73ste Jaargang ZATERDAG 25 JUNI 1932 No. 22166 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Jubileum Ds. M. Bresson. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT,)] Voor Leiden per 3 maanden f.2.35; per week f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE BEWAARSCHOLEN Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter kennis van belanghebben den, dat aan de Openbare Bewaarscholen in het Elisabethshof, aan de Van der Werffstraat en in de Groenesteeg tot en met den 30en Juni a.s. gelegenheid bestaat tot het doen inschrijven van leerlingen en wel des voormiddags van kwart vóór 9 tot half tien en uitgezonderd Woensdags en Zaterdags des namiddags van kwart vóór 2 tot kwart na 2 uur. De kinderen moeten op 1 September a.s. den leeftijd van 3'/i jaar hebben be reikt. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 25 Juni 1932. 2142 INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE SCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis: lo. dat tot en met 30 Juni a.s. gelegen heid tot inschrijving van nieuwe leerlingen bestaat, gedurende een half uur vóór den aanvang van eiken schooltijd, aan: a. de Jongensschool voor u.I.o. aan de Pieterskerkstraat; b. de Meisjesschool voor u.I.o. aan de Breestraat; c. de opleidingsschool voor Gymnasium en H. B. S. aan de Aalmarkt; d. de opleidingsschool voor u.I.o. aan: de Langebrug de Drie-Octoberstraat, de Vrouwenkerksteeg, den Maresingel, de Driftstraat; e. de o.l. scholen aan: de Paul Krugerstraat, den Zuidsingel, de Medusastraat: f. de Centrale school voor het 7e en 8e leerjaar (tijdelijk gevestigd in het school gebouw Mare 13a) 2o. dat bij de inschrijving een geboorte bewijs moet worden vertoond; 3o. dat de kinderen met uitzondering van die waarvoor toelating tot de u.l.o.- scholen of tot de Centrale school wordt ge vraagd op 1 September a.s. den leeftijd van 5'h jaar moeten hebben bereikt. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 25 Juni 1932. 2143 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. de N.V. Sa- jetfabrieken P. Clos en Leembruggen, om vergunning tot het oprichten van een sajetfabriek in het perceel Langegracht No. 5. kadastraal bekend Gemeente Leiden Sectie B. No. 2815; b. de N.V. Nederland- sche Rotogravure Maatschappij om ver gunning tot het oprichten van een koper diepdrukinrichting in de perceelen Galge water Nis 22-24; Noordeinde Nis. 10,10a en 12; Weddesteeg Nis. 3. 5 5a, 7. 9. 11, 13 en 15, kad. bekend Gemeente Leiden, Sectie F. Nis. 1269, 1151 685 24 20, 30, 10.93, 1092, 917. 1129 en 1128; c. de N.V. Fabriek van suikerwerken enz. v/h. Gebrs, Pel, om ver gunning tot het oprichten van een fabriek van suikerwerken in de perceelen Morsch- weg Nis. 5058, kadastraal bekend Ge meente Leiden. Sectie L. No. 866: d. de firma G. R. van Alphen. om vergunning tot het oprichten van een banketbakkerij in de perceelen Nieuwe Rijn No. 62 en Hooi gracht No. 2 kadastraal bekend Gemeente Lelden Sectie I Nis. 1562 en 301; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hin derwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 9 Juli 1932 des voormiddags te half elf uren in het Perceel Breestraat 125 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd gin zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of oen zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Lelden, 25 Juni 1932. 2144 HET DERDE VACANTIE-KINDERFEEST. Een oproep om steun! Mn schrijft ons: Het Vacantie-Kinderfeest begint hier zoo langzamerhand in te burgeren. In 1929 werd begonnen met de inzameling van gelden. De opbrengst was echter zoo ge ring, dat geen feest gehouden kon worden. In 1930 werden de pogingen herhaald. Nu was de opbrengst zoodanig, dat 250 kin deren een zeldzame dag kondèn genieten van de bosschen, van de zee en het strand te Bergen aan Zee. Ondanks de regen werd het een praehtdag. De gevoelens waren gekeerd. In 1931 leverde de inzame ling een bedrag op, waarop niemand van de commissie had durven rekenen. Het gevolg was, dat toen 360 kinderen een heerlijken vacantiedag genoten in het onvolprezen Gooi. En nu 1932. Alles is nog een groot vraagteeken. Hoe- zal de opbrengst nu zijn? Crisis en malaise zou den zoo oppervlakkig bekeken weinig goeds doen verwachten. Maar toch ook nu heeft de Commissie goede hoop! Ze weet zoo langzamerhand, dat 't Vacantie- kinderfeest in de harten van vele kinder vrienden een goed plaatsje heeft verwor ven en dat velen, ondanks de slechte tij den, hun beurs er voor openen. Dat ieder geve naar zijn krachten. De rijksdaalder van den een en „het penninkske der we duwe" naast de groote gift van den ander, dat alles kan samen weer het bedrag leveren, waarvoor uw honderden kinderen weer een dag naar buiten kunnen gaan. De lijsten zijn reeds lang uitgezet en langzamerhand komen ze reeds weer bin nen, de een met een vrij groot bedrag, een ander met minder, sommigen helaas blanco. Nogmaals doet de commissie een beroep op alle inwoners van Leiden: geeft, geeft met blijden zin naar de mate uwer krach ten. geeft om de vreugde van het geven, geeft voor 't genieten van kinderen. Hun lach en hun vreugde zullen uw loon zijn. Als 't eenigszins kan moeten er nu 400 kinderen mee. Daarheen dus, naai de 400. Het adres van den penningmeester is Hooge Rijndijk 140. zijn gironummer 193953; het adres van den secretaris Ko- ninginnelaan 76. Aan deze adressen zijn ook loten verkrijgbaar voor een groote verloting. Wie dus ook nog een kans wil hebben op één der fraaie prijzen (zie kleine advertenties), die koope één of meer loten. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechtsgeleerdheid de heeren A. P. H. Mou- rer (Bergen op Zoom). H. W. L. Vrind (Vlissingen) en J. Jonker (Breukelen). Voor het practisch apothekers-examen le gdeelte de dames A. Ensink (Leiden). M. Grutterink (Den Haag), E. L. van Laer (Den Haag) en F. E. J. A. Luyten (Rot terdam) en de heer J. Cremer (Leiden). EINDEXAMENS GEM. KWEEKSCHOOL. Gemeentelijke Kweekschool van Onder wijzers en Onderwijzeressen. Groep II. Geslaagd de dames T. Diekman, Oegst- geest; C. L. A. Groenendijk, Wassenaar en C. A. J. Mulder. Lisse en de heeren H. Kors, Leiden en P. G. Krijnen, Leiden. Afgewezen één. EINDEXAMENS GYMNASIUM. Groep TV, afd. A. Geslaagd de heeren A. van Biemen, Leiden; A. Donker, Alphen a/d Rijn en R. Lammers (Wassenaar). Het examen wordt met vier candidaten voortgezet. Van de vorige groep slaagde alsnog mej. T. v. d. Bosch te Den Haag. PARKCONCERT. Het programma van het Parkconcert op Dinsdag 28 Juni des nam. te 8 uur luidt als volgt: 1. Gigier Marsch, Wagner; 2. Harmonie Ouverture, Mendelssohn; 3. „Tausend und ein Nacht", wals, Strauss: 4. Fantasie sur „Herodiade". Massenet: 5. Serenade (le uitv.), Widor; 6. ..Ueber den Wellen", wals, Rosar; 7. „Hallo Hilversum", marsch (le uitv.), van Wezel. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wed. A. Verloop, Voorstraat 59. Voor schoten, bakkerij. Uittredend eigena resse: Wed. J. VerloopVan Rooyen, Voorschoten, dd. 30 April 1932. Wijziging handelnaam in: A. van Rooyen. WOEKERBESTRIJDING. In aansluiting van ons artikel „Past op voor de woekeraars" in ons nummer van Maandag J.I., waarin wij wezen op het bestaan van de Nederlandsche Vereeniging voor Volkscredietwezen en Woekerbestrij ding. meldt men ons, dat het secretariaat van deze Vereeniging is gevestigd bij mr. Th. J. Eskens, Van Eeghenstraat 12, Am sterdam De Vereeniging zou gaarne op de hoogte worden gesteld van alle gevallen yan woeker, ,41e zich voordoen. DE BIOSCOPEN. Trianon-Theater. De Duitsche filmin dustrie heeft al heel wat vlotte amuse mentsfilms op het witte doek gebracht en onder hen neemt Drie dagen in de pa- toet" een gunstige plaats in. Er heeft een keur van artisten aan deze film meege werkt; zooals Fritz Schulz, Felix Bressart. Paul Hörbiger en vele anderen. Zooals de titel al doet vermoeden, speelt de hande ling zich af in de militaire wereld. In het stadje Flowinkel is iedereen verheugd over de komst van een eigen garnizoen. Slechts de burgemeester, die voortdurend met den majoor in afgunst leeft, kan die vreugde niet deelen. Een goede gelegenheid om zijn macht te toonen zal zich spoedig voordoen, want één der soldaten heeft zich ten opzichte van 's burgemeesters keuken meisje misdragen en de straf zal niet uit blijven. Wie is echter de schuldige? Het meisje kent zijn naam niet. zoodat de on derzoekingen van den kant van den burge meester ten zeerste worden bemoeilijkt. De eenige oplossing is, dat zij zelf uit 't heele regiment den schuldige zoekt, doch deze zit juist drie dagen in de patoet. zoo dat ook nu het probleem onopgelost blijft. Ten slotte weet zij na tal van wederwaar digheden. den zondaar te ontdekken, die echter een goeden vriend heeft, zoodat alles nog goed afloopt De rol van dezen zondaar is in goede handen bij Fritz Schulz. die den laatsten tijd niet anders dan hoofdrollen vertolkt, hetwelk hem tot dusverre uitstekend af gaat. In den zelfgenoegzamen Felix Bres- sart heeft hij een goeden partner. Voor de pauze draait de eveneens Duitsch sprekende film .Geld", die als cinemato grafisch product alle aandacht verdient door goede regie, duidelijk verstaanbare dialoog, scherpe fotografie en boeiend spel vooral van Camilla Horn, die zich volko men in haar rol heeft ingeleefd. Casino-Theater. In het Casino wordt deze week de laatste serie gedraaid van de film „De Man met de kap" of .Het Huis van den haat" waarin evenals in de twee vorige series vele gewaagde en gevaarlijke momenten voorkomen. Deze film wordt uit stekend gespeeld en het is alleszins de moeite waard de ontknooping van dit in gewikkeld intrigespel te zien. De geheele avond wordt met deze film gevuld. Alleen gaat vooraf .Nederland in Klank en Beeld" Luxor-Theater. ,De rebel van 1812" is een Duitsch sprekende film van groot- sche allure; grootsch niet zoozeer naar haar opzet doch veeleer door haar sober heid en haar sterke spel in de hoofdrollen! Werner Krauss als de rebel en Rudolph Forster als de Koning van Pruisen demon- streeren hier de uitzondering op den re gel, die zegt. dat tooneelspelers niet ge schikt zijn voor de film en zij toonen een zóó volledig aanvoelen van hun werk en hun rol. dat deze rolprent zonder eenige restrictie gerekend moet worden tot de beste, welke sinds jaren door de Ufa is vervaardigd. Een prachtfilm! Een welkome variatie op de vele beelden uit cabaret en operette, een boeiend stuk historie (zü het dan heel vrij bewerkt) betreffende Napo leon's veldtocht naar Rusland en zijn trac- taat met Pruisen, Schitterend is de creatie van den vroegeren Weenschen tooneelspe- ler Werner Krauss. aangrijpend z'n inner lijk verzet tegen de groeiende opstandig heid bij hemzelf z'n officieren en man schappen contra de onderworpenheid aan het Fransche oppercommando. De „Groote Armée" is vernietigd de omstandigheden eischen den aanvang van het groote avon tuur dat leiden moet tot Pruisen's bevrij ding, tot Napoleon's ondergang, en nóg aarzelt de zwakke koning, die z'n hersens nauwelijks te pijnigen vermag met staats zaken van belang en slechts interesse toont voor dingen van ondergeschikt be lang.... De noodzaak der feiten, de roep naar recht en vrijheid, voeren York en z'n leger tot rebellie en het is vooral in deze beelden dat de oneindige mogelijkheden der camera tot haar recht komen. Schitte rende close-ups versterken den imponee- renden indruk die er uitgaat van het SDel van Krauss e.a. en hoe suggestief is daar nevens die woeste gang door de kamers van het paleis als de generaal persoonliik z'n koning smeeken komt zich aan de zlide van volk en leger te scharen.... Minder grootsch, maar niet minder markant is overigens die figuur van den koning: een man zonder groote gaven een aarzelende, trieste persoonliikheid eenzaam en verla ten die nas in den uitersten nood zich zelf terugvindt de onderwornenheid aan de Fransche heercshappi.i van zich af werpt en aldus z'n zegel hecht aan het werk van den rebel, die als een held door het volk wordt toegejuicht In het voorprogramma ziet men o.m. Greta Garbo in „Romance". Te Delft is geslaagd voor het inge nieursexamen de heer K. Kooy, alhier. Onze stadgenoot, de heer P. Ch. F. K. Textor, administratief ambtenaar bij het Binnenlandsch Bestuur, is bestemd voor uitzending naar Ned. Indië. Aan de Leidsche Mode-vakschool zijn na gehouden examen geslaagd voor leera- res mej. W. Borreman en voor Costumière mej. E. v. d. Bosch. Te Utrecht slaagde voor het examen Rijksklerk der Dir. Belastingen, Invoer rechten en Accijnzen de heer L. J, van Stralen Jr., alhier. 25 JAAR LEIDSCH PREDIKANT. Ds. M. Bresson. Morgen en niet Donderdag, 30 Juni, zooals wij eerder abusievelijk meldden, zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat ds. M. Bresson bevestigd1 werd als predi kant der Leidsche Waalsche gemeente. Ds. Bresson, werd in 1878 te Tonneins, departement Lot. et Garonne In Frankrijk geboren, waar zijn vader predikant was. Toen deze in 1880 in Rotterdam beroepen werd, waar hij tot 1908 gestaan heeft, ver huisde de familie naar Holland. Hier is het dan ook geweest waar de aanstaande jubilaris zijn jeugd doorgebracht heeft. Na de lagere school te hebben doorloopen, studeerde hij drie jaar aan het gymna sium te Rotterdam om zijn verdere gym nasiale studie te voltooien te Bordeaux (Fr.). Vervolgens heeft ds. Bresson vier jaar te Genève gestudeerd in de theologie. Zijn eerste standplaats was Gros, dep. Waucluse (Fr.) waar hij in 1904 beroepen werd om daarna, in 1907, in de vacature ds. C. G. Chavannes, hier ter stede te worden beroepen. De toenmalige voorganger, ds. S. Cler heeft hem op 26 Juni in het ambt beves tigd, waarna de intrede op 30 Juni volgde. Met een onderbreking van vier jaar, toen hij opgeroepen werd om het Fran sche leger in den wereldoorlog te dienen, heeft de jubilaris de Leidsche Waalsche Gemeente vijf en twintig jaar mogen dienen; in de jaren, die hij in militairen dienst heeft doorgebracht, bleef hij toch als predikant der gemeente gehandhaafd en zoodoenden mocht ds. Bresson het voorrecht genieten om in Maart 1919 zijn werkzaamheden te hervatten. In 1927 toen ds. S. Cler met emeritaat ging. is in deze vacature niet meer voor zien, en zoodoende arbeidt ds. Bresson nu alleen in deze gemeente, waarmede hij in den loop der jaren is samengegroeid. In Maart 1931 heeft hij het 350-jarig bestaan der Waalsche Gemeente mogen herdenken. Een feit, dat met gouden letters, ook voor hem zal geschreven blij ven in de geschiedenis van het Waalsche gemeente-leven. Ds. Bresson is in 1929 door de Waalsche Commissie gekozen tot secretaris van het provinciaal Kerkbestuur. Hoewel ds. Bresson den wensch te ken nen had gegeven, dit feit onopgemerkt te laten vóorbijgaan, is hij toch bezweken voor den aandrang die van gemeente zijde op hem uitgeoefend is en zal nu morgenochtend in het kerkgebouw een gedachtenisrede uitspreken. Met ingang van 20 Juli a.s. wordt de seinhuiswachter der Nederlandsche Spoor wegen H. van Wou overgeplaatst van Noordwijkerhout naar Leiden H. S. M. Op de 1.1. gehouden Esperanto- examen te Den Haag, slaagde voor diploma B (onderwijsbevoegdheid) mej. E. Bernard alhier. De 2e ploeg dienstplichtigen der lich ting 1931, van het bereden gedeelte van het 6e regiment veldartillerie wordt 5 Juli in het genot van groot verlof gesteld. Dezen zomer zal de Nederlandsche spoorwegen ook op Zondag goedkoope treinen van Leiden naar Arnhem en Nijmegen laten loopen. De eerste goed koope trein loopt op Zondag 3 Juli en verder op Zondag 17 en 31 Juli, verder zal lederen Dinsdag in Juli een goedkoope trein van hier naar Arnhem en Nijmegen loopen. Van de Leidsche Analistenopleiding slaagden voor het aanvullend examen in bacteriologie, physiologische chemie en desinfectieleer de heeren J. H. v. Leeuwen te Koudekerk en C. v. d. Linden te Rot terdam. Wij verwijzen naar de publicatie in zake toelating tot de openb. scholen voor L. O. en bewaarscholen. Bij den stalhouder Dieben is een op de markt achtergebleven koe geschut. In ons verslag van de Leidsche Bur gerwacht hebben wij abusievelijk geschre ven, dat de oud-voorzitter een nieuwen wisselbeker beschikbaar stelde; bedoeld was de tegenwoordige voorzitter, mr. F. J. J. Trapman, BINNENLAND. De steun aan de varkenshouderij door de Tweede Kamer goedgekeurd. Pari. Overzicht, 4e Blad). De haringcontrole blijft in haar tegen- woordigen vorm gehandhaafd. (Binnen land, le Blad). Ernstige motorongelukken in Drente (Gemengd, 2e Blad). Het Noordwijksche tennistoumooi be gint op Zaterdag 2 Juli. (Sport, 4e Blad). Timmer in Wimbledon door Satoh ge slagen. (Sport, 4e Blad). Het slachtveefondsen-conflict opgelost. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De Fransch-Duitsche besprekingen te Lausanne. (Buitenl., le Blad). Revolutie in Siam. (Buitenl., le Blad). Verscherping van de binnenl. toestanden in Duitschland. (Buitenl., le Blad). DE HARINGCONTROLE. Handhaving van den tegenwoordigen vorm. Bij de Invoering in 1928 van de wet tot voorkoming van misbruiken in den uit voerhandel van haring is het toezicht op de naleving der wettelijke voorschriften op gedragen aan den dienst der Ned. haring controle De controle wordt uitgeoefend door rijkscontroleurs onder leiding van een hoofdcontroleur. In het najaar van 1930 heeft het bestuur van den bond van Ned'. haring-exporteurs zich tot de regeering ge wend met het verzoek de controle op den uitvoerhandel in handen t-e geven van dien bond. derhalve aan de exporteurs zelf. Naar we thans vernemen heeft de re geering reeds eenigen tijd geleden aan het bestuur bericht, dat ze aan zijn ver zoek niet kan voldoen. De haringcontroie blijft in haar tegen woordigen vorm gehandhaafd. UITVOERING DER CRISIS-VARKENS WET. Ir. Louwes wordt Regeeringscommissaris. Naar wij vernemen, zal tot Regeerings commissaris der Nederlandsche Varkens- centrale benoemd worden de heer Ir. S. L. Louwes, voorzitter der Tarwewetcommis- sie, welke verleden jaar is ingesteld. De heer Louwes die dus ook de leiding zal hebben over het apparaat ter uitvoe ring der gisteren door de Tweede Kamer goedgekeurde Crisis-Varkenswet. is zijn werkzaamheden in laatstgenoemde functie reeds begonnen. NEDERLANDSCHE SPAARBANKBOND. Het vijf en twintigjarig bestaan. Onder voorzitterschap van den heer mr. J. Dutilh, heeft de Ned. Spaarbankbond gisteren in het Sociëteitsgebouw der Dier gaarde te Rotterdam zijn zeven en twin tigsten Spaarbangdag gehouden. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer G. H. Kolff is ontleend, dat aan het einde van het verslagjaar de Bond 163 leden telde met een schuld aan inleggers van ongeveer f. 365.900.000 en met plm. 944.000 spaarders. Besloten werd de volgende algemeene j aarlij ksche vergadering te houden in Amersfoort. De aftredende bestuursleden de heeren J. N E Deckers P. Dumon Tak. H. Elsma en mr. C. de Ranltz werden met greote meerderheid van stemmen herkozen. Mr. Dutilh gaf een overzicht van het wezen en werken van den Bond gedurende 25 jaren. In Juni 1907 kwamen vertegen woordigers van 15 spaarbanken onder lei ding van den voorzitter der Spaarbank te Rotterdam te zamen. Langzaam nam het ledental van den Bond toe en daarmede het bedrag der bin nen zijn gezichtskring vallende spaargel den Daarnaast groeide in die jaren het besef der saamhoorigheid der Spaarban ken. Bevorderlijk aan deze ontwikkeling waren zonder twijfel de moeilijke oorlogs jaren en de crisisjaren 1920/1921. Want deze waren het. die den Bond in nauwe aanraking brachten met de Regeering en de Ned. Bank Soreker ging dan in den breede na de verdere ontwikkeling die op dezen gedenk dag tot dankbaarheid stemt. Een voorstel om mr. J. H Andries die van 1916 tot ver leden jaar voorzitter van den Bond was te benoemen tot eerelld van den Bond. werd met applaus begroet.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1