LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 27 Juni 1932 UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. INGFZHNREN. Varia uit de Vogelwereld. VRAGENRUBRIEK. BURGERL. STAND V. LEIDEN ALPHEN. 50-jarig Jubileum. Onze plaatsgenoot A. Houtman hoopt Juli a.s. den dag te herdenken waarop 2,Ij 50 jaar geleden in dienst trad als tim- Cerman bij het timinerbedriif van den .^enwoordigen eigenaar de heer H. Tur- iünburg. Met ingang van 1 Juli a.s. zal trein •176 (Utrecht v. 16.20 alhier aank. 16.59) inplaats van tr. 572 (Utrecht v. 14.47 alhier 15.27) als posttrein worden aan gewezen en de correspondentie medebren gen, die te 15.31 van Oldenzaal, te 16.01 van Groningen en Leeuwarden en te 16.12 van Maastricht en Venlo te Utrecht aan komt. waardoor deze nog in de laatste bestelling wordt opgenomen. Dientenge volge wordt belangrijk meer correspon dentie nog dienzelfden dag bezorgd dan thans het geval is. Op liet oogenblik wordt de met boven bedoelde treinen te Utrecht aangebrachte correspondentie doorgezonden met trein .1390 welke te 17.58 alhier aankomt: deze blijft dan, tengevolge van de vervroegde bestelling, tot den volgende morgen liggen. De burgemeester maakt bekend, dat voor de steun crisis-zuivelwet 1932 ook nog zitting zal gehouden worden in de lagere landbouwschool Raadhuisstraat morgen Dinsdagavond van 8—10 uur. De betrokken landbouwers worden er aan her innerd dat het noodzakelijk is de bekende gegevens mede te brengen. Zaterdag 2 Juli a.s. zal naar men ons mededeelde, door de zich daarvoor uit vrienden gevormde commissie de over dracht plaats hebben aan de familie van de te plaatsen gedenksteen op het graf van wijlen den lieer Arie Verduljn op het kerkhof aan den Oudshoornscheweg. Onze plaatsgenoot, de lieer N. v. d. Linden slaagde voor het propaedeutisch examen scheikundig ingenieur. o ROELOFARENDSVEEN. Burgerlijke Stand. Geobren: Wilhelmus Ignatius Maria, zoon van Wilhelmus Johannes Rodewij k en van Mathilde Clazina Volwater Ber- nardus Gerardus, zoon van Konrad Hein- rich Boeker, en van Anna Maria Koot Jacobus Wilhelmus, zoon van Johannes Olyerhoek, en van Alida Agonda Waas dorp Johannes Wilhelmus Adrianus, zoon van Cornelis Anthonius van der We reld, en van Adriana Johanna Maria Bizot. WOUBRUGGE. Burgerlijke Stand. Geboren: Adriaantje Geertruida. d. v. S. P. van der Ing en A. M. van der Hoorn Jacobus Petrus z. v. J. C. Schoonder- woerd en J. M van den Berg. Overleden: Eliza Bracht 61 j„ echtge noot van L. van Wijk. WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Jacoba. d. van C. Kleiweg en C. Roest; Cornelia, d. van N. de Jong en J. Lamens; Johannes, z. van C. Kerver en M. J. Rupke Johanna Pieter- r.ella. d. van N. Smit en T. Dullemeljer; Adriana, d. van J. Saton en J. Kuneman. De Gouwc-verbrecding. Thans is begonnen met de demping van de Brugwegvaart, zulks ten behoeve van de voorbereidende werken voor den bouw van een nieuwe brug over de Gouwe. Uitbetaling Ouderdomsrente. In de week van 27 Juni2 Juli wordt ten postkantore ouderdomsrente uitbe taald. De belanghebbenden dienen reke ning te houden met de gewijzigde open stelling van het kantoor. Arbeidsongevallen. De arbeider R. werd bij het herstellen van een ophaalbrug door een vallend stuk ijzer aan het hoofd verwond. Toen de werkman B. een riem over een draaiend wiel wilde leggen geraakte hij bekneld tusschen riem en wiel. Een zijner handen werd daarbij gewond. In beide gevallen was medische hulp noodzakelijk. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente komt Donder dag a.s. des nam. te zes uur in openbare vergadering bijeen: 1. Verslag van de vergadering van 2 Juni 1932 2. Mededeelingen. ingekomen stuk ken enz., om daarop zoonoodig te beslui ten: 3. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van de panden Noordkade 127 129, 167 en 169; 4. Verzoek om subsidie voor de Chr. H.B.S. te Alphen a. d. Rijn. in ver band met leerlingen uit Waddinxveen: 5. Verordeningen op het vergunnings- en het verlofsrecht ingevolge de Drankwet; 6. Voorstel tot vaststelling van de ver goeding aan de schoolbesturen volgens artikel 101 der L.O. 1920: 7. Voorstel om de administratie der Hooge Waddinx- veensche brug in rekening-courant aan kasgeld te helpen; 8. Balans en winst en verliesrekening van de woningbouw- yereen. „Waddinxveen" over 1931; 9. Re kening van het burgerlijk armbestuur over 1931; 10. Sehoolgeldkohier voor den cursus in de Fransche taal over het tijd vak 1 Mei—31 December 1932; 11. Ont heffing van schoolgeld wegens ziekte of vertrek; 12. Verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de bezol diging der veldwachters; 13. Begrootings- wijziging. Het 3-jarig zoontje van den heer H.. °P den bagagedrager met zijn vader op de fiets meereed, geraakte met een ™eten in de spaken van het achter- Wiel bekneld. Ook hier was doktershulp noodzakelijk. phze Plaatsgenoot W. Boon, slaagde truL eindexamen der Eerste Gemeen telijke H.B.S. in Rotterdam. o ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. I8°w?trf>uwd: Pieter van 't Woud. j.m. Wilhew Alphen a. d. Rijn en Prina wilhelmina van 't Hoog, j.d. 16 jaar. AALSMEER. Opening van den eersten Speeltuin in Plan Zuid. Zaterdagavond is de nieuwe speeltuin aan de Spoorlaan op eenigszins orficieele wijze in gebruik genomen. Een klein ge zelschap was saamgekomen in het ge bouwtje op het speeltuinterrein, waarbij behalve 't bestuur opgemerkt werden 4- burgemeester en zijn echtgenoote. enke.e raadsleden en meerdere dames. Ook een bestuurslid van de Ned. Unie van Speeltuin- vereenigingen, de heer Diemels te Amster dam, was tegenwoordig. Allereerst sprak de voorzitter der Speeltuinvereeniging, de heer Wcntzel. Spr. herinnerde aan dè ziekte van mevr. Veer-Koudijs. mede-be stuurlid, die helaas nu verhinderd was het mooie resultaat van haar werk te zien. Voorts dankte de voorzitter allen, die aan de totstandkoming hadden meegewerkt. Hierna verklaarde de voorzitter den Speel tuin voor geopend. Na den voorzitter sprak de burgemeester, de heer J. Kastelein, "t Deed spr. veel genoegen, dat men zoo spoedig had kunnen slagen. Plan-Zuid, ons nieuw bevolkingscentrum, bezield met nieuwe gedachten, had hier iets tot stand weten te brengen, wat spr. zeer waar deerde. Dat aan het hoofd van de ver- eeniging een energieke, jonge man, de lieer J. Wcntzel. was geplaatst, verheugde spr. in bijzondere mate; 't belooft iiet beste voor deze nieuwe stichting. Dan sprak de heer Diemels als vertegen woordiger der Nederl. Unie van Speeltuin- vereenigingen. Hij complimenteerde het bestuur, dat de zaak In zoo korten tijd voor elkaar was gebracht. Spr. spoorde de leiding ernstig aan, bij het speeltuinwerk de hoogste eischen daaraan gesteld na te streven, opdat ook de gemeente op den duur dit mooie werk financieel zal willen steunen. In de Hadleystraat was inmiddels de kinderstoet opgesteld en met aan het hoofd „Aalsmeers Fanfarecorps" werd geloopen door tie verschillende straten en lanen vap Plan-Zuid naar den Speeltuin, waar de kinderen op versnaperingen werden ont haald. 't Is ie begrijpen, dat schommels loop- en wipplanken £n niet te vergeten een groote zandbak, dadelijk door de kin deren in beslag werden genomen. Op dezen avond werd wel in bet bijzonder het bewijs geleverd, dat zoo'n speeltuin in een groote behoefte voorziet, doch niet minder, dat hij op den duur nog veel zal kunnen gebruiken wat betreft speelmateriaal. Dat zal trouwens wel in orde komen, daar op den openingsdag wel bleek, dat veel ouders en opvoeders d-;r kinderen zeer tevreden waren over deze speelplaats. Inmiddels waren op het sportterrein van V.V.A. de ter deze gelegenheid georgani seerde wedstrijden reeds aan den gang: een voetbalmatch tusschen Veteranen-com binatie korfballers en een korfbalmatch. Op een zijterrein gaven de Amstelraiters prachtige staaltjes van hun rij-, spring en dressuurkunst te zien. Het in grooten getale opgekomen publiek was enthousiast o\er de verrichtingen der Amsteliuiters en spontaan werd steeds weer geapplaudiseerd. Ongetwijfeld een goede inzet, deze openingsdag van den speeltuin, waarop én bestuur én allen, die er aan meegewerkt hebben, met veel genoegen kunnen terug zien. De bloemenhandel. De prijzen van de meeste soorten snij bloemen zijn de laatste dagen zeer laag geweest. De oorzaken liggen trouwens voor de hand: om dezen tijd van het jagr is er zoo goed als geen buitenlandsche handel, terwijl het aanbod, vooral van kasrozen, geweldig is, om van andere soorten bloe men maar niet te spreken. Meerdere soorten snijbloemen, o.a. pyrethruin, pioenen e.d. hebben haar tijd weer gehad en ook aan de potplantenveiling is door verminderden aanvoer te merken, dat de grootste drukte voor dit jaar gepasseerd is. Over het finantieeil resultaat van de eerste helft van dit jaar zal ditmaal de pottenkweeker beter te spreken zijn dan hij. die In de snijbloemencultuur zijn bestaan moet vin den. De potten brachten over het alge meen in deze gedrukte tijdsomstandigheden nog bevredigende prijzen op. In de af- geloopen week werd voor de eerste maal ook veiling gehouden in liet reeds klaar gekomen gedeelte van den nieuwbouw. Er wordt op meerdere dagen op een 4-tal plaatsen tegelijk geveild. Hierdoor kunnen de producten nog weer vlugger verwerkt worden, wat vooral ook bij bloemproducten een gebiedende eisch is. Ondanks de malaise toch voorwaarts! Mej. van Dillewijn, die meer dan jaar aan het openbaar onderwijs alhier was verbonden, nam hedenmiddag afscheid van personeel en autoriteiten in de school Rozenstraat. A.s. Donderdagavond organi seert Volksonderwijs, ter gelegenheid van mej. v. Dillewijn's aischeid, een openbare samenkomst. Bij de Arbeidsbemiddeling stonden in de afgeloopen week nog 122 werkloozen ingeschreven. Hoewel langzaam, loopt het aantal arbeiders, dat in deze gemeente werkloos is, de laatste weken terug. o HILLEGOM. Verdronken. Zaterdagavond is de 15-jarige J. van Steyn uit zijn cano, waarmede hij in de haven dezer gemeente aan het varen was, gevallen. Toen men de drenkeling na geruimen tijd weer op het droge had gebracht, waren de levensgeesten reeds geweken. KATWIJK. ,rr Loop der Bevolking. Vertrokken: B. Keting. van Voorstr. 4, naar Pernis, Breestr. 28 J. Hoogenraad, van Kerkstr. 10 naar Veenendaal, Nieuwe- weg 43 J. Stoop van L.buiténschool naar Amersfoort Scheltela'an 9 A. M. den Haas ,van Annastr. 22 naar Oegstgeest Geversstr. 13—15. KATWITK AAN DEN RITN. Een geslaagde Patronaatsdag. Gisteren was het voor de leden van het Patronaat de feestdag, de groote feestdag. De dag werd ingezet met een Alg. H. Communie waarna gemeenschappelijk ontbijt volgde. Pater Oscar Cremers sprak hier de jongens toe. en zeide nog veel van hen, die zulk een mooi voorbeeld gaven, te verwachten. Na het ontbijt sprak pastoor Schiphorst de jongelui toe. Het was de eerste maal dat in de Parochie een patro naatsdag gehouden wordt, doch hij zeide te verwachten dat dezen dag een nieuwen opbloei zou beteekenen voor het Patro naat Dank bracht spr. aan de Patronaats commissie die geen tyd en moeite ontziet om het den jongens zoo aangenaam mo gelijk te maken. Ook den jongedames die als altijd, nu den geheelen dag de behulp zame hand zullen bieden, werd hiervoor hartelijk dank gezegd. Des namiddags was er korfbalspel op het terrein „Callao". Na een plechtig lof werden de feestelijk heden in het parochiehuis voortgezet. Hier was ook toegang voor ouders en eenige genoodigden. De avond werd door den pastoor geopend met gebed eji een harte lijk welkomstwoord. Er zijn veel families waar men te veel toegeeft aan de wensch der jeugd ten op zichte van vele andere genietingen. Spr. wees er op hoe dikwijls het voorkomt dat de jongens, zoodra zei de school verlaten hebben, een heel andere gedragslijn vol gen. Waaraan dit ligt? Ik weet zeker dat het niet aan uw voorbeeld ligt doch on danks het goede voorbeeld gaat een groot deel den anderen kant uit. Een groote ge leerde zeide eens, of iemand goed of slecht is, ligt in zijn omgeving. Die omgeving is' de fabriek, het land, de straat enz. En vooral ook in den tijd dat ze vrij zijn dient die omgeving zoo goed mogelijk te zijn. Dat is bij hun vrienden in het Patro naat, onder leiding' der patronaatscommis sie die hun tengoede leiden. Het is geen toeval dat het feest juist op den feestdag van St. Jan valt. St. Jan is zoo groot ge worden omdat hij de jeugd der kuisch- heid heeft bewaard. Deze jeugd heeft de groote heilige bewaard door de soberheid in zijn leven te betrachten. Vooral in dezen tijd is dit zulk een mooi voorbeeld, niet omdat men door geldsgebrek deze so berheid moet navolgen, doch door den geest. Willen wij de wereld verbeteren, dan dient men te versoberen. Niet door aan het verlangen om te genieten toe te geven. Daarin moeten de jongens zich leeren be- heerschen, en dat willen zij op dezen avond leeren. Met tooneelspel leert men zich beheerschen. Men wordt gedwongen te doen wat anderen schrijven. Het patro naat is niet alleen voor een feestje, wat korfbal, kerseneten, enz. Men leert er deugden beoefenen. Moge dat zoo zijn dan zal de zegen van St. Jan op uwe kinderen nederdalen. Na het zingen van het Patronaatslied volgde een uiteenzetting van het patro- naatswerk door den secretaris der Patro naatscommissie den heer J. Fennes. Spr. zette dan uiteen het doel van het patronaat en de werkwijze der commissie Deze causerie werd met groote aandacht door de aanwezigen gevolgd. Een dank baar applaus oogstte 'de heer Fennes hiermede in. Hierna volgde een tooifeèlstuk door de patronaatsleden, afgewisseld door eenige zangnummers door het R.K. Zangkoor. Het stuk sloeg in bij alle aanwezigen. Een daverend applaus volgde na ieder bedrijf. Ten slotte bracht de pastoor dank aan allen, die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt, alsmede aan de vele aanwezigen die door hun aanwe zigheid gezorgd hadden dat deze avond kon genoemd worden een schitterend ge slaagde. Met den wensch dat Gods zegen op het Patronaat moge nederdalen, ein digde pastoor Schiphorst zijn enthousiast slotwoord. O VOORSCHOTEN. Jaarverg. R.-K. Ziekenhuisverpleging. De vereeniging R.K. Ziekenhuisverple ging in de parochie Voorschoten hield in het R.K. Vereenigingsgebouw hare jaarvergadering onder leiding van den voorzitter, den heer G. Schrama. die open den met den Chr. groet en met een woord van welkom tot de aanwezigen. Nadat de notulen der vorige vergadering onveranderd waren vastgesteld, las de secretaris de heer F. Oorschot het jaar verslag van het afgeloopen vereenigings- jaar. Hieruit bleek dat het ledental is ge stegen van 427 tot 455 leden: het aantal verpleegden bedroeg in het afgeloopen jaar 52. terwijl dit aantal in het vorig jaar had bedragen 37. Het aantal verpleegda- gen bedroeg 1112 of ongeveer 200 ver- pleegdagen meer dan het vorig jaar. Het jaar was voor de kas der vereeniging dus niet gunstig. Het jaarverslag werd beslo ten met de opwekking tot lid toe te treden. Daarna deed de penningmeester de heer Th. van Dijk, rekening en verantwoording van den toestand der financiën der ver eeniging. Aan contributies was ontvangen f. 3198.45'/? en vormde met een vorig batig slot van f. 1522.54' een post ontvangsten f. 4721. De uitgaven bedroegen f. 3411.20 zoodat er nog in kas is f.1 309.80. Uit deze rekening bleek, dat dit jaar -Tuim f.200 meer is uitgegeven dan ontvangen. Ingekomen was een schrijven der con trole-commissie die deze rekening had na gezien en in orde bevonden en de verga dering voorstelde de rekening goed te keu ren en de penningmeester te déchargee- ren, waarbij de voorzitter een beroep op de medewerking van alle leden doet, om te zorgen dat van het vervoer geen mis bruik wordt gemaakt, daar de kosten van het vervoer der zieken zeer hoog te noe men en om te voorkomen dat anders in de toekomst andere maatregelen zullen moeten worden genomen. Tot leden van de controle-commissie worden benoemd de heeren J. A. Mens, L. C. de Jong en L. J. van Leeuwen voor het jaar 19321933 en de contributie vastge steld op f. 0.15 per gezin per week en f. 0.10 per week voor alleenstaande personen en voor personen uit het gezin boven 21 jaar. waarbij dan nog gevoegd wordt f. 0.02 per week voor het Elisabethfonds. Het uitkeerlngsbedrag wordt vastgesteld op f2.50 per dag met 42 verpieegdagen en voor hoofden van gezinnen met 48 ver pieegdagen. Op voorstel van den voorzitter wordt aan den penningmeester een gratificatie toegekend van f 25 per jaar en aan den secretaris van f 10 per jaar voor de vele werkzaamheden aan deze functies verbon den. De heer G. Schrama wordt bij accla matie tot voorzitter herkozen. Bij den rondvraag werden nog enkele zaken be- sproken o.a. „kraamvrounwenverpleging". Een der leden meende dat het wensche- lijk was de kraamvrouwen te doen verple gen in het St. Elizabethgesticht te Leiden, die dit wenschten en meende dat dit op den weg lag der vereeniging zich hieraan te wijden. Andere leden daarentegen meenden dat dit voorstel zeer verstrekkenden gevolgen zou kunnen hebben voor de financiën der vereeniging en meende dat de vereeniging zich uitsluitend had te bemoeien met het verplegen van zieken. Ook het bestuur bleek deze meening te zijn toegedaan, doch zal deze zaak nog nader bespreken in eene bestuursverga dering. Hierna sloot de voorzitter met een woord van dank deze bijeenkomst. Het a.s. jubileum van „De Lofstem". Dinsdag 28 Juni a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn. dat werd opgericht de Chr. Zangvereeniging „De Lofstem" alhier. Deze zangvereeniging heeft hare ge boorte te danken gehad aan een nog steeds bestaande vereeniging ter plaatse, de Chr. Jongelingsvereeniging „De Heere is mijn banier." In 1882 werden pogingen aange wend om tot oprichting van een zangver eeniging te geraken en nadat er enkele besprekingen hadc^h plaats gehad, werd 28 Juni 1882 de vereeniging gesticht met aanvankelijk 22 leden, waarvan nu nog in deze gemeente woonachtig zijn de heeren Th. J. Broers en G. van den Nieuwendijk, terwijl als directeur fungeerde wijlen de heer Aartse, het toenmalig hoofd der Chr. School. Gezongen werd uit het bundeltje „Polyhymnia" en Psalmen en Gezangen. Achtereenvolgens fungeerden er verder voor directeur de heeren v. Putte uit Lei den, de heer Torenbeek alhier, de heer Leo Mens te Leiden, de heer de Rook te Lei den, vervolgens de heer S. S. Leppink al hier en ten slotte de heer Mizée van Leiden. De vereeniging. die thans 55 leden telt heeft zich gestadig uitgebreid en onder het vele schoons wat zij steeds aan hare vrienden heeft geschonken dient vermeld, dat onder leiding van den heer Leo Mens voor het eerst een oratorium werd uitge voerd „Der Messias". Onder leiding van den heer S. S. Leppink werden ten ge- hoore gebracht „Het lied van de Klok", de Jaargetijden van Haydn" en de „Zeven Kruiswoorden", terwijl de tegenwoordige directeur de heer Mizée tweemaal met het koor naar een concours ging en beide kee- ren een lsten prijs wist te verdienen. Gedurende vele jaren was wijlen de heer J. M. van Kempen Sr. beschermheer van „de Lofstem". sedert kort is het bescherm heerschap aanvaard door W. A. A. J. Ba ron Schimmeipenninck van der Oye. Verschillende voorzitters heeft deze ver eeniging reeds gehad, waarvan één der oudsten, de heer W. Wamaar te Sassen- heim thans eere-voorzitter is. Na een wijdingsdienst Dinsdagavond In de Ned. Herv. Kerk omstreeks half tien, houdt de jubileerende vereeniging receptie in de voorm. Openb. Lag. School, Daar zal nog menige oude herinnering worden op gehaald, „De Lofstem" groeie en bloeie!" o WARMOND. Loop der bevolking. Gevestigd: A. M. Tersteeg, van Alkeinade; A. C. Wassenaar, van Lisse; M. Th. Sanders, van Leiden; J. Verkorik, van Hazerswoude; C. J. Klijn, van Zoeterwoude; H. J. Car- niincke, van 's Gravenhage; J. Verkerk, van Nieuwer Amstel; F. Jos, van Alkemade: J. W. Hoogeveen, van Alkemade; R. E. J. v. d. Heijden, van Amsterdam; H. M. Kerkvliet, van Leiden: J. P. Ver- steegen. van Voorschoten: W. Fischer, van 's Gravenhage. Vertrokken: J. C. van Dijk, naar Lisse: J. H. W. Zwijenberg, naar Eindhoven; R. van Benten, naar 's Gravenhage: C. A. Wayper, naar Krommenie: W. van Wetten, naar Noordwijk: G. van Eyk, naar Bever wijk: M. van Kesteren, naar Sassenheim; E. de Haas naar Veur; M. J. Bezuien naar 's Gravenhage. o ZEVENHOVEN- De hooioogst. Mede ten gevolge van de mooie «'eers omstandigheden zijn een groot aantal land bouwers in de omgeving dezer gemeente reeds aan den hooibouw begonnen. Naar wij vernemen vallen kwaliteit en kwantiteit nog al mee. De openstelling der winkels gedurende den zomertijd is bepaald tot 9 uur des avonds. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven ZOU DE RAAD HET AANDURVEN? Zou de Gemeenteraad het straks aan durven M. de R. f. 119.000 te voteeren ten dienste van de Reiniging wat niet nood zakelijk blijkt en, wat in de toekomst de R. nog duurder zal maken? Immers vol gens het rapport van den Directeur is de Auto „iets" duurder dan de tegenwoordige dienst; welnu dat woordje „iets" kennen we al. Als ik me niet vergis is het motief alleen, dat Leiden „achterlijk" is, iets wat ook niet door den beugel kan, want dat hebben we 20 jaar geleden ondervonden, toen er 'n Vuilverbranding moest komen waarvan 18 jaar later bleek dat er niets meer van deugde en te „duur" werd. Toen was L. niet achterlijk maar één der eerste op dat gebied, doch het was onhoudbaar wegens de financien. Nu echter de finan cien er nog beroerder voorstaan dan 20 jaar terug en de gemeenteraad zeer zeker geleerd moet hebben met dergelijke beslui ten voorzichtig te zijn, vraag ik nogmaals: zou de raad het aandurven? M. de R. Ik hoop niet dat de raad daar alleen zit voor ja te knikken tijdens punt: loonsverlaging en belastingverhooging. In deze kwestie is werkelijk nog wel een anderen weg te vinden. Hoogachtend. EEN ABONNÉ, Een ornithologisch, folkloristisch probleem. In een artikel van H. V. Vallois, getiteld „La Chasse a l'Epervier en Roumanie", voorkomende in ,,L' Anthropologic" (XLI, 1-2, '31) zegt schrijver: De valkenjacht, in het Oosten thans nog zéér verbreid, wordt in Roemenie niet meer uitgeoefend, ofschoon ze weleer ook daar een periode van grooten bloei ge kend heeft. In dat land echter oefent men een jacht met behulp van niet-afgerichte Sperwers uit. De voornaamste beteekenis van die eigenaardige jacht ligt wellicht hierin, dat zij een denkbeeld aan de hand doet aangaande de wijze, waarop het tem men en africhten van roofvogels op het vangen van wild tot stand is gebracht. Die jacht nu vangt aan in de lente. De kinde ren trekken al schreeuwende in tirailleur formatie dwars door de struiken, waardoor de vogels wegvliegen. Op die haastig weg vliegende vogels schieten Sperwers neer, die er eenige bult maken, terwijl andere zich in doodsangst op den grond gedrukt houden en zoodoende gemakkelijk door de kinderen bemachtigd kunnen worden. Langzamerhand ontstaat door die steeds herhaalde jacht een toenadering van de zijde der Sperwers tot de kinderen, en vliegen die roofvogels eindelijk zonder vrees te midden van het jagende volkje, dat hun buit tegen de klauwen der Sper wers moet verdedigen. V. houdt het er voor, dat deze jacht met den Sperwer, zonder temming en africh ting. een voorloopster van de klassieke Valkenjacht geweest is. Vogelruzies, waaraan „derden:" van andere pluimage een einde maken. In „Cage Birds" (Jan. 23, '32) deelt R. E. D. Barrington het volgende curieuze geval mede Een wijfjessijs, die voortdu rend ruzie met een mannetje zocht, daar bij steeds begluurd door een Blauwkop amazone (papegaai), werd door dezen laatste, nadat hij zich had weten los te maken, tusschen de tralies door uit de kooi gehaald en gedood. Deze neiging om bij ruzies van andere soorten zelfs tusschenbeide te komen, schijnt bij vogels zooals B„ die van meerdere gevallen getuige was, zegt zéér verbreid te zijn. Een Slangenooievaar een Z.-Amerikaansche Steltlooper-soort wierp zich op een Mantelmeeuw, die een soortgenoot had aangevallen en ach tervolgde. Een Casarca-eend (wijfje) noodzaakte een mannetje van de Berg eend om een jonge Gewone Wilde Eend, die hij bij haar staart vasthield, los te laten. Een tot de Klauwierachtlgen behoo- rende vogel viel geregeld een Ekster aan, wanneer deze ruzie maakte met een Kauwtje, een Vlaamsche Gaai of anderen Kraaiachtigen vogel; tenslotte doodde hij haar. Bovengenoemde gevallen speelden zich alle bij in gevangenschap gehouden vogels af. Maar ook bij in het wild levenden komt het bewuste verschijnsel voor. Voor werpen van een Indische Kraai-soort vie len een Wouw aan, die bezig was een Dodaars te plukken; zij deden dit niet met de gebruikelijke steelsgewijze uitge voerde bewegingen, waarop zij vaak trach ten dien roofvogel zijn prooi te ontnemen, maar door een feilen, rechtstreekschen cictriVcil. B. zegt nimmer iets dergelijks bij zoog dieren gezien te hebben. Romanes echter deelt in diens „Animal Intelligence" iets mede, wat er aan doet denken: een zéér gevoelige terrier namelijk wilde steeds zijn mouw vastgrijpen, als hij bij het rijden het paard met de zweep aanraakte. A. A. VAN PELT LECHNER. J. S. te L. Daarvoor zijn diverse collecteurs hier ter stede, o.a. aan Mare en Hoogewoerd. L. v. d. R. Zulke adressen kunnen wij niet vermelden. Raadpleeg onze ad vertenties. M. C. P.. te L. Probeer met verwarmde witte terpentijn of spiritus. E. te L. Flink uitwasschen en goed laten drogen. P. v. d. W„ te L. Bij elkaar voegen gellike deelen rauwe en gekookte lijnolie en het katoen er mee met een kwast ge lijkmatig bestrijken. Flink laten drogen op een plaats waar de lucht goed kan toe treden. V. d. B„ te L. Is ons onbekend. E. R.. te N. Wendt u tot een land- bouw-specialiteit. B„ te W. De loterijen zullen wel weer gaan spelen met z.g. „slaapnummers". F. S„ te L. Vraag eens bij een drogist of er nog andere middelen zijn. GEBOREN: Johannes Maria, z. v. F. Th. H. Pelgrim en J. C. Kuijpers. o ONDERTROUWD: A. P. Wallaard jm. 28 j. en S. P. Rob bers jd. 25 j. G. Velthuijzen jm. 24 j. en E. Nieboer jd. 23 j. G. v. d. Weert- hof jm. 26 j. en S. Bronsgeest jd. 21 j. J. Dubbelaar jm. 25 j. en M Paats jd. 21 j, M. H. Kuivenhoven jm. 23 j. en H Werkhoven jd. 20 j. J. Wolfslag jm. 22 j. en C. Mol jd. 23 j. o OVERLEDEN: E. J. Neuteboom-Sira vr. 52 j N Sil vester m. 39 j. J. H. Wassink. z. 19 j. P. Ouwerkerk—De 1'EcIuse vr. 80 j. j. v. d. ZeeuwDe Jonge wede. 72 j. 3—3

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 7