsche Ministers duurde een uur, en het verluidt, dat de Ministers den stand der huidige besprekingen zeer openhartig hebben besproken. De besprekingen tusschen dc schuld- eischers, die gisteren tot in den nacht duur den. zijn hedenmorgen hervat. Het ver luidt, dat op het oogenblik tusschen de schuldeischers van Duitschland verschil lende voorstellen van Fransche en Engel sche zijde worden besproken. De ochtendbladen in Lausanne bevatten het berieht. dat naar men aanneemt van Fransche zyde afkomstig is, dat de schuld eischers van Duitschland een laatste beta ling van 5 milliard Mark zullen voorstellen welk bedrag na een algeheel moratorium van vyf jaren, door Duitschland zou wor den betaald, en als waarborg waarvoor obligaties van de Rijksspoorwegen zouden dienen. In verband hiermede, wordt van Duitsche zyde nog eens nadrukkelijk ver klaard. dat Duitschland geen enkel voor stel heeft gedaan en dat voortzetting der onderhandelingen slechts mogelyk is op den grondslag van volledige en onmiddel lijke schrapping van alle Duitsche herstel schulden. Hedenmiddag zal de Italiaansche Minis ter van Buitenlandsche Zaken Grand! een bezoek aan den Rykskanselier Von Pa pen brengen. BERLIJN. 1 Juli. (V.D.) Naar van goed ingelichte zfide wordt medegedeeld, is het niet te verwachten, dat de Rykskanselier heden of morgen uit Lausanne naar Ber lijn zal komen, om rapport uit te brengen. Daar Herriot slechts kort uit Lausanne zal wegblijven, zullen de besprekingen feitelijk niet onderbroken worden. De Rykskanse lier zal, voor zoover thans kan worden ge zegd, in den loop van de volgende week. wanneer de Conferentie te Lausanne waar- schünlyk zal eindigen, naar Beriyn terug- keeren. Het feit, dat de oorspronkelijk voorgenomen reis van Von Papen naar Beriyn om rapport uit te brengen, niet doorgaat, wordt ln politieke kringen te Beriyn verschillend beoordeeld. De pessi mistische opvattingen over het resultaat van de conferentie te Lausanne krijgen echter weer de overhand. NEW-YORK. 1 Juli. (V.D.) De Ameri kaansche bladen bespreken uitvoerig den toestand te Lausanne. De „New-York Herald Tribune" zegt. dat er een wonder moet gebeuren om de con ferentie van Lausanne te redden. Het blad geeft voor de eerste maal toe dat de dit jaar „gelukkig eerst na de presidentsver kiezingen vervallende betalingen der oor- loogsschulden" niet betaald zullen worden. Het blad verklaart tenslotte dat men zelfs een verdaging van de conferentie te Lau sanne als een vordering kan beschouwen. De ..New-York Times" wyst er in zijn bespreking op. dat het onjuist is, dat Duitschland geen binnenlandsche schulden heeft. Men kan de tegenwoordige verplich tingen van Duitschland niet met den toe stand van vóór den oorlog vergelijken. De inflatie heeft niet alleen het vermogen van het Rijk. doch ook de welvaart van de midden-klassen vernietigd. LONDEN, 1 Juli (V.D.) In een onderhoud met een correspondent van de ..Daily Mail" te Lausanne verklaarde Herriot o.a. het volgende: „Ik vertrouw op het succes van de con ferentie te Lausanne. De conferentie moet succes hebben, alleen reeds om de eenvoudige reden, dat een mislukking niet denkbaar is. Wy Franschen hebben een groot activum te Genève, en dat is mijn persoonlyke sympathie voor Mac Donald. De vriendschap tusschen Mac Donald en mij ls een symbool van de vriendschap tusschen onze beide naties. Van het eerste begin der conferentie be stond er ten aanzien van alle principieele kwesties nauwe overeenstemming tusschen Mac Donald en my". Herriot verklaarde verder dat. de Fran schen voortdurend openlijk alles hebben besproken en zonder bygedachten waren geweest. Frankryk heeft zyn best gedaan om het Engelsche standpunt te begrijpen, dat vérgaande betallngstransfers zoowel van oorlogsschulden als van herstelbe talingen in de huidige situatie van econo mische verarming der geheele wereld onmogelyk zyn. Gedurende alle onder handelingen had Herriot zich nauwkeurig gehouden aan het rapport van Bazel. De Fransche delegatie was vast besloten een spoedige definitieve regeling te vinden. Frankryk was bereid offers te brengen en zyn rechtmatige eischen te beperken opdat de conferentie zal kunnen slagen. Frankryk deed dit in de hoop dat een succes te Lausanne, dat gevolgd zal wor den door een vriendschappeiyke overeen komst met Amerika meer tot het herstel van de wereldwelvaart kan bijdragen dan Iets anders. LONDEN, 1 Juli. (VD.). MacDonald heeft den kanselier van de Schatkist Neville Chamberlain, die gisteren uit Lausanne te Londen arriveerde, telefo nisch verzocht onmiddelHjk naar Lausanne terug te keeren aangezien zyn aanwezig heid voor eenige details noodzakelyk is. In tegenstelling tot zijn aanvankelyke voornemens keert Chamberlain derhalve heden weer naar Zwitserland terug. UIT MANDSJOERIJE. charbin, i Juli. (v.D.). Japansclfe troepen hebben de Chineesche douane stations aan de Mandsjoerijsch-Siberische grens en te Mansjoeli bezet en alle douanegelden in beslag genomen. De Chineesche douane-autoriteiten protes teerden tevergeefs tegen dezen maatregel en hebben de autoriteiten te Nanking ervan op de hoogte gesteld. Japansche troepen omsingelden de douane-kantoren en dwongen de Chineesche ambtenaren de kantoren te verlaten. GENERAAL MA ONTSNAPT. SJANGHAI, 1 Juli. (Reuter). Het leger van Generaal Ma is erin geslaagd uit de omsingeling van de Japansche troepen te ontsnappen. Zooals men weet waren deze troepen van generaal Ma reeds eenige dagen door de Japanners omsingeld, die trachtten hun tegenstanders uit te hongeren om ze tot overgave te dwingen of te kunnen veri- slaan. Generaal Ma is er echter ingeslaagd deze omsingeling te verbreken en heeft zich vereenigd met Chineesche opstandelingen tegen het gezag van de Mandsjoerijsohe regeering. BOTSING TE KEULEN. KEULEN. 1 Juli. (V.D.) Gisteravond te gen elf uur heeft op den Thürmchenswall een ernstige botsing plaats gehad waarby 1 persoon door een schot ln het hoofd werd gedood en 2 personen werden gewond. Deze botsing zou zich als volgt hebben toege dragen. Een Nationaal Socialist in uniform had zich per motorrywiel naar een huis aan den Thürmchenswall begeven, waar hij zijn motorrijwiel voor de deur had gezet. Toen hy na korten tyd weer naar bulten kwam, stond een aantal jonge mannen om het rijwiel, dat zij probeerden te ge bruiken. De Nationaal-Socialist verklaart dat. toen hij dat verbood, hy aangevallen werd. Bij zyn verdediging heeft hy toen geschoten met het genoemde noodlottige gevolg. De jongemannen, die tot geen poli tieke partij zouden behooren, beweren echter, dat zij zonder aanleiding werden beschoten. De dader heeft zich vry willig ter beschikking van de politie gesteld. Verder worden nog botsingen gemeld lüt Berlijn (een 8-tal gewonden) en te Hattingen, waar één communist werd ge dood en vijf anderen gewond. BEZUINIGING IN FRANKRIJK. PARIJS. 30 Juni (Reuter) Het finan- cleele ontwerp, dat de regeering morgen by de Kamer zal indienen zou o.a. het volgende behelzen: Vermindering der militaire credieten met in totaal tien procent; een vermindering der uitgaven voor de staatsbeambten met vyf procent, echter zonder vermindering der vaste salarissen; het betrekken van geconces- cioneerde maaatschappijen in de omzet belasting; het heffen van inkomsten-be lasting op het tegoed bij spaarbanken; en verhooging der inkomsten-belasting. Door deze maatregelen zou het tekort van 61/milUard francs op de begrooting met vier milliard francs worden vermin derd. MOTORBOOT OMGESLAGEN. BERLIJN, 1 Juli (Wolff) Op de Dehmo, naby Marialust is een motorboot, waarin zes personen gezeten waren, door onbe kende oorzaak omgeslagen. Slechts twee personen konden gered worden. De overige vier worden vermist. ZOO ZIJN ONZE MANIEREN WEENEN, 1 Juli (Reuter) Gisteravond hield een golf-club een vergadering toen plotseling een dertigtal Nationaal-Socia- listen het clubhuis binnen drongen en alles kort en klein sloegen. Met stokken, stoelpooten en ploertendooders gingen de indringers de bezoekers en bezoeksters, die tot de eerste kringen behoorden, te ïyf. Onder de gewonden bevindt zich ook dc Russische gezant die een houw op het achterhoofd kreeg, terwyl nog vier andere personen zware verwondingen opliepen. HET GOUD-VERZAMELEND FRANKRIJK PARIJS. 1 Juli (Reuter) Te New-York zyn gisteren baren goud ter waarde van een milliard francs voor Frankryk inge scheept. ONTPLOFFING IN EEN MUNITIE MAGAZIJN. TOKIO, 1 Juli (V. D.). Te Nagoja is een munltie-magazyn in de lucht gevlogen. Er moet een aantal dooden zyn. dat pch- ter tot dusver door de Japansche auto riteiten geheim wordt gehouden. De po litie verklaart, dat de ontploffing te wij ten is aan een communistischen aanslag. TWEE BANKEN IN CHICAGO GESLOTEN CHICAGO, 1 Juli (V. D). In het Mid den-Westen zyn gisteren twee banken gesloten. Ten eerste de National Bank of Chicago te Heights, een voorstel van Chicago met deposito's tot een bedrag van een millioen dollar. De andere bank is de Community State Bank of Avila (Indiana! met deposito's tot een bedrag van 280.000 dollar. 2—1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2