LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 25 Juni 1932 m Schatten van Schoonheid BUITENLAND. MOEILIJKHEDEN RIJNVAART. Op 14 Juli interationale besprekingen te Rotterdam. Naar men van bevoegde zijde mededeelt zal op 14 Juli te Rotterdam een inter nationale bespreking aangaande de hui dige groote moeilijkheden in de Rijnvaart worden gehouden tusschen vertegenwoor digers van de belanghebbenden bij deze vaart uit alle betrokken Rijnoeverstaten. V.r.R.O.-TIJD NAAR DE A.V.R.O. De V.A.R.A. protesteert. Tusschen de A.V.R.O. en de V.P.R.O is een overeenkomst getroffen, waarbij de V.P.R.O. er in toestemt, dat de A.V.R.O. gedurende drie maanden de beschikking krijgt over de avondzenduren van de V.K R.O Aan den minister van Waterstaat is thans verzocht, aan dezen ruil van zend tijd zijn goedkeuring te hechten De V A.R.A. heeft hiertegen geprotes teerd en is van meening dat de V.P.R.O. haar de helft van den afgestancn zendtijd had moeten geven. DE KONINGIN IN WERNIGERODE AANGEKOMEN. Gistermiddag is H M. de Koningin met een gevolg van zeven personen te Werni- gerode aangekomen Aan het station werd zij, uit naam van rijkspresident Von Hin denburg, verwelkomd door Landrat von Ptoch, die haar een bouquet rozen over handigde. Da Koningin heeft zich naar Sierke begeven, waar zij gast zal zijn op het jachtslot van Ernst von Stolberg- Wernigerode. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Bij beschikking van den Min. van Econo mische Zaken en Arbeid, is ingesteld een commissie van advies inzake propaganda voor Nederlandsch fabrikaat en in deze commissie benoemd: a. tot voorzitter de heer mr. M. P L. Steenberghe, voorzitter der Alg. R.-K. Werkgeversvereeniging te Goirle; b. tot leden de heeren: F. L van der Bom, voorzitter der Vereeniging van Christelijke Werkgevers en Groothandela ren in Nederland te Amsterdam; ir. J. van Dusseldop, voorzitter der Vereeniging „Ne derlandsch Fabrikaat" te 's-Gravenhage; H. P. Gelderman C.Mzn., algemeen voor zitter van het Verbond van Ned Werkge vers te Oldenzaal; J. A. Geluk, secretaris ran den Alg Ned. Zuivelbond, te 's-Gra venhage; mr. J. Gerritsz, secretaris der Rijkscommissie Werkverruiming, te Am sterdam; mr. C. H. Guépin, voorzitter der Ned Maatschappij voor Nijverheid en Handel, te Santpoort, F. V. Valstar, voor zitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwcommissie in Nederland, te 's-Gravenhage; c. tot lid en secretaris de heer II. F R. Snoek, secretaris der Ver eeniging „Nederlandsch Fabrikaat" te 's-Gravenhage JAARVERGADER. „ROODE KRUIS". Om twee uur begaven de deelnemers aan de vergadering van het Roode Kruis te Den Helder zich gisteren met twee sleepbooten naar de oorlogsschepen „Gel derland en „Jacob van Heemskerck" ter wijl Prins Hendrik zich met de admiraals sloep naar de „Heemskerck" begaf. Tijdens dit bezoek defileerden escadrilles land- en watervliegtuigen boven de schepen. Na afloop hiervan begaven de gasten zich naar Huisduinen waar door Z. K. H. de nieuwe transportcollonne van het Roode Kiuis werd geopend. Bij deze gele genheid werd de burgemeester van den Helder, de heer Driessen, eere-voorzltter ran de afdeeling, door den Prins begiftigd met het eerekruis van Verdienste van het Nederlandsclie Roode Kruis. Hierna vond een maaltijd plaats in de Marineclub Des avonds concerteerde de Stafmuziek der Kon Marine. UIT NED. OOST-INDIE. VERMINDERING DER VERLOFSTRACTEMENTEN. Door den Volksraad per 1 September goedgekeurd. BATAVIA 24 Juni. (Aneta). De Volks raad heeft z.h.s, aangenomen de ordon nantie tot tijdelijke vermindering der ver- lofstractementen nadat een amendement- Pastoor (I. K P.) was aangenomen, tot invoering der vermindering per 1 Sept. 1932 Vervolgens zette de Volksraad de debat ten over de Mullcontingenteering voort. Deze eindigden met aanneming van een vijftal moties. De regeerlngs-gemachtigde prof. Schrieke verklaarde, dat de Regee ring niet bereid is het aantal voorklassen te vergrooten. terwijl het Nederlandsch een zoo groote roi speelt dat de Regeering het niet verantwoord acht. leerlingen met on voldoende kennis daarvan toe te laten. De Regeering meent dat zij aan de contin- genteering in verband met de financieele gevolgen, moet vasthouden. COMMUNISTISCHE PROPAGANDA. MEDAN, 24 Juni. (Aneta). De recherche arresteerde elf Chineezen wegens com munistische propaganda, waarvan Singa- jrore het centrum is. De „Sumatra-Post" meldt, dat de poli tieke recherche te Tibintinggi Siantar en Tandjoeng Balei zes Chineezen arresteer de wegens verspreiding van communis tische pamfletten De Chineezen bleken in verbinding te staan met een te Penang gevestigde organisatie wier doel was het maken van communistische propaganda ter Sumatra's Oostkust. RECLAME. lïk'o i - it 20 Zambos Sigaretten 25 cents. 1141 RECLAME. 2067 DUITSCHLAND. De Nazis dreigen, doch Beieren zal niet wijken - Uit den Pruisischen Landdag. Naar de „Pruisische Persdienst van de NSDAP" mededeelt heeft de vertegen woordiger van den rijksweerminister, over ste von Bredow, vertegenwoordigers van de nat.-soc. Landdagfractie ontvangen. Deze vertegenwoordigers gaven op scherpe wijze uitdrukking aan de opgewonden stemming der nat.-soc. organisaties over de werkloosheid der verantwoordelijke autoriteiten. In het bijzonder wezen zij er on dat zij het zich eenvoudig niet langer lieten welgevallen, dat dagelijks onder de oogen der Pruisische politie dozijnen S.A- mannen als vee worden vermoord of neer geslagen. De chef van het departement verklaarde, dat hij de klachten in de vol gende kabinetszitting nadrukkelijk wilde behandelen en zeide toe, dat het noodige zou worden gedaan. De nat -soc. vertegenwoordigers eischen, dat het rijksministerie van binnenlandsche zaken ten scherpste zal optreden tegen de intellectueele aanstokers van de moord- hetze in het Karl Liebknecht-huis in Ber lijn, opdat de nat. soc. niet in hun vertwij feling gebruik zouden maken van hun recht tot noodweer tegenover de moorde naars. Onder het uitvoerige materiaal, dat den rijksminister ter hand werd gesteld, bevonden zich ook de foto's en bijzonder heden van Russische tsjekisten, die zich in de onrustige gebieden zouden bevinden. Ook zijn in cijferschrift gestelde bevelen tot moorden, waarbij de naam van de lo kalen van de moordcommando's en hun schuilhoeken genoemd worden, overhan digd. Het opheffen van het demonstratiever bod in geheel Duitschland werd met alle beslistheid toegezegd, op zijn laatst tegen het midden van de volgende week. De Nat.-soc. „Korrespondenz" schrijft zelfs: „Wij verlangen dat de uitzonderingstoe stand in het gansche Duitsche Rijk zoo snel mogelijk zal worden geproclameerd. Wij verlangen een zoo sterk mogelijk door gevoerd verbod der communistische partij en haar organisaties. Wij verlangen de zuivering van zwart-roode politiekrachten en dit in het bijzonder in Pruisen. Dit eischen wij voor twaalf en een half mil- lioen nationaal-socialistenwij eischen opnieuw de daad. waarop wij sinds we ken wachten. Blijven deze daden ook heden achterwege, dan zal niets den loop der dingen meer kunnen tegenhouden." Maar Beieren zal niet toegeven. De Beiersche Volkspartij correspondent schrijft: Het conflict tusschen Beieren en de Rijksregeering berust wezenlijk hierop, dat de Beiersche Staatsregeering bij den besten wil zich niet kan aansluiten bij de politieke opvattingen der Rijksregeering, dat het weder op straat toelaten van ge- uniformde politieke organisaties de bin nenlandsche orde zou dienen. Hierbij komt nog. dat het juridisch niet geoorloofd is, dat de Rijksregeering zoo diep ingrijpt in de politioneele souvereiniteit. Bij deze diep ingrijpende politieke en juridische mee- ningsverschillen kan men te Berlijn niet vervrachten, dat men te Muenchen toe zal geven aan de vereischte aanpassing aan de nolitieke wenschen. Niemand zal zich derhalve verrast kunnen toonen indien de Beiersche ministerraad, die zich gistermid dag en ook des avonds heeft bezig gehou den met de opstelling van een antwoord aan de Rijksregeering tot een volkomen afwijzend standpunt is gekomen. De Beier sche Staatsregeering zal wel niet nalaten de Rijksregeering nog eens uitvoerig te verklaren waarom zij uit constitutioneele en politieke gronden geen andere houding kan aannemen. De Landdag is tegen hedenmorgen bij eengeroepen ten einde kennis te nemen van de mededeelingen der Rijksregeering. Nieuwe botsingen hebben plaats gehad te Berlijn en in Duisburg. Hitier sprak te Miinchen. Hij wees op de binnenlandsche politieke omzwaai van de laatste 8 weken en stelde met genoeg doening vast, dat het Juist rijkspresident von Hindenburg geweest was, die het rechtsherstel had doen plaats vinden. Centrum en sociaal-democratie hebben het geluk, dat de tegenwoordige regeering geen nationaal-socialistische regeering was. Zij moesten den hemel danken, dat de rijks kanselier von Papen heette en niet Adolf Hitler. Bij een nat. soc. regeering zou het hun niet zoo gemakkelijk gelukken het beeld der verantwoordelijkheid voor de daden der laatste 13 Jaren te verdoezelen. De nationaal-socialisten zouden den hee ren van het zwarte en roode front een balans toonen, waardoor hun hooren en zien zou vergaan. Beiersche ministers zijn het geweest, die nog voor enkele weken in Berlijn hebben geëlscht, dat van rijks wege opgetreden zou worden tegen de nat. soc., dat men de S.A. moest verbieden. Hitier wees vervolgens op het feit, dat de nat. soc. fractie uit den Beierschen landdag was gezet en verklaarde onder stormachtigen bijval, dat de partij zich deze methoden niet meer liet welgevallen. „Wij zijn vastbesloten aldus Hitier om of door het rijk ons recht te krijgen, of een toestand te scheppen, die de onmo gelijkheid van dit optreden aan een ieder ondubbelzinnig bewijst. Wij zullen in Ol denburg en Mecklenburg precies hetzelfde doen, wat de Beiersche Volkspartij in Beieren doet. Dan moet het rijk ingrijpen en de met het recht strijdige houding der zwarte en roode partijen corrigeeren". Betreffende de coalitie met de andere partijen verkla,.rde Hitier, dat de nat. sco. moesten weigeren de politiek der partijen voort te zetten. De natè soc. zijn bereid de volle verantwoordelijkheid op zich te nemen en kunnen dat doen. wanneer het Duitsche volk op 31 Juli zijn plicht ver vult. Zoolang kunnen zij wachten. In de bladen der Beiersche regeerlngs- partijen wordt beweerd, dat het in de be doeling der nationaal-socialisten ligt, mor gen te München weder betoogingen te houden en tot dit doel ook dichte drom men partijgenooten uit de provincie in de stad te concentreeren. In het geheel zouden 30 a 40.000 Hitle- rianen morgen te München vereenigd zijn. De Beiersche Staatszeitung voegt hieraan toe, dat in de bevoegde kringen men ook deze nieuwe demonstratie met kalmte tege moet ziet en dat alle noodige maatregelen zullen worden genomen. Betoogingen, van welken aard ook, met of zonder uniformen, zullen niet worden geduld. Gisteren heeft de Wurtembergsche Land dag besloten de voorstellen in zake de al dan niet toelaatbaarheid van het dragen van partij-uniformen in het parlement, te verwijzen naar de commissie van orde. Van nat.-soc. zijde wordt verklaard, dat de meerderheid van den Landdag beslui ten kan. wat zij wil. doch dat de partij zich het recht in bruine hemden te ver schijnen. niet laat ontnemen. De Landdag zal thans Dinsdag nog eens bijeenkomen, ten einde stelling te nemen tegen 't, commissie-voorstel in zake de partij-uniformen. In den Pruisischen Landdag werd de amnestie-wet in tweede lezing met de stemmen van het centrum en de sociaal democraten tegen, definitief aangenomen Tevens werd het staatsministerle in een resolutie verzocht een onderbreking resp. opheffing van de strafvoltrekking terstond te doen ingaan voor de na de in werking- treding der wet geschorst wordende straf- zaken. De wet wordt eerst van kracht, indien de staatsraad afziet van verzet. Voorts werden nog aangenomen de com munistische voorstellen voor opstelling van een program voor werkverschaffing, tot afschaffing van anonyme kapitaalsmaat schappijen en tot invoering van een con trole op het bank- en geldwezen. Daarentegen werd met 200198 stemmen die der Duitsch-nationalen, nationaal-so cialisten en der Duitsche volkspartij, de invoering van den arbeidsdienstplicht ver worpen. De voorstellen tot korting van de onder steuningen werden aangenomen en ook met 141 tegen 45 stemmen en 34 onthoudingen het communistische voorstel om alles, wat aan inkomens boven 12.000 Mark wordt verkregen, door belasting weg te nemen. Voor stemden de sociaal-democraten en de communisten, tegen de Duitsch-natio- nalen en enkele rechtsche groepen, terwijl het centrum blanco stemde. De nationaal- socialisten namen aan de stemming niet deel. Een lang debat ontspon zich over onder wijsvraagstukken, waarbij het tot een scherpe woordenwisseling kwam tusschen den Duitsch-nationalen katholieken afge vaardigde Stadtler en prelaat dr. Lauscher van het centrum. Daarbij keerden zich ook de nationaal-socialisten door levendige interrupties tegen het centrum. Tenslotte werd na opgewonden debatten het nationaal-socialistische voorstel tot op heffing van het verbod van politieke op tochten en vergaderingen aangenomen. Voor stemden de nat.-soc., de Duitsch-na tionalen en de communisten. De Nazi's hebben ook nog een scherpe aanklacht gericht tegen den Berlijnschen vice-president Bernhard Weiss, wegens be schermen der speelclubs. Deze beschuldi- giging stond ook in „Der Angriff", die in beslag is genomen. Officieel wordt de be schuldiging beslist ontkend. o BULGARIJE. Handelsverdrag met Duitschland. Gisteren werd te Sofia, na onderhandelin gen, welke één maand hebben geduurd, het handelsverdrag tusschen Bulgarije en Duitschland onderteekend. Het verdrag is aangegaan voor den tijd van een jaar. Het wordt automatisch ver lengd, indien het niet wordt opgezegd. Het verdrag regelt spoorweg- en scheep vaartkwesties, het vestigingsrecht de toe lating van kooplieden en het warenverkeer. Beide landen hebben elkaar meestbegun- stiging toegezegd. Duitschland staat Bulgarije voor zekere landbouwproducten douanerecht-verminde ring toe, zoomede voorkeur-rechten op mais, tarwe, rogge. Bulgarije verpl.cht zich bepaalde groepen Duitscne industrieproducten van rechten vrij te stellen. Het handelsverdrag moet nog geratifi ceerd worden door de parlementen der beide landen. RECLAME. sluimeren in Uw huid. Gelaatsmassage met Purol wekt ze tot nieuw leven. Een handleiding voor gelaatsmassage ontvangt U gratis bij koop van Purol doos 30 ct„ tube 80 ct.) - Alleen bij Apoth. en Drogisten. LAUSANNE EN GENEVE. DE FRANSCH-DUITSCHE BESPREKINGEN. De tweede bespreking der Fransche en Duitsche ministers ving gisteravond tegen zes uur aan. Aan de zitting werd deelgenomen door de Duitsche en kabinetsleden en de financieele experts. De beraadslaging volgde onmiddellijk nadat door den Duitschen minister van Financien een uitvoerig rapport was uit gebracht. Rijkskanselier von Papen, die bij den aanvang der zitting aanwezig was, verliet de bijeenkomst tegen half zeven. Hij begaf zich direct naar het station ten cir.de met den sneltrein vla Bazel naar Berlijn te vertrekken waar hij hedenmiddag zal aankomen. De Rijkskanselier zal direct in den loop van den dag aan Rijkspresident von Hin denburg rapport uitbrengen over de on derhandelingen te Lausanne cn nog he denavond naar Lausanne terugkeeren. De Rijkskanselier ontving voor zijn vertrek achtereeenvolgens den directeur van de Rijksbank, dr. Luther, die gistermiddag te Lausanne is aangekomen, den Oostenrijk- schen bondskanselier dr. Dollfuss, den secretaris-generaal van het Zuid-Slavi sche Ministerie van Buitenlandsche Zaken, Fatlsch en verscheidene buitenlandsche journalisten. Tijdens de afwezigheid van den Rijks kanselier zijn talrijke besprekingen vast gesteld .De Rijksminister van Buitenland sche Zaken zal o m. een bespreking voeren met Mac Donald en Grandi. De tweede gemeenschappelijke zitting der Duitsche en Fransche ministers werd om half acht beëindigd. Betreffende haar verloop wordt het volgend communiqué uitgegeven „De Duitsche en Fransche onderhande lingen zijn voortgezet met een bespreking over het rapport van den Franschen mi nister van Financiën. Germain Martin. Hierna had een gedachtenwissellng plaats, welke aan beide zijden werd gedragen dooi den wensch alle elementen van het ge stelde probleem grondig te bestudeeren. De volgende gemeenschappelijke Duitsch- Fransche zitting is voorioopig vastgesteld op Maandagmiddag half vijf. Er is overeengekomen, dat thans onver wijld beraadslagingen zullen plaats vin den van de financiële experts der Duit sche en Fransche delegaties, die de zitting van Maandag moeten voorbereiden Dan zal getracht worden de hoofd kwestie der principieele tegenstellingen tusschen de Duitsche en Fransche her- stelopvattingen <fp te helderen, nl. het feit dat de Fransche regeering verdere her stelbetalingen verlangt, terwijl de Duit sche regeering verklaart, dat geen verdere herstelbetalingen meer kunnen worden verricht. De Belgische delegatie te Lausanne heeft een voorstel overhandigd dat zekere richt lijnen bevat voor den economisehen en financieelen wederopbouw van Europa. Het omvat drie gedeelten: 1. Reorganisatie van zekere Duitsche ondernemingen van openbaar nut. welke de stabilisatie der valuta van het Duitsche Rijk zou kunnen verzekeren; 2. Stichting van een internationale cre- dietorganisatie, welke den landen van Midden en Oost Europa hulp zou kunnen bieden; 3. Reform van het douanestelsel met het doei het handelsverkeer nieuw leven ie geven door een geleidelijke verlaging van de invoerrechten. Van verschillende zijden wordt te Ge neve verteld, zonder dat dit door de des betreffende delegaties wordt tegengespro ken, dat gisteren vertegenwoordigers van de z.g. Oslo-staten Nederland. België, Denemarken, Noorwegen en Zweden een gemeenschappelijke bespreking nebben gehad met vertegenwoordigers van Spanje, Tslecho Slowakije en Zwitserland, waar bij een algemeene gedachtenwisseling over den stand van zaken op de ontwa peningsconferentie gehouden is. o SIAM. Opstand uitgebroken. De Duitsche piloot Marga von Etzdorf heeft gisteren uit de hoofdstad van Siam Bankok, de „Vossische Zeitung" opgebeld en medegedeeld, dat in den afgeloopen nacht in Siam een revolutie is uitgebro ken. De koninklijke familie is gevangen genomen en wordt in het Koninklijk pa leis in gijzeling gehouden voor het geval dat daden van geweld zullen worden ge- peegd op de revolutionairen en hun lei ders. Later zal de koninklijke familie aan boord van een oorlogsbodemschip wor den gebracht. In de straten van Bankok juicht men de muitende soldaten en matrozen toe. Overal zijn tanks en machinegeweren op gesteld. De leiding der revolutie berust blijkbaar bij de Volkspartij, terwijl mili tairen en matrozen zich bij de beweging hebben aangesloten. De officieren van den generalen staf zijn met alle leden der regeering gear resteerd, de opperbevelhebber van het leger is doodgeschoten toe hij zich ver zette. De revolutie kwam geheel onver wacht. Tot nog toe is er overigens geen bloed vergoten. Het telephonisch en telegra- phisch verkeer is ten deele stilgelegd. Rust en orde bleven bewaard cn de bui tenlandsche Ingezetenen verkeeren geens zins in gevaar. Later wordt echter gemeld: De „Volkspartij", welke is samengesteld uit leger cn vloot heeft een aantal prin sen en ministers als gijzelaars gevangen genomen. Aangekondigd werd, dat de constitutioneele monarchie is ingesteld. De koning werd tegen den avond te Ban kok verwacht. Dus is de koning niet af gezet! De staatsgreep moet haar oorzaak vin den in het slechter worden der economi sche verhoudingen in het land, tenge volge van het verlaten van den gouden standaard en in de ontevredenheid on der de ambtenaren en officieren wegens het invoeren van een belangrijke loons verlaging. De tegenwoordige koning, Prajadhipok, geboren in 1893, is in 1925 op den troon gekomen De dynastie is gevestigd door koning Sjoelalok, die in 1782 de hoofd stad Bangkok stichtte.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2