73sïe Jaargang DINSDAG 28 JUNI 1932 No. 22168 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. SCHEEPSVERBINDINGEN. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN :i 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTfi Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 4 JULI 1932, des namiddags te twee uur, ln het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen", (Stecnschuur 21). De vergadering zal, zoo noodig, worden voortgezet op: Maandag 4 Juli, des avonds te 8 uur. Dinsdag 5 Juli, des avonds te 8 uur. Te behandelen onderwerpen: 2201 lo. Benoeming van een Regent van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (142) 2o. Voortzetting van de behandeling van de missive van de Gemeentelijke Commis sie voor Maatschappelijk Hulpbetoon, naar aanleiding van de beschuldigingen door mevr. Braggaarde Does aan het adres dier Commissie geuit in de raadsvergade ringen, waarin de begrooting voor 1932 werd behandeld. (134) 3o. Voorstel in zake de reorganisatie van den Gemeentelijken Reinigings- en Ont- smettingsdienst. (128) 4o. Voorstel van den heer Schüiler, in zake den aankoop van een complex terrei nen in den Rodenburgerpolder en den Cronesteinpolder. (91) 5o. Interpellatie van den heer Koole, in zake den bouw van een badhuis in Tuin- stadwijk. 6o. Voorstel: a. tot toekenning van een vergoeding aan den hoofdadministratief ambte naar ten kantore van den Gemeente ontvanger S. Th. Buys, wegens der ving van Inkomsten als provisioneel bewindvoerder over krankzinnigen, die voor rekening, van de gemeente in gestichten worden verpleegd; b. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de sub a bedoelde vergoeding. (126) lo. Verordening, houdende wijziging van de verordenmg van 13 Juni 1918 (Gem.blad No. 25), regelende de heffing van leges- en expeditiegelden ter Secre tarie, bij het Oud-Archief en aan het Bureau van den Burgerlijken Stand te Leiden. (141) 8o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 13 Juni 1918 (Gem.- blad No. 25). regelende de invordering van leges- en expeditiegelden ter Secretarie, bij het Oud-Archief en aan het Bureau van den Burgerlijken Stand te Leiden. (141) 9o. Voorstel in zake de overneming in eigendom en onderhoud van een strook grond aan de Mariënpoelstraat, kad. be kend onder Sectie L. Nis 1450, 1451 en 1452, alle ged. (143) lOo. Voorstel tot verkoop: a. van een gedeelte bouwterrein aan den Lammenschansweg, sectie M, Nis. 4658 en 4659, beide ged., aan J. C. van der Steen, M. C. van Straten en J. Smittenaar; b. van een gedeelte bouwterrein aan de Bloemistenlaan, sectie M, No. 4713, aan N. P. M. Dieben. U44) DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat B. Burgmeijer, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van een verlof B voor den verkoop van alcohol vrijen drank voor gebruik in het perceel Haarlemmerweg No. 43. alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 28 Juni 1932. 2219 o HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. A. P. Gadri en rechtverkrijgenden tot het op richten van een wasch- en strijkinrichting in het perceel Morschweg No. 130, Sectie P. No. 560; b. de N.V. Fabriek van ver duurzaamde levensmiddelen voorheen L. E. Nieuwenhuizen en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een fabriek van ver duurzaamde levensmiddelen op het per ceel Morschweg No. 60, Sectie L. Nis 1212, 675 en 1213; c. de N.V. Bataafsche Import Maatschappij en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een ondergrondsche bewaarplaats voor benzine met boven- grondsche aftapinrichting op het perceel Hansenstraat Nis 71-73. Sectie K. No. 3815. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 25 Juni 1932. 2220 afsluiting passage groenesteeg nabij de middelstfgracht. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat, ir, verband met het uitvoeren van dempings werkzaamheden aan de Middelstegracht, de Groenesteeg aldaar met ingang van Woensdag 29 Juni a.s. tot nadere aankon diging, voor alle doorgaand rijverkeer, zal rijn afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. t VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 28 Juni 1932. 2221 eindexamens gymnasium. Na verlengd examen zijn alsnog ge slaagd voor afdeeling A de heeren R. J. J. Bronsgeest en H. J. Goester, beiden te Leiden en A. Stuurman te Oegstgeest. Afgewezen één candidaat. o eindexamens gem. kweekschool. 3de groep. Geslaagd de heeren c. M. A. L. van Noort, c. A. Pieterse, J. Teeuwen, A. J. van Thiel en H. w. A. Louwrier, allen te Leiden en P. Ouwehand te Kat- wijk-aan-Zee. Afgewezen geen. de l.e.m.v.o.g. Naar wij vernemen is de directeur van de L.E.M.V.O.G., de heer M. A. van Zijp, die zich in voorloopige hechtenis bevond, gisteravond op vrije voeten gesteld. tuinconcert. Donderdag 29 Juni a.s. zal het „Leidsch Harmonie-gezelschap „De Post", directeur de heer M. Bolderdijk een concert geven van de reeks van den Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfare-Vereenigingen des avonds 8 uur precies in het Plantsoen (Musis Sacrum), Het publiek wordt be leefd verzocht dit programma te willen uitknippen en gedurende de uitvoering van de nummers niet te loopen. Het programma luidt: 1. Under the Double Eagle, marsch, J. F. Wagner; 2. Erlkönig, ouvert. dramatique, Joh. Boers; 3. Mazurk Noble, Ant, Tierolf; 4. Suite Ballet, F. Popy, a. Entrée Mazurka, b. Pizzicato, c. Valse Lente, d. Largo, e. Final Galop Pauze 5. Lustspiel Ouverture, Kela Bela; 6. Grand Final d'Arielle, Bach; 7, Kirmes am Rhein, A. Dreissen; 8. Faust Fantasie, Gounod; 9. Marsch finale. het vliegtuigongeval in limburg handelsregister kamer van koophandel. Wijziging: Naamlooze Vennootschap Verzekerings maatschappij „Vooruit", Korevaarstraat 50, Leiden. De volmacht van den heer H. Marks, is ingetrokken, dd. 1 Juni 1932. Nieuwe directeur P. J. Michels, Leiden. filmvoorstelling voor dameskappers. In de bovenzalen van café-restaurant „de Harmonie" alhier, gaf gisteravond de firma Hans Scharzkopf, fabrikant der Scharzkopf haarwasch-shampoo en glanspoeders, in samenwerking met de Leidsche Dames Kapclub een demonstratie met lichtbeelden voor dameskappers en kapsters. De heer c. d'. v. Dijk en Zoon, Dordrecht importeur voor Holland van dit artikel, gaf in woord en beeld een zéér duidelijke uit eenzetting der nadeelige gevolgen voor het haar door het wasschen met diverse mid delen en toonde daarna de voordeelen aan, welke met de shampoo en haarglanspoe- ders worden bereikt. LJzer-ondulatie en permapent-wave geven ook betere resul taten. De aanwezigen betuigden door luid ap plaus hun dank voor dezen avond; de thuisblijvers hadden ditmaal ongelijk. o goed afgeloopen. In het Uitwateringskanaal te Katwijk had een ongeval plaats, dat nog vrij goed is afgeloopen. N. B„ wonende in de Formosastraat alhier begaf zich in de Watering om te gaan baden. Door de vrij sterke glooiing van den bodem geraakte hij echter op een diepe plek en liep, daar hij niet kon zwemmen, gevaar om te verdrinken. L. S., wonende in de Parkstraat alhier, die in de onmiddellijke omgeving aan het zwem men was. slaagde erin den drenkeling behouden aan wal te brengen. Hij had inmiddels reeds het bewustzijn verloren. Door een agent van politie werd kunst matige ademhaling op hem toegepast, met het gevolg, dat na eenigen tijd de levensgeesten terugkeerden. Geslaagd voor het examen boekhou den enz. „Ver. van Leeraren" de heeren J. Breuring; J. M. A. van Dam; T. Heeres, en B. S. T. Aal, allen alhier, en H. van 't Wout, Noordwijk; allen leerlingen van den heer J. A. Jansen, alhier. Op de gisteren gehouden keuring van nieuwe planten van de Algemeene Veree- niging voor Bloembollencultuur te Haar lem. werden aan Mimulus hybr. Flame (eigen aanwinst) en Pentstemon hybr. Castle Forbes Getuigschriften van Ver dienste toegekend, beide ter keuring aan geboden door de Rots- en Vaste Planten- kweekerij K. J. van Veen, alhier. De politie alhier heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den koopman R. P. van S. den B.. die in de Oosterkerksteeg een hond, die zijn woning kwam binnenloopen, een klap met een groot kaasmes toebracht, waardoor het arme dier een diepe wonde van 7l/« cm. in den rug kreeg. Het mishandelde dier werd direct naar een veearts vervoerd. Nadere bijzonderheden. Over het vliegtuigongeval in Zuid-Lim burg wordt nog gemeld: Het toestel werd bestuurd door den ser geant-vliegtuigmaker W. J. Nijhoff, terwijl de luit. ter zee le kl. C. A. Weemhoff, chef-waarnemer, inzittende was. De beide andere vliegtuigen zijn door gevlogen, daar de bestuurders niets van het ongeval hebben bemerkt. Een redacteur van het persbureau Vaz Dias heeft kort na het ongeval een onder houd gehad met den heer S. Stubach, den eigenaar van de Wilhelminatoren, die aan den rand van het vliegveld op ongeveer dertig meter afstand van de plaats van de ramp staat. De heer Stubach was tegen twaalf uur in zijn tuin werkzaam, toen hij drie militaire vliegtuigen boven het lan dingsterrein zag verschijnen. Een der vliegtuigen scheen motordefect te hebben en daalde in een groote bocht in de rich ting van het vliegveld. Het vliegtuig was reeds zoo ver gedaald, dat de beide andere toestellen in noordelijke richting vertrok ken. „Plotseling, in de laatste bocht voor de landing" aldus onze zegsman „zag ik het toestel in het bosch terecht komen. Het was een hevig gekraak. Onmiddellijk spoedde ik mij naar de plaats, waar het toestel was gevallen. Toen ik daar aan kwam was daar reeds een student uit Aken,'die op het vliegveld had gestaan en eveneens het ongeval had waargenomen. Het vliegtuig was in brand geraakt, doch een der inzittenden konden wij nog be reiken. De man zat echter vast en daarom holde ik weg om een bijl te halen. Nauwe lijks, nadat ik was vertrokken, hoorde ik een geweldige ontploffing en spoedig daarop stond zoowel het toestel als het hout, dat zich er om heen bevond, in lich ter laaie". De heer Stubach heeft daarop telefo nisch de autoriteiten en de brandweer van Vaals en Aken gewaarschuwd. De burge meester van Vaals de heer Rhoen en de dokters Bloem en Keunen waren spoedig ter plaatse. Ook de opperwachtmeester der marechaussee kwam spoedig met vol doende politie op het terrein. De Vaalsche brandweer had het vuur spoedig gebluscht Toen de brandweer uit Aken verscheen be hoefde zij geen dienst meer te doen. Nadat het vuur was gebluscht werden de beide vliegers uit het geheel vernielde toestel gehakt. De lijken waren grootendeels ver koold. Zij zijn per auto voorloopig naar Vaals overgebracht. Ook de militaire autoriteiten te Soester- berg en Den Helder werden op de hoogte gesteld en dezen hebben onmiddelijk een vliegtuig en twee auto's naar Vaals ge zonden. Het terrein, waarop het vliegtuig is neergekomen, is door de marechaussee af gezet. De heer C. A. Weemhoff behaalde op 17 April 1919 zijn vliegbrevet, vloog zelf niet meer. doch was chef van den waame- mingsdienst aan de opleiding op de Kooi. Hij had zitting in de commissie voor het i afnemen van het examen voor hét naviga- tie-brevet. De heer W. J. Nijhoff behaalde 7 Juni 1926 zijn vliegbrevet. geen prettige thuiskomst. Een kistje met f. 1000 verdwenen. Een familie in de Grevelingenstraat te Amsterdam bemerkte tot haar grooten schrik, toen zij gistermiddag thuiskwam, dat de deu: :n van het trapportaal en de woning openstonden. Toen de bewoners binnentraden bleek dat alles in de woning overhoop was gehaald. Een geldkistje, be vattende f. 1000. en eenige papieren, waren verdwenen. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd, waarna een onderzoek werd ingesteld, voorloopig zonder resultaat. KNAAPJE VERDRONKEN. Gisteravond is in een zijkanaal bij de Nieuwe Markthallen te Amsterdam een 13-jarige knaap, wonende in de Marco Polostraat bij het zwemmen verdronken Het lijk is overgebracht naar het Wil helminagasthuis. de liefde is niet altijd blind. De bedrieger in de val geloopen. Een dienstbode te Arnhem had eenigen tijd geleden kennis gemaakt met een jongeman, die, zooals hij liet doorscheme ren, niet geheel onbemiddeld was. Hij moest echter een boete betalen, hetgeen hij voor zijn ouders niet wilde weten, waarom hij het meisje f. 17.- ter leen vroeg. Zij was echter niet in het bezit van dit bedrag, doch zou het voor hem van de spaarbank halen. Toen de man eenigen tijd later opnieuw geld ter leen vroeg, kreeg zij argwaan en bij onderzoek bleek, dat de man een valschen naam had opgegeven. Daar 't meisje vermoedde te zijn opgelicht, heeft zij van het ge beurde bij de politie aangifte gedaan, die onmiddellijk een onderzoek heeft inge steld. Spoedig werd de dader die reeds eerder met de politie in aanraking is ge weest, aangehouden. Het geld van de goedgeloovige dienstbode had hij verteerd. De man zal ter beschikking van de Jus titie worden gesteld. Msb. twee kinderen onder balken. diefstal uit 's rijksmunt te utrecht? 1640 gouden tientjes verdwenen. Naar gemeld wordt, is de Utrechtsche recherche de laatste dagen bezig met een onderzoek aan den Rijksmunt te Utrecht, waar een hoeveelheid geld wordt vermist. Uit een bak met pas-gemunte gouden tientjes bleken bij onderzoek ruim 1600 stuks te ontbreken. De diefstal moet ge pleegd zijn in de middaguren tusschen twaalf en twee uur, toen het grootste deel van het personeel naar huis was. Het mis drijf is gepleegd in een zaal, die tijdens de middagpauze is afgesloten en waarvan de sleutel kan worden afgegeven bij den por tier Toen men het nieuw-gemunte geld op den bewusten middag nawoog, bleek er in een van de bakken een aanmerkelijk tekort te zijn aan gewicht, ongeveer 12 K G. Bij natelling bleek, dat dit verschil ontstaan was door het gewicht van 1640 gouden tientjes. De recherche heeft reeds verscheidene personen gehoord. Men meent de schuldigen niet onder het munt- personeel te moeten zoeken. ONGEVALLEN TE ROTTERDAM. Gisteravond is een 8-jarig meisje C. B. uit de Josephlaan te Rotterdam bij het oversteken van de Mathenesserlaan al daar door een auto overreden. Met een schedelbreuk is het kind naar het zieken huis aan den Coolsingel gebracht, waar het kort na aankomst is overleden. Een 13-jarig meisje J. L. uit de Lelie straat te Rotterdam is gisteravond op de Pr. Hendrikkade door de tram gegrepen en tegen de straat gesmakt. Het kind brak het linkerdijbeen en kreeg een gapende hoofdwonde. Het is in zorgwekkenden toe stand in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Een vijfjarige jongen gedood. Gistermiddag had op den Achterweg te Arnhem een ernstig ongeval plaats. Een tweetal kinderen was op een hoop balken en planken aan het spelen, toen plotseling een gedeelte der balken aan het rollen ging. Een vijfjarige jongetje werd dood onder een der balken vandaan gehaald, terwijl het tweede kind, een driejarig meisje, ernstig werd gewond. Het slachtoffer is de vijfjarige Godefrie- dus van Lierop, wonende in de Rijnwijk. Het meisje, de driejarige Catharine van Mierle is naar het kinderziekenhuis over gebracht. Zij had o.a. een ernstige hoofd wonde. Haar toestand is redelijk wel. Omtrent het ongeval zelf vernemen wij nog, dat de eigenaar van de woningen aan den Achterweg al sedert eenige maan den een stapel hout aan dezen weg had staan. De houtstapel werd bij voorkeur door de kinderen als speelplaats gebruikt. Het jongetje heeft een balk op den nek gekregen en was op slag dood. Het ge beurde verwekte groote verslagenheid in de volkrijke buurt. verduistering. Op vermoeden van verduistering van f. 11.000 en valschheid in geschrifte ten nadeele van het waterschap „De Polders van Nieuw-Vosmeer" is de oud-burge meester en secretaris-penningmeester van dat waterschap B. v.d. W. gevankelijk naar Breda overgebracht, waarna de Officier van Justitie hem in het St. Catharina- gesticht te Bergen op Zoom heeft doen op nemen met het oog op zijn gezondheids toestand. van een voer hooi gevallen. Te Ezinge is de 75-jarige B. H. van een voer hooi afgevallen. De man werd in zorg wekkenden toestand naar het Acad. Zie kenhuis te Groningen overgebracht waar hij inmiddels is overleden. kar door trein gegrepen. Gisteren werd op den onbewaakten over weg nabij wachtpost X op de lijn Roer- mond-Gladbach een met paard bespan nen kar van den landbouwer G. Schmitz uit Melick door den D-trein Gladbach Antwerpen gegrepen. S. werd van de kar geslingerd en met inwendige kneuzingen opgenomen Dé man had drie ribben ge broken. De kar werd totaal vernield. Het paard bleef ongedeerd. overreden en gedood. Gisteravond omstreeks kwart voor zeven werd de 19-jarige C. Stokbroek, toen hij den Rijksweg WeertNederweert wilde oversteken, door een auto gegrepen en overreden. De jongeman was bijna op slag dood. BINNENLAND. Het 300-jarig bestaan der Amsterdam- sche Universiteit. (Kerk en Schoolnieuws, 2e Blad). Het jaarverslag der Nederlandsche Bank (3e Blad). BUITENLAND. Nieuwe Fransch-Duitsche besprekingen te Lausanne. (Buitenl. en Tel.. le Blad). De onrust in Duitschland. (Buitenl.. le Blad). Minister Hoare over de politiek in Br.- Indië. (Buitenl.. le Blad). Vonnis in het Sklarek-proces. (Tel. le Blad). BUITENLANDSCH GEMENGD. cholera te tokio. Officieus wordt gemeld, dat de geruch ten volgens welke te Tokio cholera „om gaat" bevestigd worden. Tot nu toe zijn reeds zes ziektegevallen gerapporteerd. nieuwe ramp in mexico. Zondag is het Z.W. gedeelte van Mexico door een hevige aardbeving geteisterd. Een dorp werd geheel, een ander grootendeels verwoest. Het aantal slachtoffers ls nog niet be kend. Ook gistermorgen duurden de schok ken nog voort. curtis voor den rechter. Het proces tegen Curtis, die in de Lind bergh-affaire als „bemiddelaar" optrad en wien ten laste gelegd wordt, dat hij de opheldering van het geval door valsche mededeelingen heeft tegengewerkt, is be gonnen. Curtis wijst iedere schuld af. Onder de getuigen bevindt zich ook Lindbergh zelf. dorpsbrand. In het Turksche dorp Kadikevy zijn 149 huizen door brand vernield. Verscheiden personen hebben ernstige brandwonden op- geloopen. wervelstorm op de palestijnsche kust. Een wervelstorm die op een hevig on weer volgde, heeft groote verwoestingen aangericht in de streek van Caesarea aan de Palestijnsche kust. auto-ongeval. Te Leixlip (Ierland) is een vrachtauto waarin 30 personen zaten met volle vaart tegen een brugleuning op gereden. Twee personen werden gedood, terwijl talrijke anderen in de rivier terecht kwamen, waaruit zij konden worden gered. het goud van de egypt vrijgegeven. Gisteren' is bevolen het goud van de „Egypt" weer vrij te geven. Het edelmetaal was aan boord van een Italiaansch ber gingsschip naar Plymouth gebracht. On der de oogen van duizenden belangstel lenden werden de staven uitgeladen en per specialen trein naar Londen getrans porteerd. De volgende passagiersschepen zijn Woensdag 29 Juni in radio-telegrafische verbinding met de daarnaast vermelde kust-stations en via die stations recht streeks te bereiken. Medegedeeld door de N.T.M. Radio-Holland. Chr. Huygens, Scheveningen Radio; Co lombia, idem; Flandria, idem; Houtman, idem; Indrapoera, idem; Johan van Ol- denbarneveld, idem; Kota Inten, Trapani Radio; Kota Radja, Colombo Radio; Ora- nia, Schev. Radio: Poelau Laut, Medan Radio; Poelau Tello, Aden Radio; P C. Hooft, Schev. Radio; Sibajak, idem; Ta- binta, idem; Tasman, idem; Veendam, Louisburg Radio Vas; Voiendam, idem.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1