LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 27 Juni 1932 VISSCHERIJBERICHTEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. HET LINDBERGH-MYSTERIE. Naar de correspondent van de .Daily Herald" 'uit New-York meldt, heelt een neger taxi-chauffeur dezer dagen aan de politie een nieuwen „sleutel" gegeven tot ontsluiting van het Llndbergh- mysterie. Hij deelde de politie van New-Jersey, door wien hij thans in arrest wordt ge houden, mede, dat hij den avond van den 2en April 1„ twee mannen en een vrouw naar het kerkhof van St. Raymond in The Bronx heeft gereden. Op dienzelfden avond en op hetzelfde kerkhof heeft dr. John Condon aan de vermoedelijke ontvoerders van de baby de 50.000 dollar betaald. De neger verklaart, dat beide mannen en ook de vrouw met een Engelsch accent spraken. Toen men hem een foto toonde van Violet Sharpe, de Engelschc dienstbode van de moeder van mevrouw Lindbergh, die onlangs zelfmoord beging, zeide hij dat zij wel wat geleek op de vrouw, die zich in gezelschap der beide mannen bevond. Een van zijn passagiers had een val- schen neus. o GEWELDIGE BOSCHBRAND IN- CANADA. In de boschrijke omgeving van Quebec, zijn gedurende de laatste weken een hon derdtal woningen door brand verwoest. De schade, wi-ikc door den brand in de regeeringsbosschen is aangericht, be draagt ongeveer 1.500.000 dollars. De regens van de laatste dagen heb ben den brand gebluscht. BANKROOF. Op een bank in de Jagerstrasse te Ber lijn werd een overval gepleegd. Twee mannen, met pistolen gewapend, dron gen de kassa binnen, hielden de beide kassiers met hun revolvers in bedwang en plunderden een openstaande geldkist. Met een buit ten bedrage van 2.000 Mark wisten zij in het drukke Verkeer te ont komen. -O- VIER PERSONEN BIJ SCHIET OEFENINGEN GEDOOD. Op de oefenschietplaats der Poolsohe artillerie bij Cowel geschiedde tijdens het scherpschieten een ongeluk, waarbij vier personen werden gedood. Een granaat ontplofte in de monding van een kanon. Het sluitstuk van het ka non werd uit elkaa: gerukt en een kor poraal en een kanonnier werden op slag gedood, terwijl twee artilleristen zoo zwaar gewond werden, dat zij na aan komst in het hospitaal overleden. DÜITSCH KOOPMAN IN MAND9JOERIJE VERMOORD. Naar de „Nachtausgabe" uit Charbin meldt, is in Mandsjoerlje een Duitsch koopman, Wilheml Pelz genaamd door bandieten vermoord. lil de nabijheid van Hlngobitze werd hij door bandieten over- vallrn. HIJ wist zich echter te verdedigen en legde negen zijner aanvallers neer. IV overigen namen de vlucht. Zelf werd hij gewond. Toen hij zich naar het naastblj- zljnde dorp voortsleepte, werd hij door een anderen bandiet neergestoken, Zijn teraardebestelling had plaats onder groote belangstelling der bevolking, die in hem een groot held zag. —o— TWEE KINDEREN ONDER DEN TREIN. Vrijdag kropen twee klndereh bij Jessen (Saksen) onder de gesloten spoorwegboo- meii door. De kinderen geloofden klaar blijkelijk, dat de baan vrij was. aangezien juist tevoren een goederentrein Was ge passeerd. Zij werden echter door eeh van den anderen kant komenden sneltrein overreden. Het eene kind Was Onmiddellijk dood. Het andere werd zwaar gewond. HET GOÜD VAN DB „EGYPT". Tóen het bergingsschip „Artiglio", dat hêt goud en zilver uit het wrak van de ..Egypt" heeft geborgen, dé haven van Ply mouth binnenliep, kwamen onmiddelijk douane-beambten en vertegenwoordigers van Lloyds op het schip, en de ohef van de douane te Plymouth verklaarde op be vel van de admiraliteit, dat de lading goud en zilver in beslag genomen werd. Deze maatregel is genomen tengevolge van de eisch van den kapitein van de sleepboot „Iroise", die het eerst de plaats van het wrak vaststelde, en een deel van het goud eischt. Morgen zal het edele metaal naar Lon den worden overgebraoht, IJMUIDEN, 27 Juni 1932. VISCHPRlJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.200.80: Griet per kist van 50 K.G. f.4214; Tongen per K.G f. 2—1.10; Groote Schol per kist van 50 K.G. f.3128: Middelschol per kist van 50 KG. f.2420; Zetschol per kist van 50 K.G. f. 26.5018; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f.23 505,50; Schar per kist van 50 K.G. f. 9.50; Tongschar per kist Van 50 K,G. f.35: Vleeten per stuk f. 3.28: Pieter man en Poontjes per kist van 50 K.G. f 14 2.50: Groote Schelvisch per kist van 60 K.G. f.27—20; Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 2115.50; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 15 10.50; Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f.9.505.50: Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.4821; Gullen per kist van 80 K.G. f. 11.502.50; Lengen per stuk f. 1— 0 40; Wijting per kist van 50 K.G. f.26— 120; Koolvisch per stuk f. 0.24; Makreel per kist van 50 K.G. f. 7.506.60. Aangekomen 3 stoomtrawlers: IJM. 89 met f.2356; IJM. 19 met f.2355; IJM. 19 met f.2552; IJM. 16 met f.3434; 2 kotters s. 66 met f.910: O. 322 met f.614; en 14 loggers: RO. 1 mfet f.648; K.W. 70 met f528: K.W. 161 met f. 1142: K.W. 175 met f.489. K.W. 47 met f.466; K.W. 68 met f.560: K.W. 40 met f.632; K.W 36 met f.695; K.W. 44 met f. 594; K.W 23 met f.586; K.W. 112 met f.484; K.W. 172 met f.350: K.W. 88 met f.363; GOH. 343 met f. 451. STILSTAND TE LAUSANNE EN GENEVE. EEN ITALIAANSCH MEMORANDUM. Zoowel de Fransche als Duitsche premier zijn in hun hoofdsteden verslag gaan uit brengen over het verloop Van zaken en beider politiek werd natuurlijk goedge keurd. Von Papen is gistermiddag naar Lausanne teruggekeerd. Nadolny was ook te Berlijn aanwezig. De Geneefsche ontwapeningsbesprekin gen zijn n.l. eveneens onderbroken daar nu ook Simon en Paul Bóncour vertrokken zijn. Daarentegen vinden talrijke bespre kingen plaats tusschen de Amerikanen Swanson en Gibson en de vertegenwoor digers der andere delegaties. Deze bespre kingen betreffen in de eerste plaats het voorstel van Hoover. Herriot verklaarde, dat hot in de afge- loopen week om leven en dood van de conferentie was gegaan. Ten slotte was een overeenstemming tot stand gekomen met de Engelsche delegatie, waardoor het voortzetten der besprekingen mogelijk was geworden. Toen hij op de hoogte was ge steld van de Amerikaansche voornemens, was hij zeer bezorgd geweest over het lot van de voortzetting der Werkzaamheden. Aan deze bezorgdheid heeft hij ook uit drukking gegeven, doch dit heeft de bood schap van den Amerlkaanschen president niet verhinderd. Wat de conferentie van Lausanne be trof, de onderhandelingen worden onder normale verhoudingen voortgezet. De overheêrschende gedachte is, dat een nieuwe organisatie van den Europeeschen eeonomischen toestand slechts mogelijk is in het kader van een nieuwe organisatie der wereld. De Fransche delegatie werkt op het oogenblik met de Duitsche delegatie onder zeer tevreden stellende omstandig heden Aan beide zijden heeft men zeer openhartig gesproken over de wederzijd- sche opvattingen van den toestand zonder zich door hartstochten te laten meesleu ren. Herriot herinnerde aan de aanvallen op hem gepleegd in zekere persorganen, in verband waarmede hij verklaarde, dat Wanneer het verboden mocht zijn zich te verheugen, het op zijn minst toch wel veroorloofd is te hopen, dat de werkzaam heden tot een gunstig resultaat lelden. v. Neurath werd door Mc Donald ont vangen elf had nog andere besprekingen. De Indruk, dat de positie der conferentie buitengewoon ernstig en gespannen is, blijft voortduren. Men verheelt zich niet, dat de conferentie na 10 dagen onderhan delen nog geen stap vooruit is gekomfen en dat de beraadslagingen nog steeds be perkt blijven tot uiteenzettingen van den noodtoestand der Duitsche economische verhoudingen, ofschoon hierover van Dult- sohe zijde reeds van den eersten dag af aan volledige inlichtingen zijn verstrekt. Rijksbankpresident Luther, die aan de officleele besprekingen der conferentie van Lausanne niet heeft deelgenomen, is weer naar Berlijn vertrokken. Grandi heeft een herstel-memorandum overgelegd, waarvan de hoofdinhoud luidt: De Italiaanschc regeering houdt vast aan haar tot dusver ingenomen standpunt, dat een volledig schrappen der herstelbe talingen noodzakelijk is. maar Verlangt dat de voordeelen en opofferingen, die uit een definitieve regeling van het schulden- vraagstuk voortvloeien, gelijkmatig wor den Verdeeld over alle staten. Mochten den Zuld-Eüropeesehen staten nieuwe cl'edleten worden beschikbaar ge steld voor den eeonomischen en flnan- cleelen wederopbouw, dan zou dit volgens de opvatting der ïtallaansche regeering slechts onder twee voorwaarden kunnen geschieden: Ié. dat deze gelden niet gebruikt worden ten behoeve van oude schulden; ook onder deze schulden moet een streep gezet worden. 2e. dat deze gelden niét worden gebruikt voor oorlogsbewapeningen maar diehen voor den ecohomlschcn wederopbouw. Een preferentieele behandeling van zekere staten, die dit elschen, kan niet worden toegestaan, d&ar deze staten noch groote buitenlandsche schulden, nöch bin- nenlandsche schulden te betalen hebben. Het Italiaansche memorandum oefent verder scherpe critiek uit op eenige door Frankrijk te berde gebrachte getallen; vooral op het berekenender netto-saldo van de herstelbetalingen, aangezien deze getallen gebaseerd zijn op verkeerde vooronderstellingen. Volgens een blad te Geneve heeft een Fransch deskundige (misschien Avenol) een nieuw plan ontworpen. Dit zou voor stellen de stichting van een gemeenschap pelijke credietorganisatie. Deze „kas" zou ten deele bestaan uit het saldo der Duit sche herstelbetalingen zoodra Duitsch- land's economische toestand herstelbeta lingen weer veroorloven zal - en voor de rest uit stortingen van alle andere landen en wel Uit een vast te stellen percentage hunner douane-ontvangsten en uit de overschotten van de handelsbalansen. Deze sommen zouden dan worden gebruikt voor eredietverschaffing aan financieel Zwak staande landen en worden onderge bracht bij een corporatie, welke onder den Volkenbond ressorteert. De hulp aan Oostenrijk. De Oostenl'ijksche bondskanselier Dolfuss heeft voor dé radio verklaard, dat de be raadslagingen óver het techhlsche deel van de leening vóór Oostenrijk vrijwel ge ëindigd zijn. Er worden geen politieke of oeconomische voorwaarden gesteld, die oostenrijk niet zou kunnen aanvaarden. De leidende mogendheden zijn tot hulp bereid. De invoeging vail de hulp aail Oostenrijk in eer groot plan biedt echter nog moeilijkheden. Oostenrijk Is op alle mogelijkheden voor bereid. Vlak voor zijn rede zeide Dolfuss uit Parijs telefonische inliohtlngen ont vangen té hebben, die hem deden hopen, dat de moeilijke arbeid nog deze week tot een goed einde gebraoht zouden kunnen worden. BELGIE. Betooging van oud-strijders te Antwerpen. Er heerschte gistermorgen te Antwerpen een sterk contrast tusschen het rustige zomerweder en de sterk bewogen gemoe deren der bevolking ter gelegenheid van de straatbetooging, welke was georgani seerd door het Verbond van LcgerverBroe- deringen. De burgemeester had een heel leger van marechaussee en politie-agenten gemobiliseerd voor het handhaven van de orde. Bijna alle hoeken der straten waren door sterke politieposten bezet. Zevenhon derd en vijftig marechaussee te voet en te paard en 1200 politle-agentên moesten zorgen voor het handhaven van de rust. Hun gezamenlijk aantal was niet veel min der dan één derde van het aantal deelne mers aan de betooging. Achter het stad huis stonden een aantal wagens van de brandweer opgesteld alsmede een viertal auto's, die op het eerste alarm de nöödlge versterking zouden moeten aanvoeren. De burgemeester had alle mogelijke middelen die hem ten dienste stonden, gemobiliseerd Alleen had hij geen beslag kunnen leggen op een groote hoeveelheid voor het ge bruik ongeschikt verklaarde eieren, en Van dit wapen werd tijdens den optocht door de tegen-betoogers een meer dan overvloe dig gebruik gemaakt. In de morgenuren verliep alles rustig en patrouilleerde de bereden marechaussee door de straten. Hier en daar stonden groepjes politie-agenten, die voor deze ge legenheid hun 6abels hadden omgegord. Een Mis. in de open lucht gehouden, ver liep zonder incidenten. Het was.op het oogenblik. dat de optocht der „Verbroede ring" zich in beweging stelde, dat de pop pen aan het dansen gingen. Een zeer tal rijke groep tegenbetoogers, bestaande uit Fronters. Vlaamsche oud-strijders en com munisten, hadden zich nabij den stoet opgesteld. Vlaamsche strijdliederen waren niet van de lucht. Er werd gefloten en geroepen op schier oorverdoovende wijze, voorts werd met eieren geworpen. Zelfs de auto's waarin zich de invaliden bevonden, waren weldra met eierstruif be dekt. Politie en marechaussee chargeerden met blanken sabel en dreven de tegen-be toogers uiteen. Een naar honderd meter verder echter herhaalde Zich wederom het zelfde tooneel Het tumult bereikte wei zijn hoogtepunt bij het monument, opge richt ter eere van de gesneuvelden. Be halve met eieren werd nu ook met blauw sel en roode poeder geworpen, en dit on der aanhoudend gefluit en gejoel. Ön de Meirplaats voerde de politie herhaaldelilk Charges bit. De rust kon echter hier vrij spoedig worden hersteld. De feestzitting van de Verbroedering kon daarna in het Beursgebouw ongestoord doorgaan. Later kwam het in de stad nóg herhaaldelijk tot botsingen tusschen ver schillende gl'oepeh. Behalve dat van tal van personen de hoeden waren ingedeukt en de kleeren gescheurd, had een negen tigtal personen ernstige schrammen en bullen opgeloopen. Een tiental personen kreeg ernstiger verwondingen, waarvan geen enkele levensgevaarlijk. Een persoon moést in het ziekenhuis worden opgeno men Door de politie werden ruim 10 per sonen gearresteerd. Gedurende de avond uren werd nog voortdurend door mare chaussee te paard eh door politie dóór de straten van de binnenstad gepatrouilleerd. DUITSCHLAND. Dc strijd tusschen rijk en landen - middenpartij - Als de Nasis baas zijh. Geen In den Beièl'SChen Landdag heeft mi nister-president dr. Held de verklaring af gelegd. dat de Beiersche regeering een stemmig van oordeel is, dat zij niét in staat is om aan het verzoek van den rijks minister van binnenlandsche zaken te voldoen, het algemeene uniformverbod in Beieren op te heffen, en wel uit juridische als zakelijke overwegingen. Het is bewezen, dat het verbieden van liet dragen van Uniformen in Beieren een middel Is tot het in stand houden van fUSt en orde. De Beiersche regeering wijst het vér- wijt van de hand. dat zij met politieke of politleVerbodsniaatregelen êen nationale beweging onderdrukken Wil. Verreweg hét grootste deel dér Beier sche bevolking, aan wier nationale ge zindheid liiet getwijfeld kan worden, wenscht echter niet, dat politieke tegen stellingen op de straat gebracht Worden. Het Huls nam bij afwezigheid Vail de uitgesloten nationaal-socialisten en van de zitting weggebleven Duitsch-iiatioiiale afgevaardigden, met alle stemmen tegen die der communisten een door den afge vaardigde Wohlmuth i Beiersche Volks partij) voorgelezen resolutie aan. welke uitspreekt dat de Beiersche Landdag dé slaatsregeering met alle beslistheid steunt bij haar streven den binnenlanflsehen vrede te waarborgen. De Beiérsché Land dag keurt hèt goed. dat de Beiersche staatsi'egeering vasthoudt aan llet door haar uitgevaardigde verbod, zich têgêii In grijpen Van het rijk met het doel van op heffing van het verbod keert en dat zij vastbesloten is terreur eh gewelddaden met alle machtsmiddelen tegen te gaan. In Hessen zeide de premier o.a.: „In Hessen bestaat een uniformverbod niet meer. Het demolistratieverbod is met het oog op de bloedige botsingen tijdens de Hessische verkiezingen noodzakelijk gebleken. De vrees, welke ook de Hessi sche regeering gevoeld heeft bij de ophef fing van het S. A. en het uniform is helaas bewaarheid. In een tijd van poli tieke kookhitte, waarin de bevolking door oratorische en journalistieke teugelloos heid en beschimping der staatsorganen op ongehoorde wijze wordt geprovoceerd, moest het weer toelaten der verboden in stellingen natuurlijk prikkelend werken en de toestanden hog Verscherpen. Ik heb den indruk, dat de Rijksminister van Binnenlandsche Zaken begrijpt, hoe gevaarlijk het is de politiemacht der lan den te beperken. Ik geloof echter dat het Rijkskabinet zich têh opzichte vail de nationaal-socialisten gebonden heeft en daar niet van af kan. We lèVên in een tijd Van buitengewoon gevaarlijke binnenland sche crisis. De Rijkspresident heeft het opheffen vaii het uniform- én S.A.-verbód aan de voorwaarde verbonden, dat de strijd der meeningen rustiger zou worden. Wanneer zijn verwachtingen niet ln ver vulling mochten gaan, was hij Vtót beslo ten op te treden tegen excessen. De ver wachtingen van den Rijkspresident zijn, zooals to voorspellen was, niet vervuld. Men mag nu verwachten, dat de Rijks- president, die niet partijpolitiek gebonden is, het gevaar Inziet en thans zijn maat regelen noemt." In verscheiden plaatsen is het opnieuw tot relletjes gekomen. Zaterdag ontstond te Berlijn een hevige botsing tusschen nazi's en leden van de Helchsbanner. Het begon met een overval op een krantenventer door een troep van 40 a 50 nazi's. De man vluchtte het ge bouw van de „Vorwarts" binnen, de nazi's achtervolgden hem tot op de binnenplaats waar zij stuitten op eenige leden van de Reichsbanner, die er na èên verwoede schiet- en kloppartij in slaagden hen liet gebouw weer uit te werken, waarhij drie personen zwaar werden gewond. Het óvervalêommando verscheen spoe dig ten tooneele, een deel der omgeving werd afgezet. Gisternacht is de leider van den Rooden Anti-FaSClstlschen Strijdhond te Lands berg aan de Warthe na het verlaten van het bondslokaal der K. P. D. door onbe kenden, vermoedelijk nationaal-socialis ten, doodgeschoten. Verder botsingen te Hamburg, te Wat- téllscheid (1 Nazi gedood), te Leipzig etc. Is het wonder, dat de Berlijnsche poli- tlepresldent Greszlnskl te Maagdenburg O.a. Zeide: De regeering-Bruening is het eenige kabinet geweest, dat voor de rust en bin nenlandsche orde in Dultschland iets heeft gedaan. De regeering-VOn Papen liad gemeend, dat zij door de opheffing Van het uniformverbond de binnenland sche rust zou bevorderen. Thans, eenige weken later, waren de werkelijke gevolgen ervan reeds aan het licht getreden In werkelijkheid bestond reeds de latente burgeroorlog. Het gevaar van de Main- linle en het Separatisme dreigt -.veer. Greszlnskl beëindigde zijn rede met een waarschuwing aan de regeeringen der Duitsche landen en aan den Rijkspresi dent om het Duitsche volk en den staat voor ongelukken te bewaren. Het streven naar het vormen van een burgerlijke eenheidspartij is thans tot nader order verdaagd, In een verklaring van de werkcommissie wordt o.a. medege deeld, dat de voorbereidende werkzaam heden lot het inzicht hadden geleid, dat onder den druk van de a s. Rijksdagver kiezingen niet kon worden gekomen tot de nagestreefde eenheid, wanneer deze ook toekomstwaarde zou hebben. Boven de noodzakelijkheden van het oogenblik gaat echter verre uit het groote doel van een burgerlijke eenheid, die den kiezers een gesloten en krachtig deelnemen aan 'iet politieke leven moet mogelijk maken. Voor ait doel zal worden voortgewerkt. ten einde het terrein voor te bereiden voor die beslissingen, die na de verkiezingen van 31 Juli het Duitsche burgerdom zal moe ten nemen ter bescherming van zijn poli tieke vrijheid, Mislukt, kan mén vooreerst deze bewe ging wel noemen. De natlonaal-6ocialistische fractie van den Pruisischen Landdag heeft een uit voerig belastingprogram ingediend, om, zooals in de toelichting tot dit program gezegd wordt, thans reeds den grondslag te leggen voor hét opbouwend werk der aanstaande nationaal-socialistische regee ring. Volgens het nationaal-socialistische voorstel zal het belastingvrije gedeelte van het Inkomen en de aftreK voor echtgenoot en kinderen aanmerkelijk worden ver hoogd, De belasting op Inkomens tot 8000 mark wordt verlaagd van ïo tot 8"/»; aie op in komens van 8000 tot 12000 mark blijft 12' terwijl voor inkomens boven 12000 mark een progressie zal worden ingevoerd, welke met 20"/o begint en voor het ge deelte Van het inkomen boven 46000 mark tot 80"/» stijgt. Het Voorstel bevat verder bepalingen, waardoor de groote winsten Van trusts, banken ehz. getroffen worden. De Pruisische ministers zullen Worden uitgèhoofligd met terugwerkende kracht tot 1 Januari afstand te doen Van dat gedeelte van hun salaris, dat een bedrag vah 12O60 mark per jaar te boven gaat. ENGELAND. Incident in Schotland. Zaterdag werd te Stilling in Schotland eeh bijeenkomst gehouden ter herdenking van deli Slag van Bannockburn In J314. lil welken slag dé Schotten het Engelsche ieger versloegen en de önafhankelilkheid van Schotland veroverden. Aan het slot van de plechtigheid haalde plotseling een vrouw de Sehotsche vlag te voorschyn en riep de aanwezigen op. om de Engelsche vlag neer te halen van den toren van hêt nabij de stad gelegen kasteel Stirling, dat als militaire kazerne dienst doet. De menigte trok naar hét kasteel en mar cheerde in gesloten gêlèderen door dc. toegangspoort, VoorBij dè uit twee solda ten bestaande militaire wacht, dié zóó verrast was dat zij geen gelegenheid meet had om in te grijpen. Twee jongelui klom men op het dak haalden den Union Jack omlaag en héscjien de Sehotsche vlag op tién toten. Pas toen de menigte het slot wêer had verlaten, wérden de vlaggen Coör'cen der soldaten Weel' verwisseld. SIAM. Naar een cönstitutioneele monarchie. Gisteren hebben de militaire eh burger lijke vertegenwoordigers van het Siamee- scne volk een bezoek aan den konine ge bracht, ten einde hem van de bepalingen der voorgestelde nieuwe grondwet ln ken nis te stellen. De koning behield zich zijn definitief antwoord op de vraag, of hli bereid was als constitutioneel vorst te blijven regeereii, tot heden voor. Den ver tegenwoordigers stelde hij een door hem enderteekendê proclamatie ter hand. Waarmee zij naar het hoofdkwartier der Voorloopige regeermg terugkeerden en die later door hen onder toejuichingen van het volk in het openbaar werd voorgelezen. Hievült lèidt hieH af dat dé koning de cohatitutlóneele monarchie aanvaardt! Dit laatste wordt later bevestigd. Er schijnt een goede verstandhouding te bestaan tusschen dén koning en de lei ders van de revolutie. De prinsen en prinsessen worden goed behandeld, doch als gijzelaars gevangen gehouden totdat de nieuwe constitute- neele regeering aan het werk zal zijn. LAUSANNE EN GENEVE. LAUSANNE, 27 Juni. De bespre kingen, die hedenmorgen tusschen dè financieele adviseurs der verschillende delegaties en de Duitsche financieele des kundigen zijn gevoerd, stonden geheel in het teeken van de groote gemeenschappe lijke zitting der Duitsche en Fransche ministers, die hedenmiddag om halfviif zal worden gehouden. J Pas tegen elf uur is Rijkskanselier Von Papen, ln gezelschap van den Dultschen minister voor de voedselvoorziening Frei- herr von Braun te Lausanne aangekomen Herriot was reeds vroeg in den morgen uit Parijs teruggekeerd. 'Terstond na aankomst van Von Papen vergaderde de Duitsche delegatie over de hedenmiddag in de Fransch-Duitsche zit ting af te leggen verklaring. PARIJS, 27 Juni (V.-D.) Uit bijna alle verklaringen die Herriot en zijn an dere collega's in den loop van de laatste 24 uur hebben afgelegd blijkt duidelijk dat de Fransche regeering met haar con cessies tot de uiterste grens is gegaan en vastbesloten is op geen enkel ander voor stel meer in te gaan. Herriot 2elf ver klaarde voor zijn vertrek op het station tegenover de verzamelde journalisten dat de Fransche delegatie te Genève en te Lausanne voorstellen heeft gedaan, die in staat zijn om Europa volkomen te re- organiseeren. Men moet zich hoeden voor improvisaties, Hij had het vaste vertrou wen dat men toch nog tot een agemeene overeenstemming op de basis van deze voorstellen zou geraken. Behoudens enkele uitzonderingen keurt de Parijsche pers de huidige houding der Fransche delegatie goed. Men verwacht met eenige spanning de voorstellen van den Duitschen Rijkskanselier betreffen de de economische compensaties. Tegenover Lausanne is de ontwape ningsconferentie eenigszins op den ach tergrond geraakt. Te Toulouse werd gis teren een groote socialistische meeting gehouden, waarbij Léo Blum Over de voor stellen van Hoover kwam te spreken, Hij drukte zijn teleurstelling er over uit, dat Frankrijk niet met grooteren ijver zijn standpunt ten aanzien van deze voorstel len had bepaald. De socialistisohe partij neemt geen stelling tegen de regeering Herriot, doch doet alle6 om uit de huidige situatie te komen met een zoo gunstig mogelijk resultaat voor iedereen. Indien men de onderhandelingen te Genève en te Lausanne echter ging belemmeren zou daardoor een breuk met de regeering be vorderd worden. BEIEREN TERUG NAAR DE MONARCHIE? LONDEN, 27 Juni. (V.D.) De „Daily Ex press" had een Interview met de boeren leider van de Beiersche Volkspartij dr, Heim. die o.a. verklaarde, dat op hetoogen blik elk moment de dag kan komen, waar op kroonprins Ruprecht tot koning van Beieren zal Worden uitgeroepen. Dit was niet slechts de meening van de groote meerderheid van het Beiersche volk, doch dr. Heim verklaarde goede reden te heb ben om te gelooven dat deze meening ook door de huidige Beiersche regeering ge deeld werd. Naar zijn schatting zou min stens 72 proceht der Beiersche bevolking het herstel dêr oude Beiersche monarchie steunen. „De grondwet van Wclltiar is dood, wij wachten slechts op het uur van haar begrafenis", verklaarde dr. Heim. Het herstel der monarchie 2ou echter geenszin1 een scheiding tusscheli Beleren en het Rijk beteekenen. Beieren zou echter het recht moeten hebben er een van de andere Duit sche staten onafhankelijke grondwet op na te hóuden. De vraag van den verslaggever van de „Daily Express", of men een absolute mo narchie met dictatoriale volmachten wènSêhte. werd dooi' dr, Heim Ontkennend beantwoord. De Beiersche koningen waren altijd democratisch geweest en zeer bemind bij het volk. De monarchie zou door een uit twee kamers bestaand parlement ge steund moeten wordên, Dit alles Was reeds uitgewerkt. Het Hoogeriiüis zou bestaan uit doot den koning benoemde leden uit invloedrijke indUstrieéle. universitaire eh kerkelijke kringen, alsmede gekozen verte genwoordigers van openbare instellingen, handelslichamen, vakbonden, enz. Het La gerhuis zou op dezelfde basis gekozen moe ten worden als de huidige Beiersche Land dag. niet dié wijziging, dat het kiesrecht beperkt zou moeten worden. Heim Verklaarde verder, dat hij geloof de dat het conflict tusschen Beieren eh het Rijk spoedig openlijk tot uitbarsting zou komen. Beieren keek thans reeds uit naar een koning, die leiding zou kunnen geven aan den strijd om de Beiersche wet ten te beschermen tegén de algemeéne Duitsche waüorde. die de Rljksregeeiing Beleren wil opdrihgen. DE TOESTAND IN CHILI. SANTIAGO. 27 Juni (V.-D.) De po litieke toestand in Chili wordt meer en meer gestabiliseerd. De snelle verande ringen sedert het aftreden Van president Juan Montero op 4 Juni J.l. schijnen on der leiding van Carlos Davila snel in te burgeren. Het schijnt dat de meerder heid van het Ieger thans achter Davila staat, die zijn positie aanzienlijk ver sterkt heeft. PORTUGAL. Het kabinet afgetreden. De Portugeesche minister-president Da Costa Oltvicra heeft presdeht Cafiüóns een verzoek om ontslag van het gèhèeie kabinet gedaan. Dit verzoek werd aangenomen. Het ka binet kreeg opdracht tot het afwikkelen der loopende zaken tot de begfoöt)nB.®j' zijn aangenomen en eén nieuw kabinet zal zijn benoemd. 2—1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2